Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

Tematy ogólne - Na ile wędek

michał - 03-05-05, 15:20
Temat postu: Na ile wędek
Mam 15 lat. Na ile wędek mogę łowić 2 czy 1. Proszę o odpowiedź :?:
maniek - 03-05-05, 18:04

Michale oczywiście że tylko na jedną , i to w towarzystwie członkaPZW
michal - 04-05-05, 15:38
Temat postu: na ile wedek
Tak tylko ja mam kartę wędkarską.
shogun_zag - 04-05-05, 18:56

Hmmm, masz kartę wędkarską ? :shock: :shock: :shock:
A kto Ci ja wydał, skoro nie znasz Regulaminu? Przeciez tam wszystko pisze ... poczytaj proszę uważnie a wszystkiego sie tam dowiesz 8)
Nie pisze jedynie jak używac agregatu pradotwórczego, ale nie dziwota, bo do tego trzeba mieć uprawnienia SEP :lol:

michal - 12-05-05, 17:35
Temat postu: odpowiedź
Na karte zdałem. Ale kolega mi mówił że jego kontrolowali(miał 2 wędki) i nic. W kole pytałem się skarbnika, który powiedział że moge łowić. Właśnie zastanawiam się czy wolno łowić na dwie wędki bo w regulaminie pisze o jednej.
maniek - 13-05-05, 09:22

Michał to dobrze że zdałeś na karte , z egzaminatorem było chyba coś
nie tak skoro masz wątpliwości na ile wędek masz łapać,jeśli masz karte
to powinieneś też znać przepisy i je przestszegać jeśli w regulaminie jest
że wolno ci łapać na jedną wędke to musisz to przestrzegać. Z kątrolą jest
tak że zależy na kogo trafisz ,są tacy co na młodzież patrzą przez palce,
ale są też służbiści co nie pszepuści nikomu i nie ma tłumaczenia że skarbnik mówił że moge na dwie wędki ,jeśli masz karte to pszepisy mósisz znać i tyle na ten temat .

Tadek - 11-06-05, 10:02
Temat postu: Legitynacja wędkarska
Mam syna w wieku 11 lat, który na legitymację wędkarską z opłaconymi składkami.Moje pytanie brzmi:Czy mogę być jego opiekunem jak nie jestem członkiem PZW?? I na ile może on łowić wędek?? Proszę o odpowiedź.
maniek - 11-06-05, 11:30

A od kiedy to 11-latkom wydają karty wędkarskie ,co czytać się regulaminu nie chce?
Michał - 11-06-05, 15:12
Temat postu: Wedki
Co mi wiadomo to 11 latek może łowić ale tylko pod opieką dorosłego członka PZW.
Tadek - 11-06-05, 17:09

Mojemu synowi wydali legitymację maniek a nie kartę wędkarską. W regulaminie wędkarskim pisze że osoba niepełnoletnia, tak jak mój syn może łowić pod opieką osoby dorosłej, a nie koniecznie członka PZW. Widocznie maniek ty regulaminu nie czytałeś!!!! Okazuje się że można łowić tylko na 1 wędke,a dopiero po ukończeniu 16 lat na dwie.
maniek - 11-06-05, 18:15

Tadek ja regulamin znam od ponad 30lat i nie musisz mnie pouczać o
czym regulamin pisze. Natomiast tobie polecam przeczytać go ponownie a
w szczegulności paragraf 2, 3, 4, 5 6, z których się dowiesz że opiekun
musi posiadać uprawnienia do wędkowania.

Tadek - 11-06-05, 19:30

Maniek! To dlaczego w par. 1 pkt. 5 w dniu 29 marca 2003 r. wprowadzono zapis, że członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki, a nie jak było wcześniej pod nadzorem osoby pełnoletniej posiadającej uprawnienia do wędkowania. Sądzem, że jest to istotne różnica, bo osoba uprawniona do opieki nie musi koniecznie być członkiem PZW. Polecam lekture Regulaminu Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 29 marca 2003r., w którym zawarte są zmiany. Mimo że nie znam regulaminu od 30 lat to potrafię czytać i szukać w nim zmian. Rutyna gubi. W ciągu 30 lat mogły się także zmienić okresy ochronne i minimalne wymiary ryb. Sprawdź także to!!!
Pozdrawiam

Tadek - 11-06-05, 19:37

Polecam http://www.haczyk.pl/haczyk/regulaminpzw.html, pkt. 5 część zaznaczona na zielono, tzn. zmiany.
maniek - 11-06-05, 20:33

Tadek jeśli tak dobrze znasz regulamin RAPR to po co zadajesz takie
proste pytania ? A jeśli ci się wydaje że naciąganie przepisów jest OK.
to pierwsza kontrola ci wyjaśni co powinien posiadać opiekun i to nie koniecznie pełnoletni . Rutyna a to mnie ubawiłeś .He HE HE.

Tadek - 12-06-05, 13:03

Chodziło mnie o to, aby się upewnić czy treść regulaminu wędkarskiego pozwala mi jako osobie dorosłej być opiekunem niepełnoletniego wędkarza posiadającego legitymację. Widzę teraz jak czytałeś regulamin!!! Ja jestem pasjonatem wędkarstwa i znam chyba w przeciwieństwie do ciebie maniek regulamin PZW, a w cle nie musiałbym się w jego treści rozeznawać. Jeszcze raz zachęcam do gruntownego przestudiowania treści.
artech - 12-06-05, 17:04

Maniek mam wrażenie że w tym wypadku to Ty nie masz racji, jest tak jak napisał Tadek ....pod opieką uprawnionego opiekuna..... pod warunkiem żę ten jeszcze nie czternastolatek jest członkiem PZW.
A kolejna sprawa to gdy już skończy 14 lat i zda egzamin na kartę wędkarską i stanie się jej szczęśliwym posiadaczem to staje się pełnoprawnym członkiem PZW i wolno mu łowić na DWIE wędki - w regulaminie nie ma nic o 16 latach.

maniek - 13-06-05, 10:07

Artech a niby co wg ciebie znaczy "pod opieką uprawnionego opiekuna"
i dlaczego ten zapis tak brzmi co oznacza UPRAWNIONY że niby rodzic
to jesteście w błędzie . Natomiast przeczytaj jeszcze raz spokojnie regulamin i się dowiesz że 14latek nie może np. wędkować sam w nocy
a sam piszesz że jest pełno prawnym członkiem PZW .
Tadek oczywiści że możesz być pasjonatem wędkarstwa i NIe należeć do PZW masz takie prawo ale wydaje mi się że jesteś wędkarzem urlopowym
i nie wiele wiesz o RAPR i zmianach jakie nastąpiły w nim i dlaczego są tak
zapisane a nie inaczej .

deesjot - 21-06-05, 10:44
Temat postu: Witam!
Dobra bez ściemniania. Możesz łapać na dwie wędki jeśli łapiesz na grunt lub na spławik lub na żywca, ale nie możesz łapać na dwie jeśli łapiesz na spinning. W sumie to jest to niemożliwe :) A tak na marginesie kto taki Ci załatwił kartę wędkarską? :/ A tak wogole to WITAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW moim pierwszym aczkolwiek nie ostatnim postem :)
rafi7105 - 10-04-08, 20:43

To juz sam niewiem czy moge łowic na 2 czy na 1 wedke mam 15 lat i jestem członkiem uczestnikiem. ARTECH napisał ze mozna łowic na dwie wedki czy cos sie teraz zmieniło??
element52 - 10-04-08, 20:47

rafi7105 napisał/a:
To juz sam niewiem czy moge łowic na 2 czy na 1 wedke mam 15 lat i jestem członkiem uczestnikiem. ARTECH napisał ze mozna łowic na dwie wedki czy cos sie teraz zmieniło??

Raczej sie nic nie zmienilo, na grunt mozesz na 2 wedki a na spinning tylko na 1 wedke bo raczej na 2 nie da sie lowic :mrgreen: I NIE mozna np jedna wedka na grunt a druga na spinning :wink:

rafi7105 - 10-04-08, 20:54

no to czyli moge 1 odległoscówka i jedna na grunt??
rafi7105 - 10-04-08, 20:55

a ty ELEMENT52 na ile łowisz ??
kyrtap - 10-04-08, 20:57

rafi7105 napisał/a:
no to czyli moge 1 odległoscówka i jedna na grunt??

Witam. Tak, możesz. Pozdrawiam

voivod - 10-04-08, 21:01

rafi7105,
4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki.

Jeżeli posiadasz kartę wędkarską i opłaciłeś stosowne składki, to możesz łowić na dwie wędki z wyjątkiem pory nocnej.

rafi7105 - 10-04-08, 21:05

Dlaczego z wyjatkiem pory nocnej.
jak jest przymnie opiekun to moge łowic na dwie nawet w nocy.

voivod - 10-04-08, 21:23

rafi7105 napisał/a:
jak jest przymnie opiekun to moge łowic na dwie nawet w nocy.

To chyba logiczne i wynika z przepisu, więc już o tym nie wspominałem.

snsokol - 10-04-08, 21:33

Panowie piszą

Cytat:
A tak na marginesie kto taki Ci załatwił kartę wędkarską?

Ludzie opamiętajcie się, sam mam kartę wędkarską, ale znajomość wszystkich przepisów raczej nie jest mi potrzebna, śmieszą mnie takie komentarze, nie wstyd nie wiedzieć lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełniać hehehe członkiem PZW nie jestem bo mi to wogole nie potrzebne, raczej nie łapie na wodach związku, a być członkiem, tak aby tylko płaćić składki bez sensu.
Pozdrawiam i mam nadzieję, ze nikogo nie uraziłem swoim postem

PS. uprawniony opiekun oznacza kogoś z kartą wędkarską, o ile taki przepis nadal istnieje hy

element52 - 11-04-08, 13:07

rafi7105 napisał/a:
a ty ELEMENT52 na ile łowisz ??

Jak sie wybieram na grunt to biore 2 wedki gruntowe a jak na spinning to 1 spinningówke :cool:

fish men - 22-04-08, 09:14
Temat postu: na ile wętek
mam 15 lat jestem członkiem pzw imam pytanie na ile w końcu moge łapac wętek.
Łapałem na 2 to dostałem opiernicz od pewnego wędkarza który mówi ze moge łapac na 1 i to pod opieka dorosłego a przeciez regulamin mowi co innego. proszę o odp :?:

jeux - 22-04-08, 18:29

fish men, moim zdaniem to powinieneś czytać regulamin i łowić zgodnie z nim a opinie i wypowiedzi innych brać z przymrożeniem oka , jest pełno ludzi nie doczytanych a snujących (opowieści :mrgreen: :mrgreen: ) pamiętaj jedno zawsze zgodnie z regulaminem , a na pewno nie będziesz miał nigdy kłopotów .
fish men - 24-04-08, 18:35

to ma sie rozumiec mam łapac na 2 wędki jedni mowią tak inni nie nie wiem w końcu jak jest nie wiem tez może regulamin sie zmienia nie byłem jeszcze kontrolowany i nie narazie nie chcem skoro nie mam 100% pewności
kisux - 24-04-08, 22:05

maniek napisał/a:
Artech a niby co wg ciebie znaczy "pod opieką uprawnionego opiekuna"

zgodnie z literą prawa tzw. expresis verbis (wprost) - UPRAWNIONEGO OPIEKUNA - nie znaczy UPRAWNIONEDGO DO WĘDKOWANIA OPIEKUNA ! więc uprawniony w tym wypadku nie znaczy nic innego jak ten "KTÓRY MA PRAWO DO OPIEKI" - polecam przepisy np. dot. osób ubezwłasnowolnionych (kodeks cywilny, rodzinny)

Maniek RAPR jest aktem niższym (w zasadzie żadnym - bo przyjmują go tylko zrzeszeni w organizacji) - to po prostu "postanowienie" (akt) grona ludzi zrzeszonych w jakiejś organizacji - a nie przepisy prawa - tu mają zastosowanie (do definicji) akty wyższe czyli Ustawy i Rozporządzenia, które to definiują pojecie "UPRAWNIONEGO OPIEKUNA"

i żadne rozumowania, interpretacje PZW czy członków tego nie zmienią - tu mają zastosowanie przepisy prawa powszechnego :wink:
P.S. Nawet jeśli wszyscy członkowie PZW byliby tego zdania - to i tak w Sądzie nie mają szans :idea:

To np. tak jak z ustawami - są organy, które zaskarzają je do TK - tzn. zarzucają, że są niezgodne z Konstytucją (Konstytucja jest aktem nadrzędnym tj. najwyższym) i każde stwierdzenie, że jest to niezgodne z aktem wyższym powoduje: zaniechanie, odłożenie, uchylenie tego aktu

Przykład z ostatnich dni: Policja karała posiadaczy CB za rozmowę podczas jazdy - okazało się, że literalnie (wprost) w ustawie jest zakaz używania TELEFONÓW - a CB to nie telefon - choć podobnie "zajmuje" kierowcę :wink: wobec tego posiadacze takich mandatów spokojnie mogą je wrzucić do kosza :smile:

makary - 21-05-08, 22:23

a w nowym regulaminie znalazłem taki punkt :

W czasie połowo na przynety naturalne zabrania sie równoczesnego łowienia metodami spinningową lub muchową :shock:

czyli np. 2 gruntówki + żywiec i do tego spinning , są zakazane??

:shock:

Lesio - 21-05-08, 23:03

Generalna zasada jest taka, że nie można łowić na więcej niż dwie wędki jednocześnie, natomiast spinning/troling jest dozwolony tylko na jedną wędkę.
Przepis ten eliminuje możliwość połowu na dwie wędki, z których jedną spinningujemy/trolingujemy, a drugą łowimy inną metodą.

maniek - 22-05-08, 13:09

makary napisał/a:
To ty chcesz łowić na 4 wędki?
Jarosław - 22-05-08, 13:22

maniek napisał/a:

A co, nie spotkałeś się z tym, bo ja często w czasie kontroli, że dwie są schowane w krzakach, to czemu by nie pozwolić na cztery wtedy łowili by na sześć.

makary - 22-05-08, 18:09

maniek napisał/a:
makary napisał/a:

od dawna myślałem że kupując zezwolenie na 2 wędki + spinning, mogę łowić na 3 wędki.

stąd sobie wymyśliłem 2 wędki na żywca, i chodzenie ze spinningiem wzdłuż brzegu...

ale w tym roku dostałem regulamin, więc go przeczytałem i zdziwko.

cóż ... trzeba będzie się skupić na jednym , a porządnie :cool:

Jarosław - 22-05-08, 19:36

makary napisał/a:
od dawna myślałem że kupując zezwolenie na 2 wędki + spinning, mogę łowić na 3 wędki.

To "kupując" zezwolenie nie znałeś RAPR-u lub regulaminu łowiska? :mad:

makary - 22-05-08, 20:48

jako 15-latek nie znałem :roll:

wybaczycie?

:cool:

maniek - 22-05-08, 20:55

makary napisał/a:
wybaczycie?
Wybaczymy ,przecież jesteś z Torunia no nie. :wink:
madi - 22-05-08, 21:43

makary napisał/a:

Twój profil:
Cytat:
makary
winnerssociety ouyea

Hmmm coś tu nie gra czy mam coś z oczami :roll:

kaffre - 23-05-08, 07:02

madi napisał/a:
makary napisał/a:

Twój profil:
Cytat:
makary
winnerssociety ouyea

Hmmm coś tu nie gra czy mam coś z oczami :roll:

makary napisał/a:

stąd sobie wymyśliłem 2 wędki na żywca, i chodzenie ze spinningiem wzdłuż brzegu...

ale w tym roku dostałem regulamin, więc go przeczytałem i zdziwko.

Chodzi chyba oto, że jak miał 15 lat to tak robił

makary - 23-05-08, 07:28

dokładnie tak. łowiłem ponad 10 lat temu, teraz sie reaktywuję :lol:
madi - 23-05-08, 10:36

makary napisał/a:
łowiłem ponad 10 lat temu, teraz sie reaktywuję :lol:

No chyba, że tak :wink:
Coś długa ta przerwa była, ja bym tyle nie wytrzymała :lol: :wink:

jeux - 23-05-08, 14:43

10lat temu były podobne przepisy co do wędek jak dzisiaj :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
stu6-60 - 23-05-08, 21:57

Zaintrygowal mnie temat "uprawnionego opiekuna'.Musze przyznac ze do tej pory przepis ten pojmowalem w sposob podobny do maniek-a.Czyli opiekunem jest osoba dorosla posiadajaca karte wedkarska.Jednakze naswietlenia sprawy przez kisux-a zmianilo moj poglad na ten fakt.Troche to "glupie" ze osoba nadzorujaca poczynania mlodych wedkarzy moze byc jakis "Pan Zenek" nie majacy pojecia o zasadach i przepisach wedkarskich :!: . A w takim razie, czy za ewentualne wykroczenia mlodego wedkarza( wymiar,gatunek,miejsce polowu itp) pociagniety do odpowiedzialnosci bedzie "cywil" nie majacy pojecia o przepisach PZW :?: .Jak taka sytuacja bedzie osadzona w "swietle' litery prawa :?: .Pociagnijcie ten temat dalej bo jest naprawde intrygujacy :!: .
Pozdro-Radek.

Lesio - 23-05-08, 22:45

Zasada jest taka, że każdy odpowiada za własne czyny, nie ma odpowiedzialności karnej i wykroczeniowej za kogoś. Za wykroczenia 'wędkarskie' popełnione przez osobę poniżej 17 lat nikt nie będzie ponosił odpowiedzialności. Dopiero przy przestępstwach z ustawy o rybactwie..., zastosowanie może mieć ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, z możliwością stosowania środków wychowawczych i poprawczych wobec młodego, a także możliwością nałożenia określonych obowiązków na opiekunów przez sąd rodzinny (pod groźbą kary pieniężnej). Generalnie opiekun może ponosić jedynie odpowiedzialność cywilno-prawną za szkodę wyrządzoną przez podopiecznego, o ile ponosi winę w nadzorze.
Christos - 25-05-08, 09:11
Temat postu: Na ile wędek można łowić?
W regulaminie PZW jest napisane:"członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki....................... Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki."

I teraz mam takie pytanie. Czy jak jadę z żoną( żona nie jest członkiem PZW) na ryby to czy razem możemy łowić na dwie wędki( ona jedna i ja jedna), czy ja mogę łowić na dwie + jedną dodatkową żonie udostępnić?. Bo do tej pory to łowiliśmy tak że ona na jedną i ja na jedną, ale ostatnio ktoś mi powiedział że ja mogę łowić na dwie i żonie udostępnić trzecią, tylko żeby łowiła w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, tak jak jest właśnie napisane w regulaminie.

ja - 25-05-08, 09:17

Witam.
Z tego co zostało poruszone kiedyś na forum w podobnym temacie pamiętam, że w takich przypadkach współmałzonek(żona) musi posiadać tzw "białą karte wędkarską" czyli zdać egzamin a nie musi opłacać składek.
Natomiast jeśli chodzi o ilość wędek to według mnie możecie mieć po jednej.
Poszukaj podbnego tematu, może jeszcze tam znajdziesz jakieś odpowiedzi :smile:
Pozdrawiam

Lesio - 25-05-08, 09:33

Zapis o udostępnieniu jednej ze swoich wędek nie oznacza, że użyczamy jedną z dziesięciu wędek, które mamy w garażu, ale jedną z dwóch wędek (na które mamy prawo łowić) na łowisku - czyli każdy z małżonków może łowić tylko na jedną wędkę, o ile żona (jako przecież osoba pełnoletnia) posiada kartę wędkarską (nie mylić ze składkami).
Określenie: 'Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki' - oznacza, że małożnkowie nie mogą wspólnie wędkować:
- spod lodu,
- w wodach krainy ryb łososiowatych,
- gdy małżonek (ten z opłaconymi składkami) spinninguje lub trollinguje.

Christos - 25-05-08, 09:38

żona jest pełnoletnia i nie posiada karty wędkarskiej, ja tylko ją mam i opłacam coroczne składki
Lesio - 25-05-08, 09:59

Musisz jej pomóc w przygotowaniu się do egzaminu :wink:
§ 1 RAPR
3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.

Art. 7. Ustawy o rybactwie:
3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski potów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.