Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

Junior haczyk.pl - Jaka wędka dla początkujących?

13-letni Początkujący - 07-03-05, 21:35
Temat postu: Zaczynam wędkować jaki sprzęt mam zakupić ?????
Mam 13 lat. Moją przygodę z wędkarstwem zacząłem u kuzynów na jeziorze kórnickim pod koniec lipca. Łowiłem razem z nimi niewielkie płotki i średnie leszcze na spławik. Bardzo mi się to spodobało. W związku z tym że powoli zaczyna się sezon spławikowy mam dylemat. Czy kupić markowy, dobry sprzęt czy zacząć od nieco tańszych wędzisk i przyborów ???????????????????? pomóżcie mi. Z góry dziękuję Paweł S.
maniek - 08-03-05, 11:25

Witam nowego kolege Pawła. Cieszę się żę cię wciąga wędkarstwo.
Oczywiście ze pomożemy ci wybrać sprzęt wędkarski,domyślam się
że wędkować będziesz na jeżorach.Proponuje ci zakupić dwie tanisze
wędeczki, jedną tzw bacik o długości ok. 4-5m [od 25-35 pln],
druga to teleskop o długości 3,6m,i prosty kołowrotek[max70pln].
Do tego żyłka np 0.14 lub 0.16 jedna szpulka[na białą rybe],
pare spławiczków, haczyki możesz kupić z przypłonem.taka jest
moja propozycja. jak masz jakieś pytania to śmiało.
Sory za błędy.
Pamiętaj tylko że wędkować możesz z osobą dorosłą. przepisy tak mówią

artech - 08-03-05, 14:02

ja jestem raczej odmiennego zdania. uważam że lepiej będzie kupić sprzęt nieco lpeszy, niby dlaczego początkujący wędkarz ma uczyć się na na bazarowych gniotach, jeżeli cię tylko stać kup sobie wędkę matchową - jest to wędka do łowienia na spławik na jeziorach, do tego średniej klasy kołowrotek, który kosztuje ok. 100 - 130 PLN.
poczytaj trochę w temacie "bolonka do 200 zł" tam Maciekxxl przedstawił problem wyboru wędzisk do połowu na jeziorze dosyć szeroko.
pozdrawiam i powodzenia Artech

maniek - 08-03-05, 22:21

Kolego Artech szanuje twoje zdanie,i każdy powinien posiadaci własną
ocene,ale zarzucaci mi oferowanie komuś bazarowej tandety to pszesada.
Przyznaje powinienem zaznaczyć że ceny pochodzą ze sklepu we
Wrocławiu. Dam przykłady...
wędka-Jaxon-Ternax Tele pole-400----24pln
wędka-Jaxon-Ternax Tele pole-500----32pln
wędka-Jaxon-Advance teleskop -360---38pln
kołowrotek-Jaxon-Focus-FM-2000------36pln
Natomiast ja nie oferował bym młodemu kledze sprzętu za300pln. lub
więcej. Strata drogiej wędki bardzo boli zwłaszcza dla początkującego.

artech - 09-03-05, 09:05

sorki, źle się wyraziłem. nie miałem na myśli tego że namawiasz do kupna bazarowego chłamu, ponieważ z twojej wypowiedzi domyśliłem się, że podajesz ceny sprzętu raczej sklepowego. W swojej wypowiedzi zastosowałem raczej skrót myślowy, czego żeczywiście robić nie powinienem, a chodziło mi o to że sprzęt ten niewiele różni się od tego na bazarach, może tylko tym że posiada znaczek firmowy i jakąś gwarancję.
Poza tym wcale nie namawiam do kupna wędki za 300 PLN, wręcz przeciwnie, uważam że całkiem przyzwoity kijek matchowy można nabyć już za około 120 - 160 PLN do tego kołowrotek za ok 100 - 130 PLN i młody wędkarz będzie dysponował całkiem dobrym i wygodnym sprzętem.
Sam przyznaj czy na jeziorze wygodniej będzie łowiło się lekką odległościówką czy ciężkim teleskopem?

maniek - 09-03-05, 21:49

Tak ,tak przyznaje ale nasze rady mogą chyba niewiele.
Jak już jesteśmy w temacie to czy używasz wklejanek, czy warto
zajnwestowaci wtaki kijek ,spinerków troche posiadam oprócz
wklejanki.

artech - 10-03-05, 11:37

wiesz, trochę się gubię w tym nazewnictwie. aktualnie posiadam chyba wklejankę, jest to Robinson Dynamic Ultra Power Jig cw. 8-30 g - czy to jest wklejanka? niby blank posiada wklejaną końcową część szczytówki, i chyba pełą, ale gramatura jest wysoka(8-30g), ale chwlę sobie ten kijek, naprawdę dobrze mi się nim łowi.
Niemniej, gdyby nie moja obecna sytuacja finansowa, napewno nabyłbym jakiś kijek na okonie taki o cw. mniej więcej do 8-10 g (wklejankę właśnie), słyszałem opinie że dosyć dobre i tanie kijki tego rodzaju mają w swojej ofercie Konger i Mikado, również z opini innych wędkaży wiem że Kongery są trochę sztywniejsze i szybsze od Mikado.

maniek - 10-03-05, 12:49

Tak wiem nazewnictwo wklejanka sugeruje że coś jest wklejone,
imoże być stwierdzeniem ogólnym.Ja oglądałem chyba właśnie
Kongerka ale c.w. 2-8 g, nawet dobrze leżał w ręce narażie sie
zastanawiam. No umnie też z kasą krucho, ale mam taki sklep gdzie
moge kupować na raty [znajomy prowadzi].

artech - 10-03-05, 13:04

właśnie takiego Kongerka miałem na myśli 2-8g lub ewentualnie do 10 g :lol: ile dokładnie kosztuje ?????
maniek - 10-03-05, 13:27

Niechce teraz wprowadzać cie w błąd, ale jak sprawdze dokładnie
to ci podam, nadmiar wiadomości lubi płatać figle .W sklepie jestem
codziennie, bo mam blisko. Nara.

maniek - 11-03-05, 10:49

Kolego Artech no sprwdzilem te wklejanki i generalnie za wędeczkę
na IM 9 lub IM8 o dlugości 2.4 m trzeba wybulić 200pln.
Ten Kongerek 2.4 -IM 9 c.w.1-8 Champion ,przed upustem 215pln
Natomiast gorszy materiał IM-6 IM7 cena oscyluje ok. 150pln. p.u.
Ale po targach zaczyna przybywać troche sprzętu może będą jakieś
nowości to dam znać

artech - 11-03-05, 16:21

Poczekamy, niedługo napewno stanieją :wink:
Magdax9 - 24-05-07, 08:52
Temat postu: Jaka wędka dla początkujących?
Witajcie!
Jestem tu nowa, wraz z mężem zamierzamy kupić wędke (może wędki). Jestesmy kompletnymi laikami, dlatego prosze o poradę i myśle że z Waszą pomocą nabierzemy choć podstawowej wiedzy na ten temat. Pisze w imieniu mężą, gdyz w pracy mam dostęp do internetu. Powiem tak na początek chcielibyśmy kupić taką zwykłą wędkę, żeby łowić gdzieś nad jeziorem czy na rzece, tak rekreacyjnie. Doradzano nam żeby kupić 2 wędki, jedną "zwykłą" (tyle że mi to nic nie mówi) a drugą "na ciężko" ( co też mi niewiele mówi). Bardzo prosze o porady jakie to maja byc wędki, jakiej firmy najlepiej, jakiej długosci, jakie parametry, co jeszcze dodatkowo i jaki jest mniej więcej tego koszt. Dziś po poludniu jedziemy na giełde wędkarską gdzie podobno jest duzy wybór i dużo taniej wiec byłabym wdzięczna za szybką pomoc.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Magdax9

kisux - 24-05-07, 09:31

Kurcze pytanie jest tak ogólne że zastanawiam się co doradzić:
1/ po pierwsze ważna jest metoda jaką chcecie rozpocząć przygodę z wędkarstwem: spławik, grunt, spinning - jednak dla każdej z metod jest wiele rodzaji takich kiji - i nie tylko różnią się długością - ale i wieloma innymi elementami - w zależności na jaką wodę, jaką przynęte, jaką rybę itp. to samo dotyczy kołowrotków i reszty wyposażenia - zapewne zamierzacie rozpocząć zabawę od spławika - jak większość z nas - na giełdach, bazarach są dostępne tzw. wersje bazarowe - są to wędki teleskopowe w różnych długościach i przeważnie ogromnych ciężarach wyrzutu oraz dużej wadze samego wędziska - kołowrotki to samo !

Oczywiście wielu z nas też rozpoczynało wędkowanie takim sprzętem - a nawet starszym czyli kij leszczynowy i spławik z gęsiego pióra itp.
Ja nie polecam tych wersji bazarowych - bo tylko możecie się zrazić do wędkarstwa - oczywiście kupowanie tu sprzętu za ciężkie pieniądze także nie ma sensu - bo nie wiadomo czy się człowiek "wciągnie"

Na początek proponuje jakieś lekkie kijki teleskopowe długości tak ok 3,3 - do 3,6 m.
- tylko nie bazarówki - już lepiej kupić jakiegoś jaxona :wink: mikado, kongera a najlepiej shimano :mrgreen: - o nie za dużym ciężarze wyrzutu - powiedzmy do 25 g.
co do kołowrotka to także nie bazarowiec - ale tym radzem odradzam jaxona :evil: - już lepiej jakiś najtańszy shimano, okuma itp. :mrgreen: w rozmiarze 2500 np. catana :mrgreen:

ceny:
kijek bazorowy no name - nie wiem ale nie więcej jak 30 zł - kołowrotek no name też nie wiem ale myślę że to kolejne 30 zł
oczywiście te firmowe (nie markowe :wink: ) są droższe - nie wiem ile taki lekki teleskopik np. mikado kosztuje ale myślę ża 60-80 zł za szt. da się kupić - no kręcioł to ok. 100 zł - ale przynajmniej jest to jakiś tam sprzęt - a nie bosak, dyszel lub maszt flagowy i można już takm sprzętem z większą przyjemnością sobie połowić

do tego żyłka, spławiki, ciężarki, haczyki, itp. jest tego trochę :mrgreen:

no i pamiętajcie - o wyczepiaczu haczyków - siatce do przechowywania złowionych ryb, karcie wędkarskiej :mrgreen: i zezwoleniu na połów na danej wodzie :wink:

Magdax9 - 24-05-07, 09:42

dzięki za rade. Wiem że to zbyt ogólne pytanie, stąd i trudna odpowiedź. Ta giełda na która jade to są międzynarodowe targi wędkarstwa i tam się zaopatrują profesjonalisci w tej dziedzinie, już raz tam byliśmy to są same markowe sprzęty, ale dużo taniej. Dzięki za podanie nazw, będziemy wiedziec o co pytać.
Chodzi nam na początek o coś takiej średniej klasy do lowienia spławikowego. Potem jeśli mąż się w to wciągnie, pomyslimy o czymś konkretniejszym.
Pozdrawiam!
Magdax9

pio - 24-05-07, 09:45

kisux napisał/a:
jest tego trochę
no jest ale zachecam..bo taki wypoczynek jest suppeerrrr!!!! i naprawde warto zainwestowac w to hobby!!! tym bardziej ze chcecie wedkowac z mezem to tym bardziej fajnie bo nie trzeba przezywac sluchania piepsz...nia drugiej osoby w stylu " o po co ci te ryby" " a musisz isc" " wolisz isc na ryby niz ze mna gdziesc pojsc"..itp itd..wiec naprawde zachecam..i tk jak napisal kisux, bazarowy sprzet moze odstraszyc i zniechcecic chodz mysle ze np wedzisko mozecie sobie spokojnie tam kupic na początek a np. kolowrotek doradzal bym w sklepie w ktorym ktos wam kitu nie wcisnie!!! siatka do przechowywania ryb rowniez moze byc jak najbardziej z targu - sam taka mam.., podbierak tez bo raczej potworów na poczatek lowic nie bedziecie: :wink: zylke radze kupic dobrą i nie zlezana na sloncu tergową a jej dobor jest uzalezniony od metody ktora chcecie lowic!!! no kurcze wszystko zalezy od kaski jaka chcecie przeznaczyc..powiedz w zaokrągleniu kwote a bedzie latwiej..
Magdax9, jesli poczytasz forum to napewno spotkasz sie z opinimi o firmie jaxon..nie kupuj tego..jesli mozecie dolozyc troszke to kupcie np shimano!!! ja osobiscie nie mam ale wszyscy raczej mowia o dobrej jakości tej firmy!!! mysle ze skoro bedziecie na takich targach to napewno znajdzie sie kots kto wam doradzi cos konkretnego!!!

rybak - 01-07-07, 15:02

Witam szacowne grono wedkarzy! :razz:

Chcialbym kupic sobie wedke (np polecana tutaj na forum firmy Jaxon - ew
czegos innego) kompletnie nie znam sie jaka tzn o jakiej wytrzymalosci
kupic wedke (wszedzie pisza ze dla ryb spokojnego zeru,leszczy i ploci a
jak wezmie jakis sum ? tudziez inny postrach jezior z ktorym trzeba sie
bedzie zmierzyc? i co wtedy ? :mrgreen:

Pozdrawiam

toko - 31-05-08, 23:37
Temat postu: Jaka wedke gruntowke do jezior i stawow, rzadko rzek?
witam
Bardzo prosze o pomoc, jestem poczatkujacy ,bylem dopiero 3 razy na rybach , z malymi sukcesami
Prosze o doradzenie mi w doborze wedki i kolowrotku.

Łowie na grunt , ale nie na szczytowke. łowie i bede łowił w 90% w stawach , jeziorach i zalewach, bardzo okazjonalnie na rzekach.
Chce zeby sprzet ktory kupie bedzie w miare uniewersalny, ja wiem ze do kazdej metody lowienia i do roznych zbiornikow uzywa sie innego sprzetu , ale w tej chwili nie stac mnie na to zeby kupowac klika wedek.
Łowie i chce lowic przede wszystkim bękarty (japońće) , karpie, leszcze:), moze jakies drapiezniki jak sandacze.
Najwiekszy problem mam w wyborze wedki głowie jesli chodzi o paramter wyrzut , nie wiem jaki wybrać.

Prosze o zweryfikowanie rady znajomego i zaproponowanie czegos moze innego:
Znajomy mi poleca wedke teleskopowa, feedera mi nie poleca gdyz nie podoba mi sie łowienie na szczytowke, wedka dlugosc 3,8 albo 3,9 metra, z włokna weglowego, najabrdziej jego kontrowerywna rada to wyrzut, poleca z wyrzutem malym tak do 30 g. Natomiast ja na forach czytam ze lepiej jest kupic z wiekszym wyrzutem ( bo mozna wtedy i na rzekach łowić), no i juz sam z glupialem jak to jest z wyrzutem? czy jesli kupie z wiekszym wyrzutem jak np: do 70g, to wedka bedzie za sztywna i np: jakiegos malego karpia czy leszcza 0,7 kg bedzie mi trundo wyciagnac?

prosze o pomoc,
wedke chce kupic na wiele lat.
JEsli mozecie powiedzcie mi jeszce czym sie rozni teleskopowa wedka od karpiowej?

pozdrawiam

Unises - 02-06-08, 08:31

toko napisał/a:
Łowie na grunt , ale nie na szczytowke. łowie i bede łowił w 90% w stawach , jeziorach i zalewach, bardzo okazjonalnie na rzekach.
Chce zeby sprzet ktory kupie bedzie w miare uniewersalny,

Myśle że kij który potrzebujesz długość 360 ciężar wyrzutu do 60 max 80gr.
Taką wędką spokojnie możesz skutecznie łapać wymienione gatunki, dodatkowo nada się też na martwą rybke lub żywca.
toko napisał/a:
no i juz sam z glupialem jak to jest z wyrzutem? czy jesli kupie z wiekszym wyrzutem jak np: do 70g, to wedka bedzie za sztywna i np: jakiegos malego karpia czy leszcza 0,7 kg bedzie mi trundo wyciagnac?
To zależy od ugięcia/pracy kija Jeśli kij będzie bardzo bardzo sztywny może się zdarzyć że mniejsze ryby będą się spinać podczas holu.
toko napisał/a:
wedke chce kupic na wiele lat.
Jaką kwotę chcesz przeznaczyć?
toko napisał/a:

JEsli mozecie powiedzcie mi jeszce czym sie rozni teleskopowa wedka od karpiowej?
wędka teleskopowa jest bardzo wygodna w transporcie, jednak ze względu na ilość elementów/segmentów ogólnie wszystkie parametry wędki są nieco gorsze niż typowej dwuczęściowej karpiówki..o podobnym cw. i długości

Jednak do typowego stawowo/mało jeziorowego "grunciarstwa" teleskopy wystarczają w zupełności..w większości przypadków.
To nie wędka łowi tylko wędkarz, a..w tablicach rekordów nadal jest wiele ryb złowionego za pomocą teleskopów..niektóre nie pobite od 15 i więcej lat.

Poczytaj forum zastanów się; składak czy teleskop, za ile ten patyk, firma/model

jeux - 03-06-08, 07:45

toko, Jeżeli zakładasz żę będziesz łowił ryby nie większe jak 3-4 kg to wystarczy ci kijek o CW do 30 g , pamiętaj że wędka posiada wędkarza i kołowrotek z hamulcem . Hol ryby na delikatniejszej wędce przynosi więcej frajdy , oraz jest bardziej widowiskowy dla sąsiadów :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Unises - 03-06-08, 08:28

jeux napisał/a:
toko, Jeżeli zakładasz żę będziesz łowił ryby nie większe jak 3-4 kg to wystarczy ci kijek o CW do 30 g

i na pewno będzie Ci bardzo wdzięczny jeux, z rade, gdy któregoś dnia zechce połowić na grunt z zestawem samo-zacinającym, bądź wyrzucić dalej żywczyka, :mrgreen: zwróć uwagę również na fakt, że nasz nowy kolega toko, zamierza bardzo rzadko ale też..wyskoczyć na rzekę. Na pewno będzie miał wtedy frajdę. :???:

Ps jeux 30gram na uniwersalny grunt? , zastanów się dobrze...

toko - 03-06-08, 23:11

chce przeznaczyc na wedke max 150zł, na kołowrotek rowniez max 150zł.

Jesli chodzi o wedki przegladalem allegro i takie sa moje typy:

najtansza shimano, ale nie wiem czy jest w calosci z wlokna weglowego :

http://www.allegro.pl/ite...a_promocja.html

firmy jaxon, ale czytalem ze nie sa za dobre:
http://www.allegro.pl/ite...najtaniej_.html

http://www.allegro.pl/ite...0g_gratis_.html

http://www.allegro.pl/ite...gwarancja_.html

mikado
http://www.allegro.pl/ite...g_promocja.html

co do kołowrotkow to nie mam zielnego pojecia jaki wybrac
moze doradzicie
pozdr.

Grzes D. - 04-06-08, 12:39

jeux napisał/a:
toko, Hol ryby na delikatniejszej wędce przynosi więcej frajdy , oraz jest bardziej widowiskowy dla sąsiadów :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Oraz bardziej meczy rybe. Trzeba umiec znalezc zloty srodek pomiedzy moca a finezja...

Toko moze obejrzysz w sklepie Dragona kolowrotki. Maja dobry stosunek jakosc/ cena

jeux - 04-06-08, 19:22

a czy hol na sztywnym kołku na pospolitego chama nie jest bardziej szkodliwy dla ryby powyrywane pyszczki a jak głębiej połknie to i wnętrzności . finezyjny hol dale oprócz frajdy mniej stresu dla ryby a słyszałeś o szybkim holu pstrąga i zarazem śmierć ze stresu , a przy finezyjnym jak to nazwałeś holu a taki stosuje się w muszkarstwie ryba powraca w 100% kondycji.
Unises - 05-06-08, 11:55

toko napisał/a:
czyli sumując "cuzamen do kupy" trzy paczki :mrgreen:

Ze swojej strony mogę Ci polecić (mam dwa takie i nie narzekam) Mikado Crystal Line Tele Carp360 http://www.okonek.com.pl/...661f1f3511adf5d
lub Dragon Mystery Tele Carp 3,60m 20-60g (miałem jedną jeszcze ze starym logo-smokiem...ale gdy kupiłem Mikado to podarowałem koledze) http://www.kogutomania.pl...60g-p-4266.html
ten drugi kij jest bardziej finezyjny...i wydaje mi się że bardziej będzie pasował do Twoich potrzeb..

A teraz Kręciołek rozmiar dla gruntówki stawowej 40 / 4000
Jeśli miałbym polecić producenta to Okuma...model..to Epix z przednim hamulcem, niestety ceną wylatuje nieco poza ramki... :???: http://www.wobek.pl/-c-29...7b5068ca8569f89
no może byś się zmieścił w cenie gdybyś znalazł bardziej uproszczony model np. Okuma Centurion Baitfeeder...

Czy warto szukać wolnego biegu w tej cenie...zdania na forum są podzielone "codzienni praktycy/zawodowcy/maniacy wedkarstwa" krzyczą NIE bo to szajs, natomiast ludzie którzy wędkują umiarkowanie twierdzą że można coś znaleźć i kupić.

Niektórzy na forum mają niskobudżetową Okume z wolnym biegiem Travertine Baitfeeder http://www.fishing-mart.c...r=241&kind=3783
i chwalą sobie ten krecioł...

Zdaje sobie sprawę że wjechałem w cenę na max :mrgreen: lecz w sklepie stacjonarnym przy jakimś tam upuście możesz kupić cały zestaw (razem z żyłką) mieszcząc się w budżecie..., a z drugiej strony sam postawiłeś poprzeczkę pisząc "wedke chce kupic na wiele lat."

maniek - 05-06-08, 11:57

Unises napisał/a:
a z drugiej strony sam postawiłeś poprzeczkę pisząc "wedke chce kupic na wiele lat."
To pocieszyłeś. :mrgreen:
Unises - 05-06-08, 12:03

maniek napisał/a:
Unises napisał/a:

a z drugiej strony sam postawiłeś poprzeczkę pisząc "wedke chce kupic na wiele lat."

To pocieszyłeś. :mrgreen:

"...Kocham Platona, jednak prawdę kocham bardziej..." :mrgreen: :mrgreen:

jeux - 05-06-08, 21:45

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pio - 05-06-08, 23:08

toko napisał/a:
.. tak od tego sie zaczyna .. :mrgreen: z czasemtoko, zobaczysz ile rzeczy bedziesz potrzebował.. a to to a to tamto a to owo.. a taki kij by sie przydał a i taki a do tego kołowrotki :mrgreen: nie jesteś przekonany do DS ale zobaczysz ze połowisz troche białorybu na grunt i DS ci sie spodoba :) nie chcę ci robić mętliku w głowie ale ja radził bym Ci kupić feeder..
toko napisał/a:
Łowie i chce lowic przede wszystkim bękarty (japońće) , karpie, leszcze:)
.. za 150 juz coś znajdziesz.. jeśli masz możliwość transportowania np 3 składowego kija to nie zawracaj sobie głowy teleskopami.. taki9e jest moje zdanie i ja bym tak zrobił.. przemyśl raz jeszcze czy na pewno feeder odpada.. a prawde mówiąc to i ty jak pewnie każdy nauczysz sie na swoich błędach i złych decyzjach.. :grin:
ssmano - 07-07-08, 10:36

Unises, mam pytanie mugłbś mogła bys mi powiedzieć czy mam dobrze wyposarzoną wędke sprzętowa (marka) wędzisko z D.A.M a kołowrotek z dragon 4 łożyska :mrgreen:
Unises - 07-07-08, 12:08

ssmano napisał/a:
Unises, mam pytanie mugłbś mogła bys mi powiedzieć czy mam dobrze wyposarzoną wędke sprzętowa (marka) wędzisko z D.A.M a kołowrotek z dragon 4 łożyska :mrgreen:
, Nie wiem co to za wędka (model, parametry itd), ani do jakiej metody zamierzasz jej użyć, ale to co Ty masz na starcie to pełny wypas :mrgreen: w porównaniu z tym co dawniej mieli młodzi wędkarze na początek. :lol:
szczurek - 10-07-08, 12:36

Witam Wszystki,
jestem początkujacym wędkarzem mam w domu taka starą wędke jeszcze po tacie 1,80 z kiepskim kołowrotkiem...Ostatnio zafascynowało mnie wędkarstwo i chciałbym zakupić jakiś troche lepszy sprzęt ale po rozsądnej cenie, chciałbym łowić głównie metoda spławikową z możliwoscia połowienia raz na jakiś czas metoda gruntową...
Chiałbym prosi o pomoc w wyborze sprzetu jaki mógłbym zakupić, znalałem sporo ofert na allego ale jest tyle tego że niewiem z czego wygrac, kilka linków które mnie zainteresowały.

http://www.allegro.pl/ite...zej_cenie_.html

http://www.allegro.pl/ite...ieniadze_p.html

http://www.allegro.pl/ite...ka_gratis_.html

http://www.allegro.pl/ite...ka_gratisy.html

Z gróry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Lord Konrad I - 10-07-08, 13:06

Moja pierwszą wędkę kupiłem kiedyś na bazarze za 20zł(była podobna do tej ostatniej propozycji), i karpie dało radę na nią łowić, do tej pory nadaje się do łowienia na bombkę :D Ale kołowrotek radziłbym kupić jakiejś firmy bardziej renomowanej,
siluro - 11-07-08, 21:33

Witam, chciałbym się podłączyć do tematu z zapytaniem. Od ponad miesiąca przeglądam to forum, przeszukuję i nie mogę znaleźć odpowiedzi, na niezbyt chyba skomplikowane pytanie, dotyczące wyboru wędziska i kołowrotka na rzekę, a raczej rzeczkę o średnim uciągu.
Wiem, że występują tam sumy, sumiki, szczupaki i okonie jak również płotki, liny i kilka innych gatunków.
Do rzeczy jednak. Mnie najbardziej interesują sumy, niemniej, z tego co czytałem, nie jest to ryba, która bierze co 15 minut. Rozważam więc możliwość przezbrojenia wędki na zestaw powiedzmy na okonia, albo lina albo płotke (nie wiem, czy to mozliwe?)

Wypatrzyłem sobie kij marki cormoran z serii bull fighter 3,2 m cw 100-300 (cokolwiek to oznacza) - wędka ładna, korkowa rękojeść, reszta taka ciemna...

co do kołowrotka, to też sobie upatrzyłem: SPRO Aggressive Pro LCS 730, tez fajny, tzn ładnie wygląda

No, ale jako człowiek pełen pokory, zdaję sobie sprawę, że mogłem źle dobrać zestaw.
Bardzo proszę o konstruktywna krytykę, będę w Polsce jedynie dwa tygodnie i chciałbym je miło spędzić nad wodą.

Aha, jeszcze chciałem dodać, że chciałbym połowić i spławikiem i na grunt. Mam nadzieję, że niczego nie poplątałem.

Pozdrawiam wszystkich!

sinus - 11-07-08, 21:40

co do wybranego przez ciebie sprzętu sięnie wypowiem, ale co do połączenia
siluro napisał/a:
Mnie najbardziej interesują sumy
i
siluro napisał/a:
Rozważam więc możliwość przezbrojenia wędki na zestaw powiedzmy na okonia, albo lina albo płotke

opowiedź brzmi, że jest to bez sensu (nie piszę, że nie możliwe bo w sporcie i wędkarstwie teoretycznie zdażyć może się wszystko....) dobieranie wspólnego zestawu na kilku-nasto(-dziesięcio) kilogramowe i kilku-nasto(-dziesięcio)dekagramowe ryby mija sięz celem...musisz wybrać albo polujesz na potwora ryzykując, że nawet nie doczekasz się brania, albo łowisz mniejsze, ale pewniejsze....

szczurek - 12-07-08, 12:01

Sinus a czy Ty mogłbys mi pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu dla początkujacego???pozdrawiam
maryaChi - 12-07-08, 12:32

sinus napisał/a:

opowiedź brzmi, że jest to bez sensu (nie piszę, że nie możliwe bo w sporcie i wędkarstwie teoretycznie zdażyć może się wszystko....) dobieranie wspólnego zestawu na kilku-nasto(-dziesięcio) kilogramowe i kilku-nasto(-dziesięcio)dekagramowe ryby mija sięz celem...musisz wybrać albo polujesz na potwora ryzykując, że nawet nie doczekasz się brania, albo łowisz mniejsze, ale pewniejsze....

Wydaje mi sie ze jednak da sie znalezc kompromis. Ciezki (120/150g) feeder powinien sie sprawdzic i na suma (pod warunkiem ze nie bedzie sie lowilo na leszcze 0.5kg) i na biala rzeczna rybe.

szczurek napisał/a:
Sinus a czy Ty mogłbys mi pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu dla początkujacego???pozdrawiam

Moim zdaniem nie powinieneś przesadzać z ceną i kupić prosty zestaw z wędką okolo 3metrową (nie ma co szalec na początku z dlugoscia, krotkim wędziskiem duzo latwiej przebiega nauka zarzucania zestawu) i niedrogim kolowrotkiem. Powodow jest conajmniej kilka. Przede wszystkim nie wiesz jaka metoda Ci sie najbardziej spodoba. Początki powinienes rozpoczac od splawikowania na drobnej rybie. Metoda jest nietrudna i co najwazniejsze od poczatku da sie lowic - nie ma zniechecenia i potwierdzenia tezy ze wedkarstwo to nuuuuuuuuuda ;) Taki "tele universal" czyli teleskop w granicach 3m z ciezarem wyrzutowym do 80g daje rowniez mozliwosc przetestowania niemal kazdej, najpopularniejszej metody za wyjatkiem muszkarstwa - od splawikowania plotek, przez gruntowanie, zywcowanie po dosc prymitywny - ale zawsze - spinning. Wedziska drozsze sa juz raczej przeznaczone do konkretnych celow i w razie gdyby okazalo sie ze nie lubisz ktorejs metody moglbys wyrzucic pieniadze w bloto. Nie mowiac juz o tym ze moze byc tak ze wedkarstwo nie bedzie Twoja zyciowa pasja, a wtedy tani sprzet z pewnoscia wystarczy.

Tyle ode mnie ;)

pzdr.

sinus - 12-07-08, 14:15

szczurek napisał/a:

przychylam się do wypowiedzi kolegi maryaChi, oraz polecam opdcję "szukaj" - rad dla początkujących było całe mnóstwo, a ich autorami byli lepsi niż ja wędkarze...
poza tym standardowo jeżeli zadajesz na forum pytanie precyzuj je... bo dla początkującego wędek też jest bez liku - zależy to od tego ile chcesz wydać, jakie masz wymagania, na jakim łowisku będziesz łowił, jakie są tam ryby i pewnie od wielu innych czynników...

siluro - 12-07-08, 21:58

Dzięki za odpowiedzi, przeanalizowałem co napisaliście i nasunęło mi się jeszcze kilka pytań.

1. Czy jeśli zdecyduję się na tę wędke cormoran o cw 100-300 i założę na nią spławik z małym ciężarkiem, i uchwyci się dajmy na to płotka, to jaki będzie problem? Przy zacięciu? Pytam, bo chciałem zrozumieć kwestie cw.

2. Jako, że przemyślałem sprawę, na białą rybę zaopatrzę się w bata 4m i uzbroje to to w spławik i to będzie zestaw na białą rybkę. Co się natomiast stanie, gdy tego mocnego zestawu uczepi sie ryba inna niz sum czy szczupak?

3. Myślałem o feederze, ale boję się tej drgającej szczytówki. Nie nastawiam sie na ryby po 10 kg, ba nawet na takie po 2kg sie nie nastawiam, chcę po prostu powędkować i nie złamać przypadkiem zestawu. Jak to wygląda z giętkością i wytrzymałością.

4. Jak rozumiem CW to ciezar jakim moge rzucic, a czy przekłada się to w jakikolwiek sposób na wytrzymałość wędki? Ogladałem wędki tego samego producenta, z tej samej serii, ale byly dodatkowo ponazywane: sum (100-300), troc (50), węgorz (90). Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.

Pozdrawiam,

Siluro.

maryaChi - 13-07-08, 11:24

siluro napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi, przeanalizowałem co napisaliście i nasunęło mi się jeszcze kilka pytań.

1. Czy jeśli zdecyduję się na tę wędke cormoran o cw 100-300 i założę na nią spławik z małym ciężarkiem, i uchwyci się dajmy na to płotka, to jaki będzie problem? Przy zacięciu? Pytam, bo chciałem zrozumieć kwestie cw.

Problem bedzie przy zarzuceniu. Mianowicie wędka z tak wysokim CW przy tak lekkim obciązeniu ma zerową sprężystość przez co rzuty będa bardzo bliskie. Ponadto przy zacięciu... Wiele zacięć może być pustych. Male rybki maja delikatne pyszczki i bys zwyczajnie hak wyrywal zamiast go wbijac.
siluro napisał/a:

2. Jako, że przemyślałem sprawę, na białą rybę zaopatrzę się w bata 4m i uzbroje to to w spławik i to będzie zestaw na białą rybkę. Co się natomiast stanie, gdy tego mocnego zestawu uczepi sie ryba inna niz sum czy szczupak?

Co do bata to rozumiem, a na kolejne pytanie chyba odpowiedzialem wyzej (o ile dobrze to pytanie rozumiem ;) )
siluro napisał/a:

3. Myślałem o feederze, ale boję się tej drgającej szczytówki. Nie nastawiam sie na ryby po 10 kg, ba nawet na takie po 2kg sie nie nastawiam, chcę po prostu powędkować i nie złamać przypadkiem zestawu. Jak to wygląda z giętkością i wytrzymałością.

Feeder jest przeznaczony z zalozenia na rybę białą. Mimo wszystko feedery to bardzo mocne wędziska, bardzo giętkie i sprężyste na końcu. Mozna na takie wedki lowic i rybki male i 10kg.
siluro napisał/a:

4. Jak rozumiem CW to ciezar jakim moge rzucic, a czy przekłada się to w jakikolwiek sposób na wytrzymałość wędki? Ogladałem wędki tego samego producenta, z tej samej serii, ale byly dodatkowo ponazywane: sum (100-300), troc (50), węgorz (90). Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.

Ciężar wyrzutowy przekłada się w zasadzie liniowo na wytrzymałość. Im większy ciężar wyrzutowy tym cięższą przynętą mozesz rzucic. Jest to nic innego jak wytrzymalosc wedki podczas zarzucania, a wiec mozna smialo powiedziec ze mowi o wytrzymalosci wedziska ogolnie ;)

siluro - 13-07-08, 11:59

Dzięki serdeczne za pomoc i konkretne odpowiedzi MaryaChi i sinus.

Pozdrawiam,

siluro

Lord Konrad I - 13-07-08, 13:00

maryaChi napisał/a:
Wiele zacięć może być pustych. Male rybki maja delikatne pyszczki i bys zwyczajnie hak wyrywal zamiast go wbijac.

Na to chyba są dwa rozwiązania-troszkę większe haczyki niż założyłbyś normalnie, np. na taką płoć i trzeba po prostu lżej zacinać(z większym wyczuciem) Parę razy powędkujesz i będziesz wszystko czuł ;)

mechamick - 06-12-08, 19:20
Temat postu: Wędka dla teścia
Witam forumowiczów,

W związku ze zbliżającymi się Świętami szukam prezentu dla teścia - początkującego wędkarza.
Teraz pytanie co sądzicie o tego typu zestawach dostępnych na allegro:

ZESTAW MIKADO FEEDER 360cm+DAM+AKCESORIA GRATIS!!
http://allegro.pl/item491...ria_gratis.html

MIKOLAJKOWA PAKA WEDKA 3,0+KOLOWROTEK+MOC GRATISOW
http://allegro.pl/item497...c_gratisow.html

MEGA PAKA WEDKA 4,5 KOLOWROTEK+POKROWIEC+GRATISY
http://allegro.pl/item498...ec_gratisy.html

Podejrzewam że jest to niezbyt profesjonalny sprzęt ale może na początek wystarczy i nie złamie się na pierwszej wyprawie na ryby. Jakie są główne minusy takich tańszych wędek??

Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam
Michał

luk1234 - 07-12-08, 12:32

Jeśli Twój teść łowi wyłącznie na spławik badz tez na splawik i grunt, lepiej wziasc zestaw 2 lub 3, jednak 3 z nastawianiem glownie na splawik ( dlugosc wedki 4.5m). Jesli natomiast łowi tylko metoda gruntową proponuje ten feeder mikado czyli propozycje nr 1.
Szefuncio333 - 01-03-09, 16:31

Witam! Nie wiem czy wybrałem dobry temat, ale innego nie mogłem znaleźć. Otóż planuje zakupić wędkę, głownie na jeziora, rzeki i nie wiem co wybrać. Nie znam dokładnej różnicy między np. Spinningiem a Teleskopową, ale narazie łowiłem tylko na teleskopową. I pewnie głupie pytanie, czy jak kupie spinning, normalnie na spławik też można łowić? Myślę narazie nad nie zbyt drogim sprzętem do 100 ewentualnie 150 zł. Może nie w tym temacie ale jeszcze jakby ktoś mógł wyjaśnić na co patrzeć przy doborze wędki? Wiem, że w sklepie powinni pomóc, ale sam chciałbym już coś wiedzieć. Z góry dzięki i pozdrawiam
lawdzoj82 - 01-03-09, 17:33

Szefuncio333 napisał/a:
Nie znam dokładnej różnicy między np. Spinningiem a Teleskopową, ale narazie łowiłem tylko na teleskopową.
Jest taka różnica ze wedka teleskopowa ma dużo składów rozsuwanych a Spining ma zazwyczaj 2 lub 3 składy nakładane na siebie :wink:
Szefuncio333 napisał/a:
I pewnie głupie pytanie, czy jak kupie spinning, normalnie na spławik też można łowić?
Na upartego by się dało ale musiał by być bardzo długi ten spining i daleko byś spławikiem nie rzucił wiec nie polecał łowienie na spławik wędką spinningową :wink:
Szefuncio333 - 01-03-09, 17:40

Wielkie dzięki ;) Mam nadzieję, że jeszcze ktoś odpowie na kilka poprzednich pytań, a że jestem początkujący to łowie tak jakby po swojemu i zbytnio tymi nazwami się nie przejmowałem. Jeszcze jedno, spinning głównie służy na błystki, gumy itd.?, a teleskop na spławik, czy też może służyć podobnie jak spinning. Możecie się troche pewno pośmiać ale mam nadzieję że ktoś odpowie ;)
lawdzoj82 - 01-03-09, 17:44

Szefuncio333 napisał/a:
Jeszcze jedno, spinning głównie służy na błystki, gumy itd.?, a teleskop na spławik, czy też może służyć podobnie jak spinning
Tak może służyć ale pod warunkiem ze masz krótki ten teleskop maks 3 metry dłuższy się nie będzie nadawał bo będzie nie poręczny a dlatego ze zazwyczaj teleskopy maja krótka rękojeść i nie wygodnie by się rzucało itp Sam jak zaczynałem naukę spiningu to łowiłem na teleskop 2,70 lub 2,40 cm :wink:
Szefuncio333 - 01-03-09, 18:31

Czyli teleskop głównie na spławik? I przy zarzucaniu ze spławikiem tak jakby jest wygodniej? Chodzi mi o dokładniejsze wyjaśnienie czym jest spinning. Z góry dzięki
dudi - 01-03-09, 19:43

Szefuncio333, jak widze jestes poczatkujacym wedkarzem kup sobie jakąś książke i poczytaj troszke. To nie boli a dużo ci da.
Później na forum możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliowści.

Jak tak zaczniemy wyjaśniać każdemu początkującemu co to spinning poźniej co to przypon itd to nie ma sensu i jest męczące.

Szefuncio333 - 01-03-09, 20:14

A ja myślę, że skoro to jest forum i są tu takie tematy to ktoś mógłby pomóc ewentualnie dać linki do tematów/stron gdzie to mogę znaleźć, bo to co znajduje jest można powiedziec 'słabe'. Skoro tak, to chociarz licze na odpowiedź z mojego pierwszego postu, związaną z tematem czyli wybór wędki. Pozdrawiam
kocur - 01-03-09, 20:17

Szefuncio333, co chcesz łowić, jaką metodą?
Szefuncio333 - 01-03-09, 20:31

Głównie myśle leszcze, okonie, płocie, jednak często też mam zamiar się wybierać na Szczupaka. Jaką metodą? Przyzwyczaiłem się do spławika, myślę właśnie czy nie przerzucić się na spinning.
ds-fan - 01-03-09, 20:39

Szefuncio333, Ja bym ci proponował na początek wędke z drgającą szczytówką czyli tzw;"feedera"długość 300-330cm i ciężar wyrzutu do 80g
http://www.fishing-mart.c...-p66-k3479.html
tu masz link co to jest feeder .
a proponuje ci feedera dla tego że jest to wędka w miare uniwersalna,posiada 2 lub 3 różnej miękkości szczytówki i nadająca sie zarówno do łowienia na grunt i jako spławikówka i jako wędka spinningowa.

cezar80 - 01-03-09, 20:40

Jak na takie rybki to proponował bym jakiś teleskopik, tak 4 - 5 m. Na spławik to taka uniwersalna długość. zastosujesz i jako odległościówce a i na rzece na tej długośći przytrzymasz zestaw. Co do szczupaka sugeruje spining. Po prostu teleskop zbyt długi, ciężko rzucić, w porę zaciąć. Myślę że za 150 zł skompletujesz coś odpowiedniego i mimo że będą to raczej szklaki początkującego nie zniechęcą.
A czy na tej stronie są słabe wypowiedzi :cry: _ Zapewniam cię najbardziej cenione forum wędkarskie na którym można znaleźć odpowiednie porady a nie linki do sponsorowanych portali lub aukcji

kocur - 01-03-09, 22:06

Szefuncio333 napisał/a:
Głównie myśle leszcze, okonie, płocie

W tym wypadku masz 2 możliwości połowu: spławik lub jak pisze kolega ds-fan grunt. Co do spławika to na początek jakaś niedroga teleskopówka lub krótka 4 m bolonka w zupełności wystarczy żeby okrzepnąć i nauczyć się podstaw. Może też być bat. Jak poszukasz na forum w tematycznych działach to znajdziesz masę porad i informacji. Poczytaj na spokojnie i cierpliwie a w razie wątpliwości pytaj. Do mnie możesz pisać nawet na PW ;)
Co do literatury to faktycznie warto kupić coś do poczytania żeby wyłapać podstawy. Uważam że "Wędkarstwo gruntowe" cz. 1 i 2 - J. Kolendowicza i T. Zalewskiego jest bardzo dobrą lekturą na początek i późniejsze etapy wędkowania.

dudi, daj ludziom szansę, nie zniechęcaj ;) każdy kiedyś zaczynał i stawiał pierwsze kroki :mrgreen:

Amator - 01-03-09, 23:13

Szefuncio333 napisał/a:
I pewnie głupie pytanie, czy jak kupie spinning, normalnie na spławik też można łowić?

Ja posiadam spining 2,70 m i zdarza mi się czasami używać go na spławik. Nie jest to może rewelacja ale połapać można. Głównie łapałem w niezbyt dużych stawach lub na jeziorze z łódki. :razz:

Damian21 - 02-03-09, 08:55

Szefuncio333 napisał/a:

przyznam że do spławikówki na krotkich odległościach używam wyłącznie spinów, oczywiscie nie za topornych, w dlugosci 2,7-3m. jesli jest to przynajmniej weglowka sredniej klasy to lowienie na pewno jest komfortowe, kolowrotek tez pewnie jest znośny a i żyłka dosc cienka.

Szefuncio333 - 02-03-09, 15:20

Wielkie dzięki ;) Dzisiaj się wybieram do sklepu i najpewniej będzie to teleskop ok. 4m.
kocur napisał/a:
Uważam że "Wędkarstwo gruntowe" cz. 1 i 2 - J. Kolendowicza i T. Zalewskiego jest bardzo dobrą lekturą na początek i późniejsze etapy wędkowania.

Dzięki za informację napewno skorzystam ;) Wiem, że można znaleźć tylko po prostu nie wiedziałem o czym dokładnie szukać a teraz dzięki Waszym wypowiedziom wiem. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

kocur - 02-03-09, 21:19

Szefuncio333, początki zawsze są trudne ale z biegiem czasu załapiesz :wink:
jaskowski - 13-04-09, 09:37

Witam,
Chcę poszerzyć moje nowo powstałe hobby - wędkarstwo.
Przygodę dopiero zaczynam bo nie liczę łowienia 5cm karasi w bajorku wędka za 20 zlotych.
Mam zamiar pojeździć po pomorzu i połowic jakieś rybki na spławik bo inaczej to nie potrafię a od czegoś trzeba zacząć, pomyślałem ze droższa wędka niż plastik z kiosku będzie dobrym rozwiązaniem na start.
Kwota jaka chce przeznaczyć jako początkujący to koło 100-150pln.(wędzisko i kołowrotek)
Jak mniemam dokupienie potem spławików ciężarków etc nie wyczyści mi portfela.

Co do długości: nie mam pojęcia, nie znam się na tym ale proponowana była mi ~3,60
Spławik kojarzy mi się z teleskopowym wędziskiem chociaż sam nie wiem - słowo klucz.
Czytam o tym jak to teleskop jest słaby w porównaniu do składanej. Co do transportu to samochód więc wędka może by spora.

Proponowany był mi feeder bądź picker na przykład, chociaż sam nie wiem. pomyślałem ze na początek lepszy będzie po prostu stary dobry splawik.
Nabiorę doświadczenia i sprawie sobie feeder chyba ze jest tak uniwersalny ze przyda się i przy spławiku ale jak już mówiłem znam się na tym tyle co kot napłakał.

A łowić mam zamiar w jeziorach i najróżniejszych tego typu miejscach z brzegu.

Ogólnie najlepiej poradziłbym się już o cały zestaw włącznie ze spławikami i resztą.
Tak jak pisałem wyżej chciałbym się zmieścić w 150pln.

Pozdrawiam!

Damian21 - 13-04-09, 10:54

splawik to nie tylko dlugasne wedki 3.6m i dluzsze, czesciej lowi sie na krotkich dystansach.
jeszcze jak planujesz dosc ekonomicznie warto by bylo pomyslec nad kijem minimum 3m(bylby dosc lekki i poreczny) max 3.6m o cw. do 20g, 40g bedzie dosc komfortowy w aktywnym splawikowaniu.
jesli bedzie to kij do 30-40g bedziesz mogl z powodzeniem pobawic sie w lekka gruntowke - ktora jest jeszcze prostsza metoda od splawika.
jezeli kupujesz przez internet to od razu mozesz kupic kolowrotek u tego samego sprzedawcy jakiegos dragona lub okume w wielkosci 20 lub 30(ta wielkosc tez by sprzyjala lekkiej gruntowce, oczywiscie nadajac sie na splawik) ew. shimano alivio w wielkosci 2500 tylno hamulcowy.
na przyklad:MIKADO Trython MATCH 360 http://www.allegro.pl/ite...lka_gratis.html
+ dragon Quattro RD630 http://www.allegro.pl/ite...n_6_lozysk.html
to jest optymalne, ale ja bym bardziej polecil jakis teleskop 3m-3.3m cw. do 20g max 40g o wadze w granicach 200g.

Kubiak - 18-04-09, 18:17

Polecałbym jakiegoś pickerka z niedużym ciężarem wyrzutu. Można połowić zarówno na grunt, jak i na spławik.
Ja tak zaczynałem i było ok.

jaskowski - 19-04-09, 13:33

odnosnie allegro to czemu by nie skusic sie na to ?

http://www.allegro.pl/ite...ax_gratisy.html

mikado - cos znanego :P
i pierdolki ktore itak bym kupowal a raczej w nich nie ma chyba duzej roznicy ?

Damian21 - 19-04-09, 15:28

jaskowski, to jest feeder, kompozytowy w granicach 60-70zl ( mam gdzies w piwnicy dwie sztuki matrix 555 3 i 3.3m) "miętkie" i stosunkowo ciezkie - zadna rewelacja, 3,6 m musi byc juz straszliwa kluską. jest wiele podobnych konstrukcji rodzimych firm na allegro.
ta oferta to jest swoiste nabijanie ceny dodajac jakis bazarowy kolowrotek i wciskanie jakichs drobiazgow watpliwej jakosci, ale ludzie sie nabieraja na te zestawy lawl.
26zl kosztuje np. 3 lozyskowy jaxon mangan - o klase wyzej od tych bazarowych, ma jescze jakas tam gwarancje.

michalvld - 15-05-09, 09:59
Temat postu: jakiego zakupu dokonać ?
Witam jestem nowym urzytkownikiem tego forum i podobją mi się tematy opinie i porady które tu padają
Jak wiadomo nadszedł nowy sezon wiec chciałbym zakupić nowy sprzęt wedkarski i dlatego mam prośbe do was żebyście mogli mi doradzić jaki sprzecik najlepszy
Jestem młodym wedkarzem łowie przeważnie z łódki nad jeziorem (woj. mazowieckie )
Chciałbym wybrać taki sprzęt który byłby dość wytrzymały i funkcjonalny, zamierzam łowić drapieżniki jak i biała rybe.

cinek1979 - 15-05-09, 11:12

michalvld, napisz coś więcej o rybach jakie zamierzasz łowić oraz przynętach na które łowisz oraz ile pieniążków masz do wydania :mrgreen:
michalvld - 15-05-09, 13:13

No chciałbym zapolować na jakiegoś szczupaka, sandacza , ale lubie tez wziaść spławik posiedziec i po relaksować sie troche a co do przynęt to miałem nadzieje ze od was uda mi sie otrzymać kilka cennych porad sprawdzonych technik ktore pomoga mi w moim hoobby a co do kasy to tak gdzies 150 zł musze za to kupic wedke i kolowrotek
cinek1979 - 15-05-09, 14:01

ciężko pogodzic sandacze, szczupaka, płotke i leszcza tutaj posiadanie dwóch kijów to takie minium, teraz drapieżniki to na spining czy na żywca?ja niewiele Ci pomoge w takim razie....
Hiko - 17-07-09, 23:19
Temat postu: Jaki sprzęt?
Witam wszystkich. Jestem młody i za młody na kartę wędkarsko. Nie mam zamiaru na razie się wybierać na jeziora itd. bo i tak nie mogę. Posiadam swój staw, który jest ze 4 razy większy niż normalny. Są w nim przeważnie sumy, karpie, amury i karaski. Ale nie ma ogromnych ryb. Z wędką mam do czynienia już parę lat, ale to z bazarówką teleskopową. Łowiłem sobie tylko właśnie na moim stawie. I nie mam za dużo kasy. A chce sobie łowić na razie u siebie. Ale dopiero jak będę miał więcej lat i jak zdobędę kartę to może będę wybierał się na łowiska. Uwielbiam wędkować. I nie chciałbym używać jakiegoś chłamu co szybko się rozwali. Ale sprzęt w przyzwoitej cenie. Aha i pewnie będę kupywał w sklepie. Parę lat już łowie ale w dużych odstępach. Na początek chyba nie potrzeba mi dużo. Proszę o pomoc w jaki sprzęt się zaopatrzyć? Bo łowiłem zwykłą wędką za 20-30 złotych ale w końcu się rozwaliła.
maniek - 18-07-09, 06:26

Hiko, Witaj na forum ,napisz jeszcze jaka metodą łowiłeś i jaką chcesz łowić ,sprzęt do spławika różni się nieco od sprzętu gruntowego.
Hiko - 18-07-09, 10:21

Nie znam się na tym za bardzo. Jeżeli dobrze mi się wydaję to łowiłem metodą spławikową i taką che nadal, przynajmniej na razie. A jeszcze słówko o rybach. Co jakiś czas są wpuszczane nowe i z tych większych bo to dosyć duży staw. Ale mało są spotykane większe ryby. Aha i ja myślałem o dwóch wędkach, ale nie za bardzo wiem czym się różnią. Myślałem np o baciku czy jakoś tak i teleskopie.
Lord Konrad I - 18-07-09, 10:30

Hiko napisał/a:
Myślałem np o baciku czy jakoś tak i teleskopie.

wynika z tego że bacik i odległościówka[czytaj wędka przystosowana do łowienia na spławik] Określ jeszcze jakie pieniądze chcesz przeznaczyć na te wędki, będzie można coś zaproponować.

Hiko - 18-07-09, 10:41

Jak już mówiłem jestem młody i nie mam za dużo kasy. Przeznaczyć na sprzęcik mogę no nie wiem ze 300 stówy max. Ale jeżeli moglibyście sprzęt w bardziej niskiej cenie, bo i tak przecież na staw cudów nie potrzebuję:D
Damian21 - 18-07-09, 17:55

Hiko, nie chodzi o jakieś pierdoły tylko o komfort łowienia, za 3 stowki kupisz calkiem niezłą odległościówkę powiedzmy 3,9metra, może z mikado(dość lekkie) tak na początek i do tego jakiś niewielki młynek typu shimano catana 2500RA.
możesz też kupić jakiś tańszy młynek z dragona za ok 70zł + do tego jakiś kompozytowy float wymieścisz się razem w 150zł, ale kosztem komfortu, młody jesteś - możesz dźwigać :smile:
ps. zobacz sobie to Jaxon favourite tele carlo 390/18 http://www.allegro.pl/ite...rlo_390_18.html całkiem porządny kijek może uda sie go wyhaczyć.

Lord Konrad I - 18-07-09, 20:05

Właśnie jeszcze pytanie czy kolega ma już kołowrotek, czy chce kupić spławikówkę, bata i kołowrotek do 300zł :?:
Kubiak - 18-07-09, 21:10

Lord Konrad I napisał/a:
Właśnie jeszcze pytanie czy kolega ma już kołowrotek, czy chce kupić spławikówkę, bata i kołowrotek do 300zł :?:

No właśnie. Ale myślę, że za 300zł można kupić fajnego matcha, kołowrotek i bata. :wink:

Hiko - 19-07-09, 04:23

Chodzi mi o sprzęt czyli wędka kołowrotek spławiki itd. Ale z tymi małymi pierdołami raczej sobie poradzę. Damian21 ty chyba podałeś mi feeder a czy to dużo od teleskopa się różni? Aha i czytałem gdzieś, że feederów nie polecają. Aha i jeżeli chodzi o bat to on nie musi być zawalisty bo mało będzie używany jak coś.
Damian21 - 19-07-09, 06:16

Hiko napisał/a:
Chodzi mi o sprzęt czyli wędka kołowrotek spławiki itd. Ale z tymi małymi pierdołami raczej sobie poradzę. Damian21 ty chyba podałeś mi feeder a czy to dużo od teleskopa się różni? Aha i czytałem gdzieś, że feederów nie polecają. Aha i jeżeli chodzi o bat to on nie musi być zawalisty bo mało będzie używany jak coś.
to nie jest feeder, tylko kij umieszczony w nieodpowiedniej kategorii. bat - możesz poszukać jakiegoś szklaka ze 4-5m i spróbować czy ci to pasuje, lub nawet sobie go póki co odpuścić.
Hiko - 19-07-09, 15:12

I chyba tak zrobię. Bo i tak mało bym bata używał. Dzięki za swoją pomoc teraz proszę też resztę o jakieś rady:D Aha i co to znaczy te 390/18? I nie lepiej z większym wyrzutem?
Damian21 - 20-07-09, 06:24

Hiko napisał/a:
Aha i co to znaczy te 390/18? I nie lepiej z większym wyrzutem?

długość 3.90m/ cw. do 18g, starczy aż nadto. zestawow będziesz używał od 1g do max moze z 6g.

Hiko - 20-07-09, 20:52

Kurcze a już miałem kupować tamtą wędkę ale sprzedana. Macie jeszcze coś dobrego?? Aha i kołowrotek mam już.
Lord Konrad I - 20-07-09, 20:57

A jak będziesz chciał bata kupić do tego zamiast tego kołowrotka to polecam:

Jaxon Perseus Dura Pole

Mistral Amundson i Mistral Katana

Hiko - 20-07-09, 21:30

Co myślicie na temat tej wędki? Proszę o w miarę szybką odp

JAXON CHARISMA TELE ALLROUND 390cm

http://www.allegro.pl/ite...d_390_5_25.html

Albo tej.

WĘDKA WĘGLOWA YORK SAFARI TELE 380/20g

http://www.allegro.pl/ite...le_380_20g.html

Damian21 - 21-07-09, 08:12

Hiko napisał/a:
JAXON CHARISMA TELE ALLROUND 390cm

strasznie ciężka :!: , rozumiem że troche cięższe uzbrojenie, ale rzadsze, waga tego kija to jest po prostu kpina. już lepiej tą z yorka, choć jest to kompozyt i też dość ciężkie, ale za tą cenę..

Hiko - 21-07-09, 20:08

Dzięki bardzo za pomoc. Wędka już kupiona. Jak dla mnie ta co kupiłem jest spoko.
Damian21 - 22-07-09, 06:58

Hiko, no to pochwal się co kupiłeś, nie bój się - nikt Cie nie skrytykuje.
Lemmy - 04-08-09, 15:32

Witam.
Wracam do wędkarstwa po 18-stu latach przerwy i widzę, że w sprzęcie to cała epoka. Chciałbym zakupić jakieś dwa kije i dwa kołowrotki niezbędne na początek, aby wetrzeć się w "rybaczenie". Jeżeli możecie mi poradzić dwa takie zestawy w cenie 500 zł (za 2 kije i 2 kręciołki) to byłbym wdzięczny. Jeżeli chodzi o metody to raczej odległościówka i coś na lekki grunt (jakiś feeder) do 90 g. Jeżeli chodzi o kije to "lubię czuć nawet małą rybkę na kiju"
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Damian21 - 04-08-09, 15:49

Lemmy, kołowrotki nie muszą być jakieś strasznie wyszukane do tych metod więc poleciłbym Ci jakieś z dragona typu viper albo manta np taki http://www.allegro.pl/ite..._wyprzedaz.html do spławika rozmiar 20,25 lub 30 do feederka min 30, 35 a może i 40, zmieścisz się w 150zł za dwa młynki. zostaje Ci 350 zł na matchówkę i feeder. przeglądnij sobie odpowiednie działy http://www.haczyk.pl/forum/viewforum.php?f=70 http://www.haczyk.pl/forum/viewforum.php?f=78 a na pewno znajdziesz wiele ciekawych opinii.
DooLiN - 05-08-09, 13:11

Do odległościówki polecam Mistralla Amundsona.
Lemmy - 05-08-09, 20:52

A co sądzicie o takim zestawie matchowym:
Wędka Byron TR 10 Match http://www.wedkarskisprze...products_id=948
Młynek Cormoran Match Master Rodeo 3000 http://www.splawik.com.pl...o...f=8&t=24468
Pozdrawiam

AdrianCz-k - 16-08-09, 10:37

Możecie mi polecić jakąś wędke do łowienie na stawie (mały) oraz żebym mógł łowić nad Warta :) Najlepiej chyba jakaś tele~~~. Mam do wydania 150 zł na wszystko tzw wędkę kołowrotek ;0 PORADZICIE MOŻNE JA SIĘ MYLĘ<WEDKA> :) NIE ZNAM SIĘ :P BYŁEM NA RYBCHACH Z @ RAZY
cherryjug - 01-12-09, 23:58

Witam!
Proszę o pomoc, poszukuję wędki do połowu na jeziorach,stawach (rzeki odpadają).
Będzie ona przeznaczona do połowu na spławik zarówna na robala jak i na małą rybkę (raczej połów z łódki)płotki,okonie. Chciałbym ją też, wykorzystać czasem do połowu z brzegu na grunt - płocie, leszcze itp. Co polecacie bo im więcej czytam tym głupszy jestem. Do tego jakiś kołowrotek, do wydania mam 200zł za zestaw.
Dziękuję za wszelką pomoc.

Namape - 27-04-10, 21:54
Temat postu: Pomoc w wyborze sprzętu
Witam, mam zamiar kupić wędkę (od razu zaznaczam że jestem osobą "prawie" początkującą). Proszę o pomoc doświadczonych wędkarzy w wyborze. Zastanawiam się nad dwoma rodzajami wędek. Moczówka lub bolonka. Mam do wydania około 200zł. Dziękuję za pomoc
Miras - 27-04-10, 22:05

Namape, Musisz dokładniej zdefiniować swoje potrzeby. Gdzie najczęściej łowisz, na jakie zestawy, itd...

Tak na marginesie powiem, że w moich okolicach starsze pokolenie łowi prawie w 100% na bolonki. Dodam że chodzi o łowienie na wodach stojących. Dominują kije o dł. 5-7m. i lekki zestaw spławikowy. Zastanawiam się co oni widzą w tych drągach...

Namape - 27-04-10, 22:13

Wody stojące, czasem rzeki. Co do zestawu to najczęściej lekki spławik. Stawiam na połów leszczy, lina, płoci i podobnej ryby. Aha muszę ograniczyć się co do długości, bo jak łowię na stojącej wodzie, to za głową mam sporo krzaków :)
Miras - 28-04-10, 11:07

Namape, Spróbuj odległościówki. Trochę czasu zajmie Ci opanowanie podstaw, ale ta metoda naprawdę wciąga. Im trudniejsze rzeczy w niej opanujesz tym większa satysfakcja. Ja w zeszłym sezonie praktycznie zrezygnowałem z feedera na rzecz odległościówki i nie żałuję. -Większa finezja, kapitalnie holuje się delikatnym wędziskiem większe sztuki, zwłaszcza na dużych odległościach. Match daje możliwość łowienia na dystansach niedostępnych dla bolonki. Tyle jeśli chodzi o zalety tej metody. Na temat bolonki się nie wypowiem, bo nigdy nie łowiłem takim wędziskiem i szczerze mówiąc nie widzę w tym większego sensu (jeśli chodzi o wody stojące).
Grisha - 28-04-10, 11:30

Miras napisał/a:
Match daje możliwość łowienia na dystansach niedostępnych dla bolonki.
możesz sprecyzować odpowiedź bo mam pewne wątpliwości :)
Miras napisał/a:
Na temat bolonki się nie wypowiem, bo nigdy nie łowiłem takim wędziskiem i szczerze mówiąc nie widzę w tym większego sensu (jeśli chodzi o wody stojące).

to mnie potwierdza w wątpliwościach :)

Namape - 28-04-10, 11:31

Ok, to czy ktoś może polecić coś dobrego?
Miras - 28-04-10, 11:46

Grisha, Mam na myśli wody stojące: wędka matchowa spisuje się lepiej od bolonki jeśli chodzi o rzuty na dalsze odległości. Zastanawiam się jak wygląda wymach 7m wędziskiem który posłałby 3g spławik, na 30-40m. Trzeba by mieć łapy jak Schwarzenegger. Przynajmniej tak mi się wydaje, natomiast matchówka została stworzona właśnie po to by posyłać zestawy jak najdalej. Jakie twoim zdaniem są zalety bolonki, jeśli chodzi o wody stojące? W czym jest lepsza od odległościówki?
Grisha - 28-04-10, 12:05

Miras, przede wszystkim nie muszę montować spławika przelotowego łowiąc na głębokościach powyżej 3 metrów. W/g mnie spławik montowany na stałe jest bardziej wyczulony na delikatne brania. Bolonka pozwala łowić na delikatniejsze zestawy na dużych odległościach. Co do długości oddawanych rzutów śmiało mogę rzucać tyle co matchem o ile mam płytką szpulę typu match na kołowrotku oraz odpowiednio rozłożone ciężarki na zestawie. Łowiąc bliżej brzegu z racji długości wędki praktycznie pełna kontrola nad zestawem (krótki odcinek między spławikiem a końcową przelotką) Jedyna przewaga matchówki jest taka że przy opadach deszczu żyłka nie klei się do wędki (więcej przelotek i gęściej rozmieszczone) . Radzę sobie wycierając bolonkę z wody lub potrząsając nią :) To w/g mnie przewagi bolonki na wodach stojących. Jeśli chodzi o rzeki to chyba nie ma co dyskutować.

Oczywiście moja wypowiedź pisana jest z punktu widzenia maniaka bolonki który stara się poławiać tą metodą wszędzie gdzie się daje.

BTW ... Wiesz jaką frajdę daje połów bolonką z łódki na jeziorze na łowisku o głębokości 6 metrów na spławik stały :mrgreen:

Miras - 28-04-10, 12:12

Grisha napisał/a:
Oczywiście moja wypowiedź pisana jest z punktu widzenia maniaka bolonki który stara się poławiać tą metodą wszędzie gdzie się daje.

Doskonale Cię rozumiem, sam stałem się maniakiem, tyle że odległościówki :mrgreen:

Do twoich argumentów odniosę się wieczorem, jak wrócę z pracy. Czuję że zapowiada się kolejny ciekawy temat. :cool:

Grisha - 28-04-10, 12:20

Miras napisał/a:
Do twoich argumentów odniosę się wieczorem,

ok, trzymam cię za słowo o ile wcześnie mod nie posprząta nam w tym temacie :lol:
Miras napisał/a:
Zastanawiam się jak wygląda wymach 7m wędziskiem który posłałby 3g spławik, na 30-40m. Trzeba by mieć łapy jak Schwarzenegger

Pod wiaterek bywa ciężko ale na rzekach bolonką na takich odległościach właśnie się łowi :) kij w górę i pełna kontrola na spływaniem :grin: pozdrawiam Grisha

Namape - 28-04-10, 13:13

Ale czy ktoś może w końcu polecić jakiś sprzęt? :)
porcelan - 28-04-10, 15:07

Ciężko pogodzić łowienie metodą angielską z metodą bolońską - to 2 całkiem różne metody i innego sprzętu się w nich używa.
Rozważ czy częściej będziesz łowił na wodach stojących czy rzekach - to znacznie ułatwi decyzję.
Generalnie bolonki średnio nadają się na łowienie na wodzie stojącej ze względu na długość - siłą rzeczy są cięższe od 4-metrowych matchówek i trudniej się nimi operuje. Za to na rzece nie mają sobie równych (no może na równi z tyczkami ;) ).
Match od dł. 4,2 będzie chyba jednak nieco bardziej uniwersalny - dobrze da sobie radę na wodzie stojącej, a na rzece na małych i średnich dystansach od biedy też da radę.

Miras - 28-04-10, 19:10

Grisha napisał/a:
ok, trzymam cię za słowo o ile wcześnie mod nie posprząta nam w tym temacie :lol:

A zatem zgodnie z obietnicą.

Grisha napisał/a:
W/g mnie spławik montowany na stałe jest bardziej wyczulony na delikatne brania

Nie sądzę żeby sposób montowania wpływał w jakikolwiek sposób na czułość. Kształt spławika, materiał z którego jest wykonany, sposób wyważenia - wiadomo. Ale sposób montażu? Uzasadnij to jeśli możesz.

Grisha napisał/a:
Bolonka pozwala łowić na delikatniejsze zestawy na dużych odległościach.

Tak i nie. Bolonka daje możliwość łowienia bardzo lekkimi zestawami na dystansie 2 długości wędziska. Przy 7m. kiju możesz pewnie bez problemu posłać na 14 metr nawet 0,3g zestaw. Jeśli chodzi o jeszcze większe odległości, to jestem przekonany że nieco cięższym, lecz wciąż delikatnym zestawem (przyjmijmy 1,5g.) dalej rzucę matchem niż bolonką.

Grisha napisał/a:
Co do długości oddawanych rzutów śmiało mogę rzucać tyle co matchem o ile mam płytką szpulę typu match na kołowrotku oraz odpowiednio rozłożone ciężarki na zestawie.
Niesądzę :roll: Choć nie zamierzam się spierać - przez internet tego nie sprawdzimy. Nawet jeśli tak jest to po ilu dalekich rzutach zacznie Ci odpadać ręka? :mrgreen: Matchówką możesz machać cały dzień.

Grisha napisał/a:
Łowiąc bliżej brzegu z racji długości wędki praktycznie pełna kontrola nad zestawem (krótki odcinek między spławikiem a końcową przelotką)
To fakt. Choć przy odległościówce spławik nie spływa z wiatrem, więc nie wiem po co mi taka kontrola.

Grisha napisał/a:
Jedyna przewaga matchówki jest taka że przy opadach deszczu żyłka nie klei się do wędki
To jedynie drobiazg, choć istotny. Najważniejszą przewagą jest moim zdaniem lekkość i poręczność matcha. Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie rzucania na odległość 30-40m przez cały dzień łowiąc bolonką.

Grisha napisał/a:
Jeśli chodzi o rzeki to chyba nie ma co dyskutować.

Nie zamierzam, w końcu bolonka do tego właśnie została stworzona.

Namape napisał/a:
Ale czy ktoś może w końcu polecić jakiś sprzęt? :)

Namape, Sam musisz wyciągnąć wnioski. Każdy poleca to czym łowi mu się najlepiej. :lol:

Grisha - 29-04-10, 07:21

Miras, dzięki za uargumentowanie swoich racji :)
Miras napisał/a:
Nie sądzę żeby sposób montowania wpływał w jakikolwiek sposób na czułość. Kształt spławika, materiał z którego jest wykonany, sposób wyważenia - wiadomo. Ale sposób montażu? Uzasadnij to jeśli możesz.

to chyba będę musiał się z Tobą zgodzić a to dlatego, że nie zakładałem jeszcze waglera do bolonki , bo i po co ... tak więc przemawia przeze mnie przyzwyczajenie :razz:
Miras napisał/a:
Jeśli chodzi o jeszcze większe odległości, to jestem przekonany że nieco cięższym, lecz wciąż delikatnym zestawem (przyjmijmy 1,5g.) dalej rzucę matchem niż bolonką.

w/g mnie spławik 1,5 grama nie jest już delikatnych zestawem ale tu zawsze możemy się spierać :razz:
Miras napisał/a:
po co mi taka kontrola

a choćby po to gdy bierze sobie jaź w dość szybki sposób :wink: mam dłuższą wędkę i mniej żyłki w wodzie ... moim zdaniem szybciej dojdzie do zacięcia niż ma to się w przypadku matcha :mrgreen:
Miras napisał/a:
lekkość i poręczność matcha. Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie rzucania na odległość 30-40m przez cały dzień łowiąc bolonką

to tylko kwestia przyzwyczajenia ... moja włoska bolonka waży jakieś 390 gram plus catana 1000 FA , wiem, że nie jest to dużo ale na prawdę da się tym łapać cały dzień trzymając zestaw cały czas w rękach :cool:
Namape w/g mnie musisz rozważyć gdzie chcesz częściej łowić ... rzeka czy wody stojące ... jeśli rzeka to raczej bolonka jeśli nie to już znasz odpowiedź ... ze swojej strony mogę jeszcze dodać, że bolonka to dość ciężki kawałek wędkarskiego chleba ... nie dość że namachasz się jak głupi to początki są na prawdę trudne (plącze się zestaw i rzuty są nieprecyzyjne) ... sam wędkuję tą metodą już ponad 15 lat i z każdym sezonem łapię nowe doświadczenia które mocno procentują :) no i jeszcze jedno, nie ma to jak hol zaciętego w nurcie dużego jazia lub leszcza bolonką :cool:
Miras, dzięki za polemikę, może skuszę się na matcha nad jakimś jeziorkiem bo takowego posiadam i zobaczę co tracę ... może Ty kiedyś spróbujesz bolonki ? :razz: pozdrawiam Grisha

Namape - 29-04-10, 08:23

Ok, to już wybrałem maczówkę. Jeżeli ktoś może doradzić, to proszę jaką o radę, jaką i jakiej firmy
Namape - 01-05-10, 21:17

Wracając do tematu - czy ktoś może polecić jakąś maczówkę? Tak do 200zł. Będę bardzo wdzięczny ;)
Kostka - 26-07-10, 08:52

Witam!
Poszukuję wędki, kołowrotka i wszystkich przyborów nie dla mnie, dla znajomego (45 lat) z małym doświadczeniem wędkarskim. Myślę, że najlepiej będzie mu chyba łapać na spławik, najczęściej będzie łowił na stawach i jeziorach raczej rzadko na rzekach ale dobrze żeby była taka możliwość.
Cena wędki myślę, że do 60-70zł. Kołowrotek do 100zł.
Proszę o konkretne modele, najlepiej z linkami ;)

19misiek86 - 19-04-11, 09:46

Co myślicie o takim zestawie bo chciałbym go kupić, ale nie wiem czy warto. Proszę bardzo o opinie! Jestem amatorem w tym temacie.Chciałbym kupić wędkę do spiningu, ale teleskopową i kołowrotek. Z góry dziękuję za rady!!

Mikado SENSEI TELE Spin 240/30
http://allegro.pl/mikado-...1543952392.html

kołowrotek

Jaxon TOP CARP FRXL 400
http://allegro.pl/jaxon-t...1549607283.html

albo
KONGER TEAM CARP 650 SV
http://allegro.pl/konger-...1560013505.html

albo
Konger TEAM 720RD
http://allegro.pl/konger-...1543951908.html

leon-zawodowiec - 19-04-11, 21:49

Posiadam tą wędkę mikado z kołowrotkiem konger team tylko mniejszy model ,
spisuje sie dobrze , głównie łapie tym zestawem okonia na paprochy , a latem karpie
na spławik na swoim stawie zestaw spisuje się ok, moge polecić :lol:

stunte - 30-05-11, 20:35

wiitam... rok temu zaraziłem się wędkowaniem na stawie. były tam karpie i bodajże pstrągi. teraz już stawku nie ma... pozostaje rzeka... często widać że ryby w niej pływają. rzeka ma max 5 m szerokości i do 1,5 głębokości i wysokie brzegi na ok 2m, chciałbym też łowić na niewielkich stawach i jeziorkach.... jestem amatorem bez sprzętu. xD totalnie się nie znam na wędkach... więc prosze, doradzcie mi co by było dobre na takie warunki i ewentualny kosztorys. Z góry dziękuje. Kamil lat 16.
Arek0402 - 30-05-11, 20:51

A metoda ? Na jaką chcesz łowić ? To też mamy ci pomóc wybrać ?
stunte - 31-05-11, 06:06

no tak, ze spławikiem.
FSTR - 09-07-11, 23:14

Ja nad taką rzeke zabrałbym picker,chociaz jakbym mial kupowac jedną wędke do spławika wybrałbym odległosciówke bo ma wieksze zastosowanie,i w rzece rozniez mozna połowic.

Oczywiscie moliwosci jest wiecej,zalezy od twoich upodobań.

Grabek95 - 24-07-11, 10:45

Witam chciałbym zacząć wędkować. Mam 16 lat i łowiłbym metodą spławikową w rzekach czasem w zalewach i niewiem co mam wybrac czy wedke teleskopowa czy moze zwyklego bata(tyle ze niewiem jak lowic tym batem ;/) Moj budzet bedzie wynoisic ok. 100 zł
Z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam.

Amator - 24-07-11, 17:32

Grabek95 napisał/a:
co mam wybrac

Najbardziej uniwersalną wędką ( moim zdaniem ) będzie jakiś kijek typu float o długości ok 4m np. takie mikado sensual float
http://allegro.pl/mikado-...1731314814.html
lub coś takiego mikado sensei
http://allegro.pl/mikado-...1715084718.html

Grabek95 - 24-07-11, 17:56

aha dzieki ale to sa zwykle kije no znaczy ze nie jest to zestaw.
a wiec majac 100 zl raczej nei kupie dobrego zestawu(oczywiscie wszystko oddzielnie) typu kolowrotek wedka zylki splawik itp tam zylki i splawiki to pewnie nie sa tak drogie ale kolowrotek lepszy pewnie kosztuje ;p

Amator - 24-07-11, 18:19

Grabek95 napisał/a:
majac 100 zl raczej nei kupie dobrego zestawu

Kołowrotek ok 40zł, pozostałe akcesoria na początek ok 40zł.
Można kupić kijek tani i nie będzie tragedii kwestia ile czasu ma służyć i jaki ma być komfort wędkowania. Mam kołowrotek Okuma zorax http://www.woblerek.pl/product.php?id_product=558 kupiony bardzo okazyjnie bo za 20zł. Nie zawsze sprzęt musi dużo kosztować. Ile jesteś w stanie uzbierać na wędke+kołowrotek? Poszukamy doradzimy :wink:

Grabek95 - 25-07-11, 08:41

no nieweim moze ze 120 zl bedzie ;p
no patrze ze kolowrotek to naprawde tanio kupiles bo az 30 zl zaoszczedziles ;]

Amator - 25-07-11, 12:41

Konger Aviator 510rd

http://allegro.pl/konger-...1713311155.html
aukcja kołwrotka sprubój zapolować na okazje

kwiatek8914 - 27-07-11, 10:17
Temat postu: zestaw dla amatora?
Pewnie taki temat był, no ale cóż leń ze mnie, dlatego proszę w razie czego przenieść temat i od razu mnie nie karcić zbytnio :p zaczynam swoją przygodę z wędkowaniem, głównie wędkuję na zestawach znajomego, no ale ile może tak go wykorzystywać, dlatego zwracam się do Was z prośbą o zaproponowanie mi zestawu do 500zł, którym będę mógł wyciągnąć rybę do około 3kg(głównie łowie na prywatnym stawie i takie ryby przeważnie się tam wyciąga), każda uwaga będzie cenna, linki mile widziane, może ktoś zrobi zestawienie kompletnego zestawu. Na stawie głównie łapie na koszyczek. Pozdrawiam i z góry przepraszam za jakieś nadciągnięcia regulaminu :)
Amator - 29-07-11, 21:48

Grabek95 napisał/a:
no nieweim moze ze 120 zl bedzie

sprawdż oferty sklepu fishing mart http://www.fishing-mart.c...p861-k4364.html
mają duże promocje

Grabek95 - 02-08-11, 19:26

Jednak narazie nie bede kupywal wedki. Bo mam jakas tam wedke teleskopowa mysle ze na poczatek wystarczy i nie dawno lowilem i wkoncu poczulem jak to jest zlowic rybe bo to naprawde duza satysfakcja ;D
Pozdrawiam

m1f1 - 24-08-11, 06:26

ja taż myślę nad jakaś wędka do spiningu na początek do 70zł(bez kołowrotka bo będę miał od taty) możne mi doradzicie jakaś wędkę dla pocztkujacego
abc69 - 18-09-11, 19:22

Jestem całkowicie zielony w temacie.Chcę spróbowac spiningu oraz na spławik i na grunt. Do spiningu znalazłem takie zestawiki:

Wędka Shimano Alivio Super Sensitive 260 ML+Kołowrotek Shimano Alivio 3000 SRB

http://allegro.onet.pl/ze...1819727058.html
albo

Wędka Shimano Alivio Super Sensitive 280 ML+ ten sam kołowrotek
albo

Wędka Shimano Vengeance 270 ML+Kołowrotek Shimano Catana 3000 SRB

http://allegro.onet.pl/ze...825054477.html.

Czy ja wogóle idę w dobrym kierunku. Te zestawy są w cenie którą chciałbym przeznaczyc.Niestety nic nie wymyśliłem na temat zestawu na spławik i na grunt.Chciałbym by to była jedna wędka w podobnej cenie czyli cały zestaw około 200 zł. Zaznaczam że połowy na stawach żwirowych i dużych sztuk się nie spodziewam. To ma byc narazie zabawa.

Romcio.fish - 19-09-11, 06:15

abc69 - a może wybierz sobie coś mocniejszego, bardziej odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Polecam ci wędzisko spławikowe typu match DRAGON MYSTERY Camou Tele Match 4.20m 2-15g, tutaj masz link do Allegro z tym kijkiem: http://allegro.pl/wedka-d...1820990698.html

Ze spinningu bardziej ci się przyda coś do lżejszych przynęt np. to wędzisko: Dragon Mystery XT Ultra Lite 2,70 m 2-15
Tutaj masz link do aukcji Allegro z tym kijkiem: http://allegro.pl/dragon-...1819002894.html

A z kołowrotków to możesz brać albo coś z serii Mystery, tu masz link Allegro z wysyłką za 0 zł: http://allegro.pl/dragon-...1807800536.html Zwróć uwagę na 5-letni okres gwarancji, to się liczy dzisiaj.

Albo weź kołowrotek Okuma Safina Pro, też masz 5 lat gwarancji.

A tutaj masz aukcje ze sprzętem Mystery http://allegro.pl/listing...p&change_view=1

Na te najtańsze Shimano wielu ludzi narzeka.

Powodzenia w wędkarstwie!

abc69 - 19-09-11, 20:21

Dzięki serdeczne za rade.Poczekam jeszcze na jakieś opinie.
daniel2000 - 05-12-11, 12:12
Temat postu: jaki spining na okonie , szczupaki , sandacze
czy moze byc spiing na okoie , szczupaki i sandacze np Robinson float expert . to jest teleskop
Unises - 05-12-11, 12:16

Float z samej definicji to spławikówka, czyli patyk zbyt długi do typowego spiningu, na początek poszukaj czegoś w długości 2,10-2,40m

Ok tym razem scaliłem.
daniel2000,Bardzo Cię proszę przejrzyj ten temat od początku zanim zadasz kolejne pytanie zakładając nowy temat, dodatkowo też o spiningach mamy odrębny dział
http://haczyk.pl/forum/viewforum.php?f=69

tofik-79 - 16-01-12, 12:11
Temat postu: Proszę o ocene sprzętu na wiosnę :)
Witam.
Jestem nowym użytkownikiem i nie wiem czy dobrze założyłem temat :(
Ale próbuje :)
Czy możecie ocenić sprzęt który kupiłem sobie na wiosnę na rybki :)
zestaw feedera na grunt to:
Wędka Konger Carbomaxx Team Feeder 390/150g i do tego kołowrotek Kołowrotek Okuma Longbow II Baitfeeder 60
I drugi sprzęcik troszkę lżejszy na spławiczek to:
KONGER CARBOMAXX Team bolognese 500 _ 5m do 30g i kołowrotek OKUMA - TRITAN TTR - 30 M 2BB+1RB.
Co sądzicie?

kaziks403 - 16-01-12, 14:15

Witam.
Sprzęcik powinien Ci się sprawdzić, oczywiście gdy bedziesz go odpowiednio stosował i szanował. Rozumiem, że ten feeder to na rzekę ze sporym uciągiem. Ja bym dobrał mniejszy kręcioł.
Co do zestawu spławikowego. Fajnie, że wybrałeś wędkę "bolonkę". Są to najlżejsze spławikówki, najczęściej bardzo dobrze wykończone, o szybkiej akcji. Sam od lat używam na jeziorach - super.
Teraz nad wodę i powodzenia!

nadtochiy - 13-06-12, 20:40

hej witam uprzejmie na foru mam wielka prosbe do odwiedzajacych, szukam wedki dla meza na prezent on jest paczatkujacym ale zapalonym wedkarzem, do tej pory pozyczal sprzet, a teraz chcialabym mu kupic cos fajnego i nie tak drogiego max 200 zl z kolowrotkiem i akcesoriami troche czytalam na roznych forach i pozytywne opinie sa odnosnie robinsona i kongera ale zupelnie sie nie znam na tych gramach i dlugosciach moze ktos mi podpowiedziec i pomoc. maz glownie lowi na lowiskach lub jeziorach raczej z brzegu, za pomoc bede bardzo wdzieczna
sono2020 - 13-06-12, 22:28

to poszukaj kolegi "meza" tego który kocha wędkowanie a nie jeździ po ryby i weź "meza" niech wybierze mu naj rozsądniejszy sprzęt w przyzwoitej cenie bo inaczej to bez minimalnej znajomości wędkarstwa to zapewne dobiorą wam w sklepie Jaxona.