Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

Tematy ogólne - Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...

trini - 19-01-07, 20:10
Temat postu: ciekawa rybka...
ktoś mi przysłał to zdjęcie...
i takie pytanie kochani koledzy...
CO TO do diaska jest? :shock:
takie leszczowo krąpiowe jakieś...
kolejna ciekawa krzyżówka? :cool:

artech - 19-01-07, 20:19

Wygląda mnie to na małego leszczyka. :cool:
trini - 19-01-07, 20:36

ale jakiś krąpiowy jest skubaniec :P
tomek1 - 19-01-07, 21:07

Witaj Trini po dłuuuugiej przerwie :razz:
Mam nadzieję, że remont zakończony i zaczniesz znowu aktywnie działać na forum :wink:

trini napisał/a:
ktoś mi przysłał to zdjęcie...

Powiem szczerze, że bardziej zaintresowała mnie ta sztuka ze zdjęcia z lewej strony leszcza :mrgreen: :wink:

Fajne zdjęcie :razz:

keri - 19-01-07, 21:34

trini, a jednak żyjesz :grin:
trini napisał/a:
CO TO do diaska jest?
Ryba wygląda na leszcza i to bardzo wygląda :lol:
Tomaszek - 19-01-07, 23:46

Sam miałem podobny problem jakiś czas temu. Łowiłem małe rybki i nie wiadomo yło co to jest. Opinie oscylowały: leszczyk, rozpiór, sapa... jedno co pewnie że te maluchy trudno czasemo odróżnić. Może być to mały leszcz ale jeśli pletwa dobytowa była długa (nie widać dokładnie na zdjęciu) to może być to sapa. Jednak sugerując się tym co widać na zdjęciu powiedział bym raczej że to leszczyk.

Rzuć okiem tutaj
http://wedkarskieprzygody...robnica_13.html
http://wedkarskieprzygody...6/08/certa.html

trini - 20-01-07, 01:51

Tomek1 napisał/a:
Witaj Trini po dłuuuugiej przerwie

czeeeść Tomek :D

Cytat:
Mam nadzieję, że remont zakończony

optymista :P

tomek1 napisał/a:
zaczniesz znowu aktywnie działać na forum

a to się postaram :D jak najbardziej, net mam wreszcie jak biały człowiek :D
tomek1 napisał/a:
Powiem szczerze, że bardziej zaintresowała mnie ta sztuka ze zdjęcia z lewej strony leszcza

sprecyzuj proszę :P

keri napisał/a:
trini, a jednak żyjesz

a co teskniliście? :lol:

keri napisał/a:
Ryba wygląda na leszcza i to bardzo wygląda

no doobra, tak sprawdzałam, ale kolor ma dziwny :P

Tomaszek - pewnie masz rację :D

jeux - 20-01-07, 08:31

Panowie a nie jest to czasami Krąp - Blicca bjoerkna
tomek1 - 20-01-07, 10:02

trini napisał/a:
sprecyzuj proszę

sexi, tajemnicza, uwodzicielska, intrygująca.......... wędkarka :mrgreen: :wink:

trini napisał/a:
a co teskniliście?
Pytasz a wiesz :wink:
maryaChi - 20-01-07, 12:22

Krąp ma inaczej ubarwione płetwy.

Dla mnie to zwyczajny leszcz. Nieraz łowiłem niemalże identyczne sztuki :)

trini - 20-01-07, 13:55

tomek1 napisał/a:
trini napisał/a:
sprecyzuj proszę

sexi, tajemnicza, uwodzicielska, intrygująca.......... wędkarka :mrgreen: :wink:

trini napisał/a:
a co teskniliście?
Pytasz a wiesz :wink:

no tak, teraz widzę, że tęskniliście :cool:
hmmm.... miałam się zawstydzić tak? :twisted:

VooDoo - 20-01-07, 15:28

Mnie tam bardziej zainteresowala tajemnicza żyłka :P i te ryby po prawej stronie ?

tomek1 - 20-01-07, 16:31

VooDoo napisał/a:
Mnie tam bardziej zainteresowala tajemnicza żyłka

To chyba żadna tajemnica to żyłka wychodząca z kołowrotka. A "ryba" pierwsza z lewej to pusta flaszka, a drugiej nie potrafię rozpoznać :lol: :wink:

trini napisał/a:
hmmm.... miałam się zawstydzić tak?

Broń Boże. Ja zawsze mówię szczerze albo wcale :wink:

trini - 20-01-07, 20:14

Tomek1 napisał/a:
a drugiej nie potrafię rozpoznać

a druga to zmięta przemoczona reklamówka ;)

Tomek1 napisał/a:
Broń Boże. Ja zawsze mówię szczerze albo wcale

no i to mi się podoba :D
Tamto zresztą też :mrgreen:

kubutek - 26-03-07, 20:02

witam.jestem pewny ze to jest rozpior wlasnie teraz lapie takie na odrze okolice kostrzyna ..biora na czerwone i biale robaki w sumie prawie wogole nie walcza jak mietus ..pozdrawiam
summer75 - 16-06-07, 14:03
Temat postu: JAKI TO KARAŚ???
WITAM SERDECZNIE MÓJ TATO ZŁAPAŁ WCZORAJ PIEKNEGO KARASIA O DŁ. 45 CM. I WADZE 1,50 KG, CHCEMY GO ZGŁOSIC DO GAZETY ALE NIE CHCEMY WYJŚC NA BŁAZNÓW NIE WIEMY CZY TO KARAS CZY KARAS SREBRZYSTY, WEDŁUG LITERATURY KARAS MA 31-55 ŁUSEK W LINI BOCZNEJ A KARAS SREBRZYSTY 28-32 ŁUSKI, TEN OJCA KARAS WEDŁUG RYSUNKU LINI BOCZNEJ WZDŁUZ KTÓREJ LICZY SIE ŁUSKI PODANEGO NA TEJ STRONIE http://www.rybieoko.pl/ryby/ryby/karas LICZY SOBIE 31 ŁUSEK I MASZ BABO PLACEK, BARDZO LICZYMY NA POMOC DOŚWIADCZONYCH ŁOWCÓW KARASIA, ZA POMOC Z GÓRY SERDECZNIE DZIEKUJEMY ( PO KLIKNIECIU NA FOTO LEPSZA JAKOSC ZDJĘCIA)
Brylu - 16-06-07, 14:06

szkoda że martwy bo sie troszke pozmieniał,mi ciężko powiedzieć a zawsze rozróżniałem :/ chyba srebrzysty z tego co widać,choć kształty ma jak złoty....zapewne ktoś bardziej doświadczony odemnie to oceni.
maryaChi - 16-06-07, 14:54

Japoniec - karas srebrzysty.

Karas ma cialo bardziej okrągłe (patrząc z boku), srebrzysty bardziej wydluzone - tak jak twoj okaz. Barwa tez nie pozostawia wiekszych watpliwosci. Ladny bączek (tak u mnie w okolicy nazywa sie karasie srebrzyste).

maniek - 16-06-07, 16:03

summer75 napisał/a:
PO KLIKNIECIU NA FOTO LEPSZA JAKOSC ZDJĘCIA)
No niestety u mnie nie otwiera się .a szkoda.Nie moge policzyć łusek,piszesz że ma 31,i nie podałeś ułamka ,cytat-Jak mozna się łatwo przekonać łuski w szeregach podłuznych nie lezą
równo jedna nad drugą ,lecz w kazdym z nich ,powyżej i poniżej linii bocznej są nieco przesunięte .To powoduje ,że szeregi podłuzne leżą nieco skośnie w stosunku do długiej osi ciała ryby .Te szeregi oblicza się w najszerszym miejscu ciała ryby.Liczy się najpierw szeregi
położone nad linią boczną ,a następnie leżące pod nią ,zawsze skośnie ,nieco ku tyłowi ciała .Wyniki liczenia przedstawia się w postaci ułamka .Liczba umieszczona w liczniku oznacza podłużne szeregi łusek nad linią boczną ,a w mianowniku pod nią
.*
6-8
Karaś -l.l 32-35 -----
6-7
5-7

Karaś srebrzysty l.l.29-33------
5-7
l.l-to liczba łusek.
*Cytat -Ryby wód Polskich strona 8
Poznawanie ryby po kolorze moze być mylne i często tak się dzieje ,że ryby kamuflując się przybierają kolor dna ,otoczenia ,lub kolor wody.
Ale też obstaje przy Karasiu srebrzystym.Choć pewnie zaraz zjawią się opinie że to karaso-leszcz ,lub karasio-karp.

tomek1 - 16-06-07, 16:43

Moim zdaniem karaś srebrzysty. Nie wiem czemu się tak tym gryziesz, skoro np. Wiadomości Wędkarskie już od dłuższego czasu nie rozdzielają tych dwóch gatunków (właśnie ze względu na niedomówienia) . Jest po prostu karaś :wink:
darioushz - 16-06-07, 21:53

Bezdyskusyjnie karas srebrzysty. Male szanse ze znajdzie sie ktos kto powie inaczej.
summer75 - 17-06-07, 00:40

ok tak zgłaszamy rybke do rekordów jako karas srebrzysty :) dzieki za pomoc i pozdrawiam
Dyman - 25-06-07, 07:08

napisz poprostu ze to karas a na bank jest to karas srebrzysty pozdrawiam
Damianxtx - 29-06-07, 06:36

dobrze widac że srebrzysty.A jak raz na zawodach złapałem japońca to sędzia uwazał że to karp ale zapewniałem go że to karaś.Dopiero po konsultacji z drugim sędzią stwierdził że to karas. Nie wiem gdzie on sie dopatrzył w nim karpia. :grin:
mariush4 - 08-07-07, 13:06
Temat postu: Co to za rybka?
Witam.Zagadka! (bez nagrród oczywiscie :grin: ) Co to za rybka?
http://www.fotosik.pl/pok...3165.html[/img]
http://www.fotosik.pl/pok...2c16.html[/img]

Czy jest to tołpyga pstra??? POŁAMANIA...

tomek1 - 08-07-07, 14:30

mariush4 napisał/a:
Czy jest to tołpyga pstra??

Bardzo możliwe.

Czyżby żwirownia w Kaniowie? :twisted:

ESSOX - 08-07-07, 15:40

Prawie jak żarłacz biały :mrgreen:
mariush4 - 08-07-07, 23:37

tomek1 napisał/a:
mariush4 napisał/a:
Czy jest to tołpyga pstra??

Bardzo możliwe.

Czyżby żwirownia w Kaniowie? :twisted:

Tak,to żwirownia w Kanzas.Więc co to za żarłacz :shock: Sam pierwszy raz cos takiego widzę!

maniek - 09-07-07, 19:19

Zdarza się mi nieraz oglądać takie po 1.5m na odrze i nie jest to nic dziwnego ,ostatnio padła tolpyga 43kg.W czasie upałów .
ETS - 16-07-07, 22:13
Temat postu: Co to za rybki?
Witam,
Byłem w sobotę rano na rybach nad Wisłą w okolicach Sandomierza i nawet udało mi się cosik złapać. Mam pytanko do profesjonalistów amatorskiego połowu ryb:
co to za ryby na załączonym obrazku oprócz oczywiście szczupaka :) ?

Tomek_N - 17-07-07, 00:08

Nie widze fotki...
A tak na marginesie to kto Ci dal karte jak ryb nie umiesz rozroznic? :shock: :roll:

Sorry, nie chce byc beszczelnym...ale to sa szczyty.

Krzyś xD - 17-07-07, 00:24

Nie ma foty to po co po nim jedziesz??
Ja też nie umiałem rozróżnić Klenia od Jazia ;) (tylko dlatego, że nie spodziewałem sie tak dużego jazia, który by żerował na chrabąszczach)
Jeżeli to rzeczywiście jest jakiś mutant to będzie Ci głupio :D o ile kolega zamieści zdjęcie...
A w sumie po co sie bulwersować to tylko Polska = ]

Pozdro wrzuć na luz ;) bo mentalność niemiecka Ci sie załancza :D

Tomek_N - 17-07-07, 00:38

No wez...Krzys!

Luzik luzikiem, wiadomo. Ale bez szczytow. Jak ktos nie umie rozroznic ryby to jak ma przestrzegac regulamin? :roll:

ETS - 17-07-07, 08:55

1. Takie banalne pytanie ;) : jak zamieścić na tym forum fotki?
2. Co do kwestii regulaminu i rozpoznawania ryb:
jestem wędkarzem "początkującym" i na egzaminie nie dawano mi do rozpoznawania ryb "w akwarium" lub nad rzeką. Były tylko rysunki. Złapane przeze mnie ryby to coś między jaziem a kleniem jednak co do klenia to mam wątpliwości po "rodzaju" brania i walki ryby w trakcie holu - były mało waleczne jak na klenia.
Myślę że niektóry ichtiolog specjalizujący się w rybach rzecznych środkowej Europy może czasem zwątpić w swe kompetencje w dzisiejszych czasach. A skoro kolega Tomek_N jest ekspertem to będę wdzięczny ogromnie za odpowiedź - mam nadzieję że jego rozpoznanie będzie 100%. Takich ludzi, kompetentnych i pewnych swojej wiedzy, potrafiących trafnie argumentować swoje zdanie potrzeba nam w świecie wędkarstwa amatorskiego. Trzeba uczyć się od najlepszych. Taki amator jak ja, który nie ma "pod ręką" wielkich autorytetów stara się poszerzać swą wiedzę i horyzonty w miarę możliwości XXI wieku - czyli czytając prasę i przeglądając strony internetowe. Jeśli jakiś "profesjonalny" amator uważa że zadawanie prostych i elementarnych pytań na forum wędkarskim jest profanacją wędkarstwa amatorskiego powinien zastanowić się sam nad sobą. Ja czytam i zadaję konkretne pytania z nadzieją że znajdę miłą osobę która rozwieje moje wątpliwości a pieniaczą i ludziom którzy nie mają ochoty odpowiadać na moje pytanie będę wdzięczny ogromnie za zachowanie umiaru i powstrzymanie swoich emocji.

maju - 17-07-07, 09:03

Cytat:
A tak na marginesie to kto Ci dal karte jak ryb nie umiesz rozroznic?

take it easy man :grin: Kazdy czasem może mieć problem z rozpoznaniem ryby,niektóre gatunki naprawdę jest trudno rozróżnić szczególnie jak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z wędkarstwem

Tomek_N - 17-07-07, 10:08

Spoko, dalej czekamy na rybke.
Myslalem ze ETS jest nastepna osoba ktora "olala" egzamin i olewa regulamin - teraz wiem ze tak nie jest, i chcialem przeprosic :oops:

Ale dawaj juz ta rybke ;)

Robimy tak:

www.tinypic.com

Upload

2 link z gory wklejasz tutaj

Pozdrawiam
Tomek

ETS - 17-07-07, 12:04

jest fotka:
http://i19.tinypic.com/5yai6mx.jpg

Homegeon - 17-07-07, 12:34

to są jazie, tak mi sie wydaje.

i na samym dole to chyba mały klenik

Krzyś xD - 17-07-07, 13:02

A mi sie fota otwiera do ogonów :D i poznaje tylko szczupaka ...
eh :D
lepiej imageshack.us wstawiać zdjęcia :D

omen93 - 17-07-07, 16:03

ETS -od samego dołu lecąc ,-kleń,jaź,jaź,jaź.
Tomek_N - 17-07-07, 16:19

Wstawie za kolege, zeby kazdy widzial.

Na samej gorze mamy szczupaka, tyle wiemy ;) Ta rybka na samym dole to jest moim zdaniem Klen. Te posrodku sa naprawde dziwne :shock: Ale mysle ze sa to albo Jazie albo Podleszczyki. Po fotce zawsze ciezko ocenic, przedewszystkim jak sa juz rybki zabite (traca kolor itd) A pozatym nie widac ani dobrze pletw ani pyszczkow.

I rzeczywiscie miales racje...ciezko powiedziec co to jest, dlatego przepraszam jeszcze raz.

Tomek

Homegeon - 17-07-07, 16:22

wystarczy spojrzeć na pyszczki. 3 jazie i ostatni kleń - ma ciemniejesze ubarwienie i bardziej wyraźną łuskę
Tomek_N - 17-07-07, 16:25

A po czym poznajesz ze to w 100% Jaz?
Homegeon - 17-07-07, 16:32

leszczyk

Jaź

:cool: widzisz różnice w budowie Ciała? :cool:

no i leszcz tej wielkości ma delikatniejszy pyszczek

ESSOX - 17-07-07, 16:35

Szczupak na 100% :mrgreen:
Na samym dole ten najmniejszy kleń na 99%
Pod szczupakiem jaź na 80 % a może być też krąp chociaż za wąski trochę
Dwie pozostałe krąpie na 99% . :mrgreen:

Tomuś nie oceniaj na drugi raz nikogo po łebkach :mrgreen:

Homegeon - 17-07-07, 16:38

ETS - złowiłeś je na spinning? jeżeli tak, to na 100000% jestem pewien, że to jazie
Tomek_N - 17-07-07, 16:38

No to napisalem przeciez ze sa to Podleszczyki lub Jazie.

Krap = Podleszczyk czy nie?

Blicca bjoerkna

Po niemiecku Güster. :cool: :lol:

omen93 - 17-07-07, 17:25

Drodzy koledzy ! jaź-łuski wzdłuz lini bocznej 55-63
-od klenia jest znacznie wyższy mniejszy pyski i osztrzej zakończone pletwy inaczej jest ubarwiony
-płoć czerwone oko -jaź żólte

leszcz-tłumaczyc róznic chyba nie musze .

Wiem ze to co napisałem trudno wywnioskowac ze zdjęcia ETS,bo nie widac w całej okazałości płetw.

omen93 - 17-07-07, 17:30

I jeszcze jedno Ets po jakim czasie zrobiłes zdjęcie rybkom?
Krzyś xD - 17-07-07, 18:36

Pierwsza rybka od góry to wg. mnie będzie szczupak ale moge sie mylić :)
Najmniejsza tj ta na samym dole to jest kleń :D podobnych gabarytow jakos w tamtym tyg złapałem
Reszta to są krąpie ale po utraceniu kolorów upodobniły sie jeszcze bardziej do młodych leszczyków a po za tym mają większe oczy niż leszczyki i łuski na grzbiecie są u krąpia bardzo drobniutkie a u leszcza są większe, zastanawia mnie ich pyszczek troszke bo leszcze mają bardziej w dół a krąpie troszke wyżej. No ale reasumując ;D mała różnica czy to leszcz czy krąp skoro juz go wziołeś... w okręgu tbg leszcz nie ma wymiaru (leszczo-krąp ? :D ) :D tylko martwi mnie kleń :(

Krzyś = ]

P - 17-07-07, 19:00

Witam
Wedlug mnie 2 i 3 od dolu to glapa (krap) jak nic
Wystarczy popatrzec na pletwe odbytowa - ktory jaz ma taka :roll:
Ten pod szczupakiem tez chyba jednak krap - tu roznie sie w pogladzie z Essoxem
Jednak po fotce ta rybke pod szczupakiem ciezko ocenic (ja swoj poglad stawiam na podstawie pyszczka i pletwy odbytowej)

Pozdrawiam

maniek - 17-07-07, 19:38

Homegeon napisał/a:
wystarczy spojrzeć na pyszczki. 3 jazie i ostatni kleń -
Jak to ma się do tego jazia na twojej fotce. :? :Widze że jakiś sprawdzian z znajomości ryb by się przydał kolegom.W piątek wrzuce coś ciekawszego.
Robal - 17-07-07, 19:55

Trzeciej i czwartej rybce od gory trawa zaslania pyski, wiec trudno okreslic gatunek :/
1 Szczupak :mrgreen: (po długim namyśle :razz: )
2 Pysk wyraznie wygiety jak luk mysle ze krąp ( głowy bym nie dał :mrgreen: ). Krąp sie rozni od leszcza tym, ze pletwy brzuszne i piersiowe ma czerwone.
5. Kleń jak nic :cool:

ETS - 17-07-07, 20:28

Od góry za szczupakiem trzy rybki miały charakterystyczny "nosek" stąd moje wątpliwości co do jazi. Oprócz ryb widocznych na zdjęciu były dwa leszczyki które powędrowały do wody. Na samym dole to jednak chyba klenik.
Szczupaka złapałem na żywca z gruntu na uklejkę - drobnica strasznie mnie irytowała tego dnia ;) .
Pozostałe złapałem na dwa białe robaki, na czerwone brała tylko drobnica.
Czas od uśmiercenia do fotografowania to około 0,5h.

ETS - 17-07-07, 20:30

A tak odbiegając lekko od tematu to nie przypuszczałem że będzie aż takie zaintersowanie.
Bardzo dziękuję za wypowiedzi.

ETS - 17-07-07, 20:40

A tak co do szczupaka to złapalem go w bardzo "egzotyczny" sposób.
Otóż uklejkę założyłem na haczyk dedykowany do metody łowienia "na trupka" do haczyka przepon wolframowy, krętlik, rurka antysplątaniowa oraz koszyczek zanętowy w kształcie prostopadlościana z dnem zamkniętym i wadze 50g. Wędka to stary teleskop 4,1m bez dolnej przelotki - bo odpadła kiedyś w trakcie transportu ;) - kołowrotek Okuma w wieku wędki. Żyłka główna 0,22. Wcześniej czepiały mi się na tą wędkę drobnica więc jako pomysłowy Dobromir z braku "profesjonalnego" sprzętu zorganizowałem sobie "dziwny" zestaw;).
Najważniejsze że skuteczny ;) . Szczęście moje było tak wielkie jak... To mój pierwszy szczupak od 15 lat! :) . Ostatniego złapałem jak byłem dzieckiem. No i muszę kupić sobie podbierak bo mimo że woda w Wiśle ciepła to jednak przymusowa kąpiel nie zawsze jest miła ;)

Tomek_N - 17-07-07, 20:46

No to gratuluje szczupaka :) :cool:
leszczyk - 17-07-07, 21:17

ETS napisał/a:
Na samym dole to jednak chyba klenik.

Zgadza sie, tylko nie napisales jednej rzeczy, co z jego wymiarem ? :roll:

tomek1 - 18-07-07, 00:32

Chłopy co wy :shock: Jazie z białym okiem :shock: Te trzy to coś od leszcza (może i krąpie) tego środkowego jestem pewien- leszcz, dwa pozostałe mogą być jakieś mieszungi :lol:
A na samym dole jaź na moje oko

stu6-60 - 18-07-07, 01:22

Tez doloze swoja opinie: 1. szczupak- bez dyskusji, 2. trzy kolejne- krapie( pletwy piersiowe oddalone od nasady brzusznych, oraz kolor tych pletw- odcien rozu). Mozliwe rowniez ze to hybrydy. jesli ciala pokrywal gesty sluz(jak u leszcza) to mozna przyjac opcje "mieszancow". 3. raczej jaz niz klen choc na fotce nie widac (wyraznie) pletwy odbytowej(wklesla-jaz, wypukla-klen). Pozdro-Radek.
tomii - 18-07-07, 08:32

Ja myslę tak:
1. szczupak
2. jaź
3. krąp
4. krąp
5. kleń
Co do szczupaka to oczywiste.
Poniżej obstawiam jazia ponieważ w porównaniu z dwoma rybkami poniżej ma krótszą i wciętą płetwę odbytową, która zaczyna się nieco dalej za otworem zwanym potocznie du.....a. Płetwa agrzbietowa rozpoczyna się na szczycie wygrzbiecenia.
Dwie kolejne rybki to krąpie. Długa prawie prosta płetwa odbytowa posadowiona zaraz za otworem odbytowym i płetwa grzbietowa rozpoczynająca się za szczytem wygrzbiecenia.
Ostatnia to kleń. Lekko wygrzbiecone ciało, sprawia nawet wrażenie prostego. Wyraźnie zarysowane ciemne obwódki łusek. Otwór gębowy skierowany ku górze.

Trudno po zdjęciach wyrokować coś na podstawie kolorystyki ryb szczególnie jeżeli chodzi o grzbiety i oczy, ale widać wyraźnie że to co uznałem za jazia ma bardziej jaskrawe (czerwone) płetwy w porównaniu z dwoma rybami poniżej. Natomiast to co zakwalifikowałem jako klenia nie ma zarysowanej czerwonej obwódki oka co dodatkowo dyskwalifikuje ją jako płotkę. Myślę że nawet na zdjęciu taka obwódka byłaby widoczna.

andi64 - 18-07-07, 09:43

Cytat:
A po czym poznajesz ze to w 100% Jaz?

dobre, tak trzymać :grin:

kisux - 18-07-07, 11:56

Moje typy - bo zrobił się nam z tego mały quizz :wink: :

1. szczupły
2. krąp
3. krąp
4. krąp
5. klenik

Robal - 18-07-07, 12:07

Zgadzam sie z Kisuxem, lecz te krąpie nieco sie roznia od siebie, ale mysle ze to ten sam gatunek.
maniek - 18-07-07, 12:08

kisux napisał/a:
bo zrobił się nam z tego mały quizz
Dokładnie i co ciekawe prawie wszystkie nominacje są inne .Coś koniecznie z tym trzeba zrobić.Bo jak się nie rozrużnia klenia od jazia to tragedia.
kisux - 18-07-07, 12:16

maniek napisał/a:
Bo jak się nie rozrużnia klenia od jazia to tragedia.

No można się łatwo pomylić w odróżnieniu dużej płoci od jazia (jak ktoś np. nie zna takich subtelnych cech jak kolor gałki) ale kleń ma całkiem inną budowę niż jaź więc tu jest chyba mniejszy problem

andi64 - 18-07-07, 12:30

maniek napisał/a:
Coś koniecznie z tym trzeba zrobić.Bo jak się nie rozrużnia klenia od jazia to tragedia.

czysta prawda :mrgreen: :grin:
proponuję w tym temacie pisać o różnicach między obyma gatunkami :grin:
aby niiiiiiiiiie być gołosłownym ja zaczynam :grin:
Kleń 44-46 łusek wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11-12 promieni :mrgreen:
jaż 55-61 łusek wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11-12 promieni, i w grzbiecie mają po równo :mrgreen:
panowie od tej pory liczymy łuski, no chyba że ktoś ma inne argumęty :mrgreen: :grin: :grin:

P - 18-07-07, 12:42

Hmmm to napiszcie co to sa za rybki w srodku
Bo jakos one mi ani na jazie ani na klenie nie wygladaja tylko na krapie (ten najwzyej mozna by sie bylo jeszcze zastanawiac ale pozostale dwa to ewidentnie)
Wiec moze jeszcze dodac cechy charakterystyczne tez krapi ploci leszczy itp itd

Pozdr

omen93 - 18-07-07, 12:51

Łatwiej było by rozróznic ryby gdy zdjęcie było zrobione z ,,najeżonymi" płetwami bo tak to po płetwach i po kolorach guzik widac.
andi64 - 18-07-07, 13:02

P napisał/a:
Hmmm to napiszcie co to sa za rybki w srodku

wiadomo że to środówy :mrgreen: :grin:

stu6-60 - 18-07-07, 13:37

W pierwszej ocenie " dalem kleksa". Ostatnia ryba to oczywiscie Klen( nie Jaz) :!: . Zabawa zaczyna sie przy trzech srodkowych. Na powiekszonej fotce mozna (+ -) policzyc ilosc lusek na lini bocznej ryb. Przyjmujac jedna plamka-jedna luska, ryby maja ponad 50 lusek w lini. To dyskwalifikuje Krapia gdyz ten gatunek ma do 50 lusek.Dokladnie max 51. Tak podaja zrodla naukowe. Czyzby wiec Jazie :???: . Pozdro-Radek.
enduro - 18-07-07, 15:13

:mrgreen:
1 - szczupak.
5 - KLEŃ 100% ! ! !
2,3,4 - coś z leszczowatych. leszcze niby nie, bo nie te zabarwienie płetw, krąp też nie bo nie ta ilość łusek.. hmm..
ciężko stwierdzić, nawet doświadczonym wędkarzom. :)

maju - 18-07-07, 15:42

Cytat:
1 - szczupak.
5 - KLEŃ 100% ! ! !

Zgadzam się w 100%, a te rybki nr 2,3,4 to mogą być takie "mutanty" czyli mieszanka leszcza z krąpiem. U nas w tamtym roku pełno tego było w zalewie :wink: ale pewny nie jestem :wink:

tomek1 - 18-07-07, 21:51

stu6-60 napisał/a:
W pierwszej ocenie " dalem kleksa". Ostatnia ryba to oczywiscie Klen( nie Jaz)

Ja też tak wystrzeliłem, ale jak sobie powiększyłem to może i faktycznie kleń. Biorąc pod uwagę, że ryba jest dość mała na pierwszy rzut oka do klenia nie pasuje mi to lekkie wygrzbiecenie. Zobaczcie klenia podobnej wielkości (autor Tomek_N)

Zresztą, ja jestem wędkarz stawowo-jeziorowy to w ostateczności mogę się wykazać ignorancją w zakresie rzecznych ryb :wink: :lol: Tym bardziej, że koledzy w sprawie tych środkowych jeszcze lepiej postrzelali :mrgreen:

Kurde, dać chłopcom zdjęcie i mają dwa dni zabawy :lol: :lol: :lol:

Damianxtx - 18-07-07, 22:26

A nie są to przypadkiem rozpióry??
Tomek_N - 18-07-07, 22:49

No moj Klen to Klen a nie jakis mutant :lol:
Krzyś xD - 19-07-07, 00:37

Dobra :D wystarczy tych zgadywanek :D
Nie moglem usnać :D i policzylem te łuski :)
Ostatnia rybka to kleń ma 44 lub 45 łusek już mi sie pokiełbasiło ;P
Zdjęcia Klenia i Jazia o podobnych gabarytach:
http://www.fotosik.pl/pok...eee7fce840.html 25 cm kleń
http://www.fotosik.pl/pok...bfe6f1009e.html 35 cm jaż
http://www.fotosik.pl/pok...baa96fe8ed.html 48 cm jaź
http://www.fotosik.pl/pok...049d3d0c3.htmlm płotka 28 cm
(Rybki złapane przezemnie zdjątka zrobione zaraz po wyjęciu z wody)
Kolejne 3 to Leszcze (ważne jest żeby autor zdjęcia powiedział czy rybki posiadały ,,ryjek'' wysuwany tak fajniutko :D , niemniej jestem przekonany na 99% po przeliczeniu łusek i własnym już jakimś skromnym doświadczeniu, że te ryby to leszcze) aczkolwiek mylące są te płetwy w odcieniach pomaranczu czy jak kto woli czerwieni :)
Przedostatnia rybka ma 57
Środkowa ,,sztuka'' 55
Największa podobnie jak środkowa 55

Jazie od tych ryb można rozróżnić kolorami i posiadaniem ,,ryjka'' bo łusek mają ,,podobną'' ilość... LESZCZ- 50-57 / JAŹ- 55-61 No i chyba najważniejsza różnica to żółtawe oko Jazia które wydaje sie być mniejsze niż leszcza.
Kleń jest zupełnie inny 44-46 łusek oraz słabe wygrzbiecenie i bardzo ładnie ubarwione płetwy ;) czerwono podobnie jak jaź...
Sprawa Krąpia ;D 44-50 wszystko tłumaczy
Sprawa Rozpióra 66-73 + zółtawe oczka
Dopisze jeszcze PŁOĆ jak już opisuje wszystko ;) 42-45 wzdłuż lini bocznej + najważniejsze czyli czerwone niepowtarzalne oko + bardzo łądne ubarwienie płetw czerwone-pomarańczowe.

Reasumując, gdyby zdjęcia były zrobone rybką nieuśmierconym + ułożonym jak należy ;) prosto naturalnie wtedy z rozpoznaniem nie byłoby najmniejszego problemu. ;)

Pozdrawiam Krzyś xD

Ps. :D jeśli mam prowadzić kolejne śledztwo pt. ,,co to za rybki/a'' to róbcie zdjęcia rybką żywym najlepiej zaraz po złapaniu, nie po przetrzymywaniu w siatce. Wtedy nasi pupile mają naturalne kolory oraz nastroszone płetwy co znacznie ułatwia rozpoznanie.

VooDoo - 19-07-07, 10:31

To powiedz mi co to jest za rybka :mrgreen: tolpyga czy sumik ?
http://img53.imageshack.u.../catfishif8.jpg

Krzyś xD - 19-07-07, 11:41

Tołpyga ~~
Ale rozmiary jej są ogromne ~~ pod 3 metry ma jak widze ~~
No i to jest topłyga biała a gabaryty to ma jakby jedna z największych tołpyg pstrych xD
A tak na marginesie nie wierze hehehe jakis fotomontarz albo Ci ludzie to karły hehehe

Krzyś ;P

omen93 - 19-07-07, 12:13

Krzyś xD napisał/a:

Reasumując, gdyby zdjęcia były zrobone rybką nieuśmierconym + ułożonym jak należy ;) prosto naturalnie wtedy z rozpoznaniem nie byłoby najmniejszego problemu. ;)

No własnie z tym był największy problem.

ESSOX - 19-07-07, 12:15

VooDoo napisał/a:
To powiedz mi co to jest za rybka :mrgreen: tolpyga czy sumik ?
http://img53.imageshack.u.../catfishif8.jpg

Ania tołpyga ani sum (chociaż z rodziny sumowatych ) To jest panga .
A zdjęcie jest fotomontarzem .

Co do zdjęcia z pierwszymi rybkami to Maniek nie mądruj tylko określ sam co to za ryby :mrgreen:

Krzyś xD - 19-07-07, 12:47

Faktycznie ~~ moglem zwrócić uwage odrazu na tego wietnamczyka ~~ po lewej xD
Panga ~~
Musze dodać, że :D tutaj oceniajmy ryby ~~ normalne :D a nie nienormalne :D bo taką można nazwać ta pange ;p
Jak mi mama kiedyś powiedziała co jem :D to odrazu podziękowałem ;D i jak opowiedziałem rodzince conieco :D to okazało sie, że moje dwa ,,charty'' nie mogły przejeść ~~ obiadku heh :D

Krzyś ;D

sinus - 19-07-07, 21:45

Krzyś xD napisał/a:
http://www.fotosik.pl/pok...049d3d0c3.htmlm

czy ty używasz drucianego koszyczka :?: :sad: :evil:
pomyśl co tym biednym rybom robisz a sam piszesz
Krzyś xD napisał/a:
Wtedy nasi pupile mają naturalne kolory oraz nastroszone płetwy
sorka offtopa
Damianxtx - 19-07-07, 23:10

Robiąc porządki na kompie znalazłem swoją zdobycz jeszcze z kwietnia. Dodam ze ma 43cm a dam ja to tego działu bo ciekawy jestem czy ktos sie pomyli co do tej ryb. W wyrazie wątpliwosci liczyc łuski :grin: Zgadujcie :mrgreen:

Tomek_N - 19-07-07, 23:15

Tym razem to powinienen byc Jaz :lol:
stu6-60 - 20-07-07, 01:03

Oko i pletwy- oddaje glos na Jazia. Pozdro-Radek.
kisux - 20-07-07, 06:57

Tym razem - to piękny Jaź :lol: o nieskazitelnej urodzie :lol:
Krzyś xD - 20-07-07, 10:26

sinus napisał/a:
Krzyś xD napisał/a:
http://www.fotosik.pl/pok...049d3d0c3.htmlm

czy ty używasz drucianego koszyczka :?: :sad: :evil:
pomyśl co tym biednym rybom robisz a sam piszesz
Krzyś xD napisał/a:
Wtedy nasi pupile mają naturalne kolory oraz nastroszone płetwy
sorka offtopa

http://haczyk.pl/forum/vi...er=asc&start=60
skleroza ? :) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Już nie mam tej siatki dla Twojego spokoju :)
Chyba zły dzień wczoraj :D kolego Sinus ;P

Pozdro

A co do Rybki Damianxtx to na 100% Jaź w tym roku złowiłem kilka sztuk

Krzyś

sinus - 20-07-07, 15:36

Krzyś xD napisał/a:
skleroza ?

otóż nie....pamiętam że pisałem komuś o druciaku, ale nie byłem pewien czy tobie więc profilaktycznie napisałem.... poza tym to zdjęcie budzi we mnie niesmak pewien (i założę się że nie tylko we mnie) więc radzę się nim więcej nie chwalić.

Krzyś xD - 21-07-07, 17:06

Cytat:
otóż nie....pamiętam że pisałem komuś o druciaku, ale nie byłem pewien czy tobie więc profilaktycznie napisałem.... poza tym to zdjęcie budzi we mnie niesmak pewien (i założę się że nie tylko we mnie) więc radzę się nim więcej nie chwalić.

Nie miałem innego zdjęcia płotki o podobnych gabarytach i nie chwale sie tym zdjęciem, bo nie ma czym.
Ten post miał za zadanie ułatwić komus rozpoznanie ryby. Ale po co ja sie produkuje jak ktoś szuka dziury w całym i mnie atakuje.

Krzyś

Kami - 22-07-07, 16:54

A co do tej ryby to jaź na 100% :mrgreen:
wake_up_jk - 14-08-07, 07:41
Temat postu: Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...
(umieszczam ten post tutaj, bo jest to relatywnie chyba najliczniej odwiedzany dział)

Witam!!

Mam dylemat w rozpoznaniu pewnego gatunku ryby. Przeglądałem w necie różne przewodniki, mimo to nie za bardzo wiem co to za stwór. Obserwacji tego stworzenia zawsze dokonywałem w nocy w strefie (praktycznie tylko na piachu) brzegowej. Wygląda mniej lub więcej tak. Podłużne ciało, długość (widziałem różne egzemplarze) od 5-10cm, ciało generalnie jasne z niewielkimi ciemniejszymi plamkami, kształt mniej więcej węgorzowaty, ale układ płetw raczej jak u zwykłej ryby. Średnica przekroju poprzecznego to ok 5-7mm. Płetwy małe i delikatne i niemal przeźroczyste. Ryba ta trzyma się dna i po naświetleniu wody latarką często leży poprostu na dnie. Uciekając lub płynąc, choć najczęściej pozostaje w bezruchu zostawia esowaty ślad w piachu niczym żmija/wąż. Zaznaczę, że mieszkam w Bydgoszczy czyli łowię w wodach nizinnych i nie wiem, czy w innych wodach np górskich też występuje to stworzenie. Nigdy nie spotkałem tej ryby w rzece, a tylko w miarę czystych jeziorach i Zalewie Koronowskim. Wszystkie próby złapania kończą się niepowodzeniem. Ryba ta jest potwornie szybka. Następnym razem postaram się zrobić fotografię.

Potrafi ktoś jednoznacznie zidentyfikować ten gatunek??

WłÓcZyKiJ - 14-08-07, 08:11

moze to był jazgacz czy jakos tak ?? :mrgreen: :mrgreen:
trini - 14-08-07, 08:59

a może to piskorz?

tomczo - 14-08-07, 10:25

Myśle, że to są kozy
trini - 14-08-07, 10:30

o koza też może być, fakt kozy są plamiste ;)

wake_up_jk - 14-08-07, 12:29
Temat postu: No obie te fotografie przedstawiają coś podobnego...
A może to jakiś nowy gatunek :P i należy to zgłosić do National Geographic :D A tak na serio to obie foto przedstawione przez Was ukazują coś bardzo podobnego pod względem kształtu ciała i płetw, a także "ryjka". Natomiast kolor mi nie pasuje. Te zaobserwowane przeze mnie były niemal białe z niewielkimi plamami na całym ciele. W proporcji ok 70% białego ciała i 30% prawie czarnych plamek. Przypuszczam, że odcienie i kolor zależą od występowania w danej strefie geograficznej czy też w danej części Polski. Może także zależy to od jakości wody w jakiej żyją. Postaram się następnym razem zrobić fotkę i wrzucę na forum...

Dzięki za wszytkie odpowiedzi ;)

wake_up_jk - 14-08-07, 12:37
Temat postu: RZECZYWIŚCIE TO KOZA!! :)
No i mieliście rację. Oto poniżej koza jak się patrzy :) Bardzo ładna, mała rybka. Te spotkane przeze mnie wyglądały właśnie jak ta na dole.
wake_up_jk - 14-08-07, 12:56
Temat postu: Kurde gdzie moje foto kozy?? ...
Coś jest nie halo. W poście powyżej wstawiłem foto kozy i po wysłaniu postu mój "koziołek" jeszcze tam był a teraz już sobie "poszedł". Czemu tak się dzieje, że fotulce znikają z postu?
trini - 14-08-07, 12:58

hmmm ja widze fotkę...
może było chwilowe przeciążenie serwera i nie było przez moment widać ;)

tit_num - 24-09-07, 14:24
Temat postu: Co to za ryba?
Dzisiaj wracając ze szkoły z kolegą podeszliśmy do stawu. Jets to duży staw hodowlany niezbyt głeboki. Hodowlany to tylko z nazwy, ponieważ od jakiś 2 lat nikt się nim nie zajmuje. Woda jest dosyć czysta, a więc widać pływające ryby. Są tam karpie, okonie, liny, płocie i może coś jeszcze. Gdy dzisiaj spojrzałem na staw ujrzałem cos co mnie zdziwiło. Blisko brzegu(było tam jakieś 1,5m głębokości) blisko tafli wody podpłynęła pomarańczowo czarna ryba(dużo więcej pomarańczowego, czarne tylko plamy po bokach.) Była wielkości i raczej kształtu karpia. Co to za ryba???
maniek - 24-09-07, 14:32

tit_num napisał/a:
Co to za ryba??
Czy podobna do tej.

tit_num - 24-09-07, 14:57

Nie widziałem jej dobrze bo była w wodzie, ale chyba chodzi o tą chociaż tamta miała bardziej jaskrawe ubarwinie no i była dużo mniejsza. Ta to prawdziwy potwór :smile:
Damianxtx - 24-09-07, 18:07

na pewno karp koi :smile: jak na hodowlanym stawie
maniek - 24-09-07, 18:18

tit_num napisał/a:
tamta miała bardziej jaskrawe ubarwinie
Moze też być ,jaż kolorowy.Ale fotki nie mam.
Damianxtx - 24-09-07, 18:34

maniek napisał/a:
Moze też być ,jaż kolorowy

ale chyba nie ma czarnych plamek jaź.

tit_num - 24-09-07, 18:51

Postaram się go złowić i pokażę wam fotkę. Wtedy będzie dobrze widać co to za ryba.
tomass888 - 11-11-07, 10:05
Temat postu: Co to za ryba???
Chciałem sie dowiedzieć co to za ryba. Najbardziej prawdopodobna wydaje mi sie certa. Ale dla pewności wrzucam fotkę. Pomóżcie z identyfikacją. Z góry dzięki.
Homegeon - 11-11-07, 10:42

boleń?

jakiej ona jest wielkości?

Robal - 11-11-07, 11:52

Homegeon napisał/a:
jakiej ona jest wielkości?

Bolen moze byc kazdej wielkosci.
Napisz jaka metoda to zlowiles i na co.

andi64 - 11-11-07, 12:20

certa ma pyszczek skierowany w dół, tak więc może to być nie wiem co :?: :mrgreen: :grin: :grin: :grin:
galuch - 11-11-07, 12:43

tomass888, po kształcie pyska to raczej boleń.
tomass888 - 11-11-07, 14:12

Ta ryba ma około 20-30 dkg.
Złapałem to ręcznie po spuszczeniu wody se stawu.
Nigdy wcześniej takiej ryby nie było w tym stawie.
Nie wiem skąd się ona tam wzięła.

keri - 11-11-07, 14:39

Tak wygląda 20-30dkg boleń:

Wydaje sie podobny

tomass888 - 11-11-07, 14:52

Jeszcze raz daje fotkę trochę mniejsza ale lepsza jakość.
tomass888 - 11-11-07, 15:00

Z tego co szperałem na necie to chyba jaź też jest podobny???
keri - 11-11-07, 15:44

tomass888 napisał/a:
jaź też jest podobny?
oj :lol: jaz to to nie jest :wink: klen tez nie.
tomass888 - 11-11-07, 17:21

Klenia wykluczyłem na samym wstępie bo ma większe łuski i inny pysk.
wobler129 - 11-11-07, 17:53

tomass888 to jest na 99% boleń :!: Każdy Ci to mówi, więc chyba wszystko jasne?

tomass888 napisał/a:
Nigdy wcześniej takiej ryby nie było w tym stawie.

Albo ptaki mogły ją przenieść, albo jakiś wędkarz wpuścił tą rybkę. Możliwości jest jeszcze od groma... :grin:

maryaChi - 11-11-07, 18:36

Ryba przypomina troszkę sieję. Ale biorac pod uwage akwen z ktorego ja zabrales.. Takie tylko przemyslenia ale do sieji podobna.
andi64 - 12-11-07, 13:01

maryaChi napisał/a:
Ryba przypomina troszkę sieję.

sieja, hmmm... cóż ryba głębinowa, a że żyje w stawie? 2-3m. :mrgreen: :grin:
wobler129 napisał/a:
Albo ptaki mogły ją przenieść, albo jakiś wędkarz wpuścił tą rybkę. Możliwości jest jeszcze od groma...

ptaki tak: :idea: :grin:
wędkarz nie :grin:
keri napisał/a:
Tak wygląda 20-30dkg boleń:

według mnie to jest to samo :mrgreen: :grin:

tomass888 - 12-11-07, 17:27

Według mnie też to jest to samo.
Tylko różni sie kolorem ale ryba bardzo szybko może zmienić kolor w różnych warunkach.

Qba - 12-12-07, 08:41
Temat postu: Proszę o pomoc w identyfikacji ryby
Kiedyś złowiłem takie oto 2 rybki. Ta większa miała 50cm a ta mniejsza troszke ponad 40cm. Jestem ciekaw co powiecie, mam pewne przypuszczenia co to za gatunek ale nie jestem pewien.

tomik - 12-12-07, 09:33

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=59165#59165
piotreq - 29-12-07, 18:24

Japoniec
-PuS- - 04-01-08, 15:19

Ładny stary japoniec na bank. Sreberko. I jeszcze dodam, że samica he he ;-)
lucyfer16 - 03-02-08, 00:01
Temat postu: To leszcz.
Daje głowę pod topór że to leszcz. Krąp miał by lekko czerwonawe płetwy piersiowe i brzuszne, rozpiór miałby symetryczną płetwę ogonową( ten ma ciut dłuższy płat dolny) a sapa ma mniejszą głowę jest jakby biało oszroniona i ma ciemno obrzeżone płetwy.

Zresztą sam łowie takie same ryby na co dzień :grin: .

arek_glogow - 18-02-08, 21:29

Mieszaniec ....coraz częściej trafia na kij...
zelek - 01-03-08, 14:01

nad jeziorem gdzie czesto jezdze na ryby sa podobne ryby i wszyscy twierdza ze to krzyzowka Leszcza z Krapiem..
jarek 307h - 24-03-08, 14:48

hehe to nie staf ani pit bul to mieszaniec hehe :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
zychutbg - 15-06-08, 22:20

kubutek napisał/a:
witam.jestem pewny ze to jest rozpior wlasnie teraz lapie takie na odrze okolice kostrzyna ..biora na czerwone i biale robaki w sumie prawie wogole nie walcza jak mietus ..pozdrawiam

Sam jesteś jak rozpiór
Rozpór ma inny kształt ciała ;]

lucyfer16 - 17-06-08, 19:18

To na pewno leszcz. Ryby pochodzące z czystych i głębokich wód właśnie tak wyglądają.
kamil-lap - 19-06-08, 22:27
Temat postu: Jaka to ryba -pomoc w rozróżnianiu gatunków ryb
Witam Wszystkich mam taki mały problem taj aj w temacie.
na Egzamin muszę potrafić rozpoznać rybki i roznice miedzy gatunkami podobnymi a nigdzie nie mogę tego zaleście proszę o pomoc

peter - 19-06-08, 22:38

Nie ma mozliwosci kupic ksiazki z pytaniami na egzamin :?:
artech - 20-06-08, 10:16

peter napisał/a:
Nie ma mozliwosci kupic ksiazki z pytaniami na egzamin
Ciekawe podejście :roll:
Myślę że musisz poczytać trochę literatury.
Była kiedyś taka fajna stronka Jacka Jóźwiaka "Pożegnanie z wędką" niestety została sprzedana i .................. lipa :sad:

maniek - 20-06-08, 10:25

artech napisał/a:
Ciekawe podejście
Nie dziw się Artech ,Peter zdawał ostatnio egzamin na kartę w Niemczech ,książeczka z pytaniami zawierała :!: 600 pytań z czego na egzaminie musiałeś odpowiedzieć na 60 pytań i to pytań z różnego zakresu wędkarstwa.
Robal - 20-06-08, 10:47

kamil-lap napisał/a:
Witam Wszystkich mam taki mały problem taj aj w temacie.
na Egzamin muszę potrafić rozpoznać rybki i roznice miedzy gatunkami podobnymi a nigdzie nie mogę tego zaleście proszę o pomoc

Mamy Ci wszystkie rybki opisywać? Napisz jakich rybek nie rozpoznajesz.

artech - 20-06-08, 16:13

Cytat:
A tak poza tym to chyba temat w PZW by pasował.
Chyba tu najlepiej pasuje :oops: :oops:

DAWID - 20-06-08, 16:54

wow kazali mu zdawać dobre PZW jakieś już dawno się z tym niespotkałem, aha weż sobie znajdz różnice między kleniem a boleniem, bo ja ostanio takiego bolonka złapałem że byłem pewny że to kleń to trudna ryba do rozpoznania oczywiscie w niekorych przypadakch.....
adi1122spid - 20-06-08, 18:48

Ja czasem mam problem: jaź-kleń
Płoć-wzdręga
Karas-karaś złocisty-karaś srebrzysty-japoniec

kamil-lap - 20-06-08, 20:25

myślicie ze to co na tej stronce wystarczy ? http://www.pzwpoznangrunw...pl/opisryb.html
maniek - 20-06-08, 20:28

No to się przyznać tak na prawdę kto jakie ryby nie poznaje ,przynajmniej będzie wiadomo jakie zestawienia szykować ,a jak poznajecie uklejka 10cm-boleń 10cm?
Radzinho - 20-06-08, 20:34

Bolen ma szerszy pyszczek ;)
Kami - 22-06-08, 15:41

adi1122spid napisał/a:

Karas-karaś złocisty-karaś srebrzysty-japoniec

Aż 4 gatunków karasia to nie ma, są tylko 2: :razz: Karaś pospolity (to ten złoty nasz rodzimy, którego nazywają złocisty) i karaś srebrzysty (czyli japoniec, pochodzący z Azji, wszystkie złote rybki, welony i inne tego typu formy to są właśnie formy wyselekcjonowane z karasia srebrzystego).

maryaChi - 24-06-08, 15:47

Moj porpzedni post odnosił się właśnie do zdjecia tej ryby. Po karierze jaka zrobil w poprzednim temacie wnioskuje ze jednak to niewymiarowy boleń, a jego zdjęcie zostało wklejone jako ryba której autor nie zna. Mało tego, dwa kolejne pod tym posty to spekulacje czy to sieja czy sielawa.

Został złamany regulamin, ale znow nie sądzę żeby tego typu zdjęcia powinny znikać z forum, bo już nie chodzi o to akurat foto, ale zdarzają się takie przypadki, że naprawde można się zastanowić co to za gatunek i bardzo chetnie na takie - nawet niewymiarowe - popatrze, aby w przyszlosci nie miec watpliwosci co do gatunku.

edit:

Widze ze posty przemieszczaja sie i znikaja, po calym forum. Chodzi tu o zdjecie bolenia, ktore niefortunnie komentowalem. Teraz powstala nieco dziwna sytuacja, bo posty ktore jeszcze przed 5min tu byly zniknely a ja pisze jakby bez zadnego sensu ;)

maniek - 24-06-08, 15:55

maryaChi, Nie piszesz bez sęsu a sprawcą zamieszania jest Maniek ,niestety chciałem dobrze ale wyszło do kitu ,jeśli ci tak zależy na tej fotce poproszę autora aby ci przesłał na Priva OK?
kaffre - 24-06-08, 16:26

Co do tematu. To ja moze poprosze znawcow (a jest ich duzo) by kazdy opisal po jednej rybce czym sie wyroznia z posrod innych oraz jej szczegolne cechy przydalo by sie to dla nowych:)
maniek - 24-06-08, 17:15

Boleń
Budowa ciala -smukła wrzecionowata z wielką płetwą ogonową która jest mocno wcięta .
Paszcza szeroka ,końcowa skierowana nieco ku górze ,dolna szczęka nieco dłuższa od górnej.Łuski drobne z wyraźną linią boczną

Na fotkach mamy przykład zmiennego ubarwienia ,co nie może być wyznacznikiem .

Kleń
Budowa ciała -kluskowata masywna ,z szeroką głową i dużym końcowym pyskiem ,łuski wielkie z czarnym obramowaniem ,płetwa odbytowa i pletwy brzuszne jaskrawo czerwone do blado czerwonych w zależności od wody

maryaChi - 25-06-08, 00:46

Nigdy w zyciu nie nie widzialem na zywo ani klenia, ani bolenia. Patrzac jednak ostatnio na skutecznosc poznawania ryb po zdjeciach (oczywiscie gdzie widac rybe) wydaje mi sie ze jestem w stanie odroznic je od siebie bez teorii o ukladzie lusek, pletw etc.

Nawet nie widzac ryby z gory (klen jest szerszy i masywniejszy) mozna je moim zdaniem odroznic po budowie pyska. Klen ma pysk neutralny, przystosowany rowniez do zerowania z dna. Bolen natomiast ma ewidentną "szufladę" i pysk skierowany ku górze, co rowniez wynika ze sposobu zerowania.

pewniak - 25-06-08, 11:39

kamil-lap - moim zdaniem powinieneś poszukać sobie odpowiedniej książki. Nie wiem jak jest teraz, ale jak ja zaczynałem wędkować, czyli parenaście lat temu, było sporo pozycji wędkarskich i prawie w każdej z nich były opisy większości naszych gatunków ryb.

Jeżeli nic nie znajdziesz w dziale wędkarstwa, możesz sięgnąć bezpośrednio po pozycje bardziej ichtiologiczne. Ja mam np. książkę "Ryby słodkowodne Polski". Z takiego opracowania dowiesz sie nie tylko jak rozróżniać poszczególne gatunki, ale tez wielu innych ciekawych rzeczy, np. zasięg występowania na świecie danego gatunku, okres i sposób tarła, pożywienie itp, itd. To będzie naprawdę dobry podkład do rozwouj wędkarskiej kariery.

trini - 25-06-08, 11:43

Słuchajcie, wiem, że się nie czepiamy zbytnio o ortografię, jak komuś się zdarzy to trudno i wielkiego halo nie ma. No i dobrze. Bo to nie o to chodzi...

Ale czy mógłby ktoś mimo wszystko poprawić wyraz rozróżnianiu w temacie? Bo trochę w oczy kłuje... ;)

[ Komentarz dodany przez: sinus: 25-06-08, 14:22 ]
mówisz i masz :wink:

Jarosław - 25-06-08, 13:50

Mając internet jak Wam się chce tak trywialnie szukać obrazków namalowanych w książkach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "ryby słodkowodne" a zasypani będziecie takimi wiadomościami jakich nie znajdziecie w książkach. Wszystko jest w zasięgu ręki tylko niektórzy mają je za krótkie :lol:
peter - 25-06-08, 19:33

A ja tak jak MANIEK napisal zdawalel w Niemczech na karte wedkarska(Polska mam),i musze wam powiedziec ze nie jest to takie latwe ,podstawowa wiadomosc o rybach,specialna wiadomosc o rybach(gatunki)np jak dlugi jest zoladek karpia,wiadomosci o wodzie,wiadomosci o sprzecie wedkarskim i wiadomosci o przepisach(paragrafach) w sumie jest 600 pytan i sa dwa egzaminy wstepny i glowny na ktorych tzreba odpowiedziec na 60 pytan 12 z kazdej dziedzinyDopuszczalna liczba bledow to 3 z kazdej dziedziny.Mi sie udalo.POZ PETER
trini - 25-06-08, 19:36

Cytat:
[ Komentarz dodany przez: sinus: 25-06-08, 14:22 ]
mówisz i masz :wink:

A dziękuję, od razu mej skołatanej duszy lżej, i wracajmy do tematu :mrgreen:

kefaspirit - 26-06-08, 09:51

peter napisał/a:
A ja tak jak MANIEK napisal zdawalel w Niemczech na karte wedkarska(Polska mam),i musze wam powiedziec ze nie jest to takie latwe ,podstawowa wiadomosc o rybach,specialna wiadomosc o rybach(gatunki)np jak dlugi jest zoladek karpia,wiadomosci o wodzie,wiadomosci o sprzecie wedkarskim i wiadomosci o przepisach(paragrafach) w sumie jest 600 pytan i sa dwa egzaminy wstepny i glowny na ktorych tzreba odpowiedziec na 60 pytan 12 z kazdej dziedzinyDopuszczalna liczba bledow to 3 z kazdej dziedziny.Mi sie udalo.POZ PETER

hehe "jak długi jest żołądek karpia"...widze, że Niemcy tak jak my lubują się na egzaminach w podchwytliwych pytaniach.

maniek - 26-06-08, 10:04

kefaspirit napisał/a:
hehe "jak długi jest żołądek karpia"..
A wiesz jaka jest odpowiedz :wink: :razz:
Jarosław - 26-06-08, 11:45

Wystarczy zmierzyć od jednej dziury do drugiej :mrgreen: :lol:
peter - 26-06-08, 18:32

No to jaki on dludi :?:
maryaChi - 27-06-08, 07:28

cos mi sie wydaje ze zalezy od dlugosci ryby ;)
Michcio - 27-06-08, 11:20

co do rozpoznawania ryb bardzo polecam książkę:
Ryby słodkowodne Polski pod redakcją pani Marii Brylińskiej. Fachowa książka z opisami bardzo szczegółowymi i fotografiami.

a co do karpia to on nie ma żołądka :wink: mają go wszystkie polskie drapieżniki oprócz bolenia

maniek - 27-06-08, 12:46

Michcio napisał/a:
a co do karpia to on nie ma żołądka
No bingo i o to chodziło :razz:
Michał1987 - 20-07-08, 17:49
Temat postu: Co to za ryba!?
Witam panowie , panie. Jestem z pod wołomima. Mam pewne pytanie. Mianowicie... dziś pojechałem na działkę która znajduje się nad liwcem. Poszedłem nad rzekę w celu nałapania drobnicy. ale konkretnie... Woda była ciepła wiec chodziłem po wodzie nagle na plaży ujrzałem coś wijącego się w granicach 15-20 cm. Podszedłem i na pierwszy rzut oka pomyślałem że to węgorz... Lekkie zdziwienie? skąd one w liwcu...? ale co bardziej mnie zaciekawiło ryba ta nie miała oczu... czy ktoś wie co to za ryba? później wrzucę zdjęcia bo posiadam ale na innym tel mojego brata...
mokrzo - 20-07-08, 18:09

wijąca się na plaży ryba?może to był zwykły zaskroniec, padalec, żmija itp
adi1122spid - 20-07-08, 18:11

Michał1987 napisał/a:
ale co bardziej mnie zaciekawiło ryba ta nie miała oczu...

Moze poprostu miała oczy w tym samym kolorze co głowa i ich niezauwazyles. Mógł to byc minóg.

A na drogi raz uzyj opcji szukaj bo wydaje mi sie ze juz jest taki temat i mozesz na starcie dostac ostrzezenie :wink:

gojk - 20-07-08, 18:11

może to była sporej wielkości pijawka badz jakiś minóg
Michał1987 - 20-07-08, 18:12

w takim blocie... wiem jak wyglada padalec zmija itp... to bylo slizgie jak ryba tego gatunku... i miala pletwy jak prawdziwy węgorz czyli takie dlugie wzdluz tlowia
adi1122spid - 20-07-08, 18:14

A jakiego było koloru ??
Michał1987 - 20-07-08, 18:14

a co mnie tam ostrzezenia... chce sie dowiedziec poprostu co to jest... to nie pijawka... minog? co to?

szarawy moze troche taki ciemniejszy szary...

adi1122spid - 20-07-08, 18:17

Czy to cos takiego ??
mokrzo - 20-07-08, 18:18

skoro w błocie, a nie na plaży tak jak pisałeś to zapewne był to minóg
dawid93 - 20-07-08, 18:19

adi1122spid, ELo, widzę, że jesteś z Białej ;] Łowisz trochę na Krznie?
Michał1987 - 20-07-08, 18:19

wlasnie patrze... na google. skrzeli nie mial takich jak węgorz... raczej takie dziurki... wlasnie jak to i taki ryj u dolu... tyle te oczy mnie zastanawiaja... przygladalismy sie jemu uwarznie. trzy osoby ktore maja stycznosc z wedkarstwem i nikt nie widzial u niego oczu...
dawid93 - 20-07-08, 18:21

sry nie tutaj -_- xd
Michał1987 - 20-07-08, 18:22

hm... wpuscilem to cos do siebie do stawu to jakis agresywny gatunek? zeby mi wszystkich ryb nie wykosil:P
adi1122spid - 20-07-08, 18:23

Czyli wszystko jasne to był minóg i niewiem czy to dobry pomysł... chociaz sam jeden sie raczej nie rozmnozy ale poczytaj w necie i zobacz czym sie zywi...
Michał1987 - 20-07-08, 18:24

nie do konca jestem przekonany ze to wlasnie to... jak to lapac? jakie to rosnie?
adi1122spid - 20-07-08, 18:25

rosnie małe i raczej na wedke nie złapiesz...
gojk - 20-07-08, 18:27

o ile mi sie wydaje minog jet pod ochroną nie :mad: powinienes go zabierać
adi1122spid - 20-07-08, 18:30

Cytat:
o ile mi sie wydaje minog jet pod ochroną nie :mad: powinienes go zabierać

Dobrze Ci sie wydaje :cry:

Michał1987 - 20-07-08, 18:42

tak wlasnie przeczytalem ze sa pod ochrona
postaram sie go odlowic i odniesc do rzeki

adi1122spid - 20-07-08, 18:47

jesli Ci sie to uda to masz u mnie browca :mrgreen:
mokrzo - 20-07-08, 18:51

Michał1987 napisał/a:
jak to lapac? jakie to rosnie?

łapać tego nie wolno :grin: minogi są pod ochroną, dorastają do 20 cm lub do 40 cm w zależności od gatunku

Michcio - 20-07-08, 19:01

każdy minóg nie dośc że pod ochroną to odzywia się w stadium larwalnym. Po przeobrażeniu nie odżywia się tylko rozmnaża. Pozatym minogi sa bardziej stalowo oliwkowe a nie zielone, daj prosze dokładniejsze zdjęcie.
stu6-60 - 20-07-08, 19:02

mokrzo napisał/a:
łapać tego nie wolno minogi są pod ochroną

Kiedys (gdy bylo wolno!!!) byla to jedna z najlepszych przynet :!: .Autochtoni z nad Bugu stosowali ja ze skutkiem. Nie napisze "na co" aby kogos nie skusic :wink: .
Pozdro-Radek.

Michał1987 - 20-07-08, 20:37

eee a da sie to jesc?? poprosze piwo... minog juz wylowiony... byc moze mialo tak byc bo wyplynal na plytka wode a tam jest żołty piach i zlapalem za podrywke i go zlapalem teraz pewnie juz smiga po liwcu... to jest wogole ryba??
adi1122spid - 20-07-08, 20:42

Michał1987 napisał/a:
eee a da sie to jesc??

Chcesz jesc rybe ktora jest pod ochroną ?? :evil:

A jakis dowod wylowienia i wypuszczenia masz ?? :twisted:

Michał1987 - 20-07-08, 20:53

jasne ze mam:) nagralem film jak wylapuje goscia:) pozniej wrzoce bo czekam na bloothota
adi1122spid - 20-07-08, 21:13

Michał1987 napisał/a:
jasne ze mam:)

:oops: piwo bedzie jak sie spotkapmy na rybach bo inaczej to sie nieda za duza odległosc :mrgreen:

Michał1987 - 20-07-08, 21:19

hehe piwo + ryby cos konkretnego
Lord Konrad I - 20-07-08, 23:26

adi1122spid napisał/a:
sie nieda za duza odległosc

płatność oczywiście przelewem :D :lol:

skydriver - 21-07-08, 08:15

chlopcze masz 14 lat i sie napinasz tym piwem w kazdym poscie, lepiej szkole szkoncz, dorosnij...
mokrzo - 21-07-08, 12:19

skydriver daj chłopakowi spokój, co Cię to obchodzi, niech się napina, gada i nawet niech pije, nie nasza sprawa, Ty nigdy się tak nie napinałeś?
PcMichu - 22-07-08, 08:51

Witam,
podczepiam się pod temat co to za rybka?
Srebrna, trochę wyciągnięta ale grzbiet zielony

maniek - 22-07-08, 17:12

PcMichu napisał/a:
Srebrna, trochę wyciągnięta ale grzbiet zielony
To trochę za mało ,fotki też nie wiele mówią bo nie widać szczegułów ,jeśli nie ukleja ,a raczej nie bo płetwa pierśowa za długa to może stynka ale głowy nie dam ,masz inne foto.
PcMichu - 23-07-08, 08:20

Niestety mieliśmy tylko telefon i tylko te dwa zdjęcia mamy z niego.

Co moge jeszcze dodać...miała żółtawo czerwone oczy i bardzo łakoma na nie wielką dendrobenę.
W obu przypadkach na to się połakomiły.

DAWID - 23-07-08, 08:47

hmmm kurde nawet nie chcą się powiększyć te foty, tak z daleka i z opisu to może ukleja chociaż nie pasują mi te zółte oczy..........
Lesio - 23-07-08, 08:57

Ukleja jak trzeba. Pysk skierowany ku górze, zielonkawy grzbiet (bywają też z granatowo-filoetowym i czarnym), żółtawe oko to norma, czerwonawa barwa gałki, to zapewne pęknięte naczynka, płetwa piersiowa nie jest taka długa w stosunku do długości ryby, jedynie tak wyglada na tym ujęciu od przodu (punktem odniesienia jest grubosć palca).
PcMichu - 23-07-08, 11:08

Mówisz Lesio,że to ukleja?

Będę się na razie trzymał tej wersji ;]

Dzięki bardzo

kudłaty - 23-07-08, 19:43

to może ja też skorzystam z "fachowego oka"

http://www.fotosik.pl/pok...649f1831ee.html

podobno jest to "bas" :shock:
złapałem go kiedyś niedaleko elektrowni Dolna Odra pod koniec marca
czy "to"ma jakiś okres ochronny i wymiar :?:
kurde, :lol: mam nadzieję,że nie złamię żadnego punktu regulaminu wrzucając tą fotkę

gojk - 23-07-08, 20:58

bass to raczej nie jest. Napewno jest to jakaś rybka akwariowa wypuszczona przez kogoś. Akwrzyści często tak robią usuwając piranie i inne rybki do najblizszych zbiorników wodnych.pewnie i tak by nie wytrzymała zimy
kowal666v - 23-07-08, 21:18

kudłaty, według mnie jest to BASS SŁONECZNY. Łapałem kiedyś takie we włoszech nad jeziorem Garda.Pozrdawiam:]
kudłaty - 23-07-08, 21:47

gojk napisał/a:
jest to jakaś rybka akwariowa wypuszczona przez kogoś
... nie sądzę,ponieważ jest tam tego sporo(no chyba ,że się tak rozmnożyła :shock: )
kowal666v napisał/a:
Łapałem kiedyś takie we włoszech nad jeziorem Garda.
...to ,kurcze, z Włoch do nas dotarły :shock:
będę jeszcze grzebał w necie szukając odpowiedzi,bo bardzo mnie to nurtuje(od czasu kiedy ją złapałem :???: )

artech - 24-07-08, 02:04

kowal666v napisał/a:
według mnie jest to BASS SŁONECZNY
Dokładnie tak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bass_s%C5%82oneczny
Pochodzi raczej z USA
http://www.akwarium.ovh.org/slodko/basslon.html

http://www.iop.krakow.pl/ias/gatunek.asp?211

PcMichu - 24-07-08, 06:21

nie pamiętam dokładnie nazwy ale z tego co kojaże to Słonecznica. Tzw. SunFish, jeszcze jest jakaś odmiana Pumpkin i jeszcze jedna której nie pamiętam. kiedyś gdzieś już czytałem wywód właśnie na temat rozpoznania tej rybki.
kudłaty - 24-07-08, 18:05

kowal666v, artech, dzięki wielkie,moja ciekawość została zaspokojona w 100%
:mrgreen:

kudłaty - 24-07-08, 18:08

PcMichu, dzięki również(bo jakoś Cię nie wrzuciłem do posta :oops: )
adi1122spid - 24-07-08, 19:37

Cytat:
chlopcze masz 14 lat i sie napinasz tym piwem w kazdym poscie, lepiej szkole szkoncz, dorosnij...

Napisałem o nim w jednym poscie ktory był zartem...
Ale to zeczywiscie nie twoja sprawa :roll:

exact - 31-07-08, 09:59
Temat postu: Co to za ryba ?
Witam,
Nie dawno jadłem ją w Szwecji i zapomniałem jej nazwy a na rybach się totalnie nie znam a potrzebuje jej nazwy do artykułu. Z góry dziękuję za pomoc.

michas100 - 31-07-08, 11:11

Ewidentnie z łososiowatych palia albo trotka
adi1122spid - 31-07-08, 20:34

michas100 napisał/a:
palia albo trotka

Tylko szkoda ze na talezu :roll:

kaffre - 31-07-08, 22:21

adi1122spid napisał/a:
michas100 napisał/a:
palia albo trotka

Tylko szkoda ze na talezu :roll:

W koncu ze smazalnii, tam zywych nie ma

DAWID - 01-08-08, 09:07

kaffre napisał/a:
W koncu ze smazalnii, tam zywych nie ma

heheh raczej nie :lol: :lol: :lol:

tomek104 - 01-08-08, 17:12

przypalony tęczak :wink:
OSA - 11-08-08, 22:00

Witam Kolegow wedkarzy
mam pytanie czy moze ktos wie co to za ryba jest? zlapana w norwegi

artech - 11-08-08, 22:21

:?: :?: :?: :???:
kudłaty - 11-08-08, 22:48

OSA, rybka jest...norweska :wink:
OSA - 12-08-08, 11:22
Temat postu: pomylka
juz dodaje zdjecie, :lol:
kudłaty - 12-08-08, 20:02

OSA, w tym temacie to chyba Tomaszek albo tomek104 mogliby Ci pomóc
OSA - 12-08-08, 20:40

Mam nadzieje ze ktos sie znajdzie, mam jeszcze jedno zdjecie samej ryby ale ona po kilku minutach bez wody zmienila kolor i stala sie blada .
artech - 12-08-08, 21:25

Zdjęcie trochę niewyraźne i małe. Nie masz większego?
tomek104 - 12-08-08, 22:04

kudłaty napisał/a:
OSA, w tym temacie to chyba Tomaszek albo tomek104 mogliby Ci pomóc

Jestem, jestem... :wink:
To jest Ballan Wrasse, łac. Labrus bergylta. Po polsku Wargacz kniazik.
Samica i w dodatku całkiem duża :!:
Gratulacje i pozdrawiam :mrgreen:

OSA - 12-08-08, 22:18

A ten Wargacz kniazik to jest jadalny?
I jeszcze jedna, to za rybka? No i czy jadalna? Rowniez zlapana w norwegi. ma ona kolor czorwony wpadajacy w pomaranczowy no i te paski/prazki na ciele bardzo niebieskie, mozna powiedziec ze swiecace lub odblaskowe. na zdjeciu niestety tego nie udalo sie ujac bo zrobione zostalo telefonem.

OSA - 12-08-08, 22:21

artech, Witam
niestety nie mam wyrazniejszych zdjec bo telefonem sa robione a i po wstawieniu na strone haczyka robia sie matowe.. wstawilem jeszcze druga rybke na forum ktorej tez nie znam.. Pozdrawiam Emil

tomek104 - 12-08-08, 22:38

Ta druga rybka to cooko wrasse, łac. Labrus bimaculatus, po polsku - wargacz tęczowy. tym razem młody samczyk :wink:
Jakby urósł, wyglądał by tak:

Co do ich jadalności, to tak- są jadalne, ale lepiej na patelnię złowić dorszyka czy makrelę, bo są dużo smaczniejsze, a takich piękności trochę szkoda :wink:

OSA - 13-08-08, 06:45

tomek104, Dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi :grin:
afum - 30-08-08, 18:37
Temat postu: karaś czy sazan ?
witam serdecznie, jestem początkującym wędkarzem i mam pytanie dotyczące złowionej przeze mnie ryby- a mianowicie czy jest to karaś czy sazan. Oto link to zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pok...f1a123fc74.html

Z góry dziękuję za pomoc

Skrętek - 30-08-08, 21:34

Odświeżę trochę.
Co to za rybka? Ni płoć, ni wzdręga, jakaś hybryda?
Złowiona na stawie na obrotówkę 1, długość 25cm.

arek_glogow - 30-08-08, 21:41

Ten staw miał kiedyś połączenie z jakąś rzeką?? Albo jest blisko jakiejś rzeki??
maniek - 30-08-08, 21:45

Przypomina wyglądem bolenia .
Skrętek - 30-08-08, 21:45

Miał. Ale prócz strzebli nic w niej nie występuje.
Czyżby moja rybka była jaziopodobna?

orwon - 30-08-08, 21:53

Kleń.
hexman - 30-08-08, 22:06

Skrętek, według mnie to jaź :wink:
tomek104 - 30-08-08, 22:11

Z pewnością jaź :idea:
orwon - 30-08-08, 22:25

Moim zdaniem na jak na jazia ma za bardzo wrzecionowate ciało i zbyt duże łuski, ale przy tej wielkości można się pomylić. Stawiam na klenia.
tomek104 - 30-08-08, 23:49

Orwon- dokładne zdjęcie klenia masz w avatarze. Zwróćcie uwagę na barwę płetw- u klenia tylko brzuszne i odbytowa są czerwone, U jazia wszystkie płetwy w dolnej części ciała (często z wyjątkiem piersiowych) i ogon mają czerwonawe zabarwienie. U klenia płetwa odbytowa zawsze jest wypukła, natomiast u jazia (co jest dobrze widoczne na zdjęciu)- wklęsła. To nie jedyne różnice, ale najbardziej widoczne :idea:
orwon - 30-08-08, 23:55

tomek104, masz oko :razz: dzięki za mały kurs rozpoznawania gatunków. pozdrawiam
maniek - 31-08-08, 10:01

afum napisał/a:
a mianowicie czy jest to karaś czy sazan. Oto link to zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pok...f1a123fc74.html
Jest to karaś srebrzysty potocznie nazwany "japoniec",najlepszym sposobem w odróżnieniu karasia od karpia to sprawdzenie czy ma wąsy jeśli ma to znaczy że jest to karp jeśli nie ma to znaczy że jest karaś.
Kod:
U jazia wszystkie płetwy w dolnej części ciała (często z wyjątkiem piersiowych) i ogon mają czerwonawe zabarwienie.
A jeśli nie mają takiego zabarwienia ,bo nie zawsze maja to co?.Barwy ryb nie są wyznacznikiem w rozpoznawaniu gatunków .

maryaChi - 31-08-08, 11:22

maniek napisał/a:
A jeśli nie mają takiego zabarwienia ,bo nie zawsze maja to co?.Barwy ryb nie są wyznacznikiem w rozpoznawaniu gatunków .

Jestem tego samego zdania, barwy czesto zaleza od srodowiska.

Zeby troche podywagowac bede umieszczal zdjecia ryb niewymiarowych, tylko i wylacznie w celach prezentacyjnych, ryby nie sa zlowione przeze mnie - przedstawiaja jedynie mlode osobniki gatunkow.

Postanowilem zabrac glos bo ryba bardziej przypomina mi jednak klenia niz jazia.

Oto zdjecie malego klenia:

http://www.infish.com.pl/...image/klen2.jpg

Bolenia:

http://www.naryby.p9.pl/e...08/011III08.jpg

Niestety malych jazi szperajac w internecie nie znalazlem, w kazdym razie

http://foto.fishing.pl/va..._imagelarge.jpg

Cytat:
Ciało jazia jest wydłużone, lecz dość wysokie i ścieśnione w płaszczyznach bocznych.
.

W tym przypadku mamy do czynienia z ryba postury raczej klenia/bolenia, nie widze zeby cialo bylo choc troche "wysokie".

Watpliwosci jednak czy to klen budzi miejsce polowu czyli staw.. Ten jednak byl kiedys polaczony z rzeka wiec mogly powstac jakies hybrydy. Nie jest wiec latwo sprecyzowac coz to w koncu jest za ryba.

Skrętek - 31-08-08, 11:54

A więc albo hybryda, albo mały jazik :smile: . Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
Pozdro!

A tak swoją drogą ten temat jakoś mi tu w "PZW" nie pasuję :roll: .

maniek - 31-08-08, 11:56

maryaChi napisał/a:
Watpliwosci jednak czy to klen budzi miejsce polowu czyli staw
Bezpodstawne są twoje wątpliwości ,klenie czy bolenie czy jazie mogą i żyją w stawach ,dość często tam trafiają z zarybień np karpiem :cool:
maryaChi napisał/a:
Nie jest wiec latwo sprecyzowac coz to w koncu jest za ryba.
Nie chce mi się "bawić " aby powiększyć fotkę ,ale wystarczy policzyć łuski ,jeszcze nigdy mnie ta ostateczna forma rozróżniania ryb nie zawiodła.
Kami - 31-08-08, 12:03

Kleń to nie jest na pewno, widać od razu. Poza tym kleń zawsze ma brzeg płetwy odbytowej wypukły w przeciwieństwie do jazia.
Ale co do jazia też nie byłbym taki pewny, jak dla mnie mimo wszystko jest to wzdręga, mniejsze wzdręgi nie są tak złotawe, pysk ma wyraźnie skierowany skośnie ku górze.

PS. Po ponownym przyjrzeniu się fotce doszedłem do wniosku, że może to mały jazik jednak. :wink: Ale klenia mogę wykluczyć na 100%.

maryaChi - 31-08-08, 12:09

Dlugosc 25cm takze jak na wzdrege to calkiem calkiem dlugosc by byla. Do wzdregi niepodobna moim zdaniem ;)
maniek - 31-08-08, 12:12

Skrętek napisał/a:
A tak swoją drogą ten temat jakoś mi tu w "PZW" nie pasuję
Pasuje jak ulał :mrgreen: PZW=karta wędkarska= rozpoznawanie ryb. :mrgreen:
Skrętek - 31-08-08, 12:15

maniek napisał/a:
Nie chce mi się "bawić " aby powiększyć fotkę ,ale wystarczy policzyć łuski ,jeszcze nigdy mnie ta ostateczna forma rozróżniania ryb nie zawiodła.
Właśnie policzyłem, ma 58.
maniek - 31-08-08, 12:18

Skrętek napisał/a:
Właśnie policzyłem, ma 58.
Liczyłeś wzdłuż lini bocznej?.jak masz większą fotkę to zapodaj.Wiele wyjaśni.
Skrętek - 31-08-08, 12:27

maniek napisał/a:
Pasuje jak ulał :mrgreen: PZW=karta wędkarska= rozpoznawanie ryb. :mrgreen:
Fakt :mrgreen:

maniek napisał/a:
Liczyłeś wzdłuż lini bocznej?
Tak.
maniek napisał/a:
jak masz większą fotkę to zapodaj.
Mam, i wiele lepszej jakości. Tylko że mam tak słaby internet że nie mogę jej wrzucić na fotosik, ale jeszcze popróbuję.
tomek104 - 31-08-08, 12:34

maniek napisał/a:

Masz rację, barwy nie mogą być wyznacznikiem PODSTAWOWYM, bo są zmienne zależnie od środowiska życia ryby. Najczęściej nie są to różnice, nie pozwalające na identyfikację gatunku, choć w skrajnych przypadkach oczywiście może tak się zdarzyć. Jeśli chodzi natomiast o kształt płetw, ten jest niezmienny
tomek104 napisał/a:
U klenia płetwa odbytowa zawsze jest wypukła, natomiast u jazia (co jest dobrze widoczne na zdjęciu)- wklęsła.
Poza tym liczba łusek na linii bocznej;
u klenia to najczęściej 44-46, natomiast u jazia 55-60, ale komu by się chciało liczyć- wystarczy wiedzieć, że od linii bocznej do podstawy płetw brzusznych kleń ma tylko 3-4 rzędy łusek, natomiast jaź 5-6.

maryaChi napisał/a:
Niestety malych jazi szperajac w internecie nie znalazlem, w
kazdym razie

Wysokie ciało, bocznie spłaszczone mają jazie właśnie tej wielkości :wink: Mniejsze niestety nie.

maniek - 31-08-08, 12:39

Skrętek napisał/a:
Mam, i wiele lepszej jakości.
Postaraj się i wrzuć ,bo jak widać wiele kontrowersji budzi ta ryba i wiele odmiennych zdań. :mrgreen: .
A tak na szybko ,bo zaraz jadę na wieczorne spotkano.
WZDRĘGA-płetwa grzbietowa przesunięta do tyłu względem płetw piersiowych ,to odrużnia ją od płoci ,klenia jazia.
KLEŃ-płetwa grzbietowa jak i odbytowa zaokrąglone.Pysk dolny duży.
PŁOĆ-płetwa grzbietowa lekko wysunięta względem płetw piersiowych.

cinek1979 - 31-08-08, 16:08

wygląda mi to na jazia drobna łuska zółtawa tęczówka oka szkoda ze nie widać lepiej płetwy odbytowej
Robal - 31-08-08, 16:30

mój hybrydus robalus to był jaź liczyłem łuski naliczyłem 60 i wszystkie płetwy czerwone i odbytowa wklęsła
tomek104 - 31-08-08, 17:05

Robal napisał/a:
mój hybrydus robalus to był jaź liczyłem łuski naliczyłem 60 i wszystkie płetwy czerwone i odbytowa wklęsła

Hybrydy mają cechy wspólne obu gatunków :wink: , ale jakich obu, tego niestety w tym przypadku pewien nie jestem... :oops:

Skrętek - 31-08-08, 19:20

No i wszystko jasne :smile: , zasięgnąłem języka gdzie trzeba i okazało się że staw został zarybiony jaziem. Więc mały jazik, widocznie nabrał dość nietypowego wyglądu ze względu na środowisko w którym żyje, no chyba że jazie skrzyżowały sie z tamtejszą płocią ew. wzdręgą... A dużego zdjęcia, ni cholery nie mogę wrzucić...

Dzięki, Pozdrawiam!

arek_glogow - 31-08-08, 21:13

Wg mnie to jaź
Michcio - 31-08-08, 22:43

dla mnie to 100000% Jaź, ale dla pewności policz sobie ilość promieni miękkich i twardych w płetwach. wedle opisu powinienes uzyskać:
płetwa odbywowa: II - twardych 8- miękkich
płetwy piersiow: I 13-15
płetwa ogonowa: III 8-9
płetwu brzuszne: II 8

a jak złapiesz ponownie dziwoląga , to po zabicu i odpowienim spreparowaniu sprawdź zeby gardłowe, są one ułożone w 2 szeregach o wzorze 3.5 - 5.3

heheh epowodzenia ;)

ESSOX - 01-09-08, 09:38

Cytat:
ale dla pewności policz sobie ilość promieni miękkich i twardych w płetwach.

Myślisz że do dzisiaj trzyma tą rybkę ?
Bo na tym zdjęciu to nawet Copperfield nie policzy .

Miras - 05-09-08, 20:03
Będąc na nocnej wyprawie na węgorze zauważyłem przy brzegu bardzo dziwną rybkę, która będąc na piaszczystym dnie była prawie niewidoczna. Nie mogłem powstrzymać ciekawości i złowiłem ją podbierakiem. Obchodziłem się z nią bardzo ostrożnie mając na uwadze że może być to gatunek chroniony. Oczywiście rybka wróciła do wody cała i zdrowa, nawet jej nie dotykałem rękoma. Co to może być? Mój typ to koza, ale czekam na waszą opinię. O to zdjęcie:
Robal - 05-09-08, 20:21

Charakterystyczne ubarwienie to z pewnością koza choć nie widać dokładnie pyska i płetw
Miras - 05-09-08, 20:24

No właśnie coś mi w głowie świtało, że jest taki temat, ale myślałem, że na innym forum. Przepraszam i proszę moderatora o przeniesienie posta we właściwe miejsce
sinus - 05-09-08, 20:38

Miras napisał/a:
No właśnie coś mi w głowie świtało, że jest taki temat, ale myślałem, że na innym forum. Przepraszam i proszę moderatora o przeniesienie posta we właściwe miejsce

przeniesiono :wink:

daTeo00 - 08-09-08, 12:43

Koza.. zdecydowanie koza.. Która na marginesie jest pod ochroną, występują u nas coraz rzadziej. Gratuluję delikatnego obchodzenia się z rybą. Pozdrawiam
DareczeK - 11-09-08, 12:57

sympatyczna rybka :wink:
tomek1 - 15-11-08, 21:52

Co powiecie o tym karasiu? :roll:

http://www.haczyk.tv/karas-srebrzysty,468f.html

artech - 15-11-08, 22:36

tomek1 napisał/a:
Co powiecie o tym karasiu? :roll:
duży i wygląda jak krzyżówka z karpiem :wink:
Supersobi - 15-11-08, 22:46

fiu fiu..
tomek104 - 15-11-08, 23:17

A nie masz lepszego ujęcia? Bo ja myślę, że to pełnołuski...
daTeo00 - 16-11-08, 00:46

Wycierus z karpiem, nie zauważam wąsików, z resztą fotka niezbyt wyraźna.. Ale mnie to wygląda na krzyżówkę..
tomek1 - 16-11-08, 12:24

tomek104 napisał/a:
A nie masz lepszego ujęcia? Bo ja myślę, że to pełnołuski...

To nie moje zdjęcie. Zobaczyłem na Haczyk.tv i skłaniam się właśnie do Twojej opinii. :roll:

Kubiak - 17-12-08, 13:52

Według mnie to pełnołuski :wink:
pepe341992 - 24-04-09, 20:56

Witam
Mam duży problem...
Co to jest??

warszawa_24 - 24-04-09, 20:58

Miętus?
Kubiak - 24-04-09, 21:01

A może koza?
Dawido - 24-04-09, 21:14

Koza, Cobitis taenia.
Tondrom - 25-04-09, 08:00

Dawido napisał/a:
Koza, Cobitis taenia.

Mnie to wygląda na ślimaka ;)

hexman - 25-04-09, 08:54

Ja również obstawiam kozę. :roll:
Vasyl - 25-04-09, 11:54

koza na 100%
pepe341992 - 25-04-09, 12:01

Dzięki ;)
Chociaż koza to ryba rzeczna i występuje głównie w górach, a ta jest wyłowiona w Zalewie Żurskim w Kujawsko- Pomorskim...
:D :D

pepe341992 - 25-04-09, 12:05

A to jej głowa, czy coś ;p;p
artech - 25-04-09, 16:18

pepe341992, ta rybka jest pod ścisłą ochronną gatunkową, więc jeżeli ją zabiłeś to popełniłeś przestępstwo, a już za samo fotografowanie mugłbyś dostać po uszach od strażnika :roll:
pepe341992 - 25-04-09, 20:46

sorry, ona leżała martwa przy brzegu, a że nie wiedziałem co to, to zrobiłem zdjęcie, a co to w sumie jest? ;)
artech - 25-04-09, 20:47

pepe341992, przecież masz napisane kilka postów wyżej :shock: Koza.
pepe341992 - 25-04-09, 20:58

rozumiem, ale podkreślam, że ta miejscówka odbiega zupełnie od środowiska naturalnego kozy ;)
pepe341992 - 25-04-09, 21:04

Dzięki :D
Może moje tereny zarybili kozą...
;)

Bzul - 06-05-09, 11:10

klen czy jaz ?
po czym mozna rozpoznac ?

Unises - 06-05-09, 11:18

wygląda na wypasionego Jaźia, ale mogę się mylić bo z rybami rzecznymi mam bardzo rzadko do czynienia...poczekamy na opinie innych
ds-fan - 06-05-09, 11:23

Moim zdaniem jest to jaź,bo kleń jest bardziej smukły.
maniek - 06-05-09, 11:29

Bzul napisał/a:
klen czy jaz ?
100% Jaż ,klenie mają inną budowę ciała bardziej wrzecionowate.
CHELEK - 06-05-09, 12:08

Jasna sprawa że to piękne Jazisko,Klenie mają inny kształt ciała !! :razz: :neutral:
Lord Konrad I - 06-05-09, 14:34

w dodatku charakterystyczna płetwa, w trudniejszych przypadkach można się jeszcze posiłkować policzeniem łusek ;) piękny Jasiek :mrgreen:
Kami - 06-05-09, 14:59

U jazia brzeg płetwy odbytowej jest wklęsły, u klenia wypukły. Poza tym klenie mają delikatnie czarniawe obrzeżenia łusek. Najlepiej to pooglądać zdjęcia obu gatunków i tam bez problemu będzie widać różnice.
Marcin186 - 06-05-09, 21:59

Na pierwszy rzut oka widać,że to ładny jaz. Kleń ma większą łuskę i jak piszą poprzednicy różni się budową ciała. Troche praktyki w połowie obu gatunków i nie będzie problemu z odróżnieniem. :wink:
Dawido - 08-05-09, 13:40

Znajomy mówi, że ryba ze zdjęcia poniższego nie jest karasiem złocistym, bo ten wg Niego ma bardziej wygrzbiecone ciało, mnie się zdaje, że ów garb jest pochodną warunków w jakich ryba żyje. Ten został złowiony na małym stawie:

W końcu jest to karaś złocisty? - Dla mnie to pytanie wydaje się być infantylnym, ale skoro mój autorytet wędkarski jest odmiennego zdania, chciałbym poradzić się jeszcze innych wyg, Was.

Pozdrawiam

tomek1 - 08-05-09, 13:59

Dawido napisał/a:
Znajomy mówi, że ryba ze zdjęcia poniższego nie jest karasiem złocistym, bo ten wg Niego ma bardziej wygrzbiecone ciało, mnie się zdaje, że ów garb jest pochodną warunków w jakich ryba żyje.

No faktycznie z rozróżnianiem karasia jest sporo kłopotu, bo i kształt ciała bywa mylący (np. skarłowaciały karaś srebrzysty może być wygrzbiecony jak sklar :lol: ) a tym bardziej barwa ciała, która silnie zależy od warunków w jakich żyje.

W przypadku karasia ze zdjęcia jestem skłonny przychylić się do zdania Twojego kolegi

Lesio - 08-05-09, 14:22

Karaś złoty jest bardziej wygrzbiecony, ubarwienie ma bardziej żółte i płetwę piersiową pomarańczową. Ten osobnik na zdjęciu, to japoniec z w mętnej wody.
tomek1 - 08-05-09, 14:24

Chociaż jak tak nad tym myślę... :roll: Ta duża głowa :roll:
Czy jest szansa że w tym stawie pojawiały się wynalazki typu kolorowe karasie?

Z tym rozróżnieniem zawsze jest kłopot. Z tego co kojarzę nawet WW zrezygnowały z rozróżniania gatunków karasia w normach medalowych.

Trzy pierwsze z tej samej wody a mimo to się różnią, ten z ostatniego zdjęcia wygrzbiecony a też srebrzysty itd...

Lesio - 08-05-09, 15:02

Z karasiem złotym jest tak, że jak go złowisz, to od razu wiesz, że to właśnie on. A jak się zastanawiasz, to znaczy, że masz japonkę :mrgreen:
tomek1 - 08-05-09, 16:26

Lesio napisał/a:
Z karasiem złotym jest tak, że jak go złowisz, to od razu wiesz, że to właśnie on. A jak się zastanawiasz, to znaczy, że masz japonkę

Ciekawa teoria :lol: ale coś w tym jest :wink:

waldek42 - 08-05-09, 16:51

Tak, macie rację.
Duży złoty karaś jest okrągły jak talerz. Od razu poznać Złota Rybkę. Sądzę, że na dzisiejsze czasy to prawdziwy karaś to rzadkość.Najpiekniejsza ryba naszych wód.

Dawido - 08-05-09, 18:29

tomek1 napisał/a:

Czy jest szansa że w tym stawie pojawiały się wynalazki typu kolorowe karasie?
Sądzę, że znikoma - staw, a bardziej bajoro jest zapomniane, wędkują na nim dwie osoby, ale kto wie, może kiedyś komuś przeszkadzał taki przypadek w akwarium bądź w oczku?

- Standardowe karaski z tegoż stawu, dwa typy złotego połysku.

- Przytargane do domu w celach "badawczych" (czyli sfotografowania), zauważcie, że przypadek w tym niby kółku ma inny odcień, zakładałem, że jest to ten właściwy złoty, ale jak widzę po rozwoju dyskusji, mogła to być tylko hybryda.

"Klasyczny" srebrzak.

"Złoty" z wanny (z zaznaczenia), duże wygrzbiecenie.

W moim regionie występuje jeszcze problem z nazewnictwem, mało zorientowany wędkarz nie dzieli karasi na złote i srebrne, ale na karasie (czyli przez Nas rozumiane jako złote) i pasztety. Po większym uproszczeniu powyższe ze zdjęć, jak rozumiem, są hybrydami? Ciężko jest je nazwać nawet japońcami, prawda?

Pozdrawiam serdecznie

ESSOX - 08-05-09, 20:58

A tego małego linka mogłeś sobie darować .
Dawido - 08-05-09, 21:40

Darowałem sobie, wszystkie ryby sobie daruję. C&R. :wink:
madi - 08-05-09, 21:50

Dawido napisał/a:
Darowałem sobie, wszystkie ryby sobie daruję. C&R. :wink:

No dobra :roll:
Następnym razem daruj sobie proszę te ręczniki, wannę i wszelkiego rodzaju maliznę na zdjęciach, no chyba, że nie posiada wymiaru ochronnego.
Bo jak zobaczyłam te fotki to normalnie.....

Dawido - 08-05-09, 22:13

Pragnę zauważyć, że jest to temat "Co to za ryba?!", nie zaś jakie były okoliczności sfotografowania - prawda, regulamin mówi, że a) ryba powinna być wymiarowa (chociaż powyższy linek nie był złowiony w akwenie przynależnym PZW), b) zakazuje się umieszczania zdjęć wykonanych w domu. Niemniej proszę rzucić okiem, że wszystkie zdjęcia wykonywane przeze mnie w temacie "Jak dziś było na rybach?", są zgodne z nim, więc w istocie sobie "daruję". Powyższe natomiast są z poprzedniego sezonu, nie umieszczałbym ich, gdyby nie miały czegoś wnosić do tematu, a sądzę, że nie jeden i nie dwóch zielonych wędkarzy (takich jak ja) jest ciekawych jak to z tym karasiem i jego osobliwymi pochodnymi rzecz wygląda.
Z poważaniem.

madi - 08-05-09, 22:23

Dawido napisał/a:
Pragnę zauważyć, że jest to temat "Co to za ryba?!"

Też zauważyłam :???:

Dawido napisał/a:
prawda, regulamin mówi, że a) ryba powinna być wymiarowa (chociaż powyższy linek nie był złowiony w akwenie przynależnym PZW), b) zakazuje się umieszczania zdjęć wykonanych w domu.

Dokładnie tak.

Dawido napisał/a:
Niemniej proszę rzucić okiem, że wszystkie zdjęcia wykonywane przeze mnie w temacie "Jak dziś było na rybach?", są zgodne z nim, więc w istocie sobie "daruję"

Dlatego też sobie daruję :wink: Jak również też napisałam powyżej: "następnym razem" :wink:

Dawido napisał/a:
Z poważaniem

Wzajemnie :mrgreen:

Wracamy do tematu.......

tomek104 - 08-05-09, 23:00

Wszystkie ryby z powyższych zdjęć to japońce, czyli karasie srebrzyste, (oprócz małego linka), a złotawa barwa jest wynikiem przystosowania do warunków w których żyja.

Nie są to oczywiście żadne "krzyżówki", gdyż w polskich wodach karasie srebrzyste nie krzyżują się z żadnymi rybami!
Podobno, gdzieś na górnym śląsku występuje populacja obupułciowych karasi srebrzystych, (jeśli faktycznie tak jest...), natomiast wszystkie inne japońce występujące w polskich wodach to samice!

Istnieją natomiast krzyżówki japońców z kolorowymi karasiami.
Jest to możliwe dlatego, że kolorowe- ozdobne karasie są płodnymi potomkami (wyselekcjonowanymi po latach hodowli) dzikich obupułciowych japońców.

Tak jak napisał Lesio, jak złowisz prawdziwego złotego karasia, to na pewno zauważysz różnicę, a jak nie zuważysz to zwróć uwagę na płetwę grzbietową- u japońca jest prosta lub wklęsła, z twardym 2 i 3 promieniem, natomiast u złotego karasia zawsze lekko wypukła i miękka.

Pi - 09-05-09, 09:11

Dawido napisał/a:
prawda, regulamin mówi, że a) ryba powinna być wymiarowa (chociaż powyższy linek nie był złowiony w akwenie przynależnym PZW.

Gościu nie powołuj się na regulaminy, bo słabo Ci idzie ich rozumienie. Lin jest ewidentnie niewymiarowy i powinien niezwłocznie wrócić do wody, a nie zostać wytarty ze śluzu w kocyk, pomęczony i dopiero wypuszczony. To czy woda jest PZW nie ma nic do tego, bo to nie RAPR PZW nakłada wymiar ochronny na lina Panie regulaminowy. :roll:

Dawido - 09-05-09, 10:44
Temat postu: o bajce z morałem
tomek104 - dziękuję za wyczerpujące objaśnienie.

Pi napisał/a:

Gościu nie powołuj się na regulaminy, bo słabo Ci idzie ich rozumienie.... To czy woda jest PZW nie ma nic do tego, bo to nie RAPR PZW nakłada wymiar ochronny na lina Panie regulaminowy. :roll:

Tutaj nie idzie o jakość mojego rozumienia, ale o to, że został złowiony na prywatnym bądź co bądź stawie, jeśli jednak te przepisy, których źródła nie podałeś, dotyczą wszystkich bezawrunkowo wód, to nie winiłbym tutaj swojego odbioru, a moją niewiedzę.
Nikt nie dał mi, nie wiem, może jakieś ustawy o ochronie do przeczytania, po wyrobieniu karty, dostałem li tylko regulamin, w regulaminie jest zaś napisane:
"Postanowienia Regulaminu obowiązują wszystkich wędkujących w wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW) zarówno zrzeszonych w..."
Pi napisał/a:

Lin jest ewidentnie niewymiarowy i powinien niezwłocznie wrócić do wody, a nie zostać wytarty ze śluzu w kocyk, pomęczony i dopiero wypuszczony.

Oczywiście, zgoda Kolego (nie piszę gościu, bo raczej gościem moim nie jesteś, ja Twoim tyż nie byłem, chyba?). Był to mój pierwszy lin na tym stawku, więc zachowałem go na wieczną rzeczy pamiątkę, jeśli wiedziałbym, że niewinne zdjęcie wywoła takie larum, przyciąłbym je, w końcu nie szło mi o chwalenie się tymże okazem, a o rozmowę na zupełnie innych temat, co nie jest brane pod uwagę.

Pozdrawiam

maryaChi - 09-05-09, 11:37

Cytat:
Tutaj nie idzie o jakość mojego rozumienia, ale o to, że został złowiony na prywatnym bądź co bądź stawie

Cytat:
To czy woda jest PZW nie ma nic do tego, bo to nie RAPR PZW nakłada wymiar ochronny na lina

Nie PZW ale ustawa o rybactwie śródlądowym. Ustawa ta dotyczy wód państwowych więc jesli zostal zlowiony na stawie prywatnym, ktorych wlascicielem nie jest panstwo nic ustawie do tego.

Karasie sa tak jak poprzednicy napisaly klasycznymi japońcami. Japoniec potrafi nieraz przybrac barwę zbliżającą się do czerni i zalezy to wlasnie od wody w ktorej zyje. Co do karasia naszego rodzimego najlepiej opisal to chyba lesio. To tak jak z braniem szczupaka na spinning w zarośniętym zbiorniku. Jesli zastanawiasz sie czy to branie czy zielsko to jest to pewnie zielsko, jak uderzy szczupak wszystko jest jasne od początku ;)

Vasyl - 09-05-09, 12:12

1/3 postow w temacie jest nie na temat i nic nie wnosza do merytorycznej dyskusji na temat odrozniania rybek.

madi, ESSOX - takie personalne wypowiedzi proponuje kierowac na priva.

Japonce czesto sa przygarbione i w ogole czasami roznia sie od podrecznikowych wzorcow.
Lowilem te rybki w wielu miejscach i w kazdym miejscu wyglad nieco inaczej :wink:

maniek - 09-05-09, 12:21

maryaChi napisał/a:
Nie PZW ale ustawa o rybactwie śródlądowym. Ustawa ta dotyczy wód państwowych więc jesli zostal zlowiony na stawie prywatnym, ktorych wlascicielem nie jest panstwo nic ustawie do tego.
Czyli idąc twoim tokiem rozumowania ,jak zastrzelę niedźwiedzia pod ochrona na moim polu to nic mi nie zrobią ,bo pole to moja własność :cool:
zenobiuszek101 - 09-05-09, 12:27

maniek napisał/a:
maryaChi napisał/a:
Czyli idąc twoim tokiem rozumowania ,jak zastrzelę niedźwiedzia pod ochrona na moim polu to nic mi nie zrobią ,bo pole to moja własność :cool:

Moim skromnym zdaniem lin nie jest pod ochrona tak jak niedzwiedz a w prywatnym stawie ryby sa wlasciciela i on ustala zasady

ESSOX - 10-05-09, 19:48

Dawido ...............nie jest ważne czy woda należy do PZW, czy do sąsiada Gienka . Ważne jest to czy wiesz co to etyka i czy się nią kierujesz . Uważasz , że jak nic nikomu nie powiesz i nie pokażesz fotki na forum to można tak postępować ?

Vasyl ..............nie na PW bo zasady postępowania w pewnych sprawach trzeba uczyć od początku . W przeciwnym razie za kilka lat będziesz się cieszył że na tygodniowej zasiadce miałeś branie płotki, może nawet wymiarowej .

Lord Konrad I - 10-05-09, 20:39

maniek napisał/a:

nie wdaję się już w głębszą dyskusję, ale maniek nie można wrzucać ochrony gatunkowej i ochrony poprzez wymiar ochronny do jednego wora ;) Ta druga dopuszcza zabijanie osobników jak osiągną odpowiednią wielkość, ta pierwsza chyba tylko przy specjalnych odstrzałach :smile:

A czy zrobią to już kolejna sprawa, ludzie krety tłuką a nie słyszałem żeby mieli problemy, wszystko zależy od tego co jest na fali :cool:

maniek - 10-05-09, 21:28

Lord Konrad I napisał/a:
ale maniek nie można wrzucać ochrony gatunkowej i ochrony poprzez wymiar ochronny do jednego wora
Tu nie o to chodzi ,pewne regulacje prawne obowiązują nie tylko na wodach PZW ,na prywatnych tez ,ale nie mi tu o tym rozstrzygać .Nie mniej wróćmy do tematu.
maryaChi - 10-05-09, 23:09

maniek napisał/a:

Jak mam staw, oczko wodne cokolwiek, bedzie to moja wlasnosc i to ja bede ustalal zasady czym to zarybie i czy w ogole zarybie. Jednoczesnie ryby ktore tam plywaja beda rowniez moja wlasnoscia bo ja zarybilem, ja karmie, jest to moja woda. Niedzwiedz ktory przyjdzie mi na pole nie jest moja wlasnoscia wiec nie mam prawa go zastrzelic. Trudno mi manku wytlumaczyc jasniej moj tok rozumowania. Takie jest polskie prawo (jesli interpretuje je tak jak ustawodawca przewidział) i uwazam nawet ze jest ono poniekąd sluszne.

Sry za ciagniecie offtopu, ale jednak trudno mi bylo zostawic te kwestie bez odpowiedzi.

Lesio - 11-05-09, 08:22

maryaChi napisał/a:
Jak mam staw, oczko wodne cokolwiek, bedzie to moja wlasnosc[...] Jednoczesnie ryby ktore tam plywaja beda rowniez moja wlasnoscia bo ja zarybilem, ja karmie, jest to moja woda

Jeżeli ryba jest objęta ochroną gatunkową, to nie ma znaczenia, czy pływa w prywatnym stawie, czy w państwowej wodzie, wszędzie powinna mieć zapewnioną taką samą ochronę.
W innych przypadkach, nawet jeżeli jesteś właścicielem zwierzęcia-ryby, to nie znaczy, że wszystko możesz z nią zrobić, w szczególności znęcać się. Własność zawsze wiąże się z wieloma ograniczeniami.
Mamy na forum regulamin dot. wstawiania zdjęć i gdyby był on przestrzegany, to dyskusja o tym nieszczęsnym linku na kocyku w ogóle nie miałaby miejsca.

maryaChi - 11-05-09, 11:15

Lin nie jest raczej objęty ochroną gatunkową, dlatego we własnym stawie mam chyba prawo regulowac jego populacje nie zwazajac na ustawę o rybactwie.. Moge sie mylic.

Co do koncowki Twojej wypowiedzi lesio musze sie zgodzic, bo faktycznie gdyby zdjecie - zgodnie z regulaminem forum - nie zostalo umieszczone nie byloby dyskusji.

Pi - 11-05-09, 18:31

http://www.pogawedki.wedk...article&sid=854
maniek - 11-05-09, 18:37

To radze co niektórym 'wykuć na blachę :mrgreen:
Pozostaje zatem najważniejsza sprawa, a mianowicie stosunki własnościowe na danej wodzie. I tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że ustawa o rybactwie śródlądowym nie różnicuje powierzchniowych wód śródlądowych pod względem panujących stosunków własnościowych. Niezależnie zatem, czy woda jest wodą publiczną, czy prywatną, czy zwie się łowisko prywatne/specjalne/komercyjne/dowolne określenie sugerujące własność prywatną *, obowiązują na niej te same przepisy ww. ustawy i rozporządzenia, czyli te same wymiary i okresy ochronne, wskazane w rozporządzeniu z mocy ustawy. Koniec kropka

Pi dzięki za linka ,nie pamiętałem gdzie to czytałem.

tomek1 - 11-05-09, 19:21

maniek napisał/a:
To radze co niektórym 'wykuć na blachę :mrgreen:

To jeszcze poczytajcie wszystkie komentarze poniżej, bo okazało się że to wcale nie "koniec kropka" :wink: :lol:

Jak tak czytam ta dyskusję to mam nieodparte wrażenie że ocieramy się o absurdy- w odniesieniu do prywatnych stawów. :roll:

Tym, którzy są szczerze zatroskani nieostrożnym traktowaniem ryb dam cynk jak zacznie się sezon na spuszczanie stawów hodowlanych w moich stronach. :mrgreen: Przy tej okazji są miliony ryb do uratowania m.in z błota. Tam jest dopiero pole do popisu :wink:

Apeluję o znalezienie złotego środka :wink:

maryaChi - 11-05-09, 21:12

Nie zamierzam forsowac teorii ktora zostala skutecznie podwazona. Mam jednak co do tego prawa dwa spostrzezenia.

1) Prawo jest martwe - nie sądze ze jakakolwiek policja, straz rybacka, lesna kontroluje to w jaki sposob przeprowadzane sa polowy na prywatnych ogrodzonych wodach. Potrzebne sa do tego zapewne roznego rodzaju nakazy etc. umozliwiajace wtargniecie na prywatny teren. Wiele osob lowi szczupaki bez zwazania na kompletnie zadne ochronne okresy wlasnie u wujka co ma staw, u znajomego, u kowalskiego u ktorego za 10zl mozna lowic do woli. Prawdopodobienstwo zostania za takie rzeczy ukaranym jest pewnie nizsze niz wygranie w lotka, bo jeszcze o takiej sytuacji jak dotad nie slyszalem.

2) Nie podoba mi sie ten przepis. Moim zdaniem osoba ktora posiada staw (nie dzierżawi tylko posiada) powinna miec pelna swobode w regulacji zarybien i populacji ryb plywajacych w poniekąd swoim akwarium.

Pi - 11-05-09, 21:32

Przyznam że i ja myślałem że 'na prywatnym to wszystko wolno". :oops: Poszukałem troche i trafiłem na ww artykuł. maryaChi , mam takie samo zdanie o tych zapisach. Niby narzuca to jakąś 'racjonalną gospodarkę' a z drugiej strony jak piszesz, przepis całkowicie martwy i ograniczający rozporządzanie własnością.
Lesio - 11-05-09, 21:51

Przyznam się Wam szczerze, że kiedyś też nad tym myślałem, ale ktoś mnie uświadomił, że ustawa o rybactwie odnosi się tylko do wód państwowych i przyjąłem to za pewnik.
Ktoś chyba zapomniał, że po '89 zmienił nam się system społeczno-gospodarczy i własność prywatna wyparła skutecznie tzw. 'własność społeczną'. Ustawa o rybactwie zapomniała...
Jakimże absurdem jest fakt, że właściciel stawu, jako osoba uprawniona do rybactwa, może łowić ryby sieciami i prądem, a nie może wędką - bo nie ma wyrobionej karty wędkarskiej. Za zgodą właściciela, inni mogą uprawiać amatorski połów ryb (mając karty), a on sam nie może.
Jak znajdę czas, to zbadam tą sprawę trochę głębiej, bo aż trudno uwierzyć, że PRL jeszcze się w Polsce nie skończył.

maryaChi - 11-05-09, 23:19

Lesio napisał/a:
Przyznam się Wam szczerze, że kiedyś też nad tym myślałem, ale ktoś mnie uświadomił, że ustawa o rybactwie odnosi się tylko do wód państwowych i przyjąłem to za pewnik.

Ja tez uwazalem to dotychczas za pewnik. Po prostu logiczne jest dla mnie kontrolowanie wlasnego kurnika na takich zasadach jak mi sie podoba. Jesli tak nie jest mam wrazenie ze w demokratycznej ustawie jest jednak błąd.

Lesio napisał/a:

Jakimże absurdem jest fakt, że właściciel stawu, jako osoba uprawniona do rybactwa, może łowić ryby sieciami i prądem, a nie może wędką - bo nie ma wyrobionej karty wędkarskiej. Za zgodą właściciela, inni mogą uprawiać amatorski połów ryb (mając karty), a on sam nie może.

Tu sie aż uśmiałem bo jeśli jest tak rzeczywiście to jest to zdecydowanie bardziej absurdalne niz przestrzeganie wymiarów/okresów ochronnych w swoim oczku wodnym :)

Lesio - w takich sprawach zawsze licze na Twoje posty bo sa one na tym forum moim zdaniem najbardziej wiarygodne :) licze teraz na puentę ktora wszystko wyprostuje i nie będzie co do tego wątpliwości.

Moderatorom zaproponuje tymczasem uporządkowanie postow zwiazanych z tym tematem w osobnym topicu, bo robienie offtopu nie ma faktycznie najmniejszego sensu, a dyskusja pewnie będzie i tak kontynuowana, bo zainteresowanie chyba nie słabnie.

EDIT:

Cytat:
A co z limitami ? No cóż, kwestii limitów ilościowych i wagowych nie regulują przepisy prawa powszechnie obowiązującego (zgodnie z Konstytucją RP – ustawy, rozporządzenia, umowy międzynarodowe) lecz RAPR /Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb - przyp. Red./ Czym jest RAPR?

No cóż - to po prostu regulamin stowarzyszenia pod nazwą PZW. Nazywanie tego regulaminu aktem prawnym byłoby nadużyciem. Swego czasu spotkałem się z takim fajnym określeniem „akt wewnętrznego stosowania prawa”. Dziennikarze używają często sformułowania „prawo powielaczowe”. Macie więc wybór i określajcie sobie RAPR jak chcecie, bo to i tak nie zmieni faktu, że nie jest to akt powszechnie obowiązującego prawa i obowiązuje tylko wędkujących w wodach PZW. Tym samym dotyczy to limitów, które na łowiskach prywatnych są ustalane według woli właściciela w przeciwieństwie do wymiarów i okresów ochronnych. Nie możemy się zatem burzyć, jeśli zobaczymy zdjęcie wędkarza, obwieszonego szczupakami jak ruski generał medalami, a z opisu będzie wynikało, że złowił je w specłowisku.

Na zakonczenie powiem tylko ze nie ma wg mnie co kuc na blache tego co napisal autor w pogawedkach wedkarskich. Na wodach jak to napisal prywatnych nie obowiazuja nas wymiary i okresy zawarte w RAPR, lecz te zawarte w ustawie o rybactwie srodlądowym (lub pochodne). Wedle wiedzy ktora posiadam to ww ustawa jest punktem odniesienia i mozna ja zaostrzac jesli jest sie dzierżawcą wody.

pzdr.

Vasyl - 11-05-09, 23:33

Mnie bardzo interesuje prawo, ktore mowi ze to wszystko, co znajdzie wlasciciel ziemii pod ziemia nalezy do Panstwa, a nie do wlasciciela terenu.

Przykladowo jak kopiac grzadki w ogrodku wykopie zakopane milion baniek, to nalezy to do skarbu panstwa.

Czy jest tu jakis prawnik, ktory powie, czy to samo jest w odniesieniu do wody??

Rekin175 - 25-06-09, 20:20
Temat postu: Co to za ryba dokładnie
Witam pomóżcie dokładnie stwierdzić nazwę tej łososiowatej rybki którą widać na fotce :

lord adam39 - 25-06-09, 20:22

Pstrąg tęczowy chyba ale nie jestem pewny gubię się w łososiowatych
maryaChi - 25-06-09, 20:23

Pstrąg tęczowy. Jest już osobny temat służący rozpoznawaniu gatunków także pewnie długo się swoim nie nacieszysz ;)
Rekin175 - 25-06-09, 22:39

To co w 100% to tęczowy
Unises - 26-06-09, 06:08

Tak to jest samica pstrąga tęczowego
Odol - 26-06-09, 07:25

Dokładnie w 100% jest to pstrąg tęczowy.
Damian21 - 26-06-09, 07:44

Rekin175, to i ja nabije posta.
pstrąg uciekinier ze stoiska z lodem w hipermarkecie :grin:

lukasz3004 - 03-07-09, 21:41

Mi to na certę wygląda
mierej - 05-08-09, 20:56

Jak dla mnie to leszcz po prostu nie wybarwił się do końca tak jak powinien, ale na 95% to lesczak
Danny1661 - 05-08-09, 21:44

Rozpiór, certa, leszczyk, krąpik....... Przecież to SUM jest. ( :mrgreen: ) haha
mierej - 06-08-09, 22:44

a może Halibut
maniek - 06-08-09, 23:15

Widzę ze temat się bardzo wyczerpał i staje się co dla nie których "stajnią" ,no cóż czas go zamknąć . :cry: Niemniej czytając wasze posty sadze ze jak bym zapytał czym różni sie krąp od leszcza to na 10 może 1 by wiedział.
warszawa_24 - 07-08-09, 11:37

No właśnie, czym one się różnią, sam mam nieraz kłopoty.
maryaChi - 07-08-09, 18:45

maniek napisał/a:
Widzę ze temat się bardzo wyczerpał i staje się co dla nie których "stajnią" ,no cóż czas go zamknąć . :cry: Niemniej czytając wasze posty sadze ze jak bym zapytał czym różni sie krąp od leszcza to na 10 może 1 by wiedział.

Myślę, że jednak przesadzasz. Moim zdaniem 9 na 10 osob mając leżące obok siebie leszcze i krąpie odróżni je bez problemu.

Takie cechy jak chociażby ubarwienie płetw i charakterystyczne oczy (ciężko mi to opisać, ale ma inne spojrzenie ;) ) i rozmiary można często uznać za niewystarczające. Krąp jest jednak na tyle charakterystyczny, że po prostu widać, że nie jest leszczem. Mi np nie potrzeba wiedzieć ile łusek ma która ryba. Uważam wręcz, że jest to konieczne w przypadkach bardzo skrajnych i spornych. Nie słuzy sprawnemu rozpoznawaniu gatunków.

Mowiąc o konkretach (a nie spojrzeniach), krąpia od leszcza odróżnić można przy pomocy jednego detalu. Dolne płetwy krąpia przybierają barwę z pomarańczowo-czerwono-żóltymi akcentami, przy czym u leszcza wszystkie są jednolite - od ciemnej szarości do jaśniejszej, czasami z kolorem niebieskim.

Choć jak pisałem wcześniej - i bez płetw widać że ten krąp nie jest leszczem ;) .

Lord Konrad I - 07-08-09, 19:09

krąp ma inny kolor płetw niż leszcz, dużo mniej śluzu, i przede wszystkim te oczy ;)
maniek - 07-08-09, 20:06

maryaChi, Popełniasz błąd jak wielu wędkarzy ,kierujesz się [przede wszystkim] w rozpoznawaniu gatunków ubarwieniem ryby ,ale zapewne wiesz ze ryby w nie typowych warunkach przybierają skrajne ubarwienie dostosowane do otoczenia ,które nie jest przypisane swojemu gatunkowi ,i co powiesz mi jak krąp przybierze kolory leszcza ,ze to leszcz .No nie załamuj mnie ,mając obie ryby np10cm o identycznym ubarwieniu będziesz przekonany o tym że to leszcz czy krąp. Oczywiście ze w typowych wodach przyjęło się w pierwszej kolejności brać pod uwagę ubarwienie pewnych cech danego gatunku ryby ,ale nie jest to i nigdy nie będzie miarodajne w rozpoznawaniu ryb.
Podstawową zasadą w rozpoznawaniu będzie różnica w budowie ciała ,a miedzy leszczem a krąpiem jest bardzo widoczna ,wiec zapytam JAKA :!: ktoś wie ,bo jak na razie to nikt nie wymienił ,nawet szczegółu .
Druga cechą w rozpoznawaniu gatunków w razie identycznych cech gatunkowych jest właśnie liczenie łusek ,w pierwszej kolejności liczy sie wzdłuż Lini bocznej zawsze jest to przedział od - do ,ale bywają gatunki które maja zbliżoną liczbę łusek wzdłuż lini bocznej i co wtedy jak się okaże zbliżona ,jest jeszcze jeden wzór liczenia łusek mniej rozpowszechniony ,a mianowicie liczy się łuski w pionie na wysokości płetwy grzbietowej i ten drugi sposób jest bardziej miarodajny ,bo okazało się że nie ma dwóch gatunków o identycznej lub podobnej liczbie łusek liczonych w pionie .
wiec mniej wiecej tak sie rozpoznaje nawet krzyżówki ryb.
Ale czekam na odpowiedzi czym sie różni leszcz od krąpia i nie chodzi o ubarwienie.

Lord Konrad I - 07-08-09, 20:11

maniek napisał/a:
Ale czekam na odpowiedzi czym sie różni leszcz od krąpia i nie chodzi o ubarwienie.

jak chodzi o budowę to mnie zagiąłeś, ale wiem że była jakaś zależność pomiędzy średnicą oka i długością od kącika pyska do jego końca :) Krąp ma ją większą[oka od pyska], leszcz mniejszą

maryaChi - 08-08-09, 07:39

Cytat:
Leszcza wyróżnia naprawdę ogromna ilość śluzu ochronnego. Jest to cecha, która nie występuje u innych z wymienionych ryb. Inną cechą jest ryjkowaty pysk, po którym można go rozpoznać już w czasie holu, gdy wyłoży się na powierzchni wody. Dorosły leszcz przeważnie ma łuskę w kolorze zielonozłotym, lecz nie jest to już ścisłą regułą.

Krąpia wyróżnia jego naprawdę wielka łuska o bardzo srebrzystym połysku. Krąp jako typowa "żyletka" posiada linię brzucha bardzo zbliżoną do linii grzbietu. Najciekawszą cechą jest chyba brak łusek za płetwami brzusznymi oraz na grzbiecie za głową, dotyczy to niestety wyłącznie dorosłych ryb.

Płetwa odbytowa (promienie):
leszcz - 23 - 28
krąp - 19 - 23

Płetwa grzbietowa (promienie):
leszcz - 9-10
krąp - 8

Tu jedyna WYRAŹNA cecha odróżniająca za wyjątkiem koloru, którego u krapia NIGDY nie spotkałem innego niż opisywałem wcześniej.

Płetwy parzyste:
leszcz - szaro-niebieskie lub czarne
krąp - rdzawo-różowe lub czerwone

Śluz:
leszcz - bardzo dużo, jakby przesadnie
krąp - mało

Kolejna dość wyraźna różnica

Łuski w linii bocznej:
leszcz - 50 - 57
krąp - 44 - 50

Nie mów prosze maniek że nie znamy różnic krąpia i leszcza, bo nie masz racji. To że gdzieś tam chodzi ci po głowie jakaś tam jedna upatrzona czy wyczytana gdzieś kiedyś różnica, której nie wymieniamy, nie oznacza ze nie rozpoznamy krąpia.

Gwarantuje ci, że rozpoznam 100% krapii które dasz mi do reki. Nawet bez porównywania z leszczami. Nie będę liczył przy tym żadnych łusek. Po prostu napatrzyłem się na tego chwasta już tyle w życiu że nie potrzeba mi takich sztuczek.

Heathen - 09-08-09, 19:04

Ja tam zawsze patrze na oczy:) jak to Lord Konrad I wspomnial, tu nie ma żadnego liczenia, a zależność jest prosta jak drut i NIEPOWTARZALNA;
Leszcz; SREDNICA OKA MNIEJSZA OD DLUGOSCI PYSKA
Krąp: SREDNICA OKA WIEKSZA LUB ROWNA DLUGOSCI PYSKA

łusek liczyc mi sie nie chce, ubarwienie bywa rozne (szczegolnie u mlodyszych osobnikow)

A tu cos dla wzrokowców:
http://img217.imageshack....5/s6301741e.jpg

Krzycho Wędkarz - 09-08-09, 20:38

maniek, to o jaką różnicę w budowie ciała w końcu ci chodziło? Bo ja się przyznaję że odróżniam krąpia od leszcza na oko i nie mam na to 100% recepty.
Heathen - 10-08-09, 06:36

No i jeszcze jedno (szybkie rozroznienie)
U leszcza pletwy piersiowe siegaja do nasady pletw brzusznych, a u krąpia nie...

maniek - 10-08-09, 10:31

maryaChi, nigdzie nie napisałem ze ty nie rozpoznasz krąpia od leszcza :wink: Fajnie opisałeś różnice ,choć nie dodałeś jeszcze jednej ważnej rzeczy a co rzuca sie w oczy każdemu , leszcze maja taki swoisty ryjek skierowany w dół ,krąpie takiego ryjka nie maja ,a każdy wędkarz odczepiając rybę z haczyka powinien to zauważyć. maryaChi, może z mojej strony była to lekka prowokacja :roll: ,ale popatrz nieco młodzi się doszkolą. :mrgreen:
maryaChi - 10-08-09, 18:00

Toż ja też jestem jeszcze młody! :D Także szkole sie kiedy można i ile można. Niestety w większości są to sprawy zawodowe i na ryby zostaje mało czasu :( szczególnie po godzinach. W każdym razie jak tylko obronie magisterkę obiecuje włożyć w siebie więcej praktyki.

Bardzo dobrze ze poruszylismy temat krąpia i leszcza. Mimo że byłem jeszcze pare postów temu bardzo dziarski w tym temacie, przypomniała mi się sytuacja sprzed ponad miesiąca na Martwej Wiśle niedaleko Gdańska.

Testowałem wtedy nową odległościówkę. Natrafiłem na chimerycznie żerujące leszcze i dziwne stworzenia które wstępnie zidentyfikowałem jako trące się krąpie (leszcze nie miały śladów mleczu, te drugie ciekły niemiłosiernie).

Zdjęci przedstawia leszcza (góra) i nie do końca zidentyfikowane stworzenie, które ciekło mleczem. Obie ryby miały około 30cm. Leszcz miał dziwne ślady w okolicy ogonowej, przypominające rysę po szczupaku, ale biorąc pod uwagę wielkość ryby teza staje się mało prawdopodobna, chyba ze mieliśmy do czynienia z metrowcem. Może tarło? Ale kurcze, chyba te ślady nieco za blisko ogona z kolei. Nieistotne, bo nie leszczem chce się tu zajmować.

Co to za ryba? Myślę oczywiście o tej na dole. Czy aby na pewno krąp? Zdjęcie o ile pamiętam z początku czerwca, a więc możliwe że tarło jeszcze trwało (zakładając że to krąp).

Z drugiej strony ryba ma około 30cm (może delikatnie mniej), przy czym krąp dorasta przeciętnie do 30 cm (maks. 36 cm) i 0,5 kg masy ciała (maks. 1 kg) i rośnie bardzo wolno - 20cm przez 10 lat! Jeśli byłby to krąp, możnaby go nazwać okazem (złowiłem wtedy jeszcze kilka sztuk nieco mniejszych od tego - ale i tak ok 25cm). Jeśli nie to cóż to za ryba? Przyznam szczerze, że nazywam to krąpiem może tylko i wyłącznie dlatego, że z innymi podleszczakami do czynienia wcześniej nie miałem. Krąpie są w tamtej okolicy bardzo pospolite i na tym też opieram swoją teorię. Leszcza wykluczyłem - zdecydowanie większa łuska, bardziej podłuzny kształt. Nic innego niż krąp do głowy mi nie przychodzi, a złowiłem jak mówiłem jeszcze co najmniej 3 sztuki bardzo podobne do tego na zdjęciu. Dodam tylko, że złowiłem wtedy jeszcze ze 3 krąpie pewniaki, które miały po 10-15cm i użyłem je jako żywca.

Także, skoro jest możliwość podszkolenia się w krąpiowo-leszczowym temacie prosze o pomoc. Żeby już w przyszłości rozpoznawać nie 95/100 krąpii ale co najmniej 99 ;)

3PK - 10-08-09, 18:13

1000% krąpisko słusznych rozmiarów, kiedyś na nocne też takiego "walnąłem" :)
Pozdrawiam

maryaChi - 01-10-09, 18:25

http://img214.imageshack....ielczopulp.jpg/

warszawa_24 napisał/a:
Hybryda Płoci z Krąpią/Leszczem

http://img246.imageshack.us/img246/36/dsc04295.jpg

warszawa_24 napisał/a:
Od 15.30 do 21.15 złowiłem 2 leszczo-krąpię, oczywiście Odra i DS. Innym też nie brały, poza jednym batmanem, który złowił trochę płoci oraz kuzyn na spin wyciągnął 4 ładne okonie.

Pierwsze zdjęcie to moim zdaniem typowa płoć, drugie typowy krąp. Warszawa - tu prośba głównie do ciebie. Jeśli potrafisz podać szczegóły na których podstawie odróżniasz te hybrydy będę bardzo wdzięczny. Chodzi o uściślenie – albo ja, albo ty się czegoś z tego nauczysz.

warszawa_24 - 01-10-09, 18:44

O kurdę, jednak palnąłem takie coś (leszczo-krąpio-płoć), przepraszam maryaChi, za niesłuszne oskarżenia, tylko mam ostatnio dużo na głowie, w LO mamy hardkor z fizyki od samego początkui rodzice każą kończyć sezon wędkarski i postrzępiłem nowe wędzisko - jakoś nie wyrabiam ostatnio.

Zobacz na rybkę nr.1
Czy płoć ma taki pyszczek jak i kolor płewt? Płoci złowiłem powiedziałbym kilkaset (na bata od małego) i żadna nie była taka. Płewy ma koloru jak boleń, lub może ten nieszczęsny krąpio-leszcz. Więc ośmielił bym się nazwać to jakąś hybrydą.
Nawet John Wilson w "Go Fishing" mówił o czymś takim.

Ryba 2.
Tu zdaję się na Ciebie jak i Lorda, stwierdziliście, że jest to krąp. Dobrze.
Daliście opis, że ma oczy inne. Jak złowiłem dwie rybki identyczne, to były krąpie więc nie miałem jak ich porównać.

Jednak patrząc na tę fotkę wyżej, myślę, że teraz nawet jak złowię jedną rybę to już bd wiedział jaka to, idealnie widzę czym się różnią, bardzo fajne zdjęcie, dzięki :mrgreen:

kocur - 01-10-09, 19:11

Rybka nr 1 to mała płotka i nic więcej.
wkn811 - 01-10-09, 19:22

według mnie to zdjęcie wyżej to hybryda płoci i leszcza (kolor płetw) dolne tak jak napisał maryaChi krąp
warszawa_24 - 01-10-09, 20:09

Kocur, nie zgodzę się.
Zobacz to jest typowa płoć (wikipedia), inny kształt i kolor płetw oraz pyszczek a na dole hybryda:

Lord Konrad I - 01-10-09, 20:20

warszawa24 jeszcze raz Ci wytłumaczę krąpia i leszcza ;)
Średnica oka krąpia jest większa od jego długości pyska
Średnica oka leszcza jest mniejsza od długości jego pyska
Prościej nie umiem, już raz Ci to napisałem na szóstej stronie "jak było na rybach-wrzesień"
Moim zdaniem ta druga ryba to płotka, jest po prostu słabiej wybarwiona, ale przebija się czerwony na płetwach

kocur - 01-10-09, 20:28

Nie będę się kłócił bo to nie ma sensu, swoje zdanie wypowiedziałem. Porównaj płotkę jeziorową z rzeczną w tych samych rozmiarach a zobaczysz czym się różnią.

No chyba że żyjesz w jakiejś dziwnej krainie gdzie różne gautnki krzyżują się ze sobą nagminnie. U nas w okolicach Szczecina i na Pomorzu zachodnim gdzie ryb jest w bród rybska robią to zgodnie z tym jak im natura przykazała bez sodomii :P
Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że pod względem wędkarskim moje rejony są najlepsze w kraju.

warszawa_24 - 01-10-09, 20:32

Lord Konrad I, już rozumiem, dzięki.

kocur, ja też nie chcę "psuć stosunków", więc to moja ostatnia wypowiedź propo tej ryby: jest z Odry, jeziorowe i Odrzańskie w mojej okolicy są podobne (Odrz. większe). Ja zostaje przy tym, że jest to hybryda, oczywiście nikmu tego nie narzucam, chciałem to wytłumaczyć ale nie każdy się przekonał.

maryaChi - 01-10-09, 20:37

Przede wszystkim z rybami jest tak jak z ludźmi. Nie ma dwóch takich samych. Jakbym ci pokazal dwa skrajnie ubarwione/zniekształcone okonie z tego samego zbiornika, to idąc twoim aktualnym tokiem rozumowania musiałbyś wymyślić jakąś hybrydę - np okonia z sandaczem lub szczupakiem.

Wroc pare postów wyżej i przeczytaj sobie na głos słowa mańka "NIE SUGERUJ SIE UBARWIENIEM". Tym bardziej ze w przypadku twojej "hybrydy" to ubarwienie jest bardzo poprawne. łowiłem płotki z duzo bledszymi płetwami niż u twojej.

pzdr.

warszawa_24 - 01-10-09, 20:40

No dobra, przekonaliście mnie.

Poprostu pierwszy raz się z czymś taki spotkałem.

Przepraszam za zamieszanie.

kocur - 01-10-09, 20:48

warszawa_24, nie masz za co przepraszać. Lepiej pytać niż udawać "mądrego" i snuć swoje teorie. Przecież człowiek całe życie uczy się a i tak umiera głupi :razz:
warszawa_24 - 01-10-09, 20:53

Dokładnie :mrgreen:
maryaChi - 01-10-09, 22:03

Nieraz zdarzyło mi sie słuchać nad wodą niestworzonych rzeczy. O rekordowych okazach pływających w kałuży, o węgorzach rozmnażających się w stawie, o szczupakach atakujących ludzi etc. Jako początkujący wędkarz w wiele tego typu historii brałem na poważnie, nie zwracając uwagi że mówią mi to ludzie których kompletnie nie znam i nie mam podstaw żeby się ich teoriami sugerować. Po pewnym czasie, gdy wiele z opowieści okazywało się w praktyce totalnymi bzdurami słucham ludzi nad wodą z dużo większą uwagą. W rozmowie raczej przytakuje i udaje zdziwionego. Jeśli mam jakąś wątpliwość chociażby z tym jak ryba wygląda, jak się rozmnaża itd. to nie idę nad bajoro zapytac dziadka z bambusem tylko szukam literatury w internecie lub zadaje pytanie na forum. To mimo wszystko dużo bardziej wiarygodne źródło.

Zupełnie celowo poruszyłem temat twoich ryb, przy czym wczesniej przez długi czas przechodzilem obok tych krąpioleszczy. Po pewnym czasie jednak czytając o tym zjawisku (z którym absolutnie sie nie zgadzalem) po raz kolejny zdecydowałem że trzeba to wyjaśnić. Nie chce zebys uznal to za jakis atak na twoja osobe i chcialbym zebys odwolal przeprosiny, bo forum jest wlasnie po to zebysmy systematyzowali swoja wiedze, niezaleznie od tego jak duza by ona nie byla. To nie jest miejsce dla wszechwiedzących. Tacy tu nie zagladaja bo.. juz wszystko wiedza ;)

warszawa_24 - 02-10-09, 07:34

Ok maryaChi, to nie przepraszam i dziękuję za informację.
Leszczo-krąpie pisałem, ponieważ nie umiałem ich rozróżnić, nie twierdziłem, że to jakaś ich hybryda.

maryaChi napisał/a:
Nie chce zebys uznal to za jakis atak na twoja osobe

Oczywiście tak nie pomyślałem, poprostu prawda musi wyjść na jaw :smile:

_barti_ - 19-01-10, 12:13

Co to jest? Dzisiaj na lodzie takie coś złowiłem. Około 10cm.

slowik - 19-01-10, 12:18

To jest KIEŁB bardzo dobry na żywca ale któryś gatunek jest pod ochroną.
kolamilan - 19-01-10, 13:42

Jak sie nie myle to białopłetwy kiełb jest pod ochroną...
Robal - 19-01-10, 14:12

kolamilan napisał/a:
Jak sie nie myle to białopłetwy kiełb jest pod ochroną...

I Kesslera :razz:

maniek - 19-01-10, 17:22

Oj wędkarze :lol: zaglądacie czasami do RAPR :cool:
5. Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki ryb prawnie
chronionych:
- alosa,
- babka czarna, babka szczupła, babka czarnoplamka
- babka mała,
- babka piaskowa,
- ciosa,
- dennik,
- głowacz pręgopłetwy, głowacz białopłetwy
- iglicznia,
- jesiotr zachodni,
- kiełb białopłetwy,
- kiełb Kesslera,
- koza,
- koza złotawa,
- kur rogacz,
- minogi - wszystkie gatunki
- parposz,
- piekielnica,
- piskorz,
- pocierniec,
- różanka,
- słonecznica
- strzeble - wszystkie gatunki,
- śliz,
- wężynka.
6. Rak błotny i rak szlachetny nie mogą być przedmiotem amatorskiego połowu

Fakt faktem trzeba zrobić temat z fotkami lub nawet rysunkami ryb chronionych.
Jest ktoś chętny :lol:

slowik - 19-01-10, 17:57

maniek napisał/a:
Jest ktoś chętny

Myślę że da się zrobić :mrgreen:

pawel332 - 19-01-10, 18:28

Tak na szybko link do kilku obrazków z rybkami omawianymi :
http://www.google.pl/imgr...ved=0CBgQ9QEwBA

a później sam coś tu powklejam.
Znalazłem jeszcze lepszą stronkę rysunki wraz opisami.
http://www.google.pl/imgr...ved=0CAkQ9QEwAA

Dawido - 19-01-10, 21:03

Kiełb Kesslera

Kiełb białopłetwy

Kiełb krótkowąsy - nieobjęty ochroną

Idący tym tropem, zdaje się, że Kolega _barti_ trafił na szlachetniejszego kiełbia.

Pozdrawiam ;)

maniek - 19-01-10, 21:06

Dawido, Rozumiem że to twoje fotki ? i coś mi się wydaje że pomieszałeś 1z 3
Dawido - 19-01-10, 21:10

Nie, nie moje - posłużyłem się wyszukiwarką obrazów, za hasło posłużyły mi nazwy łacińskie: Gobio kessleri i Gobio albipinnatus.

Źródła:
Gobio kessleri
Gobio albipinnatus
Gobio gobio

dzajas - 13-04-10, 22:50

Złowiona w Wiśle koło Czechowic co to za ryba?
bladawiec - 14-04-10, 03:14

to jest jaź.
Pozdrawiam

SQra - 23-04-10, 00:41

Dla mnie to jaź ale przyszlo nad wode dzisiaj kilku miejscowych "ekspertów" i namieszało mi w głowie - jeden że to płoć inny że kleń ale na bank nie jasiu... zgupiałem, tym bardziej ze żadko trafiam te gatunki a dzisiaj przycieliśmy ich kolo 15 sztuk takich od 30 do 42 cm

BIDA - 23-04-10, 07:35

według mnie to płoć jaź ma większy i trochę inaczej ustawiony pysk i jaśniejsze oczy natomiast kleń ma większy pysk,ciemniejszą i innej budowy płetwe odbytową,bardziej walcowaty kształt ale po zdjęciu mogę się mylić
mokrzo - 23-04-10, 08:04

SQra jak dla mnie rybka na twoim zdjęciu to ewidentnie płoć, ale nie wykluczam, że jest to jakaś hybryda, przede wszystkim ma czerwone oczy jak płoć, tylna krawędź płetwy odbytowa jest równa, jaź ma lekko wklęsłą, ilość łusek w linii bocznej też dyskwalifikuje jazia, kleń jest trochę smuklejszy, ma większy pysk i nie ma czerwonych oczu.
maniek - 23-04-10, 08:24

Faktycznie płoć jak malowana ,po ilości łusek tez by się zgadzało ,no i tęczówka oka kolorowa ,czemu koledze przyszło do głowy że to jaziu , :lol: bo duże :lol: bywają jeszcze większe. :wink:
mokrzo - 07-05-10, 20:34

Panowie chciałbym się upewnić, spiningując ostatnio złapałem za grzbiet w pełnym nurcie (frajda niesamowita) taką o to rybkę
http://www.fotosik.pl/pok...d321777d2c.html
prawie jestem pewien, że to rozpiór, początkowa myśl leszcz ale moją uwagę zwróciła bardzo długa płetwa odbytowa (37-38) promieni, mimo, że nie widać tego na zdjęciu (robione tel.), proszę o opinie bo już zbaraniałem :sad:

powinno już działać

artech - 08-05-10, 01:23

mokrzo, trochę kiepskie foto ale nie wygląda mi to na rozpióra. dla mnie to leszcz albo duży krąp.
Chociaż do opisu pasuje:
"Rozpiór - Płetwa odbytowa bardzo długa, aż do nasady płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa bardzo wąska. Dolna część płetwy ogonowej dłużna od górnej. Boki srebrne. Płetwy ogonowa, grzbietowa, odbytowa, z ciemnymi końcami. Piersiowe i brzuszne żółtawe. " *
*źródło www.wcwi.pl
Tyle, że nie widzę pska, który powinnien byc lekko skośny ku górze.

suhhar - 08-05-10, 07:50

to jest krąp na 99% ;)
BIDA - 08-05-10, 08:22

Ja też bym powiedział że to krąp
kocur - 08-05-10, 11:31

rozpióro-krąpio-leszcz :mrgreen:

A tak już na poważnie to jest TW Krąp :razz:

mokrzo - 08-05-10, 12:11

ok, w takim razie jest to pierwszy krąp jakiegokolwiek widziałem z tak długą płetwą odbytowa, sięgającą prawie do nasady płetwy ogonowej, gdyby nie ona to nie byłoby dyskusji, może faktycznie jest to jakaś hybryda :smile:
Jacek - 08-05-10, 14:54

Rozpióry są nieco smuklejsze, to jest faktycznie najbliższe krąpiowi
Michcio - 08-05-10, 17:58

tylu wędkarzy a gatunków nie rozpoznają :(
na 100 % jest to leszcz.
Krąp ma duże, wrecz olbrzymie oko!
Rozpiór ma płetwę odbytową długą, pozatym pysk skierowany końcowo, wręcz delikatnie do góry, gdzie leszcz posiada "ryjek" skierowany do dołu. Na zdjęciu widać ewidentnie wszystkie czynniki ;)
pozdrawiam

warszawa_24 - 09-05-10, 11:13

kocur napisał/a:
rozpióro-krąpio-leszcz

A śmialiście się gdy tak pisałem :mrgreen: :lol:

Tu mam fajną fotkę: Leszcz vs krąp:

Endrju - 09-05-10, 21:14

Co to?

cinnas - 09-05-10, 22:10

hmm... wygląda mi na karasia
Jacek - 09-05-10, 22:18

a mi na jazia
Figos - 09-05-10, 22:29

ja stawiam na krapia :D
BIDA - 09-05-10, 22:38

bo to jest krąpik :roll:
Lord Konrad I - 10-05-10, 05:31

warszawa_24 napisał/a:
A śmialiście się gdy tak pisałem :mrgreen: :lol:

To była ironia :wink:

To drugie wygląda na krąpika

DAWID - 10-05-10, 19:35

cinnas napisał/a:
hmm... wygląda mi na karasia

Jacek napisał/a:
a mi na jazia

:lol:

Robal - 10-05-10, 21:24

Widzę, że kolega cinnas kandyduje na naszego nowego eksperta w dziedzinie rozróżniania ryb :mrgreen:
zdrapek - 10-05-10, 21:47

Ekspertów jest wielu a ryby wciąż takie same :mrgreen:
maniek - 10-05-10, 23:39

A może wypadało by zapytać o różnice w budowie miedzy krąpiem a leszczem ,tylko litości nie piszcie o kolorach.Ktoś wie :lol:
Lord Konrad I - 11-05-10, 10:25

Maniek napisz, bo chyba Twoja poprzednia zagadka na ten sam temat pozostała bez odpowiedzi
cinnas - 11-05-10, 15:52

he he na zdjeciu wygladala mi ta ryba na karasia dokladnie japanka:)
Endrju - 11-05-10, 17:06

maniek napisał/a:
A może wypadało by zapytać o różnice w budowie miedzy krąpiem a leszczem ,tylko litości nie piszcie o kolorach.Ktoś wie :lol:

Stosunek wielkości pysk/oko?

Summer - 11-05-10, 18:45

Ryba to ryba !!! :)
nolan - 17-05-10, 19:09
Witam

Chciałbym się poradzić Was jaka to jest ryba. Złowiona w maju w rzece na małego białego twistera. Niecałe 60cm. Mam dwa typy ale niechcę sugerować gatunku. Dziękuje za pomoc

SQra - 17-05-10, 20:46

Wygląda na pstrąga potokowego ale na "górskich" rybach się nie znam :roll:
Łukasz_st - 17-05-10, 22:39

dyformizm gatunkowy

pstrąg potokowy - posiada białe obwódki wokół kropek
pstrąg źródlany - nie posiada obwódek

troć jeziorowa - nie posiada białych obwódek wokół kropek
troć wędrowna - posiada obwódki

ponadto:

Salmo trutta lacustris L.
Troc jeziorowa wystepuje szczegolnie licznie w jeziorach gorskich i zbiornikach zaporowych. Maly pstrag potokowy wprowadzony do gorskich jezior rozwija sie w te wlasnie duza forme jeziorowa. Transformacji tej towarzy szy zmiana barwy jaskrawe ubarwienie pstraga potokowego zmienia sie w jednolicie srebrne, a charakterystyczne czerwone plamki znikaja. Pozostaja jedynie czarne plamy na glowie, grzbiecie i bokach.

ja się nie podejmuję :lol:

nolan - 18-05-10, 09:34

Kto by rozstrzygnął czy jest to pstrąg potokowy czy troć. Bo nie wiem czy cieszyć się ze złowienia wielkiego pstrąga czy z małej troci :)
maniek - 18-05-10, 09:56

Troć jeziorowa
http://upload.wikimedia.o...e_Zeichnung.jpg
Troc wędrowna
http://www.fishing.pl/var...oc_wedrowna.jpg
Pstrąg potokowy
http://www.rybobranie.pl/...ragpotokowy.jpg
Nolan ,pstrąg potokowy to nie jest ,spójrz na różnicę w budowie ryby ,szczęka pstrąga dochodzi do oka ,szczeka troci zachodzi za oko ,zakończenie płetwy ogonowej u pstrąga jest lekko wcięte,u troci proste.
Ja bym obstawiał na troć jeziorową.Ale na salmiakach też nie znam się dobrze.

nolan - 18-05-10, 10:29

Ryba ta została złowiona w maju w rzece. Czy troć w maju nie powinna być w morzu? Z tego co wiem troć wchodzi do rzek zimą na tarło i później wraca do morza.
cinek1979 - 18-05-10, 10:50

maniek napisał/a:
Pstrąg potokowy
http://www.numizmatyczny.pl/photo/pstrag.jpg
otwiera mi sie pstrag teczowy....:)
maniek - 18-05-10, 13:00

cinek1979 napisał/a:
otwiera mi sie pstrag teczowy....:)
Poprawione :wink:
macko - 18-05-10, 15:45

przydała by się jakaś wyraźniejsza fotka tej ryby, nolan mozesz zamieścić zdjęcie lepszej jakości ??
Michcio - 18-05-10, 17:58

moim zdaniem jest to troć odmiany tarła wiosennego.
artech - 18-05-10, 18:46

nolan, prościej będzie jak powiesz w jakiej rzece złowiłeś tę rybę i jak wstawisz lepsze zdjęcie.
Pstrągi także bywają srebrne, szczególnie te z zarybień

nolan - 19-05-10, 08:49

artech - o to chodzi, że nie chcę powiedzieć w jakiej rzece ;) no dobra w Drawie. Zdjęcie spróbuję wstawić w późniejszym terminie.
pagori - 19-05-10, 12:56

To zwykły potok tylko troche szarawy i małobarwny , chyba okonie są najlepszym przykładem różnorakiego ubarwienia np. w wiśle w krakowie są szare i nawet pasków nie mają zielonych a w innej wodzie są jaskrawo zielone z pięknymi pomarańczowymi płetwami.
artech - 19-05-10, 15:39

Mi to też wygląda bardziej na potoka. Prawda o tym na jakiej rzece została ryba złowiona pozwoliła by tylko rozwiać wątpliwości.
Jeżeli to Drawa, to możliwość złowienia troci jest dość wysoka, nawet jeziorowej.

naleśnik27 - 19-05-10, 18:51

i to przypomina troć jeziorową :) bo taka troć też wedruje więc mogła być złowion w rzece !!
nolan - 19-05-10, 19:28

Przesyłam dalsze zdjęcia. Może one pomogą w identyfikacji ryby. Wstawiełem zdjęcia ładnej jakości. Niestety po dodaniu automatycznie jakość znacząco spada.
Lord Konrad I - 19-05-10, 20:08

nolan napisał/a:
Niestety po dodaniu automatycznie jakość znacząco spada.

Dodaj zdjęcia na jakiś serwer zewnętrzny, typu fotosik.pl lub imageshack.us

Dawido - 19-05-10, 23:17

Wystarczy w nie kliknąć - jakość wraca do normy.
Damian21 - 20-05-10, 18:46

zobaczcie, jak diametralnie może się różnić ten sam gatunek zależnie od łowiska:

obydwa to są karasie srebrzyste..

Unises - 24-05-10, 13:49

maniek napisał/a:

Pomijając takie szczegóły jak ilość łusek w rzędzie oraz ilość promieni w płetwach (tam gdzie się kończą te liczby przewidziane dla krąpia zwykle zaczyna się już leszcz) ale kto by to liczył :roll: oraz takie rzeczy które można stwierdzić 'post mortem' jak np. ilość par zębów gardłowych różną dla obu gatunków.

krąp ma nieco większa i bardziej kształtną łuskę,
następna sprawa to osadzenie oka u krąpia - długość pyska (do oka) to właśnie średnica samego oka lub nawet sporo mniej (połowa średnicy), Leszcz oko ma trochę dalej (1,5 średnicy) stąd sam pysk wygląda na dłuższy. Następna sprawa u leszcza płetwy piersiowe sięgają nasady płetw brzusznych, u krąpia nie.

maniek napisał/a:
pstrąg potokowy to nie jest ,spójrz na różnicę w budowie ryby ,szczęka pstrąga dochodzi do oka ,szczeka troci zachodzi za oko

Dobre spostrzeżenie tylko, że są pstrągi, trocie i inne salmonidy którym szczęka zachodzi za oko... i są to wtedy samce. :cool:

To co widzę na tych zdjęciach, wg mnie jest pstrągiem, i w dodatku samcem nolan jak chcesz mieć 100% pewności to po prostu zapytaj na FORS http://www.fors.com.pl/

tomek104 - 24-05-10, 14:36

Ta ryba to na bank pstrag potokowy.
Kolor, budowa ciala, a nawet to czy ogon jest prosty, lekko wciety, czy calkiem wklesly zalezy od srodowiska z ktorego pochodzi dana populacja.
Nawet w obrebie jednej rzeki czy jeziora ryby bardzo roznia sie wygladem.

Te dwa pstronie zostaly zlowione na tym samym lowisku- praktycznie jedna po drugiej.
Widac jak bardzo sie roznia mimo ze to ten sam gatunek.

maniek - 25-05-10, 16:34

tomek104 napisał/a:
Ta ryba to na bank pstrag potokowy.
Kolor, budowa ciala, a nawet to czy ogon jest prosty, lekko wciety, czy calkiem wklesly zalezy od srodowiska z ktorego pochodzi dana populacja.
Bardzo chętnie poczytam po czym kolega Tomek 104 rozpoznaje pstrąga ,troć ,łososia ,tym bardziej że nie bierze sie uwagi na budowę ciała .Masz jakiś tajemny klucz ,czy strzelasz jak w totku.
adrian.rudzki - 25-05-10, 19:55
Temat postu: Karaś?
Witam potrzebuje 100% potwierdzenia czy to karaś wędkuje od niedawna jestem pewien ale wole potwierdzenia bo jest tak to ryba medalowa i warta wyslania zdjec do WW. Dla zainteresowanych ryba ma 2,44 kg i mierzy 48 cm została złowiona metodą spławikową.
tomek1 - 25-05-10, 20:00

adrian.rudzki napisał/a:
Witam potrzebuje 100% potwierdzenia czy to karaś

I to piękny. :grin:

Prosta zasada- karp pełnołuski ma wąsy a karaś nie. :wink:

adrian.rudzki - 25-05-10, 20:07

dzięki za szybką odpowiedź też tak myślałem ale wolałem się upewnić, wiedziałem ze karp ma wąsy:)
madi - 25-05-10, 20:55

adrian.rudzki napisał/a:
Dla zainteresowanych ryba ma 2,44 kg i mierzy 48 cm została złowiona metodą spławikową.

Gratuluję, piękny okaz :grin:

lakas - 26-05-10, 21:38
Witam,

wstyd pytać, ale nie wiem co to za ryba, złowiona na blaszkę, nasuwa mi się myśl, że to Boleń, ale :?:

Zdjęcia:

Zdjęcia niezgodne z Regulamin wstawiania zdjęć na stronach forum haczyk.pl ! Tomik

Z góry dziękuję

Łukasz_st - 26-05-10, 22:10

na pewno nie boleń

gdzie ją złowiłeś?

artech - 26-05-10, 22:20

lakas napisał/a:
nasuwa mi się myśl, że to Boleń, ale :?:
Ale... to na pewno nie jest boleń.
tomek104 - 26-05-10, 22:48

Lakas, to jest Twaite Shad- po polsku Aloza- Alosa Fallax
Ryba z rodziny śledziowatych, żyje w wodach słonych lub slonawych. Na tarło (najczęściej w maju) migruje do rzek.

Maniek napisał/a:
Bardzo chętnie poczytam po czym kolega Tomek 104 rozpoznaje pstrąga ,troć ,łososia ,tym bardziej że nie bierze sie uwagi na budowę ciała .Masz jakiś tajemny klucz ,czy strzelasz jak w totku.

Nie będę się rozpisywal nad tym co rożni te poszczególne gatunki (długosć szczęki, ilość promieni płetw, ilość łusek na linii bocznej.. itd...)
Powiem Ci tak:
Mam taki "tajemny klucz". Jest on dokładnie taki sam za pomocą którego Ty rozpoznajesz karpia pełnołuskiego, karasia, japońca.
Ten "klucz" to po prostu doświadczenie w rozpoznawaniu wynikające ze złowienia "jakiejś tam ilości" ryb danego gatunku- ich różnych form, osobników rożnej barwy oraz różnaj budowy.
Jeżeli w wątpliwość poddajesz mój argument o różnej budowie ciała (wiesz przeciez ze nie miałem na myśli różnic tak znacznych jak budowa węgorza i płotki... :wink: )),
to przypomnij sobie jak wygląda karaś z ubogiego w pokarm wiejskiego dołka, a jak karaś z dużego, żyznego jeziora z dodatkowo dużą populacją drapieżnika....
Ryby są tego samego gatunku- maja różną budowę, czy nie?

lakas - 26-05-10, 23:10

tomek104 dziękuję za odpowiedź, sprawdzałem tą nazwę co napisałeś w google i się zgadza zdjęcia pasują, złowiłem ją na rzece Weser (Niemcy-Bremen).

Dzięki bardzo.

artech - 26-05-10, 23:12

tomek104 napisał/a:
to jest Twaite Shad- po polsku Aloza- Alosa Fallax
Wyglądało mi to na coś śledziowatego (parposz, aloza) ale wielkość, brak miejsca połowu oraz "zagranica" w profilu trochę mnie zmyliły :wink:
madi - 27-05-10, 11:59

Ten kiciuś na drugim zdjęciu... debeściach normalnie :mrgreen:
Widać, że lubi ryby.
Sorki, nie mogłam się powstrzymać jak zobaczyłam tę wyciągniętą łapkę :razz:

maniek - 27-05-10, 17:15

tomek104 napisał/a:
Ryby są tego samego gatunku- maja różną budowę, czy nie?
Budowę mają taką samą ,różnią się tylko wyglądem ,to że 99% ryb rozróżnia się po budowie ciała ryby danego gatunku to nie mój wymysł .
tomek104 - 27-05-10, 19:33

Ok, nie będziemy się sprzeczać o znaczenie słów "wygląd" i "budowa ciała".
tomik - 27-05-10, 22:19

Trzeba przyznać, że ryba na zdjęciach była wyjątkowa.

I to na tyle, że aż trojgu moderatorom przysłoniła zlew i ściany pokoju i zapomnieli o Regulaminie wstawiania zdjęć na stronach forum haczyk.pl :wink:

Endrju - 29-05-10, 19:45

Czy to karaś pospolity czy srebrzysty? Mi się wydaje. że srebrzysty ale kolega twierdzi, że może być bączek.

A propos poprzedniego postu. Myślę, że dla tego tematu warto zrobić wyjątek- pozwolić na zdjęcia ryb niewymiarowych, a nawet zdjęć zrobionych w domu- w celu uniknięcia pomyłki na łowisku, dla dobra nauki itp itd.

kisux - 29-05-10, 20:15

karaś srebrzysty - japoniec jak to niektórzy mówią :wink: piękny - mój rekord to także 43 cm - to brązowy medal kolego :)
Endrju - 29-05-10, 20:16

kisux napisał/a:
karaś srebrzysty - japoniec jak to niektórzy mówią :wink: piękny - mój rekord to także 43 cm - to brązowy medal kolego :)

Dzięki. Właśnie ze względu na ten medal chcę być pewien.

tomek1 - 29-05-10, 20:26

kisux napisał/a:
to brązowy medal kolego :)

Myślę, że według WW to może być srebro :wink:

Endrju - 29-05-10, 20:53

Zgadza się- 1,8 kg.
FantasySpirit - 30-05-10, 22:17

To tylko gratulować pięknej ryby. :smile:
ESSOX - 01-06-10, 10:48

Odnośnie tej płoci z pierwszego zdjęcia na tej stronie http://haczyk.pl/forum/vi...r=asc&start=270

To myślę ,że to jednak wzdręga co nie zmienia faktu że to piękna ryba :wink:

pajonk - 01-06-10, 12:17

Chyba jednak płoć :wink: Wzdręgi mają płetwę grzbietową przesuniętą nieco do tyłu.
tomek1 - 01-06-10, 13:49

ESSOX napisał/a:
To myślę ,że to jednak wzdręga

To jest płoć.

Damian21 - 01-06-10, 16:55

tomek1 napisał/a:
ESSOX napisał/a:
To myślę ,że to jednak wzdręga

To jest płoć.
zdecydowanie :smile:
tomek104 - 01-06-10, 20:25

Rzekłbym nawet że plociura pełną gębą :wink:
Piękna ryba! Łowilem kiedyś takie płocie na Słupie, koło Jawora....

oszolom87 - 07-06-10, 20:33

Witam, pomóżcie co to za ryby?
http://www.fotosik.pl/pok...cf5372a73a.html
http://www.fotosik.pl/pok...b3ed94d7d9.html
http://www.fotosik.pl/pok...d055792a78.html
http://www.fotosik.pl/pok...d4b481399d.html

Endrju - 07-06-10, 21:00

Piskorze?
Miras - 07-06-10, 21:17

Endrju napisał/a:
Piskorze?
Tak to piskorze.

Za Wikipedią: "Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt w kategorii NT – gatunki niższego ryzyka, ale bliskie zagrożenia."

Jeśli ryby jeszcze żyją to wypuść je, szkoda męczyć tak piękne i żadkie stworzenia.

yukisan - 15-06-10, 23:22

Nie odpowiem na pytanie co to za ryba. Natomiast wielokrotnie łowiłem hybrydy czyli krzyżówki różnych gatunków. Wraz z współwędkarzami kręciliśmy głową nad np : uklejokrąpiem, krąpioleszczem, karasiopłocią. Zdarza się to rzadko - raz na 1-2 sezony, ale przy dłuższym stażu mam takich historii kilka.
maniek - 16-06-10, 16:30

yukisan napisał/a:
ale przy dłuższym stażu mam takich historii kilka
Radze nie chwal sie takimi historiami jak
yukisan napisał/a:
uklejokrąpiem,
bo to wstyd .
yukisan - 16-06-10, 19:23

Maniuś
Gdybyś zobaczył te dziwadło na własne oczy to byś oniemiał. Normalnie jak "dzieci Czernobyla".Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale z kolegami zachowaliśmy to zdarzenie na zawsze w pamięci. Szkoda, że wtedy nie istniały jeszcze komórki z aparatem foto.
Aha, w poprzednim poście nie wspomniałem jeszcze o węgorzu, który wyglądał jakby połknął z 10 jaj przepiórczych i każde wyraźnie było widać. Jedno za drugim przez całą długość ciała, jak paciorki.
Nie jestem blagierem, ani nie zależy mi na rozpowszechnianiu bzdur. Ot, po prostu podzieliłem się ciekawostkami, które mi się przydarzyły. A to, że być może inni są ubożsi w doświadczenia to nie moja wina.
I co Maniuś? Teraz również mi coś przypniesz?

pawel332 - 23-06-10, 16:09
Temat postu: Co to za ryba(resztki)? -osoby wrażliwe nie zaglądać!
Będąc na rybkach jak co roku na brzegu po tarle lezy sporo padłych ryb,o ile z płotkami i innymi nie mam problemu z odróznieniem ich to w tym przypadku nie wiem co to za stwór.
miał około 70 cm. Dość spore zęby na płrtwie grzbietowej chyba kolce ale nie jestem pewny.
Moze ktoś mi podpowie co za ustrojstwo leżało tam.
zdj---->
resztki ryby
:!: uprzedzam ze to zdjecie nie jest dla osób wrażliwych! :!: :!:

spini - 23-06-10, 16:13

Sandacz :sad:
fakt ale te zęby?
A powiedz co to za rzeka była? może coś znów jaka zabłakana owieczka :cool:

Deuuu - 23-06-10, 16:38

na 100% sandał, charakterystyczna mordka. A właściwie to co z niej zostało.
Tomek1988 - 23-06-10, 17:08

Na pewno jest to sandacz, szkoda tylko że tak skończył ;/
pawel332 - 23-06-10, 17:23

spini napisał/a:
Sandacz :sad:
fakt ale te zęby?
A powiedz co to za rzeka była? może coś znów jaka zabłakana owieczka :cool:

zbiornik pilichowice
jak na sandacza to duze zęby a może mi się wydaje.Dzięki za odp. Ogólnie troszkę za duzo padnietych ryb było wczoraj oprócz tego jeszcze znalazłem szczupaka ok 40cm położyłem go na brzegu a za dwie godziny przylazł lis i go zabrał nie robiąc sobie z naszej obecności nic,ale te nasze lokalne lisy przyzwaczajone do wędkarzy,którejś zimy zabrał nam ryby z lodu-podkradł się i zawinął co zdołał .HEHE :lol:

Unises - 24-06-10, 07:26

Sandacz
spini napisał/a:
fakt ale te zęby?

Duże sandacze, a nawet te mniejsze [którym z jakiś tam powodów na długość sie nie urosło] - ale już dość wiekowe mają zęby jak psy :cool: a tutaj prawdopodobnie, dodatkowo rozkład odsłonił podstawę zębów która normalnie częściowo znajduje się w twardej tkance przez co wydają się jeszcze większe.
pawel332 napisał/a:
położyłem go na brzegu a za dwie godziny przylazł lis i go zabrał nie robiąc sobie z naszej obecności nic,ale te nasze lokalne lisy przyzwaczajone do wędkarzy,którejś zimy zabrał nam ryby z lodu-podkradł się i zawinął co zdołał .HEHE
w tamtym roku na nockach często do mnie wpadał młody mikita i wkładał mordkę do wiaderka z żywczykami. :lol:
czupa - 24-06-10, 14:23

Dzisiaj kumpel pokazał mi zdjęcie ryby złowionej przez jego ojca na Zalewie Zegrzyńskim lub w okolicach bo tam ma łódź i za cholerę nie możemy się dopatrzeć co to jest.

http://img580.imageshack....6/image050u.jpg

Dziwna, chyba ktoś z akwarium wypuścił :lol:

przemekli - 24-06-10, 14:45

czupa napisał/a:
Dziwna, chyba ktoś z akwarium wypuścił :lol:

nikomu nie uciekła, to babka bycza

peter - 24-06-10, 17:55

Na Menie w Niemczech to sie nie mozna od tego dziadostwa odpedzic, a najgorsze ze przyszlo z Dunaju i bierze na wszystko poczawszy od kuku,bialego,czerwonego i zywca.
Ten gatunek (tak mi sie wydaje) to
Cottus gobio

jeux - 24-06-10, 19:06

ale reszta ciała trochę nie proporcjonalna jak na sandała za krótki i za bardzo rozbudowane podbrzusze
maniek - 24-06-10, 22:18

peter, Cottus gobio to inaczej na nasze :wink: - głowacz białopłetwy , natomiast ten na pokazanej fotce przez kol. Czupa to babka czarna (Gobius niger)
Zapraszam do tego tematu http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=10465

przemekli - 24-06-10, 22:28

maniek, tak właściwie inna nazwa głowacza to babka, przynajmniej takie informacje znalazłem po krótkich poszukiwaniach
abc - 25-06-10, 09:16

CATCH & RELEASE :wink:
czupa - 25-06-10, 09:48

Dzięki za odpowiedzi!
Znalazłem info, że ryby te występują w Bałtyku a ta złapana za Zegrzu w centrum. Trochę dziwne

Kami - 25-06-10, 19:15

przemekli napisał/a:
maniek, tak właściwie inna nazwa głowacza to babka, przynajmniej takie informacje znalazłem po krótkich poszukiwaniach

To raczej niezbyt dobre informacje. :wink: Głowacze to ryby chronione w Polsce żyjące przede wszystkim w wodach górskich. Niektóre gatunki babek też są chronione, ale część z nich jest w naszych wodach obcymi przybyszami. Poza tym babki należą do rodziny babkowatych a głowacze do zupełnie innej rodziny głowaczowatych.

przemekli - 25-06-10, 22:19

Kami, takie miałem podejrzenia,
moje informacje o tym pochodzą z tej strony http://ryby.fishing.pl/gatunek.php?id=218

riven - 18-07-10, 09:06
Witam was,
Złowiłem rybę i nie wiem jak ona si ę nazywa :cry: Wie ktoś może co to za ryba?
Zdjęcie nie zgodne z regulaminem wstawiania zdjęć na stronach forum haczyk.pl. tomik

Gofer - 18-07-10, 09:07

Koleżanka Brzana.
porcelan - 18-07-10, 09:12

Gofer napisał/a:
Koleżanka Brzana.

Zdecydowanie, tej ryby nie da się pomylić z żadną inną.

riven - 18-07-10, 09:14

dziękuję za pomoc :wink:
SQra - 18-07-10, 11:01

Brzana brzaną ale szkoda że poszła na patelnie, tym bardziej że nie ma wymiaru :roll:
mvp1984 - 18-07-10, 11:22

brzana kuchenna...
imelvis - 18-07-10, 19:24
Temat postu: Co to jest??
Witam,

Wędkarstwo mnie jakoś specjalnie nie kręci ale dzisiaj w wiśle widziałem cos takiego jak na zdjęciach (niby wygląda jak ryba no ale...) i jestem ciekaw cuż to to jest :roll: na pierwszy rzut oka wyglądało jak łeb świni :mrgreen:
http://yfrog.com/5h1zmniejszaczpl9037j
mam jeszcze inne zdjęcia jesli was to zaciekawi:)

Deuuu - 18-07-10, 19:27

chyba to jest karpiszon, tylko że raczej martwy i gazy go rozpychają od środka.
Lary - 18-07-10, 19:46

Też skłaniam się ku zdechłemu karpiowi.
Krzysio69 - 18-07-10, 19:54

zdechły karp.wiekszość zdechłych ryb pływa brzuchem do góry,wyglądają jak połamane(zgięte w pół).
kudłaty - 18-07-10, 20:58

Deuuu napisał/a:
to jest karpiszon
również wydaje mi się , że to karp
Robal - 18-07-10, 21:24

Trzeba było brać :wink:
imelvis - 18-07-10, 23:59

Robal napisał/a:
Trzeba było brać :wink:

nooo, ciach na patelnie i kolacja gotowa :mrgreen:

lampard214 - 04-08-10, 12:52
Witam. Byłem ostatnio na mazurach i złapałem taką o to rybę. Chyba jest to po.łączenie karasia i wzdręgi lub też płoci. Złoty kolor chyba raczej nie pasuje do płoci. Z resztą sami oceńcie.

[ Komentarz dodany przez: madi: 04-08-10, 14:04 ]
Post przeniesiony.
Następnym razem radzę upewnić się czy podobny temat nie istnieje zanim się założy nowy.

Damian21 - 04-08-10, 13:14

lampard214, to jest zwykła wzdręga.
możesz umieścić foto w większej rozdzielczości na www.imageshack.us bo od takich małych oczy bolą.

Łukasz_st - 04-08-10, 13:20

wzdręga zwana krasnopiórką, ładnie wybarwiona, oliwkowo złoty kolor, typowy dla tego gatunku.
warszawa_24 - 04-08-10, 20:03

Mały trening przed zawodami gruntowymi:
Płoteczka i 2 krąpiki z 3 cm :shock:
A wszystko na kukurydzę, LOL

kocur - 04-08-10, 21:04

warszawa_24 napisał/a:
Mały trening przed zawodami gruntowymi:
Płoteczka i 2 krąpiki z 3 cm :shock:
A wszystko na kukurydzę, LOL

Chyba tematy pomyliłeś :lol:

A co do powyższego zdjęcia to piękie wybarwiona wzdręga jest. Gratulacje.

warszawa_24 - 05-08-10, 10:42

Sory, nie wiem jak to się stało, naprawdę :shock: :???:
Przepraszam i proszę o kasacje :oops: :oops:

Sig - 16-08-10, 11:32

wiecie moze co to za ryba? pierwszy raz sie z taka spotkalem

artech - 16-08-10, 11:51

Obstawiał bym jazia, tylko trochę chudy :wink:
pagori - 16-08-10, 12:33

To Kleń
robson.b - 16-08-10, 13:37

Ewidentnie jaź. Drobne łuski i przede wszystkim ostro zakończona płetwa odbytowa... Zresztą pokrój ciała typowo jaziowy...
bobiniarz - 16-08-10, 13:56

1) klenie mają szarą płetwę ogonową, wiem że zaraz ktoś powie że wybarwienie zależy od wody, więc
2) kleń ma zaokrągloną płetwę odbytową, a na załączonym zdjęciu w/w płetwa jest ostra jak u jazia.
3)kleń posiada 44-46 łusek w zdłóż linii bocznej, ze zdjęcia wychodzi coś koło 60.
Jak dla mnie to jest jaź.

artech - 16-08-10, 14:38

pagori napisał/a:
To Kleń
Że tak się wyrażę, nie takie usta :wink: Kleń ma bardziej mięsiste :cool:
naleśnik27 - 16-08-10, 17:34

pewnie że jaz :)
oleq_30 - 16-08-10, 20:32

Jak dla mnie to jaź.
Tondrom - 16-08-10, 23:14

Jaź 100% ;-)
Sig - 17-08-10, 08:47

dzieki wielkie wszystkim- dobrze wiedziec ze zlowilem pierwszego jazia w zyciu :cool:
pagori - 20-08-10, 09:44

W pierwszej chwili wyglądał na klenia ze względu na smukłą budowe ciała ,w wiśle jazie są bardziej krępe , bardziej wygrzbiecone. Ale teraz widze jazia :mrgreen:
DAWID - 25-08-10, 15:46

To jaź ale bez kitu chudzina.
Danny1661 - 25-08-10, 16:36

kulas napisał/a:
może być to mały leszcz

No to teraz dowaliłeś bracie...

kondzio532 - 25-08-10, 17:06

Na bank to jaź. Swiadczy o tym wklęsła płetwa odbytowa i żółta tęczówka oka. Dokładnie jest to opisane w Wędkarskim Świecie nr 3/2006.
Może trochę i jest to chudzina ale napewno to jaź.

Pozdrawiam

Sig - 25-08-10, 18:51

naszczęście tego, że jest taki chudy nie mam na sumieniu.

kulas napisał/a:
może być to mały leszcz

Bez obrazy, ale czy ty kiedykolwiek widziałeś leszcza (obojętnie małego czy dużego)? :???:

Jacek - 25-08-10, 21:33

Kolega kulas ma dwanaście lat, więc jeszcze ma czas żeby stać się wytrawnym wędkarzem. Rada na teraz - więcej czytać niż pisać :)
manius162 - 08-09-10, 02:42
Temat postu: Hiszpania - co to za ryba?
Co to jest za ryba?
Złapana w Hiszpanii na Majorce na żywca w nocy.

(zdjęcia niezgodne z regulaminem wstawiania zdjęć na stronach forum haczyk.pl . Tomik)

Czy jest jakiś konkretny atlas ryb śródziemnomorskich w necie?

Migdał - 06-10-10, 18:25

Co to za rybka? Płoć, wzdręga? A może kleń czy jaź?

DAWID - 06-10-10, 18:39

Dla mnie kleń, szkoda że nie widać pyszczka.
Kami - 06-10-10, 19:08

Jak dla mnie raczej jaź niż kleń. Wklęsła płetwa odbytowa, drobniejsze łuski bez obrzeżeń, no i w ogóle jakiś taki bardziej jaziowaty niż kleniowaty. :wink:
artech - 06-10-10, 19:40

Jelec, panowie, jelec :cool: http://www.wedkuje.pl/ryby,jelec,268
Migdał - 06-10-10, 20:49

Dziwne.. ale dobrze- ciekawa rybka i to na spina :wink:
robson.b - 07-10-10, 15:53

Kami napisał/a:
Jak dla mnie raczej jaź niż kleń. Wklęsła płetwa odbytowa, drobniejsze łuski bez obrzeżeń, no i w ogóle jakiś taki bardziej jaziowaty niż kleniowaty. :wink:

Całkowice sie zgadzam. I budowa ciała typowo jaziowa. A na jelca ma za czerwone płetwy...

tomek104 - 07-10-10, 16:46

Jazik na stówę!
tomeliu - 07-10-10, 17:03

witam
pewnie jakaś krzyżówka
wiecie lato gorące to i rybkom emocje uderzały do głowy
no i czarnobyl

maniek - 07-10-10, 18:05

tomeliu napisał/a:
pewnie jakaś krzyżówka
Taa kaczka krzyżówka , :wink: :lol: .
dezeus - 02-05-11, 20:21

Chciałbym się upewnić czy to na pewno wzdręga złapana na kopyto z czerwonym ogonkiem, dodam że tęczówka raczej żółta , na pewno nie czerwona.
Złowiona 2 maja waga tuż po złowieniu 0,87 , kg długość po dokładnym mierzeniu 38,5 cm, złapana na spining , mam nakręcony filmik , który sam kręciłem niezbyt dobry ale zawsze coś.

kocur - 02-05-11, 20:48

To nie jest wzdręga.
Tench - 03-05-11, 00:23

Jaź
wernicjusz - 03-05-11, 12:29

Taa coś nie co tych rybek łowię i to raczej nie jest Wzdręga.
To jest Jazik :wink:
I to całkiem ładny...

DAWID - 03-05-11, 14:42

Swoją drogą piękne zdjęcie :twisted:
wernicjusz - 03-05-11, 16:11

DAWID napisał/a:

Nie czepiaj się. Też takie puszczałem :wink:

Endrju - 04-05-11, 12:31

DAWID napisał/a:

Takie tam, z zaskoczenia :P

dominik95 - 24-07-11, 09:58
Temat postu: Witam :)
Panowie mam pytanie. Nie za bardzo wiedziałem w którym miejscu to napisać więc jak coś to prosze o wskazówke na kolejny raz :) Złapałem wczoraj kilka rybek ale mam problem z rozpoznaniem. Wszystkie z gruntu na czerwonego robaka na starorzeczu Warty. Dołączam zdj

http://www.fotosik.pl/pok...c25ec4e47f.html

XerQ - 24-07-11, 10:20

na 95% jest to krąp ale mogę się mylić
dominik95 - 24-07-11, 10:25

Dzięki. Też mi się tak wydawało ale wolałem się spytać kogoś bardziej doświadczonego :)
XerQ - 24-07-11, 10:25

nie jestem doświadczony łowię dopiero 3 tygodnie
dominik95 - 24-07-11, 10:29

no to poczekam może jeszcze się ktoś wypowie ;)
kamionki - 24-07-11, 10:43

Jest to na pewno krąp.
laskika28 - 24-07-11, 15:07

Tak jest kamionki ma racje
dominik95 - 24-07-11, 20:09

Ok dzięki panowie ;) A możliwe są jakieś krzyżówki leszczy z krąpiami? Bo słyszałem że podobno tak ale że te powstałe hybrydy są niepłodne
Kami - 27-07-11, 19:59

Krzyżówki są jak najbardziej możliwe. Co do niepłodności to się nie wypowiem, bo nie wiem. :wink:
pawcio_bra - 05-08-11, 16:04

Jest to krąp.
Teraz ja mam dla was zagadkę, co to za rybka ;>

Dostawałem różne tezy od znajomych, że to świnka lub certa tylko, że to miało pyszczek podobny bardziej do płoci. Dlatego ja obstawiłem, że to dorodny jelec miał jakieś 30cm może ciut ponad, złapany na rosówkę metodą DS ;)

artech - 05-08-11, 16:37

Małe zdjęcia trochę :???:
pawcio_bra - 05-08-11, 16:50

Większych nie mam, ale widać wyrazistą linie ciągnącą się w wzdłuż ciała. Fakt Certa oraz świnka także ma taką linię ale pyszczek ma podobny bardziej do płoci,
daTeo00 - 05-08-11, 17:07

Duży jelec płetwę ogonową ma praktycznie czarną, choć wiadomo że to zależne od wody.
Sądząc po powiększeniu zdjęcia drugiego i wyraźnym wcięciu płetwy odbytowej, będzie to certa. Ale głowy nie daję.

pawcio_bra - 05-08-11, 17:18

Te dwie fotki to jest jedna i ta sama ryba ;)
daTeo00 - 05-08-11, 17:59

Wiem i jak mówiłem, stawiam na certę.
pawcio_bra - 05-08-11, 18:39

Nie sądzę, że to certa...ten jej pysk wcale nie przypominał mi certy...certa jest podobna bardziej z pyska do świnki...Poczekajmy aż ktoś jeszcze się wypowie.
marcin_kuj-pom - 07-08-11, 23:14

pawcio_bra napisał/a:
Nie sądzę, że to certa...ten jej pysk wcale nie przypominał mi certy...certa jest podobna bardziej z pyska do świnki...Poczekajmy aż ktoś jeszcze się wypowie.

piekielnica?

snoek3 - 08-08-11, 08:41

sa takie jazie z ciemnymi płetwami i po kształcie i pyszczku jest on bardzo podobny właśnie do jazia :)
Tomik 1970 - 08-08-11, 17:03

To jest na 100 % jelec !!!!!!!!!!!!!!!! W moich okolicach nazywany również " Gońcem"
snoek3 - 08-08-11, 19:11

łowiłem duze jelce ale to jest za szerokie na jelca !! .... jelec jest bardziej wrzecionowaty
Tomik 1970 - 08-08-11, 21:17

snoek3 napisał/a:
jelec jest bardziej wrzecionowaty

To wszystko zależy od środowiska w którym żyje.

Tench - 08-08-11, 23:55

A mi to na rozpióra wygląda:)
pawcio_bra - 12-08-11, 17:24

Tench napisał/a:
A mi to na rozpióra wygląda:)

Nigdy w życiu, rozpiór ma całkowicie inne rozstawienie płetw...on wcale ni był taki szeroki, po prostu zdjęcie takie wyszło...

Tench - 16-08-11, 19:51

Uploaded with ImageShack.us

Wyglądają podobnie.

Tomik 1970 - 17-08-11, 14:45

U jelca jest mniejsze wygrzbiecenie u nasady płetwy grzbietowej. Szkoda ,że trzymający zasłonił pletwę odbytową ale ja nadal upieram sie ,że to goniec !
Kami - 17-08-11, 18:46

Zdecydowanie jelec. Tench pomiędzy rybami na Twoich fotach moim zdaniem trudno doszukać się jakiegokolwiek podobieństwa. :wink: Ten rozpiór u góry wygląda zdecydowanie inaczej, spójrz choćby na oczy. Poza tym jest zdecydowanie szerszy.
dominik95 - 18-08-11, 09:55

No wg mnie też to jelec jest :D
kebes75 - 19-08-11, 21:53

moim zdaniem jest to zwyczajna krzyżówka leszcza z certą,płocią lub jelcem...bo czysto ichtiologicznie niemożna podpiąć tego pod żaden gatunek ryby.

pysk ma po jelcu lub krasnopiórce
ułożenie lini bocznej certa/świnka
płetwa odbytowa leszc
budowa ciała powiększająca się ku górze również leszcz

zwyczajny mieszaniec a zdarzają się takie

dziara - 20-08-11, 19:12

myśle że to jest rozpiór
dziara - 20-08-11, 19:13

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozpi%C3%B3r
Tomik 1970 - 20-08-11, 21:18

dziara napisał/a:
myśle że to jest rozpiór

To pierwsze zdjęcie to faktycznie Rozpiór ale druga fotka przedstawia Jelca

sander - 23-08-11, 17:53

Upewnijcie mnie jeśli możecie. Rybka ze zdjęcia to jaź? Pytam bo ten egzemplarz złowiłem na rzece i różni się sporo od tych, które zazwyczaj łowię na wodzie stojącej. Te ze zbiornika są smuklejsze i mają bledsze barwy. Ten ze zdjęcia był natomiast bardziej wygrzbiecony (bardziej niż oddaje to zdjęcie). Te ze zbiornika przy tej samej długości są o wiele lżejsze. Rybka ze zdjęcia miała 30cm.

Forrest - 23-08-11, 19:17

Jaź.
Większość, które złowiłem na rzece, jest właśnie w takich proporcjach jak piszesz.

virus - 23-08-11, 19:35

Witam

Moim zdaniem jest to jaź na 100% :smile:
Pozdrawiam

dziara - 24-08-11, 08:45

Ta rybka to Jaz!! 100%
stunte - 31-08-11, 18:47

witam... zacząłem łowić ryby w te wakacje. Nie umiem nazwać tego co złowię. zazwyczaj łowię małe rybki (sąsiad stwierdził że ukleje)
Wczoraj złowiłem tę rybę: największa jaką złowiłem na rzece . ;)

drugą złowiłem dziś. Po raz pierwszy złowiłem te ryby i nie mam pojęcia co to jest, a chciałbym wiedzieć co to jest

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

oleq_30 - 31-08-11, 18:57

zdjęcie na dole to kiełb
wernicjusz - 31-08-11, 19:00

To są hmm...
nie wiem czy się wszyscy ze mną zgodzą ale to chyba są RYBY :shock:

A tak na przyszłość : http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryby_Polski

.

Tomik 1970 - 31-08-11, 19:12

To górne zdjęcie to mały Kleń - niewymiarowy zresztą :cool:
A to dolne to faktycznie Kiełb

gandieres - 31-08-11, 22:46

Wyżej klenik :twisted:
niżej kiełbik :twisted:

kowal997 - 01-09-11, 14:35

wernicjusz napisał/a:
To są hmm...
nie wiem czy się wszyscy ze mną zgodzą ale to chyba są RYBY :shock:

A tak na przyszłość : http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryby_Polski

.

Na przyszłość to polecam nie wypowiadanie się ,jeżeli nie ma się nic mądrego do powiedzenia.

wernicjusz - 01-09-11, 15:28

Cytat:
Na przyszłość to polecam nie wypowiadanie się ,jeżeli nie ma się nic mądrego do powiedzenia

Kwintesencji Twojej wypowiedzi nie sposób ogarnąć.
Ja przynajmniej starałem się pomóc koledze w sposób rzeczowy. Natomiast Twoje pieniactwo nie prowadzi do niczego. :cool:

kamionki - 02-09-11, 20:58

Pierwsze zdjęcie-klenik.
Drugie zdjęcie-kiełb.

kadzis - 19-10-11, 15:20
Temat postu: Zaskakujace
Witam pisze bo z kolega mielismy ostatnio mala wtprawe na ryby. Nic nadzwyczajnego, ale co dziwnego zlapal on rybe ale nie za pysk ale za brzuch. (rybka- prawdopodobnie przezyla, bo odplynela z werwa) Niestety oboje sie zgubilismy co to za ryba...nizej zamieszczam zdjecie. Prosze o pomoc i zaspokojenie Naszej ciekawosci. Pozdrawiam

http://imageshack.us/phot...djcie0536l.jpg/

pawel920 - 19-10-11, 15:23

Moim zdaniem jest to Kiełb :)
kadzis - 19-10-11, 15:37

Taka mielismy pierwsza mysl, ale nie ma wasikow i ma bardzo niewielki pyszczek..(cos jak ploc)...a kielb ma bardziej szerszy....ale moge sie mylic...
Borowik - 19-10-11, 15:43

to strzebla potokowa tak mi sie wydaje
sandman - 19-10-11, 15:44

Strzebla... Bynajmniej bardzo podobna...
dziara - 19-10-11, 16:21

100 procent szczebla.
Tomik 1970 - 19-10-11, 16:44

Strzebla Potokowa na 100 %
waldek42 - 19-10-11, 16:52

dziara napisał/a:
100 procent szczebla.

Chyba jednak na 100% nie szczebla.

dziara - 19-10-11, 17:00

Skoro nie szczebla to ? Malutki potokowiec?
Marienty - 19-10-11, 17:23

strzebla strzebla ale nie "szczebla" :P hehe
bumtarara - 19-10-11, 17:38

strzelba !
waldek42 - 19-10-11, 17:45

armata :razz:
jareksm2 - 19-10-11, 18:40

bumtarara napisał/a:
strzelba !
waldek42 napisał/a:
armata :razz:
- o jaka wielka pod każdym kołem............ :mrgreen:

a tak na serio tez obstawiam za strzelbą, tfu - strzeblą :wink:

Ptako - 19-10-11, 18:40
Temat postu: Strzebla Błotna
To małe coś skutecznie zablokowało budowę wschodniej obwodnicy Warszawy.
Ps. Rybka pod ochroną.

Placek - 19-10-11, 20:27

wydaje mi sie ze to Morświn:D
parish - 20-10-11, 13:41

Wyżej klenik, niżej Kiełb Panowie:
http://pl.wikipedia.org/w...%B3tkow%C4%85sy

Pozdrawiam.

G!zmo - 22-10-11, 07:17

To na dole to na 100% jest Kiełb.
shaman1111 - 22-10-11, 18:05

Bezprecedensowo i bezapelacyjnie pierwsza ryba to klenik, druga kiełb :wink:
snoek3 - 23-10-11, 15:01

KIEŁB!!!!!!! łowie to od dziecka ... to kiełb a nie strzebla ... widocznie strzebli nie widzieliście . .
dziara - 23-10-11, 15:21

to jest tarpon :mrgreen:
abc - 23-10-11, 20:06

snoek3, spójrz na link kadzis to może zmienisz zdanie :wink:
snoek3 - 30-10-11, 10:39

abc, ale przecież to dwie różne ryby :) ludzie nikt nie bedzie wmawiał gosciowi który złowił kiełbia ze to strzebla
skończyłem !!!

Tomik 1970 - 30-10-11, 21:00

snoek3 napisał/a:
ludzie nikt nie bedzie wmawiał gosciowi który złowił kiełbia ze to strzebla
skończyłem !!!

chyba nie doczytałeś :lol:

technops - 31-10-11, 12:46

Pomylić kiełbia ze strzeblą :/ masakra przecież to nawet podobne do siebie nie jest :P Keep learn Panowie bo wstyd :) pozdrawiam
artech - 31-10-11, 12:54

Fajnie jak ludzie się spierają, obrzucają błotem..... a mówią o dwóch różnych zdjęciach
Ci którzy mówią że to kiełb, mówią o tym

A ci co twierdzą że to strzebla mają na monitorach to zdjęcie

Pozdrawiam

Placek - 15-02-12, 23:28
Witam,panowie tak przeglądałem ostatnio fotki i znalazłem takie oto zdjęcie http://img856.imageshack.us/img856/5408/raaaaa.jpg złowiłem rybke w lato,na stawie miejskim PZW w moim mieście,tak sie zastanawiam co to jest,kleń po modyfikacjach?wziął na małą obrotówke.Jak myślicie? :)
freut - 16-02-12, 07:06

Placek, to jest Orfa, taka złota odmiana jazia
Ralph_Fridge - 16-02-12, 09:37

To jest po prostu złota rybka. Życzenie, buziak i do wody :smile: :smile:
Placek - 16-02-12, 14:12

freut napisał/a:
Placek, to jest Orfa, taka złota odmiana jazia
To jest jakaś specjalna modyfikacja genetyczna przeznaczona do oczek wodnych itd,czy to gatunek inwazyjny żyjący w jakimś naturalnym biotopie?:)
freut - 16-02-12, 14:39

chyba mutacja tak jak karp koi, ale pewien nie jestem. Wątpie żeby coś takiego przeżyło w naturze
bigbee - 16-02-12, 14:57

Orfa jest przeznaczona do oczek wodnych, złota orfa (Leuciscus idus var. orfus) http://pl.wikipedia.org/wiki/Złota_orfa
Finczyk - 16-02-12, 18:41

Czy to pstrąg?
http://img577.imageshack....00850edited.jpg

kadzis - 16-02-12, 18:51

Jak najbardziej :D
Tondrom - 16-02-12, 20:15

Pstrąg , trzymajac go tak na wędce chciałeś aby sie wydłużył ?
Finczyk - 17-02-12, 20:07

Tondrom napisał/a:
Pstrąg , trzymajac go tak na wędce chciałeś aby sie wydłużył ?

Tak oczywiście chciałem, aby wydłużył sie do 1,5 m :)
Po drugie, jak tak go przetrzymałem przez sekundę, to wielka krzywda mu sie stała :) . Tylko dziwnym trafem, jak go uwolniłem, to nawet sekundy nie odpoczywał tylko od razu odpłynął.

DAWID - 17-02-12, 20:44

Chwilowe trzymanie małej ryby w ten sposób raczej nie robi jej krzywdy, gorzej z cięższą rybą. W tym przypadku luzik :)
leon-zawodowiec - 17-02-12, 22:44

Wiec na poważnie !!
Dla mnie to wygląda jak pstrąg tylko ze ja z mazur pochodzę i nie znam sie za bardzo na
potokowych rybkach. :?: :!:

DAWID - 18-02-12, 06:43

Jeśli chodzi o odróżnienie czy to pstrąg czy troć, wstawiłeś małe zdjęcie, nie widać pyska, nie widziałem na rybie czerwonych kropek, może to być przerośnięta wpuszczona troć, która nie spłynęła do morza. Jeśli zauważyłeś choć jedną czerwoną kropke to jest to pstrąg.
szczupak28 - 18-02-12, 14:07

Fińczyk to jest pstrag potokowy na 1000%
a tu fotka porównawcza Dawid wszystko zależy od zdjęcia tutaj na fotce też nie ma czerwonych kropek a jest to pstrag.

macko - 18-02-12, 14:20

Dał bym inne fotki, z pyskiem, i dokładne ujęcia z bliska, no ale regulamin zabrania, juz 2 warny dostałem za napisanie 2 postów, wystarczy mi ....
DAWID - 18-02-12, 15:21

macko, swoją drogą strażnik SSR nie powinien mieć żadnego problemu z rozpoznaniem ryby.
dziara - 18-02-12, 15:25

no no ale pocisk :mrgreen:
Finczyk - 18-02-12, 17:15

Zrobiłem tylko jedno zdjęcie, a rybie sie nie przygladałem. Nie mierzyłe i nie ważyłem. Przytrzymałem przez chwilę, zrobiłem zdjęcie i wypusciłem. Nie wiem wiec czy miała czerwone kropki na pysku. Pytałem czy to pstrąg, gdyz po raz pierwszy łowiłem w górskiej rzece, a po drugie ryba była poza wodą może z 4 sekundy więc sie jej nawet nie miałem czasu przyjrzeć.
DAWID - 18-02-12, 18:18

Finczyk, twoja ryba to napewno pstrąg, już rozmawiamy o innej :)
macko - 18-02-12, 23:10

aleś ty Dawid spec ichtiolog, wyobraź sobie ze rozpoznaję ryby (te łowione najczęsciej), ale raz na kilka lat trafia sie u nas troć, troć jeziorowa, głowacica, nawet łosoś, więc mając kontakt z tymi rybami jedynie na fotkach z internetu, jest problem dokładnie na 100 % określić co to jest i skąd się wzieło.

Jednak obstawiam że był to wielki pstrągal

Lord Konrad I - 19-02-12, 08:39

Złowiony w rzece, ostro zakończona płetwa odbytowa - tak jak jaź, smukły jak kleń, ubarwienie jak kleń ... :wink: Co o tym sądzicie?

snoek3 - 19-02-12, 09:35

Lord Konrad I, bo to własnie Jaziolek !
Lord Konrad I - 19-02-12, 12:30

Tak też kiedyś orzekłem, ale chciałem się upewnić :wink:
Placek - 19-02-12, 17:35

A ja sądzę że to kleń :lol:
kadzis - 19-02-12, 17:51

Za drobne łuski jak na klenia :twisted:
Placek - 19-02-12, 18:45

no to nie wiem,już sam głupieje co kleń a co jaź :mrgreen:
dziara - 19-02-12, 18:52

Jaz ma mniejszy pyszczek i dużo drobniejszą łuske od klenia. Trudno pomylić te dwie piękne ryby. Do tego kleń ma bardziej walcowaty kształt.
snoek3 - 19-02-12, 23:17

100 % jaz łowie je wiec wiem :)
Jarek_ONY - 04-04-12, 20:34

Lord Konrad I napisał/a:
Złowiony w rzece, ostro zakończona płetwa odbytowa - tak jak jaź, smukły jak kleń, ubarwienie jak kleń ... :wink: Co o tym sądzicie?

[url=http://img856.images...121.jpg]Obrazek[/URL]

Na 100% jaź

Ardo - 04-04-12, 22:50

Ja też na tym zdjęciu widzę Jazia na 100%
viragolo - 05-04-12, 06:08

Jak dla mnie ma inny pyszczek niż kleń. Kleń ma większy, szerszy.
virus - 05-04-12, 19:03

Śliczny Jaź
sander - 06-04-12, 17:16

Czy to boleń? Rybka miała 15cm.

Krzyś xD - 06-04-12, 18:39

tak, to Boleń, kiedyś też taki maluch (no może miał 20cm) powiesił mi się na twistera :)
dziara - 06-04-12, 18:41

też takiego złowiłem :grin:
sander - 06-04-12, 18:50

Pytałem żeby się upewnić bo u nas boleń to raczej rzadkość. Ten zaplątał się przy okazji połowu jazi na spławik. Wziął na czerwonego robaka.
mic-ek - 21-04-12, 17:47

Tylko się chciałem upewnić czy to jest leszcz.
RTS - 21-04-12, 17:55

chyba krąp kolego.
Seferiel - 21-04-12, 18:53

Mam pytanie z nieco innej beczki. Nie co to jest ale co temu linkowi się stało:

Rany wyglądają na zabliźnione. Wyglada mi to na atak drapieznika ale czy tak mały linek miałby szanse ucieczki przed szczupakiem który tak go pocharatał? Trafił mi się jeszcze jeden, podobnej wielkości ale z mniejszą ilością i nie tak dużymi ranami. Pozostały przyłów kilkudziesięciu takich linków było OK, ładne czyste i zdrowe.

kamionki - 21-04-12, 20:05

mic-ek, to jest Krąp.
zajac222 - 21-04-12, 20:37

Kamionki jak to jest krap to ja mam pytanie do ciebie -jak wygląda u ciebie kin? :sad:
oleq_30 - 21-04-12, 21:06

kin ? a co to za paskudztwo ?
pawciobra - 21-04-12, 21:08

Mały linek po przejściach :)
dobekfooto - 21-04-12, 21:27

zajac222 napisał/a:
Kamionki jak to jest krap to ja mam pytanie do ciebie -jak wygląda u ciebie kin? :sad:

zajac222 to ja też mam pytanie do Ciebie - jak się ma u Ciebie sprawa z czytaniem ze zrozumieniem? :(

zajac222 - 21-04-12, 23:56

dobra pomyłka w pisowni ,może być ?kamionki sory
lin rzepa - 29-04-12, 18:59
Temat postu: co to za ryba?
zlapalem te ryby na larwy muchy nad jeziorem,ale niewiem dokladnie co to za ryba,to klen czy co???
bo klen to chyba ma czerwone pletwy,a ja takie pierwszy raz widze
niewiem czy rosnie wieksze bo takich samych z 15 wylowilem w pol dnia
bardzo dziekuje za pomoc
zdjecia sa na fotce bo niechcialo mi sie ich zmniejszac:)
http://www.fotka.pl/profi...y/1,Ja/82564839

bartekk890 - 29-04-12, 20:46

Kleń to to na pewno nie jest, za mały pyszczek ma, a szczerze to ja też nie wiem co to jest.
bonek - 29-04-12, 21:04

według mnie to jest płoć. widzę tylko jedno zdjęcie bez rejstracji na fotka
nowy1313 - 30-04-12, 10:16

obstawiałbym że krąp
bumtarara - 30-04-12, 12:33

Ja obstawiam na jakąs hybryde, jakis płocioleszcz czy cos takiego :P
lin rzepa - 30-04-12, 13:42

krap to tez napewno nie jest bo niema takiego grzbietu a ploc ma czarwone pletwy,
co to jest kilka razy to zlowilem i niemam zielonego pojecia :(

viragolo - 30-04-12, 14:02

To jest płoć ( moim zdaniem ). Kolor płetw jest wynikiem jakiś warunków o których nie mam pojęcia. Obarwiona jest cała, nawet oko. Być może zmieniły się żyjąc gdzieś głęboko gdzie kolory i tak nie działają bo światła jest za mało.
Radzinho - 30-04-12, 17:25

Co to za ryba?
Jaź, kleń czy jakiś mieszaniec? Nie jestem pewny na 100% więc może Wy pomożecie.
Rybka miała 43cm

artech - 30-04-12, 18:45

Po prostu jaź :roll:
Bootleg - 30-04-12, 19:00

Bez urazy do niektórych tu "pytający" ale niektóre fotki są tak oczywiste, że trochę wstyd Panowie ;) nie wiem jak co niektórzy zdawali na kartę, ale no... no nie przystoi poprostu
artech - 30-04-12, 19:02

Ja również nie rozumiem jak można nie rozróżniać jazia od klenia a już jazia od bolenia ... :roll:
Radzinho - 30-04-12, 19:19

Nie łowie często jazi a te które łowiłem w tamtym miejscu były bardziej ubarwione jak i bardziej pękate.
Ale widzę, że problemem jest odpowiedzieć na pytanie bez zbędnego gadania. Gdybym był pewny to nie pisałbym tutaj chyba logiczne.

artech - 30-04-12, 20:40

Radzinho napisał/a:
Ale widzę, że problemem jest odpowiedzieć na pytanie bez zbędnego gadania.

artech napisał/a:
Po prostu jaź
A sie nagadałem :lol: :lol:
pagori - 02-05-12, 19:17

artech napisał/a:
Ja również nie rozumiem jak można nie rozróżniać jazia od klenia

Z tym właśnie jest problem bo kleń jest zawsze kleniem a jazie z różnych wód wyglądają zupełnie inaczej , w mojej wiśle są bardziej smukłe , nie tak wygrzbiecone i można je tylko po łusce poznać , kleń ale z jaziową łuską. Są identyczne z tym że jaż ma tę łuskę inną i jest bardziej złotawy a kleń srebrzysty. Nieraz w necie oglądam zdjęcia jazi i niedowierzam że to jaż, taki "leszczowaty".

technops - 02-05-12, 20:10

Zawsze można rozróżnić po kolorze tęczówki. Jaź ma żółtą albo szarą, płoć czerwoną. Tylko w tych dwóch przypadkach (jaź/płoć) można się pomylić moim zdaniem. Pomylić jazia z kleniem mi osobiście się nie zdarza a za często nie poławiam tych ryb :)
Radzinho - 02-05-12, 21:35

technops napisał/a:
Zawsze można rozróżnić po kolorze tęczówki. Jaź ma żółtą albo szarą, płoć czerwoną. Tylko w tych dwóch przypadkach (jaź/płoć) można się pomylić moim zdaniem. Pomylić jazia z kleniem mi osobiście się nie zdarza a za często nie poławiam tych ryb :)

Nie wiem czemu płotkę w to mieszasz :razz: Nietrudno odróżnić jazia od płotki bo wystarczy spojrzeć tak jak pisałeś na tęczówkę. Więc według mnie między jaziem a płocią różnice od razu widać.
Do tej pory też nie miałem problemu z rozróżnieniem jazia od klenia bo były na tyle wybarwione, że praktycznie po samym kolorze płetw było widać jak i po łusce. Ten jazik akurat był bardzo blady i inny ( znacznie smuklejszy przy tym rozmiarze ) niż te które tam złowiłem dlatego się spytałem, żeby mieć pewność.

cezar80 - 02-05-12, 21:55

Tak najszybciej klenia od jazia można odróżnić poprzez płetwę odbytową. U jazia jest wklęsła u klenia wypukła.
i na tej fotce od razu to widać........

maryaChi - 08-05-12, 18:21

Ciekawostka. Wygląda na płoć-albinosa.

Łowiłem podobne na żwirowni, z tą różnicą, że miały czerwone oczy. Licz łuski i porównaj :)

lin rzepa - 09-05-12, 17:04

luski moge policzyc ale porownac z czym? nigdzie na necie nie moge znalesc tych albinosow
dominik poznan - 10-05-12, 10:46

to jest płotka a taka blada jest jak łowisz na wyrobisku po kredzie albo żwirku łowie takie same to płotki
pawlaks51 - 14-07-12, 21:29
Temat postu: Co to za ryba ?
Witam jestem początkującym wędkarzem ostatnio na Sanie złowiłem taką rybę lecz nie wiem co to jest

katystopej - 15-07-12, 12:09

wygląda na jelca :wink:
bumtarara - 15-07-12, 12:36

Ewentualnie mały boleń, ciezko powiedziec :P
Konriz - 15-07-12, 12:51

WG mnie to mały jaź, czerwone dolne płetwy
maryaChi - 15-07-12, 13:07

Przy takiej jakości zdjęcia to nawet płoć może być. Nie widać poprawnie kolorów a zdjęcie w rozdzielczości 300px. Następnym razem wrzucaj większe fotki, pomożesz sobie i nam ;) .
Basia - 15-07-12, 16:18

Może to jelec :roll:
pawlaks51 - 15-07-12, 18:08

a teraz

snoek3 - 15-07-12, 22:04

mały jazio :)
pawciobra - 16-07-12, 11:00

snoek3
Sam nie jestem pewny bo zdjęcie liche ale raczej nie stawałbym na jazia. Może wypowie się ktoś jeszcze.

Tondrom - 29-07-12, 20:04

100% jaź , nie mam co do tego żadnych wątpliwości :)
ravqq - 01-08-12, 17:05

Wasze typy ?

snoek3 - 01-08-12, 17:13

ravqq, bolek :) !!! tu nie ma to tam to !!!
ravqq - 01-08-12, 17:19

i takiej odpowiedzi oczekiwalem ;-)
przemoo90 - 15-08-12, 14:26

cóż to za ryba? (pomijając fakt, że była jakaś obdarta z łusek) ;) Złapana na Wiśle na białego robaka z gruntu. Podejrzewałem Jelca ale patrze po zdjęciach i jelec ma trochę większe łuski.

http://i49.tinypic.com/w4oxj.jpg

Michcio - 15-08-12, 14:27

młody bolek :)
a wyobijany jak weteran z wietnamu

przemoo90 - 15-08-12, 14:39

tak też podejrzewałem ale miał około 35cm a czytałem, że od 9 cm żywią się rybami ;) a tutaj wziął na prażoną pszenicę (nie jak wcześniej napisałem białego robaka)
pawciobra - 18-08-12, 10:39

przemoo90 napisał/a:
tak też podejrzewałem ale miał około 35cm a czytałem, że od 9 cm żywią się rybami ;) a tutaj wziął na prażoną pszenicę (nie jak wcześniej napisałem białego robaka)

Dziwną masz tą prażoną pszenicę albo to ja mam coś ze wzrokiem, że widzę wystającą z pyska kotwiczkę i wobka :|

Radzinho - 18-08-12, 13:59

pawciobra napisał/a:
albo to ja mam coś ze wzrokiem

Raczej to :) "Przyjrzyj" się dobrze to zobaczysz swój błąd :grin:

przemoo90 - 18-08-12, 21:54

pawciobra napisał/a:
przemoo90 napisał/a:

Dziwną masz tą prażoną pszenicę albo to ja mam coś ze wzrokiem, że widzę wystającą z pyska kotwiczkę i wobka :|

a w 11 sekundzie nie słyszałeś strzałów? :roll: proponuje wizytę u okulisty...

pawciobra - 19-08-12, 13:25

Fakt, nie zauważyłem posta niżej ze zdjęciem bo tak koślawo dodajecie, że sądziłem że nadal temat dotyczy tego wyżej bolka :P :oops: :oops:
Radzinho - 19-08-12, 16:45

Koślawo? Wszystko jasno i czytelnie. Chciałeś się przyczepić do czegoś ale Ci nie wyszło bo osoby pomyliłeś. Następny razem sprawdź czy masz racje zanim zaczniesz krytykować.
pawciobra - 20-08-12, 10:48

Radzinho
Na forum są co najmniej dwa poradniki jak poprawnie dodawać zdjęcia na forum a nawet w panelu w którym odpisujesz są również odpowiednie kody by było widać zdjęcie a nie link do niego. Po prostu nie zauważyłem linka do następnej ryby dlatego się pomyliłem i skrytykowałem prawidłowe zdjęcie. Przyznaje moja gafa ale gdyby było zdjęcie a nie link do niego to na pewno by do takiej sytuacji nie doszło. :oops: :oops:

Radzinho - 20-08-12, 19:45

pawciobra,
Zgadza się ale nie każdy musi wrzucać tak aby było widać zdjęcie, nie ma takiego nakazu. Chodzi o to żeby rozpoznać rybę i pomóc a nie czepiać się o coś co nie ma nic wspólnego z tematem. To, że ryba wzięła na to a nie tamto, że nie ma fotki tylko link, nie o to tu chodzi prawda? :)

TheMan - 06-10-12, 15:07

Co to za rybki? :)

gleam - 06-10-12, 16:10

pierwsze foto to plotka lub krasnopióra
druga fotografia przedstawia kiełbia

technops - 06-10-12, 16:42

Na bank nie płotka/krasnopiora, nie ma czerwonych oczu, brak czerwonych płetw. Ma złote drobne łuski i wydłuzone cialo niewiem co to jet moze maly amur :D
fishfighter - 06-10-12, 16:51

to nie plotka bardziej Czebaczek Amurski - czasami występuje w naszych wodach .
udebuluzor - 06-10-12, 18:07

Czebaczek i kiełb
viragolo - 08-10-12, 15:30

Swoją drogą ... niezłe sztuki :cool:
marusia-92 - 08-10-12, 17:41

O losie wzdręga... wpisz w google i zobacz jak wygląda. Na drugim kiełbik
esox - 08-10-12, 17:54

Tylko jaki dokładnie gatunek kiełbia? Sam jestem ciekaw. Chociaż z tego zdjęcia ciężko wyczytać.
Davly - 08-10-12, 19:21

Ja na białe robaki łowiłem w Wiśle małe bolenie, identyczne jak na pierwszym obrazku. A i co ciekawe pełno kiełbi takich jak na 2 obrazku też wyciągałem... Za ukleją chodziłem na żywca... może to samo łowisko?
leon-zawodowiec - 08-10-12, 21:17

Mi pierwsza rybka wygląda na karasia , druga to kiełb choć już dawno nie widziałem tego gatunku.
pawciobra - 09-10-12, 01:47

Ten drugi jest to na pewno Kiełb, ale nie jestem pewny, czy to nie będzie czasami kiełb krótkowąsy. Co do tej pierwszej rybki nie jestem pewny, ale na pewno nie jest to mały boleń, bo nie ma pyszczka skierowanego ku górze. Obstawiam na narybek klenia.
RTS - 09-10-12, 09:31

na 100% czebaczek amurski i kielbik ;)
udebuluzor - 09-10-12, 13:50

http://wiadomosci.ekologi...leria,5980.html

Niepożądany i niebezpieczny przybysz z Azji. W sumie nie ma go tak dużo ale tam gdzie się pojawi szybko się rozmnaża, podobnie jak sumik amerykański. Tylko pożytku z tego nie ma żadnego. Będąc jeszcze dzieciakiem, złapałem gdzieś kilka sztuk tej rybki i z kolegami wpuściliśmy do zalanych fundamentów nowo budowanych domów. Jako że deweloper chyba nie miał kasy na szybkie ukończenie inwestycji, fundamenty te w tej formie stały ponad rok czy dwa. W tym czasie rybka rozmnożyła się na dziesiątki kilogramów. Jakie musiało być zdziwienie budujących gdy po wznowieniu zastali taki "ekosystem" :lol:

Luckycatch - 10-03-14, 09:58

Witam
Trochę wstyd ale mam wątpliwość co do identyfikacji ryby, którą złowiłem w ubiegłym roku na smużaka. Zdjęcia poniżej:

Po wyjęciu z wody sądziłem, że to boleń (nigdy przedtem nie złapałem bolenia), ale jak na bolenia tej długości to ryba była zbyt gruba i jak na moje oko trochę zbyt "garbata", poza tym ten pysk... W chwili obecnej główne podejrzenia pada na jazia... Ryba miała pomiędzy 45 a 50 cm długości i była baardzo gruba czego może nie widać na zdjęciu. Po zrobieniu zdjęć telefonem została niezwłocznie wypuszczona. Dodam, że jazia również nigdy przedtem nie złowiłem, stąd moje wątpliwości. Powiedzcie z czego mam się cieszyć, z pierwszego małego bolenia czy pierwszego dorodnego jazia? Z góry dziękuję ;)

bumtarara - 10-03-14, 10:45

Jak dla mnie to jaź, bolenie są bardziej srebrzyste
Filip Piszczerk - 10-03-14, 12:56

Luckycatch napisał/a:
Witam
Trochę wstyd ale mam wątpliwość co do identyfikacji ryby, którą złowiłem w ubiegłym roku na smużaka. Zdjęcia poniżej:

[url=http://imagizer.imag...axf.jpg]Obrazek[/URL]

[url=http://imagizer.imag...zj9.jpg]Obrazek[/URL]

Po wyjęciu z wody sądziłem, że to boleń (nigdy przedtem nie złapałem bolenia), ale jak na bolenia tej długości to ryba była zbyt gruba i jak na moje oko trochę zbyt "garbata", poza tym ten pysk... W chwili obecnej główne podejrzenia pada na jazia... Ryba miała pomiędzy 45 a 50 cm długości i była baardzo gruba czego może nie widać na zdjęciu. Po zrobieniu zdjęć telefonem została niezwłocznie wypuszczona. Dodam, że jazia również nigdy przedtem nie złowiłem, stąd moje wątpliwości. Powiedzcie z czego mam się cieszyć, z pierwszego małego bolenia czy pierwszego dorodnego jazia? Z góry dziękuję ;)

Piękny jaź :grin:

te0 - 10-03-14, 14:34

Jaź 100% ! :grin:
pawciobra - 10-03-14, 15:15

Tak jak piszą powyżej jest, to bezapelacyjnie piękny jaź :wink:
Luckycatch - 10-03-14, 15:25

Dzięki koledzy!
arek1204 - 08-04-14, 20:52
pomóżcie mi co to za rybka? złowiłem ją na odrze i miała 47cm wzieła na 3cm woblerka :)
te0 - 08-04-14, 21:04

Arku, jest to jaź :wink:
miro 85 - 08-04-14, 21:11

100% Jaź
arek1204 - 08-04-14, 21:25
dziękuje za pomoc :)
Nadwodnik - 21-04-14, 15:44

Trafiłem parę razy takie coś, da się to podciągnąć pod jakiś gatunek :?: :lol:

Nie jest to odosobniony przypadek, w tym roku dopiero pierwsza taka, ale w ubiegłym roku trafiałem tak zniekształcone egzemplarze w wymiarach od 4 do 25cm.

wanciak - 21-04-14, 16:37

Obstawiam, że to mieszańce leszcza z płocią.
Chyba, że łowisz w okolicach elektrowni jądrowych itp :P

leon-zawodowiec - 21-04-14, 18:16

To płotka , tylko nasuwa się pytanie czemu taka zdeformowana skoro to nie odosobniony
przypadek??

tomek1 - 21-04-14, 18:26

Ciekawy przypadek. Górny pysk nie wskazuje leszcza i płoć. Bardziej wzdręga i płoć- choć nie wiem czy to możliwe w naturze.
Nadwodnik - 21-04-14, 18:59

Mieszaniec czegokolwiek z leszczem odpada, bo w wodzie gdzie go złowiłem nie ma leszczy i nie było od wielu lat.
Występują za to mieszańce wzdręgi z płocią, ale są normalne, prawie zawsze mają mniej lub bardziej czerwone płetwy i większość cech wzdręgi - w szczególności górny pysk.

Te garbate stanowią mniejszość, początkowo sądziłem, że to jakiś uraz mechaniczny, ale jest ich na to za dużo.

Może to jakaś wada genetyczna lokalnej populacji ?

wanciak - 21-04-14, 19:21

Nie ma leszczy.. One raczej są wszedzie:)
W mniejszym lub większym stopniu.
Według mnie to właśnie typowy mieszaniec.

Nadwodnik - 21-04-14, 19:53

Nie ma leszczy, to mały prywatny kawałek wody.
Ostatni leszcz widziany był ponad 15 lat temu. 10 lat temu woda była spuszczona i nie było ani jednego, od tamtej pory nikt też ich nie wpuszczał - dopiero w tym roku mam zamiar.

Z ryb spokojnego żeru są tylko wzdręgi, amury, karasie, karpie, liny i płocie.

bumtarara - 22-04-14, 13:34

Wygląda na jak mieszaniec płoci ze wzdręgą. A ten garb to chyba jakaś "wada fabryczna" :cool:
Arunio - 22-04-14, 14:31

Postawił bym na hybryde krąpia z płocia i przetrąconym kręgosłupem! :cry:
Nadwodnik - 23-04-14, 19:10

To ktoś chyba musiał siedzieć nad wodą i w ryby walił pałką, dzisiaj złowiłem kolejną:

A ten karaś to będzie złocisty czy srebrzysty ? W/g mojej wiedzy bym go zaklasyfikował do złocistego, ale one zawsze były u mnie dużo chudsze, a ten jest taki pękaty.

Seferiel - 23-04-14, 19:25

Nadwodnik Ja bym obstawiał jakąś mutacje genetyczną płotki lub wzdręgi, mała populacja, chów wsobny i te tematy. Gdzieś kiedyś coś poszło nie tak i rodzą się potworki :) Jest to pewnie niewielki odsetek całej populacji i jeśli zniekształcenie nie wyeliminuje ryb ze środowiska (nie wiadomo jak zniekształcenie działa i czy poza widocznym garbem nie dotyczy innych cech ryb jak szybkośc poruszania się, ) to myślę że natura przejdzie z tym do porządku dziennego. Zawieź jakąś cholerę jakiemuś naukowcowi to może za pare lat nazwą ją twoim imieniem :)

Co do karasia to myślę że to srebrzysty. Złocisty powinien byc silniej wygarbiony i jak sam stwierdzasz chudszy. U mnie w zamulonym płytkim stawie trafiają się jeszcze ciemniejsze choć przyznam że nieczęsto tak duże. Wiec gratuluję przy okazji :)

Nadwodnik - 24-04-14, 06:57

A może te zniekształcenia to efekt po ataku jakiegoś drapieżnika, lub nawet dużej wzdręgi (które też zachowują się jak drapieżniki) w czasie gdy ryby były mniejsze, np. w fazie narybku ?
Swego czasu myślałem że w stawie nie ma już żadnych drapieżników, do czasu aż na wiosnę tego roku nie znalazłem zdechłego okonia 55cm.
Nie wiem jaki jest odsetek tych zniekształconych w całej populacji, myślę że maksymalnie kilka procent.

Zdecydowanie wpływa to na poruszanie się ryby, sprawdzałem wczoraj 'pływalność' tego egzemplarza i rybka pływa o wiele wolniej od normalnych, ma też o wiele mniej siły, na dodatek wygląda to tak, jakby pływanie ją męczyło. Pewnie jeśli wpuszczę jakieś drapieżniki, to szybko zrobią porządek z tymi mutantami. Póki co ja poddaję je eutanazji :neutral: , a kot ze smakiem wcina, nie patrzy czy ma garba czy nie :wink:

Co do karasia to niespecjalnie jest czego gratulować, staw co prawda eksploatowany jako w miarę naturalny, ale ryby regularnie dokarmiane, to i rosną jeśli zostawi się je w spokoju. Takie ładne karasie wypuszczam z powrotem za sam ich wygląd :smile:

pawciobra - 24-04-14, 08:07

Co do tych koślawych rybek obstawiałbym na jakąś wadę genetyczną i nic więcej, a co do karasia jest, to japoniec :wink:
feederalny - 24-04-14, 18:53

Cytat:
Swego czasu myślałem że w stawie nie ma już żadnych drapieżników, do czasu aż na wiosnę tego roku nie znalazłem zdechłego okonia 55cm.
No to niezły rybostan -okoń koło rekordu Polski i takie hybrydy pewnie wciągał na dzień dobry.... :wink:
Nowakowy - 25-04-14, 22:56

Witam,

Co do karasia to pewnie srebrzysty, jednak najpewniejszym sposobem odróżnienia karasi jest płetwa grzbietowa- karaś pospolity ma zawsze wypukłą.
Natomiast jeśli chodzi o zniekształconą drobnice to jesteś pewien że nikt nie pieścił tego stawu prądem?

Nadwodnik - 26-04-14, 06:08

Z prądem nikt na pewno nie wbijał, teren ogrodzony i pies by dupę skroił intruzom.

Jeśli mówicie, że ten karaś jest srebrzysty, to znaczy że populację złocistych szlag mi trafił.
Karasie występują u mnie jakby w 3 podgatunkach: taki jak na foto - trochę żółtawy, grubawy i lekko wygrzbiecony, drugi 'typ' to wyglądający j/w ale bez żółtawego odcienia, ładnie srebrzysty, również pękaty; a trzeci typ to też całkowicie srebrny, ale bardziej smukły, bez wyraźnie zarysowanego grzbietu i zdecydowanie chudszy. Być może wszystko to jednak japońce tylko o rodowodach z różnych miejsc. Swego czasu, jak było sporo karasia złocistego, to pamiętam że też występowały jakby dwie formy: duży, tak wygrzbiecony że prawie okrągły, wyraźnie żółtawo-złoty i mniejsze, chude, cienkie jak żyletki, ze złotym odcieniem ale bardzo ciemne, niektóre miejscami były prawie czarne - te chyba pochodziły od 'rodziców' z torfowiska.

feederalny napisał/a:
No to niezły rybostan -okoń koło rekordu Polski i takie hybrydy pewnie wciągał na dzień dobry.... :wink:

Praktycznie sam był na tyle drobnicy, to i sobie urósł :lol: Pewnie zdechł ze starości.

maniek72 - 18-05-14, 19:45

Jak w temacie, ja wiem, ale chcę się dowiedzieć, czy Wy wiecie, dwa gatunki;

szczypior - 18-05-14, 20:11

Dwa sezony temu złowiłem szczupaka w miejscu gdzie wpadał ciek płynący z wód rezerwatu wprost do Buga.Rybek tych pierwszych ze zdjęcia płynęło około15-20 sztuk na minutę. Nawet filmik nagrałem w telefonie , ale zapomniałem co to za rybka. Z chęcią sobie przypomnę co to jest.
patryq35 - 18-05-14, 20:52
Temat postu: Jaka to ryba?
Witam jestem poczatkujacym wedkarzem i chcialbym was spytac co to za ryba, jaka przyneta i zeneta na tą rybe ?? Wielkie dzieki
jaceen - 18-05-14, 22:12

maniek72 napisał/a:
Jak w temacie, ja wiem, ale chcę się dowiedzieć, czy Wy wiecie, dwa gatunki;
[url=http://haczyk.pl/gal...063.JPG]Obrazek[/url]
Jakieś słodkowodne babki?

patryq35 napisał/a:
Witam jestem poczatkujacym wedkarzem i chcialbym was spytac co to za ryba, jaka przyneta i zeneta na tą rybe ?? Wielkie dzieki
2014-05-18-19.22.23.jpg
Plik ściągnięto 20 raz(y) 45,84 KB
Niewielkie mam doświadczenie z tymi rybami, ale stawiam na jelca.
W porównaniu do klenia ma blade płetwy brzuszne i odbytową, bardziej spiczasty pysk.
Jeszcze można rozróżniać po płetwie ogonowej i braku obwódki na łusce jak u większych kleni.
Przy małych egzemplarzach a ktoś rzadko je łowi, łatwo o pomyłkę.
Sam jestem ciekaw, czy to ta ryba.

maniek72 - 19-05-14, 08:41

jaceen napisał/a:
Przy małych egzemplarzach a ktoś rzadko je łowi, łatwo o pomyłkę.

Masz rację, ale tez bym obstawiał jelca, chociaż nie zdziwiłbym się, gdyby to był boleń lub jazik.
Naprawdę nikt nie wie, co to za ryby, które wstawiłem dwa posty wcześniej? Nie znacie żadnej z nich?

bumtarara - 19-05-14, 09:07

Rybka patryq35 to jelec, tak na 99%. Rybki kolegi maniek72 to jakieś cudoki :) pierwszy wygląda mi jak jakiś bass, co do drugiego nie mam pojęcia, nigdy nie widziałem czegoś takiego. Babka czarna??
KKLures - 19-05-14, 10:19

Trawianka
https://www.google.pl/sea...iw=1366&bih=633

KrzysiekG - 19-05-14, 10:21

Jako że to mój pierwszy post (w końcu się przełamałem... ;) ) to witam wszystkich.
Nawiązując do tematu to pierwsza rybka na zdjęciu Mańka to trawianka (pełno jej na starorzeczach bugu w okolicach Hrubieszowa, bardzo żarłoczna), a druga to chyba jakaś odmiana babki.
Natomiast rybka na fotce patryq35 to jelec. Na Rabie i Dunajcu było go pełno, brał i na pinka i na białe i na muchę, teraz jakby jego populacja drastycznie zmalała.

maniek72 - 19-05-14, 14:49

KrzysiekG napisał/a:
pierwsza rybka na zdjęciu Mańka to trawianka (pełno jej na starorzeczach bugu w okolicach Hrubieszowa, bardzo żarłoczna), a druga to chyba jakaś odmiana babki.

Podaj adres, to wyślę jakąś nagrodę. :wink:

KrzysiekG - 19-05-14, 22:48

Hehe... wystarczy piwko nad przepięknym granicznym Bugiem..... ;)
maniek72 - 19-05-14, 23:27

Mówisz, masz, tylko do mnie przyjedź :lol:
KrzysiekG - 21-05-14, 14:04

Maniek żebyś się nie zdziwił ;)

Jak dobrze się poukłada i czas pozwoli to chętnie się upomnę o to piwko. ;)
Czasami dwa razy w roku przebywam w niedalekich okolicach od Ciebie.
A wracając do tematu
Trawianki nawet wytarły mi się w oczku wodnym. Pilnują młodych niczym pielęgnice, tak to wyglądało:

Dorzucę jeszcze dwa gatunki mało popularne z Bugu:
1.)

2.)

michalvcf - 21-05-14, 17:03

2 to różanka?
bumtarara - 21-05-14, 18:46

Drugie różanka, a pierwsze chyba piskorz :?:
maniek72 - 21-05-14, 21:01

bumtarara napisał/a:
a pierwsze chyba piskorz :?:

pierwsze to z pewnością piskorz- zwany tutaj wiunem, a drugie to z pewnością nie różanka. :razz:

KrzysiekG - 22-05-14, 10:25

Hehe za dobrze idzie.... ;)
To jeszcze jedna rybka, też z granicznego Bugu....

artech - 22-05-14, 18:16

koza złotawa
reallyman - 22-05-14, 19:58

Panowie a to ??
http://demotywatory.pl/43...u-nadszedl-czas

maniek72 - 22-05-14, 21:42

Koza tak, ale raczej nie z Bugu, tylko ze starorzeczy.
KrzysiekG - 29-05-14, 10:39

Zgadza się, kozy pozostają na rozlewiskach i na starorzeczach.
To jeszcze jedna zagadkowa ryba i to nie "swojska". A mianowicie przy brzegu znalazłem taką oto zdechłą rybę:

Wydaje mi się iż jest to sum afrykański, ale jaki dokładnie gatunek to nie mam pojęcia, a najciekawsze to co on robił i jak się znalazł w jednej z małopolskich górskich rzek?!

pawciobra - 29-05-14, 13:37

Najwyraźniej jakiemuś akwaryście się znudziło trzymanie rybek :???:
KrzysiekG - 29-05-14, 14:40

Też tak myślałem na początku ale...... jedno małe ale.... na zdjęciu tego nie widać, sum miał 62 cm.
Petyr - 29-05-14, 14:56

KrzysiekG, W większym akwenie możliwości wzrostu są większe. Ale musiałby się nieźle zadomowić i trochę żyć. Ale to jak najbardziej możliwe. Jak hodowałem rybki to pamiętam, że wszelkie sumiki jakie miałem były bardzo odporne. Inne możliwości to: to jet atrapa z gumy naoliwiona, ingerencja kosmitów, ktoś wyhodował cos takiego w akwarium karmiąc radem i polonem ;)
KrzysiekG - 29-05-14, 15:29

Petyr, Rybka z Dłubni i śmiem wątpić by pod prąd z Zesławic przepłynęła kilka km by tam wyzionąć ducha.... więc obstawiam Twoją drugą możliwość... ;)
maniek72 - 30-05-14, 13:25

Tak, to sum afrykański, ale nie słyszałem, żeby ktoś hodował je w akwariach. zasadniczo hoduje sie je w recyrkulatach- obiektach zamknietych w ogromnym zagęszczeniu. Często też właściciele stawów komercyjnych zarybiaja nimi swoje wody; jest jak na suma bardzo tani w pozyskaniu, żarłoczny i dość waleczny na wędce. Zdycha dopiero, jak woda spadnie poniżej 5stopni
Unises - 02-06-14, 06:48

Może ktoś sobie kupił z hodowli żywą kilówkę, ale nie miał zbyt wiele zaparcia by go zabić i oprawić?

Tu gość piszę parę ciekawych rzeczy
http://www.gazeta.olawa.p...wiecej,1139.htm

KrzysiekG - 04-06-14, 06:58

Unises, Widać można i w garażu hodować. ;)
Niedaleko jest kilka stawów hodowlanych wiec może to uciekinier z nich, choć w informacjach o tych stawach nie doszukałem się informacji aby je tam hodowali.

maniek72, też je masz u siebie na starorzeczu?

maniek72 - 04-06-14, 09:07

KrzysiekG napisał/a:

maniek72, też je masz u siebie na starorzeczu?

A w życiu !! Ja nawet żadnych karpi czy amurów nie mam- tylko naturalnie występujące ryby. Ale kiedyś byłem trochę zaangażowany w produkcję (bo hodowlą ciężko to nazwać) suma afrykańskiego.

burzol - 04-06-14, 19:23

To sum afrykański z gatunku clarias, znany akwarystom.
maniek72 - 04-06-14, 19:35

burzol napisał/a:
To sum afrykański z gatunku clarias, znany akwarystom.

Przyrost to okolo 1,5-2kg w ciągu roku, z pewnością to akwaryjna ryba.

pawciobra - 04-06-14, 22:14

maniek72,
Hodowla ryb akwarystycznych nie polega jedynie na posiadaniu max. 100L. akwarium oraz stada gupików. Znam wielu pasjonatów co posiadają akwaria na pół ściany :mrgreen: Także dla chcącego nic trudnego, a jakby było mało, to zapraszam na fora z tematyką akwarystyczną :wink:

eM_Si - 10-06-14, 18:40

Może i to już kiedyś było, lecz... To nie mi się przyda się lekcja "ichtiologii", lecz specom, co za grube tysiące budowali ścieżkę dydaktyczną w Narwiańskim Parku Narodowym, szkoda słów:

zwykly_michal - 11-06-14, 22:47

Pewnie miał trudne dzieciństwo i stąd kosmetyczne różnice w wyglądzie.
slav - 21-07-14, 13:22

Przyłowiłem takie coś ostatnio na wobka. Wygląda jak ukleja. Co to ?

KrzysiekG - 21-07-14, 13:56

Wygląda na jelca, choć jakoś słabo wybarwiony.
salto - 21-07-14, 16:16

Też obstawiam ze to jelec.
szczupak28 - 21-07-14, 17:59

To jest duża ukleja.
Lican904 - 21-07-14, 18:15

jelec, łowiłem ostatnio takie na muchę, małe były słabo wybarwione, większe już miały kolorek na płetwach
Marienty - 21-07-14, 19:11

Jelec. Ukleja ma pyszczek skierowany ku górze.
slav - 21-07-14, 19:55

dzięki - nie spodziewałem się jelca. ostatniego widziałem 20 lat temu :) wtedy traktowany był jako chwast.
KrzysiekG - 21-07-14, 21:12

Slav jeśli to z tej rzeki co świnka poprzednia to kiedyś było tam pełno pięknych jelców takich nawet pod 30 cm... później niestety jakoś zniknęły. Teraz sama drobne się trafiają z tego co widziałem.
fishrun - 23-07-14, 13:28

30cm? masakra, ale wielkie
Kiler911 - 25-07-14, 13:30

zwykły pospolity leszcze
Nightwalker - 25-07-14, 18:33

Kiler911 napisał/a:
zwykły pospolity leszcze

Nie zaśmiecaj człowieku tematu... Trolololo jest tutaj na forum nie wskazane !

Piotr_811 - 25-08-14, 07:33
Witam.
Jestem początkującym wędkarzem i mimo tego że z techniką wędkowania mam już coraz mniej problemów, to rozpoznanie poszczególnych gatunków ryb nie jest już dla mnie takie proste.
Czy ktoś jest mi w stanie podpowiedzieć co to jest za ryba widoczna na zdjęciu? Czy to krąp, wzdręga... coś innego? Złowiona w Wiśle.

slav - 25-08-14, 07:45

Na pewno coś wyglądającego bardzo niesmacznie. Leszcz.
maniek72 - 26-08-14, 08:05

Krąp.
madman - 26-08-14, 08:12

Krąp.

Leszcz jest bardziej karpiowaty, aniżeli "płociowaty" jak krąp, choć to wszystko i tak karpiowate... ;)

Marienty - 26-08-14, 15:37

Piotr_811,
Koledzy potwierdzili już, że to krąp. Zjeść rybę to nie grzech ale jeśli jeszcze kiedyś pojawisz się na tym forum to staraj się robić zdjęcia rybom na bardziej naturalnym tle bo cię tu zjedzą :wink:

Krzysio69 - 26-08-14, 21:58

nie chce nikogo zjadać,nie jestem zagorzałym fanem złów i wypuść,ale apeluje o usuniecie tych zdjeć deski kuchennej
Dziekuje

szczupak28 - 26-08-14, 22:57

To nie jest temat "jak dziś było na rybach" gdzie nie wolno wstawiać takich fotek na deskach kuchennych itp.
Więc tutaj myślę że to nic złego jak ktoś wstawił. :neutral:
A to czy zjadł czy wypuścił czy zrobił co chciał z tym krąpiem to jego sprawa.Jedni wypuszczają inni zabierają i to tylko i wyłącznie ich wola , a takie przepychanie się i kłótnie że ten zabiera albo tamten wypuszcza do niczego NIGDY nie doprowadzi.
Bo co to może kogo obchodzić ze ja zabiorę 2 "szczupaki" dziennie do domu?
Łowię wedle limitu , okresu i wymiaru i jest wszystko OKEY.
A jak kogoś boli że inna osoba zabiera ryby to niech się nie wypowiada.......bo to już jest bardzo męczące.
Po to ludzie opłacają karte , składki by mieli z tego jakąś przyjemność , jedni hobby inni ryby na pożywienie. :lol:

tomek1 - 26-08-14, 23:43

Wyjątkowo zostawimy to zdjęcie- jako zobrazowanie pytania o rybę i jednocześnie przykład jak nie należy prezentować ryb- nawet w takim temacie jak ten.
Piotr_811 - 28-08-14, 12:49

Nie sądziłem że to może kogoś urazić, ale rozumiem w czym rzecz.

Pozostając w temacie, ryby zabieram do domu na prawdę sporadycznie, ok. 95% wypuszczam, ale mimo tego nie widzę nic złego w zjadaniu tego co się złowi, jeśli człowiek trzyma się limitu.

Tak czy inaczej, ostatni raz taki występek.

maniek72 - 28-08-14, 21:49

Piotr_811 napisał/a:
Nie sądziłem że to może kogoś urazić, ale rozumiem w czym rzecz.

A ja nie rozumiem w czym rzecz - to tylko jeden skarłowaciały krąp, a ktoś zachowuje się jakby gwałcili jemu matke.
Piotr_811 napisał/a:
ryby zabieram do domu na prawdę sporadycznie, ok. 95% wypuszczam

To stwierdzenie, którego nie rozumiem, czy np. łowisz rocznie 100 wymiarowych sandaczy, a tylko pięć zabierasz? Co znaczy że zabieram 5% ryb? Przecież widzę- wiem ile się tych ryb łowi- łowicie. ja łowię dużo i często, i połowę wymiarowych ryb zabieram, a i tak wychodzi mi na to, że w moim domu własnoręcznie złowioną rybę jemy średnio tylko dwa razy w miesiącu.
Wiem, że nie na temat, ale ciężko mi było sie powstrzymać.

Piotr_811 - 29-08-14, 07:09

maniek72 napisał/a:
To stwierdzenie, którego nie rozumiem, czy np. łowisz rocznie 100 wymiarowych sandaczy, a tylko pięć zabierasz? Co znaczy że zabieram 5% ryb?

Tak mniej-więcej to wygląda. Na ostatnich łowiskach złowiłem mnóstwo krąpi w kilku wypadach a przyniosłem tylko 2 sztuki żeby spróbować tej ryby. Wędkarstwo traktuję jako odpoczynek od pracy i nie mam później czasu na zajmowanie się złowionymi rybami, więc od razu je wypuszczam.
Jednak tak jak pisałem wcześniej, nie widzę żadnego problemu żeby ktoś mieszczący się w limitach te ryby sobie do domu przyniósł i zjadł z rodziną (o ile celem przyniesienia ryby jest faktycznie jej zjedzenie).

maniek72 - 29-08-14, 07:20

Piotr_811 napisał/a:
Na ostatnich łowiskach złowiłem mnóstwo krąpi w kilku wypadach a przyniosłem tylko 2 sztuki

A, no w ten sposób kombinując to może i tak, ja już ze 20 lat nie jadłem krąpia. Ale zmieniam zdanie, ja też wypuszczam 95, a nawet 99% złowionych ryb. Bo zanim zjem jednego sandacza czy suma, to wypuszczę 99 uklejek, plotek i krąpi. :grin:

tomek1 - 29-08-14, 08:23

Wracamy do tematu...
bumtarara - 16-10-14, 09:44

http://instagram.com/p/uLYv-YIVfu/?sf5243941=1 to dopiero dziwoląg :shock:
BARTEK250 - 16-10-14, 10:05

bumtarara napisał/a:
http://instagram.com/p/uLYv-YIVfu/?sf5243941=1 to dopiero dziwoląg :shock:

To jest chyba Samogłów ( Mola)