W璠karstwo - Forum Dyskusyjne
Forum w璠karskie portalu w璠karskiego haczyk.pl - w璠karstwo, 這wiska, sprz皻 oraz metody i sposoby po這wu.

Karpiarstwo - Pierwszy zestaw na karpia

rafi7105 - 09-04-08, 19:07
Temat postu: Pierwszy zestaw na karpia
Witam!!!
Nie znala貫m zadnych informacji na forum na temat poczatku karpiowania.Posiadam wedke konger carbomaxx 3,6m cw do 100g
Potrzebuje paru informacji:
- Co musze jeszcze kupic narazie mam wedke ko這wrotek i przelotowe ciezarki 40g co jeszcze dokupic????
- Jak z這zyc zestaw ??
-Kupi貫m przypon jaxon z w這sem ale nie moge go rozpracowac haczyk jest na lince i na rurce antusplontaniowej ale moge ja przes闚ac przy haczyku zamiast w這sa czy czegos jest gumka recept鏎ka ma豉
- co za這zyc na haczyk czy w這s
-jak zrobic ba逕anka
-Jak z這zyc zestaw z koszyczkiem i jaki kupic
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi mysle ze przydadza sie innym poczatkujacym karpiarz
:smile: :smile: :smile: :smile:

jeux - 09-04-08, 19:50

mo瞠 to ci co pomo瞠 zestawy
zestawy 2

galuch - 10-04-08, 09:07

jeux napisa/a:
- Co musze jeszcze kupic narazie mam wedke ko這wrotek i przelotowe ciezarki 40g co jeszcze dokupic????
Napisz dok豉dnie jak chcesz 這wi i na co (np. je瞠li wyw霩ka to ci篹arki 40g nie wystarcz)???
rafi7105 napisa/a:
- Jak z這zyc zestaw ??
Odpowiedzia jeux :wink:
Cytat:
-Kupi貫m przypon jaxon z w這sem ale nie moge go rozpracowac haczyk jest na lince i na rurce antusplontaniowej ale moge ja przes闚ac przy haczyku zamiast w這sa czy czegos jest gumka recept鏎ka ma豉
Nie wiem o co chodzi.
rafi7105 napisa/a:
co za這zyc na haczyk czy w這s
Podstawowe pytanie czy chcesz 這wi na metod w這sow czy nie? Co do przyn皻y jest wiele: groch, kukurydza, kulki, pellet itp., wi璚 to zale篡 tylko od Ciebie.
rafi7105 napisa/a:
jak zrobic ba逕anka
Ba逕anek to po陰czenie przyn皻y ton帷ej z p造waj帷 tak aby w wodzie zachowywa豉 si neutralnie tzn. nie p造wa豉 ani nie ton窸a.
rafi7105 napisa/a:
Jak z這zyc zestaw z koszyczkiem i jaki kupic
Piszesz 瞠 masz ci篹arki a pytasz o koszyki??? Chyba do ko鎍a nie wiesz jak chcesz 這wi. Na wst瘼ie musisz to sobie sam okre郵i. Napisz co wi璚ej to postaram si pom鏂.
jeux - 10-04-08, 16:48

galuch, nie wiem sk康 wzi掖e moje cytaty ale ja nic takiego nie pisa貫m czytaj m鎩 post tam jest tylko napisane dok豉dnie :::::::::: mo瞠 to ci co pomo瞠 zestawy
zestawy 2 ::::::::::::::: s這wa zestawy i zestawy 2 s skr鏒ami do link闚 po za tym nic innego nie widz w moim po軼ie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

rafi7105 - 10-04-08, 17:59

sprawe z przyponem juz wyjasni貫m a pytam o koszyczek bo chcia豚ym spr鏏owac r霩nych metod 這wienia. Chce 這wic z gruntu.
Wybieram sie za tydzien na pierwszokarpiowa nocke.
Jakie zanety powinienem kupic na ta pore roku Jaki smak kulek .Czy kupowac konapie??
jake dipy ??

galuch - 10-04-08, 19:13

rafi7105 napisa/a:
Wybieram sie za tydzien na pierwszokarpiowa nocke.
Jakie zanety powinienem kupic na ta pore roku Jaki smak kulek .Czy kupowac konapie??
jake dipy ??
Wszystko wydaj mi si 瞠 zale篡 od 2 spraw:
- ile chcesz przeznaczy na to pieni璠zy?
- co to za zbiornik (pzw, 這wisko specjalne... itp), czy jest du穎 drobnicy i jaka jest tam populacja karpia?

Co do zan皻: przede wszystkim n耩 tym na co b璠ziesz 這wi. Na pewno bardzo dobr zan皻 s wszelakie ziarna (np. kukurydza, soja, groch, konopie, pszenica itp.). Ziarna s tanie bo np. 1 kg kukurydzy kosztuje 1z, konopie 3,5-7,5 z za kilo. Dro窺z zan皻 s pellety bo kosztuj od oko這 10-20z za kilo. Jak nie chcesz wydawa tyle kasy na pellet to kup zwyk陰 zan皻 w cenie 4-5z kg. Co do kulek to chyba wiesz 瞠 cena waha si od 14 do n z這tych. Jak chcesz 這wi na kulki to raczej trzeba nimi n璚i ale to znowu jest zale積e od 這wiska.
Jaki smak kulek ... to zale篡 od zbiornika. Powiem tak: te dopiero zaczynam a na pocz徠ek b璠 sprawdza podstawowe zapachy tzn. truskawka, scopex i ryba.
Czy kupowa konopie ... wszyscy polecaj wi璚 i ja Tobie polec.
Dipy ... kwestia portwela i wody.

Co do koszyczka to monta taki jak z ci篹arkiem przelotowym centrycznie zamontowanym. Wielko嗆 zale積a znowu od wielu czynnik闚: zbiornika, odleg這軼i 這wienia od brzegu itp. Wi璚 musia bys co wi璚ej napisa.

rafi7105 - 10-04-08, 19:25

Kwota od 30 do 45z.
a jakiej firmy zakupic zanety TRAPER??
Bo kulki to TB 16mm??
Kukurydze gotowac jak tak to ile minut??
Wyprawa bedzie trwa豉 24 godziny od 16 do 16 na jezorze W miejscowosci januszkowice jest raczej podane duzej presji wedkarskiej

galuch - 10-04-08, 19:35

rafi7105 napisa/a:
Kwota od 30 do 45z.
Na jedn nock bez wcze郾iejszego n璚enia?
rafi7105 napisa/a:
Bo kulki to TB 16mm??
Jak dla mnie ok.
rafi7105 napisa/a:
Kukurydze gotowac jak tak to ile minut??
http://www.forum.haczyk.p...topic.php?t=782
rafi7105 napisa/a:
a jakiej firmy zakupic zanety TRAPER??
Moim zdaniem mo瞠 by cho pewnie nie jedna osoba by odradzi豉.

Ps. Mo瞠 jaki inny u篡tkownik na forum r闚nie si wypowie?

rafi7105 - 10-04-08, 19:40

tak w豉snie na jedna nocke bez wczesniejszego n璚enia!
galuch - 10-04-08, 19:46

rafi7105 napisa/a:
tak w豉snie na jedna nocke bez wczesniejszego n璚enia!
Napisz jeszcze co to za zbiornik mniej wi璚ej: pzw, czy zarybiany w tym roku, czy masz zamiar 這wi karpie 1-2 kg czy 10-20 kg??
rafi7105 - 10-04-08, 19:49

Powierzchnia zbiornika wynosi 65 ha, 鈔ednia g喚boko嗆 waha si pomi璠zy 2,5 do 4,5 metra.
Woda w nim jest czysta, kwalifikuje si do II klasy czysto軼i. Dno jest piaszczysto - mulisto i pe軟e pag鏎k闚 i dziur. Brzegio natomiast s bardzo zaro郾i皻e.
Jest tu urodzaj takich ryb jak: amur, bole, ciernik, jazgarz, kara, kie豚, leszcz, in, oko, p這, sandacz, sum, sumik kar這waty, szczupak, w璕orz, wzdr璕a, ale przede wszystkim kr鏊uj tu karpie!
Na 這wisku odbywaj si coroczne zawody karpiowe. A z這wione sztuki s ca趾iem poka幡ych rozmiar闚.

Adas - 10-04-08, 19:52

ale nie w jedn noc :!:
rafi7105 - 10-04-08, 19:56

no to nie ma szansy nawet na drobnice??
galuch - 10-04-08, 20:11

Cytat:
no to nie ma szansy nawet na drobnice??
Widz 瞠 po prostu chcesz sobie po這wi a karpie maj by przy這wem. Tak wi璚 wydaj mi si 瞠 dobrze ci napisa貫m z zan皻 np: Traper+kuku+konopie+pokruszone kulki. Jedna w璠ka na kuku np 2 ziarenka a druga na kulk. Na kulk mo瞠 pokusi si 豉dny misiek a na kuku mo瞠sz z這wi co mniejszego i r闚nie jak捷 dyche.
rafi7105 napisa/a:
Na 這wisku odbywaj si coroczne zawody karpiowe. A z這wione sztuki s ca趾iem poka幡ych rozmiar闚.
Je瞠li tak to dowiedz si od kogo jakie zapachy preferuj karpie ze zbiornika. :wink:
Adas napisa/a:
ale nie w jedn noc :!:
Nie zgodz si. Poczytaj troch. Odpowiednie podanie przyn皻y w odpowiednim miejscu daje efekty zw豉szcza na zbiorniku gdzie karpie znaj kulki.
rafi7105 - 10-04-08, 20:16

dziekuje ci bardzo za cenne wskaz闚ki dotyczace karpia
rafi7105 - 10-04-08, 20:18

a zanete sklejac klejem czy wywiesc i bez kleju necic????
galuch - 10-04-08, 20:22

A b璠ziesz wywozi? Jak daleko? Czy b璠zie Ci si chcia這 wywozi co 15 min jak leszcze ci podejd???
rafi7105 - 10-04-08, 20:27

nie no raczej co 15 min to nie mysla貫m ze wywioze na poczatku 這wienia o godzin 16 i potem rano tylko donece ko這 5 / 6 lecz jak sadzisz ze trzeba czescie to bede czesciej ale niestety jak mam 15 lat i nie moge chyba na 2 wedki 這wic tylko na 1 bo jestem cz這nikem uczestnikim. i mysla貫m zeby za這zyc kulke
rafi7105 - 10-04-08, 20:28

tak bede wywozi na odlego這sc 50 60 m
Adas - 10-04-08, 20:29

Galuch wiem 瞠 to mo磧iwe ale jakie jest tego prawdopodobie雟two? :lol: :cool:
galuch - 10-04-08, 20:34

rafi7105 napisa/a:
nie no raczej co 15 min to nie mysla貫m ze wywioze na poczatku 這wienia o godzin 16 i potem rano tylko donece ko這 5 / 6 lecz jak sadzisz ze trzeba czescie to bede czesciej ale niestety jak mam 15 lat i nie moge chyba na 2 wedki 這wic tylko na 1 bo jestem cz這nikem uczestnikim. i mysla貫m zeby za這zyc kulke
υjojoj. Nie polecam wywozi na 50-60 m. Zastosuj rakiet, PVA lub w ostateczno軼i koszyczek.
galuch - 10-04-08, 20:35

Cytat:
Galuch wiem 瞠 to mo磧iwe ale jakie jest tego prawdopodobie雟two? :lol: :cool:
Moim zdaniem to zale篡 od umiej皻no軼i. Przy du篡ch umiej皻no軼iach - du瞠 prawdopodobie雟two :wink:
rafi7105 - 10-04-08, 20:36

dlaczego nie wywozic na taka odleg這sc??
Ma貫 prawdopodobienstwo trafienia w miejsce necenia??

rafi7105 - 10-04-08, 20:46

to na jaka odleg這sc powinienem wywozic??
galuch - 10-04-08, 20:55

rafi7105 napisa/a:
dlaczego nie wywozic na taka odleg這sc??
Ma貫 prawdopodobienstwo trafienia w miejsce necenia??
W sumie to jak chcesz tak zrobisz. Ja musia豚ym ponton pompowa "ustnie" ko這 0,5h. Jak masz pompk to spoko. Ostatnio u篡wa貫m pierwszy raz rakiety i naprawd spoko rzecz. Mo瞠sz te wywozi i zastosowa pva do wyrzutu. W tym momencie chyba ju Ci nie pomog. :wink: M瘰ka decyzja i jazda na ryby. :wink:
Cytat:
A to w koncu czy 15 latek moze 這wic na 2 weki czyta貫m temat z maja 2005 i tam Artech i DESSJOT napisali ze mozna 這wc na dwie to jak to jest ???
Poczytaj regulamin :!:
rafi7105 - 10-04-08, 21:03

w豉snie siedze przy regulaminie i nie wiedze zadnej wzmianki o tym ze nie moge 這wic na dwie wedki.
Ta na ta druga za這zyc kukurydze?>?

galuch - 10-04-08, 21:07

rafi7105 napisa/a:
Ta na ta druga za這zyc kukurydze?>?
Twoja decyzja ja ju si nie b璠 wypowiada na ten sam temat :wink: Jak masz inne pytania to pisz :wink:
rafi7105 - 10-04-08, 21:14

no mam jeszcze jedno pytanie czy do zanety dodac atrokaty i klej??
galuch - 10-04-08, 21:17

rafi7105 napisa/a:
no mam jeszcze jedno pytanie czy do zanety dodac atrokaty i klej??
Piszesz 瞠 woda jest czysta. Je瞠li jest do tego zimna a powinna by to raczej atraktor闚 nie dawaj (chyba 瞠 w ilo軼iach minimalnych ale to pod warunkiem 瞠 u Ciebie karpie ju 豉dnie 瞠ruj). Ja bym kleju nie dawa :wink:
Unises - 11-04-08, 13:55

Dlaczego taka "dzienna" ryba jak np. Karp 瞠ruje w nocy ? ,Bo w dzie nie mog豉!, co j niepokoi這/przeszkadza這. Noc to nic innego jak "przesuni皻a" dzienna pora 瞠rowania.
Cz瘰to w upalne dni nic si nie dzieje, ryba walczy z przyduch i dopiero w nocy gdy temperatura nieznacznie spada,a woda jest troch lepiej natleniona..na brzegu robi si cicho, ryba rusza na 瞠r.
Dzieje si tak zw豉szcza w zbiornikach o du瞠j presji te m康rzejsze ryby kt鏎e przetrwa造 wol co skubn望 po zmierzchu.

rafi7105, Masz problemy ze zrobieniem zestawu, mylisz podstawowe poj璚ia, a mimo wszystko chcesz jecha na nock?, gdzie poziom trudno軼i idzie mocno w g鏎!.

Mam dla Ciebie propozycje zr鏏 sobie dobre i maksymalnie proste zestawy np. samo zacinaj帷e (ci篹arek od 60gr zamontowany nie przelotowo czyli na sta貫) hak nr. 6 kr鏒ki w這s, zamiast kulek daj pellet 16mm (wymaga cz瘰tej wymiany bo si rozpuszcza, ale te wabi) i zamiast od razu na nock przejd si (kilka razy) w dzie np. popo逝dniu i posied do 22.00.

Co da Ci taka "filozofa"?;

wytypuj dobre miejsce, 瘸den atraktor Ci nie pomo瞠, ani 瘸dna cudowna kulka je郵i miejsc闚ka jest dogodna tylko dla Ciebie a nie dla ryb.
Jak b璠ziesz obserwowa wod mo瞠 zauwa篡sz "bomblowanie" lub sp豉wiaj帷e si pod wiecz鏎 ryby przyda si lornetka

dopracuj rzuty zestawem tak by Ci si nic nie pl徠a這 i zestaw l康owa zawsze w wybranym miejscu (na pocz徠ek za堯 sobie szerok gumk na szpul (taki ogranicznik odleg這軼i) co do samego kierunku rzutu, znajd sobie i zapami皻aj jaki punkt orientacyjny (je郵i to mo磧iwe) na drugim brzegu (np. charakterystyczny zarys wierzcho趾闚 drzew) widoczny r闚nie po zmierzchu.

Co do samej miejsc闚ki (najlepiej wytypowa 2-3 miejsca) , je郵i uda Ci si znale潭 obiecuj帷e miejsce (p馧ka , 豉cha nad kt鏎 co p造wa這,) dobrze by by這 w odleg這軼i 30-40 m od brzegu. Zadbaj te o swoje bezpiecze雟two lepiej by nie 豉pa w pobli簑 stromych brzeg闚,a w razie czego by m鏬 豉two doholowa i podebra ryb.

N璚enie, my郵, 瞠 niewielka ilo嗆 pelletu na przemian z kulkami dowi您ana na nitce PVA do zestawu g堯wnego, podana co 2 godzinki lepiej si sprawdzi ni wywiezione jednorazowo 2 kg kulek i rzuty zestawem "na pa喚" w my郵 zasady "im dalej tym wi瘯sze szanse na du膨 ryb".

N璚enie "pod zestaw " z u篡ciem PVA da Ci wi瘯sze mo磧iwo軼i, przede wszystkim b璠ziesz m鏬 陰p na r騜nych odleg這軼iach (jeden zestaw bli瞠j np. u podn騜a podwodnej g鏎ki troch dalej (np na grzbiecie g鏎ki), nie rzucasz wtedy dwoma kijami w jeden punkt (kt鏎y by mo瞠 zosta 幢e wytypowany) nie musisz mie a tak du瞠j precyzji nie krzy簑jesz sobie 篡貫k po zmierzchu.itd...

Pierwsz nock proponuje dopiero w drugiej po這wie maja, b璠ziesz ju obcykany I b璠ziesz porusza si niemal na 郵epo po swoim terenie i o to w豉郾ie chodzi這!.
Noc b璠zie ciep豉 (nie zmarzniesz) Twoje szanse te b璠 du穎 wi瘯sze na ryb ni teraz, gdy woda jest jeszcze zimna, a ryba 瞠ruje niesystematycznie w dzie (a co dopiero w nocy)
Tym razem ,na w這s idzie kulka (by nie rzuca cz瘰to), do zestawu przywi您ujesz ni PVA a na niej to co zwykle - przeplatana kulka i pellet.
Teoretycznie bra nale篡 si spodziewa 18-23 potem to ju r騜nie oraz 4-7.

Reasumuj帷 - podstawa to miejsc闚ka, dobranie do warunk闚 zestawu oraz odpowiednie umieszczenie przyn皻y/zan皻y czyli umiej皻no軼i/praktyka...natomiast rozwa瘸nie smaku i zapachu kulek to element dodatkowy cz瘰to nawet nie maj帷y 瘸dnego wi瘯szego wp造wu na brania.
Cudowne kulki czy te dipy kt鏎e... zawsze przywabi ka盥 ryb w ka盥e miejsce... istniej tylko w prymitywnych reklamach..pami皻aj o tym.

rafi7105 - 11-04-08, 19:36

chyba sie nie zrozumieli鄉y ja znam to 這wisko lecz pierwszy raz chc i嗆 na zasiadk karpiowa. I ju nie raz 這wi貫m w nocy!!!!. :o :lol:
trini - 11-04-08, 21:23

i z jakimi efektami? :cool:
Bo z tego co piszesz, to nie masz poj璚ia o wielu rzeczach.
Galuch jest delikatny w swych perswazjach, za to Unises celnie przedstawi ca陰 prawd, kt鏎 dla w豉snego dobra i lepszych wynik闚 powiniene przyj望 jako dobr monet.

rafi7105 - 11-04-08, 21:43

na wyniki nie narzekm..
Oczywiscie po to za這zy貫m ten temat zebys sie czegos dowiedziec i przystosuje sie do rad kt鏎e koledzy mi podali.

tomek1 - 11-04-08, 22:06

Unises, jak zwykle trafnie opisane, ale z paroma kwestiami nie mog si
zgodzi :wink:

Unises napisa/a:
Dlaczego taka "dzienna" ryba jak np. Karp 瞠ruje w nocy ? ,Bo w dzie nie mog豉!,

Z moich obserwacji wynika, 瞠 karp 瞠ruje du穎 lepiej w nocy ni w dzie. I to wcale nie dlatego, 瞠 co mu przeszkadza :wink:

Unises napisa/a:
Pierwsz nock proponuje dopiero w drugiej po這wie maja, b璠ziesz ju obcykany I b璠ziesz porusza si niemal na 郵epo po swoim terenie i o to w豉郾ie chodzi這!.
Noc b璠zie ciep豉 (nie zmarzniesz) Twoje szanse te b璠 du穎 wi瘯sze na ryb ni teraz, gdy woda jest jeszcze zimna, a ryba 瞠ruje niesystematycznie w dzie (a co dopiero w nocy)

Znam Twoje podej軼ie do 這wienia karpi wiosn :mrgreen: wi璚 pewnie st康 te rady. Wed逝g mnie wiosn naj豉twiej z這wi karpika, zw豉szcza w nocy :wink:

Reszta rad bardzo trafna, cho obawiam si, 瞠 kolega rafi7105 nie traktuje nas do ko鎍a powa積ie :roll:

galuch - 11-04-08, 23:58

tomek1 napisa/a:
Reszta rad bardzo trafna, cho obawiam si, 瞠 kolega rafi7105 nie traktuje nas do ko鎍a powa積ie :roll:
Dlatego mog貫m si wypowiedzie w tym temacie (tak mi si wydaj)! I dalej podtrzymuje swoje zdanie :wink:
rafi7105 - 12-04-08, 09:21

To nieprawda ze nie traktuje was powa積ie.
Ja zacz掖em 這wi niedawno a wy macie ju na pewno kilku letni sta.
Oczywi軼ie b璠 stosowa sie do waszych rad poniewa 這wie od 1 roku ale tylko sp豉wik
Ale w ko鎍u ka盥y kiedy zaczyna wi璚 prosz by wyrozumia造m za b喚dy kt鏎e pope軟iam.
Lecz na nock sie wybior poniewa mam akurat wolne dwa dni i chcia豚ym spr鏏owa po這wic karpie noc.
Miejsce na kt鏎ym b璠 這wi znam mniej wi璚ej dobrze.

galuch - 12-04-08, 09:33

rafi7105 napisa/a:
Ja zacz掖em 這wi niedawno a wy macie ju na pewno kilku letni sta.
Jak ju gdzie pisa貫m nie mam nawet rocznego sta簑 :wink:
Unises - 12-04-08, 10:30

rafi7105 napisa/a:
chyba sie nie zrozumieli鄉y ja znam to 這wisko lecz pierwszy raz chc i嗆 na zasiadk karpiowa. I ju nie raz 這wi貫m w nocy!!!!

Spox, na pocz徠ek proponuje by si kiedy w miar mo磧iwo軼i zapozna z elementarn makulatur
http://www.allegro.pl/ite...mbaczowski.html
...chyba, 瞠 wpadnie tu zaraz maniek i walnie taki esej o nockach, 瞠 z podziwu nie wyjdziemy przez tydzie.

tomek1 napisa/a:
Z moich obserwacji wynika, 瞠 karp 瞠ruje du穎 lepiej w nocy ni w dzie. I to wcale nie dlatego, 瞠 co mu przeszkadza :wink:

To chyba bardziej zale篡 od "specyfiki" 這wiska, u mnie w wiosenn noc co najwy瞠j by si porz康nie wyspa :roll: , natomiast je郵i znasz dobre miejsce,to po pogodnym 豉dnym wiosennym dniu oko這 godziny 18 "z豉piesz cwaniaczka od strza豉" i to w bardzo kr鏒kim czasie. Oczywi軼ie w drugiej po這wie maja, nie jest ju tak 豉two natomiast szanse wzrastaj po zmierzchu z gruntu, oraz w...po逝dnie z samej powierzchni...
tomek1 napisa/a:
Znam Twoje podej軼ie do 這wienia karpi wiosn :mrgreen: wi璚 pewnie st康 te rady.
Sk康 niby znasz? :lol:
tomek1 napisa/a:
Reszta rad bardzo trafna, cho obawiam si, 瞠 kolega rafi7105 nie traktuje nas do ko鎍a powa積ie
Chcia貫m tylko by rafi7105, zmaksymalizowa swoje szanse na udan nock..cho ja oczywi軼ie nie specjalizuje si tylko karpiu.
W璠karska Udana Noc rz康zi si swoimi prawami wg mnie nawet "twardszymi" ni dzie, my郵 瞠 Nasz kolega je郵i kiedy powr鏂i do tych post闚 i spojrzy z perspektywy np. 50-60 nocek, wtedy uwierzy w Nasze dobre intencje. :smile:

maniek - 02-05-08, 08:29

Unises napisa/a:
chyba, 瞠 wpadnie tu zaraz maniek i walnie taki esej o nockach,
Wpadnie ,ale eseja o nockach nie b璠zie ,niemniej te polecam t lektur A.Tr瑿aczewskiego to taki ABC nocnego 這wcy .
Ale przypomn temat PIERWSZY ZESTAW NA KARPIA i wszelkie inne tematy poruszane b璠 kasowane .Sorki ale robi si 鄉ietnik.

Robal - 31-07-08, 09:13

Czy mog zastosowa do metody w這sowej plecionki do spiningu 9kg 0,14mm(zerowa rozci庵liwo嗆)? υwisko max 3-4m du穎 karpia takich od 5-15kg, a 篡趾 do gruntu mam tylko 3.70kg. Czy nie lepiej 篡趾 do 9kg ale te do spinningu Jaxon Crocodile? Czekam na odpowied
Robal - 31-07-08, 22:31

Przypony mam, a jako g堯wn da 篡趾 Jaxon Crocodile 9kg czy plecionke Konger Kevlon 9kg? Chyba 篡趾a b璠zie lepsza bo bardziej rozci庵liwa co pomo瞠 przy 這wieniu karpii mam racje?
dudi - 01-08-08, 05:56

Unises napisa/a:
Dlaczego taka "dzienna" ryba jak np. Karp 瞠ruje w nocy ? ,Bo w dzie nie mog豉!

Ja jeszcze wracaj帷 do tego. KArp 瞠ruje wg mnie g堯wnie w nocy(np na stawach- z moich obserwacji) Na odrze np widzia貫m ze du穎 karpi i to duzych 這wi si w dzie.
Co do staw闚 - to w dzie karpie sie raczej chowaj, je郵i podasz im zestaw w pobli瞠 kryj闚ki, to pewnie z這wisz 豉dnego karpia. Natomiast w nocy jak jest ju spokojnie i cicho nad wod, nie ma ludzi itd, mog one szuka pokarmu po ca造m zbiorniku.

dudi - 01-08-08, 06:05

Robal, ZY趾a na g這wna min 0,27 max 0,35. Ja 這wie na 0,3.
Plecioka na g這wna - g堯wnie wtedy je郵i masz du穎 zielska, ale wtedy wystarczy przypon strza這wy, i b璠zie pi瘯nie ci窸o ziele. Pod warynkiem ze masz w miare miekki kij, bo sztywny kij + plecionka to ciezka sprawa.

Plecionka na przypon, nie jestem pewnien czy moze byc ta twoja, ale je郵i jest fluo to pomaluj j czarnym markerem.

DareczeK - 01-08-08, 16:18

Robal napisa/a:
Jaxon Crocodile 9kg

Nie wierz w to co pisze na opakowaniu. To jest najgorsza 篡趾a jak mia貫m, 瘸l nawet tych kilku zlotych na takie g闚no :wink:

warszawa_24 - 20-01-09, 20:14

Dopisz sie :mrgreen:

W tym sezonie nastawiam sie na karpia.
Oto m鎩 sprz皻:
Konger CarboMaxx Feeder 360/90
Wolny Bieg, Okuma Travertine 55
Jaxon XT-Pro Carp 0,35 mm/ 22 Kg/ 300 M
Haczyk 1 Karpiowy, Tandem Baits

Tak my郵a貫m, 瞠 dobrym rozwi您aniem by by klasyczny zestaw denny z koszyczkiem.
Jednak slysza貫m, 瞠 "Zwykle koszyczki sobie odpusc jesli chcesz lowic podobnie to kup zestaw do "metody"

Co o tym s康zicie, karpiarze?
Grunt闚ka odpada?

ds-fan - 20-01-09, 21:03

Cze嗆 co masz na my郵i m闚i帷 zwyk造 koszyk?je郵i taki jak do feedera to nienadaje sie za bardzo ,ja u篡wam koszyk闚 瞠berkowych na rurce .zan皻e daje STILA HPB jest troszke Grubsza i dobrze klei.Do tego troszke pokruszonych kulek i pellet.
co do sprz皻u to feeder raczej odpada-jest za delikatny i ma zbyt ma貫 przelotki .kup lepiej jak捷 niedrog karpi闚k. co do 篡趾i to 0,35 jest za gruba wystarczy豉 by ci 0,30mm lub nawet 0,28mm .

warszawa_24 - 20-01-09, 21:08

ds-fan, to co napisa貫 potwierdzi這 pewne moje przemy郵enia.
Jednak niemoge zrozumie jednego - dlaczego koszyczki zwyk貫 sie nie nadaj?

tomek1 - 20-01-09, 21:30

warszawa_24 napisa/a:

Bo s za ma這 "karpiowe" :mrgreen: :lol: Oczywi軼ie, 瞠 si nadaj. :wink:

warszawa_24 - 20-01-09, 21:33

tomek1, naserio wiele ludzi odradza ten spos鏏.
Wiec musi by w tym jaki haczyk :mrgreen:
S tu jacy karpiarze? Maniek itp ?
Napewno b璠 umieli wytlumaczy, najlepiej z przyk豉dem, kt鏎a wersja jest prawid這wa.

dudi - 20-01-09, 21:49

Tzn nie chodzi o to 瞠 si nie nadaj, ale nie u豉twiaj z這wienie karpia.

Koszyki do metody s po prostu odpowiednio obci控穎ne, co umo磧iwia samozaci璚ie.
No i karpie naturalniej b璠a mog造 pobiera pokarm z koszyka do metody.

Tylko te ceny koszyk闚 do metody .... masakra. Dlatego ja np mm koszyk ok 80g z czteroma pretami wzd逝 i tyle, wi璚 陰two nabi w niego zan皻e z kulkami.

ds-fan - 20-01-09, 21:52

tomek1 napisa/a:
warszawa_24 napisa/a:

Nie Tomku nie temu 瞠 "nie karpiowy"bo ja te u篡wam "niekarpiowych"koszyk闚 瞠berkowych,tylko temu 瞠 do koszyka (nazwijmy go do feedera) g....wlezie garsteczka zan皻y l to wszystko a taki koszyk 瞠berkowy mo瞠 oklei tym i nawet do zan皻y kulek doda.

Ps Dudi w豉郾ie o takich koszykach m闚i .ja mam taki z okr庵造mi ci篹arkami 2x30g chyba z wolframu ,po 1oko這 2,50 te koszyki kupuje.

warszawa_24 - 20-01-09, 21:53

Ok, tylko czy nie lepiej "podr璚znikowy" zestaw tzn. ciezarek w rurce igielitowej ?
Mo積a proc don璚i. Co do koszyczka "metoda" cena niejest a tak wa積a, wko鎍u nie codziennie si zrywa zestaw.
Obawiam si, 瞠 przy metodzie, gdy ude篡 o wod to mo瞠 si zan皻a rozpa nie tam, gdzie powinna by i mo瞠 to nie by punktowe jak przy grunt闚ce dennej z koszykiem.

primo - 20-01-09, 23:13

tomek1 napisa/a:
warszawa_24 napisa/a:

"Zestaw - sk豉da si z koszyka, kr皻lika i przyponu - polecam specjalistyczne koszyki do, methody, bo zwyk貫 spr篹yny nie za bardzo si nadaj. W tej chwili producenci karpiowych klamot闚 oferuj tak bogaty wyb鏎 koszyk闚, 瞠 ka盥y z pewno軼i wybierze co dla siebie. Sam osobi軼ie preferuj koszyki mocowane centrycznie i na "sztywno" (kr皻lik wci郾i皻y w koszyk), ze sporym obci捫eniem w豉snym (zestaw samozacinaj帷y), kt鏎e nawet po opr騜nieniu si gwarantuj samozaci璚ie bior帷ej ryby.
Dobrze te, gdy obci捫enie zamontowane jest na jednym z ramion koszyka, a nie centrycznie, wtedy mamy pewno嗆, 瞠 przyn皻a wci郾i皻a w zan皻 (na koszyku) nie znajdzie si pod nim. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie Korda i Cormoran.
Przypon - na pocz徠ku sezonu stosuj zazwyczaj przypony z mi瘯kiej plecionki, w "pe軟i" - najch皻niej "sztywniaki", z mi瘯kim w這sem lub D-rigiem. D逝go嗆 przyponu oscyluje mi璠zy 5-10 cm. i uzale積iona jest od przyn皻y, jak stosuje, ale o tym za chwilk.
Swoje zestawy montuje najcz窷ciej przy u篡ciu lead coreu, cho ostatnio coraz cz窷ciej zast瘼uje ten materia ok. 0,5-1m. odcinkiem grubego mono (fluorocarbon, zero memory) po陰czony z 篡趾 g堯wna bezpo鈔ednio, przy pomocy w瞛豉, takiego jak do "strza堯wki". Dzi瘯i temu ryba, kt鏎a zerwie si z zestawem mo瞠 pozby si kotwicy, jak jest koszyk, zw豉szcza, gdy zaklinuje si w zaczepie. Je郵i zestaw zbudowany jest przy pomocy lead cora, 陰cz go z 篡趾 g堯wn za po鈔ednictwem oval rig'a.
Zan皻a - tu mamy dwie, a nawet trzy mo磧iwo軼i do wyboru: pierwsza to tradycyjna zan皻a sypka, niezbyt mocno pracuj帷a (zazwyczaj) i koniecznie "doklejona", np. PV-1 lub "bentonitem"(szary klej do mokrych zan皻), poniewa bez dodatku kleju zan皻a mo瞠 "opuszcza" koszyk ju przy uderzeniu o powierzchnie wody, lub nawet w czasie rzutu.
Drug i chyba najwygodniejsz mo磧iwo軼i jest u篡cie specjalistycznej zan皻y przeznaczonej do metody. Takie mieszanki maj w swojej ofercie mi璠zy innymi Vision Baits, TB, Jet Fish czy Master Fishing. "

"Trzecim wyj軼iem jest przygotowanie pasty pelletowej. Sam najcz窷ciej przygotowywuj j z mieszanki pelletu Aller Aqua i Vision Baits Multi Blend (mieszanka kilku rodzaju pellet闚). Przepis na wykonanie takiej pasty? Nic prostszego.
Do wiaderka lub innego naczynia z przykryciem sypi dwie "miarki" pelletu Allera i dwie Vision'a. Mieszam i zalewam dwoma "miarkami" wrz徠ku. Zamykamy naczynie (wiaderko) i energicznie potrz御aj帷 mieszamy (uwaga, aby si nie oparzy!) i odstawiamy na ok. godzin. Potem wystarczy otrzyman "papk" zagnie嗆. Ugniatanie powoduje zwi瘯szenie spoisto軼i mieszanki, dzi瘯i temu d逝瞠j utrzyma si w koszyku, (ale bez przesady).
Bez wzgl璠u na to, kt鏎 opcj wybieram, mieszank wzbogacam gar軼i pelletu Multi Blend, kukurydz, konopiami i czasem garstk bia造ch robali. Zan皻 dopalam, bosterem, cho ostatnio najcz窷ciej jest to One Shot Vision'a (mieszanka flavoura, oleju, CSL, aminokwas闚, s這dzika, dopalaczy i stymulator闚) - nadaje si tak瞠 do zalewania ziaren, pelletu i jako kompletny dodatek do kulek (wystarczy dola do jajek i mamy, wsio co potrzebne). One Shot'a lej ok. p馧 buteleczki na 1,5-2 kg. mieszanki, w nim tak瞠 "dipuj" przyn皻y.
No w豉郾ie przyn皻y. Generalnie stosuj przyn皻y niewielkich rozmiar闚 a do moich ulubionych nale膨 kukurydza, najcz窷ciej dwa ziarna podzielone paskiem pianki p造waj帷ej i kanapka z ziarna kukurydzy lub pelletu z dziurk (12mm.) i mini kulki pop-up (10-12mm.), ba逕anek z mini kulki i nimi pop-up'a oraz bia貫 robaki na maggot clipsie. Do dw鏂h pierwszych przyn皻 stosuj sztywne przypony z mi瘯kim w這sem, d逝go軼i ok. 10cm. Warto na w這s naci庵n望 gumowy stoperek, by ton帷a cz窷 przyn皻y nie zsuwa豉 si do haka (zw豉szcza pellet), przez co przyn皻a niezbyt naturalnie si prezentuje. Stosuj帷 kukurydze z piank, daj jej tyle, by podnie嗆 same tylko ziarna (bez haka). Do robali stosuj zazwyczaj sztywniaka z d-rig'iem lub mini d-rig zawi您any z plecionki w otulinie.
Gdy dno 這wiska pokrywa spora warstwa mu逝, zan皻 wzbogacam gar軼i mielonych, pra穎nych konopi lub mieszanki Vision Sweet Hemp, by poprawi prac zan皻y. W tym wypadku 這wi zazwyczaj na pop-up'y (najcz窷ciej dwie "12") lub ziarno kukurydzy "podparte" sporym kawa趾iem pianki. Do pop-up'闚 stosuje najcz窷ciej "sztywniaka" z d-rig'iem, do kukurydzy przypon z mi瘯kiej plecionki. D逝go嗆 przyponu wynosi 5cm. a przyn皻a podnosi ca造 przypon. Przed zarzuceniem takiego zestawu wciskam przyn皻 w zan皻 w koszyku, z przeciwnej strony ci篹arka. Dzi瘯i temu, nawet, je郵i koszyk zapadnie si w mu, przyn皻a, po chwili, "wyskoczy" ponad niego. Wszystkie przypony wi捫 na okr庵造ch hakach z kr鏒kim trzonkiem w rozmiarach 6 i 4. Do "kanapek" stosuj wi瘯sze (ci篹sze) haki, do po-up'闚 "solo" i kukurydzy "p造waj帷ej" mniejsze (l瞠jsze).
"

warszawa_24 - 20-01-09, 23:51

Dzieki primo.
Dodatkowo doczyta貫m, 瞠 rurka antyspl徠aniowa odstarsza karpie.
Te my郵a貫m nad spr篹yn.
A taki zestaw b璠zie dobry?

砰趾a g這wna-stoper-Koszyk metoda-stoper-ci篹arek-stoper-kr皻lik-agrafka-haczyk z w這sem

Stopery przed i po koszyku w celu samozaci璚ia, dobrze to wymy郵i貫m?
Kr皻lik i agrafka - jaki rozmiar, jaxon robi dobre?
Agrfaka dlatego, 瞠 niezawsze b璠zie to zesatw na karpie, r闚nie na liny itp.
No i jak b璠 te ci篹arki zastopowane to jak ja mam lowi inne ryby? Leszcze, Brzany..

warszawa_24 - 21-01-09, 03:24

Super poradnik - polecam wsystkim.

"O ile kulka nie wypadnie z zan皻y, to idea dzia豉nia metody jest bardzo prosta. 疾ruj帷e karpie oczyszczaj koszyk z zan皻y tak d逝go, a mocowana w niej kulka nie zostanie uwolniona. Unosz帷a si do g鏎y przyn皻a wywo逝je odruchowy atak karpi, kt鏎e rzucaj si na smakowicie wygl康aj帷y i uciekaj帷y ku powierzchni k御ek."
Jako pryn皻a - p造waj帷a kulka.

Czekam na opinie propo zestawu. Rezygnuje z ci篹arka wi璚 wygl康a to tak:

砰趾a - Stoper? - K. Metoda - Kr皻lik - Agrafka - Haczyk z w這sem

Kubiak - 21-01-09, 08:26

A co takiego si nadaje :?: http://www.fotosik.pl/pok...a6c105cb8d.html
tomek1 - 21-01-09, 14:23

primo, rozumiem 瞠 Twoja wypowied to cytat? W tej sytuacji podaj jeszcze 廝鏚這 i autora. :wink:

No ciesz, si 瞠 sprowokowa貫m ciekaw dyskusj. :mrgreen: Pisz帷, 瞠 "zwyk貫" koszyki si nadaj odpisywa貫m warszawa_24, na jego pytanie

warszawa_24 napisa/a:
Tak my郵a貫m, 瞠 dobrym rozwi您aniem by by klasyczny zestaw denny z koszyczkiem.
Jednak slysza貫m, 瞠 "Zwykle koszyczki sobie odpusc jesli chcesz lowic podobnie to kup zestaw do "metody"

Co o tym s康zicie, karpiarze?
Grunt闚ka odpada?

Nie ma tu ani s這wa o tym, 瞠 chce 這wi metod w這sow, wykorzysta efekt samozaci璚ia itd.
Chodzi mi o to, 瞠by nie wmawia m這demu ch這pakowi, 瞠 nie da si 這wi karpi bez zakupienia tony karpiowych akcesori闚. S np. okresy w roku, 瞠 typowy zestaw karpiowy z kulkami przegra z bia造m robakiem na cienkim przyponie.
Ale wtedy wymy郵a si jakie maggot klipsy, 瞠by porz康ny karpiarz nie musia si wstydzi zak豉daj帷 bia貫 robaki na hak :mrgreen: :lol:

warszawa_24 - 21-01-09, 14:39

tomek1, podstawy opanowa貫m dzi瘯i Karp P. Mroczka

Chodzi mi tylko o budowe zestawu z w這sem by by efekt samozaci璚ia:
砰趾a-stoper-k.metoda-kretlik-haczyk

Prawid這wy zestaw?

dudi - 21-01-09, 17:27

warszawa_24 napisa/a:

砰趾a - Stoper? - K. Metoda - Kr皻lik - Agrafka - Haczyk z w這sem

Ty zrezygnowa豚ym z agrfki - stosuje si raczej sam kr皻kik, lub przy sztywniakach kr皻lik z k馧eczkiem.

Stoper nie jest konieczny gdy masz koszyk w kt鏎y wepchniesz kr皻lik.

No i koszyk min 80g.

Kubiak napisa/a:
A co takiego si nadaje :?: http://www.fotosik.pl/pok...a6c105cb8d.html

No moze by, ale mo瞠 nie by samozaci璚ia (odpowiednia waga), no i jak stosujesz kulke p造waj帷, to przez to 瞠 centrycznie umieszczony ci篹ar, to mo瞠 si mnie obr鏂i kulk do g鏎y.

warszawa_24 - 21-01-09, 17:32

dudi, dzi瘯i, 瞠 si na demn zlitowa貫 i odpisa貫 :mrgreen:
No to tylko czekam na wiosne.
Aha, s karpie w Odrze?

dudi - 21-01-09, 18:25

Cytat:
Aha, s karpie w Odrze?

:D :D pewnie 瞠 s i to jakieeee !!
Tylko 瞠 Odra to ju wysoki stopie wtajemniczenia, no i du瞠 koszty na zan皻y-przyn皻y. Sprz皻 te troszke mocniejszy i sam zestaw te troszke inny.

warszawa_24 - 21-01-09, 18:29

Ciekawe, PZW Gorzowskie mojego regionu nie zarybia karpiem, sam si rozmna瘸?
Ciekawe czy s nad Odra To逍ygi i Amury :?:

Czy zesatw na metode nadaje sie na inne ryby karpiowate z gruntu, typu lin/leszcz? Czy ze skutkiem zadzia豉 samozaci璚ie? Oczywi嗆ie po zmiane haczyka.

dudi - 21-01-09, 19:53

warszawa_24, ogl康nij sobie filmy KORDA Underwater fishing - 這wi tam pi瘯ne ryby na zestaw w這sowy - zw豉szcza liny.

A w Odrze zw豉szcza s Amury - jest ich du穎 wi璚ej ni karpii. A sk康 si wzi窸y ? - Na pewno du穎 z nich pojawi這 si po powodzi w 97 powymywa這 je ;) Nawet sa karpie KOI u Odrze.

maniek - 21-01-09, 20:26

warszawa_24 napisa/a:
Ciekawe czy s nad Odra To逍ygi i Amury

Jedna z mniejszych .

warszawa_24 - 21-01-09, 20:31

Z豉pa tak rybk super sprawa, zw豉szcza w swojej ulubionej Odrze, nie lubie jezior.

Przed chwil dowiedzia貫m sie, 瞠 okolo 1km od mojej haty jest 這wisko z To逍ygami, komercyjne. Wiosna i p璠ze :razz:

primo - 22-01-09, 15:16

[quote="tomek1"]primo, rozumiem 瞠 Twoja wypowied to cytat? W tej sytuacji podaj jeszcze 廝鏚這 i autora. :wink:

oczywiscie

The method, czyli na metod - Wojtek straub

zrodlo : http://www.carppassion.eu...+xcxkxkxhl3x5x5

Kubiak - 23-01-09, 09:18

ds-fan napisa/a:
ja u篡wam koszyk闚 瞠berkowych na rurce

M鏬豚y da foto tych koszyczk闚 :?:

ds-fan - 23-01-09, 10:48

Kubiak napisa/a:

M鏬豚y da foto tych koszyczk闚 :?:

Chodzi o co takiego mo瞠 by z rurk.

Neon - 23-01-09, 15:37

Ja zamierzam spr鏏owa wiosn po這wu karpia zestawem takiego typu :

W璠zisko : Mikado Golden Bay Feeder 390cm cw. 140g
Ko這wrotek : z wolnym biegiem prawdopodobnie Okuma Travertine 55
砰趾a : ok. 0,30mm

B璠 這wi w 2 miejscach jedno to ma造 zbiornik o powierzchni ok. 2ha, a drugi wi瘯szy 29ha, w tym pierwszym spodziewam si karpi 2-4kg je郵i uda si je zwabi i z這wi, a w drugim... B璠zie trudniej zlokalizowa ryby bo wi瘯sze 這wisko, b璠 musia wi璚ej n璚i, ale spr鏏uj je郵i wszystko p鎩dzie zgodnie z planem :razz:

Planuj n璚i kuku + groch i na haczyk kuku nie wiem jeszcze czy na w這sie czy na haku jeszcze si zastanawiam.

Generalnie planuj z這wi jakiekolwiek karpie (chc po prostu wpisa nowy gatunek na moj list :wink: Tzn. z這wi貫m dwie sztuki, ale to "pod karpiki" takie po 23-27cm, a teraz chcia豚ym co min. 2kg i nie jako przy堯w tylko nastawi si na t ryb).

W obydw鏂h 這wiskach zarybiaj karpiem, natomiast w tym malutkim 這owisku wiele karpi mi瘰iarze wy豉wiaj i zabieraj zaraz po zarybieniu :evil: Ale jestem pewny, 瞠 cz窷 przetrwa豉 i mam nadziej, 瞠 uda mi si jakiego z這wi tym bardziej, 瞠 mam ju upatrzon miejsc闚k fajn 'dzik' gdzie b璠 n璚i i miejsce jest teoretycznie dobre na karpie, a 瞠 zbiornik malutki to my郵, 瞠 karpie 豉two odnajd moje miejsce n璚enia i uda mi si je utrzyma w 這wisku :roll:

Kurcz czy ja zawsz musz si tak rozpisywa :oops:

Pozdrawiam i napiszcie czy z takim podej軼iem mam startowa do karpi czy za chwil dostan wiadro zimnej wody na g這w, 瞠 bez sprz皻u x,y i 100 000 ton kulek to "si nie da" :mrgreen:

maniek - 23-01-09, 15:57

Neon napisa/a:
Pozdrawiam i napiszcie czy z takim podej軼iem mam startowa do karpi
:mrgreen: Mo瞠sz i jest du瞠 prawdopodobie雟two 瞠 ci si uda ,tylko musisz post瘼owa rozwa積ie ,systematycznie i z "g這w" ,proponuje ci na samym pocz徠ku aby obmy郵i swoj strategie na karpia tj gdzie n璚i b璠ziesz ile n璚i jak cz瘰to kiedy zasiadki i jak d逝go ,jaki plan awaryjny tz dodatkowa miejsc闚ka w razie "co".I mo積a zaczyna ,ja bez takiego planu strategi nie zaczynam zabawy z karpiami.A i jeszcze jedno nie s逝chaj takich podpowiadaczy co uwa瘸j 瞠 zestaw w這sowy to tylko przy karpi闚kach i do kulek .
warszawa_24 - 23-01-09, 16:17

Neon napisa/a:
prawdopodobnie Okuma Travertine 55

Bierz, super kr璚io貫k polecam. (Te mam go na wyposa瞠niu swojej karpi闚ki)

Neon - 24-01-09, 22:06

Dzi瘯uj za rady Maniek Twoje zdanie jest dla mnie bardzo cenne, po Twoich wypowiedziach, zdj璚iach i sta簑 wida, 瞠 znasz si na rzeczy :smile: Ja jestem osob, kt鏎a jak co robi to stara si najpierw zasi璕n望 teorii, rad i si przygotowa dlatego strategi n璚enia i zasiadek na pewno obmy郵 po cz窷ci ju mam obmy郵on, ale mam jeszcze kilka pyta :

- na tym malutkim 2 hektarowym zbiorniku ile (bo domy郵am si, 瞠 to zale篡 od wielu czynnik闚 np. ilo軼i ryb itp.) mniej wi璚ej zan皻y dziennie sypa ? (1kg kuku wystarczy ? czy mo瞠 1,5-2kg ? ) i jakiej ?
Tu pytanie czy n璚i sam kukurydz czy z grochem i konopiami ? Mo瞠 na pocz徠ku spr鏏uj sam kuku ? Czy np. zrobi kulki typu kukurydza+zan皻a sklepowa + jaka ziemia ?

Generalnie najpierw skupi si na tym ma造m zbiorniku co do tego ma貫go zbiornika to tyle co o nim wiem z w豉snych obserwacji + obserwacji w璠karzy : karp na 100% w nim jest i zarybiaj wi璚 nadzieja jest, innych ryb jest ma這 na pewno jest ma這 leszcza/kr徙ia, ma這 p這ci, jakie 郵adowe ilo軼i szczupaka, okoni prawie brak, generalnie wydaje mi si, 瞠 w 這wisku dominuje karp nie wiem czy jest amur . υwisko p造tkie g喚boko嗆 ok. 0,4-1m, nie widzia貫m raczej tam g喚bszych miejsc, a planuj 這wi na takim 豉dnym blaciku o niewielkiej g喚boko軼i widzia貫m tam latem sp豉wiaj帷e si ryby prawdopodobnie karpie. Generalnie w lato jest tam jedna bardzo 豉dna i "naturalna" miejsc闚ka gdzie mi瘰iarze raczej nie 這wi z racji wygody, a raczej krzak闚 i braku wygody :mrgreen: :wink:

Oto fotki z mojego "stanowiska" :

Teraz pytanie co do zestawu ko鎍owego na tym ma造m 這wisku mam raczej zamiar stosowa stosunkowo lekkie ci篹arki bo i odleg這軼i rzutu "鄉ieszne" i tu mam pytanie bo og鏊nie 這wi帷 feederem z koszyczkiem idea polega豉 na tym, 瞠 koszyczek by na rurce, kt鏎a jest umocowana przelotowo i ryba ci庵n望 czu豉 tylko op鏎 szczyt闚ki co wskazywa這 mi branie, ci掖em i rybka by豉, albo i nie bo jak wiadomo puste zaci璚ia to normalka w ka盥ej technice w璠kowania. Natomiast z tego co czyta貫m, ogl康a貫m o zestawach na karpia to ci篹arek mocuje si "na sztywno" i ja to tak zrozumia貫m, 瞠 jak karp we幟ie przyn皻 do pyska i odp造nie to masa ci篹arka ma spowodowa efekt "samozaci璚ia" czyli wbicia haka tak ? Czy w przypadku mojego malutkiego 這wiska te zastosowa jakkolwiek mocowany na sztywno ci篹arek czy mo瞠 spr鏏owa przelotowo tak jak standardowo "feederem" ?

Pozdrawiam.

warszawa_24 - 24-01-09, 23:03

Neon napisa/a:
ci篹arek mocuje si "na sztywno" i ja to tak zrozumia貫m, 瞠 jak karp we幟ie przyn皻 do pyska i odp造nie to masa ci篹arka ma spowodowa efekt "samozaci璚ia" czyli wbicia haka tak ?

Tak, zgadza si, mo瞠sz w tym 這wisku to te zastosowa.

Aha, jeszcze jedno, by uzyskac taki efekt to lekki zesatw jest nieodpowiedni, musi by ci篹ki, ja u篡wam 60g ale jakby by造 koszyki metoda o wadze 100 g to bym mia takie.

Neon - 26-01-09, 00:54

No tak ci篹arek raczej musi by spory jak ma spowodowa wbicie haka w karpi "paszcz", aczkolwiek nie wyobra瘸m sobie rzuca takim ci篹kim zestawem na 15 metr闚 to b璠zie pora磬a :???: Jakbym spr鏏owa lekkie obci捫enie przelotowo, jako wska幡ik bra raczej b璠zie standard na karpia czyli sygnalizator elektroniczny bo planuj te 這wi po zmroku wi璚 czy zda egzamin zestaw przelotowy + sygnalizator + refleks i szybkie zaci璚ie ?
Czy raczej "nie z karpiem te numery bruner" ? :mrgreen: Bo tak standardowo jak 這wi na DS to raczej jak ryba porz康nie we幟ie to raczej zawsze si uda przyci望 :wink:

Z karpiem na DS mia貫m do czynienia raz i by to dziwny przypadek standardowy zestaw z koszyczkiem na haczyku bia豉ski grubaski no i obserwuj szczyt闚k, a nagle takie przygi璚ie, 瞠 w璠ka a na podp鏎kach si poruszy豉 no to przycinam i czuj spory op鏎 ! My郵 ha to b璠zie ryba ! Holuj i w璠zisko 豉dnie pracuje to ju szykuj podbierak i my郵 sobie to b璠zie zdobycz i co si okaza這 ? karpik ok. 25-28cm zahaczony jako tak nieszcz窷liwie gdzie za bok :shock: Rozumiem przy spinningu co podhaczy, przep造wank na sp豉wik, ale z gruntu ? Ja to sobie t逝macz tak, 瞠 karp wzi掖 haczyk do pyszczka, nast瘼nie wyplu przyn皻, ale w momencie jak zacina貫m to haczyk go "dziabn掖" chyba, 瞠 by這 inaczej, ale co innego mog這 si sta ?

Pozdrawiam.

primo - 26-01-09, 10:27

:) ale po co masz zacinac ? sam sie zatnie , kretlik jest wcisniety w koszyk do metody , obciazenie stale powinno byc odpowiednio duze i znajdowac si jak najblizej poczatku przyponu ,

pamietaj tylko o wlaczeniu wolnego biegu w kolowrotku , bo mozesz stracic wedke :)

dudi - 26-01-09, 17:33

warszawa_24 napisa/a:
Aha, jeszcze jedno, by uzyskac taki efekt to lekki zesatw jest nieodpowiedni, musi by ci篹ki, ja u篡wam 60g ale jakby by造 koszyki metoda o wadze 100 g to bym mia takie.

60 g to zdecydowanie za ma這 - tzn moze na 3kg karpie jeszcze dzia陰 ale wi瘯szy moze sie nie zaci望 wg mnie min 80g.
Neon, no jak masz zamiar 這wi na DS no to chyba nie bedziesz 這wi na sztywno, chyba 瞠 z wolnym biegiem.

Neon napisa/a:
- ? (1kg kuku wystarczy ? czy mo瞠 1,5-2kg ? ) i jakiej ?
Tu pytanie czy n璚i sam kukurydz czy z grochem i konopiami ? Mo瞠 na pocz徠ku spr鏏uj sam kuku ? Czy np. zrobi kulki typu kukurydza+zan皻a sklepowa + jaka ziemia ?

Na takim zbiorniku nie musisz n璚i kilak dni - efekty mo積a mie juz na 1 dniowej zasiadce i wtedy jest sens u篡wa sypkiej zan皻y, a jak n璚isz kilka dni np 3 i siadasz na 4 to sobie odpu嗆 sypk zan皻e.
Ja gotowa喚m ma造 garnek kuku i kilkadziesi徠 kulek codziennie wrzuca喚m na takim stawie. Zawsze mia貫m jaki efekt :)
Konopiej jak najbardziej mo瞠sz doda.

Miejsc闚ka - krzaki jak najbardziej :) - je郵i jest jaka wyspa i krzaki zwisaj帷e do wody te warto spr鏏owa - Tw鎩 staw wygl康a ciekawie i na pewno znajdziesz wiele ciekawych miejsc. Zreszt na takim ma造m na pewni misiaczki znajd zen皻e.

maniek - 26-01-09, 18:29

Neon napisa/a:
Oto fotki z mojego "stanowiska" :
Domy郵am si 瞠 miedzy "brzozami" miejsce urocze i troch schowane co jest te nie bez znaczenia ,zawsze powtarzam 瞠 lepiej jest by schowanym ni maj ci wszystkie ryby ogl康a :mrgreen: .Woda wbrew pozorom troch trudna jak dla hym "nowicjusza" :wink: a dlatego bo p造tko ,jak sam zaznaczy貫 ok 1m ,radze blisko nie pr鏏owa ,wystarczy nie ostro積e st徙niecie nog i karpie si wyp這sz ,a potrafi si oddali od n璚iska i sta na kraw璠zi i czeka a si uspokoi.Pierwsz rzecz przed wyborem miejsca n璚enia sprawd ,czy jest dno muliste i ile tego mu逝 ,wybierz w miar dno jak najbardziej twarde a najlepiej jak leciutko podniesione.Je郵i wsz璠zie dno jest muliste to pisz do mnie na PW podpowiem co zrobi .Teraz zan皻a ,najlepszym wyj軼iem jest kupi kuku suche ziarno np ko雟ki z帳 ,kup z 50kg a najlepiej 100kg z jednego 廝鏚豉 i patrz aby nie zalatywa豉 st璚hlizna .Takie 50 kg kuku kosztuje ok 50pln a po znajomo軼i 30pln :wink: ,mo瞠sz ale nie musisz kupowa konopi ,ma貫 karpie s tak 瘸r這czne ,czytaj szybko trawi 瞠 takie dodatki jak konopi a to przesada ,mo瞠sz na samym pocz徠ku n璚enia dodawa zan皻y kupnej w璠karskiej ,do ugotowanej kuku na gor帷o wsypujesz mieszasz i czekasz a wystygnie ,potem r瘯 kleisz kule i do wody.Moje na fotce s du瞠 bo do rakiety.

Z czasem jak ci ryba wejdzie w 這wisko to zrezygnuj z zan皻y kupcz ej i n璚i sam kuku ,a na pewno zr鏏 tak latem ,na p造tkich wodach resztki zan皻y szybko si psuj.Teraz ile n璚i ,no nie wiem jaka tam obsada tych rybek i jakie wielko軼i ,ale 2kg suchego ziarna wystarcz ,ale wiosn mo瞠sz zaczyna od 1kg i stopniowo zwi瘯sza dawk jak masz wyniki.
A zw豉szcza jak wejd linki ,bo pewnie s :wink: :razz: .Teraz strategia ,ja bym n璚i co drugi dzie ,ale wi瘯sz ilo軼i ,co prawda codzienne n璚enie jest dobre ale te ma i z貫 strony ,np ryba nie ma kiedy zg這dnie i wybrzydza ,a jak si przyzwyczaj do miejsc闚ki to b璠zie zagl康a zawsze i ch皻niej b璠zie zerowa .Podczas zasiadek sk徙o n璚isz albo bardzo sk徙o np.jak s brania to tylko po wyholowaniu ryby ,jak nie ma bra to np co godzin kulk kuku wielko軼i mandarynki.
Co do zestawu ko鎍owego ,ja bym na twoim miejscu zrezygnowa wogle z koszyka zan皻owego i zamiast tego na rurk za這篡 ci篹arek ok 20-40g masz p造tko nie mo瞠sz wali rybom po g這wach 100g lub 80g. :roll:
Nie daj si zwie嗆 o zestawach samo-zacinaj帷ych ,mo瞠 na odleg這軼iach przekraczaj帷ych 100m si sprawdzaj .[To tylko moje zdanie,mam do tego prawo]
Nie bardzo rozumiem dlaczego wybra貫 zestaw gruntowy ,nie lepiej zestaw sp豉wikowy ,nie ma chyba przeciwwskazani ,chyba 瞠 s to podaj.W twoim przypadku zastosowa bym typowy zestaw sp豉wikowy.

primo - 26-01-09, 18:54

maniek napisa/a:
Co do zestawu ko鎍owego ,ja bym na twoim miejscu zrezygnowa wogle z koszyka zan皻owego i zamiast tego na rurk za這篡 ci篹arek ok 20-40g masz p造tko nie mo瞠sz wali rybom po g這wach 100g lub 80g.
Nie daj si zwie嗆 o zestawach samo-zacinaj帷ych ,mo瞠 na odleg這軼iach przekraczaj帷ych 100m si sprawdzaj .[To tylko moje zdanie,mam do tego prawo]

popieram , lowiac blisko brzegu tez nie stosuje zestawu samozacinajacego , zamiast koszyka proponuje ciezarek plaska gruszka 40g , bez zadnej rurki (jest ona zbedna) , przypon wlosowy (wezel bez wezla) z mieciutkiej tonacej plecionki i to wszystko , krotki zwis bombki i beda sie tez same zacinaly , ale wolny bieg radze i tak wlaczyc

kuku polej jakims boosterkiem , np. truskawka

maniek - 26-01-09, 19:27

Moja najlepsza miejsc闚ka wygl康a豉 tak

z prawej tak

Lewej tak

A jak wyr帳a貫m za du穎 trzcin ryby zacz窸y mnie unika

Nie tylko te :cry:

ale i takie

Jak 豉two zauwa篡 wszystkie z tego miejsca.

Neon - 26-01-09, 20:20

Powiem tak sp豉wik... Nie lubi sp豉wika jako to nie jest moja technika... Na sp豉wik 這wi TYLKO batem na "przep造wank" w mojej ma貫j rzeczce natomiast na wszelkich wodach stoj帷ych lubi DS, ew. jak si wybior na nock to zainwestuj w sygnalizator elektroniczny, ale w dzie raczej planuj 這wi na DS, ew. sygnalizator + wolny bieg je郵i to mia這by by skuteczniejsze w zacinaniu karpi.

Dlatego odrzucam sp豉wik... Wi璚 chyba na pocz徠ku spr鏏uj tak :

- n璚i co 2 dni kukurydz b璠 j prawdopodobnie skleja mieszank zan皻y sklepowej z ziemi mo瞠 by ? (gdzie kupi t kukurydz "pastewn" - tak ona si nazywa ? Na jakim bazarze czy gdzie tego szuka ? )
- grunt jest raczej w miar twardy - dno piasek mu逝 nie ma na 100%
- zestaw z ci篹arkiem ok. 20g przelotowo
- haczyk 10/8/6 ? Co wybra ? Wydaje mi si, 瞠 na karpie 2-4kg taki hak oczywi軼ie jaki markowy porz康ny 8 b璠zie ok ? Z tym, 瞠 i tak chyba musz kupi nowe haki bo z "kutych" to mam tylko 6, a to s za du穎 tak mi si wydaje.

Bardzo dzi瘯uj za podpowiedzi czytam uwa積ie wypowiedzi wszystkich i na pewno wyci庵n wnioski :smile:

Ps. pi瘯ne ryby Maniek :wink: Stanowisko te niczego sobie takie dzikie miejsc闚ki s najlepsze maj sw鎩 klimat i 這wienie nabiera takiego wymiaru kontaktu z natur, a nie 這wisko typu "wielka ka逝瘸" i 20 "w璠karzy" siedzi dooko豉 i g堯wna rozrywka to piwo :roll:

tomek1 - 26-01-09, 20:24

Neon napisa/a:
- n璚i co 2 dni kukurydz b璠 j prawdopodobnie skleja mieszank zan皻y sklepowej z ziemi mo瞠 by ?

Troch za rzadko :roll: Jak pisa Maniek- co drugi dzie

maniek - 26-01-09, 20:30

Neon napisa/a:
Stanowisko te niczego sobie takie dzikie miejsc闚ki s
Zdziwi豚y si 瞠 to prawie w centrum miasta :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ,dop鏦i mnie nie wypatrzyli czu貫m si tam naprawd jak w samotni :roll: ale ju "pozamiatane" :sad:
Neon - 26-01-09, 20:46

W sensie chodzi這 mi o to, 瞠 co drugi dzie :mrgreen:
Jak jeszcze b璠 mia jakie pytania to napisz, a wiosn jak b璠 jakie rezultaty to nie omieszkam poinformowa was na forum jako moich nauczycieli :smile:

Co do tego zestawu co napisa貫m nie macie zastrze瞠 ?

Pozdrawiam.

_barti_ - 26-01-09, 20:54

No dobra, a jak takiego ci庵niesz karpiszona z tego miejsca, to jak podbierzesz, jak sam jeste?
Neon - 26-01-09, 21:11

Podbierakiem ? :mrgreen: Nie no og鏊nie ja zrobi貫m zdj璚ie stoj帷 NA stanowisku na kt鏎ym b璠 roz這穎ny i widok 這wiska. Dam rad sam podbierakiem ew. mog wej嗆 do wody z podbierakiem po karpisko :wink:

W sumie teraz nie wiem do kogo pad這 to pytanie :?: W ka盥ym razie ja j/w .

_barti_ - 26-01-09, 21:19

My郵a貫m o Ma鎥u
maniek - 26-01-09, 21:26

_barti_ napisa/a:
to jak podbierzesz, jak sam jeste?
_barti_, oboj皻nie czy jestem sam[najcz窷ciej] czy jest nas 10 os鏏 to wszystkie ryby podbieram sam ,wszystkich zreszt o tym uprzedzam ,zeby si nie "wpieprzali" :wink: ,podbierak mam opanowany do perfekt ,wstawi貫m fotk To逍ygi popatrz a potem luknij na fotk klenia z podbierakiem ,tym podbierakiem j podebra貫m by貫m sam.
primo - 26-01-09, 21:31

maniek napisa/a:
A jak wyr帳a貫m za du穎 trzcin ryby zacz窸y mnie unika

ale pojawili sie za to nowi goscie na miejscowke :)

Neon napisa/a:
haczyk 10/8/6 ? Co wybra ? Wydaje mi si, 瞠 na karpie 2-4kg taki hak oczywi軼ie jaki markowy porz康ny 8 b璠zie ok ? Z tym, 瞠 i tak chyba musz kupi nowe haki bo z "kutych" to mam tylko 6, a to s za du穎 tak mi si wydaje.

spokojnie karpiowa 4-ka , nawet 2-3 kg bezproblemowo zasysaja przynete z hakiem , kukurydze kupisz na bazarku lub u zaprzyjaznionego rolnika

Neon napisa/a:
b璠 j prawdopodobnie skleja mieszank zan皻y sklepowej z ziemi

po cholere ci ta ziemia ? jak chcesz robic kule to juz lepiej po ugotowaniu kukurydzy na goraco wsypac kasze manna wymieszac i pozniej lepic kule , a jak masz zamiar necic blisko brzegu to lyzke do necenia zrobisz z butelki po "fancie"

kukurdze na wlos , a nie na hak ,wiesz chyba o tym ?

_barti_ - 26-01-09, 21:31

Jak zaufani ludzie, to dlaczego sam?
Neon - 26-01-09, 21:42

Ok czyli haczyk ju wiadomo, a co do w這sa to jeszcze si zastanawia貫m, ale skoro na w這sie jest lepiej to i b璠zie na w這sie na pewno, ale musz o tych zestawach w這sowych jeszcze poczyta i uzbroi si w jakie materia造 i po獞iczy produkcj przypon闚 z w這sem. :wink:
maniek - 27-01-09, 18:45

primo napisa/a:
ale pojawili sie za to nowi goscie na miejscowke
Pojawili ale lekko nie mieli :wink: :cool: najpierw musieli wywrotk ga喚zi wytarga :mrgreen: .Cyrk by dwa sezony ,ma這 si nie potopili ,ale ju nie po這wili ,zastosowa貫m n璚enie blokuj帷e :cool: :razz: .
Neon napisa/a:
a co do w這sa to jeszcze si zastanawia貫m
Mo瞠sz spr鏏owa i tak i tak ,nad wod trzeba kombinowa.
_barti_ napisa/a:
Jak zaufani ludzie, to dlaczego sam?
Je郵i to do mnie pytanie ,to lubi sam w璠kowa nie lubi t這ku ,lubi sam wypracowa ryby.
Neon - 27-01-09, 21:35

Ano i spr鏏uj i takie podej軼ie mi si podoba "pr鏏uj", a nie : "tylko na w這s ! nie ma innej opcji ! " itp.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzi瘯i za pomoc :wink:

Neon - 28-02-09, 00:25

Zakupi貫m troszeczk sprz皻u, rozpocz掖em wi您anie przypon闚 dlatego wrzucam fotki i przypon闚 mo瞠 znajdziecie co co mo積a w nich poprawi, albo skomentujecie, 瞠 s w miar poprawne :wink:

Haczyki Tandem Baits Super Strong Nr 4 i Quantum Nr 4.
W這sie kr鏒kie ze wzgl璠u na to, 瞠 te 3 przypony s zrobione typowo na ziarna (kukurydza, groch).
Plecionka Balsax 0,16mm.

"Nakr璚i貫m" si na te wiosenne karpie i ju codziennie obmy郵am taktyk n璚enia, szykuj przypony i og鏊nie kombinuj :mrgreen:

Tu moje pytanie czy przy 篡販e g堯wnej 0,35mm u篡waj帷 ci篹arka centrycznego powiedzmy do 100g b璠 musia stosowa przypon strza這wy ? Skoro ludzie u篡waj feeder闚 do 120g i u篡waj ci篹kich koszyk闚 z zan皻, kt鏎ych masa oscyluje w granicach 100g i zestaw nie p瘯a bez strza堯wki to chyba i tutaj nie jest ona KONIECZNA ? Problem w tym, 瞠 obawiam si w瞛豉 (mam w璠zisko Mitchell Universe II Feeder 60-120g, kt鏎e ma jak wiadomo malutkie przelotki szczeg鏊nie na szczyt闚ce i obawiam si, 瞠 w瞛e m鏬豚y wr璚z uszkodzi przelotki w skrajnym przypadku, albo przynajmniej mog by problemy przy zarzucaniu...). Dlatego chyba zaryzykuj bez przypony strza這wego zestawem (mowa tu o zestawie na wi瘯sza wod bo na ten stawik ju zestawik mam opracowany i co do niego nie mam w徠pliwo軼i bo w zestawach przelotowych jakie do鈍iadczenie mam) :

篡趾a g堯wna --> na niej ci篹arek centrycznie do 100g zblokowany --> kr皻lik --> agrafka --> przypon

Uda si bez rwania zestawu ?

Pozdrawiam :wink:

galuch - 28-02-09, 11:52

A na jakie odleg這軼i chcesz tym maha?
Neon - 28-02-09, 13:41

Do 60-80m mam nadziej, generalnie mniej wi璚ej tyle ile dam rad swobodnie n璚i rakiet.
Garfield - 28-02-09, 13:48

Przypon strza這wy b璠zie zb璠ny chyba ze musisz uzywac b.silowego holu gdzie masz jakies kolki kamienie itp. z zy趾 0,35 spokojnie mo瞠sz machac takim zestawem na t odleg這嗆 ale mimo wszystko jesli sie nastawiasz na karpie lepsza by豉 by karpi闚ka przez te ma貫 przelotki mo瞠sz miec kr鏒sdze rzuty
Neon - 28-02-09, 14:04

疾 by豉by lepsza to wiem :wink: Kupi貫m to w璠zisko bo bardzo lubi DS, a karpiarstwa chc spr鏏owa wi璚 mog po鈍i璚i te 10-50m zasi璕u rzutu jak na razie, a jak z豉pie bakcyla na dobre to b璠 sukcesywnie kompletowa sprz皻 zapewne :wink:

Dzi瘯i za odpowied i pozdrawiam :wink:

warszawa_24 - 12-03-09, 20:37

Mog豚y mi kto doradzi jak捷 plecionk przyponow na karpia?
砰趾a g這wna to Dragon Millenium Karp 0,35 wi璚 co najmniej 25 Lb b璠zie mi potrzebna, 35 Lb mile widziana. Mam kilka na oku ale niewiem jakie wybra.
Najlepiej TB.

ds-fan - 12-03-09, 21:22

Ja 這wie na SUFIX camo skin 25 lb ta plecionka jest oki.
Plecionki karpiowe s produkowane 15 i 25lb ,35lb jeszcze nie widzia貫m.
25lb to 12kilo a taki przypon wytrzyma ka盥ego mi鄂a.Od czego w ko鎍u amortyzacja 篡趾i i hamulec w ko這wrotku?Zreszt ta 篡趾a ma podan wytrzyma這嗆 12,30kg a na w篥le traci kilkana軼ie procent wytrzyma這軼i.
Wi璚 te 25lb ci spokojnie starczy.

galuch - 12-03-09, 21:57

warszawa_24, tak jak napisa ds-fan - wybierz sobie co z Sufixa - dobre i tanie.
dudi - 15-03-09, 09:34

Strza堯wke msisz da je郵i rzycasz w okolicach 100m.
Je郵i mniej do dasz rade. Ja u篡wam te strza堯wki na Odre cho rzucam blisko, bo chronie przed kamieniami i mau瘸mi itd.

Co do twojego zestawu w這sowego to we wszystkiech przypadkach 1 duzy b陰d - rurka termoskurczliwa po pierwsze nie jest chyba w ogole pogrzana i po drugie w pierwszym w篥le za d逝ga i po trzecie we wszystkich przypadkach podczas podgrzania podginasz j na chciany k徠 ok 30-40 stopni. Jesli tak nie robisz to ona nic nie daje.
A ty masz j po prostu naci庵ni皻a i tyle.

W 1 wezle ta rurka na szczycie - ja tak nie robie ale widzia貫m 瞠 niekt鏎zy daj. Mi nie pasuje.
2 w瞛e - w這s za wczesnie odchodzi od haka.
3 - juz lepiej

Neon - 15-03-09, 11:03

Dzi瘯uj za porady Dudi uwzgl璠ni przy wi您aniu nast瘼nych przypon闚 :wink: Rurki s podgrzane normalnie s du穎 grubsze :razz: Og鏊nie znalaz貫m fajny patent na kurczenie tych rurek bez u篡wania czajnika czyli pary wodnej...(to na fotkach jeszcze robi貫m nad par) Dobra "lokosuszarka" i rurki kurcz si a mi這, ma t przewag nad zwyk豉 suszark do w這s闚, 瞠 daje strumie o mniejszej 鈔ednicy - polecam :mrgreen:

Pozdrawiam.

galuch - 15-03-09, 22:54

dudi napisa/a:
2 w瞛e - w這s za wczesnie odchodzi od haka.
Quasi D Rig - 幢e zrobiony?
dudi - 17-03-09, 21:30

NO jak dla mnie to nie jest Quazi Drig.
galuch - 17-03-09, 21:43

Nie jest, ale ...
Neon - 17-03-09, 22:50

Galuch wrzu sobie w youtube has這 : fox guide to rigs i b璠ziesz wiedzia o co chodzi.
galuch - 17-03-09, 23:23

Neon, mo瞠sz poda dok豉dny link bo nie moge znale潭. Chodzi wam o nazwe czy co? Bo ja tam na fachowym nazewnictwie si nie znam.
Zapytam tak: czy wszystkie "w這sy" w przyponach karpiowych maj wychodzi w po這wie haka??? Widzia貫m przer騜ne przypony i wydaj mi si 瞠 nie jest to regu陰.
Bardzo prosi豚ym o dok豉dne wyt逝maczenie bo jak wiecie jestem pocz徠kuj帷ym.

Neon - 18-03-09, 00:15

Fox Guide to Rigs Kliknij ten link zobacz filmik i mo積a si sporo nauczy :wink:

Ja te jestem nowy to b璠zie m鎩 pierwszy sezon w polowaniu na karpia, a drugi og鏊nie w璠karski... Polecam og鏊nie filmy KORDA Art of the state underwater carp fishing bo mo積a si wiele nauczy i nawet nie s逝chaj帷 rad, kt鏎e tam daj samemu wyci庵n望 wiele wniosk闚 dzi瘯i kamerce podwodnej... Ja podchodz do w璠karstwa bardzo elastycznie i nie trzymam si sztywnych standard闚 typu "przypon musi mie xx cm, a w這s xx mm" podchodz do tego elastycznie tak samo do rodzaj闚 zan皻y, przyn皻y itd. nie trzymam si sztywnych standard闚 i b璠 robi swoje pr鏏y z mixem do rakiety, przyn皻ami, zapachami itp... W璠karstwo to nie ma matematyka tu nie jest tak, 瞠 2+2 = 4 w w璠karstwie nie tylko to co jest najpopularniejsze i polecane przez wszystkich "guru" jest dobre. Przekona貫m si o tym 這wi帷 rok w moim rejonie, kiedy wszystkie "profesjonalne" rady nie zda造 egzaminu na mojej wodzie, a 這wi帷 wbrew niekt鏎ym "elementarnym zasadom" 這wi貫m rybki podczas gdy obok panowie siedzieli i narzekali, 瞠 ryb nie ma i nie bior :mrgreen:

hubal - 18-03-09, 17:15

Neon.... Tak teraz KURCZAK patrze i zdj璚ie mojego tajemniczego stawu da貫. Mowa oczywi軼ie o stawie 611. By貫m w tym roku ju tam ok 3 razy.

這wie tam ok 3 lata, woda niepozorna, ka盥y "normalny" w璠karz si z niej smieje. Przyjecha貫m tam przypadkiem i na pierwszej wyprawie mia貫m popularny "komplet". Czasami tam zagl康am.
Mia貫m ju tam par zasiadek ok 3-5 dni, jedniodniowych nie licze. Ameryki nie odkry貫, bo ja ju tam n璚e 2 sezon :grin:

Co do rybostanu, to si nie zgodze. Co do mu逝 i g喚boko軼i r闚nie.
Co do ciekawostek jest tam np. w璕orz, sandacz, mi皻us ( nikt mi nie wierzy, nawet jak fotki pokazuje :cry: )

Po這wisz tam TYLKO na jeden zapach. Jak ryba nie bierze, to na tym stawie ja nie przekupisz niczym, musisz trafi.
Je郵i planujesz 這wi na stanowisku, z kt鏎ego robi貫s foto to nie b璠ziemy wchodzi sobie w droge.

Je郵i zobaczysz kogo na zielonym elektrostatyku, z rodpodem i zielonym parasolem to to b璠e ja..

99,9 % ludzi co tam 這wi to typowi mi瘰iarze z przedwojennym bambusem, podobnie jak wszyscy miejscowi.

Co do samego 這wienia, to w moim wykonaniu jest ono "dziwne". Je郵i jeste pokojowo nastawiony i nie zale篡 ci typowo na mi瘰ie, mo瞠my czasem wsp鏊nie "pokarpiowa".
efekty ci zaskocz :D

dudi - 18-03-09, 19:05

A co do rig闚 - no nie wszystkie w這sy musza wychodzic przy 逝ku - Ja osobiscie nie potempi貫m 1 w瞛豉 a wychodzi na szczycie haka. bo widzia貫m ze takie si stosuje, ale ja nie jestem do nich przekonany.

Dla mnie najlepsze jest to co proste. Czyli w這s przy 逝ku i rurka termoskurczliwa ew.
Czasem bawie sie w Drigi itd ale 瘸dko na nie 這wie.

I zawsze polecam test w瞛豉 na d這ni.
Dla nie wtajemniczonych - jak zawi捫enie w瞛e, chwytamy za kr皻lik (czy co tam jest na drugim koncu) i k豉dziemy na d這ni. Pozniej przesywamy tak nasz przypon jabysmy chcieli sie zaci望 w d這. Jak hak przechodzi przez d這n i sie nie wbija jest zle.
Dobry wezel wbija sie prawie zawsze.

Nie wiem czy jasno wy逝maczy貫m :/

Neon - 18-03-09, 19:11

Ehh widz, 瞠 ju nie mo積a wrzuca fotek nawet na haczyk... Niestety zgad貫 i co do 這wiska i co do miejscowych, a co do mu逝 i g喚boko軼i to pewnie zale篡 od miejsca. Coraz mniej mi si podoba to 這wisko ze wzgl璠u na ilo嗆 ludzi i blisko嗆 軼ie磬i rowerowej, a co za tym idzie du篡m nagromadzeniem ludzi...
Si康 tam par razy, troch pon璚, mo瞠 co z這wi nie mam poj璚ia jak tam jest z populacj ryby, ale po ilo軼i mi瘰iarzy/hektar stawiam, 瞠 rewelacji nie ma, a wi瘯szo嗆 to malizna, ale chce tam sobie zrobi trening (g堯wnie n璚enia), nastawiam si na inny zbiornik tak docelowo.

A co do mnie to jestem wyznawc c&r i godnego traktowania ryb tak瞠 bez obaw.

Pozdrawiam.

hubal - 18-03-09, 19:24

Wiesz, nie pisa貫m tego po to, aby zakosi ci miejsce. Zwyczjnie uwa瘸m, 瞠 przez ok 10 lat intensywnego w璠kowania, NIE MA w obr瑿ie 30 km zbiornika wody, kt鏎ego bym nie rozpozna po zdj璚iu ( i ani pora roku, ani stanowisko mnie nie zmyli :grin: )

Staw ma pare minus闚, mianowicie: s tam mo瞠 4 stanowiska, ludzi w cholere ( szczeg鏊nie tych upierdliwych ), no a w lecie du穎 pijanej "m這dzie篡".

Ja tam b璠e w tym roku kulki testowa. Je郵i chcesz po這wi pierwsze karpie to uwa瘸m, 瞠 to jest staw do tego idealny.

Ps. Masz mo瞠 czarne w這sy i biega貫 z termometrem po tym stawie tydzien temu?

Ps2. Je郵i tym docelowym zbiornikiem ma by gzel, to hmm... powodzenia 篡cze.

pawel18 - 29-03-09, 16:27

Neon bardzo fajny filmik wrzuci貫s :) mam tylko pytanie przy 2 czesci rig 2 stiff knotless knot na koncu montowany jest taki ciezarek z jakas rurka ktora sie przypina. Wiesz moze gdzie mozna nabyc tego rodzaju ciezarek? bede wdzieczny za info:)
czy to co takiego? chodzi mi zeby ciezarek byl z tak rurk na w瞛e tylko nie wiem czy ten z linka tak ma

http://allegro.pl/item585...06g_3_75oz.html

Neon - 29-03-09, 18:39

Ahh to 瘸dna filozofia i nic specjalnego nie do kupienia tam nie ma na szcz窷cie :wink: Po prostu zauwa jakie mocowanie ma ci篹arek wygl康a jak spinka do w這s闚 tak ? Tak瞠 mocujesz go do p皻elki i na to naci庵asz po prostu CIASN rurk silikonow, 瞠by ci篹arek si nie wypi掖 :wink:
Ci篹arek do kt鏎ego da貫 link to zwyk造 ci篹arek centryczny mocowany przelotowo nie ma on takiego mocowania jak wida na filmiku, aczkolwiek mam te inne przypuszczenie jak to mog這 by zrobione, a nie wida tego na filmie. Jest taki ci篹arek jak da貫 link, a na ko鎍u 篡趾i jest kr皻lik i agrafka w kszta販ie spinki, a ci篹arek jest wci郾i皻y w kr皻lik odpowiedniego rozmiaru - tak si cz瘰to robi z tym, 瞠 w takim przypadku polecam zwyk陰 agrafk lub tak "karpiow", ale tak na kt鏎 nie trzeba naci庵a rurki, a ew. mo積a, 瞠by nie zbiera豉 syfu z dna :wink: Troch namiesza貫m, ale mam nadziej, 瞠 zrozumiesz o co mi chodzi :mrgreen:

Pozdrawiam.

pawel18 - 29-03-09, 18:51

Aha dzieki za odp ale jeszcze pytanko to ta rurka jest osobno do kupienia? czy w zestawie z ciezarkiem? czy to jest zwyk造 kawa貫k rurki antyspl徠aniowej??;/
Neon - 29-03-09, 20:18

Zwyk豉 rurka silikonowa czyli np. taka jak mi璚iutka antyspl徠aniowa tylko o dopasowanej 鈔ednicy. W ka盥ym w miar wyposa穎nym w璠karskim mo積a kupi r騜ne 鈔ednice rurek silikonowych, min. firmy karpiowe robi takie paczki np. po 10 sztuk rurek ok. 5cm itp...
Co do zestaw闚 natomiast to takie rurki s np. w komplecie firmy Stonfo gdzie znajduje si komplet element闚 potrzebnych do zrobienia zestawu z klipsem "bezpiecznym" i tam s takie kr鏒kie rurki silikonowe, 2m antyspl徠ani闚ki, klipsy, kr皻liki i koraliki - polecam ok. 12z i mamy elementy na 5 zestaw闚 przelotowych b康 "samozacinaj帷ych" w zale積o軼i jak skonfigurujemy czyli dosy tanio to wychodzi :wink:
Pozdrawiam.

pawel18 - 29-03-09, 20:22

Teraz wszystko jasne. Dzieki wielkie:)
warszawa_24 - 05-05-09, 06:12

Jaki kr皻lik wybra do zestawu o wytrzyma這軼i 11 Kg?

TB 6 czy 8?

dudi - 05-05-09, 06:37

Kr皻liki dobieraj do ci瞛ark闚, koszyczk闚 do metody albo bezpiecznego klipsu.

Oczywi軼ie jes赧 這wisz na samozacinaj帷e, bo musisz go wcisn望 w wy瞠j wymienione akcesoria.

Je雀i na przelotowe, no to wg upodoba. Ale z tego co pamietam to 7,8 s ok i pasuj do wi瘯szo軼i w.w akcesori闚.

warszawa_24 - 05-05-09, 06:43

Kr皻lik do koszyczka metoda TB 60 G.

8 b璠zie w takim razie dobry? Bardzo bym prosi o odpowied, gdy dzi sk豉dam zam闚ienie w sklepie.

dudi - 06-05-09, 10:04

warszawa_24, Nie wiem .... sprawdz sobie w sklepie ale 8 mysle ze na pewno da sie wcisnac.
warszawa_24 - 06-05-09, 11:42

Kupi貫m 8, mam nadzieje, 瞠 bd dobry.
wypas01 - 16-06-09, 19:39

mam nast瘼uj帷e pytanie: czy kto mo瞠 pr鏏owa 這wi karpie z powierzchni przy pomocy kuli wodnej i kulek (pop up闚) ? czy ma to w og鏊e sens
warszawa_24 - 16-06-09, 20:33

Tak, podobno ma sens, 這wi tak ludzie.
Ja tak zamie瘸m 這wi to逍ygi na komercyjnym 這wisku.

michas - 16-06-09, 21:43

wypas01 napisa/a:
mam nast瘼uj帷e pytanie: czy kto mo瞠 pr鏏owa 這wi karpie z powierzchni przy pomocy kuli wodnej

這wi貫m tak na komercyjnym 這wisku, jako przyneta - sk鏎ka z kawa趾iem mi瘯iszu z chleba. je郵i wida, 瞠 karpie 瞠ruj na powierzchni to warto spr鏏owa, mi si akurat sprawdzi這

pawel18 - 16-06-09, 22:28

michas napisa/a:
這wi貫m tak na komercyjnym 這wisku, jako przyneta - sk鏎ka z kawa趾iem mi瘯iszu z chleba. je郵i wida, 瞠 karpie 瞠ruj na powierzchni to warto spr鏏owa, mi si akurat sprawdzi這

Wypas pyta konkretnie o 這wienie na protein z pod powierzchni, bo wiadomo 瞠 na inne przyn皻y takie jak sk鏎ka z kawa趾iem mi瘯iszu mo積a.

wypas01 - 17-06-09, 04:02

pokombinuje z tym i jak mi si uda osi庵n望 cel to napisze co i jak
michas - 17-06-09, 11:40

pawel18 napisa/a:
Wypas pyta konkretnie o 這wienie na protein z pod powierzchni, bo wiadomo 瞠 na inne przyn皻y takie jak sk鏎ka z kawa趾iem mi瘯iszu mo積a.

w takim razie mu odpowiedz a nie za鄉iecasz temat :evil:

R23 - 07-04-11, 20:39

Witam serdecznie wszystkich.
W璠kuj od nie dawna a moim ulubionym sposobem jest karpi闚ka. Zazwyczaj 這wie na bardzo tanim sprz璚ie za 100z ko這wrotek plus kij 3.60m teleskopowy. teraz mam zamiar kupi zestawik pod karpi闚k.

Kij, ko這wrotek, 篡趾a lub plecionka (nie wiem co lepsze) i og鏊nie to co do tej metody jest potrzebne. Ja na tym si nie znam. Wi璚 prosz was o porady co kupi. Kwota jest niska bo tylko 200z i zdaj sobie spraw z tego 瞠 nie b璠zie to super zestaw ale na pocz徠ek przygody mam nadziej 瞠 mi wystarczy. Mile widziane aukcje np z allegro abym m鏬 widzie jak co wygl康a itp. Czekam na wasze porady i wyrozumia這嗆 poniewa naprawd jestem amatorem. Nie nastawiam si na ogromne karpie tylko my郵 瞠 w granicach do paru kilo. pozdrawiam

Arek0402 - 07-04-11, 21:28

Cytat:
tylko 200z i zdaj sobie spraw z tego 瞠 nie b璠zie to super zestaw ale na pocz徠ek przygody mam nadziej 瞠 mi wystarczy.

No jak na karpiowy zestaw to 200z jest zdecydowanie za ma這, plecionka odpada bo poch這n窸a by prawie po這w tego co masz na ca造 zestaw. Je瞠li chodzi o kij to pozostaje ci jaki Jaxon lub Konger, najlepiej nasadowy a m造nek to nie mam poj璚ia jaki, na taki typu big pit to z pewno軼i za ma這. Z ta雟zych 篡貫k to Dragon Camou Carp b璠zie ok (17-20z za 300m)

tomek1 - 08-04-11, 19:59

R23, w璠ka Konger Carbomaxx Carp 360/100

http://allegro.pl/konger-...1533657793.html

ko這wrotek Robinson Freerunner

http://www.wedkarskisprze...roducts_id=2033

Ewentualnie robinson Maxim.

Do tego 篡趾a, bo na plecionk braknie kasy :wink:

pisaq - 25-04-11, 09:43

99% mojego w璠kowania to spinning, ale zdarza mi si posiedzie przy karpi闚ce.
U篡wam 3 sk豉dowego w璠ziska 3lbs o d逝go軼i 3,60m i ko這wrotka Robinson FreeRunner 606, na kt鏎y nawin掖em 500m 篡趾i Sufix Xcelon 0,30mm.
Do tego ci篹arek 40-60g zamontowany na sta貫 na rurce silikonowej, czasami ma豉 kie豚aska PVA i zestaw leci a mi這. Konkretne mi鄂i 這wi rzadko, bo nie mam czasu na d逝gie zasiadki, ale kijek pracuje 豉dnie. Do tego jaki Videotronic z 3 pokr皻豉mi i jest fajnie.
Cena zestawu to jakie 135(kijek)+95(m造nek)+30(linka)=260z, czyli niedu穎. Wiadomo, reszta te kosztuje - haki, plecionki przyponowe, gotowe rigi, kr皻liki, rurki, klipsy, ci篹arki, koszyczki the method, materia造 PVA itp, na to trzeba przeznaczy tak do 100z. A do tego kulki, pellet, granulat, ziarna... Tak瞠 nawet w wersji ekonomicznej karpiowanie tanie nie jest.
Osobi軼ie uwa瘸m, 瞠 這wi帷 karpie 3-4razu do roku nie ma sensu inwestowa w co dro窺zego, ale przyznaj bez bicia, 瞠 moje zestawy nie prze篡造by regularnych kontakt闚 z dwucyfrowymi ciprinusami.

jony - 25-02-12, 20:34

Czy Waszym zdaniem przy 這wieniu gruntowym - wody stoj帷e, na w這s, koszyczek zan皻owy powinien by z w豉snym obci捫eniem np. 20 gram, czy wystarczy obci捫enie sam zan皻. υwienie, jaki i zarzucanie zestawu z brzegu.
zdrapek - 25-02-12, 23:30

jony napisa/a:
Czy Waszym zdaniem przy 這wieniu gruntowym - wody stoj帷e, na w這s, koszyczek zan皻owy powinien by z w豉snym obci捫eniem np. 20 gram, czy wystarczy obci捫enie sam zan皻. υwienie, jaki i zarzucanie zestawu z brzegu.

υwienie na w這s teoretycznie ma za zadanie spowodowanie zaci璚ie pierwotne karpia, a do tego potrzeba odpowiedniej masy ci篹arka. Zan皻a z koszyczka (je郵i jest odpowiednio przygotowana) powinna si uwalnia, czyli z biegiem czasu zmniejsza mas zestawu.

Niekt鏎zy 這wi "na sztywno" co te powoduje samozaci璚ie w tym przypadku sama masa ci篹arka nie ma takiego znaczenia, tutaj liczy dobry hak i ogromne znaczenie odgrywa rozci庵liwo嗆 linki i odleg這嗆. Sam testowa貫m taki patent ale na rzekach przy do嗆 mocno dodkr璚onym wolnym biegiem, ale na tyle s豉bo 瞠by spory przeciwnik nie zabra mi mojego kijka.

Przy takim myku przydatna jest:
Taka gumowa ko鎍闚ka do buzz bara czy podp鏎ki, kt鏎a "trzyma w璠k" :
http://allegro.pl/gumowa-...2162605965.html

jony - 26-02-12, 10:20

zdrapek napisa/a:
jony napisa/a:

υwienie na w這s teoretycznie ma za zadanie spowodowanie zaci璚ie pierwotne karpia, a do tego potrzeba odpowiedniej masy ci篹arka. Zan皻a z koszyczka (je郵i jest odpowiednio przygotowana) powinna si uwalnia, czyli z biegiem czasu zmniejsza mas zestawu.

Niekt鏎zy 這wi "na sztywno" co te powoduje samozaci璚ie w tym przypadku sama masa ci篹arka nie ma takiego znaczenia, tutaj liczy dobry hak i ogromne znaczenie odgrywa rozci庵liwo嗆 linki i odleg這嗆. Sam testowa貫m taki patent ale na rzekach przy do嗆 mocno dodkr璚onym wolnym biegiem, ale na tyle s豉bo 瞠by spory przeciwnik nie zabra mi mojego kijka.

Przy takim myku przydatna jest:
Taka gumowa ko鎍闚ka do buzz bara czy podp鏎ki, kt鏎a "trzyma w璠k" :
http://allegro.pl/gumowa-...2162605965.html

Do tej pory stosowa貫m spr篹yn z rurk bez obci捫enia (jedynie zan皻a) i trafia造 mi si karpie do 10 kg. Nie wiem natomiast ile mia貫m dodatkowych karpi na haku, kt鏎e si nie zaci窸y poniewa nie by這 odpowiedniego obci捫enia. Nie chcia豚ym natomiast stosowa zbyt wiele o這wiu w koszyku st康 moje pytanie o doci捫enie zestawu.

Arek-Karp - 26-02-12, 13:06

jony napisa/a:

Spr鏏uj zamiast rurki zastosowac leadcore - rurka mo瞠 nabierac wody i unosic si nad dnem. Zamiast koszyka zwyk貫go specjaln spr篹yn do "metody" - ma ona ten plus ze sa modele z obci捫eniem tylko z jednej strony, czyli oblepiasz ta "spr篹yn" zan皻, pami皻aj帷 jednocze郾ie gdzie jest w niej zamocowane obci捫enie, po oblepieniu haczyk z przyn皻 wciskasz w t zan皻 na spr篹ynie dok豉dnie po drugiej stronie (czyli obci捫enie masz na dole a hak "mocujesz na g鏎ze). Jakie plusy - brak splata, przyn皻a zawsze b璠zie na g鏎ze - czyli po wpadni璚iu do wody i uwolnieniu si zan皻y hak z przyn皻 b璠zie zawsze dobrze eksponowany i rybka w pierwszej kolejno軼i do niego wpadnie. Polecam do tego bardzo kr鏒kie przypony ok 7-10cm. Dobrze si to sprawdza przy 這wieniu na kulki p造waj帷e lub ba逕anki - przyn皻a 豉dnie unosi si tu nad zan皻. Aaaaaa ledacore - po to by ko鎍owy odcinek zestawu 豉dnie le瘸 na dnie.

jony - 27-02-12, 16:08

Wizualnie tak sobie wyobrazi貫m zestaw do metody: Haczyk z w這sem i przyponem ok. 10 cm. d逝go軼i wykonanym ze zwyczajnej plecionki. Przypon 陰cz z 篡趾 g堯wn przy pomocy kr皻lika. Na 篡趾 g堯wn zak豉dam koralik gumowy i koszyk do metody a wcze郾iej gumowy stoper. Haczyk z przyn皻 wciskam w zan皻 od w豉軼iwej strony, rzucam i 豉pi 豉dnego karpia. :wink: Je瞠li 幢e rozplanowa貫m sobie zestaw do metody prosz o poprawienie mnie.
Jednak z uwagi na fakt, i zaplanowa貫m sobie n璚enie i 豉panie grochem lub kulkami na razie nie rozwa瘸m mo磧iwo軼i stosowania przyn皻 p造waj帷ych. Mam w zwi您ku z tym pytanie czy stosowanie przyn皻 ton帷ych wp造nie na zmniejszenie bra w tej metodzie?

Arek-Karp - 27-02-12, 17:01

jony napisa/a:
Wizualnie tak sobie wyobrazi貫m zestaw do metody: Haczyk z w這sem i przyponem ok. 10 cm. d逝go軼i wykonanym ze zwyczajnej plecionki. Przypon 陰cz z 篡趾 g堯wn przy pomocy kr皻lika. Na 篡趾 g堯wn zak豉dam koralik gumowy i koszyk do metody a wcze郾iej gumowy stoper. Haczyk z przyn皻 wciskam w zan皻 od w豉軼iwej strony, rzucam i 豉pi 豉dnego karpia. :wink: Je瞠li 幢e rozplanowa貫m sobie zestaw do metody prosz o poprawienie mnie.
Jednak z uwagi na fakt, i zaplanowa貫m sobie n璚enie i 豉panie grochem lub kulkami na razie nie rozwa瘸m mo磧iwo軼i stosowania przyn皻 p造waj帷ych. Mam w zwi您ku z tym pytanie czy stosowanie przyn皻 ton帷ych wp造nie na zmniejszenie bra w tej metodzie?

To po kolei
Koralik gumowy mi璠zy koszykiem a kr皻likiem - mo瞠sz na sztywno w這篡c kr皻lik w otw鏎 koszyka bez koralika otrzymasz w ten spos鏏 zestaw prawie samozacinaj帷y, lub tak jak piszesz z koralikiem - wtedy masz niby wi璚ej finezji i lekki luz dla ryby:))))Oczywi軼ie w obydwu przypadkach mo瞠sz zastosowac leadcore 瞠by zestaw le瘸 豉dnie i pewnie na dnie.
Piszesz ze b璠ziesz 這wi na kulki i groch - to kulki tez s p造waj帷e - chyba ze ja co 幢e zrozumia貫m :lol: . Istota przyn皻y p造waj帷ej polega na tym ze 豉dnie unosi si nad zan皻 z koszyka - a co za tym idzie rybka natyka si na ni w pierwszej kolejno軼i - z regu造 :mrgreen:
Oczywi軼ie ze przyn皻y "nie p造waj帷e" b璠 te znakomite.
Spr鏏uj zastosowac plecionk w otulinie - i 1 - 1,5 cm od haczyka zdj帷 otuline - efekt b璠zie taki ze przypon b璠zie 豉dnie le瘸 na dnie a odcinek bez otuliny razem z hakiem b璠zie 豉dnie neutralnie prezentowa przyn皻 - ale to ju wedle uznania, ja akurat lubi eksperymenty i to akurat si sprawdzi這.

A i tak w tym wszystkim jest najwa積iejsza dobra przyn皻a iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii karpie :razz:

pozdrawiam
Arek

jony - 27-02-12, 18:38

Masz racj, kulki p造waj帷e s og鏊nie dost瘼ne, ale jak np. nauczy groch p造wa? :lol: Chcia豚ym jeszcze doprecyzowa jedn kwesti. Z tego co zrozumia貫m za koszyczkiem na 篡販e g堯wnej zak豉da si stoper. kt鏎y ma zadanie ograniczenie wysnuwania 篡趾i gdy ryba odp造wa z przyn皻 i jej samozaci璚ie. Mam w zwi您ku z tym pytanie: jaka odleg這嗆 powinna by pomi璠zy koszyczkiem a stoperem?
Arek-Karp - 28-02-12, 19:35

jony napisa/a:
Masz racj, kulki p造waj帷e s og鏊nie dost瘼ne, ale jak np. nauczy groch p造wa? :lol: Chcia豚ym jeszcze doprecyzowa jedn kwesti. Z tego co zrozumia貫m za koszyczkiem na 篡販e g堯wnej zak豉da si stoper. kt鏎y ma zadanie ograniczenie wysnuwania 篡趾i gdy ryba odp造wa z przyn皻 i jej samozaci璚ie. Mam w zwi您ku z tym pytanie: jaka odleg這嗆 powinna by pomi璠zy koszyczkiem a stoperem?

Jak nauczyc p造wac groch??? he nic prostszego w sklepach z karpiowymi manelami mo積a nabyc takie fajnie, r騜nokolorowe pianki, kt鏎e w豉郾ie s逝膨 do podnoszenia przyn皻y. Nabijasz na w這s najpierw groch a nast瘼nie tak piank (kszta速 i wielko軼 dostosowujesz oczywi軼ie do wagi grochu) i jak to m闚i Ferdu - GITARA :razz:

Stoper - po co za koszykiem????? Tak jak pisa貫m - samozacin帷y zestaw to kr皻lik wk豉dasz w koszyk - 豉dnie wejdzie. Jak chcesz dac rybce luzu to stosujesz stoper przed kr皻likiem - i wtedy ma luz. Nie widz sensu stosowania stopera za koszykiem, czyli patrz帷 na zestaw od strony w璠ki.
Jak np. zastosujesz leadcore to mo瞠sz go po豉czyc z 篡趾 g堯wna za pomoc kr皻liki - w豉郾ie ten kr皻lik w tym wypadku b璠zie s逝篡 jako ogranicznik dla koszyka. Leadcor b璠zie mia powiedzmy 60-70cm - to taki b璠zie "luz".
Stosowanie stopera za koszykiem na 篡販e mija si z celem bo i tak co chwile b璠zie si przesuwa :grin:
Czyli kr鏒ko - zestaw samozacinaj帷y masz wtedy jak kr皻lik - ten od przypony - wk豉dasz w otw鏎 w koszyku do metody.

jony - 29-02-12, 19:10

Czy stosuj帷 leadcor na odcinku 篡趾a - kr皻lik - leadcor (koszyczek) - kr皻lik - przypon nale篡 stosowa kr皻liki z k馧kiem czy mog by bez k馧ek? i czy wi捫帷 taki zestaw stosuje si jakie specjalne wi您ania czy leadcor do kr皻lika wi捫emy w spos鏏 tradycyjny?
Czy na przypon ko鎍owy lepiej stosowa sztywne plecionki, a je瞠li tak to czy dobrze wi捫e si tak plecionk w這s metod bez w瞛豉?

Arek-Karp - 29-02-12, 19:31

jony napisa/a:
Czy stosuj帷 leadcor na odcinku 篡趾a - kr皻lik - leadcor (koszyczek) - kr皻lik - przypon nale篡 stosowa kr皻liki z k馧kiem czy mog by bez k馧ek? i czy wi捫帷 taki zestaw stosuje si jakie specjalne wi您ania czy leadcor do kr皻lika wi捫emy w spos鏏 tradycyjny?

Kr皻lik z k馧kiem mo瞠sz zastosowac w przyponie - plecionk wi捫esz do k馧ka - po to by przyn皻a teoretycznie lepiej pracowa豉 - tworzy si taka jakby "wajcha":) - g堯wnie przy przyn皻ach p造waj帷ych - ale to ju wedle uznania.

Jak kupisz gotowe odcinki leadcora z kr皻likami i agrafkami to masz spraw prost i jasn - ale to dro瞠j wychodzi ni leadcore na szpulce.

Tu masz link do filmiku jak uzbrajac leadcore:

http://www.youtube.com/wa...layer_embedded#!

Z 篡趾 g堯wn mo瞠sz 陰czyc oczko na leadcore (jak je zrobic zobaczysz na filmie):
- za pomoc kr皻lika
- za pomoc p皻elek - tak jak 陰czysz przypon z 篡趾 g堯wn w zestawach sp豉wikowych
- za pomoc w瞛豉 jaki wi捫esz do kr皻lika.

Teoretycznie najmniej uszkadza leadcore za這瞠nie kr皻lika - jak na filmie.

jony - 29-02-12, 19:43

Sorki ale w tzw. mi璠zyczasie edytowa貫m m鎩 post :oops: . Gdyby m鏬 mi jeszcze podpowiedzie odno郾ie stosowania plecionki na przypon i w這s to b璠 wdzi璚zny.
Arek-Karp - 29-02-12, 19:55

jony napisa/a:
Sorki ale w tzw. mi璠zyczasie edytowa貫m m鎩 post :oops: . Gdyby m鏬 mi jeszcze podpowiedzie odno郾ie stosowania plecionki na przypon i w這s to b璠 wdzi璚zny.

Tu jest pole do popisu - w zale積o軼i od .............. zasobno軼i portfela.
Najta雟ze - jaxon - ma chyba 2 kolory - i wytrzyma這軼 od 20 - 35lbs
A potem to ju Tnadem Baits - np. Gemini x2 lub x3 w otulinie - ca趾iem dobre.
Ja ostatnio testowa貫m z firmy KKARP - w otulinie i bez i tez ca趾iem fajne i w dobrej cenie.
A wy窺za p馧ka tzn dro窺za to ju Jackal,Fox'yitd i itp.

Plecionki w otulinie "m闚i" ze na dno z zawadami, muszlami itp. ja stosuje je nawet na dnie czystym poniewa fajnie lezy na dnie a odcinek bez otuliny czyli ko這 haka dobrze pracuje. I co wa積e mniejsze ryzyko sp豉tania podczas zarzucania.
Zastosuj na pocz徠ek 20 lbs - to jakie 9kg wytrzyma這軼i - maksymalnie 25lbs. grubsza nie potrzebna.
Oczywi軼ie s mi瘯kie i sztywniejsze plecionki, szybko ton帷e i wolno ton帷e - ale to juz zale篡 od warunk闚 po這wu.
Wyb鏎 nale篡 do Ciebie - ja proponuj miej jedn w otulinie i jedn bez. Kolor w sumie bez znaczenia ale "豉dnie" wygl康a np. CAMOU GREEN. A reszta sie oka瞠 na wod i przy pierwszych kapiach :razz:

jony - 12-03-12, 19:35

Dzisiaj dokona貫m zakupu koszyk闚 firmy TB. Po obejrzeniu koszyk闚 nasun窸y mi si pytania:
1. na zdj璚iach widzia貫m zestaw w kt鏎ym przypon zamontowany by od strony "smuklejszej" koszyka, natomiast w moim koszyku otw鏎 na kr皻lik jest od tej strony "grubszej". Czy wersja na zdj璚iu by豉 r闚nie poprawna?
2. na koniec rurki przechodz帷ej przez koszyk za這穎na jest taka dosy twarda "gumowa nasadka" z otworkiem na ko鎍u. Czy przy tradycyjnej metodzie powinna by za這穎na czy nale篡 j zdj望?

Arek-Karp - 12-03-12, 20:32

jony napisa/a:
Dzisiaj dokona貫m zakupu koszyk闚 firmy TB. Po obejrzeniu koszyk闚 nasun窸y mi si pytania:
1. na zdj璚iach widzia貫m zestaw w kt鏎ym przypon zamontowany by od strony "smuklejszej" koszyka, natomiast w moim koszyku otw鏎 na kr皻lik jest od tej strony "grubszej". Czy wersja na zdj璚iu by豉 r闚nie poprawna?
2. na koniec rurki przechodz帷ej przez koszyk za這穎na jest taka dosy twarda "gumowa nasadka" z otworkiem na ko鎍u. Czy przy tradycyjnej metodzie powinna by za這穎na czy nale篡 j zdj望?

ad1.
przypon montuje si z regu造 od strony "grubszej" poniewa w otw鏎 z tej瞠 strony wk豉dasz kr皻lik - tak jest w 99% montowanie na odwr鏒 raczej mija sie z celem.
ad2.
gumowa nasadka s逝篡 do "mocniejszego" zamontowania koszyka. Tzn. jak w這篡sz kr皻lik w otw鏎 w koszyku - ten od grubszej strony jak piszesz - nast瘼nie "z ty逝" koszyka nasuniesz t gumow nasadk uzyskasz w pewnym stopniu zestaw samozacinaj帷y. Mo瞠sz oczywi軼ie przed kr皻likiem dac gumowy stoper i zrezygnowac z nasadki gumowej ale w tym wypadku uzyskujesz zwyk造 zestaw "koszykowy - przelotowy" - czyli r闚nie dobrze w takim uk豉dzie mo瞠sz zamiast koszyka do metody zastosowac zwyk陰 spr篹yn (z o這wiem lub bez).
Tak by to wygl康a這. :mrgreen:

jony - 12-03-12, 20:51

Dzi瘯i za "u鈍iadomienie" :wink:
Arek-Karp - 12-03-12, 20:55

prosz bardzo :razz:
jony - 14-03-12, 13:13

Reszta b璠zie zale瘸豉 od karpi :mrgreen:
Arek-Karp - 15-03-12, 18:20

nie..nie..od Ciebie r闚nie:) Musisz byc jak Bruce Lee w Wj軼iu Smoka - czujny iiiiiiiiiiiii obserwowac.......obserwacja to 60% sukcesu.
jony - 15-03-12, 19:17

[quote="Arek-Karp" Musisz byc jak Bruce Lee w Wj軼iu Smoka - czujny iiiiiiiiiiiii obserwowac....[/quote]
b璠 :mrgreen:

Speed_Fire - 22-03-12, 12:12

Witam ja na poczatek bym ci poleci za這zyc koszyk do metody jak御 zanete lub medhodmix 15cm przypon nie duzy haczyk 4 lub 6 i prubowac sie pobawicz karpiami.

Im wi璚ej sprz皻u nic telentu Pozdrawiam

jony - 22-03-12, 18:11

[quote="Speed_Fire"

Im wi璚ej sprz皻u nic telentu Pozdrawiam[/quote]

:?: :?: :?: :?: :mrgreen: :mrgreen:
Pomijaj帷 fakt, 瞠 do tej pory nie stosowa貫m tzw. metody to do鈍iadczenie w 這wieniu karpi mam :razz:

Arek-Karp - 23-03-12, 16:40

pomijaj帷 wszystko ja osobi軼ie nie lubi metody,
Wol zastosowac PVA (siatka lub worek) i n璚ic punktowo - moim zdaniem osi庵a si lepsze efekty:)))
I pami皻aj Johny - musisz byc jak bulterier :mrgreen:

jony - 23-03-12, 17:43

Cytat:

I pami皻aj Johny - musisz byc jak bulterier :mrgreen:

b璠 :mrgreen: :mrgreen:

jony - 06-05-12, 12:22

Dzisiaj zaliczy貫m pierwsz nock w tym sezonie. Od godz. 23.00 zacze造 si brania amura. Niestety, ale z 4 zaci皻ych ryb tylko jedna wyl康owa豉 na brzegu. :cry: .
Mi璠zy innymi raz urwa mi si przypon (plecionka Shiro o wytrzyma這軼i 13,5 kg) oraz w trakcie holu drugiej ryby p瘯 mi w po這wie ledcore ( wytrzuma這嗆 20 lb). Jak my郵icie koledzy, co mog這 by przyczyn mojej kl瘰ki, bo taka pora磬a zdarzy豉 mi si瘼ierwszy raz w 篡ciu.

ruhh - 06-05-12, 18:27

g逝pio zapyta, mo瞠 nie dobra貫 odpowiednio parametr闚 ko這wrotka ?

n璚i貫 wczesniej ? czym je郵i mozna wiedziec i czy nad wod sta陰 ?

ja w od jutra rozpoczynam ostatni tydzie n璚enia. Pono od mojego markera oko這 40 metr闚 ci庵neli ju karpie.... wi璚 mam smaka hehehe

jony - 07-05-12, 13:13

ruhh napisa/a:
g逝pio zapyta, mo瞠 nie dobra貫 odpowiednio parametr闚 ko這wrotka ?

n璚i貫 wczesniej ? czym je郵i mozna wiedziec i czy nad wod sta陰 ?

Je瞠li chodzi o ko這wrotki to wszystko jest OK. N璚 kukurydz na zbiorniku w okolicach Che軛a. Dzisiaj zamierzam zrobi powt鏎k oile dopisze pogoda.

jony - 10-05-12, 13:23

Chcia豚ym si dowiedzie jakim w瞛貫m wi捫ecie przypon do kr皻lika. Do tej pory wi您a貫m na ko鎍u przyponu p皻elk, przek豉da貫m przez kr皻lik i by這 OK, jednak teraz zauwa篡貫m 瞠 w豉snie na tym w篹le rw mi si瘼rzypony :cry:
hellson - 10-05-12, 21:31

ja te tak robi ale mi si nie rwie nic... mo瞠 co 幢e wi捫esz...? zale篡 te czy robisz przypony z 篡趾i czy plecionki. ja przewa積ie stosuj plecionk ale cz瘰to na delikatniejszy zestaw zak豉dam 篡趾 ale jeszcze nie strzeli豉 w tym miejscu... :grin:
jony - 11-05-12, 10:13

hellson napisa/a:
ja te tak robi ale mi si nie rwie nic... mo瞠 co 幢e wi捫esz...? zale篡 te czy robisz przypony z 篡趾i czy plecionki. ja przewa積ie stosuj plecionk ale cz瘰to na delikatniejszy zestaw zak豉dam 篡趾 ale jeszcze nie strzeli豉 w tym miejscu... :grin:

Przypony tylko z plecionki

loloxl - 21-06-13, 14:00
Temat postu: Zestaw karpiowy dla pocz徠kuj帷ego.
Witam serdecznie,
zanim zostan zlinczowany za to, 瞠 za鄉iecam forum, to od razu wyja郾iam - szuka貫m, ale wszystko jest tak za鄉iecone, 瞠 wysup豉nie przydatnych informacji spo鈔鏚 chmury przekomarza i pseudo m康rych wyja郾ie graniczy z cudem. :)

W璠kuj od dawna, ale g這wnie tradycyjnymi metodami tj. spinning, sp豉wik, grunt - jednak瞠 bez zak豉dania konkretnej "specjalizacji rybnej" - czyste amatorstwo. Chcia豚ym jednak瞠 z這篡 sobie zestaw typowo pod w璠karstwo karpiowe. Jako, 瞠 b璠 to moje pocz徠ki, to nie oczekuj aby szanowni koledzy polecali mi tu konkretne zestawy z g鏎nych p馧ek sklepowych. Ba, 鄉iem twierdzi, 瞠 na pocz徠ek wystarczy mi najni窺za, 瞠by w og鏊e przekona si, z czym to si je. Je瞠li posmakuje, to wtedy mo積a szuka bardziej profesjonalnych rozwi您a :) .
Tyle s這wem wst瘼u. O co mi chodzi?
Nie mam kompletnie poj璚ia na temat potrzebnego osprz皻u - od ko這wrotka, przez w璠zisko a po 篡趾 (temat przyn皻, zan皻, mocowa zestawu itp. ju sobie znalaz貫m).

1. W璠zisko - jakie parametry powinna mie w璠ka, aby bezstresowo polowa na karpia (c.w., materia, d, elastyczno嗆?)
2. Ko這wrotek - rozumiem, 瞠 wypada這by, aby mia wolny bieg. Ale co poza tym? jaki gabaryt, ile 這篡sk, firma?
3. 砰趾a, plecionka - jaki przekr鎩, wytrzyma這嗆?
4. Dodatki - co mo瞠 si przyda nad wod, od podp鏎ki, przez sygnalizacj bra, a po 堯deczki zan皻owe (鈍ietny wynalazek, ale czy przyda si pocz徠kuj帷emu karpiarzowi?)

Wydatki chcia豚ym zamkn望 w kwocie 150 - 200 PLN.
Czy kto z szanownych koleg闚 po fachu znalaz豚y chwil, 瞠by wprowadzi typowego amatora do 鈍iata karpi ? :)
Z g鏎y dzi瘯uj i pozdrawiam.

P.S.
Je瞠li chodzi o 這wiska to raczej zasiadki nad jeziorami i stawami hodowlanymi - to tam zafascynowa貫m si t metod.

bumtarara - 21-06-13, 14:18

Nie zamkniesz si niestety w tej kwocie chc帷 kupi wszystko co opisa貫
macekyes - 21-06-13, 15:40

1. W tym bud瞠cie to jedynie mo瞠sz kupi przyzwoity kij typu Daiwa Black Widow 3,6m 3lbs, Prologic C1 12ft itp.
2. Ko這wrotek nie musi mie wolnego biegu mo積a skorzysta z poluzowania hamulca. Z ta雟zych przyzwoitych Spro Super Long Cast. Okuma Travertine 40 i wy窺zy model te spokojnie da rad do karpi闚ki, ale nie pozwoli na oddawanie bardzo dalekich rzut闚.
3. Raczej na pocz徠ek poleca豚ym 篡趾. Jest ta雟za i wybacza wi璚ej b喚d闚 ni plecionka podczas holu. 字ednica 0,28-0,35, to ju w zale積o軼i od preferencji.
4. Elektroniczny sygnalizator bra to raczej podstawa. Nie musi by jaki "hiper-ultra-super" wystarczy 瞠by mia regulacj g這郾o軼i, barwy tonu oraz informowa o braniach do brzegu. Do tego najta雟za bombka przywi您ana do podp鏎ki. Generalnie dodatk闚 karpiowania jest ca豉 masa i raczej nie nale膨 one do najta雟zych.

loloxl - 21-06-13, 15:41

bumtararara - w pe軟i si z Tob zgadzam. Kwota dotyczy豉 samego w璠ziska i ko這wrotka z 篡趾 lub plecionk. Oczywi軼ie bior pod uwag mo磧iwo嗆 kupna sprz皻u u篡wanego i zasiadk, z tym, 瞠 na razie na allegro w celu znalezienia konkretnych okazji ;) . Ale na pocz徠ek musz w og鏊e wiedzie czego szuka.

Co do "dodatk闚", to je瞠li koledzy mogliby podpowiedzie co takiego przydaje si w w璠karstwie karpiowym. Np. wspomnia貫m o tych 堯dkach zan皻owych, kt鏎e po prostu mocno mnie zaintrygowaly, a nigdy wcze郾iej nie mia貫m z nimi do czynienia. Co tu du穎 m闚i - jestem w璠karzem amatorem, typowym weekendowcem, kt鏎y przyje盥瘸 nad wod z gotowym zestawem np. na grunt - rurka-koszyczek-przypon, troch zan皻y i ciach do wody. W ten spos鏏 o karpia b璠zie ci篹ko, poza tym odczuwam potrzeb przechytrzenia tych "bestii". Chc by sprytniejszy od tej konkretnej ryby. Co a'la instynkt 這wcy mi si w陰czy. :) . Na pewno koledzy znaj to uczucie, z czas闚 gdy sami zaczynali swoj przygod.

Pozostaj w oczekiwaniu na wszelkie sugestie i podpowiedzi. Je瞠li chcecie poleci mi jak捷 konkretn literatur odnosz帷 si do biologii i zachowa tych ryb, to r闚nie nie pogardz.

p.s.
Wiem, 瞠 id troch na 豉twizn prosz帷 Was o pomoc, bo przecie w internecie jest na pewno mn鏀two stron o takiej tematyce. Ale po pierwsze - je瞠li kto jest konkretnym laikiem w temacie, to ci篹ko b璠zie mu si odnale潭 po鈔鏚 fachowej terminologii itp, a po drugie - tutaj na forum mog liczy na pomoc niejako z pierwszej r瘯i, od os鏏 kt鏎e tak jak i ja kiedy zaczyna造 swoj przygod, a nie od razu urodzi造 si wybitnymi karpiarzami
:) .

loloxl - 21-06-13, 16:08

macekyes, czyli rozumiem, 瞠 powinienem szuka w璠ziska o parametrach, kt鏎e mi podpowiedzia貫?

Czy je瞠li posiadam Feederek o d. 3,6m i c.w. chyba do 120g. (m闚i chyba, bo nie mam go obok siebie w tym momencie), to czy takie w璠zisko na pocz徠ek mo積a zaadaptowa jako karpi闚k? W璠zisko 3-sk豉dowe z wymiennymi szczyt闚eczkami.

Co do ko這wrotka - w jaki spos鏏 rozpozna czy ko這wrotek jest typu Long Cast, aby nie uwierzy tylko na s這wo sprzedawcy? I jak preferujecie pojemno嗆 szpuli? Skoro sprz皻 ma pomie軼i 篡趾 ~0,30, to przeczuwam, 瞠 musi by sporych gabaryt闚, a co za tym idzie poka幡ej wagi?

macekyes - 21-06-13, 16:45

Nie musisz szuka w璠ziska 3,6m 3lbs. Szukaj takiego jakie tobie b璠zie odpowiada. Im wi瘯szy lbs tym w璠ka bardziej sztywna (z mniejszym ugi璚iem).
Mo瞠sz spokojnie zaadoptowa takiego feederka do karpiowania, z tym 瞠 karpie 5kg+ b璠 pewnie mia造 nad tob przewag i robi z twoim zestawem co chc.
Ko這wrotek typu Long Cast poznasz po szpuli jest zdecydowanie wi瘯sza i szersza ni standardowa, a tak瞠 waga ju ci篹ka 500-600g. Je瞠li 這wisz na niedu篡ch akwenach na odleg這軼i ~60m to spokojnie wystarczy normalny gruntowy ko這wrotek. Pojemno嗆 ~200m 0.30 spokojnie powinna zaspokoi twoje potrzeby chyba 瞠 masz zamiar 這wi z wyw霩ki albo na odleg這軼iach 100m+ to wtedy musisz wzi望 jaka "betoniark".

loloxl - 24-06-13, 17:27

Wielkie dzi瘯i za pomoc,
ostatecznie zdecydowa貫m si zosta przy swoim feederku - 3,6m c.w. 140gr. (my郵, 瞠 jak na pocz徠ek powinien wystarczy).
Do tego dokupi貫m ko這wrotek Mistral MasterCarp 5000 (oby nie okaza si MasterCRAP ;) ) i zdecydowa貫m si na razie na 篡趾 0,30. Zainwestowa貫m jeszcze w sygnalizator (swinger?)
Mo瞠 jutro uda mi si wyrwa po pracy nad jeziorko i po praz pierwszy zwoduje zestaw :) . Ciekawe co to b璠zie. Szczeg鏊nie interesuje mnie jak sprawowa b璠zie si kr璚io貫k. jak dot康 nie u篡wa貫m tych ze szpul typu long cast. Zobaczymy czy jest r騜nica :) .
Jeszcze raz dzi瘯i!

CEN Skillz - 13-08-13, 12:10

Witam,

Od przysz貫go sezonu chc zacz望 karpiowa. Posiadam ju odpowiednie sygnalizatory mechaniczne i elektryczne oraz sztyce. Zasiadki b璠 robi z kolega kt鏎y ma podbierak i mat karpiow, kulki zan皻owe b璠ziemy robi sami, smak ten sam co na w這sie zawsze. Ale opr鏂z kulek nie wiemy jak n璚i, bo je b璠ziemy posy豉 kobr, lecz ziarna i pellet, z tym jest problem bo nie mo積a wywozi i zostaj rzut, odleg這嗆 to oko這 80 metr闚. My郵eli鄉y aby dooko豉 zestawu pos豉 same kulki, a do work闚 PVA da pellet, pokruszone kulki zalane boosterem i do wody, czy taka opcja b璠zie najodpowiedniejsza? Wtedy rezygnacja z ziaren, ale mi to si podoba. S康z 瞠 je郵i to dobry plan, b璠 potrzebowa w璠ziska o krzywej ugi璚ia 3,5 lbs, d逝go嗆 jaka mnie interesuj to 3,60, poniewa nie lubi d逝gich kij闚. Na jeden kij mog przeznaczy 200 z, co polecacie?

macekyes - 13-08-13, 12:36

Do n璚enia pelletem i ziarnami mo瞠cie wykorzysta rakiet lub spomb, ale trzeba te mie do tego odpowiednie w璠zisko. Je瞠li nie dysponujecie owym to pozostaje n璚enie punktowe przy pomocy PVA lub metody.

Co do kij闚 to w okolicach tej kwoty jest spory wyb鏎 Prologic C1, Daiwa Black Widow, Anaconda Base i pewnie wiele innych. Te 3 modele raczej s chwalone przez posiadaczy. Nie pozostaje Ci nic innego jak przejecha si do dobrze zaopatrzonego sklepu w璠karskiego i pomaca w璠ziska.

CEN Skillz - 13-08-13, 12:53

Znam metod n璚enie rakiet i spomb'em niestety nie mamy w豉郾ie takiego kija. Metoda mi nie odpowiada niestety, taki kaprys :lol: PVA jak najbardziej, czyli szuka lepiej 3,5 lbs? Z tego co wiem DBW oraz C1 s bardzo "kluchowate" wi璚 tym bardziej wi璚ej lbs'闚 by si przyda這.
macekyes - 13-08-13, 13:06

Je瞠li chcesz u篡wa du篡 work闚 czy kie豚asek itp. i przy tym sporego ci篹arka 80-100g, to wypada這by wzi望 kij o wi瘯szej krzywej ugi璚ia. My郵, 瞠 3,5lbs powinno by optymalne do takich rzut闚.
Carp4Fun - 14-08-13, 08:49

Zapomnia貫 doda 瞠 b璠 to w璠ki dwusk豉dowe o d逝go軼i 3,90 m ka盥a z krzyw ugi璚ia tak o jakiej tu mowa, czyli 3,5 lbs. Wszystkie wspomniane przez Ciebie modele b璠 mia造 akcje "semi-paraboliczn" albo nawet typowymi s parabolikami a do rzutowych nie zaliczaj si napewno wymienione te trzy przez Ciebie modele. Tu potrzeba czego z "szybk akcj progresywn" czyt. szczytow jak Shimano Tribal 13 ft 3,5 lbs albo Prologic Fast Water 13 ft 3,5 lbs. Z ta雟zych to mog poleci tylko koledze Starbaits Shooter II ale te dwusk豉d i 3,90 m d逝go軼i...
CEN Skillz - 14-08-13, 11:56

A musi by to koniecznie d逝go嗆 3,90? :smile: I czy nie jest to "pa豉"?
Carp4Fun - 14-08-13, 15:58

Kij rzutowy musi mie 3,90 m i min 3,5 lbs jak ma s逝篡 do du篡ch toreb i siatek pva. Jak tylko jako spod lub marker mo瞠 by 3,60 m, trzysk豉dowy ale min 4-4,5 lbs krzywa ugi璚ia musi by niestety...
CEN Skillz - 14-08-13, 17:05

Marker to ja ustawiam starym teleskopem :smile: I tak kulki kobr dooko豉 zestawu, a rzut to przyn皻a + ca造 zestaw w PVA. Wi璚 wezm Starbaits Shooter II 3,90 w dwu sk豉dzie, 3.5lbs.
Carp4Fun - 14-08-13, 20:04

Dobry wyb鏎 jak za t cen CEN Skillz, sam przymierzam si do powrotu na dzik wod i dwu sk豉dowych kijaszk闚 oraz nowych kr璚io趾闚 bez wolnego biegu szpuli. Powa積ie my郵 o Prologic'u Fast Water 3,5 lbs 13 ft i Penn'ie Anffinity 7000 Black Edition. To i tak wydatek za komplet w璠ek i ko這wrotk闚 ok 2500 z...
CEN Skillz - 14-08-13, 20:56

Ja w豉郾ie 這wi tylko na dzikich wodach :mrgreen: A tak瞠 zdecydowa貫m si na zakup bez wolnego biegu szpuli, SPRO Ko這wrotek Super Long Cast 460.
Carp4Fun - 15-08-13, 10:44

Posiadam w tej chwili taki ko這wrotek tzn Spro Super Long Cast 460 tyle 瞠 model Pro tj z zapasow szpul, do tego aluminiow. Obie mieszcz po 0,30 mm 篡趾i r闚ne 300 m i jak dla mnie to dobry zakup. W tej chwili ten model ko這wrotka mo積a zakupi np na allegro.pl za 165 z bez zapasowej szpuli. Drugi jaki posiadam ju d逝窺zy czas to Cormoran Match Master Feeder 4500 BR, te takie same parametry i bez wolnego biegu szpuli. Bardziej jestem zadowolony z Cormorana ni ze Spro, oba mam czwarty sezon ale w Spro posz豉 blokada wstecznego biegu s逝膨ca jako klakotka wolnego biegu, to taki kawa貫k druciku pod 這篡skiem oporowym i gumow podk豉dk s逝膨cy tylko za imitowanie d德i瘯u hamulca. Tak ko這wrotek bez tego dzia豉 bez zarzutu ale po prostu jest znacznie cichszy bo nie wydaje odg這su przy zwijaniu 篡趾i i regulowaniu szpuli pokr皻貫m np przedniego hamulca...
CEN Skillz - 15-08-13, 10:56

Rozumiem, ja jednak czyta貫m du穎 opinii o tym SPRO wi璚 chyba na niego si zdecyduj, wtedy zostawiaj w璠k na podp鏎kach odkr璚am maksymalnie hamulec przedni? :wink: a zacinaj帷 trzymam szpul?
Carp4Fun - 15-08-13, 18:30

Dok豉dnie tak i po paru sezonach jak p鎩dzie klekotka to nie przejmuj si tym. Szkoda kasy na wymian na now i bez tego ko這wrotek b璠zie sprawny. Pozdrawiam i po豉mania kija...
CEN Skillz - 15-08-13, 19:04

Dzi瘯i za odpowiedzi, r闚nie pozdrawiam i powodzenia :wink:
Carp4Fun - 16-08-13, 08:42

Nie ma za co i po豉mania...
Sarotti - 09-09-14, 18:59

Witam

W tym sezonie ju nie dam rady ale na przysz造 chcia豚ym si zaopatrzy w odpowiedni zestaw a mianowicie 2 x w璠zisko i 2 x m造nek lecz w tym temacie nie mam poj璚ia co by wybra, g堯wnie b璠 rzuca z brzegu bo mieszkam 5 min drogi od stawu M造雟zczok, pod PVA poniewa wyw霩ki nie mo積a stosowa, na taki zestaw chc przeznaczy 1 ty z nie wiem czy starczy na co sensownego dlatego chcia貫m zasi璕n望 opini ludzi obeznanych w nowo軼iach itd.

Pozdrawiam Pawe

tomek1 - 09-09-14, 19:03

Sarotti napisa/a:
W tym sezonie ju nie dam rady ale na przysz造 chcia豚ym si zaopatrzy w odpowiedni zestaw a mianowicie 2 x w璠zisko i 2 x m造nek lecz w tym temacie nie mam poj璚ia co by wybra, g堯wnie b璠 rzuca z brzegu bo mieszkam 5 min drogi od stawu M造雟zczok, pod PVA poniewa wyw霩ki nie mo積a stosowa, na taki zestaw chc przeznaczy 1 ty z nie wiem czy starczy na co sensownego dlatego chcia貫m zasi璕n望 opini ludzi obeznanych w nowo軼iach itd.

Za tysi帷 z這tych jeste w stanie kupi dwa komplety, na kt鏎e wyci庵niesz ka盥ego karpia. Sporo by這 na forum rad sprz皻owych w tym przedziale cenowym. :wink:

Sarotti - 09-09-14, 19:06

A mo瞠sz mi da namiary w jakim dziale takie topki si znajduj bo ja nie wyluka貫m a tak to sobie poczytam i nie b璠 tutaj miesza:)
tomek1 - 09-09-14, 19:18

Sarotti napisa/a:
A mo瞠sz mi da namiary w jakim dziale takie topki si znajduj bo ja nie wyluka貫m a tak to sobie poczytam i nie b璠 tutaj miesza:)

W璠ki karpiowe

Ko這wrotki karpiowe