Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Sum-Wszystko o sumie !!


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Czyżbym miał problemy z czytaniem? Sorry, ale nigdzie nie napisałeś jaką techniką będziesz łowił. Tak a pro po w twoim wieku odpuścił bym sobie sumy. Aby łapać sumy trzeba mieć jakieś pojęcie i najlepiej doświadczenie, a z tego co widzę to pojęcia zbytnio nie masz. Nie wiem czy na ryby jezdzisz sam czy z kimś, ale sum to głównie nocki...

Bym zapomniał wytargać takiego suma 50kg to też nie tak łatwo więc sam pomyśl czy jest sens. Ten sprzęt co za linkowałeś to już sam będzie ważył grubo ponad kilo a gdzie tu sum na drugim końcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś pewny sprzętu to nie będzie się go holowało za długo. Po prostu pompujesz go siłowo jak najszybciej > te długie godzinne i ponad walki to z racji, że ludzie dają rybie powalczyć.

Chociaż... jak już pisałem styczności z chociaż średnim sumem nie miałem :D:D i pewnie wielu ma większą wiedzę.

Aby łapać sumy trzeba mieć jakieś pojęcie i najlepiej doświadczenie

Jak zdobędzie doświadczenie nie próbując?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tego suma pompować to trzeba mieć siłę i umiejetności, to nie jest karpik ani leszcz. Ja mając 15 lat bawiłem się bacikiem i dobrze ci radzę @Kamil16U nie porywaj się na sumy bo możesz się srogo rozczarować. Na nie przyjdzie jeszcze czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hymm Nocki żaden problem ponieważ je uwielbiam .Tak wędkuję z przyjacielem Lat 19.Pojęcie jako takie mam ponieważ w tym roku wyciągnąłem karpika 6kg 65cm

i Suma 18kg 1,50m na krapiówkę Konger Team Carp 3,60 3lbs

Na aparacie mam chyba jeszcze zdjęcie :) Suma dorwałem o lekko po 19

Sam go holowałem owszem byłem średnio zmęczony przy podebraniu pomógł mi Ojciec a tak to łowię od 7 roku życia do 14 z opiekunem od 2 lat (14-15) złowiłem 10 węgorzy po 50/60cm ok 12 karpi od 1kg do 3 w tym jeden 6kg wszystkie na żwirowniach .(na wakacje jeżdżę od 3lat do cioci jej męża szef ma dziki staw z karpiami dzięki którym wypracowałem sobie pewne doświadczenie w holu ryb łowiłem tam karpie od 2 do 5 kg ok 10 szt dziennie :) tak że mam pewne doświadczenie w holu nie mówiąc już o nockach z węgorzami i tym karpiem 6kg który trafił się o 1 w nocy

Poza tym lubię też spinningować efekty : w tym roku od 1 do 30 sierpnia na rzece wobler 23 pstrągi potokowe w tym 3 się wypięły od 33 do 39 cm przed małym wodospadzikiem gdzie nurt był naprawdę silny sam podbierałem ręką i wypuszczałem wszystkie i wrzesień wypiął mi się ok 8kg szczupak z winy kołowrotka zaciął się hamulec :( Sorki że tak długi tekst ale chciałem opisać moje doświadczenie i teraz mi powiecie czy dam radę .Jestem silny jak na 16 latka i potrafię utrzymać wędkę nie miałem problemu z utrzymaniem tego suma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię siłowe walki i chciał bym próbować już zdobywać doświadczenie w tych sprawach najwyżej tracąc kila ryb z mojego braku doświadczenia zdobędę jakieś .

Jak już pisałem interesuję się większymi rybami niż 2/3 kg ponieważ takie nie dostarczają mi już satysfakcji . :( Znaczy cieszę się jak złowię na stawie pzw karpia 3kg ale to jest szybki hol jeden max 2 odjazdy na wyregulowanym hamulcy żeby się nie wypiął przy podbieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do potowra z Odry,nie byl to ssak,bo widzialem dlugi ogon z pletwa na koncu kiedy uciekal,a dlugosc ciala byla zastraszajaco dluga i masywna:D szok :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie MIkado MLT Heavy Catfish

http://allegro.pl/mikado-mlt-heavy-catfish-3-30m-80-400g-okazja-sum-i1953598913.html

kumpel ma tylko wersję 3m i jak złapał zaczep na plecionce 0,60mm ciągneliśmy siłowo kijem żeby zobaczyć czy wytrzyma i co się okazało wytrzymał ciągnięcie z całej siły (mówię o ciągnięciu nie szarpaniu, ale też pewnie by wytrzymał) więc śmiało możesz go brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miał jeszcze przyjemności dużego suma złowić, raczej same krótkie kijanki. Wędka na suma nie jest do trzymania w reku :) Przeważnie masa całego zestawu: wędka + kręcioł przekracza wagę 1kg, a z żywcem i obciążeniem może dochodzić nawet do 2kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dlaczego nie pogodzi sumowania z dorszowaniem na jednej wędce? W tym nie ma finezji, liczy się tylko mocny kij.

Niech ktoś poda czym kije dorszowe od sumowych tak bardzo się różnią.

Ile razy byłeś na dorszach?(jeśli w ogóle byłeś) Dla mnie kij dorszowy to max 150-200 wyrzutu + miękka szczytówka (dobrze sygnalizująca branie). A kij sumowy? Chyba sam umiesz sobie odpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 razy na dorszach. Nie wiem jak można czytać branie dorsza po szczytówce O.o, to czuć na kiju. Wyciągnięcie 8 kilowego dorsza będzie podobne do wyciągnięcia 30kg suma.

Po co mu drogi sprzęt na początek? Do Hiszpanii nie jedzie a u nas na wodzie PZW nie będzie wyciągał tych sumów za dużo, i nie same 50kg. Może nie złapać nic i zostanie z sumowym kijem od miotły, nienadającym się do niczego innego.

Ludzie łowią sumy na karpiówki i dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ci moim (skromnym) zdaniem powinieneś skupić się na razie na mniejszych rybach i zdobywać doświadczenie. Nie ma co inwestować pieniędzy w sprzęt sumowy bo nie wiesz czy ci się nie znudzi po paru wyjazdach. Jak kupować sprzęt sumowy to od razu 2 wędki/2 kołowrotki wtedy większa szansa złapania wąsatego. Oczywiście zrobisz jak będziesz chciał, ale przemyśl to jeszcze raz. Tym bardziej jeśli masz ograniczone fundusze. A wycholować suma takiego z 40 kg na mocnym sprzęcie to pewnie i bys dał radę, ale pomyśl sobię ile czasu może kosztować cie złapanie go...i czy ci się prędzej nie znudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cały rok przesiedziałem prawie za sumem :) jedna za sumem droga karpiem ;) i był efekt nie dużo ale był .. ;) raczej mi się nie znudzi . wydaje mi się że drugą wędkę będę rzucał za węgorzem karpiem na rasówki ;) a drugą ciężki zestaw z żywcem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.