Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Sum-Wszystko o sumie !!


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dzięki warszawa_24 ale te już zawiodły , znalazłem ostatnio haki dość mało znznej firmy "cupido" nie mogłem wyjsć z podziwu co do jakości tych haków , szukając ich po sklepach w jednym z nich sprzedawca prawie mnie wyśmiał zachwalając jakość mustadów i gamakatsu , dałem mu wtedy jeden hak który miałem na wzór i cęgi którymi zawsze sprawdzam haki , powidziałem żeby postarł sie rozgiąc jeden i drugi , co prawda mustad sie nie rozgioł tylko pękł .

Sęk w tym że te moje haki również tracą na jakości i zaczynają sie rozginać , widocznie producent zaczął iść na ilość , kosztem jakości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dużo myślałem jakim wędkarzem jestem, jak i co bd łowił ale nie chcę o tym oftopować.

Chcę zmontować zestaw z wątroby oczywiście wieprzowej (nie zawsze na pickera złowię żywca a spławików nieanwidzę są beee i paskudne :twisted: ).

Jak teraz zamontować zestaw oraz jaki rozmiar haka, 4/0 byłby dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukając ich po sklepach w jednym z nich sprzedawca prawie mnie wyśmiał zachwalając jakość mustadów i gamakatsu , dałem mu wtedy jeden hak który miałem na wzór i cęgi którymi zawsze sprawdzam haki , powidziałem żeby postarł sie rozgiąc jeden i drugi , co prawda mustad sie nie rozgioł tylko pękł .

Eh ja juz tak mialem nie raz... sklepikarze czasami i niektorzy odbieraja fale z kosmosu i nie sa w stanie zrozumiec wedkarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy na haku bd duża płoć lub 0,50kg leszczo-krąp

A nie lepiej założyć mniejszą rybę, np płoć 15cm lub podobnego wielkością gapiorka?

Skoro jeszcze nie złowiłeś ładnego suma to po co nastawiać się na medalowego.

Dodatkowo gdy założysz 0,5kg leszcza to możesz się nie doczekać ani suma ani nic innego, a tak to masz dodatkową szanse na np. sandacza.

Co do zestawu z wątrobą to jak w przypadku każdej przynęty wielkość haka dobieramy właśnie do jej wielkości. Tak więc podanie Tobie numeru wielkości nic tu nie da.

Mały płat wątroby - mały kuty hak (wtedy oprócz suma możesz złowić klenia czy leszcza)

Gdy planujesz łowić na wątrobę kurzą to kup porządne kotwice.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw poprostu musi być mocny. Przede wszystkim pewny kołowrotek i gruba żyłka czy plecionka. Kij gdy będziesz miał słabszy to najwyżej nie podnoś go zbyt wysoko - bo trzaśnie. Kumpel chyba 3 lata wstecz na zwykły lekki feeder wyjął 13 kg, a brat rok temu w październiku na leciutki spining i plecionkę wyjął 32kg (całe wakacje chodziłem za sumem i tylko niemiarki a on już na chłodach wyciągnął takie niebyle co. Tak więc sam sprzęt nie zapewni Ci sukcesu. Najpierw musisz trafić na miejsce występowania i żeru suma. Jak złapiesz już coś lepszego to sam zobaczysz co potrzebujesz do szczęścia i pomoc innych z forum wcale nie będzie Tobie potrzebna.

Ja gdy łowię na wątrobę raczej stosuję kije i kołowrotki morskie z plecionką jeden 0,30 a drugi 0,20mm. Do tego mocna agrawka i przypony z dobrze zbitej plecionki z oczkiem które zakładam na igłę i przeciągam przez wątrobę by dobrze leżała cała na kotwicy. Masy ciężarków nie ma co podawać bo to jak wiesz zależy od ciągu wody i chęci na jaką chcesz posłać zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A jakbym zamianst wątroby dał śledzia?

W tedy miałbym szanse złowić ryby nie osiągalne dla mnie - szczupak i sandacz (boleń chyba z gruntu nie udeży) ale czym sum zasmakuje?

Co sądzicie teoretycznie? Nie lepszym rozwiązaniem była by bojka tak z 10-20 cm nad dnem, boleń by sie zaszkodził :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boleń chyba z gruntu nie udeży

Tego nie był bym taki pewny 2 lata temu złapałem jak na moja wodę fajnego bolenia 72 cm , właśnie na trupka z dna na głębokości 4m o godzinie 2;40 w nocy :wink:

Nie lepszym rozwiązaniem była by bojka tak z 10-20 cm nad dnem
moze na poczatek kombinacji, lepiej nafaszeruj przynętę styropianem , zawsze to prostszy mniej kłopotliwy zestaw.
A jakbym zamianst wątroby dał śledzia?
po co tak wydziwiać, możesz dać nawet makrele, jest bardziej aromatyczna, ale pytanie czy warto, możesz dać jakąś rybkę pospolitą np. krąpia lub sporą żabę, ale chyba większość płazów jest pod ochroną (w PRL był to przysmak sumów, otoczony podobnym kultem jak dziś turkuć podjadek :wink: ) lub możesz powiesić jakiegoś gryzonia jak pradawni spece :wink: Możliwości jest bardzo wiele, po co od razu sięgać po przynety zakupowe/morskie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1, ale musisz zrozumieć że nasz młody kolega lubi wyważać otwarte drzwi :mrgreen:

No właśnie, warszawa24 przestałeś się zajmować mieszaniem zanęt, to wziąłeś się za przynęty na suma. Pospolity sum nigdy nie spotkał się ze śledziem, więc wątpię żeby szukał takiego pożywienia :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospolity sum nigdy nie spotkał się ze śledziem, więc wątpię żeby szukał takiego pożywienia :smile:

To nie o to chodzi, że nie weźmie na śledzia. Chodzi o puste dyskusje o teorii. Trzeba wziąć śledzia i zakładać go przez cały październik na jedną z wędek i siedzieć na rybach co najmniej po kilka godzin powiedzmy minimum trzy razy w tygodniu. To może (ale nie musi) dać jakąś odpowiedź na pytanie.

Coraz częściej mam wrażenie, że młodzi koledzy czytają forum, oglądają zdjęcia i myślą, że jak zrobią tak jak napisane to ryby same wejdą na hak od razu po zarzuceniu :roll:

Sukcesy to przede wszystkim grube setki godzin spędzone nad wodą na próbach i obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ,żę się wtrące .

Warszawa_24 . Bez urazy , ale masz przysłowiowy chleb a szukasz bułek .

Podali Ci koledzy najłatwiejsze i najprostsze sposoby a Ty wymyślasz i kombinujesz .

Posłuchaj najpierw rad doświadczonych a potem wprowadzaj ulepszenia .

Słyszałem kiedyś o łowieniu miętusa na śledzia ale o sumie pierwsze słysze .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, przecież ciąlę się uczę.

przestałeś się zajmować mieszaniem zanęt

Mam spis zanęt do testowania, ale testy ruszają w 2010.

spotkał się ze śledziem, więc wątpię żeby szukał takiego pożywienia

Inni łowią inne ryby na śledzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zamknąć temat śledzia- próbowałem bez efektu kilka razy po parę godzin, ale jak pisałem- żeby coś stwierdzić trzeba godzin, dni a nieraz i lat. :roll:

Moje wewnętrzne przekonanie mówi mi, że sandacz czy sum spokojnie go kłapnie. Nie przekonuje mnie argument, że te ryby go nie znają. W 80% przypadków łowimy ryby na przynęty których nie mają prawa znać.

Surowy śledź ma bardzo specyficzny, mocny zapach. Mówię tu o świeżym śledziu a nie o wymoczku z marketu. Kto łowi śledzie, ten wie jak delikatna jest to ryba i może sobie wyobrazić co trzeba z nią zrobić żeby przewieźć ją na drugi koniec Polski i kilka dni trzymać na wystawie. Nie mniej przy odrobinie szczęścia i wiedzy o oznakach świeżości ryb można kupić niezłego śledzia, nawet w markecie.

Na marginesie, bo młodzież może nie pamiętać: :mrgreen:

Pamiętam artykuły z WW sprzed lat o angielskim wędkarzu o nazwisku bodajże Cox, który z powodzeniem łowił szczupaki na śledzie i makrele (choć nie mam pewności czy nie były w jakiś sposób aromatyzowane). Zorganizowano nawet spotkanie owego Coxa z sumowym rekordzistą Polski o imieniu bodajże Janusz- na Wiśle, czy Bugu. Angol łowił na swoje śledzie a nasz na żaby i ruskie katuszki lekko przerobione. :mrgreen: Pojedynek zakończył się remisem 0:0 a sumowy rekordzista został za jakiś czas złapany na kłusownictwie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chciałem się przywitać.

Czytam ten temat i doczytałem że sum bierze gwałtownie i odjeżdża ,ponieważ do tej pory nie łowiłem tej ryby to nie wiem jak wygląda branie.I tu moje pytanie czy jeszcze do tego ma tendencje do do murowania do dna ,pytam bo kilka dni temu łapiąc szczupaka założyłem leszcza takiego koło 17cm jako żywca i pierwszy raz miałem takie branie(inne niż szczupakowe) najpierw wywineło mi koło 50m zyły a jak go pociągnełem pare metrów (z trudem)poszedł do dna i nie szło go poderwać następnie ruszył i zyłka trach (026) myśle ze gdzieś na skałach sie przetarła ,takie miejsce.Łapie już naście lat ale czegoś takiego jeszcze nie miałem.Czy mógł być to sum ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógł być to sum ??
Tak to bardzo duże prawdopodobieństwo że to był sum,sum bardzo często "muruje" do dna ,szukając oczywiście zaczepów ,rada jest tylko jedna nie pozwolić mu na sekundę luzu ,cały czas pompować do góry ,takim symptomem że sum ma dość walki jest wypuszczanie baniek powietrza ..

PS nie rozumiem was chłopaki dlaczego zniechęcacie młodego łowce sumów przed radykalnymi przynętami ,chce eksperymentować to proszę bardzo ,ja tam jestem ciekaw co z tego by wynikło . :wink::mrgreen:

A twierdzenie ze sum nie ma styczności z śledziem ,to nonsens ,a czy karp ma styczności z wędzoną szprotką :wink: a wyrabiają takie kulki i ponoć są skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twierdzenie ze sum nie ma styczności z śledziem ,to nonsens ,a czy karp ma styczności z wędzoną szprotką :wink: a wyrabiają takie kulki i ponoć są skuteczne.

masz na pewno rację, ale czemu tak kombinować jeśli się dopiero zaczyna? Nastawianie się od początku na okaz z 0,5 kg żywcem może tylko zniechęcić początkującego sumiarza, tak mi się wydaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.