Skocz do zawartości
tokarex pontony

karp - gdzie na niego zapolować?


siw69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W tym roku planuje zapolować na karpia. W jeziorze na którym wędkuję trafiało się kilka sezonów, że łapało się takie sztuki 1-3kg niedaleko brzegu na spławik. Chcę spróbować na wiosnę zapolować na niego z gruntu. Zastanawiam się nad wyborem miejsca do połowu:

7622747db48f362fm.jpg

Jak długo nęcić i jaką ilością. Stawiam raczej na ziarna bo kulki nie należą do tanich? Czy nęcąc ziarnami można użyć kulki proteinowej jako przynęty?%7Boption%7DWitam, W tym roku planuje zapolować na karpia. W jeziorze na którym wędkuję trafiało się kilka sezonów, że łapało się takie sztuki 1-3kg niedaleko brzegu na spławik. Chcę spróbować na wiosnę zapolować na niego z gruntu. Zastanawiam się nad wyborem miejsca do połowu: darmowy hosting obrazków Jak długo nęcić i jaką ilością. Stawiam raczej na ziarna bo kulki nie należą do tanich? Czy nęcąc ziarnami można użyć kulki proteinowej jako przynęty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jezioro pod względem ukształtowania dna wygląda bardzo interesująco. Chodzi mi głównie o północny cypel. Na karpiach akurat nie znam się wcale, więc nie będę improwizował :) . Bardzo chętnie obszedłbym coś takiego przed wędkowaniem z wędeczką spinningową. Być może coś udałoby się wywnioskować. Takie spacery, oprócz wędkarskiego relaksu potrafią dostarczyć niebagatelnych informacji.

Myślę jednak, że podałeś bardzo dużo informacji i ktoś powinien pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięzko powiedzieć dokładnie gdzie będą ryby, szczególnie że większe karpie mają swoje przyzwyczajenia co do tras i żerowisk. Ale na wiosne ta zatoka na wschodzie wygląda nieźle. Na pewno tam woda nagrzewa się najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siw69 jeśli mam doradzić to szukałbym wszelkiego rodzaju wypłyceń gdzie woda szybciej się nagrzewa tam najwcześniej zaczynają się procesy wegetacj i tam ryba szuka pokarmu a jak w wodzie będzie powalone drzewo lub paliki po starym mostku oblepione racicznicami (małżami) to jeszcze lepiej co do nęcenia ziarnem i przygotowania zanęty zostało już napisane chyba wszystko sam pisałem o przygotowaniu kuku i sposobach dostarczenia go na łowisko więc tylko poszukaj na forum w dziale zanęty przynęty lub karpiarstwo co do używania kulek przy nęceniu ziarnem tak można jedną wędkę na kuku druga na kulkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą zasiadkę planuje na maj. Jako zanęty chcę użyć: 1.8kg kukurydzy, 0.2kg konopi, 0.5kg drobnego pelletu i 0.25kg pokruszonych kulek proteinowych. Czy wystarczy sypać tyle zanęty dziennie? Będę nęcił albo od poniedziałku do czwartku, w piątek zrobię przerwę i na zasiadkę wybiorę się na noc w sobotę. Albo będę nęcił od poniedziałku do piątku, w sobotę zrobię przerwę i wybiorę się na zasiadkę w niedzielę na cały dzień. A co z nęceniem w dniu zasiadki? Czy nęcić taką samą ilością zanęty czy może mniejszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w trakcie łowienia najlepiej będzie nęcić punktowo i tutaj najlepsze będą worki PVA albo siatka PVA. Będziesz wywoził zestawy czy zarzucał? Jak będziesz zarzucał może ewntualnie stosować metodę:0 sam ją stosuję ale ja łowię na odległości 50m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kolei;co do ilości zanęty to zależy od wielkości populacji karpi w twoim łowisku ,konopie gotuj razem z kuku,pelletu wystarczy 0,25kg(szklanka) i 10-15 kulek lepiej mniej niż więcej po paru dniach tak jak piszesz kontrolna zasiadka idealnie by było gdybyś mógł w międzyczasie sprawdzić czy ryba wybiera zanęte co do nęcenia w czasie łowienia to punktowo za pomocą pva (siatek,tuneli,worków,nici) procą lub łyżka zanętową co do ilości tyle co zwykle i dosypuj jeśli będą brania żeby zatrzymać ryby w łowisku potem możesz zwiększyć dawki nęcenia jeśli miejscówka się sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna podstawowa rzecz to zacznij obserwować wodę,niezbędna jest lornetka.Karpie pokazują swoją obecność w postaci spławów.

W maju płytkie zatoki,tam gdzie ciepły wiatr naganie fale :)

Przygotuj sobie słoiczek kuku zalaną wanilią,najlepsza w buteleczkach pękatych,bo są też buteleczki bardziej podłużne-odradzam. Zalać na noc taką wanilią bo karpie ją uwielbiają,zwłaszcza wiosną. Kulki do nęcenia przekrawaj na pół,wystarczy garść dziennie. Przypon do kuku z hakiem max 8,ja stosuje nawet 10.<a  href=%7Boption%7Dhttp://images64.fotosik.pl/726/93cfd36fd68a1163med.jpg' alt='93cfd36fd68a1163med.jpg'>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wiadomo że karp ma swoje ścieżki gdzie wraca. Jeżeli dasz cos mało treściwego on to zje,ale juz nie wróci ze względu na brak składników ożywczych. Nie szukaj pustych blatów. karp jest tam gdzie masz jakieś ślimaczki itd. Co do nęcenia to kwestia rozpoznania łowiska. Czasami musisz nęcić dużo,czasami punktowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dodam, że jezioro posiada 272,1 ha, tylko, że to są jakby dwa oddzielne jeziora leżące jedno przy drugim połączone kanałem. Oprócz karpia znajduje się tam jeszcze lin, karaś, płoć, leszcz i wzdręga. Ile dni należało by nęcić i jaką ilością? Czy jak już będę nad wodą żeby nęcić to nie zaszkodzi za każdym razem wyrzucenie zestawów na kilka godzin< czy to nie spłoszy ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siw69, na takim łowisku nie szczędź karpiowego korytka. Najpierw ściągnij je na łowisko. Dla mnie tydzień jak w mordę strzelił. To wielka woda, dużo innych ryb dlatego niestety trzeba im rzucić konkretnie papu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

No i zacząłem nęcenie. Mam ciekawe miejsce. Dzisiaj do wody powędrowało 0.1kg konopi, 20 kulek, 0,25kg pelletu w 3 rozmiarach, 150g odrębów pszennych, 0,5kg płatków owsianych, 0.5kg pęczaku i 0,9kg kukurydzy. Miałem wszystko wywozić z pontonu i obserwować czy znika z dna ale niestety ponton nie nadaje się już do użytku więc musiałem wszystko zlepić kaszą manną i w formie kul poszło do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150g odrębów pszennych, 0,5kg płatków owsianych, 0.5kg pęczaku i 0,9kg kukurydzy.

Stanowczo odradzam bo wejdą leszcze płocie i wszelaka biała ryba i wszystko wyżrą. Na karpia to podstawa,kukurydza gotowana,konopie,pellet i kulki,a jako dopalacz np.mączka rybna lub olej rybny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, żeby na początku sypnąć trochę czymś drobniejszym. Wejdzie drobniejsza ryba, zrobi zamieszanie a za nią wejdzie większa. Więc zaplanowałem sobie takie nęcenie, stopniowo zwiększając ilość kuku, kulek i pelletu, jednocześnie stopniowo rezygnując z drobniejszej zanęty. Czy słusznie to nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem że tylko gruba zanęta i w niedużych ilościach,1-1,5 l kuku,0,3 l konopi,1 kg pelletów,0,3 kg przekrojonych kulek i kilka całych. Wszystko na jedno nęcenie.I używaj worków-siatek PVA. Wystarczy nęcić 3-4 dni,póżniej 1 dzień przerwy i można siadać na zasiadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dobrze pisze... Zrezygnuj peczaku i otreb. Wejdzie Ci drobnica i bedzie ciezko się jej pozbyc. Ja proponuje również uwazac z iloscia kukurydzy. Taka ilosc jaka jest teraz bedzie ok o tej porze roku. W czasie zasiadki przeszedlbym już na necenie punktowe w PVA i robilbym stic mixa z kruszonych kulek, 2-3 rodzaji pelletu i np. Kukurydzy. Powodzenia w zasiadce:)

Ps. Przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w przypadku jak masz dużo amura w łowisku. Wiosną ryba jest nie aktywna i można więcej szkód wyrządzić niż pożytku. Nęć co 2 dzień taką ilością ja wyżej pisałem.

Nie wiem jeszcze albo nie doczytałem na jakiej wielkości zbiorniku siadasz.

Dobrze jest też nęcić dwa stanowiska,wody płytsze przy trzcinach i w chłodniejsze dni partie głębsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to duze jezioro jakby dwa w jednym polaczone krotkim plytkim kanalem. Cale jezior ma powierzchnie 294ha. Oprocz karpia jest tam jeszcze leszcz, ploc, lin, karas, wzdrega. Nece ciekawe miejsce okolo 25m od brzegu, dno blizej brzegu pelne patykow i malz a dalej muliste. Mialem dzisiaj zanecic wieczorem i przy okazji zostac na noc, a reszte ziaren zanecic jutro rano zeby zaoszczedzic na paliwie. Niestety pogoda postraszyla burza dlatego cala zaneta wyladowala dzisiaj, bylo tego okolo 3kg ziaren, 70 kulek. I 1kg pelletu. Dlatego sie zastanawiam czy jutrzejszy dzien tzn. sroda odpuscic z neceniem czy tez nie koniecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc mam już za sobą 5 dni nęcenia.

1 - 150g odrębów, 0.5kg płatków owsianych, 0.5kg pęczaku, 0.9kg kukurydzy, 0.1kg konopi, 0.25kg pelletu

2 - 3.1kg kukurydzy, 0.4kg konopi, 0.2kg pszenicy, 1kg pelletu, 70 kulek

3 - 1.8kg kukurydzy, 0.2kg konopi, 70 kulek, 0.5kg pelletu

4 - 2,25kg kukurydzy, 0.25kg konopi, 0.1kg pszenicy, 80kulek, 0.5kg pelletu

5 - 2.7kg kukurydzy, 0.3kg konopi, 0.15kg pszenicy, 90kulek, 0.5 kg pelletu

Nęciłem wieczorami, od 3 dnia zarzucałem jedną wędkę na grunt z kulką na włosie a druga łapałem na spławik. Na razie żadnego widoku karpia czy chociaż czegoś większego, na spławik w 3 i 4 dniu ładnie brała wzdręga za to wczoraj nawet na spławik słabo brała ryba. Dzisiaj jak tylko dopisze pogoda zamierzam zostać na nocce. Czy dzisiaj dalej jeszcze sypać ziarna czy już tylko punktowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.