Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jakie wymiary ochronne ryb obowiązują


tomasso98

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od niedawna interesuje się wędkarstwem i postanowiłem że wyrobię sobie kartę wędkarską.

Ze strony PZW pobrałem Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb z 2011 r. i nie wiem czy nadal obowiązuje czy wyszedł jakiś nowszy. Dodatkowo znalazłem wymiary ochronne ryb w okręgu siedleckim do którego będę należał http://www.pzw.org.pl/1301/cms/7947/okreg_siedlecki ale niewiele zrozumiałem. Chodzi mi głównie o rzekę Bug do której niema dopisanych wymiarów ochronnych czy to znaczy że obowiązują te z RAPR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Tak. Mam nadzieję, że pomogłem, haha :D.

RAPR się nie zmienił, więc takie zasady tam obowiązują. Z tego co tam pisze, na Bugu masz tylko ochronę zimowisk do 31 marca - zakaz łowienia na jednym odcinku koło starorzecza. Powodzenia w wędkarstwie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podawaj te z RAPR.

Generalnie do egzaminu naucz się podstaw tj.

- obowiązkowego wyposażenia wędkarza (w tym dokumentów)

- ogólnych zasad wędkowania (ile haków, jak wygląda wędka itp.)

- podstawowych zasad ochrony wód i ryb, tj. okresy i wymiary ochronne gatunków:

* okoń

* szczupak

* sandacz

* lin

* węgorz

* + ogólnie rzut okiem na resztę

Warto też przyjrzeć się samym rybom i nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki. Mam na myśli np. niepomylenie wzdręgi z płocią.

Resztę zawsze można doczytać nad samą wodą. Regulamin można przecież mieć przy sobie. Swoją drogą, to pewnie nikt cię aż tak dokładnie jak kazałem ci się przygotować nie przepyta, ale jak będziesz to wiedział gwarantuję pozytywnie zdany egzamin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na egzamin można iść bez wiedzy.......ludzie tam będący chodzą i podpowiadają tak by każdy zdał egzamin.Nie słyszałem by kiedykolwiek ktoś nie zdał egzaminu .

Możliwe ale wiedza choćby o wymiarach ochronnych czy obowiązkowym wyposażeniu może się przydać w razie kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyda się na pewno, z pozoru niegroźna gafa podczas kontroli (np. nieprawidłowa siatka, za dużo wędek w wodzie) może skończyć się nieprzyjemnie.

Poza tym, nawet jeśli jest to egzamin łatwy i często fikcyjny to zawsze lepiej iść z jakąś wiedzą i coś swoją osobą jednak zaprezentować, niż stać jak ta pała i głupio się uśmiechać, prawda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyda się na pewno, z pozoru niegroźna gafa podczas kontroli

Np. taka bardzo często popełniana.

Warto też przyjrzeć się samym rybom i nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki. Mam na myśli np. niepomylenie wzdręgi z płocią.

Bardzo często widzę pomylenie płoci z wzdręgą lub jaziem.

Klasycznie różne nad wodą robią się bardzo podobne a wymiary ochronne różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak się wyrabiało kartę wędkarską, to dostawało się specjalną książeczkę,w której było wszystko. Przepisy, regulamin, wymiary i okresy ochronne ryb. Nie wiem jak teraz, ale warto o taką książeczkę zapytać w kole, do którego masz się zamiar zapisać.

Wyrobiwszy kartę wędkarską przeważnie dostaje się karteczkę/ki z opisem wód do jakich kół/okręgów należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
O 25.02.2014 o 20:55, Davly napisał:

Tak. Mam nadzieję, że pomogłem, haha :D.

RAPR się nie zmienił, więc takie zasady tam obowiązują. Z tego co tam pisze, na Bugu masz tylko ochronę zimowisk do 31 marca - zakaz łowienia na jednym odcinku koło starorzecza. Powodzenia w wędkarstwie!

Rapr się zmieniał chyba w 2016. Radziłbym zapoznać się z nowym. Zmieniły się chyba wymiar węgorza, możliwość udostępniania wędki małżonkowi, sposób przetrzymywania ryb. Tak na dobrą sprawę powinieneś przejrzeć głównie ustawę o rybactwie śródlądowym bo to na jej podstawie powinny być prowadzone egzaminy na kartę wędkarską. Rapr to okrojona wersja ustawy która dotyczy tylko wód PZW. A są też wody skarbu państwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.