Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Multiplikator


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

oznaczenia typu 10000 lub 400 czy 666 to oznaczenia fabryczne do rozruzniania poszczegulnych modeli wewnatrz seri badz produktow danej firmy nie jest to miedzynarodowa skala wielkosci multiplikatorow czyli np. wiemy ze abu ambasador 6600 jest mniejszy od 7000 ale ta wartosc nijak sie ma do np. PENN Senator 113H

pomimo ze PENN ma mniejszy numer to jego pojemnosc jest prawie 3 krotnie wieksza niz abu 6600 (bo PENN ma 475yds 30lb mono a abu 6600 ma 245yds/14lbs czyli jakies 120yds/30lbs).

Tak wiec jedyna rada to sprawdzic opis multika i porownac jego pojemnosc :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Hej,

porozglądałem się trochę ale zawsze najpierw porada na forum :mrgreen:

a co powiecie o takich: (jakies uwagi - co się rzuca Wam w oczy - dla mnie wszystkie są baaardzo podobne... na coś zwróciliście uwagę?)

Triton TLD - 20

tani Triton - co mu dolega że taki tani?

TSM IV

TR 2000 LD

Za wszelkie uwagi i spostrzeżenia z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darioushz, nie koniecznie. Ja pamiętam że polecałeś (nie tylko Ty ABU Ambassadeur 10000) ale ja w około widze tylko model 7000 albo C3. Poza tym Shimanówce jakoś ufam jako firmie a o ABU ostatnimi czasy słyszałem złe opinie (choc jak zwykle nie wiadomo ile w nich prawdy).

Mam jeszcze jedno pytanie - bo sprawa wydawała mi się oczywista ale po kilku wizytach w wędkarskich przesyała taka być.

Otóż korbka na lewą czy na prawą rękę? Jestem praworęczny więc sądziłem że multik powinien mieć korbkę na lewa rękę tak jak wszystkie kołowrotki stałoszpulowe które mam. Jednak w sklepie facio zaczął mnie przekonywać że jak jestem praworęczny to powinienem mieć korbkę na prawa rękę - bo lewa mi się zmęczy jak tylko podniosę sam pilker z dużej głębokości nie mówiąc już o holowaniu ryby :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada to brak prowadnicy ukladajacej linke na szpuli (levelwind).

To nie jest wada w niektórych przypadkach to jest zaleta powiedzmy że łowisz z shock liderem wtedy levelwind będzie tylko przeszkadzał i zawadzał o wodzik :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomaszek jeśli chodzi o wybór to ostatnie dwa robią największe wrażenie i tu musisz zdecydować jaki jest ci najbardzie potrzebny jaką metodą będziesz łąpał najczęściej czy będzie to uptide czy downtide.

W uptidzie użyjesz shocklidera (taka gruga niby żyłka ktura absorbuje napięcia związane z ciężarem wyżucanego zestawu) co raczej wymusza wersje non-levelwind (uptide jest to łowienie przy dalekim wyżucaniu zestawu coś jak gruntówka)

Down tide stosuje się głównie z łodzi i mola polega na wypuszczaniu zestawu z podsiebie w tej metodzie nie używasz shock lidera więc możesz zastosować levelwind.

pozatym zwruć uwagę na przełożenie TSM IV ma 6.0:1 co sugeruje łowienie z plaży i mola a TR 2000 ma 4,2:1 co raczej wykożystuje się w połowach pełnomorskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomaszek jeśli chodzi o wybór to ostatnie dwa robią największe wrażenie i tu musisz zdecydować jaki jest ci najbardzie potrzebny jaką metodą będziesz łąpał najczęściej czy będzie to uptide czy downtide.

Szanowny kolego "jack" , jezeli cos komus radzisz to upewnij sie ze nie piszesz bzdur!!.

W uptidzie użyjesz shocklidera (taka gruga niby żyłka ktura absorbuje napięcia związane z ciężarem wyżucanego zestawu) co raczej wymusza wersje non-levelwind (uptide jest to łowienie przy dalekim wyżucaniu zestawu coś jak gruntówka)Down tide stosuje się głównie z łodzi i mola polega na wypuszczaniu zestawu z podsiebie w tej metodzie nie używasz shock lidera więc możesz zastosować levelwind.

pozatym zwruć uwagę na przełożenie TSM IV ma 6.0:1 co sugeruje łowienie z plaży i mola a TR 2000 ma 4,2:1 co raczej wykożystuje się w połowach pełnomorskich

Poczytaj prosze ten artykul , tam Pan wytlumaczy Ci pewne rzeczy.http://www.baywater.fsnet.co.uk/seafishing4fun/cod/Cod_page0006.htm

1. No i gdzie jest shockleader czyli "przypon strzalowy"?Jest to koncowy odcinek grubej zylki ok 8m. Urzywa sie go do lowienia z plazy przy bardzo dalekich rzutach 120-150m. ktore wymuszaja urzycie cienkich linek.

To po co Ci przypon strzalowy przy rzutach kilka do kilkunastu metrow?

2.

TSMIV ma 6.0:1 co sugeruje lowienie z plazy i mola.
:shock:

Opis kolowrotka: game fish, such as wahoo, kingfish and tuna.

Wahoo i tunczyki z mola? :lol:

Calkowicie mylisz zastosowanie multikow i metod polowu.

Na zawodach w Szwecji rzucalem swoim multikiem dalej od zawodnikow z Polski z kolowrotkami o szpuli stalej , oczywiscie z levelwind , co wedlug Ciebie jest wykluczone.

Jeszcze kilka pojec mylisz , ale jak lubisz wedkarstwo to szybko sie podszkolisz.

Zwroc uwage "Tomaszek" jakiego multika urzywa autor artykulu. ABU AMBASSADEUR 7000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj prosze ten artykul , tam Pan wytlumaczy Ci pewne rzeczy.http://www.baywater.fsnet.co.uk/seafishing4fun/cod/Cod_page0006.htm

1. No i gdzie jest shockleader czyli "przypon strzalowy"?Jest to koncowy odcinek grubej zylki ok 8m. Urzywa sie go do lowienia z plazy przy bardzo dalekich rzutach 120-150m. ktore wymuszaja urzycie cienkich linek.

zwruć uwagę z kąd facet łowi co to może być chyba ł(w)udka no ale ja się nie znam i po co ci tu żucać

120-150m.
i używać shocklidera :?:

po drugie zwruć uwage co ten pan łowi chyba cod no ale ja się nie znam

To po co Ci przypon strzalowy przy rzutach kilka do kilkunastu metrow?
no i o to mi właśnie chodzi
Down tide stosuje się głównie z łodzi i mola polega na wypuszczaniu zestawu z podsiebie w tej metodzie nie używasz shock lidera więc możesz zastosować levelwind.
Opis kolowrotka: game fish, such as wahoo, kingfish and tuna.
życze powodzenia w wyciąganiu tuńczyka takim kołowrotkiem :lol:
Zwroc uwage "Tomaszek" jakiego multika urzywa autor artykulu. ABU AMBASSADEUR 7000.

tak i zwruć uwagę co łowi... dorsza do 15kg max.

Calkowicie mylisz zastosowanie multikow i metod polowu.

Na zawodach w Szwecji rzucalem swoim multikiem dalej od zawodnikow z Polski z kolowrotkami o szpuli stalej , oczywiscie z levelwind , co wedlug Ciebie jest wykluczone.

To nie jest wada w niektórych przypadkach to jest zaleta powiedzmy że łowisz z shock liderem wtedy levelwind będzie tylko przeszkadzał

czy tu jest mowa o żucaniu zestawu czy o poręczności używania multika z shockliderem :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj prosze ten artykul , tam Pan wytlumaczy Ci pewne rzeczy.

1. No i gdzie jest shockleader czyli "przypon strzalowy"?Jest to koncowy odcinek grubej zylki ok 8m. Urzywa sie go do lowienia z plazy przy bardzo dalekich rzutach 120-150m. ktore wymuszaja urzycie cienkich linek.

Bez przyponu strzalowego przy poteznym zamachu uslyszal bys tylko suchy trzask swojej linki i na dodatek szukal bys opuszek swojego palca na piasku , dlatego zaklada sie tez specjalny ochraniacz na palec wskazujacy.

Ty upierasz sie zeby urzyc go przy rzutach kilkanascie metrow od lodzi. PO CO?

zwruć uwagę z kąd facet łowi co to może być chyba ł(w)udka no ale ja się nie znam i po co ci tu żucać

Nie czytales jednak! Artykul jest o uptide ,czyli lowieniu w pewnej odleglosci od lodzi gdzie rzuca sie kilka do kilkunastu metrow

12po drugie zwruć uwage co ten pan łowi chyba cod no ale ja się nie znam

Cod -czyli po Polsku - dorsz. O takich rybach rozmawiamy, wiec o co chodzi?

tak i zwruć uwagę co łowi... dorsza do 15kg max.

A co ma lowic?

To oczywiste ze dorsze, czarniaki , rdzawce, bassy, congery , lowi przeciez na Atlantyku.

Calkowicie mylisz zastosowanie multikow i metod polowu.

Na zawodach w Szwecji rzucalem swoim multikiem dalej od zawodnikow z Polski z kolowrotkami o szpuli stalej , oczywiscie z levelwind , co wedlug Ciebie jest wykluczone.

Ty piszesz ze levelwind przeszkadza w rzutach, ja twierdze ze nie.

zycze powodzenia w wyciaganiu tunczyka takim kolowrotkiem :lol:

Skad ten smiech?

Taki jest opis do TMS IV , wiec pewnie projektanci i konstruktorzy w Shimano sie pomylili , albo nie masz pojecia o czym piszesz.

Ostatnia sugestia : Czytaj ze zrozumieniem bo strasznie sie zaplatales i teraz nie mozesz wyplatac.

I jeszcze jedno : nie jestem Twoim wrogiem!! Intencje miales dobre co bardzo szanuje , ale wyszlo jak wyszlo i nie ma sensu dalej sie motac.

Pozdrawiam . Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopaki - dziéki - takie twórcz spory zawsze wiele wnoszá ;) Napiszcie jeszcze troché o tym levelwind-zie.

Właśnie doszedłem do wniosku (relacja gdzie indziej i później dzisiaj umieszczę) że potrzebuję kolejną wędką - a tu jeszcze nawet nei kupiłem multika a juz zaczyna wychodzic na to że będe potrzebaował dwa :lol: czy tego kupowania tych gratów nie ma końca :?::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż korbka na lewą czy na prawą rękę? Jestem praworęczny więc sądziłem że multik powinien mieć korbkę na lewa rękę tak jak wszystkie kołowrotki stałoszpulowe które mam.
I tego się trzymaj, takie są nasze przyzwyczajenia, Amerykanie, Anglicy i reszta anglojęzycznych mają inne przyzwyczajenia i używają multików z korbką po prawej stronie. W Shimano jedynka na końcu w nazwie modelu oznacza korbkę po lewej stronie czyli kołowrotek dla wędkarzy praworęcznych. natomiast w modelach Daiwy mamy oznaczenie L, które oznacza korbkę po lewej stronie. Tak bynajmniej jest w mniejszych multikach (słotkowodnych :lol: ) np. Shimano Scorpion 1001 :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Witam. Chciałbym wrócić do tematu. W zasadzie Tomaszkowi nie chodziło o łowienie z plaży lecz zupełnie o coś innego. lecz poruszył temat który mnie bardzo interesuje. Dalekie rzuty z plaży.

Wiadomo, że najdalsze rzuty osiaga się zestawem z multiplikatorem. Multików do kupienia jest sporo, lecz jesli chodzi o wędki mamy mały problem. Szukałem kilka dni zanim znalazłem coś konkretnego i to nie w sklepach wędkarskich(internetowych) lecz w zupełnie innym miejscu....

Jestem tu nowy i pewnie narażę się komuś umieszczając linka, ale chciałbym żeby każdy mógł to zobaczyć. Czarno na białym widac jakiego sprzetu gośc używa. Takich wędęk w polsce się chyba kupić nie da... Zastanawiałem się czy jest może jakas alternatywa w postaci innych producentów..ale nic nie znalazłem... Może ktoś z was coś wie..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Panowie,

co mislicie o multiplikatorze mocowanym pod kijem jak kołowrotek o stalej szpuli (korbka po lewej stroni) do ciezkiego zestawu sumowego pod metodę gruntową ?

Generalnie jak jest z odległością rzutów multik vs kołowrotek o stałej szpuli?

Czy jest wieksze prawdopodobieństwo poplątania się przy rzutach?

Wady i minusy ogólnie?

Dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mislicie o multiplikatorze mocowanym pod kijem jak kołowrotek o stalej szpuli
Myślę że to awaria. Do multiplikatora musisz mieć wędkę odpowiednio uzbrojoną - castingowo. Generalnie przelotki są mniejsze i na zdecydowanie niższych stopkach. Nie próbuj do kija uzbrojonego spinningowo zakładać multkia bo to jak ciągnięcie przyczepy sportowym samochodem.
Generalnie jak jest z odległością rzutów multik vs kołowrotek o stałej szpuli?
Kołowrotek o stałej szpuli nie może się równać w żaden sposób z multikiem jeśli chodzi o odległość rzutów.
Czy jest wieksze prawdopodobieństwo poplątania się przy rzutach?
Zdecydowanie większe, ale trochę treningu sprawia że po jakomś czasie odruchowo hamujesz szpulkę jak trzeba, ewentualnie zmieniasz ustawienia hamulca jeśli rzucasz lżejszą/cięższą przynętą. Generalnie łatwizna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mislicie o multiplikatorze mocowanym pod kijem jak kołowrotek o stalej szpuli
Myślę że to awaria. Do multiplikatora musisz mieć wędkę odpowiednio uzbrojoną - castingowo. Generalnie przelotki są mniejsze i na zdecydowanie niższych stopkach. Nie próbuj do kija uzbrojonego spinningowo zakładać multkia bo to jak ciągnięcie przyczepy sportowym samochodem.

...nawet jeśłi zastodujesz specjalny multiplikator zaprojektowany tak aby mozna go było mocować pod kijem i dedykowany do standardowych kijów, nadal uważasz że nei jest to dobre rozwiązanie ? I tak jak pisałem nie zamierzam spinningowac tylko łowić ciężko z gruntu na martwe rybki i wątróbkę z dużym ciężarkiem 200-300g w Odrze.

Rozważam zakup modelu cormoran'a corboss 610, jest prawie identyczny jak ten 510

http://www.allegro.pl/item347729148_multiplikator_corboss_510_cormoran_super_okazja_.html

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam zakup modelu cormoran'a corboss 610, jest prawie identyczny jak ten 510
Zaintrygowałeś mnie Kromik tym multikiem ,jadę na kurkową "pomacać",opisze wrażenia jak oczywiście będzie na sklepie .

Tomaszek wzuć parę fotek swojego sprzętu castingowego ,tak dla porównania dla nas "maluczkich"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek, jak tylko "pomacasz" natychmiast daj znać co o tym sądzisz, bo ja właśnie na Kurkowej miałem w ręku zarówno Corbossa 510 i 610 z myślą o b. ciężkiej gruntówce, ale odrzucała mnie wielkość takiego sprzętu - jak dla mnie po prostu potwór a nie kołowrotek! Odradzał mi zresztą takie przeznaczenie sam właściciel sklepu. Zastanawiałem sie natomiast, czy do surfcastingu to by sie zdało, ale nadal nurtuje mnie opinia Tomaszka co do przelotek. Ciekaw jestem, czy projektanci Cormorana przewidując jego mocowanie pod wędką zaprojektowali go też z myślą o zwykłym ułożeniu przelotek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam zakup modelu cormoran'a corboss 610, jest prawie identyczny jak ten 510
Zaintrygowałeś mnie Kromik tym multikiem ,jadę na kurkową "pomacać",opisze wrażenia jak oczywiście będzie na sklepie .

Tomaszek wzuć parę fotek swojego sprzętu castingowego ,tak dla porównania dla nas "maluczkich"

maniek,

jak masz bliżej lub wygodniej to jedz na teczową - też mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek, jak tylko "pomacasz" natychmiast daj znać co o tym sądzisz
jak masz bliżej lub wygodniej to jedz do Krokodyla - też mają
Dziś nie dam rady ,jakieś choróbsko się czepiło ,ale na pewno w tym tygodniu bo mam do zrobienia małe zakupy ,to przy okazji poproszę o pokazanie wszystkich multików ,jakie mają na grunt.

Ps -Kromik proszę nie używać nazw sklepów a jedynie ulice gdzie się znajdują. :wink::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszek wzuć parę fotek swojego sprzętu castingowego
maniek, ja do surfcastingu nadal używam starego stałoszpulowca. Głównie dlatego że metodę tę traktuę jako rezerwową jeśli nie mam innej opcji połowu, więc pozostałem przy starym "szekspirze". Sprzętu castingowego używam na pełne morze i na szczupaki. Nie uważam też nikogo za maluczkiego, szczególnie z powodu że łowi tak czy inaczej, tylko proszę powiedz że
Kromik proszę nie używać nazw sklepów a jedynie ulice gdzie się znajdują.
to było dla żartu, bo już tracę rozeznanie czy to kpiny czy paranoja władz haczyka nadal się pogłębia.

A zdjęcia wklejam specjalnie dla Ciebie po starej znajomości ;)

9bd843d3537a8af3.jpg

f502089c20955136.jpg

84442a3175703317.jpg

559c46509edbe3b4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.