Skocz do zawartości
tokarex pontony

Czorsztyn, pierwszy raz.


Diffek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie! Jestem nowym użytkownikiem forum. W tym roku wybieram się ze znajomymi na wakacje właśnie do Czorsztyna. Będę tam pierwszy raz i na myśl ciśnie mi się parę pytań:

1. Gdzie muszę wykupić pozwolenie by tam móc łowić?

2. Słyszałem o miejscach nad samym zalewem gdzie obowiązują zasady, prosiłbym o jakies wyjaśnienie mi tego (rzecz jasna od strony samego Czorsztyna)

3. Jadę 20 sierpnia do 30, na co się nastawić? Słyszałem o spinningowaniu, ale czy z brzegu jest tam jakaś możliwość, czy z łódki bym musiał, która notabene nie wchodzi w rachubę.

4. Na jaki rodzaj rybek najlepiej się nastawić, żeby mieć przyjemność z wyjazdu? I przy okazji coś dobrego przekąsić :)

5. Czy opłaca mi się brać inną wędkę poza spinningówką? Przyzwyczajony głównie jestem do gruntu/spławika, ale może mała odmiana się przyda :) (Słyszałem także o zakazie połowu z żywą przynętą, to prawda?) Jeśli tak to jakie blachy/gumy na spinning?

Jeśli ma ktoś przydatne dodatkowe informacje które okażą się pomocne, będę wielce wdzięczny, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie rozumiem o co chodzi z tym podejściem i wydaje mi się, że była to zbędna odpowiedź ponieważ minęła się z tematem.

@Up

Na łodzi fajnie byłoby połowić, niestety to tylko wyjazd kilku dniowy gdzie wędki biorę dodatkowo, a nie jako główny cel. Myślałem o łowieniu z brzegu jakimś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję MarioKr, znalazłem wiele przydatnych informacji. Problemem nadal pozostaje tylko to, że będę tam pierwszy raz i średnio orientuję się w nazwach miejsc, w których jest zakaz łowienia z brzegu. Mnie interesuje teren od strony samego Czorsztyna, wiem że jest tam na dole mała plaża. Czy wie ktoś może/potrafi mnie ukierunkować, czy właśnie w tych okolicach łowić dokładnie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diffek, dokładnie u podnóży zamku łowić Ci nie wolno. Zamek stoi na takim półwyspie i jak idziesz do niego od strony jeziora to tam jest zatoczka i strumyk wpada na samym końcu zatoczki, jak będzie sucho to nawet tam woda nie będzie lecieć ale będziesz widział ślady po nim. Od tego strumyka w stronę przystani gdzie przybija statek (prom, czy jak tam kto woli go nazywać) z Nidzicy już wolno Ci wędkować. W samej tej zatoczce widziałem jak łowili na spławik całkiem przyzwoite płocie. Obok pomostów można połowić ładnych okoni na spinning, trafiają się też sandacze i szczupłe. Wiadomo większe ryby większe przynęty i głębiej, a więc cięższe główki jednak straty przy łowieniu z brzegu dość znaczne. Na boczny trok zabawa przednia - polecam. Powodzenia i napisz po powrocie jak wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Dziękuję! Kolejne bardzo przydatne informacje :). Ostatnia kwestia, a łowienie od strony Zamku Czorsztyn? Nie obok samego niego, ale od tego strony jeziora, że tak powiem. Odcinek między samym Czorsztynem a Zamkiem Czorsztyn i odcinek między Zamkiem Czorsztyn a miejscowością Kluszkowce. Bo z tego co się orientuję między Czorsztynem a Jeziorem Sromowieckim ciągnie się już Park Narodowy i tam nie wolno. Jeśli jestem w błędzie proszę o poprawienie mnie :)

Tereny które mnie interesują zaznaczyłem na mapce, myślę że tak będzie prościej po prostu, wiadomo, im bliżej samego Czorsztyna, tym lepiej :)

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10554972_700389676699419_1707806612_n.jpg?oh=362f26e71d60f895846e0407ac549481&oe=53EE08AE&__gda__=1408136638_88f401a236eff2b78ea4e3eefcd96da0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Byłem w weekend na zamku w niedzicy, patrząc z zapory na wodę pod samym betonem, turyści rzucali rybitwą i rybą chleb, własnym oczą nie mogłem uwierzyć jak widziałem stado kleni ponad 60cm zbierających chleb z powierzchi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem z pobytu w Czorsztynie. Zacznę może od dojazdu , bo była jedna większa niedogodność w związku z osunięciem się drogi. Objazdu nie zauważyłem w nocy a gps prowadził dalej i straciłem sporo czasu na odnalezienie poprawnej drogi. Nawet tubylcy nie potrafili wytłumaczyć którędy jechać mówiąc , że tu w prawo ,a później trzeba pytać. W końcu dojechaliśmy około 1 w nocy do Czorsztyna. Zadzwoniliśmy do ośrodka WIDOK budząc przemiłą panią , która bez problemów zechciała nas przenocować. Pensjonat bardzo zadbany , w pokoju telewizor z możliwością podglądu zaparkowanego samochodu. Gdyby ktoś chciał telefon to 18 26 50 250.

Poranne śniadanie w ZAJEŹDZIE POD SMREKAMI , którego nie polecam. O ile moja jajecznica jeszcze dała się zjeść to zestaw śniadaniowy mojej Joanny był mało apetyczny. Chyba najtańsze drobiowe parówki i wędlina ociekająca wodą skutecznie powiedziały nam , że ni8e ma co tu przyjeżdżać na obiad.

Zaczynamy od załatwienia pozwolenia na wędkowanie w zalewie czorsztyńskim. Koszt wędkowania dla zrzeszonych w PZW to 35zł za dzień lub 70zł za trzy dni. Dalej się nie zagłębiałem w temat bo mi to nie było potrzebne. Właścicielka pensjonatu dokładnie wytłumaczyła mi , iż trzeba pojechać do Krościenka i tam na starówce naprzeciw Policji jest sklep wędkarski w którym można wykupić pozwolenie. Na miejscu okazuje się , że są nawet dwa takie sklepy praktycznie obok siebie. Parking kosztuje dwa złote za godzinę , w ciągu której kupiliśmy jeszcze kilka pamiątek.

Zaczynamy zwiedzanie od zamku Czorsztyn. Zostawiamy samochód na parkingu , w którym pierwsze dwie godziny są za darmo po okazaniu biletu wstępu na zamek. Natomiast kolejne liczone są już po 5 zł za godzinę. Na tym samym parkingu możemy kupić od razu bilet na rejs do zamku Nidzica. Przepłynięcie w obie strony kosztuje 10 złotych od osoby. Statek pływa co godzinę więc nie ma pośpiechu. Z parkingu udajemy się do kasy. Bilety są w cenie 5 zł od osoby.

normal_DSCN4805.JPG

normal_DSCN4803.JPG

Po zwiedzeniu zamku dosyć długi rejs ( ponad 30 minut ). Bilet na zamek Nidzica kosztuje 12 złotych od osoby. W cenę wliczone jest zwiedzanie wozowni. Tutaj co jakiś czas gdy zbierze się odpowiednia ilość osób przewodnik opowiada całą historię tego zamku.

normal_DSCN4821.JPG

normal_DSCN4811.JPG

normal_DSCN4814.JPG

Wszystkich Wam nie pokażę , ale są tam takie powozy którymi ludzie nie powstydziliby się do ślubu jechać.

normal_DSCN4819.JPG

W drodze powrotnej udało nam się zająć miejsce na górnym pokładzie , gdzie z głośnika pilot wycieczki opowiadał o historii tych terenów. W sumie zwiedzanie zajęło nam 4 godziny i musicie się liczyć z dopłatą na parkingu. Czas zjeść obiad. Postanowiliśmy pojechać samochodem do zamku Nidzica. Parkingi wszystkie były zajęte co skłoniło nas do zajechania do ZAJAZDU ZADYMA :mrgreen: poniżej tamy. Jak się okazało tutaj zjedliśmy najlepszy posiłek w całym naszym pobycie. Wjeżdżając pobieramy wydruk ( tak jak na parkingach ) który podnosi szlaban. Jedzenie bardzo smaczne , do tego można się tu napić czterech rodzai piwa ich własnego browaru. My spróbowaliśmy pszenicznego do obiadu. Cena piwa to 8zł za kufel 400ml. Jak się później okazało wystarczy podbić u obsługi wydruk parkingowy by nie płacić za parking. Za toalety również nie pobierają dodatkowych opłat ( wszędzie dotychczas płaciliśmy). Zapytaliśmy czy jak pójdziemy na tamę to będzie to problem przy wyjeździe ??? Nie było żadnego problemu byśmy zostawili naszego trupa i spokojnie dalej zwiedzali. Nie mam zdjęć , ale tu macie link http://zadyma.eu/ Co prawda nie ma tam kręgielni , ale jest park linowy i sporo ogrodzonego miejsca dla dzieci. Na pochwałę zasługuje też obsługa. Bardzo miły góral mniej więcej w moim wieku naprawdę się starał by spędzony tu czas był miło wspominany.

Wychodzi na to że ZADYMY są dwie coś jak BIDA.

Gdy już brzuchy były zadowolone spacerkiem udaliśmy się na tamę. Jest tutaj naprawdę fajna trakcja w postaci pracy artystycznej dwóch gości tylko zapomniałem jak się nazywają.

normal_DSCN4827.JPG

normal_DSCN4835.JPG

No i nie mogło by się obyć bez rybek.

normal_DSCN4849.JPG

To tyle jeżeli chodzi o zwiedzanie. Teraz coś o łowieniu. Wyjeżdżając zabrałem ze sobą silnik akumulator i dwa kapoki. Łódkę można wypożyczyć za 10 zł za godzinę lub 50 zł za cały dzień ZAJEŹDZIE CICHA WODA. Znajduje się on w miejscowości Maniowy ul Hubka 2

Znajdzie tutaj też dobre zaopatrzenie wędkarski zaczynając na gumach, woblerach , plecionkach kończąc na jakichś kołowrotkach. Nie ma chyba tylko wędzisk. Pozwolenie na wędkowanie można również tutaj nabyć.

Ogólnie o rybach niewiele mogę powiedzieć bo tego dnia było dużo łódek na wodzie , ale nie widziałem żeby ktoś coś ciągnął. Wędkarze tutaj raczej niechętni byli do dzielenia się swoim doświadczeniem na tym zbiorniku. Starzy wyjadacze łowili okonie ,ale tylko tyle się dowiedziałem od jednego pana który raczej odburkiwał niż odpowiadał. Jeden konkretny strzał zaliczyłem przy wyspie i tyle z ciekawości.

Każdy zbiornik jest inny i nie nastawiałem się na wielkie wyniki. Nad morzem łowiąc w porcie w zeszłym roku ludzie mówili mi że na tak duże przynęty nic nie złowię. Zdziwiłem się nieco , ale tak właśnie było.

Po wędkowaniu zapłaciliśmy za wypożyczenie łodzi i od razu zjedliśmy obiad. Obiad ok jednak w Zadymie dają więcej za te same pieniądze.

Wyjazd ogólnie jak najbardziej fajny. Może się komuś takie informacje przydadzą. A i zapomniałbym napisać , że gdzie się nie ruszysz to zawsze możesz kupić oscypka. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.