Skocz do zawartości
tokarex pontony

Sumik karłowaty- ostatnie starcie


tomek1

Rekomendowane odpowiedzi

W moim ulubionym łowisku od ładnych paru lat rozpanoszył się sumik karłowaty. Spodobało mu się do tego stopnia, że o łowieniu na robaki wogóle nie ma mowy, jego przysmakiem są też żywe rybki (szczególnie w lecie) oraz wszelkie przynęty roślinne może oprócz grochu i kulek proteinowych.

Do napisania postu skłoniła mnie rozmowa z prezesem naszego stowarzyszenia i nasze rozważania jak się definitywnie pozbyć tego szkodnika. Niestety nie doszliśmy do żadnych ciekawych wniosków. W związku z tym pytanie DO WAS- czy słyszał ktoś o wygranej wojnie z sumikami? Czy ma ktoś doświadczenia w tym zakresie?

Obiekt zainteresowania to staw o powierzchni ok. 9 ha, z głębokością od 1 do 2,5 metra z glinisto-mulistym dnem, sporym obszarem trzcinowiska i okresowym dopływem wody za pośrednictwem pompy.

Dodam, że pomysły w rodzaju "spuścić wodę i wymrozić staw"- nie wchodzą w rachubę. Autor pomysłu, który zapewni zwycięstwo w tej wojnie może liczyć na odznaczenie "Zasłużony dla Stowarzyszenia" :wink::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 86
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tomek wierzę ci że cię k....ca łapie :mrgreen:

skuli tego łachmaniarza w tym roku odwiedziłem mój ulubiony,

z resztą nie jedyny zbiornik tylko na wiosnę i to jak jeszcze tafla lodu pokrywała zbiornik,

teraz odwrócę problem :mrgreen:

cztery lata temu wybrałem się z kumplem na dorzecze Odry okolice Kędzieżyna

dwie nocki i jakby nie łachmaniarze to było by zero w sumie było na dwóch chłopa padły trzy sztuki, he, ja pi....le uciecha jak byk :grin:

jedno co muszę przyznać to te sztuki nie miały po k...a czemu mi te klawisze nie działają

dwadzieścia cm. ino ponad czterdzieści :smile: Odra górą :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ino ponad czterdzieści
U mnie na rybkę się tarfiają takie byki. Ale jak z nimi walczyć? Gadałem ostatnio z gościem który ma stawy hodowlane i twierdzi, że po wpuszczeniu małych sumików do stawu ze szczupakami po krótkim czasie nie został ani jeden sumik, ale to jest sytuacja nieco inna niż naturalny zbiornik :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego że sumik nie ma takich przyrostów rocznych jak szczupły

Ale ma za to sztywne kolce :evil: Mimo milionów sumików słyszałem tylko o jednym przypadku znalezionego sumika w bebechach innego drapieżnika (sandacza). Tylko jeden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tu się kłania wszędobylski okoń nie wspominając jazgarza

Prosty i drastyczny test- stanąłeś kiedyś przypadkiem na sumika rzuconego w trawę? Przebija prawie każdą podeszwę. Płetwy jazgarza i okonia to pestka, tym bardziej że np sandacz połykajac rybke od głowy "składa" mu płetwę grzbietową. Kolców sumika nie da się "złożyć" nawet ręką a co dopiero mówić o delikatnym przełyku :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widziałeś na disckowery jak marabut połyka sumika :grin: i tu przykład :grin:

u nos tak godają : że sie niy do parasola w życi otworzyć, chyba że na dole :grin:

wierz mi narybek sumika to ja po maciorze bym był w stanie w całości połknąć :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te małe obżartuchy rzeczywiście są plagą w niektorych zbiornikach, na dodatek bardzo lubią ikre naszych rodzimych ryb, zresztą one chyba wszystko jedzą :wink:

Tomek wydaje mi się że nie ma jednego skutecznego sposobu na ich eliminację :cool: , ale możecie sobie zorganizować zawody, zwycięża ten kto złapie ich najwięcej :lol: , po trochu może je wyłowicie, 3mam kciuki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, po trochu może je wyłowicie, 3mam

a ja się morduję a on kciuki trzyma

że też wcześniej na to nie wpadłem :?:

ale czy?

jest wśród nas taki użytkownik który specjalizuje się w połowie tej rybki?

powiem tylko że nie ma coś lepszego i tu mogę się mylić :sad:

jak nabity sumik na patyku i pieczony na wolnym ogniu posypany kucharkiem

lub innym gó..em

po prostu miód w gębie :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z sumikami na moim rekreacyjnym stawie hodowlanym. Pojęcia nie mam jak tam się dostał, ale zeżarł wszystko co tylko można było zeżreć. Ale ostatecznie problemu się pozbyłem. Sumik karłowaty bierze na wszystko, z tym, że najlepiej na czerwonego robaka i zwykłą dżdżownicę na sporym haku (pozwoli to w miarę możliwości na oddzielenie brań sumików od innych ryb). Zestaw najlepiej położony luźno na dnie. Najlepiej brały mi na płyciznach (do 1 m głębokości). Sposób? Organizować multum zawodów, zapraszać kogo się da. Łowienie sumików (zwłaszcza tych od 30 cm w górę) daje naprawdę sporo frajdy. Rybka potrafi powalczyć. Polecam zakładać przypon wolframowy. Poza tym jak już wspomniano, sumik jest naprawdę bardzo smaczny. Można go robić na wiele sposobów, można się najeść bez wyrzutów sumienia. W ciągu roku (od zauważenia obecności szkodnika) ze stawu o wymiarach 25m/35m wyłowiłem z kumplami i rodziną przeszło 300 sztuk tej ryby, z czego blisko 200 miało powyżej 30 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

co do filmu extra ale ryba to nie sum karłowaty tylko sum afrykański super rybka ,,,,kolega ma hodowle a propo smaczna ryba można podawać jak sobie kto wymarzy jak dobre mięso, cielęcinka i jeszcze jedno nie posiada ości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne można łowić na gume jak i na spławik a jaka silna ryba takiego 1,2 to się choluje jak rybe 5kg tylko jest jeden szkopuł tak głęboko połyka żę tylko obcinannie haka wchodzi w rachube :mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smaczna ryba można podawać jak sobie kto wymarzy jak dobre mięso
a jaka silna ryba takiego 1,2 to się choluje jak rybe 5kg

Zgadzam się z tobą. W zeszłym roku łowiłem w Wodnej Dolinie w Pruchnej

Dobrze ze sztuki plywajace tam nie mialy po 100 kg bo za ta babke prowadzaca by sie zabraly i zezarly
Bo to żre jak świnia. Choduje się je w piwnicy w łyżce wody. Pakujesz ful ryb do wanienki i zalewasz wodą na to temperatura koło 30 stopni i hodujesz jak prosiaki.
może tomek1 by napisał jak idzie "pozbywanie" sie sumików i czy są jakieś postępy

To jest nie do wytępienia. Na wiosnę znowu się zacznie. Kiedyś zrobię eksperyment i nastawie sie na nie. Zobaczymy jaki będzie wynik w określonym czasie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze sztuki plywajace tam nie mialy po 100 kg bo za ta babke prowadzaca by sie zabraly i zezarly
Bo to żre jak świnia. Choduje się je w piwnicy w łyżce wody. Pakujesz ful ryb do wanienki i zalewasz wodą na to temperatura koło 30 stopni i hodujesz jak prosiaki.

Zartujesz sobie prawda :?:

Pytam dlatego ze po tym filmiku tak do konca nie wiem czy to zart :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz
Dobrze ze sztuki plywajace tam nie mialy po 100 kg bo za ta babke prowadzaca by sie zabraly i zezarly
Bo to żre jak świnia. Choduje się je w piwnicy w łyżce wody. Pakujesz ful ryb do wanienki i zalewasz wodą na to temperatura koło 30 stopni i hodujesz jak prosiaki.

Zartujesz sobie prawda :?:

Pytam dlatego ze po tym filmiku tak do konca nie wiem czy to zart :shock:

To prawda. Byłem w takim pomieszczeniu hodowlanym i widziałem jak to wygląda. Kilka wanien o wymiarach około 4/1,5/1,5 m, w każdej po kilkadziesiąt sumów o wadze około 2kg każdy. W osobnych wannach większe osobniki. Temperatura 28-32 stopnie, granulowata pasza... Te ryby nie potrzebują większej przestrzeni do hodowli. I jeszcze ciekawostka: poza wodą potrafią przeżyć nawet kilka godzin! :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.