Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Dobór kołowrotka do feedera Mistrala


biedron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dopiero zaczynam swoja przygode z feederem. Ostatnimi czasy dostalem wedzisko Mistrall X-treme 3,6m cw 120.

Prosze abyscie podpowiedzieli jaki kolowrotek kupic do tej metody i tego wlasnie wedziska. Lowienie na jeziorze i na komercji. Ryby jakie mam nadzieje lowic to standardowo: lin, ploc, karas, leszcz i mniejsze karpie. Kwota jaka chce przeznaczyc to max 180zl. Mam nadzieje ze do tej kwoty cos sie dobierze. Niestety posiadam tylko kolowrotki Yorka do spiningu takze sa one bardzo male a z tego co czytalem to do feedera nie jest wskazane. Prosze o porady i propozycje jaki kolowrotek zakupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Hamulec walki? rozumiem ze mowisz o wolnym biegu tak?? jesli nie to prosze wytlumacz delikatnie amatorowi. Dozbierac to nie musze bo pieniadze sie znajda, tylko nie chodzi o to zeby wydac kupe kasy na kolowrotek tylko zeby sie sprawdzil przy amatorskim raczej lowieniu dlatego podalem taka kwote bo wiem ze sa okumy i shimano po 300zl bo przegladalem tematy na forach. Tak jak pisalem od wiosny dopiero bede uczyl sie tej metody dlatego nie chcialbym wydac na kolowrotek duzo kasy a pozniej sie okaze ze ta metoda nie jest dla mnie. Natomiast zbyt duzo osob pisze zeby nie zakladac kolowrotkow malych 1000 spinningowych takich jak wlasnie ja posiadam tylko kupic cos pod feedera dlatego pytam bardziej doswiadczonych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulec walki, a wolny bieg to co innego. Kołowrotki z wolnym biegiem stosują karpiarze im to się przydaje do feedera jest raczej zbędne. Tam bardziej przydaje się kołowrotek z hamulcem walki który pozwala szybkim ruchem zmienić nastawienie hamulca jak i do niego wrócić. To moim zdaniem bardziej się przyda do feedera tym bardziej jak chcesz łowić na komercji a tam możesz spotkać się z ładnymi sztukami. Kołowrotek 1000 jest zbyt mały i słaby. Napisałem wielkość 4000 bo wziąłem pod uwagę ciężar wyrzutu twojej wędki i to gdzie zamierzasz łowić. Tu masz przykładowe dwa modele:

daiwa

spro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wolny bieg do klasycznego łowienia metodą drgającej szczytówki jest faktycznie zbędny i nie ma z niego benefitów, tak ja do swoich feederów montuje tylko kołowrotki z tym dodatkiem.

Zakładając, że siedzisz przy wędziskach wpatrując się w szczytówki i trzymając rękę tak, aby błyskawicznie zacinać, wolny bieg nigdy się nie przyda. To jednak jedynie teoretyczna sytuacja, bo wędkowaniu gruntowemu towarzyszyć może masa innych czynności, jak rozpalanie ogniska, grillowanie, obserwowanie otoczenia, czy kimka w fotelu podczas nocnego wędkowania. DS to taka metoda, która bazuje na naprężonej żyłce, a 90% brań kończy się samozacięciem ryby dzięki pracy szczytówki. Takie okoliczności, w przypadku wiekszej ryby stwarzają zagrożenie stracenia całego zestawu - z wędką włącznie. Wolny bieg nie przeszkadza samozacięciu. Feeder i jego końcowa część, z gęsto usianą przelotkami szczytówką i tak stwarza wystarczający opór żyłki, żeby samozacinających właściwości nie stracić. Otwarcie wolnego biegu (wyregulowanego dodatkowo na nieco większą siłę hamowania) chroni nas przed ewentualnymi stratami finansowymi lub wymuszoną kąpielą w celu ratowania wędki. Temat nabiera na znaczeniu przy wędkowaniu w rzece, gdzie ucięta przez bobra kłoda może zahaczyć o żyłkę i pociągnąć za sobą wędkę.

Dlatego ja do feederów stosuję kołowrotki zaopatrzone w wolny bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolowrotek dzis zakupiony. Wybor padl na Shimano Exage 3000 SRC. Jak zamontowalem do wedziska Daiwe polecana i owego Shimano to 2 rozne bajki. Dolozylem niestety troche ale mam nadzieje ze to sie oplaci, bo naprawde duzo lepiej pracuje i jest lzejszy. Fajnie wspolgra z tym Mistralem. Dziekuje Panowie za pomoc jeszcze raz. A tak przy okazji polecicie moze jakies konkretne stoperki do blokowania pelletu z dziurka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.