Skocz do zawartości
tokarex pontony

,,Z kamerką wśród ryb",czyli jak to się kręci?-poradnik


Winko

Rekomendowane odpowiedzi

Uważam że ten temat jest dość ciekawy i Ci którzy już próbowali przekonali się że nie jest to tak całkiem prosta sprawa jak mogło by sie wydawać oglądając gotowe nagrania choćby na YT :neutral:

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do dyskusji w temacie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Ja na kolana nie powalę. Korzystam z Windows Movie Makera. Wchodzi w skład darmowego pakietu multimedialnego Microsoft (do ściągnięcia z microsoft.com).

Wszystkich bajerów, oferowanych przez drogie oprogramowanie do zastosowań profesjonalnych nie posiada. Ale ma jedną piekielnie ważną dla mnie zaletę - jest po prostu intuicyjny - i do klejenia pamiątek na własny użytek jest u mnie wystarczający. Szukanie podstawowych funkcji nie wiąże się z wertowaniem internetu, wszystko jest "na wierzchu".

I tak w tematyce wędkarskiej, mój filmik sprzed paru miesięcy:

W filmiku:

- dwa przejścia,

- cięcie klipu - z usuwaniem mniej interesujących chwil

- stopniowe przyciszenie i podgłośnienie tła nagrania

- dodanie ścieżki audio - z przycięciem

- spowolnienie video

I tyle. Reszta to już oko autora, żadnego artysty. Zmontowanie tego z jednego, długiego i nie zawsze interesującego klocka mp4 zajęła mi jakieś 30min. Potem hlup na jutub i już.

Podobne narzędzie serwuje youtube.com (youtube editor). Jego zaletą jest to, że możesz działać nawet na netbooku, bo całość działań obliczeniowych odbywa się w chmurze, a komputer to tylko klient, którym zarządzasz z poziomu przeglądarki. Nie korzystałem, bo zapoznając się odniosłem wrażenie (być może się mylę), że jedyne co z filmem możemy zrobić to umieścić na youtube.com, co mnie zniechęciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł z dziś, branżowy portal o sprzęcie i sofcie:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/najlepsze-darmowe-programy-do-edycji-wideo.html

Przeczytałem i zostaję przy WMM. Ale może się komuś przydać. Czy któryś z wymienionych pójdzie na macu? Pewnie tak, trzeba poszperać. Choć mac to zastosowania profesjonalne. Na Windowsa jest dużo więcej darmochy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyspieszy. Moc obliczeniowa i czas potrzebny do renderowania jest tak duży, że dysk się tylko i wyłącznie nudzi.

Do renderingu, jeśli faktycznie chcesz przyspieszać to Intel Core i7, najmocniejszy na jaki Cię stać. Dysk może być wolny. I tak przez godzinę będziesz czytał i zapisywał max parę/naście GB danych. To dla dysku nic. Mówię to już nie jako wędkarz, ale chłopak co w video (telewizja przemysłowa akurat) siedzi od początku pracy zawodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.supermicro.nl/products/motherboard/Xeon/C600/X10DRi-T.cfm

nada się? koszt bez znaczenia bo w pracy przerzucam je codziennie wiec mogę sobie włączyć co tam chce i się bawić, tak mnie właśnie natchnęło tylko musiałbym jakoś sam rendering zrobić w formie włącz i idź do domu, rano wyłącz. mamy też 4ro procesorowe ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja jadę na intel core i7 2600k (4C/8T) i jest całkowicie wystarczający i nieporównywalnie szybszy niż laptopowy i5. Filmiki kilkuminutowe renderuje w parę-paręnaście minut w zależności od zadanej kompresji.

To co tu pokazujesz to kombajn, będzie śmigał lekko :) Ale dalej dysku nie prześcignie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na tomka1. Ten to już namontował klatek i pewnie będzie coś mógł podpowiedzieć :)

Czuję się wywołany do tablicy. :wink: W kilku postach spróbuję trochę opisać jak powstają moje filmiki, czym kręcę, czym montuję, i przede wszystkim o kuchni montażowej- składaniu filmów, komponowaniu, dobieraniu muzyki itp. Do poszczególnych opisów będę dołączał okienko z filmem, żeby pokazać co mam na myśli.

Jak będę przynudzał to mnie wyprostujcie. :mrgreen:

Po pierwsze Winko ma 100% racji.

Uważam że ten temat jest dość ciekawy i Ci którzy już próbowali przekonali się że nie jest to tak całkiem prosta sprawa jak mogło by sie wydawać oglądając gotowe nagrania choćby na YT :neutral:

Tak pisałem parę tygodni temu w komentarzu do filmu Marka Malmana dotyczącego kręcenia filmów i zarobków na YT.

....Rejestrowanie wypraw wędkarskich też nie polega na tym, że włączamy kamerę i robimy to co zawsze na rybach. Z własnego doświadczenia: min. 40% uwagi poświęca się kręcenie. Czy kamera dobrze stoi, czy słońce nie świeci w obiektyw, czy wiatr nie wieje w mikrofon, czy ujęcie dobrze skadrowane, czy za chwilę nie wrzucę wędką kamery do wody...

Mój kanał istnieje od 2007 roku i długi czas miałem przerwę w publikacji filmików, bo po prostu łowienie i kręcenie przestało mnie cieszyć. Obecnie wrzucam 1-3 filmów w miesiącu i podziwiam Marka i innych, którzy robią to częściej, bo wiem ile to wymaga pracy.

To może trochę gorzkie słowa, ale jest w nich dużo racji. :neutral:

Jeśli jednak kochacie wędkarstwo i macie smykałkę do kręcenia i montowania, to mogę Was zapewnić, że zrobienie filmu wędkarskiego daje niesamowitą frajdę- szczególnie jeśli widzisz, że ludzie chcą go oglądać i zostawiają pozytywne komentarze. To bardzo motywuje. :grin:

Jeszcze bardziej motywuje taka okrągła liczba wyświetleń :wink:

Choć jak patrzę na pierwsze nieporadne filmiki... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę słów o stronie technicznej.

Bardzo fajnie mieć dobry sprzęt do rejestracji (choć Youtube nieco psuje jakość materiału źródłowego). Wielu twórców na YT robi doskonałe jakościowo filmy wędkarskie np. Fishing with Ace.

Ja stosuję nieco inną metodę. Ze względu na intensywność mojego wędkowania i "moc wrażeń" jaki zapewniam sprzętowi, preferuję zakup tańszego, używanego sprzętu. Chyba tylko pierwszy aparat cyfrowy i ostatnio kamerę sportową kupiłem jako nową, reszta to sprzęt używany.

Każdy mój rejestrator prędzej czy później źle skończył (uszkodzenia mechaniczne, zalania itp. :mrgreen: ). Wychodzę z założenia, że strata 500 zł boli mniej niż kilku tysięcy i nie muszę drżeć, że stracę w akcji drogi sprzęt.

Przez długi czas rejestrowałem filmy zwykłymi aparatami cyfrowymi m.in Canony A430, A610, S5 IS. Jakość jak na tamte czasy była przyzwoita. Ten ostatni nawet nagrywa w stereo i ze stabilizacją obrazu. Wadą natomiast jest rozdzielczość, której daleko do HD. Reasumując- warto próbować kręcić nawet jak nie dysponuje się typową kamerą. Zawsze na końcu najbardziej liczy się pomysł i treść filmu.

normal_aparat.jpg

Oczywiście prędzej czy później i tak trzeba kupić jakąś kamerę. U mnie to było "później" :oops: i przyjąłem kryteria jak wyżej. Brałem pod uwagę kamery Canon i Sony. Ostatecznie wybrałem Canon Legria HFM306.

normal_IMG_0690.JPG

Oczywiście nie jest to jakieś cudo techniki, ale pozwala kręcić przyzwoite filmy. Ma też 2-3 niewielkie wady, na które radzę zwrócić uwagę przy zakupie kamery dla wędkarza. Przede wszystkim nieco za wąski kąt widzenia kamery- co utrudnia kadrowanie ujęć, dość mocne szumy na ujęciach nocnych, brak możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu.

Kąt widzenia mówiąc prosto- decyduje o tym jak daleko musisz odsunąć kamerę żeby zmieścić w kadrze to co chcesz zarejestrować. Ze względu na dynamikę ujęć nad wodą, warto poszukać wśród kamer jakie mieszczą się w budżecie takiej o jak największym kącie widzenia.

Noc to świetna pora połowów, ale kręcenie w nocy wymaga kamery, która ma jak najmniejszy poziom szumów (efektu szarobrązowego rozmazania obrazu na ujęciach nocnych).

Trzecia sprawa to zewnętrzny mikrofon. To bardzo pomocny gadżet- poprawia jakość nagranego dźwięku a dzięki gąbce redukuje szum wiatru, który potrafi zepsuć każde nagranie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Dobrze jeżeli kamera ma możliwość wykonywania zdjęć podczas filmowania oraz koniecznie ma "stopkę" do podłączania zewnętrznych urządzeń- szczególnie lampy do ujęć w nocy.

normal_IMG_0711.JPG

Funkcja robienia zdjęć pozwala od biedy zrezygnować z zabierania aparatu nad wodę. Stopka jest potrzebna do podłączenia lampy. Brak stopki nie przekreśla użycia lampy. Są też rozwiązania z metalowym ramieniem przykręcanym do gwintu na spodzie kamery, ale nie są już tak wygodne jak lampa na stopce.

normal_IMG_0715%7E0.JPG

Musicie zwrócić uwagę na sposób mocowania. Większość kamer ma stopkę mini (lampy są dostosowane do dużej stopki takiej jak w aparatach). Co ważne- każdy producent ma inny rodzaj stopki, więc należy kupić adapter odpowiedni do kamery którą kupiliście.

normal_IMG_0718k.JPG

Taka lampa kosztuje około 100-150 zł i zapewnia całkiem przyzwoite oświetlenie nocnej akcji na rybach. Warto kupić lampę z regulacją natężenia światła! Poniżej przykład filmu zarejestrowanego w nocy.

Kamerą, którą posiadam posiada również wbudowaną lampę, której można użyć do robienia zdjęć w nocy oraz do kręcenia, ale raczej tylko bliskie ujęcia np. ryby oddalonej o metr od obiektywu.

normal_IMG_0699.JPG

Co jeszcze ważne w kamerze dla wędkarza to dobra stabilizacja obrazu- koniecznie optyczna! Narzędzia stabilizacji w programach do obróbki czy nawet na YT, nie zastąpią stabilizacji w kamerze, no i zawsze powodują pogorszenie jakości i czasem zawężenie kadru.

Warto mieć pilota do kamery- pozwoli na operowanie kamerą z odległości. Niestety ten który ja mam nie pozwala na włączenie kamery (w sensie ON/OFF), co w znaczniej mierze ogranicza jego stosowanie. Kamera posiada za to inną dobrą cechę- pre-recording- czyli nagranie obrazu pięć sekund wcześniej niż został naciśnięty przycisk nagrywania. Oczywiście aby funkcja zadziałała, kamera musi być być w stanie ON.

Warto żeby kamera miała jak największy zoom optyczny- nie cyfrowy, który ma gorszą jakość. Przy rejestracji bez dodatkowego operatora przyda się jak największy, wyraźny wyświetlacz odwrócony w stronę "akcji". Ze względu na trudne warunki pracy pomocna będzie solidna obudowa.

Ważne są dodatkowe baterie. Kto kręcił filmy wędkarskie ten wie, że do gotowego filmu trafia najczęściej nie więcej niż 5-10% zarejestrowanego materiału. Dlatego potrzebna jest miniumum jedna dodatkowa bateria i karta pamięci o jak największej objętości. Warto mieć przy sobie również ładowarkę samochodową do baterii.

To w skrócie tyle o moich przemyśleniach o standardowej kamerze- w następnej części napiszę coś o moich doświadczeniach z kamerami sportowymi.

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Po dłuuugiej przerwie :oops: kolejnych kilka słów o wędkarskich filmach- tym razem o kamerach sportowych.

Jak wiadomo ręce są wędkarzowi najczęściej niezbędnie potrzebne, co stwarza sporo problemów przy kręceniu filmów. Od dłuższego czasu szukałem kamery która rozwiąże ten problem i nie zrujnuje kieszeni.

Zacząłem kilka lat temu od okularów z kamerą podobnych do tych poniżej (zdjęcie Atina Poland)

normal_2_001.jpg

Szybko okazało się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla wędkarza. Przede wszystkim wąski kąt widzenia i obiektyw skierowany stosunkowo wysoko. Kilka prób na lodzie przyniosło rozczarowanie, bo kręciłem nie to co chciałem... Zresztą okulary szybko odmówiły posłuszeństwa i rzuciłem je w kąt.

Następna próba była bardziej udana. Kupiłem kamerą MD80 (zdjęcie sklep Pluskwa)

normal_kamera-mini-dv-md80-aktywowana-dzwiekiem-hd-4446124570.jpg

To kamerka działa do dziś. Zamocowałem ją na daszku czapki i nagrałem kilka filmów. Jej największa wada to wąski kąt widzenia. Można to częściowo zniwelować kupując nakładkę tzw. rybie oko. Ja nie kupiłem jej od razu a potem nie była już dostępna.

Jak używałem tej kamery widać na tym filmie z połowów podlodowych

Natomiast w tym filmie z wyprawy na dorsze dokładnie widać mankament wąskiego kąta widzenia.

Nie zmienia to faktu, że jak na kwotę zakupu, kamerka nie najgorzej rejestrowała. Ma nawet tryb włączania nagrywania głosem.

Wreszcie w ubiegłym roku postanowiłem kupić coś lepszego, co pozwoli też rejestrować pod wodą. Po przejrzeniu oferty wybór padł na kamerę SJ4000, o podobnych parametrach jak GoPro, ale znacznie niższej cenie (zdjęcia dx.com)

normal_sku_331173_7.jpg

normal_sku_288813_2.jpg

I to jest urządzenie, które można już nazwać kamerą. Nagrywanie w HD, mnóstwo akcesoriów, wodoszczelna obudowa (plus drugi dekielek z otworami do nagrywania z dźwiękiem). I przede wszystkim szeroki kąt widzenia obiektywu.

Kamera posiada wyświetlacz oraz w wersji którą posiadam możliwość połączenia się przez WI-FI ze smartfonem. To bardzo fajne narzędzie np. do dobrego ustawienia kamery, ale przy takim włączeniu nagrywania rejestruje klipy o długości 1 minuty i zapisuje jeden za drugim na karcie. Na poniższym filmie pierwszy film zarejestrowany tą kamerką i również parę słów o jej właściwościach.

Na filmie można zaobserwować jedyną chyba wadę tego urządzenia- bardzo słaba rejestracja dźwięku.

Od tego czasu używałem tej kamery kilka razy, pokazując jesienną zasiadkę na sandacza

czy też rozpoczęcie sezonu 2015

Na tym drugim filmie widać w jaki sposób zamocowałem ją na głowie. Myślę, że będzie jednym z podstawowych narzędzi do rejestracji filmów w tym sezonie. Chcę również spróbować rejestracji pod wodą.

To tyle o moich bojach z kamerami mobilnymi. Ciekaw jestem jakie Wy macie doświadczenia.

W następnej części będę chciał powiedzieć parę słów o przydatnych akcesoriach i o... muzyce w filmach, która jest dla mnie bardzo ważna. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam,

w związku z tym, że planuję zakupić kamerkę do jesiennego spiningowania mam pytania i prośby o sugestie.

1. na jakie parametry zwracać szczególną uwagę przy zakupie kamerki?

2. Jak sobie radzicie z czasem nagrywania? Przeciętny czas rejestracji kamerek do 600zł to ok 2h. Co potem? Jeśli zamiast aku byłyby baterie można by je wymieniać i czas wydłużać. Niestety nie ma za wielkiego wyboru w kamerkach zasilanych bateriami.

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w związku z tym, że planuję zakupić kamerkę do jesiennego spiningowania mam pytania i prośby o sugestie.

1. na jakie parametry zwracać szczególną uwagę przy zakupie kamerki?

2. Jak sobie radzicie z czasem nagrywania? Przeciętny czas rejestracji kamerek do 600zł to ok 2h. Co potem? Jeśli zamiast aku byłyby baterie można by je wymieniać i czas wydłużać. Niestety nie ma za wielkiego wyboru w kamerkach zasilanych bateriami.

Pozdrawiam

Jacek

Sprecyzuj czy masz na myśli kamerę klasyczną czy sportową? Sporo uwag na co zwrócić uwagę znajdziesz powyżej.

Jeśli chodzi o czas nagrywania to możesz dowolnie go wydłużyć poprzez posiadanie odpowiedniej ilości kart pamięci i akumulatorków do kamery. Np. do kamery sportowej mam kartę 32 GB i sześć akumulatorków, co pozwala nagrać około 5 godzin łowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Tomku zapraszam do obejrzenia mojego premierowego filmiku torche dobrej krytyki sie zawsze przyda . Widze u ciebie dobrze to wygląda na kanale i rybki tez ładne.

Udana produkcja. :wink: Bardzo dobre intro- dynamiczne, z dobrze dobraną muzyką, ciekawa treść filmu i ładne ryby.

Uwagi- zbyt cichy dźwięk w większości filmu. Możesz to częściowo zniwelować podczas montażu podnosząc głośność danego fragmentu (ścieżki). Podczas montażu zwróć też uwagę na wycięcie zbędnych fragmentów- przestawianie kamery, zaglądanie w obiektyw itp. Fragment z jazdą samochodem na końcu niepotrzebny moim zdaniem, bo nic nie wnosi do filmu.

Subskrypcja zrobiona i czekam na kolejne produkcje. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ostatnio nie mogę dobrze zanęcić i wstrzelić się w karpia. Pellet, groch i kukurydza wabiły same leszcze. Po rozmowie ze znajomym z sąsiedniego stanowiska pokazał mi ten filmik:

Dziwiłem się czemu na pellet biorą same leszcze, chyba musze przeskoczyć na jakieś duże kulki :) głębokość ustawienia kamery to prawie 7metrów, kręcone w słoneczny dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.