Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wagi wedkarskie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przegladajac ostatnio allegro widzialem aukcje z wagami wedkarskimi firmy York

Przyznam ze cena byla zachecajaca do zakupu jednak czy warto (bardziej chodzi o to jak dokladne sa te wagi aby nie kupic jakiegos go... ktore bedzie pokazywac wyniki z kosmosu)?

Ja gdy wypuszczam rybke moge ja tylko zmierzyc a przydalo by sie wiedziec tez ile wazyla :)

Co sadzicie wiec o wagach ktore warto kupic i po ile?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Powiem wam tak- ostatnio w Lidlu była jakas MegaWyprzedaż i były tam też akcesoria wędkarsie. 12 częsci za 5 zł. Ale jakie. Była to m. in waga, podpórka, pałka do zabijania ryb, wiertełko do kulek proteintwych, igła na żywczyka, wypychacz, jakies urządzenie do skrobania ryb, obcązki, obcinacz do zyłki i to wszytko w pochewce mocowanej na pasek. Mówie wam, to jest po prostu zawaliste, za 5 zł tyle dobrych rzeczy.... postaram się zdrobić zdjęcia... :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam mówię, że to sa pseudodynamometry wędkarskie z tolerancja błędu na 10 kg = 2 kg :lol: Miałem taki dynamometr ... ryba, która w sklepie na wadze elektronicznej miała 5,5 kg, na tej "wadze wędkarskiej" miała prawie 7,5 kg. :shock:

Na podstawie powyższego śmiem wysnuć wniosek, że to są "wagi nadzei" :lol::lol::lol:

Szkoda, że nie produkują "miar wędkarskich nadziei" :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Faktycznie takie wagi pewnie za dokladne nie sa bo waga o ktorej pisalem na allegro kosztuje 16 zl a to raczej nie za wiele

Jednak Szogunie sensu stricte "dynamometr" to one nie sa bo nie byly by to te jednostki jak juz pokazywalo by Ci 20N (czyli okolo 2 kg) :wink: ale faktycznie co do dokladnosci ich dzialania mozna je i tak nazwac :lol::lol:

Manku w takim razie czekamy na kolejny artykul

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy mówicie że wagi moją skłonność do połyłek na "kożyść" a mój sąsiad miał wege która działała na "niekorzyść" ryba miała 3,10 kg a waga mu pokazała 1.80 kg :roll: i jak tu osądzać na podstawie wagi :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem wagę na sprężynkę Jaxona za 16 zeta ale dlatego że chciałem kupić miarkę. Miarkę wysówaną z obudowy ta waga też ma i dlatego znalazła się w moim plecaku. Ale przyznam że wygląda tak że nie zawierzył bym jej za bardzo :) Choć wieszałem na niej już butelki z wodą 2l i 5l i nawet wskazywała :???::roll::lol: dobrze.

Co do sensu posiadania wagi moje zdanie jest takie że nie wyobrażam sobie dokonywania pomiaru taką wagą przy połowie ryb szpokojnego żeru. Miał bym rybę jeszcze wkładać w jakąś torbę, ważyć, przekałdac ją tu i tam zanim bym ją w końcu wypuścił? Mało poręczne i przydatne (moim zdaniem oczywiście). Co innego drapieżniki i wagi w rękojeści chwytaków. A że taki sprzęt jest nieco droższy i (czasami) jest wyrobem markowym - no to jeszcze jako można tym wagą ufać.

Tak czy inaczej - preferowaną przeze mnie metodą określania rozmiaru ryby jest pomiar długości. Szybko, sprawnie, nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał bym rybę jeszcze wkładać w jakąś torbę, ważyć, przekałdac ją tu i tam zanim bym ją w końcu wypuścił?

Ja czasem z ciekawości ważę rybę na takiej wadze za 5 złotych. Rybę w podbieraku wieszam na hak wagi odejmuje pół kilo na podbierak i jak się okazało kiedyś na elektronicznej niewiele się mylę. Ale zwykle tylko wymiar :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może mały wykładzik w temacie :cool:

Wagi, zwane przeze mnie "dynamometrami" to są przyrządy do wskazywanie zbliżonej masy. Wynika to głównie z ich budowy ... na zasadzie sprężyny. Jak wiadomo, sprężyna poddana obciążeniu przez określony czas naprężeniu, traci swą zdolność "pamięci kształtu" w związku z czym ich wskazania są ... lekko mijające się z prawdą.

Jedyne wagi mające powtarzalność odczytów (bo o tym mowa i właśnie to jest podstawą wykonywania jakichkolwiek pomiarów) to sa wagi tensometryczne, czyli wszechobecna ... elektronika :wink:

Co roku przerabiam ten temat podczas legalizacji wag i widzę, jakim sprawdzeniom podlegają. Np. wagi hakowe (najbardziej przypominające wędkarskie, tylko podziałka troszeczkę inna ;) ) są sprawdzane miedzy innymi w ten sposób, że podwieszany jest pod nimi określony ciężar (np. dla 10 Mg masa 5 Mg) i po 1 godzinie zostaje odpięty. Waga powinna bezwzględnie wrócić do ZERA, w przeciwnym wypadku nie zostaje dopuszczona do eksploatacji przez UMiW. Dla orientacji, dopuszczalna odchyłka wag hakowych przystosowanych do pomiarów mas do 10 Mg wynosi +/- 5 kg.

Dla przykładu elektroniczna waga samochodowa o udźwigu 60 Mg jest katowana podczas sprawdzeń w inny sposób, tzn. ... na jaj pomost układane sa legalizowane odważniki o masie 1 Mg każdy ... i tak aż do 60 szt (60 Mg) Za każdym razem odczyt na terminalu powinien wzrosnąć o 1 Mg i po ich odwrotnym zdejmowaniu spadać o 1 Mg. A zgadnijcie jaka jest dokładność tej wagi?

Powiem Wam ... legalizacyjna 30 kg a rzeczywista ... jak sia włączy funkcję rozrzerzonego pomiaru ... do 2 kg/60 ton :shock: Z jednej strony to super sprawa, a z drugiej, to przekleństwo taka dokładność, bo:

- wyłapuje różnice w paliwie pojazdów (przed załadunkiem - tara, dojazd do załadunku, załadunek i ponowne ważenie-brutto)

- podczas powiewów wiatru (i tutaj wyobraźmy sobie boczna powierzchnię TIRa z oplandeczoną naczepą) na wyświetlaczu kwarcowym cyferki bardzo szybko sie zmieniaja i trudno jest uzyskać odczyt stabilny :lol:

Wiem, wiem, że wagi wędkarskie to nie laboraium, ale warto wiedzieć ;)

A teraz Wy zróbcie podobny teścik ... ile macie na wadze max? 10 kg? 50 kg? OK, to podwieście na niej połowę maksynalnego wskazania (dla 10 kg - 5 kg, dla 50 kg - 25 kg) na czas 1 godziny. Potem zdejmijcie ciężar i zobaczcie, na której cyferce zatrzymała się wskazówka :cool::lol::lol::lol:

Ja obstawiam dla wagi o maksymalnym wskazaniu 10 kg, że na blacie zostanie 2 kg :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edyne wagi mające powtarzalność odczytów (bo o tym mowa i właśnie to jest podstawą wykonywania jakichkolwiek pomiarów) to sa wagi tensometryczne, czyli wszechobecna ... elektronika
Piotr pozwole sobie nie zgodzić się z tobą ,mylisz dwa pojęcia ,wagi profesionalne [legalizowane] z wagami amatorskimi [nie legalizowane] zawsze wyjdzie na nie korzyści tych wędkarskich .W tych wędkarskich elektroniczne są najgorsze i wszyscy o tym wiedzą producęci też oczywiście .
A teraz Wy zróbcie podobny teścik .
A nie omieszkam sprawdzić i opisać ,ale mimo wszystko dzięki za tekst.Oczywiście sprawdze kilka wag różnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Podsumówując, jakie wagi są najlepsze?

Przeczytaj i sam wyciągnij wnioski, która Ci będzie bardziej pasować / która będzie lepsza :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie trzeba wsadzać palca do ognia żeby przekonać się że parzy :cool:

Jasne, że nie, lepiej znać to z opowiadań i przekazywać potomstwu :cool: A na koniec wyjdzie, że włożył palca do ognia a ogień zgasł z zimna :cool:

mylisz dwa pojęcia

Maniuś, nie mylę, tylko celowo objasniłem co w trawie piszczy, tak dla ciekawości i punktu odniesienia.

Napisze więc jeszcze raz ... najwazniejsza jest powtarzalność odczytów. Dotyczy to taśm mierniczych, suwmiarek, niwelatorów i całej reszty> Jak myślisz, jakby wyglądał świat, gdyby np. każdy budowlaniec był wyposazony w miarę (tzw. calówkę albo colsztok), pokazująca co innego?Np. 1 m u jednego = 1,05 m u drugiego albo 0,95 m u trzeciego? :cool::lol::lol::lol::lol: Strach by było w domu siedzieć i po ulicach chodzić :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

To samo z wagami ... w sklepie kupujesz np. 0,5 kg szynki, przychodzisz do domu, ważysz i widzisz, ze kupiłeś 1,2 kg :shock::lol:

To samo jest z rybami, dla tego uważam, że nie masa a długość przedstawia obraz ryby, tym bardziej, że w różnych okresach określone ryby inaczej ważą ... np sandacz 70 cm w wakacje ma troszkę ponad 3 kg, a późną jesienia dobija prawie do ponad 4 kg :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taka propozycję dla niedowiarków mianowicie,

w kraju zwanym Francją jest pewne muzeum zwane i tu pełne skupienie,

Muzeum miar i wag

i tu dla chętnych,

proponuję udać się do tego pięknego kraju

i sprawdzić te nasze badziewne urządzenia wagopodobne :mrgreen:

oczywiście nie polecam tych wyjazdów, ponieważ są mniej skomplikowane sposoby

sprawdzenia naszych wagopodobnych urządzeń jednym słowem

fedra-be

sensor- :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun lubie z tobą gadać ,bo twoje posty są rzeczowe i obrazowe :smile: ,ale wybacz nie rozumiemy się chyba dlatego że mówimy o tym samym i dobrze że dałeś przykład calówek lub colsztok :?:.Wiesz dokładnie tak jak ja że calówki firmy Toya mogą i różnią się od orginal Stanleya właśnie dokładnością i nigdy mi się nie zdażyło aby Toya miała faktyczny metr na metrze Stanleya .To samo jest z wagami wędkarskimi ,producęci wag [nie wszyscy] olewają czy ta waga będzie dokładna czy nie ,bo jak nie będzie to co wędkarz złoży reklamacje :lol: ,może jeden na milion się znajdzie ale to i tak wliczone w cene .Większości wag wędkarskich oszukuje tylko zależy ile jak 10% średniej wagi to jeszcze ok. ale jak powyżej to już kicha a ostatnio wagi elektroniczne [wędkarskie] to już porażka ,dlatego odradzam i dziwie się ludzią jak nieraz podają wage ryb np. 5,68 anichybi ważone na wagdze elektronicznej ,a taka waga przy tem powietrza 5 stopni podaje co innego a przy 10 stopniach co innego .Inaczej ma się sprawa z wagami legalizowanymi tak jak opisałeś .

To samo jest z rybami, dla tego uważam, że nie masa a długość przedstawia obraz ryby,
Tak zapewne masz racje ,tylko nie ogulniał bym tego do wszystkich gatunków ryb tak jak zrobił to Wędkarski świat ,a tak wogle wszelki ogólnienia w wędkarstwie przynoszą więcej zła niż dobra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.