Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zakładanie stawu


Randori

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich potrzebuje kilka wskazówek odnosnie zarybiania mojego stawu. Chcę usłyszeć Wasze opinie co byście zmienili czego nie wpuszczali.

W wakacje planuje wykopac staw ( mam juz wszystkie potrzebne pozwolenia) . Staw powstanie na zalewanej łące wymiary 32x23 głebokosc 2,80m na całym zbiorniku w jednym z rogow planuje zrobic plycizne 2x2 metra 30-50 cm głebokosci z bujna roslnnoscia i podobno moze wytrzec mi sie tam karp. Ryby ktore chce tam wpuscic : 30 lin, 40 karp, 3 amury, 2 tołpygi, 2 wegorze, płoć, wzdręga, czerowna karas ozdobna. na nastpny rok planuje wpuscic 15 karpia koi i 10 orf Co myslicie o tym pomysle jak sie zabepzxieczyc przed wydrami, czaplami. Dużo ludiz mowi ze karp koi przezyje bez zadnych problemow w takim stawie. Zadnych filtrow , pomp nie planuje . Czekam na Wasze odpowiedzi Pozdrawiam Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Za wszystkie opłaty wyszło około 4 tys. Kolego każdy temat jest indywidualny moim zdaniem. Przepraszam że założyłem ten temat bo i tak mi tu nikt nie pomógł. Temat do zamknięcia pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze na pozwolenie stawu nie trzeba mieć zadnego pozwolenia, bynajmniej w mojej okolicy.Koszt zrobienia takiego stawu jak mówisz bedzie duży , koszty koparki, wywozu ziemi , zakup ryb itp.Kopiąc staw musisz go kopać w miejscu gdzie woda stoi lub przepływa gdzieś jakiś potok, inaczej woda Ci ucieknie.30x30 to duzy staw.jak dla Ciebie hobbistycznie to starczy Ci 10x8m :) Głębokość 0.5-1.5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

około 10 tys a ryby w swoim czasie

To cena dość mocno promocyjna jak za taką kubaturę.

Pisałeś, że koszty zezwoleń wyniosły Cię 4tys. Powiedz jaki to staw? Przepływowy czy typowa sadzawka? Koszty za przepływowy są chyba deko inne.

A co do ewentualnych zarybień. Jeżeli wykopiesz w tym roku tak jak pisałeś latem to woda musi swoje odstać. Należałoby sprawdzić jej "ph". I znowu pytanie czy przepływowy czy nie? Jak przepływowy to wiosną już można jakąś drobnicę wpuścić.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiary 32x23 głebokość 2,80m na całym zbiorniku
kopanie stawu wyniesie z faszyna około 10 tys

Nie ma takiej opcji. Z samym wykopaniem to może byś się zmieścił ale żadna koparka nie wykopie Ci 23 metry szerokości na 3 głębokości bez odwożenia ziemi- momentalnie sie zarzuci i po robocie, więc musisz pewnie jeszcze dorzucić koszty odwożenia ; dwie wywrotki na dwa dni czyli jakieś 5tys.

Kiszka faszynowa 2zł metr bierzący 20stki musisz dać pewnie z pięć, więc metr wychodzi 10 zł razy 110 mb to 1100zł plus jakieś 300 zł kołki i robocizna- jakiś kolejny tysiak- z wódką jakieś 2,5 tys. Do tego trzeba doliczyć różne obsuwy- a to coś zagrzęźnie, a to coś sie przyblokuje, więc 20 klocków trza szykować.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Sporo taki stawik wychodzi też miałem w planach u siebie na działce trochę mniej gabarytowy założyć żeby tylko był z jakimiś rybami. Tylko nie wiem własnie jak z kosztami tego wychodzi , mój to by był z 4x5 metrów to chyba pozwolenia żadnego nie potrzeba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
O 29.05.2017 o 08:28, Madelyn napisał:

mój to by był z 4x5 metrów to chyba pozwolenia żadnego nie potrzeba ?

"Pozwolenia na budowę ani pozwolenia wodnoprawnego nie wymagają oczka wodne i przydomowe baseny o powierzchni do 50 mkw. (poprzednio do 30 mkw.). Roboty budowlane wymagają jedynie zgłoszenia. Wyjątkiem są zbiorniki powstające poza terenem zabudowanej działki. Tu pozwolenie jest potrzebne, niezależnie od ich powierzchni."

http://www.rp.pl/Nieruchomosci/306139906-Wykopanie-stawu-bez-pozwolenia-jest-samowola.html#ap-1

 

 

I opanujcie się z tym wpuszczaniem dziesiątek karpi do tych wanien z wodą, bo będzie kakao i smród zamiast ładnej wody. Psioczycie na PZW że 90% zarybień to karpie a sami jak macie możliwość to zamiast stworzyć ekosystem który będzie cieszył oko to nawaliście karpi do bajorek jak janusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.