Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Dlaczego węgorza nie łapie się na spinning ?


grubygruby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam otóż dręczy mnie pytanie dlaczego węgorza nie łapie się na spinning ? Wiem że jest to nieskuteczne lecz nie wiem dlaczego. Przecież jest to ryba drapieżna tak jak szczupak, obie te ryby biorą na żywca ale tylko szczupak na spinning (węgorz z tego co czytałem bardzo, bardzo rzadko i nie łowi się specjalnie jego na spinning). Dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Witam otóż dręczy mnie pytanie dlaczego węgorza nie łapie się na spinning ? Wiem że jest to nieskuteczne lecz nie wiem dlaczego. Przecież jest to ryba drapieżna tak jak szczupak, obie te ryby biorą na żywca ale tylko szczupak na spinning (węgorz z tego co czytałem bardzo, bardzo rzadko i nie łowi się specjalnie jego na spinning). Dlaczego ?

bo nie bierze :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mówi się, że każda ryba jest po części drapieżnikiem. Zdarza się łowić na spinning np. urzędujące w czasie tarła liny. Również nie będzie ewenementem szczupak złowiony na białego robaka, czy okoń, który przez pomyłkę (a może i nie) posmakował kukurydzy.

Niemniej każdy gatunek ma różne preferencje żerowania, a co za tym idzie predyspozycje do danej metody połowu. I jest to widoczne również w metodzie spinningowej, gdzie sandaczowcy łowią twardym opadem, a na okonia montują zestaw z trokiem bocznym. Dlaczego? Ano dlatego, że po prostu niektóre gatunki wolą inaczej. Szczupak nie goni do upadłego gumy jak okoń, który głodny bywa w stanie odbić się od brzegu. Węgorz idzie po dużo mniejszej linii oporu i gdyby wytężyć skupienie, wybrać węgorzowe żerowiska i bardzo leniwie poruszać gumką po dnie to kto wie?

Sum jest gdzieś pomiędzy szczupakiem a węgorzem. Regularnie łowi się go na pęczek rosówek, wątróbkę, czy martwą rybę, ale i spinningiści mają tu pole do popisu i bardzo często raportują suma złowionego na gumę, czy woblera. Węgorz z kolei to typowy leniuch, choć wpisując u wujka google hasło "węgorz na spinning" parę odpowiedzi z filmikami włącznie zwraca.

Nie sądzę, żeby celowe było nastawianie się ze spinningiem typowo pod węgorza. Niemniej jako przyłów z pewnością może zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś będąc nastolatkiem miałem taką sytuacje. Był lipiec i ukleja całymi ławicami tarła się przy brzegu. Węgorz w tym czasie podchodzi bliżej licząc na łatwy posiłek. Obławiałem wodę jakąś tam obrotówką, chyba firmy DAM. Nie za duża była,chyba nr 2. W pewnym momencie przy podnoszeniu kija by wyciągnąć przynętę z wody i oddać kolejny rzut,poczułem opór.Siłując się dalej z zaczepem uniosłem przynętę i moim oczom ukazał się nie mały węgorz. Niestety branie nastąpiło w takim momencie że nie byłem przygotowany na zacięcie i węgorz po kilku wywijasach spadł. Zdarzyło mi się to tylko raz, ale myślę że przy odpowiednich warunkach i odrobinie szczęścia, da się łowić węgorze na spining.

Pozdrawiam. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

No właśnie dobre pytanie węgorz na spinning , sporadycznie się trafiają ale tylko na dwa typy przynęt , najczęściej jest to obrotówka lub jakaś "śmierdząca" gumka  . odpowiedź jest prosta węgorze są ślepe i polegają podczas polowań tylko na dwóch zmysłach jest to węch oraz posiadanie linii bocznej która "odbiera " zawirowania " czyli ruch w wodzie . A co do padlinożerności , węgorz bez wątpienia woli żywą rybkę niż trupa ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.