Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
w jaki sposób umieszczać ołów, jeżeli robię wobler bez stelaża tylko nawiercam dziurki na oczka?

nawierc dziurke pomiedzy dwoma pierwszymi oczkami i umiesc tam olow, przy wiekszych woblerach mozesz nawiercic dwie dziurki z jednej i drugiej strony oczka na brzuszku nastepnie zaszpachlowac ,wyszlifowac i do lakierowania i malowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawierc dziurke pomiedzy dwoma pierwszymi oczkami i umiesc tam olow, przy wiekszych woblerach mozesz nawiercic dwie dziurki z jednej i drugiej strony oczka na brzuszku nastepnie zaszpachlowac ,wyszlifowac i do lakierowania i malowania

Dodatkowo dobrze pamiętać, że dając więcej obciążenia w tył woblera wydrobniamy jego pracę ;) Im proporcjonalnie cięższy przód od tyłu tym praca bardziej agresywna. Nie należy też przesadzić, bo wobler może się wykładać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.Chciałbym się was drodzy koledzy poradzić jakich farb używać do malowania woblerów .Dodam że dopiero zaczynam strugać wobki i nie chciałbym żeby farba była droższa niż cała produkcja wobków z mojej kolekcji .Proszę o rade czego użyć do pomalowania wobków struganych z lipy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to i 3 wystarczą: czarny, biały i srebrny. Może być jeszcze żółty, czerwony, zielony, niebieski (ja preferuje błękitny) jakiś brąz. Z czasem jak się wciągniesz to kupujesz różne odcienie. Ja pytałem w sklepie czy mają jakieś przeterminowane i po 5zł kupiłem kilka kolorów nie miałem z nimi problemów.

Zapytaj też w jakimś papierniczym o brokat, są takie zestawy, kilka kolorów w plastikowych słoiczkach. Fajnie uatrakcyjniają woblerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz przed musisz - czyścić nacięcie po lakierowaniu.

Robiąc po nie miałem odprysków na woblerach drewnianych. Na piankowych czasem oderwał się kawałek.

Ja w większości robię po lakierowaniu. Jedynie w dużych woblerach z wielkim sterem robię nacięcie przed obróbką korpusu. Mam przygotowane lipowe klocki, rysuje na nich kształt woblera i miejsce na ster. Następnie wkręcam w imadło i nacinam. Potem przy czyszczeniu i tak brzeszczot złapie zalakierowane nacięcie, które jest widoczne jako zagłębienie na powłoce lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dopytać o wydajność sprejów. Na ile woblerów one wystarczają? Według znalezionych informacji to sprey 400 ml starcza na 3 m2 (wg innych danych 1,25 -1,75 m2). Przypuszczam, że są spore straty przy malowaniu pojedynczych i przy przedmuchiwaniu dyszy po malowaniu. Czy na gołe drewno dajecie biały sprey by uwidocznić następne kolory, czy od razu kolorami? Czy te lakiery samochodowe dają dobrą szczelność przed wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca.

Po pomalowniu lakieruję min 3 razy bezbarwnym inaczej kolor szybko się zniczy (kamienie, gałęzie inne przynęty w pudełku).

Nie lakieruję na biało, odrazu kładę docelowy kolor (po wcześniejszych kilku warstwach bezbarwnego).

Dysz nigdy nie przedmuchiwałem po malowaniu i nigdy nic nie zaschło.

Przy malowaniu bezpośrednio z puszki straty to pewnie 50% albo i więcej. Jedna puszka (mniejsza jak 400ml) srebrnego wystarczyła na ok 50-60 woblerów malowanych w całości. Czarna stosowana do grzbietów 100 powinna pomalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów! chcę zrobić sobie kilka woblerków, mam już drewno lipowe które się suszy oraz kilka kawałków balsy. Mam zamiar wystrugać trochę woblerów w od 5-10cm. I teraz moje pytanie do doświadczonych kolegów, otóż woblerki mają być wykorzystane na specyficznym łowisku chcę aby pracowały od 5 do 20cm pod powierzchnią wody. Czy dociążać woblerki? Jakie stery zastosować? Dziękuję z góry za wszelką pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woblery dociąż tak aby pionowo 'stały na wodzie' tzn brzuch równolegle do powierzchni i kawałek grzbietu nad wodą. Ster niewielki wmontowany niemalże pionowo ;) taki wobler będzie intensywnie pracował pod powierzchnią wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Woblery dociąż tak aby pionowo 'stały na wodzie' tzn brzuch równolegle do powierzchni i kawałek grzbietu nad wodą.

To chyba będzie poziomo nie pionowo...?

Mam jeszcze jedno pytanie: czego używacie do wypełnienia szpary w nacięciu? Szpachle są różne, sam mam 3 i nie za bardzo orientuję się która jest najlepsza. Jakich marek używacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem najtańszej ze sklepu z chemią, firmy Konmas - elastyczna akrylowa. Nie polecam jej. Po wyschnięciu pęka i trzeba dawać kolejną warstwę. Teraz kupiłem ze sklepu modelarskiego. Nazywa się putty for plastic models i nie mam jeszcze wyrobionego zdania o niej, ale na pewno jest lepsza od poprzedniej, która była do d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam tą samą szpachlówkę Konmas i też nie jestem zadowolony. Mam jeszcze firmy Novol Uni Universal Putty w puszcze z utwardzaczem, ale nie za bardo wiem jak to stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Novol[...] z utwardzaczem, ale nie za bardo wiem jak to stosować.

Dajesz 2-3g utwardzacza na 100g szpachli. Novol ma swoją stronę netową, wystarczy wejść i odszukać właściwy produkt.

Szczelinę po nacięciu najlepiej jest zalać jakimś epoksydem, a jeżeli wobek nie jest z tych dużych i ma stelaż dobrze osadzony w korpusie, to wystarczy szpachla budowlana akrylowa np. Stuccolex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wpadła mi ostatnio w ręce taka tkanina:

74c9633a437b35bam.jpg

A oto efekty oklejania:

2a12b8bdf6cf13d0m.jpg

d4da8cae98b67770m.jpg

e1cbe833febf9d2cm.jpg

Na ostatnim zdjęciu są już woblery polakierowane i przygotowane do kładzenia kolorów. Malowanie będzie klasyczne - czarny grzbiet i biały lub żółty brzuch z mały czerwonym akcentem z przodu. Oczka raczej naklejane 3D.

Problem z tą tkaniną jest taki że podkład do którego są poprzyczepiane te małe cekiny jest z jakiegoś sztucznego materiału i lakier np domalux rozpuszcza albo ten materiał albo barwnik z niego i cekiny zostają zamazane. W pewnym stopniu pomaga położenie kilku warstw lakieru wodnego ale nie do końca rozwiązuje to problem. Ciągle jakimś cudem rozmazuje się ciemny barwnik... Na ostatniej fotce to widać (chyba). Dwie pierwsze fotki przedstawiają wobki nie lakierowane. Ale efekt tego rozmazania jest też fajny, jednak chciałbym uzyskać też czyste kolory tkaniny ( złoty i srebrny ). Może ktoś ma jakiś pomysł?

Poza tym okleja się bardzo dobrze, tkanina jest rozciągliwa i świetnie się układa. Kleję na klej w spraju do podklejania tapicerek samochodowych ( zasada klejenia jak butaprenem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadła mi ostatnio w ręce taka tkanina:

A szanowna druga połowa wie, że już nie ma tej pięknej sukienki, w której była na Sylwestra :?::lol: :lol:

konktenbit potwierdzam słowa mańka, super pomysł. Wrzuć kilka fotek, jak już będą wykończone. Będą musiały rewelacyjnie wyglądać, a same te błyszczące "oczka" będą nieźle dawać w wodzie, jeszcze jak przyświeci słoneczko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś rok albo więcej temu też nabyłem ten materiał i leży do dziś spokojnie na półce, nie udało mi się znaleźć sposobu na to aby nie spływał wzór z tkaniny, mam złoty i po spłynięciu złota efekty też są do zaakceptowania, fajne się układa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Może ktoś ma jakiś pomysł?

Jeśli problem jest z barwnikiem to może rozwiązaniem będzie wcześniejsze pozbycie się go poprzez wypłukanie tkaniny w jakimś rozpuszczalniku do farb, ewentualnie wypranie w gorącej wodzie. Następnie jeśli będziesz chciał, to możesz ponownie zafarbować tkaninę barwnikiem do ubrań który nie będzie reagował z lakierem. Ja bym kombinował barwić tkaninę farbą plakatówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.