Skocz do zawartości
tokarex pontony

Filet a spławik (żywcowy)


imlegend

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zazwyczaj łowię w Odrze powyżej Wrocławia. Mam pytanie co do sposobu połowu, który niedawno "wymyśliłem", a jest to połów na filet ale ze spławikiem (takim żywcowym ale mniejszym), a nie jak zwykle łowimy (ja też) na grunt z ciężarkiem. Jeszcze tak nie łowiłem i w necie też nie znalazłem wiele na ten temat.

Łowić chcę w wolniejszym nurcie między główkami, głębokość(około) 1,5 - 3 m.

Ryby docelowe - sandacz, ewentualnie mniejszy sum (takich pistoletów, do 40 cm jest tam nawiasem mówiąc zatrzęsienie). Oczywiście to wszystko gdy skończą się okresy ochronne.

Pytanie: czy ktoś tak już łowił (łowi) i czy to jest w ogóle opłacalne? - myślę o alternatywie jaką jest filet na gruncie. Bo np. można nim dalej rzucić (w nurt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie bierz tego w żadnym wypadku do siebie, ale nie potrafię znaleźć w twoim planie nic innowacyjnego.

Może się mylę, ale to co opisujesz to spławikowy zestaw "żywcowy", gdzie zamiast żywca używasz fileta. Nieraz zdarzało mi się tak łowić, przy czym zamiast fileta używałem ryby martwej. Brań jakoś mniej, ale stosowałem to polując na szczupaka, więc do sandacza się nie mogę ustosunkować.

Technicznie rzecz ujmując nie ma tu wątpliwości, że metoda ta różni się od twardej, klasycznej gruntówki. Przede wszystkim masz większą możliwość kontroli swojego zestawu. I głębokości na jakiej się znajduje (wliczając w to i położenie na dnie i dryf przy powierzchni), ale też miejsca na akwenie/klatce. Dodatkowo będziesz w stanie łatwiej stwierdzić, czy po braniu odjazd jest "w pole" czy na przykład w zaczepy i trzeba reagować wcześniej niż zakładałeś. Z minusów, ciężej będzie ci nad zestawem panować. Odpowiednio obciążając klasyczną gruntówkę nie będzie ci przeszkadzał ani wiatr, ani nurt, czy inne zawirowania wodne, a spławik będzie wymagał więcej twojej uwagi.

Reasumując to jedna z metod. Jeśli widzisz ją oczami wyobraźni w swoim łowisku to nie ma się co zastanawiać, tylko montować zestaw i nad wodę :) Oczywiście pamiętając o okresach ochronnych :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:mrgreen: No dziękuję - o to chodziło. Co do innowacyjności - to trochę źle skonstruowałem posta. Chociaż myślałem, że cudzysłów wystarczy.

Oczywiście nie zamykam tematu i jeśli ktoś ma chęć podzielenia się Swoimi przemyśleniami to zachęcam. Przyda mi się każda, szczególnie tak rzeczowa jak powyższa odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.