Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Sum(ek) na komercji.


cysiu

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę spróbować złowić suma na komercji. Łowisko to ma powierzchnię 4,5 hektara, głębokość ok 1,5m. Dno czyste, gliniaste. Nie ma roślinności i zaczepów. Ogólnie uboga linia brzegowa, typowy karpiowy staw przepływowy z wyspą na środku. Dominującą rybą jest karp handlówka, jest też trochę większych, amur, szczupak, leszczyk, karaś. Interesują mnie ryby do 1 metra. Można łowić tylko w dzień. Tutejsze sumki mają dość dziwne przyzwyczajenia tj. biorą na dość nietypowe przynęty, ostatnio złowiono kilka ok 5 kg na kulki owocowe i toffi. Zakaz spinningu, alemożna łowić na żywca. Preferował bym połów z gruntu. Sprzęt jaki posiadam to solidne wędy, myśle że spokojnie dały by rade, żyłka 0,35. Kupiłem stalki na wypadek brania szczupaka no i Porządne haki 2/0. Może ktoś spotkał się z podobnym łowiskiem i poradzi mi jak dobrać się do tych sumków w dzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Chcę spróbować złowić suma na komercji. Łowisko to ma powierzchnię 4,5 hektara, głębokość ok 1,5m. Dno czyste, gliniaste. Nie ma roślinności i zaczepów. Ogólnie uboga linia brzegowa, typowy karpiowy staw przepływowy z wyspą na środku. Dominującą rybą jest karp handlówka, jest też trochę większych, amur, szczupak, leszczyk, karaś. Interesują mnie ryby do 1 metra. Można łowić tylko w dzień. Tutejsze sumki mają dość dziwne przyzwyczajenia tj. biorą na dość nietypowe przynęty, ostatnio złowiono kilka ok 5 kg na kulki owocowe i toffi. Zakaz spinningu, alemożna łowić na żywca. Preferował bym połów z gruntu. Sprzęt jaki posiadam to solidne wędy, myśle że spokojnie dały by rade, żyłka 0,35. Kupiłem stalki na wypadek brania szczupaka no i Porządne haki 2/0. Może ktoś spotkał się z podobnym łowiskiem i poradzi mi jak dobrać się do tych sumków w dzień?

Myślę, że nie będzie łatwo. Polowanie na suma w stawie pełnym ryb to jak próba sprzedaży hot-dogów w dobrej restauracji. :mrgreen:

Szkoda, że nie można łowić w nocy, bo było by łatwiej. Ja bym w takim łowisku próbował zainteresować sumy nie żywcem, ale mocno aromatyczną przynętą. Na jeden kij duży pęk rosówek (nawet 10-15 sztuk na raz żeby się karpie nie wieszały) i na drugiej wędce spory kawałek wątroby wieprzowej (drobiową od razu karpie dopadną) + donęcenie kawałkami wątroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem nad rosówkami, mam pewne obawy co do tych karpików że będą robić fałszywe brania ale coż trzeba próbować. Spróbuję podnieść pęk rosówek nad dno na spławiku podwodnym. Co do wątroby to nigdy na nią nie łowiłem, spróbuję jeżeli wypad z rosówkami nie przyniesie efektów. Drugą wędkę spróbuje na żywca postawić. Może na wzdręgę bo ona raczej powinna ku powierzchni iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję podnieść pęk rosówek nad dno na spławiku podwodnym.

Bardzo dobry pomysł.

Drugą wędkę spróbuje na żywca postawić. Może na wzdręgę bo ona raczej powinna ku powierzchni iść.

Wzdręga jest dobra na suma- bardzo ładnie pracuje na zestawie gruntowym. Jak już upierasz się przy żywcu, to też zrób zestaw gruntowy ze spławikiem podwodnym z grzechotką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz przy niczym sie nie upieram, tylko będę próbował. Tam łowię na 2 kije. Ostatnio byłem na otwarciu sezonu to wiadomo człowiek wyposzczony po zimie, federek, kukurydza i zabawa z karpikami. Na drugą wędkę probowałem skusić większego karpia albo sumka. Próbowałem mięsnych kulek (halibut, krab), pop up i zwykłe ale bez efektów. Gość kawałek dalej właśnie wyciągnął takiego 90 cm na kulkę toffi. To było w środku dnia więc może jest szansa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem mięsnych kulek (halibut, krab), pop up i zwykłe ale bez efektów.

Nie miałem nigdy efektów sumowych na pellet. Spróbuj wątrobę, statystycznie jest na nią najwięcej brań, ale często biorą mniejsze ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o martwej rybce uniesionej nad dno? Miałeś jakieś efekty sumowe na trupka? Przynęta na pewno selektywna.

Oczywiście, że zdarzają się brania, ale w tym przypadku według mnie albo ruch (rybka + grzechotka) albo zapach (rosówka lub wątroba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiedziałem dzisiaj cały dzień. Niestety bez brania pana S. Próbowałem na kulki - nic. Na martwą rybke podobnie. Rosówki co jakiś czas obskubywały karpie. Jednego nawet udało się wyciągnąć. Miał 3 kg i musiał chyba być bardzo głodny bo zassał hak 2/0 z naprawdę sporym pękiem rosów :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był niezły dzień na suma bo padło też 2 mniejsze. Wiał słaby wiatr i trochę chłodno było i rano padał krótko deszcz. Mój wziął po tym deszczu. Brały tylko na rosówkę. Ciągle szukam przynęty selektywnej typowo na suma. Na rosówkę są wyniki, ale karpie co raz biorą. Po rozmowie z właścicielem żywiec nie ma sensu, bo tam jest tego masa. Mam teraz jednak taki pomysł żeby spróbować na konkretnego leszcza bo ostatnio sporo leszczy połowiłem takich ponad 30 cm i miały poodbijane "podkowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle szukam przynęty selektywnej typowo na suma. Na rosówkę są wyniki, ale karpie co raz biorą. Po rozmowie z właścicielem żywiec nie ma sensu, bo tam jest tego masa. Mam teraz jednak taki pomysł żeby spróbować na konkretnego leszcza bo ostatnio sporo leszczy połowiłem takich ponad 30 cm i miały poodbijane "podkowy".

Spróbuj spławik podwodny z tym leszczem. Na wątrobę próbowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dużym żywcem to muszę na razie odpuścić bo nie mam wędki o ta dużym cw. Za jakiś czas na pewno. Na wątrobę nigdy nie próbowałem. Oczytałem się dużo o tej przynęcie i piszą że wieprzowa jest raczej mało skuteczna. Miałeś jakieś brania na nią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wątrobę nigdy nie próbowałem. Oczytałem się dużo o tej przynęcie i piszą że wieprzowa jest raczej mało skuteczna. Miałeś jakieś brania na nią?

Oczywiście. Zakładaj na hak i trochę w kawałkach możesz strzelić z procy. Drobiowa jest zbyt delikatna (chyba że w siatce lub pończosze), wołowa trudna do kupienia.

Faktem jest natomiast, że na wątrobę często biorą mniejsze sumy niż na żywca. Uwaga techniczna- na wątrobę zacinamy błyskawicznie, dotyczy to zresztą i innych przynęt przy łowieniu sumów i wynika ze sposobu pobierania pokarmu przez tą rybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na pewno na to spróbuję. Domyślam się że pewnie jest twardsza niż drobiowa i karpiki jej nie ruszają za bardzo?

Zgadza się. Choć raz zdarzyło mi się złowić karpia na spory kawał wątroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pozostałem jednak wierny rosówkom i przyniosło to efekt w postaci 88 i 75 cm :mrgreen: do tego kilka spiniek i COŚ co nie dało mi szansy w początkowej fazie holu i poszło wraz z haczykiem :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.