Skocz do zawartości
tokarex pontony

Muszkarstwo - Wrocław i okolice.


mza

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
to może by Jaceen jakieś spotkanie zaaranżował :?:

Cześć.

1. Proponuję 26-go (sobota). Miejsce rz. Ślęza - Most Pilczycki przy ul. Lotniczej. Godziny do ustalenia.

Miejsc parkingowych w pobliżu sporo, komunikacja miejska dostępna i miejsce dla muchy i spinningu.

W razie jakiś anomalii pogodowych przeniesiemy na inny termin.

Pasuje?

Booryss pewnie przyniesie imadło a Ventus ukręci jakąś piękną muchę:)

Deskę pewnie też wezmę, spinningiści dołączą i będzie fajowo;)

W ramach tego spotkania trenuję kręcić żuki pod klenie.

Dostałem od kolegi ze sklepu na ul. Tęczowej jednego na wzór.

Po swojemu, ale powoli powoli sprawniej to idzie.

Jestem bardzo początkujący.

Ten wzór pokazany przez takiego właśnie początkującego, będzie bardziej wiarygodny, że poradzi sobie każdy.

Materiały, to maksymalne minimum, co jest ogromnym atutem.

Nić, gąbka, haczyk, gumka, dubbing.

normal_P1160232.JPG

normal_P1160233.JPG

normal_P1160234.JPG

normal_P1160235.JPG

Cieńsza część na tułów.

normal_P1160237.JPG

normal_P1160239.JPG

normal_P1160242.JPG

normal_P1160243.JPG

normal_P1160244.JPG

normal_P1160246.JPG

normal_P1160249.JPG

normal_P1160252.JPG

normal_P1160254.JPG

normal_P1160255.JPG

normal_P1160257.JPG

normal_P1160260.JPG

normal_P1160263.JPG

normal_P1160264.JPG

normal_P1160270.JPG

normal_P1160274_28229.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po spotkaniu.

Jak zwykle mało czasu było na samo łowienie, bo ciekawe informacje i wędkarskie przygody nie miały końca:)

Zanim usiedliśmy do "imadła", kilka chwil było na rozprostowanie sznurów...

normal_P1160400.JPG

normal_P1160402.JPG

i żyłki.

normal_P1160401.JPG

Kilka chwil na przegląd pudełek z przynętami.

normal_P1160424.JPG

normal_P1160425.JPG

normal_P1160440.JPG

Jak będę się plątał gdzieś w nazewnictwie, proszę mnie poprawić.

Teraz fotorelacja z kręcenia muchy typu "spent".

Ventus, jak na poprzednich spotkaniach przekazał nam sporo swojej nabytej wiedzy.

Nie sposób w tak krótkim czasie ogarnąć wszystko, ale po co mamy aparaty?

I tak:

normal_P1160428.JPG

normal_P1160434.JPG

normal_P1160439.JPG

normal_P1160442%7E0.JPG

normal_P1160448.JPG

normal_P1160450.JPG

normal_P1160455.JPG

normal_P1160457.JPG

normal_P1160460.JPG

normal_P1160461.JPG

normal_P1160471.JPG

normal_P1160473.JPG

normal_P1160482.JPG

normal_P1160484.JPG

normal_P1160494.JPG

normal_P1160496.JPG

normal_P1160499.JPG

normal_P1160503.JPG

normal_P1160506.JPG

normal_P1160515%7E0.JPG

normal_P1160525%7E0.JPG

normal_P1160528.JPG

Widać, że każdy miał jakieś zajęcie

normal_P1160531.JPG

Już przed samym zmierzchem jeszcze garść szybkich porad.

normal_P1160536.JPG

normal_P1160538.JPG

I tradycyjnie poprawianie techniki.

normal_P1160544.JPG

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję Ventusowi za odkrywanie tajemnic wędkarstwa muchowego.

normal_P1160421_easyHDR-BASIC-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam;)

nadeszła pora na mnie:) Muszę połowić na muchę, na Slęzy, Do tego będzie mi potrzebny zestaw dla poczatkującego muzkarza;p

Czy mogli byście mi doradzić jaki sprzęt kupić na początek?? Oczywiście tak w rozsądnej cenie:)

Kij , kołowrotek, sznur- Co byście polecali?? z góry dziękuję za odpowiedzi:) Pzdr i do zobaczenia nad śleza.

P.S Muszę się przerzucic na muchę, bo ze spiningiem cięzko dogonić czołówkę;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnio na spotkaniu poruszałem temat problemu wykonania muchowych nóżek i skrzydełek. Myślałem troszkę i szukałem sposobu wykonania "pajęczych nóg" w muchach.

Wpadłem na pewne rozwiązanie. Może komuś się przyda więc się nim podzielę.

Początkowo wiązałem węzełki (guzki), które mają jeden znaczący dla mnie minus. Na gotowej muszce kierunek ułożenia nóżki zależny jest od zawiązanego węzełka. Węzełek wychodził mi na każdej nóżce inaczej co dawało fatalny efekt, każda nóżka w inną stronę.

W sieci znalazłem Pana, który formował odnóża za pomocą igły nagrzanej zapalniczką. Sposób skuteczny na materiale dedykowanym "Fly tying legs", ale nie oszukujmy się.. lepiej kupić gumową żyłkę z pasmanterii. Kryterium ceny robi swoje :wink:. Gumka ma jednak jedną wadę. Jest czuła na temperaturę, a regulacja temperatury igły była dość kłopotliwa.

Wpadłem na taki pomysł:

Do zagięcia nóżek użyłem Najtańszej dostępnej stacji lutowniczej.

normal_20150927_141958.jpg

Zaleta jest taka, że można regulować temperaturę grotu dostosowując ją do różnych średnic żyłek. Dodatkowo podmieniłem standardowy grot na końcókę skalpela. Może to i śmieszne ale mniejszy promień ostrza daje ostrzejsze zagięcia nóżek

normal_20150927_142228.jpg

Oto jak wyglądał proces formowania:

Przed formowaniem

normal_20150927_141710.jpg

Pierwsza para po formowaniu

normal_20150927_143137.jpg

Przykłady robaczków z takimi odnóżami:

Mrówka.

normal_20150927_145837.jpg

normal_20150927_145959.jpg

Pająk.

normal_20150927_154726.jpg

Za jakość zdjęć przepraszam :wink: za wykonanie muszek też :razz:

(dopiero się uczę).

Mam nadzieję, że komuś się to przyda :smile: A jakie są wasze pomysły na wykonanie muszych kończyn? może ktoś zna coś ciekawszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam;)

nadeszła pora na mnie:) Muszę połowić na muchę, na Slęzy, Do tego będzie mi potrzebny zestaw dla poczatkującego muzkarza;p

Czy mogli byście mi doradzić jaki sprzęt kupić na początek?? Oczywiście tak w rozsądnej cenie:)

Kij , kołowrotek, sznur- Co byście polecali?? z góry dziękuję za odpowiedzi:) Pzdr i do zobaczenia nad śleza.

P.S Muszę się przerzucic na muchę, bo ze spiningiem cięzko dogonić czołówkę;p

Szkoda, że nie było Cię na warsztatach. Miałbyś okazję machnąć kilkoma kijami.

Są dwie szkoły. Jedni mówią, że lepiej doinwestować i kupić coś ze średniej półki a inni, że wersja budżetowa w zupełności wystarczy.

Moja rada jest taka.

Pod Ślęzę szukać kija w klasie #3-4 (maks #5 jeżeli jeszcze okazyjnie będziesz ogarniał Oławę, Bystrzycę,Odrę?).

Dla początkującego polecam wersje budżetowe. Kije do 100zł + kołowrotek, linka np. firmy Cortland - DT? To chyba taka, że jeżeli zniszczeniu ulegnie jedna strona, to można przewinąć i używać dalej. Do nauki ponoć lepsza, na rzekę o szerokości 6-8m tym bardziej. I chyba lepiej ją czuć z tyłu.

Osobiście, jak pod Ślęzę przekroczysz budżet 200zł, to uważam każdą złotówkę za zmarnowaną:)

Pamiętaj! To ma być zestaw do "zdarcia". A nie wiesz, czy pozostaniesz na dłużej w tej metodzie.

Można cierpliwie poszperać po giełdach wędkarskich i czasami trafiają się używki-komplety z wyższej półki. Spokojnie posłużą, ale trzeba siedzieć przy kompie i obserwować ogłoszenia.

Nie oczekuj natychmiastowych odpowiedzi, bo czasami ktoś z dobrą radą odezwie się po czasie:)

Generalna zasada to:

Wędka klasy 3, to kołowrotek klasy 3, linka klasy 3.

Wędka klasy 4, to kołowrotek klasy 4, linka klasy 4.

Odstępstwa się stosuje, ale to z czasem się nauczymy:)

Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga przy nauce rzutów! Nie robić na siłę odległości!

Celność i dokładność a w ślad za tym przyjdzie odległość.

Bezapelacyjnie potrenować rzuty na łące! Wystarczy dwie-trzy godziny. Posłuchałem rad mądrzejszych, doświadczonych

i chyba dobrze na tym wyszedłem. Pierwsze moje wyjście nad wodę nie było dramatem plątanej linki, zrywanych i odstrzelonych much. Była to przyjemność ze złowionych pierwszych kleni.

Jeżeli już podejmiesz decyzję i skompletujesz sprzęt, to wtedy od siebie dodam coś na temat much.

No i nie opuszczaj spotkań;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rownież bardzo żaluje, że nie moglem byc na spotkaniu. Niestety wyczerpalem cierpliwosc rodzinki porannym wypadem nad oławke. Naturalnie z muchòwka ☺ Nieprawdopodobnie wciagajaca sprawa tak stac na srodku rzeczki i uczyc sie rozprowadzac muchę po korycie rzeki. A jak juz nastepuje branie to ciarki po plecach przelatują. Piękna sprawa i juz przebieram nogami na wekendowe muchowanie na podwrocławskich rzeczkach. Postaram sie na kolejne spotkanie dotrzec. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga przy nauce rzutów! Nie robić na siłę odległości!

Ja ze swojej strony polecam odcinek 190 z wędką nad wodą. Pan Adam Sikora w sposób bardzo czytelny przekazuje wiedzę i prezentuje sposób wykonywania pierwszych muchowych rzutów. To naprawdę pomaga - stosując Jego rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linka DT jest lepsza do nauki od linki WF ( takie jest moje zdanie). Na początku odległości się nie robi i tak jak napisał jeceen , można ją (DT) odwrócić i łowić dalej. A linka WF już się niestety nie nadaje do tego . A co do spotkań to proponuję zrobić w przyszłym sezonie na kanale powodziowym, który jest chyba najbardziej muchową wodą w okolicy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;)

Dziękuje za podpowiedzi, zestaw muchowy czyli kołowrotek, wędkę i sznur myślę ze skompletuję do końca gudnia;p Wierzę też, ze uda mi się tez pokupić różne rzeczy do robienia much;) Mam tez nadzieję że na następnym zlocie uda mi się pojawić, na ostatnim nie mogłem być bo akurat byłem w pracy;/

Podsumowując: Jestem pełen optymizmu co do muchowych zmagań, chciałbym być pełni gotowy ze sprzętem na kolejny sezon, a jak się poszczęści to i jeszcze w tym sezonie uda mi się wszysto skompletować;]

Czekam teraz na kolejny zlot, muszę się tam pojawić żeby poduczyć się jak najwięcej o "muchowaniu":)

Pzdr, i do zobaczenia nad wodą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Exori jeszcze nie doczekał się u mnie debiutu:)

Efekt kuli śnieżnej.

To nie musi być proces niebezpieczny, który w końcowej fazie zrobi rozpierduchę.

Czasami przynosi sukces.

Nie zdziwię się, jak w przyszłości, wielu z nas, będzie ganiać po wrocławskich bulwarach wywijając sznurami.

Może część Europy przyjedzie, aby połowić w klimatach miejskich, gdy się rozejdzie wieść, że Wrocław muchą stoi? :)

Tym razem ukartowaliśmy wyjazd nad Kwisę.

normal_P1170515.JPG

normal_IMG_20151111_101324.jpg

Część z nas nie miała okazji złowić lipienia. Ventus podjął się zadania podpowiedzieć, czym i gdzie.

Na początek krótki instruktaż montowania zestawu i z nadziejami poszliśmy nad rzekę.

normal_P1170492.JPG

normal_P1170495.JPG

normal_P1170502.JPG

normal_IMG_20151111_075749.jpg

normal_IMG_20151111_075738.jpg

normal_IMG_20151111_075749.jpg

Zanim zdążyliśmy spłoszyć większe, po kilku braniach, Ventus zacina ładnego lipienia.

normal_P1170509.JPG

U mnie mija solidna godzina zanim odnalazłem się na tej wodzie i zaczęły się efekty.

Miałem sporo brań i spadów. Kilka maluchów złowiłem.

Wszyscy (8 osóB) łowili ryby.

normal_P1170503.JPG

normal_P1170504.JPG

normal_IMG_20151111_095848.jpg

normal_IMG_20151111_101035.jpg

Fajna ryba gięła wędkę GuCKowi, ale w ostatnim momencie weszła w zawadę i się wyhaczyła.

Przy okazji nauczyliśmy się rozpoznawać gniazda pstrągów. Myślę, że dobrze radziliśmy sobie z omijaniem tych fragmentów rzeki, bo na kilkadziesiąt złowionych ryb, przyłowił się, chyba tylko jeden pstrążek.

normal_IMG_20151111_104017.jpg

normal_P1170513.JPG

normal_P1170516.JPG

normal_20151111_142722.jpg

Towarzystwo i klimat wyprawy bezcenny.

Zdj. Booryss, Bacyk, jaceen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z myślą o grudniowych lipionkach już rozglądam się za neoprenkami :)

Mucha to nie tylko metoda wędkarska, to styl i sposób na bycie przez duże B

Podziękowania dla wszystkich uczestników eskapady za klimat i świetną, koleżeńską atmosferę. Szczególne podziękowania kieruję Ventusowi. Kilka wskazówek względem technik rzutu znacząco poprawiło komfort i jakość łowienia.

Przepadłem z kretesem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.