Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wybór pierwszej wędki


jzb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Poszukuję mojej pierwszej wędki. Ze względu, że do tej pory łowiłem jedynie okazyjnie na spławik, to poszukuję jakiegoś matcha do 200-250 zł.

Tematy na forum nie zawsze są aktualne, stąd ponowne pytanie w tym temacie.

Nie mam jakiegoś faworyta, jednak ze względu, że prawdopodobnie będą to głównie jeziora, założyłem, że będzie to wędka typu match 390.

Kierując się "popularnością na allegro" i opiniami z różnych forum moje kilka propozycji to:

KONGER Grandis Match 390

KONGER CARBOMAXX TEAM MATCH 390

BROWNING AMBITION MATCH 3,90

JAXON INSPIRAL MATCH 390

KONGER MEDALIST Tele Match 390

Bardzo proszę o opinię na temat tych wędzisk.

Będę wdzięczny również za inne propozycje wędzisk, jak i propozycje kołowrotków (ok. 100zl) - których również poszukuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Dodam jeszcze, że w moim wykonaniu nie zawsze będzie to "metoda odległościowa", stąd wędziska typu innego niż match, również są mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONGER MEDALIST Tele Match 390

Teleskop ? , match to zawsze nasadówka ,

1)

Trabucco Precision XT Match Plus 390

http://www.jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=6323&pro=799446

miałem kiedyś coś podobnej klasy nazywało się

trabucco gold medalist match , dość dobrze wspominam tamten patyk, teraz mój kolega nim łowi, i nie narzeka.

Tylko nie wiem czy nie za finezyjny dla początkującego. :roll:

2)

Wart rozważenia,

Shimano Vengeance AX Match 390 F

(mam Catane , co prawda float , zero finezji, o wyważeniu nie wspomnę, ale nie do zajechania i dość zgrabnie pracuje podczas holu.)

http://www.jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=6323&pro=799448

3)

Jaxon Grand Virtuoso Match 3,9m, http://www.jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=6323&pro=625565

,miałem pół godzinki w rękach, pożyczyłem kiedyś nad wodą, bo nie wziąłem wędki do połowu żywca, całkiem przyzwoity kij, nie wiem jak z trwałością itd, ale pomacać możesz, ba podejrzewam ,że w każdym większym sklepie bez problemu namierzysz go, podobnie jak Shimano , bo to masówka jest.

Na temat kreciołów się nie wypowiem bo ostatni kupowałem z 4 lata temu, a i też z nieco innej półki cenowej był , ale pogrzeb w dziale obok , poczytaj a potem dopytaj, ludzie tutaj wiele wiedzą i sporo się im tego przez ręce przewija.

http://haczyk.pl/forum/viewforum.php?f=9

Dodam jeszcze, że w moim wykonaniu nie zawsze będzie to "metoda odległościowa", stąd wędziska typu innego niż match, również są mile widziane.

To może od razu weź jakiś float.

konger medalist ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Unises, dzięki wielkie za informacje.

Co do teleskopu, to specjalnie go wymieniłem, aby też poznać jakąś opinie na ten temat :)

Zaciekawiłeś mnie również "floatami".

Konger medalist float z opisu wygląda dosyć ciekawie - opisywany jest jako wędka uniwersalna :).

Zastanawia mnie jedynie różnica w wadze.

Te matche, które podałeś mają wagę od 186 do 275g.

Natomiast konger medalist float 310 lub 340g.

Czy waga ma tutaj jakieś kluczowe znaczenie?

W podobnym przedziale cenowym widzę również kilka innych floatów:

SILVER SHADOW JAXON DISTANCE FLOAT 3,90m 40G

Konger Arcus Float 390/40 lub 390/60

KONGER MAXER FLOAT 390/60g

CORMORAN PM30 VARIO FLOAT 390/8-30g

CORMORAN APM 40 Power Float 3,90m 10-40g

Co o nich sądzicie? Czy któraś z nich jest warta uwagi, lepsza od KONGER MEDALIST FLOAT 390?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopu, to specjalnie go wymieniłem, aby też poznać jakąś opinie na ten temat
Teleskop z plusów to transport, natomiast już nad wodą sama dynamika rzutu , ugięcie, praca podczas holu niestety jest wymuszone konstrukcją i nigdy te parametry nie będą takie jak w kiju 3 sekcyjnym*, który ma tylko dwa miejsca łączenia. Nawet taki bzdet, jak uszkodzenie i wymiana którejś ze środkowych przelotek w teleskopie może być problemem, co w wędce nasadowej ze względu na inny rodzaj mocowania przelotek jest tylko drobną naprawą.

*na wyspach obecnie wiele kiji float to już konstrukcje nasadowe dwu-sekcyjne.

Float są cięższe, i z założenia mocniejsze od odległosciówek, bardziej uproszczone konstrukcyjnie (zbrojenie, czyli ilość - rozmieszczenie przelotek ), blank z reguły ma grubszą bardziej mięsista ściankę, inna jest też zbieżność blanku, a co za tym idzie ugięcie kija , zazwyczaj ( semi , a nawet pełna parabola ) akcja wolniejsza niż w typowej matchówce.

Waga im niższa tym lepej , lecz drugiej strony to nie jest spining i cały czas tym nie machasz :mrgreen: i w tej cenie nie szukał bym wedki ultralekkiej "wysokowęglowej", owszem niech waga będzie też brana pod uwagę ale jako parametr trzeciorzędny.

Poza budżetem, ale w sklepie przymiarkę możesz zrobić :wink:

Shimano Vengeance Float 390

http://jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=81044&pro=681158

mam chyba od 8 lat protoplastę tego kija (Catana Float), długość 360 i do dziś spisuje się bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem się przymierzyć w sklepie, jednak z floatów sekcyjnych były tylko jaxony.

Pomimo tego, wywnioskowałem, że poszukiwał będę wędziska o długości 360.

Wstępnie w kwocie 150-200 wybrałem:

KONGER MEDALIST FLOAT 360/60g lub

KONGER MEDALIST FLOAT 360/80g

Można prosić jakąś opinię na ich temat ? Ewentualnie jeszcze jakąś inną propozycję?

Teraz do wybrania jeszcze kołowrotek i czas na zakup :)

I w takim razie pytanie jeszcze o kołowrotek - z najczęściej kupowanych ~100 zł są kołowrotki "karpiowe". Czy celować w taki, czy raczej do takiej wędki jak powyżej, wybrać coś innego ? Na co zwrócić uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Metoda odległościowa to najlepszy pomysł na początki z wędkowaniem,więc przyłączam się do tej propozycji. Czy watek jest w dalszym ciągu aktualny? jeżeli tak to daj znać na jaki zestaw ostatecznie się zdecydowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Hej napiszę i ja.

Jestem nowy. Nie znam się. Chcę sie uczyć. Na początku chce kupić 2 wędki. Na grunt i jakiś spławik. Nie wiem czy wybrać tele-match. Czy może zwykłą tele. Czy odległość wyrzutu ma znaczenie? Czy zawsze dalej=lepiej? Czy matchówką też można rzucić blisko(oczywiście bez żadnego doświadczenia)  Dlaczego tele? Bo włożę do plecaka i na rowerze(jak prawdziwy Janusz hehe) dojadę nad wodę. Będę łowić w tych okolicach https://www.google.pl/maps/@50.2685736,19.1092251,15.33z .

Budżet jaki posiadam na 2 wędki to około 350-400zł max. Nie za dużo ale chyba też nie tak mało.Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Unises kilka postów wyżej pięknie opisał różnicę między wędkami do metody odległośćiowej.Każdy wędkarz z doświadczeniem w tej dziedzinie odradzi Ci wybór wędziska teleskopowego match na rzecz segmentówki.Piszesz o transporcie,sam często jadę na ryby rowerem i wrzucenie wędziska segmentowego w pokrowiec a tego na ramię to żaden problem:)Moim zdaniem rozważ ten wybór jeszcze.Wędziska odległościowe jak nazwa wskazuje są skonstruowane do wygodnych dalekich rzutów,a i ich szybkość pozwala pewnie zaciać rybę.Nie to nie znaczy ze zawsze dalej jest lepiej,a kijem match trzeba tylko łowić na bardzo dalekich dystansach:)Ze swojej strony zaproponuję Ci dwa kije które sam posiadam.Typu float tele służy mi kilka razy do roku do połowu żywca,tj Konger carbomaxx tele float combo 3,6m 5-25g.To raczej na białoryb do max średniej wielkości,plusy to cena,transport,niezłe wykonanie i to na tyle.Drugii kij już nieco droższy,segmentowy i moim zdaniem w super relacji jakość/cena to Mikado da Vinci s-match 390/30g.Szybka o szczytowej akcji pozwalająca na pewne zacinanie i hol większych ryb.Świetnie mi leży w dłoni i ma zapas mocy na duże ryby.Oczywiście zawsze piszę tylko własne spostrzeżenia na temat sprzętu który sam posiadam bądź miałem z nim styczność w podanych kwotach:)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie zajmuje się lekkim łowieniem , ale jeżeli chodzi o spławik to już sobie dopasujesz do łowiska , miałem zajefajną zatoczkę w której musiałem stosować waglery , nie była głęboka ale trzeba było daleko rzucać , natomiast jak łowiłem z łodzi stosowałem zwykłe spławiki . Tak jak Stoch napisał  << a i ich szybkość pozwala pewnie zaciać rybę    >>między innymi    tu chodzi o prace wędziska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja nabyłem oto te wędzisko http://allegro.pl/wedka-konger-turion-match-420-25-odleglosciowa-i6681503114.html

Piękne wykonanie,bardzo szybka i pięknie wyważona akcja szczytowa wędka cud miód.

A jeśli masz max do wydania 250 zł na kij to zakup sobie oto to wędkę   http://allegro.pl/wedka-konger-impact-match-4-20m-10-25g-rapa-i6683798456.html

To samo wspaniały szybki i mocny kij oraz piękne wykonanie nie będzie Pan żałował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chce kupić wędkę na łososia. Niema żadnych nawisow lodowych i nie będzie nurt mocny na spiningu wedka gnie się do połowy na samych bachach. Chce łowić na blach wahadłowe do 20g zeka jest szeroka ciężko jest dorzucić do połowy.  Łososie są metrowe i wiksze widziałem jak stoją na płytkiej wodzie przy brzegu ale nie biorą na nic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daiwa Sweepfire Spin 10ft 20-60g

Daiwa Ninja X Spinning Rods 10ft 20-60g

Abu Garcia Venerate Spin 10ft 20-60g

Okuma Lure Mania 10ft 15-45g

Shimano Vengeance BX Monster Spinning Rod  ta ma dziwny opis nie czaje tego 2 models in the range, 10ft long 2pc XT30 blanks, casting 28/75g and 45-145g each

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.