Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędka na spławik. Co sądzicie?


Filip123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem początkującym wędkarzem i chciałbym łowić w pobliskim stawie na spławik.

Ponieważ stara wędka nie spełnia już minimalnych wymagań, to postanowiłem. że zakupie nową.

A oto jej parametry:

Ilość składów : 8

Ilość przelotek 7

długość:3,6m

Przelotki : porcelanowe.

Materiał :kompozyt węglowy

Uchwyt kołowrotka skręcany.

Rękojeść : pianka.

Długość transportowa : 63 cm

Ciężar rzutowy :40-80 g.

I tutaj mam pare pytań:

1. Czy 8 składów to nie za dużo? Czy nie będzie to przeszkadzać?

2. Czytałem już o ciężarze zarzutowym, ale do końca nie rozumiem o co w nim chodzi. Jeżeli mam 40-80 g oznacza to, ze powinienem mieć zestaw ( haczyk, ołów, spławik) o wadze od 40g do 80g, żeby dobrze zarzucać? ( to ogromnie dużo)

3. Czy kompozyt węglowy jest dobrym materialem?

A do tego kołowrotek: ( AVIATOR NEW 2000)

-1 łożysko kulkowe

-dolny hamulec

-przełożenie 5,2;1

-pojemność szpuli 0.25/200, 030/150, 0.35/120

-komputerowo wyważony rotor

-wzmacniany korpus

-przekładana rączka prawo/lewo

4. Czy jest duża różnica w sprawowaniu się kołowrotka, jeżeli są 3 łożyska kulkowe a jedno?

Co sądzicie o zakupie takiego sprzętu? Za wszelki odpowiedzi dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Filip123, 1. Jeżeli tobie taka długość i ilość składów odpowiada to jest dobrze, każdy powinien dobierać sprzęt taki jaki mu leży.

2. Nie chodzi o to żeby robić zestaw ważący aż 40 gram, kolega ma podobne wędzisko jak ty opisałeś tyle że 3,30 m i chyba 20-60 gram przy czym operuje spławikiem 3 gram z dwoma śrucinami po 1 gram.

3. Co do kompozytu mam mieszane uczucia ciężko wyczuć na co dane wędzisko stać, miałem sytuacje że "porządnie wyglądające wędzisko" złamało się przy zacięciu.

4. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, starsze młynki mniej o mniej skomplikowanej budowie były równie dobre co te które można kupić w tych czasach. Ja osobiście używam do mojego zestawu spławikowego kołowrotka bardziej spiningowego czyli z przednim hamulcem na szpuli bodajże ma 6 łożysk i kosztował nieco powyżej 100 zł i to wystarcza.

Ps.

Jeżeli masz zamiar próbować też łowić z gruntu na lekkie koszyki i sprężyny to wędka 40-80 gram będzie dobrym rozwiązaniem. Na początek lepiej mieć coś mocniejszego ale jak się wkręcisz i nabierzesz jako takiej wprawy można przecież pomyśleć o bardziej finezyjnej wędce typowej "float" ale delikatniejszej.

Jak masz więcej pytań pisz śmiało może będę w stanie coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj mam pare pytań:

1. Czy 8 składów to nie za dużo? Czy nie będzie to przeszkadzać?

2. Czytałem już o ciężarze zarzutowym, ale do końca nie rozumiem o co w nim chodzi. Jeżeli mam 40-80 g oznacza to, ze powinienem mieć zestaw ( haczyk, ołów, spławik) o wadze od 40g do 80g, żeby dobrze zarzucać? ( to ogromnie dużo)

3. Czy kompozyt węglowy jest dobrym materialem?

4. Czy jest duża różnica w sprawowaniu się kołowrotka, jeżeli są 3 łożyska kulkowe a jedno?

Co sądzicie o zakupie takiego sprzętu? Za wszelki odpowiedzi dziękuje.

Wędka ma tyle składów żeby zmniejszyć długość transportową, od biedy można włożyć w większy plecak. Moim zdaniem będzie bardzo sztywna, do tego cw do 80g.

Ciężar wyrzutowy określa jaki jest maksymalna masa zestawu którą mozesz zarzucić bezpiecznie bez uszkodzenia wędziska. Łowienie na spławik wędka z tak dużym ciężarem wyrzutowym nie jest dobrym pomysłem. Ciężko będzie zarzucić lekki zestaw, nie poleci daleko i celność będzie bardzo przypadkowa. Do łowienia w stawie na spławik w zupełności wystraczy Ci cw do 20, może 25g.

Nie wypowiem się na temat modelu ale kołowrotek ma bardzo dużą szpule, nie potrzebujesz tyle żyłki. Wybierz model ze szpulą wielkości 150m 0.18 lub 0.20mm Żyłkę nawija się do rantu żeby łatwiej schodziła ze szpuli co przekłąda się na długość rzutów.

Łożyska mają zapewniać płynną prace kołowrotka więc sam sobie odpowiedz czy podparty w trzech punktach na łożyskach będzie lepszy. Teoretycznie tak ale wszystko zależy od tego jakiej jakości są te łożyska. Z tym że ten z jednym kulkowym będzie miał inne ślizgowe co nie znaczy że kompletnie do niczego. Szukaj opini użytkowników na temat konkretnego modelu.

Kompozyt węglowy będzie dobry na początek, spodoba Ci się to kupisz kolejną wędkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.