Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Pierwsza wędka


PlantoHolic

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Jestem Grzesiek i dopiero zaczynam swoją przygodę z wędkarstwem. Dotychczas byłem na rybach tylko kilka razy w życiu, zawsze jako osoba towarzysząca. Mam 28 lat i wcześniej wędkarstwo nie wydawało mi się interesujące na tyle by samemu je uprawiać, ale...w końcu do tego dorosłem :)

Wiem, że będę łowił głównie na Wiśle w okolicach Krakowa i na zbiornikach z wodą stojącą również w tej okolicy.

Czytałem już trochę o różnych metodach i najbardziej przemawia do mnie grunt.

Chciałbym abyście pomogli mi dobrać swoją pierwszą wędkę i osprzęt na którym mógłbym radzić sobie zarówno na rzece jak i na stawach.

Osobiście myślałem o jakimś wędzisku ze stajni Konger'a stworzonej pod feeder. Zastanawiam się jednak nad jej parametrami [długość i cw]. Coś w granicach 150 zł wędzisko tyle samo kołowrotek. Nie nastawiam się (przynajmniej na początku) na jakieś duże okazy. Myślę, że rybki w granicach 2-4 kg byłyby tym co sprawiałoby mi wiele radości.

Wiem, że na tych wodach o których piszę mogę liczyć na okonie, leszcze, szczupaki, karpie, sumy.

Piszcie czy feeder to dobry wybór pod moje oczekiwania i pomóżcie dobrać odpowiedni sprzęt. W przyszłości chciałbym się też skupić na spinningu, ale po kolei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

A co tu pisać? ilu wędkarzy - tyle opinii o sprzęcie :mrgreen: moja rada - idź do sklepu i zobacz co Ci pasuje do ręki :roll: Ja ze swojej strony to mogę polecić feeder Mikado Golden Bay 3,90 , bo taki posiadam , jeśli chcę łowić finezyjnie z pod krzaczka , gdzie długa wędka może tylko przeszkadzać , to posiadam również picker Mikado Essential 3m. który nie rzadko używam jako spining :wink: , czasem też używam wędek 2,70 spiningowych pod spławik czy grunt , a to dlatego że nie lubię tachać za dużo sprzętów ze sobą i czasem jak się nic nie dzieje na spiningu , zakładam spławik , z torby wyciągam ciasto i bawię się z płotkami. :mrgreen: Z kołowrotków to mam 4 catany , jednego daiwy i 4 dragona , więc sprzęt raczej z niskiej pułki :cool: ale okazów nie łowię i ten sprzęt daje rade :idea: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, trochę mi namieszałeś, a pisałem że jestem zielony (w sensie, że początkujący).

W sklepie jak radzisz znajdę sprzedawcę i będę się opierał na jego zdaniu, ewentualnie jego interesie na podstawie którego będzie chciał mi coś tam sprzedać(czyt. wcisnąć).

Jestem na forum, bo jak piszesz ilu wędkarzy - tyle opinii, a mnie o to właśnie chodzi.

Dzięki za polecenie modelu od Mikado.

Dodałeś też, że zabierasz inną niż Golden Bay, a nawet jeszcze jakieś inne o rozmiarze 2,70, a kołowrotków masz 9 ( o ile te "4" to nie to samo co "40" czy u innych "4000" - czyli rozmiarówka).

Nie obrażaj się...ale szukam na razie jednej wędki, z jednym kołowrotkiem, do jednej metody łowienia. W miarę możliwości na rzekę i wodę stałą jeżeli to możliwe.

Z czasem może i ja będę na wypad wybierał spośród rozmiarów, typów, etc.

Mimo wszystko poczytam sobie o tym golden bay'u, zobaczę co i jak.

P.S.

Fajnie, że ktoś w końcu odpisał, szkoda że potrzebna była "zaczepka".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dobór indywidualny jest ważny, ale jako świeżak równie dobrze mogę uznać, że "pasuje" mi wędzisko o jakości bazarowej. Dlatego właśnie chciałbym poznać opinie o różnych markach i modelach, a później na podstawie tego dobrać sobie coś pod siebie mając jednak gwarancję, że sprzęt ten będzie na jako takim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie kołowrotków mam trochę więcej jak 9 :wink: dochodzą jeszcze te podlodowe i kilka o ruchomej szpuli :mrgreen: Idąc do sklepu nie musisz brać tego co zachwala sprzedawca , tylko to co Ci się spodoba - to nie sprzęt łowi ryby tylko wędkarz . Każdy ma inny gust , woli wędki dłuższe bądź krótkie , ktoś łowi na bata lub tyczkę - ja wolę wędkę z kołowrotkiem , bo lubię jak kołowrotek ''gra'' pod rybą , a przecież łowiąc na mojej rzece która ma może ze 20m. szerokości mógł bym łowić na bata - zresztą kiedyś kupiłem sobie wędkę 8 m. ale to nie dla mnie . Kiedyś też łowiłem na teleskopy , teraz wolę wędki 3 składani owe (match) a nie rzadko łowię z wagglerem na wędkę 2,70 na rzece , co ktoś inny uzna za herezję :cool: Feeder fajna sprawa , ale są też inne metody wędkarstwa np. rzeczna przystawka , z kolei na jeziorze czy stawie feeder nie jest niezbędny , wystarczy obojętnie jaka wędka , np. spining ,a wskaźnikiem brań jest styropianowa bombka. Ja jak wspomniałem nie lubię nosić dużo sprzętu ,czasami jak się wybieram na ryby ,to mam dylemat jaką wędką/metodą łowić , biorę wtedy wędkę w miarę uniwersalną , i po prostu nad wodą ją przezbrajam - np. feedera 3,90 używam często jako spławikówki , do spiningu się nie nadaje , a 3m. picker owszem :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tzn. domyślam się, że to nie wędka łowi tylko wędkarz, zrozum mnie jednak, że obawiam się że ciężko będzie mi stwierdzić co bardziej jest odpowiednie dla mnie będąc zamknięty w czterech ścianach sklepu, a nie na łowisku.

Zależy mi jedynie na poznaniu kilku marek i modeli (wędzisk i kołowrotków), które Wy forumowicze znacie i sprawdziliście w praktyce, a które w jakiś sposób spełnią moje oczekiwania. Dzięki temu w sklepie dobiorę coś pod siebie, a na łowisku nie będę miał wątpliwości co do dokonanego wyboru. Efekty i technikę połowu zdobędę na pewno z czasem, ale to dla mnie oczywiste.

Pewnie, że chciałbym mieć w zanadrzu coś na spławik, na grunt, spinning itd., wiele kijów na kilka rodzajów metod, ale od czegoś chcę zacząć. Wybór padł na feeder. Miejsca znam (tak jak pisałem), docelowe rybki też, chcę tylko wiedzieć na czym się skupić.

O innych typach wędzisk, metodach połowu pogadamy w przyszłości.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - ilu wędkarzy tyle opinii :mrgreen: tu patrzyłeś : http://haczyk.pl/forum/viewforum.php?f=36 ? albo tu : http://www.wedkuje.pl/porady/wedki-zestawy-testy/9553 Google nie gryzie :wink: I jak wspomniałem idź do sklepu i zobacz co leży Ci w ręce . Subskrybuję kanał na YT jednego Czecha który łapie na sprzęt Browninga - wędki drogie , może i dobre - poszedłem u mnie w miasteczku do sklepu wędkarskiego ,aby mi taki kij zamówili , to dostałem odpowiedź że oni nie mają takiego sprzętu bo raz że drogi i nie każdy kupuje ,a dwa że nie wiadomo jak z serwisem ? A taki Konger czy Mikado , nie ma problemu z gwarancją czy serwisem . Z Kongera np. mam Arkus Float 4.20 do 40g. i też nie narzekam i mogę polecić . Albo w kołowrotku Okuma Zeon (5lat gwarancji) wyrobił mi się kabłąk i przy mocniejszym zamachu się zatrzaskiwał , dałem do serwisu , gwarancja już dawno była nie ważna , a zrobili mi go za darmo ! Teraz też dałem do naprawy wędkę match Mikado HKseries mam ją jakieś 17 lat jak nie więcej :idea: nadepnąłem na końcówkę składu szczytowego , i po odcięciu zmiażdżonej końcówki , za płytko wchodzi w drugi skład - miałem nawet zamiar kupić nową wędkę , ale przez sentyment i naprawdę dobry kij , postanowiłem dać do serwisu - na razie nie wiem czy to mi naprawią? wstawią jakąś tulejkę czy dadzą nowy czubek? już tych wędek nie produkują to kto wie . Ale wędki Mikado jak na nasze Polskie warunki są ok'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PlantoHolic, najbardziej uniwersalnym kijem z tych, które posiadam jest Mikado Tachibana Heavy Feeder 3.6m/120g. Co prawda teraz nie widzę go w sklepach, ale Mikado Ultraviolet jest do niego podobny. Wędka jest dość lekka, 3.6 to dość uniwersalna długość - na rzekę dobra, na stojącej wodzie pozwala odpowiednio daleko rzucić. Myślę, że taka długość dla pierwszej, uniwersalnej w zamierzeniu wędki, będzie OK.

Wymienione przeze mnie kijki mają po 4-5 szczytówek, w tym takie bardzo miękkie, które są idealne na stojącą wodę, bo pokazują nawet bardzo delikatne brania. Są oczywiście i takie, które sprawdzą się na rzece. Większość feederów oznaczonych jako heavy ma dość sztywne szczytówki, co na stojącej wodzie bywa przeszkodą. Przy tych kijach dasz radę i na rzece i na wodzie stojącej. Cena jest nieco wyższa, bo około 195zł.

Mam też coś ze stajni Kongera, a dokładnie spirado 3.6/120g i nie jestem tak uniwersalny, jak mikado. Używam go raczej na rzece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja łowię tylko na rzece , w tym sezonie tylko raz byłem na jeziorze z gruntu i jako sygnalizator używałem bombki , łowiłem na dwie wędki , jedna na spławik ,więc nie obserwowałem szczytówki ,tylko miałem podczepioną bombkę :mrgreen: Feederem łowię tylko na wiosnę jak nie ma zielska i woda trochę goni , ale i tak ciężarki czy koszyczki u mnie max. to 40/60gram , potem jak już jest zielsko w woda zwalnia , to używam pickera , on ma cv do 40g więc na wiosnę też daje radę , latem ciężarki to max.20g. lubię wędki sztywne fast , miałem kiedyś feeder 3,30 z Kongera ale to klucha była i był nie celny , dlatego też kupiłem pickera 3m jest lżejszy i jak nudzi mi się grunt to zakładam do niego jakąś obrotówkę i mam spining :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 1 year later...

Robinson Stinger Feeder fajny i niedrogi

http://www.sprzetwedkarza.pl/index.php?p8650,wedka-stinger-feeder-3-60m-50-110g-robinson

Do tego możesz dobrać np Acustik feeder z wbudowanym sygnalizatorem - kilka słów o nim kiedyś napisałem

http://wedkarstwo-z-pasja.blogspot.com/2017/07/acustik-feeder-koowrotek-z.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgadzam się z kolegą kepes 53 dzisiejsza technologia pozwala na wiele więcej niż za starych dobrych czasów kiedy  sprzęt dobrej jakość był raczej niedostępny dla przeciętnego zjadacz chleba .Pamiętam czasy kiedy łowiło się  na ruskie żółte teleskopy  zakupione na Stadionie  (o ile trafiło się taki z przelotkami inaczej trzeba było samemu dorabiać) teraz to zupełnie inna bajka  

NIKI

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisano : Idź do sklepu i weź do ręki kilka wędek. Żadna ,nawet najbardziej wiarygodna recenzja nie będzie lepsza od Twojego osobistego wrażenia z kontaktu ze sprzętem. Koledzy powyżej piszą o tym że czasem jednego typu wędki używa się do zupełnie innej metody więc nie kłopocz się zbytnio poprawnością doboru wędki do metody bo najlepsze w tym są wszystkie eksperymenty . Doświadczenie wędkarza to suma jego błędów i wyciągnięte wnioski - na tym opiera się rozumienie łowisk i zwyczajów ryb. Starzy wędkarze z moich stron mówią że: "wędka musi być wlepna" czyli zwyczajnie poczujesz jaka pasuje Ci do ręki. Długość, akcja, chwyt rękojeści , itd. Ostatecznie żaden z nas nie uniknął błędów bo niema " złotego przepisu". Rybę interesuje to co na haczyku a Ty w miarę bywania nad wodą zyskasz "czuja". Popatrz na jakimś strychu-może tam jest Twoja pierwsza wędka? Bądź kreatywny i nie bój się pomyłek- to cechy dobrego łowcy.

Ze swojej strony życzę Ci połamania tej wędki na rybach życia.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.