Skocz do zawartości
tokarex pontony

Pytanie o prowadzenie gumy


arax24

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie od dłuższego czasu łowię na spinning na rzece san (górny). Rzeka gdzie łowię jest bardzo szeroka, płytka 30 cm w okresie letnim na całym sanie z wyjątkiem niektórych miejsc gdzie woda może sięgać 2 metrów o bardzo szybkim nurcie. Moje pytanie na co łowić i jak. Próbowałem na woblery tonące ale co 3 -4 rzut zaczep i tracę woblera próbowałem także na woblery schodzące do 0,5 m ale przyłów to tylko klenie przy główkach na napływach. Próbowałem także z obrotówką ale problem jest taki że przy takim nurcie jak rzucę obrotówkę daleko i zacznę ściągać obrotówka znajduje się już przy brzegu i przy takim nurcie obrotówka nie kręci mi się w wodzie ale płynie po tafli wody chciałbym z spróbować z gumką ale w miejscach gdzie woda ma 30 cm to nawet gumki nie podbije, a w miejscach gdzie woda jest głęboka i stojąca przy zakolach główkach nic nie potrafię złowić jakieś porady gdzie łapać jakich miejsc szukać jakiej przynęty użyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Na płytkiej wodzie (w lecie) sprawdzają się smużaki, zarówno na pstrągi jak i klenie. Tylko trzeba go tak dobrać, żeby w szybkim nurcie nadal pracował. Można też próbować ściągać gumę z nurtem, jak się dobierze lekka główkę to nie utonie od razu i nie wbije się w kamienie, więc przy odrobinie wprawy można tak pociągnąć przynętę "w pół" głębokości, nawet jak jest płytko.

Typowe woblery na bardzo szybkim nurcie to raczej niewypał, bo biją jak szalone i raczej straszą ryby niż je prowokują (poza tym co już wiesz, łatwo je wbić w dno jak jest płytko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

a w jaki sposób powinno się prowadzić w wodzie "haczyk" (wybaczcie brak terminologii) żeby to wyglądało naturalnie? bo oglądałem w youtubie taki filmik i tam radzili to tak prowadzić bo inaczej to niewiele ma wspólnego z poprawną techniką ale nigdzie nie mogę znaleźć żadnych konkretó jak to robić żeby wyglądało naturalnie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w jaki sposób powinno się prowadzić w wodzie "haczyk" (wybaczcie brak terminologii) żeby to wyglądało naturalnie? bo oglądałem w youtubie taki filmik i tam radzili to tak prowadzić bo inaczej to niewiele ma wspólnego z poprawną techniką ale nigdzie nie mogę znaleźć żadnych konkretó jak to robić żeby wyglądało naturalnie??

Wiesz dlaczego wędkarstwo jest piękne? Dlatego, że tu są pewne generalne reguły, ale często zdarza się, że dopiero postępowanie zupełnie odwrotne do zwyczajowego przynosi rezultaty. :lol:

Często mówi się o "prawie frajera", gdzie zupełnie zielony wędkarz- pierwszy raz na rybach (czy danej metodzie) łowi lepiej niż starzy wyjadacze- właśnie dlatego, że nie wie jakie są "święte zasady". :lol:

Generalna rada- załóż przynętę na żyłkę i w płytkiej wodzie przy brzegu patrz jak pracuje podczas prowadzenia- szybkiego, wolnego, przy poderwaniu z dna, przy opadzie. Po tych próbach włącz wyobraźnię i wykorzystaj obserwacje które poczyniłeś.

Przynęta z założenia ma naśladować ruch naturalnego pokarmu lub zdenerwować drapieżnika. Próbuj więc prowadzić prowadzić przynętę nad dnem jednostajnym tempem wytrenowanym na płytkiej wodzie. Po kilku rzutach spróbuj od czasu do czasu przestać zwijać i na napiętej lince pozwolić jej opaść na dno, potem poderwij. I tak dalej i tak dalej... :wink:

Może ten mój filmik będzie choć trochę pomocny, choć nie w tym celu powstał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.