Skocz do zawartości
tokarex pontony

Sprzęt na początek przygody z methodą.


cysiu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym spróbować połowić na metodę. Posiadam feederka Mikado cw. do 80 g i średniej wielkości kołowrotek. Mogli byście  Napisać jakie akcesoria (żyłka, koszyki, haczyki itd) dokupić na start?

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
27 minut temu, drygal26 napisał:

Tomek1 i jak wyniki?? Ja zamierzam wypróbować metodę w tym sezonie :)

Całkiem obiecujące. W tym roku już też zaliczyłem brania. Jesienią za to przeżyłem szok na zasiadce karpiowej. Nie był to co prawda method feeder ale karpiówka z zestawem do methody, ale wyniki przerosły moje oczekiwania. Wkrótce film z tej zasiadki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, cysiu napisał:

Chciałbym spróbować połowić na metodę. Posiadam feederka Mikado cw. do 80 g i średniej wielkości kołowrotek. Mogli byście  Napisać jakie akcesoria (żyłka, koszyki, haczyki itd) dokupić na start?

 

Przytoczę fragment wypowiedzi gościa o nazwie LUK ma ogromną wiedzę na ten temat sam się uczyłem na podstawie jego filmików i wypowiedzi, teraz bd łowić 3 rok tą metodą i polecam w sklepach coraz więcej sprzętu jest do tego.

Do Łowienia za pomoca Metody lub method feedera potrzebujesz zwykłego zestawu feeder - kołowrotek- żylka jak przy łowieniu koszykiem. Żadnych plecionek, nic z tych rzeczy! Zyłka 0.20- 0.25 jest OK w zależności jakie ryby sa Twoim celem. 

 

Najlepsze podajniki robi Preston Innovations. Nie maja sobie równych ze wzgledu na kilka rzeczy. Przede wszystkim róznorodność podajników. Chodzi o wielkość i o ich wagę. Niektóre są ciężkie i nadaja się na rzucanie na dłuższe dystanse - inne znowu lekkie (na muliste dno) lub małe - na jesień i zimę (ilośc zanęty zmniejsza sie wraz z aktywnościa ryb a ta oczywiście zmniejsza sie wraz z temperatura wody).

Podajnik Prestona ma przycisk i dzięki temu o wiele łatwiej formować całość. Przy Drennanie naładowany podajnik  będzie sie rozwalał o wiele częściej. Ponadto łączniki Drennana po jakims czasie lubia sie blokowac i doprowadzają do szału. Na dodatek sa asymetryczne (dwa różne końce- cieńszy i grubszy) gdzie przy Prestonie jest to symetryczny owal i nie musisz się męczyć przy ładowaniu. Prestona musisz kompletować - Drennana natomiast kupisz w gotowym zestawie foremka, podajnik i łącznik. Jednak jest to zbyt mało bo podajniki sie traci... Dobrze jest więc zrobic lepsze zakupy i mieć kilka podajników na różne okazje. 

Jeżeli nie chcesz inwestować zbyt wiele to z Prestona kup foremkę Large - podajniki Large 30 gram 2 sztuki plus 1 15 gram i paczke łączników. Na priv wysłac mogę adres sklepu który ma wszystko w swojej ofercie. Nie kupuj Jaxona, Browninga bo to szajs rodem z Chin, gdzie różne firmy trzaskaja swoje logo i sprzedają jako 'ich' wyrób. Ich foremka jest do luftu i sprawia wiele problemów...

 

Przypony stosujesz z żyłek i uzywasz haków włosowych. Są ich różne wersje. Najlepsze sa z Prestona - PR36 z push stopem (numer 10-12-14) lub z Drennana. Dwa maja całkowicie inne profile i o ile Preston jest ostry jak cholera to Drennan ma gumkę która pozwala na oddalanie przynety od haka... Tak więc kup gotowe przypony i po sprawie. 

 

Numer haka uniwersalny to 12 lub 14. Ja na to łowie karpie do 10 kilo, liny, leszcze, karasie... Zero problemów ze spadami, zdarzaja się rzadko - raczej tak jak w każdej sytuacji...

 

Kołowrotek do method feedera powinien byc 3000 lub 4000, najlepiej z przednim hamulcem. Nie potrzebujesz wolnego biegu. 

 

Wędki - najlepiej feedery i pickery. Jeżeli nie zarzucasz daleko to picker 3 metry jest świetny. Je go mniejsza długość to szybszy hol i łatwe operowanie. Oczywiście żadnego kierowania wędki 'do góry'. Szczytówka powinna być niedaleko tafli wody. Cw kija nie powinno byc zbyt duże. Ja moimi pickerami o cw 30-40 g daje radę każdej rybie (która sie skusiła na przynętę ;) ). Ich zaletą jest miekka akcja która zapobiega wypinaniu sie ryb. Jak będziesz miał twardego kija jak od miotły to ryby mogą spadać. Jest to frustrujace. Jeżeli zdecydujesz sie na feedera 3.60 metra to cw do 80 g jest OK.

 

Co do osprzetu... Poszukaj czegoś na forum WMH  - tam jest to opisane bardzo ciekawie (nie ukrywam, że przeze mnie). 

 

Jakie przynęty stosować... Możesz używać martwych białych robaków. Trzy na normalnym mocnym haku nr 16 lub 14 są super. Przypon musi mieć od 7 do 10 cm, zaś hak dobrze aby miał profil który pozwala na dobre zacięcie przez rybę. 

 

Innymi przynętami będą: kukurydza, mielonka, pellety 6 i 8 mm, kulki proteinowe 8, 10 i 12 mm. Do tych przynęt potrzebujesz haków z włosem, inaczej nie będziesz zacinać skutecznie.

 

Jedna uwaga. Jest to zestaw samozacinający i podnosi sie wędkę do góry przy braniu i zaczyna hol. Mocne zacinanie może uszkodzić rybie pysk... Metoda bardzo skuteczna, ważne aby wiedzieć, że sprawdza się do 3 metrów głębokości - przy głębszych kombinować trzeba ze sklejeniem miksu tak aby nie rozlatywał sie przy opadaniu podajnika na dno.

Źródło.

http://www.forum.wedkarska-tuba.pl/topic/685-the-method-feeder/

 

Od siebie polecę 3x koszyk + foremkę z Extra Carp na allegro tego jest pełno dość tani i na sezon mi spokojnie wystarcza.

 

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zwykły feederek 3,60m do 90g,  kołowrotek 4000 (nie musi być z wolnym biegiem), żyłka 0,23, koszyk z foremką, najlepiej gotowe haki z przyponami 12,14 , białe robaki, mini kulki 8-10mm, kuku i nad wodę.

Osobiście używam koszyków drennana lecz irytujące jest to że po pewnym czasie obciążenie lubi się wyłamać z plastikowych żeberek i mamy po koszyku ;/

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie drennany również zdecydowanie najlepsze, najlepiej dopasowane foremki, najlepsze wykonanie itd itd :) Testuję ten sposób łowienia już 3 sezon i muszę przyznać, że jest zabójczo skuteczny. Najważniejsze jest dobre przygotowanie pelletu i zestawu końcowego, pozatym łowi się tak jak innymi metodami gruntowymi i praktycznie na ten sam sprzęt.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się wczułem w metodę jakiś czas temu i sobie chwalę, używam feedera 80g lub pickera 40g w zależności od warunków. Łowię nieco większymi hakami niż koledzy wyżej, od 10 do nawet 8, ryby skuteczniej się zacinają (sprawdzone metodą prób i błędów, przynajmniej u mnie). Drennan jest w porządku, dobrze dopasowana forma. Muszę sprawdzić Preston Innovations opisane wyżej, jeszcze się nie natknąłem, a mnie zaciekawiło bo widzę wady drennana opisane wyżej przy swoim łowieniu. Jaxona nie polecam, słabe wykonanie akcesoriów, choć nie wiem jak ostatnio u nich bo nie testowałem ostatnich nowości. Na głębsze miejsca polecam używanie past methodowych, karpie to lubią :) szczególnie w połączeniu z pelletem, dobrze skleja całość.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie muszę wymyśleć jakiś patent na głębsze łowiska, w tym roku chcę to spróbować methody na rzece. U siebie na zbiorniku łowiłem nawet na 6metrach i miałem efekty, ale przynęta na pewno nie trzymała się kupy i nie dolatywała do dna w całości :) tą pastę robisz przez długie moczenie pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bumtarara napisał:

Właśnie muszę wymyśleć jakiś patent na głębsze łowiska, w tym roku chcę to spróbować methody na rzece. U siebie na zbiorniku łowiłem nawet na 6metrach i miałem efekty, ale przynęta na pewno nie trzymała się kupy i nie dolatywała do dna w całości :) tą pastę robisz przez długie moczenie pelletu?

Pastę można zrobić z grubszego pelletu (8-10 mm), przez zalanie gorącą wodą. Potem trzeba na bieżąco nadzorować konsystencję, żeby w odpowiednim momencie odlać resztę wody i wyrobić ciasto.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O 6.04.2016 o 11:41, tomek1 napisał:

Pastę można zrobić z grubszego pelletu (8-10 mm), przez zalanie gorącą wodą. Potem trzeba na bieżąco nadzorować konsystencję, żeby w odpowiednim momencie odlać resztę wody i wyrobić ciasto.

dokładnie, też właśnie tak robię, można też samemu zrobić z mixu do kulek np, ale ta z pelletu jest zdecydowanie bardziej prosta i daje radę na łowisku. Do słodszych smaków dosypuję trochę mleka w proszku, fajnie smuży w łowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem kiedyś też na jakimś angielskim filmie jak gość mielił płatki owsiane i zaparzał z kaszą manną. Tą gęstą breją spajał gotowane ziarna i łowił na metodę kapitalne ryby. Próbowałem w zeszłym roku podjarany po tym filmie kilka razy, ale jak dla mnie wyniki gorsze niż na pastę :D mowa oczywiście o głębszej wodzie, powyżej 4m. Problem też jest przy dłuższych zasiadkach, bo cholerstwo wysycha i robi się skała, ale piszę jako ciekawostkę. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mój sprzęt do metody na dzień dzisiejszy wygląda tak: 

- kij Mikado Innotech Feeder 360 cm z dwoma wymiennymi szczytówkami cw do 80 g 
- kołowrotek Mikado Airspace 4080 FD 
- żyłka Jaxon Satorii Feeder 0,25mm 
- koszyki Mikado z foremką 40 g 
- plecionka przyponowa Kamatsu Techron Black 0,08mm 
- haczyki Drennan Carbon Feeder nr 8. 

Do koszyczka Lorpio method feeder Green Betaine and Hemp Na haczyku pinka + kukurydza. 


Moje spostrzeżenia po pierwszych próbach. 

Wybrałem się na szczupaka, feederka wziąłem żeby wypróbować tę metodę wreszcie :D Złowiłem kilka rybek w tym pięknego sazanka, podczas gdy inni nic więc test zaliczony pozytywnie.Zanęta bardzo ładnie się rozpuszcza, tzn nie za szybko, pomimo że nie miałem sita by ją przesiać. Przez koszyki Mikado ciężko jest przewlec żyłkę ponieważ się blokuje inne firmy też tak mają? Zastanawia mnie jedna rzecz. Skoro krótki przyponik jest na sztywno przywiązany do koszyczka i podczas brania następuje samozacięcie to jaki ma sens gapienie się na szczytówkę? A może ona jest tylko po to żeby odbijała przy braniu i lepiej zacinała rybę? Nie lepiej by było ustawić wędkę równolegle do żyłki i zastosować sygnalizator?
Kolejne moje spostrzeżenie. Kilka razy zdarzyło mi się że haczyk zahaczał się o żebro koszyczka. Też tak macie? Czy da się jakoś zapobiec temu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cysiu napisał:
Mój sprzęt do metody na dzień dzisiejszy wygląda tak: 

- kij Mikado Innotech Feeder 360 cm z dwoma wymiennymi szczytówkami cw do 80 g 
- kołowrotek Mikado Airspace 4080 FD 
- żyłka Jaxon Satorii Feeder 0,25mm 
- koszyki Mikado z foremką 40 g 
- plecionka przyponowa Kamatsu Techron Black 0,08mm 
- haczyki Drennan Carbon Feeder nr 8. 

Do koszyczka Lorpio method feeder Green Betaine and Hemp Na haczyku pinka + kukurydza. 


Moje spostrzeżenia po pierwszych próbach. 

Wybrałem się na szczupaka, feederka wziąłem żeby wypróbować tę metodę wreszcie :D Złowiłem kilka rybek w tym pięknego sazanka, podczas gdy inni nic więc test zaliczony pozytywnie.Zanęta bardzo ładnie się rozpuszcza, tzn nie za szybko, pomimo że nie miałem sita by ją przesiać. Przez koszyki Mikado ciężko jest przewlec żyłkę ponieważ się blokuje inne firmy też tak mają? Zastanawia mnie jedna rzecz. Skoro krótki przyponik jest na sztywno przywiązany do koszyczka i podczas brania następuje samozacięcie to jaki ma sens gapienie się na szczytówkę? A może ona jest tylko po to żeby odbijała przy braniu i lepiej zacinała rybę? Nie lepiej by było ustawić wędkę równolegle do żyłki i zastosować sygnalizator?
Kolejne moje spostrzeżenie. Kilka razy zdarzyło mi się że haczyk zahaczał się o żebro koszyczka. Też tak macie? Czy da się jakoś zapobiec temu?

Sprzęt jak na początkującego dobry, żyłka główna trochę grubawa ja używam 18, haki dobre ale można śmiało zakładać 12,  koszyk 40g sporo na jakiej wodzie jezioro?  jaka głębokość? Następna sprawa wywalić plecionkę jest zbędna do tego się pląta zwykła żyłka 0,20 a nawet 0,25 rybie nie robi to znaczenia gdyż jest krótki przypon to jest bardzo ważne.

Nie powinieneś zakładać żywej przynęty na hak gdyż rozwala ona zanętę w koszyku możesz zakładać ale wcześniej je uśmiercaj, jak używasz kuku to zakładaj ją na włos Preston ma gotowe przypony z hakami bezzaworowymi super sprawa

Nie używałem koszyków z mikado ale to one mogą być problem, spróbuj założyć inny koszyk czy tez tak bd się robiło lub najpierw nasyp trochę zanęty do koszyka włóż przynętę i dosyp zanęty. Nie wiem jak masz zmątowany zestaw ale rozumie że koszyk swobodnie się przesuwa po żyłce? Kij ma być pod lekkim kontem z napiętą szczytówką przy braniu praktycznie nie zacinamy tylko dźwigamy mocniej wędkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te koszyczki tak mają niestety, czasami ugrzęźnie przynęta. Wg mnie nie ma dużej różnicy czy łowimy na szczytówkę czy na bombkę z kijem równolegle do wody. Tak jak mówisz ryba zacina się sama. Dlatego też koszyk nie powinien luźno latać po żyłce, a być przymocowany ma sztywno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie metody nie powinno się stosować na rzekach, chyba że łowimy na zakolach bądź bardzo słaby uciąg gdzie głębokość nie przekracza 3m. Próbowałem łowić na Wiśle z większym uciągiem ale efekty były słabe. Ja nauczyłem się łowić że koszyk jest luźny na żyłce i najczęściej tego się trzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.