Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Na wstępie chciałbym opisać swoją sytuację i proszę o wyrozumiałość w braku precyzyjnych informacji.

Mianowicie kiedyś (za dzieciaka) łowiłem dużo metodą spławikową. Na początku batem a potem teleskopem. Dużo czasu minęło a mi od roku jakoś po głowie chodzi powrót do tego fascynującego stylu wypoczynku... I Tutaj pojawia się problem. Żeby nie łowić w pojedynkę ( nie mieszkam w "swojej" miejscowości ) postanowiłem spróbować zarazić swoją dziewczynę zamiłowaniem do wędkarstwa. A jak wiadomo potrzeba skompletować sprzęt a w zasadzie 2 . Jeden dla kobiety i drugi dla mnie. Dla niej coś lekkiego na początek na złapanie bakcyla, dla siebie upatrywałbym coś na 2/3 sezony. Mógłby mi ktoś z Państwa pomóc w skompletowania obydwu zestawów, począwszy od wędki przez kołowrotek do żyłki przeponu i haczyka. Wiem, że to troche głupie pytanie ale nie chciałbym na początek zrobić fallstartu i kupić złych rzeczy, Troche o tym wszystkim czytałem, przeglądałem allegro, ale tego jest tam multum i żeby coś wybrać to trzeba mieć pojęcie. Jak wystartuje odpowiednio ukierunkowany to dalej będę sobie sam szukał i przerabiał zestaw. Co do wędziska. Główne połowy to stawy hodowlane i jeziora. Ryby : Karasie Płocie jakieś Karpiki ( chodzi o to że jak coś sie trafi wiekszego to żeby być gotowym )  Na początku chciałbym wczuć się w spławik a potem ewentualnie poszerzyć działania o gruntowny styl.

Dzieki za wyrozumiałość i zapraszam do debaty. Każda odpowiedź mile widzana :)

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

O Dziekuję za szybką odpowiedź i zainteresowanie się tematem :)

 

Hmmm... Budżet ?

Nie mam jakiejś konkretnej granicy cenowej. Bardziej chodzi mi o to żeby sprzęt nie był nie wiadomo jak drogi, Oczywiste jest , że po jakimś czasie człowiek dopasowuje sprzęt pod siebie. Zależy mi na jakimś dobrym początku w sensownej cenie, a z kolei  żeby nie był typowy śmietnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już masz doświadczenie w łowieniu spławikowym, to powinieneś wybrać wędki typu match o długości 3,90 m lub 4,20 m. Ciężar wyrzutu 10-30 gr lub nieco niższy- jeśli w połowach będą przeważać mniejsze ryby. Polecam raczej składane wędziska, ale co kto lubi. Takie wędki pozwolą Ci łowić z użyciem spławika stałego, przelotowego lub klasycznie metodą match. Możesz łowić na stawie, jeziorze, ale również na rzece w wielu przypadkach dasz radę. Już za 150 zł jesteś w stanie znaleźć w miarę solidne wędzisko o niewielkiej masie. Poszukaj w Mikado, Robinson itp.

Jeśli chodzi o kołowrotek, to możesz wybrać typowy do match z płytką szpulą, ale ja poleciłbym klasyczny kołowrotek w rozmiarze 2500 (25 u innych producentów). Najważniejszą rzeczą jest dobry, płynny hamulec i równy nawój żyłki. Takie cechy w przystępnej cenie mają np. kołowrotki Shimano. Ja z powodzeniem od kilku lat używam również do spławikówki kołowrotka Mistral. Może być każdy inny o tych parametrach. W 300-400 zł kupisz całkiem przyzwoity zestaw.

Żyłka główna 0,20 mm będzie ok. Przypon od 0,18 (karp) do 0,12 (płoć). Zwróć uwagę żeby szpula była odpowiednio napełniona- 2-3 mm od rantu szpuli. Jak nawiniesz za mało, to będzie się źle rzucać, jak za dużo to żyłka będzie spadać.

Haczyki- na karpia (kukurydza, pęczek robaków itp. w zależności od producenta rozmiar haków 4-10) na mniejszą rybę odpowiednio mniejsze aż do 16 w przypadku płoci. To orientacyjnie- każdy producent oznacza inaczej. Generalna zasada- jak są brania, ale ryby "dziubią" i ciężko zaciąć- zmniejszamy haczyk. Jak są brania i ryby spadają podczas holu to zwiększamy haczyk.

Dla dziewczyny proponuję na początek bat 4 lub 5 metrów. Delikatny zestaw pozwoli nacieszyć się większą ilością brań i złapać bakcyla. Najtańszy bat kupisz za 30 zł. Jeśli wyłożysz 100-120 zł kupisz leciutki bacik węglowy- w sam raz dla kobiety.;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Tomka i chęć pomocy w dobraniu jak najlepszego sprzętu ale jak w każdym sporcie zbyt dobry sprzęt może na początku zniechęcić. Ja bym jednak polecił teleskop. Jest to rozwiązanie ciut (naprawdę tylko ciut) gorsze ale o niebo łatwiejsze w transporcie i rozkładaniu. Wędzisko 3 składowe może i lepiej pracuje ale każdorazowe wiązanie zestawu lub w najlepszym przypadku rozkładanie 3 zmontowanych składów doprowadzi do szewskiej pasji. Sam mam jedno i drugie rozwiązanie i szczerze w przypadku spławika częściej korzystam z wędziska teleskopowego (w moim przypadku też typu match - KONGER IMPACT 420). Na dobry początek polecam coś w okolicach 150PLN (Mikado, Konger itp.)

Kołowrotek 2500 - 3000 i wszystko zależy od budżetu. Na początek spokojnie starczy Shimano Catana 2500FC (150PLN) - spokojnie na kilka ładnych lat. Jak bakcyl wciągnie to jeszcze będziesz miał czas pakować w sprzęt a w/w.

Żyłka główna 0,20 będzie bardzo uniweralna i dobra na początek.

Odradzam Bat poniżej 6m. Wiesz dziewczyny jednak zwracają uwagę na długość ;) . A tak serio bacikiem 4-5m będzie się stresowała, że może łowić tylko pod nogami. Sam zaczynałem od Bata 6m (Konger Arcus Pole 150PLN) a się wkurzałem odległością rzutów. 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.