Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wędka na szczupaki


adiii__

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zaczynam swoją przygodę z wędkarstwem i stąd moje pytanie do was

 

Jakie wędzisko wraz z kołowrotkiem w miare dobrej cenie polecacie na połów szczupaków, bardzo prosiłbym o konkretne propozycje.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
6 minut temu, adiii__ napisał:

Witam

Zaczynam swoją przygodę z wędkarstwem i stąd moje pytanie do was

 

Jakie wędzisko wraz z kołowrotkiem w miare dobrej cenie polecacie na połów szczupaków, bardzo prosiłbym o konkretne propozycje.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Będziesz łowił z brzegu czy łodzi? Na jeziorze czy rzece?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi właśnie, że ciężko sprecyzować.

Mieszkam we Wrocławiu i jak jestem na miejscu to będę łowił z brzegu na rzece, lecz mam też możliwości łowienia z łodzi na jęziorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, adiii__ napisał:

O to chodzi właśnie, że ciężko sprecyzować.

Mieszkam we Wrocławiu i jak jestem na miejscu to będę łowił z brzegu na rzece, lecz mam też możliwości łowienia z łodzi na jęziorze

Jak ciężko sprecyzować, to idź do wędkarskiego, szukaj wędki o długości 2,70 i ciężarze wyrzutu do 30 lub 35 gramów w zakresie cenowym jaki Ci odpowiada i pomachaj, która z tych w budżecie najlepiej leży Ci w dłoni.  ;)

Taki kij pozwoli łowić typowymi przynętami szczupakowymi- gumami, woblerami, wahadłówkami i obrotówkami. Długość 2,70 pozwoli łowić zarówno z brzegu jak i z łódki.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Wybierz standard! Czyli 2,70 i do 30cw! I nie kupuj specjalnie drogiej! Dlaczego? To czego oczekujesz od wędziska znjadujesz dopiero po pewnym czasie, czy twój kij jest za sztywny/za miękki/za cięzki/za długi/za krótki/zbyt duży ciężar wyrzutowy itp. Wszystko okaże się po jednym max dwóch sezonach łowienia! Dziś nie eksperymentuj za bardzo Powodzenia!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile chcesz przeznaczyć pieniążków? Kołowrotek jak ma być tanio to proponuję ryobi ecusima w rozmiarze 4000 lub spro passion tyle, ze to to samo a ecusima troszke tańsza - wyrwiesz ją za 120,-. Jak masz kase na metal body (około270 pln) to ryobi zauber lub jego odpowiednik w spro - red lub blu wg gustu. Do tego kijek ale musisz podac ile masz kasy. Około 150-200 za kija szału nie bedzie ale da sie cos kupić. Musisz podjąc decyzje wklejanka czy pełna rura... Ja tam wolę fullwengjel :P  ale wklejanka też ma swoje zalety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam,jeżeli dopiero zaczynasz to standardowe wymiary Czyli 2,70 i do 30cw będą najlepszą opcją i na tym proponuję się skupić. Kolejna kwestia to cena,jeżeli podasz budżet to tym łatwiej bezie doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz łowił również z łodzi to polecam wędkę długości nie wiecej niż 240cm. Znacznie ułatwi to podbieranie ryby. W tym sezonie trafiłem na świetny kij z dzieloną rękojeścią. To jest Robinson Diplomat Pike Spin 240cm 8-30g. Ma fajne wcięcie przy uchwycie kołowrotka które odsłania blank, kładąc tam palec świetnie można odczuć najdelikatniejsze puknięcia. Przelotki maja tak zrobione stopki że nie owija się o nie żyłka. Mi bardzo przypadł do gustu ten kijek a za 250zł kupisz go na pewno. Do tego kołowrotek Robinson FD Sashima i masz elegancki zestawik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 10.05.2016 o 20:11, Ras al Ghul napisał:

Jeżeli będziesz łowił również z łodzi to polecam wędkę długości nie wiecej niż 240cm. Znacznie ułatwi to podbieranie ryby. W tym sezonie trafiłem na świetny kij z dzieloną rękojeścią. To jest Robinson Diplomat Pike Spin 240cm 8-30g. Ma fajne wcięcie przy uchwycie kołowrotka które odsłania blank, kładąc tam palec świetnie można odczuć najdelikatniejsze puknięcia. Przelotki maja tak zrobione stopki że nie owija się o nie żyłka. Mi bardzo przypadł do gustu ten kijek a za 250zł kupisz go na pewno. Do tego kołowrotek Robinson FD Sashima i masz elegancki zestawik

Sashima jest bardzo dobra, rok temu zastąpiła poprzednio użytkowaną ecusimę. Sashima FD ma sztywną nie składaną korbę, może to Ci przeszkadzać jednak nie ma tam milimetra luzu. Zdecydowanie polecam. Lepiej zaoszczędzić na kiju i kupić ciut lepszy młynek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w tym roku spinning Robinson Diplomat za około 220 zł. Posiadam model Pike 2.40m do 30 gram właśnie głównie pod szczupaka .Czuły szczyt, ładne ugięcie, mocny dolnik który uruchamia się pod dużym obciążeniem. Podoba mi się design a przed wszystkim uzbrojenie i dolnik z pianki z wstawkami z korka.  Do zestawu mam kołowrotek Robinson Sashima który kupiłem dzięki opiniom kolegów z tego portalu. Nie mam z nim żadnych problemów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adii widzę, że jesteś wrocławianinem podobnie jak ja więc pewnie w wiekszości bedziesz łowił tam gdzie ja i to co ja :). Na Twoim miejscu poszukałbym bardziej uniwersalnego kija niz takiego stricte szczupakowego. Napewno 270 cm. Na lodzi bedziesz łowił najmniej a wierz mi ze da sie na 270. Na szczupłe sandacze i bolki fajny uniwersał do 30 g ale nie obłowisz tym klania i jazia za wygodnie a tego pełno w odrze i dopływach. Tu trzeba kijka od 3 wiec moze lepiej kupic taki ale dobrej klasy tak zeby nim równiez obławiac bolenia szczupaka czy sandacza. Co prawda na takim kijku nie podbijesz komfortowo duzej główki ale w sumie potrzebna Ci ona tylko do obławiania głebokich dołów w dzień za sandałem a trafic sanadała w dzień we wrocławiu na spining... :) Ja tam wolę w nocy woblera a wtedy 14g wystarczy. Gdybym dzisiaj kupował uniwersał na odre i okolice byłoby to kołowrotek zauber 3000 ew. spro lub ecusima z 3 szpulami - jedna z plecionka 0,14-0,16 na sandała i szczupłego, druga szpula z zyłka na bolka cos koło 0,20 i trzecia zyłka 0,16-0,18 na klenia i jazia ew. wiekszego okonia. Do tego kij 270 o cw od około 3g do około 17g ale dobrej klasy tak zeby nie klękał przy większej rybce. Jasne, że super komfortu nie bedzie i kij do 30 g spisałby sie lepiej przy holu bolka 80cm ale dobry kij 15g tez da radę a nad wode idziesz z jedną wedka i jednym kołowrotkiem a po kieszeniach 3 szpule.  

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Hej, miałem okazje po łowić tym  Diplomat Pike, zgadzam się z przedmówcą, bardzo czuły - mi to osobiście super odpowiada. Cena wydaje mi się też korzystna, pewnie się skuszę? Jest jakiś godny konkurent z tej półki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

widzę, że dawno temat założony ale ostatnio przerabiałem podobny temat. Może na przyszłość się komuś przyda. Ja kupiłem ten kij https://fishing-test.pl/wedki/uniwersalna-wdka-na-szczupaka-st-croix-ps70mhf/ i jestem mega zadowolony. Obsługuje mi gumy, wahadła. Wszystkie przynęty w przedziale 10-40g. Dla mnie jest to ideał. Problem tylko z ceną bo mała nie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Wolę odświeżyć stary, niż zakładać nowy temat.

To był pierwszy sezon, w którym łowiłem na Odrze na lekko krótkim kijem. Zmieniłem wieloletnie przyzwyczajenia zamieniając kije o długości 270-290 na 230cm i dałem radę, a powiem więcej - nawet mi się to spodobało. Dodatkowym plusem okazał się fakt, że taki kij idealnie nadaje się również na ponton/łódkę, więc jadąc na urlop nie muszę brać kilku wariantów.

Jesienią chciałbym spróbować tego rozwiązania przy cięższym łowieniu. Nie chodzi mi o szybkie sandaczówki. Ten temat mam już ogarnięty. Zależałoby mi na czymś bardziej mięsistym, czymś co obsłuży woblera, wahadłówkę, gumę i sprawi, że ryby nie będą się odbijać od przynęty. Mam takie kije, ale o wiele dłuższe, jednak ich akcja mi pasuje (Daiwa Powermesh i Dragon Moderate II). Tych pierwszych już chyba nie produkują, Dragonika w odpowiednim rozmiarze jeszcze znalazłem, jednak skoro zmieniam przyzwyczajenia, to dlaczego mają dotyczyć tylko długości? Chętnie zmienię coś jeszcze, dlatego chciałem zapytać co moglibyście mi zaproponować, na co fajnie Wam się łowi. Kompletnie wypadłem z obiegu w tym temacie - ostatni tego typu kij kupiłem pewnie z 5-6 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.