Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Problem z widzeniem brania


Gość VooDoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pewny dylemat , bo gdy często jeżdze na ryby w wiosne lub lato, to zdarza się , że fale przypominają sztorm , i nie można żadnym sposobem widzieć brania na bombce , bo z powodu napinania żyłki przez fale bombka idzie pod sam kij.

Sadzę by kupić swinger , załatwiło by to sprawę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

kiedy zaczynalem swoja wedkarska przygode tez mialem taki problem(skaczaca bombka przy wysokiej fali)jednak rozwiazanie bylo proste,drgałka rozwiazala moj problem i tak samo polecam jak to zrobil kolega tomek1.przy metodzie drgajacej szczytowki bardzo szybko mozna sie nauczyc rozrozniac branie(a falszywe alarmy)goraco ci polecam ta metode,zlowilem na nia wiele ryb (byly tez i odwrote warunki pogody np.podczas tafli na wodzie moim kolegom bombka nawet nie drgnela a robak byl opitolony natomiast ja zcinalem delikatne pukniecia w szczytowke i cholowalem piekne leszcze)na swinger nie lowilem ale mysle ze zasada jest bardzo podobna wiec takze powinna przyniesc ci efekty :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Raczej to pierwsze gdyż wtedy ryba raczej przytrzymuje przynętę prubując z nią odpłynąć. Oczywiście musisz trochę poeksperymentować bo może się okazać, że to

wcale nie mała płotka skubie a po prostu masz za mały hak i ryba go wypluwa lub odwrotnie za duży hak i trudno ci ją zaciąć. Ja stosuję (jeżeli wiesz, że w wiekszości to płotka) przypon 0.10 i hak 14/16. Nigdy nie wiemy co nam podejdzie ale o tej porze nie ma co przesadzać z gruboscią zestawów. Jak rybka się rozkręca brania sa bardziej intensywne zakładam 0.12 i ciut większy hak. "Tylko trening czyni mistrza"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łowie na malej rzece i zazwyczaj biora male plocie i szczytowka sie lekko ugina jakby ryba skubala przynete wiec kiedy przyciąć

Kolega Lary dobrze pisze. Masz źle dobrany hak do przynęty. Albo chowasz grot od haka do środka. Owszem może skubnąć raz czy dwa, ale potem powinna się zaczepić sama. A zresztą po co łapiesz małe płocie? Nie lepiej duże płocie, leszcze lub liny?

Załóż duży hak wielkiego czerwonego robala i połap większe. Odpadnie problem skubania bo branie dużej ryby jest widoczne wyraźnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zawsze mam problemy szczególnie wczesną wiosną kiedy to ciągle skupie mi mała płoć większych problemów z jej zacinaniem nie mam a nawet często sie sama zacina. Skubanie małej płotki są zazwyczaj jak mam małą przynętę dlatego jak skubanie tych płoteczek jest tak upierdliwe że nie da się normalnie łowić wtedy zazwyczaj zakładam kukurydze z większym hakiem i po problemie. Ciągłe skubanie tych płoteczek jest naprawdę upierdliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż duży hak wielkiego czerwonego robala i połap większe. Odpadnie problem skubania bo branie dużej ryby jest widoczne wyraźnie
Na czewonego robala dopiero będą skubania jeżeli jest tam dużo drobnej płoci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestię „widzialności” brania podczas łowienia na kije DS, chciałem również przytoczyć fragment z pewnej książki, w której autor pisze o "typowo" gruntowych wskaźnikach brań, a dokładnie o sposobie ich zamocowania na żyłce.

„Jak złowić lina”. John Wilson WDW 1991 str. 58"]Wskaźnik zawieszony na żyłce między dolną przelotką a kołowrotkiem powinien zwisać pionowo w dół bezpośrednio pod przelotką.

Jeśli ryba pociągnie przynętę o 15 cm również bobbin podniesie się o 15 cm (zob. ryc. A) Zawieszony w połowie odległości między przelotką a kołowrotkiem, podniesie się tylko o 7,5 cm (zob. ryc. B). Dzieje się tak ponieważ żyłka przesuwa się przez zaczep wskaźnika.

Podobnie jak wtedy, gdy wspinającą się małpkę umieści się w miejscu gdzie pracuje z najmniejszymi oporami – w połowie odległości pomiędzy przelotką a kołowrotkiem (zob. ryc. C). Tak umocowana małpka słabiej wskaże branie, podnosząc się tylko na połowę odległości na jaką ryba przemieści przynętę.

Kiedy lin bierze mocno, sposób zamocowania wskaźnika nie jest bardzo istotny, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wykrycie przesunięcia przynęty o 5-6 mm.

lintx0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż duży hak wielkiego czerwonego robala i połap większe.
Na czewonego robala dopiero będą skubania jeżeli jest tam dużo drobnej płoci.

załozyłem na mały haczyk małego czerwonego ale przez tą drobnice mozna dostac nerwicy...

jedynie jeden w miare normalny jaź sie uczepił reszta to albo drobnia albo puste zaciecia a to bylo ok 90% wszystkich zacięć :neutral::cry:

post-2575-14544971512996_thumb.jpg

post-2575-1454497151315_thumb.jpg

post-2575-14544971513221_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

ja łowie na swingera i czy fale czy wiatr to nie lata mi on w gore dol a nawet male plotki na to lowie i widac brania wiec spoko ciezarek regulujesz i moze byc czuly na malutkie rybki a mozesz tak podkrecic ze jak ci wezmie plotka taka z 15 cm to nawet nie dgrnie noe ale wiesz ja mam ustawione na bardzo delikante drgania drut sztywny w tym jest daje ciezarek na sama gore i lowie nawet male plotki z gruntu hehe nie chce ich lowiec no ale jest jak jest i nie buja sie on na falach i na wietrze wiec polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie chcesz zeby Ci drobnica skubala, zrezygnuj z bombki i zastosuj swinger

Przecież swinger nie spowoduje tego że drobnica odczepi się od robaka :roll:

A idąc dalej twoim tokiem rozumowania, nie zobaczysz brania małej ryby, ona spokojnie obeżre robaka, a ty będziesz czekać na zbawienie z pustym hakiem.

Więc to nie tak.

Natomiast robiąc tak jak pisze Dyman ma to sens. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja napisałem aby założyć duży hak i dużego robala. Robal np 15 cm. Wtedy drobnica odpuści. Sam nie raz miałem takie problemy. Że maluszki atakowały. Hak wymiar zero plus pęk rosówek rozwiązuje problem. Jak nie to zmieniam na kukurydzę na małym haku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

W ubiegłym tygodniu łowiąc na jeziorze (2 dni z rzędu) zaobserwowałem coś dla mnie dziwnego. Otóż po kilku min od wyrzucenia haczyka sygnalizator zaczął wskazywać branie. „Pukało” zarówno delikatnie jak i bardzo intensywnie. Zacięcie i ... pusty haczyk. Sytuacja powtarzała się na 2ch zestawach praktycznie za każdym razem.

Zestaw to (przynajmniej to co na końcu):

- sprężynę z obciążeniem

- żyłka 2,2

- haczyk Kamatsu nr 10 na 1 wędce

- na 2giej Kamatsu nr 12.

- przynęta rasówka, biały robak (zamiennie)

I teraz pytanie. Przypuszczam, że winą może być haczyk. Ale wejść na 14 czy może raczej na 8. Czy może jest inna przyczyna moich niepowodzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiek21, Twoj problem polega na dostosowania haka do przynęty. Ja na rosówkę stosuję haki nawet 1/0. Natomiast na dandrobenę nawet 4.

Do 10 oraz 12 zakładam pinkę, ewentualnie mady. Dlatego wydaje mi się, że haczyk za mały względem przynęty. Spróbuj założyć większy haczyk, lub mniejszą przynętę :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęta rasówka

rosówka :wink:

Ja na rosówkę stosuję haki nawet 1/0.

A na początku byłeś sceptyczny :wink::lol:

Dlatego wydaje mi się, że haczyk za mały względem przynęty.

Przyczyn może być więcej, choć oczywiście haki do rosówki stanowczo za małe. Oprócz haka może być kwestia zbyt małego zwisu bombki przy łowieniu na rosówkę, ewentualnie sprawcą mogą być bardzo małe ryby np. płotki, które nie biorą całej przynęty do pyska. lecz tylko pociągają za jej koniec. Żeby to sprawdzić załóż jeszcze mniejszy hak niż teraz i dwa białe na niego. Jeśli zaczniesz ciągnąć małe ryby to duża szansa, że to one robiły Cię w konia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.