Skocz do zawartości
tokarex pontony

Pomoc w wyborze cw.


futym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam prośbę do spiningistow. Otóż w tym sezonie chce spróbować zacząć łowić wzdręgi na spinning i zastanawiam się jak cw wybrać? Chciał bym aby wędka mi poslużyła też do połowu okoni. łowić będę głównie na paprochy i micro jigi no i może od czasu do czasu na obrotówki nr.00.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Zazwyczaj amatorzy białorybu na spinning wybierają wędki z c.w do 5 gr. Jedni wolą sztywniejsze, inni wolą wędki o wolnej akcji, są też zwolennicy wklejanek. Zazwyczaj każdy z nich używał kilku wędek i ciągle szuka tej idealnej bo mało jest takich wędek na rynku. Na początek możesz użyć wklejanki okoniowej ale raczej o c.w nie większym niż 8 gr i długości do 2,4m Można łowić dłuższymi ale im wędka dłuższa tym gorzej z czuciem brań. Większosć łowi wędkami długości ok. 2 m. Ważne jest też by kołowrotek nie przekraczał rozmiaru 2000. Osobiście zaczynałem od wklejanki Konger Mikros do 5 gr ale dla mnie ta wędka była trochę za miękka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minut temu, okonhel napisał:

Zazwyczaj amatorzy białorybu na spinning wybierają wędki z c.w do 5 gr. Jedni wolą sztywniejsze, inni wolą wędki o wolnej akcji, są też zwolennicy wklejanek. Zazwyczaj każdy z nich używał kilku wędek i ciągle szuka tej idealnej bo mało jest takich wędek na rynku. Na początek możesz użyć wklejanki okoniowej ale raczej o c.w nie większym niż 8 gr i długości do 2,4m Można łowić dłuższymi ale im wędka dłuższa tym gorzej z czuciem brań. Większosć łowi wędkami długości ok. 2 m. Ważne jest też by kołowrotek nie przekraczał rozmiaru 2000. Osobiście zaczynałem od wklejanki Konger Mikros do 5 gr ale dla mnie ta wędka była trochę za miękka.

Właśnie sam się nie zdecydować na wklejanke do 8 gram. Długość to max do 210 cm z tego względu że będę łowić z belly boat. Kołowrotek mam shimano alivio 1000FC i raczej się powinien się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "belce" wędka nie może być długa bo problem z operowaniem, podbieraniem ryby itp.
Ciekawą wędką jest Quantum Felche 2,10 m do 8 i do 4 gr  którą posiadam.. W zalezności od potrzeb zmieniasz szczytówkę czy na białoryb (delikantiejsza) czy na okonia. Pracę ma jak wędki z pełnego blanku, dość "kluskowatą". Mam też wędkę sztywniejszą, choc z pozoru delikatniejsza (66 gr masy) zrobioną przez Kamila Szymczaka ale do 7 gr - delikatniejszą sprzątnięto mi sprzed nosa na innym portalu..

 

micro.jpg

DSC01932.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kajaka wędkuję 2 wędkami jeśli chodzi o okonia (wzdręgi nie złapałem na spina) moja ulubiona to Konger Stallion Strike Furion 223/12g mam też Shimano Catanę 210/11g ale ta wędka jest kluskowata , Furion jest sztywniejszy i ma bardzo krótki dolnik , Tyle że ja nie łapię na paprochy , najmniejsze kopyta jakie stosuję to 3,5cm , ale przeważnie są to kopyta 5cm . Większe okonie to na kopyta 8cm. na twistery nie często łowię , łowię też na obrotówki czy cykady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc łowić wzdręgi na spina musisz mieć wędzisko, którym zarzucać będziesz przynętami o masie całkowitej 0,5 - 1,5 gr. i to częściej 0,6-1 gr niz 1,5 gr.  Stąd proponowane przeze mnie wędziska do 5 gr. Wzdręga często żeruje blisko powierzchni ( o czym świadczy choćby pyszczek skierowany do góy) i  przynęta musi byc dość lekka ii wolno opadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie zastanawiałem się nad kijem do 5g ale nie wiem czy to nie za mało. Znalazłem taki kijem Mikado Essential Feeling 210/7g. Niby to 2g więcej i chyba nie powinno to zrobić większej różnicy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lowie wzdregi kijkiem do 10g (daiwa exceler 2.1 m) i lowi sie fajnie. Choc moim zdaniem oznaczenie jest mocno zawyzone - jak dla mnie to jest max 7/8g. 1,5 gramowym jigiem przy cienkiej zylce idzie rzucic na ponad 20 metrow.

Ale to nie byl kij kupowany pod bialoryb. Gdybym bral cos stricte pod wzdregi to bralbym tak jak inni wyzej radza kijek do 5g. Jezeli sie boisz ciut wiekszych przylowow to 7 tez polowisz, ale komfort operowania najmniejszymi jigami bedzis na pewno mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym opisywaniem wędke różnie bywa. Czasem do 7 gr jest delikatniejsza niż niektóre do 5 gr a czasem 7 gr to tak naprawdę 14.. Takie łowienie na razie u nas jeszcze się rozwija i niestety trzeba kilka wędek kupić i sprzedać by trafić taką, która nam odpowiada. Ale żeby wedzieć czego się chce, trzeba jakąś kupić i próbować łowić ryby. Ktoś z wędkarzy łowiących białoryb na spina napisał kiedyś- kup jakikolwiek UL - i tak go pózniej sprzedasz ale nabierzesz doświadczenia w takim łowieniu i będziesz wiedział czego chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

tak jak okonhel napisał. Z opisywaniem wędek róznie bywa. Mam wędki 1-8g i mam 1,5-8g Niby to cw samo a dwa różne kije. Szczerze polecę Robinson Cortez Perch jig 1,5-8g i długości 2,25m Świetny kijek i pod okonia i pod wzdręgę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.