Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wybór odległościówki


Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc. Wędka, którą proponujesz ( Robinson Bluebird Match ) jest teleskopówką a ja chciałbym, żeby to była wędka trzy segmentowa. Przeczytałem wiele opinii o wędkach typu match i większość wypowiadających się jest zdania , że wędki segmentowe są lepsze od teleskopowych ( oczywiście poza kwestiami transportu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od niedawna Jaxon Arcadia Match 360 5-20g (wraz z pokrowcem płóciennym w cenie). Do jakości wykonania nie mogę się przyczepić, ale moim zdaniem powinna mieć przelotki o większej średnicy. Co prawda, rzut bardzo lekkim zestawem (obciążenie 0,2 g) na odległość 10-15 m nie stanowi problemu. Cięższymi niż 1,5 g zestawami spławikowymi, na razie nie rzucałem, ale stosowałem te wędkę jako feeder (baaardzo czuła szczytówka) z podajnikiem 20 g i rzuty na odległość 20-30 m wcale nie wymagają dużego zamachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc. Z tego co przeczytałem na forach standardowe odległościówki zaczynają się od 3,90m a kończą na 4,5m.  Wędka 360 pozwala natomiast na lepsze zacięcie ryby. Oczywiście jest to kwestia wyboru. Większość wypowiadających się jest zdania, że  wędka bez względu na jej długość powinna mieć tzw. akcję szczytową. Jak zatem kupując wędkę typu match mogę w sklepie określić czy jest wędka z tzw. akcję szczytową. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
O 3.08.2016 o 09:04, Cieślik napisał:

Wędka 360 pozwala natomiast na lepsze zacięcie ryby. Oczywiście jest to kwestia wyboru. Większość wypowiadających się jest zdania, że  wędka bez względu na jej długość powinna mieć tzw. akcję szczytową. Jak zatem kupując wędkę typu match mogę w sklepie określić czy jest wędka z tzw. akcję szczytową. 

 

 

Może nie w czas ale trochę się nie zgodzę z tymi dwoma twierdzeniami.

Kwestia wyboru długości wędki nie ma (moim zdaniem) nic wspólnego z zacinaniem ryby, zacięcie zależy tylko i wyłącznie od techniki łowiącego  -  długość wędziska jest przed wszystkim zależna od tego w jakich miejscach wędkujesz, dłuższą wędką powinieneś też łatwiej zarzucić na dalszą odległość  -  ja używam wędek o długości 3,90 i jest ona optymalna do miejsc w których wędkuję, choć mam też takie miejsce gdzie jest problem z operowaniem 3,60 (nisko zwisające gałęzie drzew)

Wybór wędki pod kontem akcji też ma wpływ na samo łowienie i jego komfort  -  akcja szczytowa pomaga w zacięciu oraz holu ryby ale sam hol nie jest już tak finezyjny jak w wędce o akcji parabolicznej  -  przy parabolicznej więcej się trzeba "napracować" przy holu czegoś większego za to wędka ładniej reaguje na nie przewidziane szarpnięcia walczącej ryby.

zaznaczam od razu że jest to mój pogląd na te dwie kwestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.