Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Technika bocznego troka, a sprzęt przeznaczony do niej


rybiastycznie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Panowie, wpadł mi ostatnio w ramach prezentu komplet round'ów z mikado do bocznego troka. Muszę przyznać, że nie miałem dotychczas okazji łowić tym sposobem, ale sam temat mocno mnie zaintrygował. Nastawiam się na sandacze i okonie- haczyki już mam, szukam opinii co do pozostałego sprzętu. Z tego co wiem wędzisko powinno być raczej delikatne, zastanawia mnie temat doboru przynęt i obciążenia- pomożecie? :)

14248096_1117831998284497_1451913712_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jeśli chodzi o BT na okonie to te haki są ok. Do tego wędka typu wklejanka raczej ok 2,40 m, maks 2,70 jeśli z brzegu choć ja też  łowię 2,40 m z brzegu. Jak na łódkę to może być od 2,40 m w dół.  Ciężar wyrzutu takiej wędki na okonia raczej do 10 gr maks 15 gr. Osobiście używam Konger Champion Tango 2,40 do 8 gr i tak już kilkanaście lat. Używałem też innych - zawsze wracałem do Tango. Przynęty - głównie małe twistery, rippery, mniejsze jaskółki ewentualnie silikonowe raczki lub sztuczne muszki. Jeśłi nie łowisz z łodzi bardzo głęboko to jako linkę żyłka 0,12-0,16 w zależności od rodzaju łowiska.

Z sandaczem jest już niestety gorzej gdyż ma twardy pysk, jest większą rybą itp.Haki ze zdjęcia to druciaki a wklejanka okoniowa jest wędziskiem delikatnym, Mniejszego sandacza jeszcze tym zatniesz, większego już gorzej, jak po braniu zacznie murować to wyprostuje taki hak.
Haki na sandacze - kute, najlepiej poszukaj wśród muchowych do stremerów.
Wędzisko na sandacza mocniejsze (czy wklejanka czy klasyczny już mniej ważne choć do BT lepiej wklejanka a do klasycznego spinningu to już wg upodobań) o większym c.w. , umożliwiające zacięcie. Długości podobne jak na okonie. Przynęty: większe twistery i rippery - od 8 cm w górę, raczej do 15 cm wystarczą. Standardem jest 10 cm. Oczywiście wielu wędkarzy ma różne preferencje. No i na sandacze raczej plecionka.

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, okonhel napisał:

Jeśli chodzi o BT na okonie to te haki są ok. Do tego wędka typu wklejanka raczej ok 2,40 m, maks 2,70 jeśli z brzegu choć ja też  łowię 2,40 m z brzegu. Jak na łódkę to może być od 2,40 m w dół.  Ciężar wyrzutu takiej wędki na okonia raczej do 10 gr maks 15 gr. Osobiście używam Konger Champion Tango 2,40 do 8 gr i tak już kilkanaście lat. Używałem też innych - zawsze wracałem do Tango. Przynęty - głównie małe twistery, rippery, mniejsze jaskółki ewentualnie silikonowe raczki lub sztuczne muszki. Jeśłi nie łowisz z łodzi bardzo głęboko to jako linkę żyłka 0,12-0,16 w zależności od rodzaju łowiska.

Z sandaczem jest już niestety gorzej gdyż ma twardy pysk, jest większą rybą itp.Haki ze zdjęcia to druciaki a wklejanka okoniowa jest wędziskiem delikatnym, Mniejszego sandacza jeszcze tym zatniesz, większego już gorzej, jak po braniu zacznie murować to wyprostuje taki hak.
Haki na sandacze - kute, najlepiej poszukaj wśród muchowych do stremerów.
Wędzisko na sandacza mocniejsze (czy wklejanka czy klasyczny już mniej ważne choć do BT lepiej wklejanka a do klasycznego spinningu to już wg upodobań) o większym c.w. , umożliwiające zacięcie. Długości podobne jak na okonie. Przynęty: większe twistery i rippery - od 8 cm w górę, raczej do 15 cm wystarczą. Standardem jest 10 cm. Oczywiście wielu wędkarzy ma różne preferencje. No i na sandacze raczej plecionka.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) Mam trochę raczków, myślisz, że takie drobinki się nadadzą?

 

 

14247994_1119290988138598_1659506594_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza rada - idź nad wodę, popatrz jak pływa rak i go naśladuj - co tu będę bawił się w barwne opisy.

Jeśli chodzi o inne przynęty (twistery i rippery) to urozmaicone podnoszenie przynęt i obserwowanie opadu na szczytówce, jak dno czyste to czasem wleczenie po dnie. Z czasem wypracujesz swoją skuteczną metodę prowadzenia BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rybiastycznie napisał:

Wylinkę? Czy mogę prosić o wytłumaczenie?

Wylinka to zmiana pancerza/skóry np u pająków czy właśnie raków. W czasie wylinki rak zrzuca stary pancerz i jest chwilowo pozbawiony ochrony przed drapieżnymi rybami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haczyki się nadadzą- jak najbardziej, do tego dobierz sobie wędkę około 2,4 m, z przynęt poleciłbym rippery, ale raczki, które wstawiałeś też powinny się nadać. Jeśli masz wprawę w prowadzeniu to poleciłby ci zaryzykować z większymi, choć tutaj już zależy na jakich wodach łowisz. Osobiście z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na większe gumy można złapać większe okazy.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.