Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Prosze o pomoc w wyborze wędki na sandacza-spinning


mariousz16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum.

Mój problem w tym, iż nigdy nie złowiłem sandacza, obejrzałem wiele filmów i przeczytałem wiele stron forów internetowych, jednak nadal mam pewne wątpliwości. Proszę doświadczonych wędkarzy o wyjaśnienie mi kilku kwestii oraz pomoc w doborze pierwszej wędki na sandacza.

Łowił będę na tylko jeziorach o głębokości 1 do 3 m, bo takie tylko występują w mojej okolicy

1. Na początek wklejanka czy nie? jak już wspomniałem, nie złapałem nigdy sandała więc obawiam się, że łowiąc na opad nie wiedziałbym kiedy następuje branie.

2. Jaka długość wędki? Myślałem o 2,4m gdyż posiadam tani spinning 2,7m i myślę że trochę krótsza będzie lepsza do łapania sandaczy

3. jaki ciężar wyrzutowy na takie niegłębokie łapanie?

Prosze o rozwianie moich wątpliwości i o doradzenie jaka wędka będzie odpowiednia. do około 250 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Wydaje mi się, że sandacz jak załaduje to w ręce poczujesz. Jest to w końcu podobna rozmiarami (nie wiem jak zachowaniami) ryba do szczupaka, a szczupaki się czuje na kijku. Ale specjalistą od sandaczy nie jestem, niech takowy coś napisze ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bry1ant

Prosze nie porownuj brania szczupaka do brania sandacza, sandacz bardzo czesto tylko delikatnie pobiera i czuc na kiju delikatne pstrykniecie a szczupak jak przywali to w lokciu czuc. Ja mam inazume tez do 22g owszem obsluzy 30g ale to podbicie juz nie jest tak agresywne jak byc powinno, zastanawiam sie nad zmiana gramatury na wieksza choc ja czesto lowie na Wisełce.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie zdarzyło się jeszcze złowić sandacza , więc nie wiem jak się zachowuje się na tej wędce? mam ją od brata , który nie jednego sandała już złowił , ale ''dorósł'' do Fenwicka , więc mi sprezentował ten kij :) Ja nim przeważnie łowię na rzece okonie i szczupaki , i co do szczupaków , to zależy od przynęty czy też pory roku - aby ''poczuć go w łokciu'' :) na jesień nie rzadko taki szczupak bardziej zachowuje się jak zaczep niż uderzenie , czasem pistolet mocniej uderzy jak ten większy :) W zeszły weekend też mocno się zdziwiłem jak szczupak 51cm. łyknął mi całe kopyto 10cm.! a przeważnie zaczepiają się na hak ''za łypę'' dlatego też nie stosuję dłuższych wolframów jak 15-20cm , a nie raz przeważnie na obrotówkę złowiłem szczupłego bez stalki :) Nie mniej wędka jest godna polecenia , ja łowię przeważnie na główki max 8g a najczęściej 6g(kopyto 8cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wędkarza i od ryby ja łowie wyżej wymienionym kijem i jestem wstanie Ci powiedzieć po zarzuceniu gumy na główce 20 gr (przykład) czy lowie na glinie, mule, kamieniach czy piasku. Brania czuć bardzo dobrze dolnik krotki i jak ja to mowię prawie goły brak korka na dolniku jest tylko plusem bo nie tłumi puknięć i czujesz co sie dzieje z przynęta. Przy gumie dragon chucky czy reno killer pro czujesz  jak macha ogonem przy opadzie. Łowiłem woblerami na tej wędce nie powiem ze sie nie da ale chyba jest stworzona do  jigowania. Ja stworzyłem sobie zestaw na sandacza MIKADO INAZUMA FLASCH ZANDER 2,29 22cw kręcioł RYOBI ZAUBER 4000 i plecionka DRAGON INVISIBLE BRAID 0,12 jestem bardzo zadowolony 😎😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kij ma dolnik z korka , ale przy uchwycie kołowrotka(Fuji) jest kawałek wycięcia na kciuk , gdzie czuć każde puknięcie o przeszkodę czy też branie ryby :) Jak pisałem ja głównie wędkuję na rzece - rzeka płytka ,mocno zarośnięta ,więc stosuję lekkie przynęty , ale nawet na szczytówce widać pracę kopyta , ja łowię przeważnie na Relaxy 8 a na jesień też 10 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.