Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Spławik - problemy nowicjusza.


expel

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jak każdy nowy szukam sprzętu. Zdecydowałem się na 2 wędki - spławik i grunt. Gdy już witałem się z gąską okazało się że to jednak nie takie proste gdyż dowiedziałem sie że istnieje coś takiego jak match.  Czy na początek wybrać zwykłą tele? Czy może tele match? Czy dalszy rzut to lepszy rzut? Czy match do dobry wybór dla początkującego? Będę łowił w tych okolicach https://www.google.pl/maps/@50.2685736,19.1092251,15.33z

Budżet to 350-400 na 2 wędki wraz z osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Na początek to witamy na forum.

Natomiast co się tyczy Twojego pytania. Na początek zdradzę Ci kilka kluczowych w wędkarstwie czynników gwarantujących sukces w połowach ryb. Otóż:

- ważniejsze od sprzętu czy techniki połowu jest samozaparcie i chęć obcowania z przyrodą

- jeżeli już mimo wszystko zdecydowałeś się, że będziesz wędkował to staraj się jak najwięcej obserwować z przyrodą nad wodą (jest to taki punkt w wędkarstwie do którego niezależnie od sukcesów czy stażu wędkarskiego wszyscy niemalże wędkarze cały czas powracają)

- zapamiętaj! podstawą wędkarstwa nie jest sprzęt a wędkarz! Nie raz nad Wisła się przekonałem, że nawet na "kija od wideł" sprawny wędkarz potrafi złowić o wiele więcej niż nie jeden "małomiasteczkowy" łowca ze swym wykwintnym sprzętem.

 

Co się tyczy Twoich zapotrzebowań w sprzęt wędkarski. Na początek proponuję wędka kołowrotek żyłka spławik i haczyk. Oczywiście plus chęci. Natomiast Match czy nie match? Na początek nie zaprzątaj sobie tym głowy. Kup sobie wędkę opłać kartę i jedź/idź nad wodę. Reszta w miarę pozyskiwania wiedzy sama przyjdzie. Preferencji wędkarskich na samym początku nikt nie jest w stanie jednoznacznie określić. Jeden woli łowić na spławik czy grunt inny woli spining a jeszcze inny uzurpuję sobie miano karpiarza a to już poważna liga jest jeżeli chodzi o sprzęt.

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chęci najważniejsze, wiem. Ale na początek chciał bym kupić coś co mi chwilę jednak posłuży. Dlatego pytanie match czy nie match. Czy jako kompletny amator opanuje wędkę typu match? Czy jest to na tyle trudne że ciężko mi będzie zarzucić spławik tam gdzie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze coś Ci zdradzę. Coś do czego większość wędkarzy dochodzi latami.

Ryby a zwłaszcza te większe naturalny pokarm którym się żywią znajdują w strefach wody płytkiej (stawy/jeziora) lub przybrzeżnej (rzeki). I tam właśnie na twoim miejscu na początek bym jej szukał. Sam osobiście po 40 latach wędkowania jeśli łowię w rzekach - a jakieś tam drobne sukcesy od kilkunastu lat już mam - szukam ryby właśnie w strefach przybrzeżnych. One tam są bo tam pobierają pokarm. Sztuką jest je podejść. Bardzo dużą sztuką bo ryba z natury im większa tym bardziej jest płochliwa.

Całkiem inaczej sytuacja ma się podczas "masowego" wędkarstwa. Im więcej ludzi nad wodą tym mniejsze szanse na jej złowienie. Ot taki paradoks.

Dlatego nie skupiaj się na sprzęcie. Jeżeli mogę Ci z własnego doświadczenia coś doradzić to na początek to kup sobie jakiś teleskop w miarę lekki o długości około 4,20m plus kołowrotek i całą resztę. Potem dokupisz sobie jakąś drgającą szczytówkę albo spinning.  W każdym bądź razie nie inwestuj na początek zbyt dużych środków w sprzęt zanęty przynęty czi inne "niezbędne" atrybuty. Skup się raczej na zdobywaniu wiedzy. Na początek teoretycznej a jak przyjdzie wiosna to i praktycznej

 

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.