Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędka karpiowa


Przemek8600

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
7 godzin temu, Przemek8600 napisał:

A nie wiem jaki kołowrotek do tej wędki, kołowrotek chce kupić z wolnym biegiem ale mam taki problem czy waga kołowrotka ma jakieś znaczenie czy to obojętne?

Karpiówki większość czasu leżą na podpórkach, więc nie ma to takiego znaczenia jak w spinningu czy przepływance. Oczywiście dłuższy hol też potrafi zmęczyć rękę masą zestawu, ale nie jest to z reguły decydująca sprawa dla karpiarzy. Ważniejsze jest ile potrzebujesz nawinąć żyłki (wywózki), czy masz zamiar daleko rzucać (wtedy duża szpula typu big pit) itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj dużego kołowrotka z wielka szpula, o wagę się nie martw bo kołowrotek leży z wędka na podpórkach a na pewno wygodnie  będzie ci się cholowac rybki i zawsze możesz zrobić wywózkę na większe odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
2 godziny temu, Ras al Ghul napisał:

Na stronie test-wedkarski.pl jest fajny opis kołowrotka Robinson Carpex MXA. Tak się składa że mam na zbyciu nowy nieużywany Carpex MXA 408. Bardzo fajny solidny kołowrotek. Gdybyś był zainteresowany pisz na priv, sprzedam w cenie hurtowej, szkoda żeby leżał nieużywany.

Przepraszam, że się wtrącam w transakcję, ale na kołowrotek karpiowy to ten typ się raczej nie nadaje. Już sama pojemność szpuli świadczy o tym, że przy zarzuceniu zestawu na ok. 70-100 m brakuje na nim zapasu żyłki na tzw. odjazd karpia. Chyba, że ktoś będzie siedział z ręką na wędce. Natomiast co do opisu kołowrotka, zarówno sprzedawca/producent jak i tester nigdy nie napisze złego słowa o produkcie - przynajmniej ja się z czymś takim nie spotkałem. Nie twierdzę, że jest to zły sprzęt, ale do stosowania w karpiarstwie to mu jednak daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jony są karpie i Karpie. Nie sądzę aby ktoś kto wydaje na wędkę 60zł nastawiał się na karpie rzędu 20kg łowione 150 metrów od brzegu. Na tego Carpexa, który mam żyłki średnicy 0,3 wchodzi około 150m. Według mnie to w zupełności wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ras al Ghul napisał:

jony są karpie i Karpie. Nie sądzę aby ktoś kto wydaje na wędkę 60zł nastawiał się na karpie rzędu 20kg łowione 150 metrów od brzegu. Na tego Carpexa, który mam żyłki średnicy 0,3 wchodzi około 150m. Według mnie to w zupełności wystarczy. 

Masz rację, są karpie duże i małe, ale siadając nad wodą trudno nastawiać się tylko na łowienie małych. Na tym polega piękno wędkarstwa, że nigdy nie wiadomo co będziemy mieli na haczyku. Byłem świadkiem już nie jednej sytuacji kiedy ryby rwały zestawy. Oczywiście też wędka wędce nierówna, nieważne, czy za 60 zł czy też 2 tyś. sprzęt ma spełniać swoje zadanie. Akurat w przypadku kołowrotka karpiowego 150 m żyłki to jest zbyt mało, chyba,że łowimy w jakimś malutkim bajorku, takim jak np. mają Anglicy dla których nawet są robione specjalne wersje kołowrotków o małej pojemności.. Moim zdaniem i nie tylko moim, ,minimalna ilość żyłki to 300 m. pod warunkiem że łowimy z rzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiać to się można na wielkie a jak wychodzi w rzeczywistości dobrze wszyscy wiemy. Początkujący łowi małe i to też nie za często a jak już zatnie coś poważnego to albo sprzęt przestarzały albo hamulec zacięty, albo zyłka zaplątana  a na koniec zanim się obejrzy karp wejdzie w zawadę. Gdyby tak każdemu początkującemu siadały karpie 20+ od początku to pewnie to karpiarstwo nudne by było. Po samym poście i zaproponowanym kiju widać że nasz kolega jest początkującym wędkarzem. Po co mu 300m żyłki? Myślisz, że tym jaxonem rzuci zestaw na odległość 100m czy więcej? Oczywiście wytrawnemu karpiarzowi nie poleciłbym tego kołowrotka dlatego, że stosują wywózki a ich sprzęt jest warty w tysiacach. Autor kupuje kij za 60zł a przy nim własciwosci tego kołowrotka i tak nie będą wykorzystywane. Jak na początek uważam ze w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż racja ma to do siebie, że każdy ma swoją :P Jednak wydaje mi się że o ile wędka może być jak kij od szczotki i nie będzie wtedy na niej czuć holowanej ryby, to kołowrotek powinien posiadać kilka cech pozytywnych, które pozwolą na wyholowanie ryby. Natomiast Ty kolego, zakładając że masz doświadczenie w łowieniu karpi, zamiast pomóc koledze i coś sensownego mu doradzić uporczywie wciskasz mu kołowrotek, który Ci się nie sprawdził i nie wiesz co z nim zrobić.

Osobiście poleciłbym coś takiego http://www.okonek.com.pl/robinson-koowrotek-free-runner-p-4561.html .

jeżeli miałoby to być w niewielkich pieniądzach, ewentualnie w ciut wyższych pieniądzach http://www.okonek.com.pl/spro-koowrotek-super-long-cast-p-2502.html,

lub tak jak pisał Kolega Adik 81 Anaconda MR IV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jony napisał:

No cóż racja ma to do siebie, że każdy ma swoją :P Jednak wydaje mi się że o ile wędka może być jak kij od szczotki i nie będzie wtedy na niej czuć holowanej ryby, to kołowrotek powinien posiadać kilka cech pozytywnych, które pozwolą na wyholowanie ryby. Natomiast Ty kolego, zakładając że masz doświadczenie w łowieniu karpi, zamiast pomóc koledze i coś sensownego mu doradzić uporczywie wciskasz mu kołowrotek, który Ci się nie sprawdził i nie wiesz co z nim zrobić.

Osobiście poleciłbym coś takiego http://www.okonek.com.pl/robinson-koowrotek-free-runner-p-4561.html .

jeżeli miałoby to być w niewielkich pieniądzach, ewentualnie w ciut wyższych pieniądzach http://www.okonek.com.pl/spro-koowrotek-super-long-cast-p-2502.html,

lub tak jak pisał Kolega Adik 81 Anaconda MR IV

To i ja coś od siebie dorzucę, posiadam owego robinsona free runnera model 406, używam go w zestawie z karpiówką 3,6 m 2,75 lb od około 2 lat. Na ten zestaw wyholowałem sporo karpii 2-8 kg, a młynek chodzi jak nowy. Gdybym miał znów wybrać coś w tej kasie kupiłbym ten sam kręciołek, no może tylko w większym rozmiarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jony napisał:

No cóż racja ma to do siebie, że każdy ma swoją :P Jednak wydaje mi się że o ile wędka może być jak kij od szczotki i nie będzie wtedy na niej czuć holowanej ryby, to kołowrotek powinien posiadać kilka cech pozytywnych, które pozwolą na wyholowanie ryby. Natomiast Ty kolego, zakładając że masz doświadczenie w łowieniu karpi, zamiast pomóc koledze i coś sensownego mu doradzić uporczywie wciskasz mu kołowrotek, który Ci się nie sprawdził i nie wiesz co z nim zrobić.

Osobiście poleciłbym coś takiego http://www.okonek.com.pl/robinson-koowrotek-free-runner-p-4561.html .

jeżeli miałoby to być w niewielkich pieniądzach, ewentualnie w ciut wyższych pieniądzach http://www.okonek.com.pl/spro-koowrotek-super-long-cast-p-2502.html,

lub tak jak pisał Kolega Adik 81 Anaconda MR IV

A już miałem nadzieję, że dyskutuję z kimś rozsądnym. Czyżbym się mylił? Na jakiej podstawie wyciągnąłeś pochopne wnioski, że mi się kołowrotek nie sprawdził? Bo go mam? Nie klep tu chorych teorii wyssanych z palca. No i gdzie ja uporczywie komuś coś wciskam? Napisałem raz (dosłownie raz), że jeśli jest zainteresowany to niech się odezwie na priv. Jedna informacja to jest uporczywe wciskanie?

 

PS jak byś nie zauważył to autor chciał kołowrotek z wolnym biegiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas miałem wrażenie, że doradzamy Koledze wybór i kupno kołowrotka i tego się trzymajmy, który oczekiwał merytorycznej pomocy a nie ofert sprzedaży. Wybór pozostawmy sprzedającemu, a my przedstawmy propozycje. 

Tyle na ten temat - połamania kijów.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 

Możę coś ze stajni Shimano np baitrunner dl 4000 fa pojemność szpuli 260 metrów( przy modelu 4000) żyłki 025 wolny bieg przełożenie 4.8.1 podwójna rączka +zapasowa szpula Używam od trzech sezonów i całkiem nieżle sobie radzi zarówno przy metodzie jak i pod ciężkim federem na rzece cena około 250 zeta za sztuke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam, Panowie polecicie jaką karpiówkę 3,90 3lbs 3składy w rozsądnej cenie tj 150-250zł. Łowie z wyrzutu tak między 40-60m. Do tego sezonu używałem starych karpiówek mischela i byłem zadowolony ale czas już na zmiane a mischela już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 4.03.2017 o 14:16, karpangler napisał:

Witam, Panowie polecicie jaką karpiówkę 3,90 3lbs 3składy w rozsądnej cenie tj 150-250zł. Łowie z wyrzutu tak między 40-60m. Do tego sezonu używałem starych karpiówek mischela i byłem zadowolony ale czas już na zmiane a mischela już nie ma.

Popatrz na ofertę Daiwa BW , JRC,  zapewne coś wybierzesz. Zastanów się jeszcze nad długością, moim zdaniem 3,6 m będzie uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony polecilbym Ci dwie wedki ktorych używam: Daiwa Black Widow Carp 3,6 ,3lbs, trzy skladania lub Shimano Alivio Specimen DX 3,6 , 3lbs . Co do kolowrotków wybrałbym cos z Okumy np.Okuma Travertine cena ok. 200zł ,uzywalem go ladnych pare lat bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi własnie zastanawiałem się nad Daiwą ale wolałbym długość 3,9m bo mam przy brzegu troche trzciny i łatwiej mi manewrować z rybą. Jeśli chodzi o kołowrotki to 2 sezon używam okuma tatcic i jestem zadowolony bo jak na moje łowienie to są wystarczające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, karpangler napisał:

Dzięki za podpowiedzi własnie zastanawiałem się nad Daiwą ale wolałbym długość 3,9m bo mam przy brzegu troche trzciny i łatwiej mi manewrować z rybą. Jeśli chodzi o kołowrotki to 2 sezon używam okuma tatcic i jestem zadowolony bo jak na moje łowienie to są wystarczające

Jak będziesz miał na haczyku karpia, a zwłaszcza  amura np. takiego powyżej 2-3 kg to i długa wędka nie poradzi. Trzeba niestety wchodzić do wody, żeby podebrać rybę (amury mają taką "zaletę", że uciekają przy brzegu w trzciny). Wędka 3,6 m jest moim zdaniem jak najbardziej uniwersalna do takich połowów, łatwiej jest nią manewrować przy podbieraniu ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz odpowiednie możliwości transportowe, to szukaj wędek dwu składowych. Najlepiej byłoby podjechać do sklepu wędkarskiego, gdzie można będzie pooglądać, potrzymać w ręku dany kij, pomachać nim na sucho i wtedy zobaczysz który będzie Ci odpowiadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Cześć. Jako początkujący wedkarz, podpowiem. Kupowałem sprzet tani bo to początki wędkarstwa. Przez to co tydzień w sklepie wędkarskim oglądałem nowe sprzęty, lepsze. Łowię z kolegą profesjonalistą, więc przytrafi mi się okaz czasami większy niż koledze. Co do karpiowego kołowrotka lepiej wziąć duży z dużą szpula. Osobiście sam się morduje ze słabszym sprzętem. Kolega posyła zestawy dużo dalej a ja się męczę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nanek541 napisał:

Cześć. Jako początkujący wedkarz, podpowiem. Kupowałem sprzet tani bo to początki wędkarstwa. Przez to co tydzień w sklepie wędkarskim oglądałem nowe sprzęty, lepsze. Łowię z kolegą profesjonalistą, więc przytrafi mi się okaz czasami większy niż koledze. Co do karpiowego kołowrotka lepiej wziąć duży z dużą szpula. Osobiście sam się morduje ze słabszym sprzętem. Kolega posyła zestawy dużo dalej a ja się męczę. 

 

Nie zawsze sprzęt daje większe możliwości rzutowe. Potrzebna jest jeszcze umiejętność i technika rzutu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.