Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zagrodzony dostęp do rzeki


robcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio postanowiłem powędkować nad Nerem w okolicach ujścia do Warty. Po dojechaniu na miejsce moje zdziwienie było ogromne, ponieważ wszystkie zjazdy z wału przeciwpowodziowego były zagrodzone a wzdłuż wału na 3-kilometrowym przyujściowym odcinku Neru - zarówno na lewym jak i prawym brzegu ktoś powbijał paliki i połączył je sznurkiem uniemożliwiając dojazd do rzeki (Miejscowi wypasają krowy między wałem a rzeką). Zirytowałem się bo nad Ner z Łodzi mam 70 km w jedną stronę. W sumie mogłem przeciąć sznurek i dojechać do rzeki ale w pamięci miałem scysję parę lat temu w tym samym miejscu z „miejscowym”, która prawie rękoczynami się zakończyła, bo agresor się zdenerwował, że mu trawę depczę. I teraz moje pytania:

Czy tereny między wałem a rzeką mogą być prywatną własnością? Kiedyś obiło mi się o uszy, że każdy ma prawo do swobodnego dostępu do rzeki czy jeziora. Na geoportal.gov.pl można sprawdzić numery działek, ale kto jest właścicielem to chyba trzeba sprawdzić w geodezji w powiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witaj

Takich przypadków jest wiele na Narwi ludzie grodzą swoje działki do samej wody (czego według prawa robić nie można)  ale nikogo to nie obchodzi bo nie ma nad tym żadnej kontroli ze strony organów do tego powołanych Też  miałem utarczkę słowną  z pewnym panem który twierdził że teren za jego działką jest też jego własnością wysłał nawet do nas  swojego ochroniarza  żeby nas przepędzić jednak szybko dał spokój widząc naszą przewagę liczebną .

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wuz1u napisał:

Ustawa o rybactwie śródlądowym chyba mówi o dostępie trzech metrów dla każdego uprawiającego wędkarstwo. Ręki nie dam, trzeba poczytać.

1,5m od średnio-rocznej linii brzegowej

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie ustawa o rybactwie - tylko ustawa prawo wodne w art .27 - "zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar"

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzić wzdłuż rzeki powinni Ci umożliwić tak jak koledzy napisali poniżej. Co nie oznacza, że zgodnie z prawem ktoś musi Cie przepuścić jeśli teren jest jego własnością - chodzi mi o dojazd od wału do rzeki (bo chyba odległość jest kapeczkę wyżej niż wspomniana powyżej ;) ).

Jeśli coś zamierzasz sprawdzać to warto zwrócić uwagę kto jest właścicielem bo może tubylec wynajmuje od kogoś te łąki a czuje się jak wielki Pan :)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, P napisał:

Jeśli coś zamierzasz sprawdzać to warto zwrócić uwagę kto jest właścicielem bo może tubylec wynajmuje od kogoś te łąki a czuje się jak wielki Pan :)

Co nad Wisłą zdarza się notorycznie :) i często ludzie mają pretensje o np samochód zostawiony przy drodze gminnej jeszcze przed wałem, nie mówiąc już w ogóle o wjeżdżaniu za wał, gdzie jak wiadomo też są polne drogi przy których zostawia się furę. A gość się sypie do Ciebie, jak byś mu w środku pola kukurydzy stanął.

Kiedyś się jednemu postawiłem to pojechał Ursusem do domu i na drogę dojazdową postawił taki kamlot, że musiałem nadrobić 5 km drogi żeby wyjechać, o mały włos nie topiąc fury w błocie. Także nie warto walczyć z idiotami bo on nigdy nie zrozumie że każdy ma prawo do dostępu do wody, przecie to "jego" z dziada pradziada...

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, P napisał:

 

Jeśli coś zamierzasz sprawdzać to warto zwrócić uwagę kto jest właścicielem bo może tubylec wynajmuje od kogoś te łąki a czuje się jak wielki Pan :)

 

Sprawdzał nic nie będę, szkoda zachodu na wycieczki do urzędów. Zresztą nie o to chodzi żeby wdawać się w pyskówki z tubylcami udowadniając swoje racje, tylko (a może aż o to) żeby miło spędzić czas nad wodą.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy grodzenia terenów stref ochronnych ustanowionych na podstawie ustawy oraz obrębów hodowlanych ustanowionych na podstawie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym.
3. Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej może, w drodze decyzji, zwolnić z zakazu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to niezbędne dla obronności państwa lub bezpieczeństwa publicznego. 

prawo prawem a jaka jest rzeczywistość sami wiecie

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Z doświadczenia wiem, że często takie sprawy grzęzną w martwym punkcie i więcej czasu spędzisz w urzędach niż to jest warte, fakt że szkoda dobrego miejsca nad rzeką, ale jestem zdania że spokojnie znajdziesz coś w zastępstwie, nawet udając się nieco dalej od swojego regionu. Też spotkałem się już kilkakrotnie z ogradzaniem działek nad rzeką przez prywatnych właścicieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.