Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zaczynam z Karpiarstwem i potrzebuję pomocy!


oliwero01

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 
 Mam 14 lat i od dwóch lat wędkuje, można by powiedzieć, profesjonalnie. W ostatnich dniach zainteresowałem się Karpiowaniem, byłem na kilkudniowym  biwaku z feederami, złapałem kilka ładnych linów, a na pomoście obok 17-letni chłopak rozstawił się na karpia (rod pod itp), bardzo mnie to zainteresowało, zakolegowałem się z nim i dużo sie od niego nauczyłem, przy okazji wyciągnął na oko 5-kilowego karpia, pomogłem mu z podbierakiem, teraz gdy już jestem w domu dużo czytam na stronach wędkarskich i zamierzam kupić sprzęt, na początek nie jakiś drogi ale gdy przeliczyłem wszystkie potrzebne rzeczy i rod pod fourliner mikado, zestaw czujników z centralką, które już wcześniej zamierzałem kupić wyszło mi około 800 złotych. Wędkę wybrałem nie drogą, Jaxon arcadia carp 3.9, jeśli znacie jakąś lepszą w dobrej cenie napiszcie. Kołowrotek trochę droższy,
Jaxon top carp FRXL 500, do kupienia mam jeszcze matę, odkażacze do ran, żyłki, narzędzia i inne pierdółki więc trochę tego będzie, a zbłiża się jesień, słyszałem że karpie coraz mniej żerują, a ja jako początkujący będe mieć problem żeby o tej porze roku jakiegoś złapać. Więc myślicie żeby wydać te 800 złotych i zaczynać już teraz, czy poczekać na następny sezon  i wtedy wszystko zacząć a część sprzętu poprosić na święta i na urodziny które mam w lutym, sam niewiem, nie miałem się kogo spytać bo nikt w mojej rodzinie nie wędkuje, mam nadzieję że mi pomożecie. Jakby coś to ceny brałem ze strony sklepu wędkarskiego z mojej okolicy bo porównując z cenami w internecie nie jest wiele drożej. Dzięki i mam nadzieję że mi doradzicie jak to wszystko rozegrać. Doradźcie mi też jakie zanęty i jakie kulki na początek stosować, ogólnie wszystko od zera bo w karpiarstwie jestem żółtodziobem, jedyne co umiem to jako tako zmontować zestaw i założyć kulkę, ale ten dział wędkarstwa wydaje się mi najciekawszym ze wszystkich. Dziękuje.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Miałem taki kołowrotek na początku i dawał radę, a troche ryb wyciągnął. Wrzesień jest świetnym miesiącem na karpia wiec śmiało zaczynaj. Nawet z minimum sprzętu. Jakieś sygnalizatory, dwie karpiówki, mata i zobaczysz, czy się wkręcisz. Można kupić używany sprzęt w idealnym stanie za bardzo dobre pieniądze. Pisz priv to pomogę.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynaj jak najwcześniej , jeżeli Ci się nie powiedzie w tym roku to do przyszłego sezonu pogłębisz swoją wiedzę w teorii co się przyda w przyszłym roku w praktyce . Daleka droga przed  tobą , dużo czytania , jeszcze więcej kupowania . Swego czasu gdy ustawiałem się na karpie robiliśmy z szwagrem kulki własnej produkcji , z porcji ciasta wychodziło około 1000 kulek i mogliśmy sobie pozwolić na trochę grubsze sypanie zanęty , karpiarstwo wtedy dopiero wchodziło na nasz rynek . Ta metoda połowu potrzebuje cierpliwości , czasu i spokoju , powodzenia

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oliwero01, pytasz na kilku forach wstawiając ten sam tekst, i liczysz na to, że ktoś za Ciebie dokona wyboru sprzętu. Zanim zadasz  pytania poczytaj trochę. Sezon powoli zbliża się do końca, więc masz dużo czasu, aby zapoznać się z tematyką karpiarską i podjąć decyzję na przyszły rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odpuść sobie w tym roku z karpiarstwem, sezon powoli zbliża się ku końcowi, zanim skompletujesz sprzęt i zaczniesz łowić woda znacznie się ochłodzi i o karpia będzie trudniej, co nie znaczy że nie będzie żerował, tylko może się okazać że przesiedzisz kilka dni bez brania i się zrazisz. Przez zimę skompletujesz sprzęt, poczytasz i popytasz na forum jak i co w tym temacie i w przyszłym sezonie zobaczysz czy Cię to wciągnie czy nie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie macie za mnie wybrać sprzętu po prostu nic o tym karpiarstwie niewiem głównie porady na internecie są do tych którzy już coś o tym karpiowaniu wiedzą. dla kogoś takiego jak ja kto nie ma w rrodzinie nikogo kto się na tym zna jest po prostu cieżko zacząć. i salto ma trochę rację że moge się zrazić ale jeśli zaczne od teraz mogę się trochę nauczyć praktyki, jeszcze się nad tym zastanowię. Dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jony , ponoć kto pyta nie błądzi . Gdyby oliwer01 był świadkiem holowanego suma to zapewne by pytał o sprzęt na suma , tak sobie myślę , ten wiek jeśli jest faktyczny , początki z wędkarstwem , chyba każdy z nas marzył w tym wieku o okazach . Oliwer01 na początek to wystarczy ten sprzęt , piszesz o chłopaku 17to letnim , właśnie takiego kolegi Ci potrzeba wspólne zasiadki i pogawędki na temat co z czym , w jaki sposób i gdzie wyjdą tylko na plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje zajac222, Podpytam go jeszcze, moze znajdziemy czas to pojedziemy znów razem gdzieś na zasiadkę. Ale z tym pytaniem o sprzet na suma to nie jestem do konca pewny bo karpiami interesowalem sie juz wczesniej ale myslalem ze jest to zbyt drogie i zbyt trudne dla mnie. Dziękuje wam wszystkim że mi pomagacie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pisze że we wrześniu kończy się sezon na karpie to ja twierdzę że ma blade pojęcie o połowach karpi.

Karpia można łowić dopóki lód się nie pojawi a nawet z przerębli uda się go wyciągnąć . To nie niedźwiedź że idzie spać na zimę. Przynęty większe, bardziej mięsne dadzą większe szanse. W przypadku kulek rezygnujemy z owocowych smaków a wybieramy wszelkie halibuty, kraby i ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.