Skocz do zawartości
tokarex pontony

Okoń - Liga 2018 haczyk.pl


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Lubisz łowić okonie? To jest właśnie miejsce dla Ciebie. Tutaj będzie można dyskutować o swoich wynikach, sposobach, przynętach i wszelkich innych niuansach. Do tego chcę dodać nutkę koleżeńskiej  rywalizacji. Takie podejście sprzyja większej mobilizacji przy jednoczesnej obserwacji, jak inni to robią. Rzeka, glinianka, zalew? Nie ma ograniczeń. Okoń bardzo często jest pierwszą rybą, jaką łowi początkujący wędkarz. Jednak żeby łowić piękne okazy trzeba trochę lepiej poznać jego zwyczaje. Ten wątek ma pomóc nam wszystkim. Nawet nie biorącym czynnego udziału. Do dyskusji i dodawania cennych rad zapraszam wszystkich zauroczonych łowieniem okoni. Nie zaszkodzi pochwalić się,  jakim sprzętem czarujecie te sympatyczne ryby. Do końca stycznia będzie czas na wklejenie ryb złowionych przed założeniem tematu. Od lutego jedziemy z tym na bieżąco. Zasady, aby łatwo do nich dotrzeć, będą widoczne zawsze na początku dwóch wątków. Wątek przeznaczony na wklejanie zdjęć, dyskusję i ogólnie wszystkim, co dotyczy tej ryby i rywalizacji ( Okoń - Liga 2018 haczyk.pl ). Drugi wątek przeznaczymy na regulamin, listę uczestników wraz z punktami za złowione ryby ( Okoń - Liga 2018 haczyk.pl ZASADY/TABELA ).

Okoń - liga 2018 Haczyk.pl

Zasada jest bardzo prosta.

- Łowimy cały sezon (spinning, mucha) i do rywalizacji będziemy liczyć 10 okoni (suma zgłoszonych ryb w centymetrach).

- Możliwość wymiany po dołowieniu  większej ryby.

- Minimum zgłoszenia, to okoń 25cm.

- Ryby złowione w marcu nie będą zaliczane do punktacji (uwzględniamy przerwę na tarło).

- Weryfikacja długości ryby na podstawie zdjęcia z miarą.

-  Będą dwa osobne wątki. Jeden ze zdjęciami i komentarzami , drugi z tabelą i wynikami wpisywanymi przez uczestników na zasadzie (uzupełnij-kopiuj-wklej).

- W dobrym tonie będzie podanie kilku informacji (osobny wątek) o okolicznościach połowu. Rodzaj łowiska (rzeka, staw, jezioro), metoda, przynęta, jakim sprzętem, itp.

- Ryby złowione w styczniu można zgłosić do końca lutego. W kolejne miesiące zgłaszamy na bieżąco, do 3 dni od połowu powinno wystarczyć.

- Rywalizacja na zasadach koleżeńskich i z zasadą złów i wypuść. Temat ma na celu zachęcić do poznawania i doskonalenia umiejętności łowienia konkretnego gatunku.

W razie wątpliwości, będę podejmował ostateczną decyzję informując w głównym wątku. Zapraszam do dyskusji, wklejania swoich zdobyczy i zachęcam do uczestnictwa.

 

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

large.20180102_102452.jpg.6330c55f0cdb0c6d1f35d8c0afafb8f7.jpglarge.20180102_102308.jpg.a14a97b55bc991f59c871168f4de9c62.jpg

02.01.2018r

Oba okonie złowione w małej rzece na kajtka 2cale na główce 3gr. Prowadzenie przynęty bardzo delikatne i anemiczne w końcu to styczeń. 

Sprzętowo favorit White Bird 0.5÷5gr plecionka YGK WX4 0.06 + metr fluorocarbonu 0.18mm. Młynek zauber 2000.

  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł kapitalny! A okonie z lodu? Te z lutego lub grudnia, jak będzie oczywiście lód. Blaszka na lodzie to dla mnie najzwyklejszy spinning. Jedynie czego nie popieram to wyłączenie z rywalizacji miesiąca marzec. U mnie prawdopodobnie okoń nie wytrze się w marcu, a podróżuje z ikrą już od dawna. Ale zasady to zasady. Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.01.2018 głodny ryb pojechałem z wiarą i udało się kilka ryb wyholować i między nimi też pasiak. 

Sprzętowo było Savage Gear parabellum 215cm 0-7g żyłka 0.14mm. no i kajtek. Okoń podniesiony z dna.  Reczka mała pod Wrocławiem.

large.20180101_113431.jpg.14703ba3c9adc039659e24fb5b325a75.jpglarge.20180101_113651.jpg.b894ce7444bab1deade3b306a7885299.jpg

 

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na to pytanie. I szczerze? Nie mam przygotowanej dobrej odpowiedzi. Może zostawmy na początek ten pomysł przy metodzie muchowej i "tradycyjnemu spinningowi"? Nie chciałbym, żebyśmy się pokłócili ;) Jak pomysł wypali i będzie więcej chętnych i nie będzie oporu do lodu, bocznego troka, drop shota, to będę pierwszy popierał te głosy. Poobserwujmy rozwój sytuacji i na bieżąco wyciągajmy wnioski. To będzie taki test, czy warto? Mamy trochę czasu do lutego. Jeżeli będzie jakiś pomysł, aby go przemyśleć, to dajcie znać. W lutym nie będzie odwrotu. Pamiętajmy, że kilka osób, już zgłosiło swój udział na podstawie tego krótkiego regulaminu, który wkleiłem. I zmiany mogą nie przypaść do gustu. Jest jeszcze taka opcja, że łowiący spod lodu wyraźnie zaznaczyłby, że ryby zgłoszone tą metodą i musiałby tylko takie wstawiać do tabeli. Analogicznie drop shot i boczny trok. Sam się teraz złapałem, czy ja zaczynam mówić językiem rasisty wędkarskiego?:D

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się co nie co. Rzeczka Ślęza miasto. Sprzęt taki jak zwykle 215cm 0-7g 0.14mm plus kajtki tylko ciemne kolory.

Dwa okonki na brzegu. Choć nimi nie zwojuje ligi okoniowej to może dziesiątkę uda mi się zamknąć:D

Jeden nadaje się na tabelkę.

large.20180120_093018.jpg.e3cb5ce557f3fd75ca1858f7646346be.jpg

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeka ślęza rybki złowione na 2 cale 3 gramy brania bardzo delikatne. Przynęta prowadzona bardzo powoli małymi skokami

Sprzęt: favorit White Bird do 5gr ryobi zauber 2000 linka 0.06 YGK

 

 

 

large.20180124_132933.jpg.6bed4daf175638a3cf0496aeaf5acac6.jpglarge.20180124_133130.jpg.976365416693e6420bfe6d996f08abce.jpg

  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam pierwszego w rozmiarze ligowym, taki na styk.:)

Złapany na leżącego na dnie keitecha. Branie po kilkusekundowej przerwie od podbicia przynęty. Kolor chyba bordo, ale głowy nie dam uciąć. Oczywiście rzeka Bystrzyca.

Jeszcze na jesieni łowiłem ich tu sporo i to całkiem przyzwoite. Największy 33cm. Potem gdzieś tak mniej więcej od połowy grudnia zaczęły znikać, a od stycznia zniknęły zupełnie i do dziś nie mogę ich odszukać na rzece. Zobaczymy co przyniosą kolejne tygodnie.

 

 

25.JPG

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po tygodniu przerwy znowu szukanie okoni na Bystrzycy. Trafiły się dwa. Jeden punktowany. Złapany na keitecha 2 w ciemnym kolorze. Przyłowem był szczupak pod 51cm, którzy wystrzelił w jasnego keitecha z brokatem.

 

 

 

 

P2042072.JPG

P2042073.JPG

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P1290983_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.51d6d9950c82832ac6b6057445c4fa0f.jpg

Pojawiały się u mnie jak u znacznej rzeszy wędkarzy, za czasów lat dziecięcych. Być może znowu dziecinnieję, bo po wielu latach powracam do ich łowienia. A na poważnie, łowienie okoni potrafi uzależnić nawet „starego wyjadacza” wędkarskiego.  Tym razem staram się z rozmysłem podchodzić do tej ryby.  Okonia można łowić na wiele sposobów. Ja  koncentruję się na metodzie spinningowej i muchowej. Nie podam recepty na duże okazy. Chodzi mi o zwrócenie uwagi, że ryby te, można łowić wieloma rodzajami przynęt. Ograniczenia są tylko w naszych głowach. Obrotówki, wahadełka, woblery, jigi, mormyszki,

5a79f8df133a2_2013_11_11)dra(5)_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.2b7a8c27806a7a2dafbcd5ed810a6707.jpg

P1190157_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.dfe1e5a79950938fa76bdb6cac03d4ee.jpg

to podstawowe przynęty i często po nie sięgamy. Chyba nie popełnię błędu, jak powiem, że najczęściej łowimy je na silikonowe gumki.

P1240023_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.fbe29d054c4da4625b27eb3c27e7428c.jpg

P1260085_easyHDR-BASIC-2.thumb.jpg.ffc8adb09a555e2b537c671e6cefd1d4.jpg

Przeglądałem ostatnio Internet i sporo okoni łowionych jest na powierzchniowe woblery. Okazuje się, że nie ustępuje boleniom w widowiskowych gonitwach za przynętami.

P1280085_easyHDR-BASIC-2.thumb.jpg.3db6495e69711ab36376ac792c37dac7.jpg

P1280130_easyHDR-BASIC-2.thumb.jpg.804f8d720910166ed6e4787e48308e94.jpg

A metoda muchowa? Jak znajdziecie kawałek okoniowej wody, to gwarantuję niezłe emocje.

P1270822_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.3ee1c80b8c75d8be9d1cf6a9f861cfe1.jpg

P1270835_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.eb9b100c2b156ed9cad2624e991963cd.jpg

Są wędkarze, że najbardziej cenią sobie jigi. Jak ktoś ma smykałkę, to w kilka minut można wykonać bardzo skuteczną przynętę.

5a79fa539ce49_2013_05_06Odra(7)_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.21fdbca34805df288814e0ce74d27210.jpg

jaceen

  • Super 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poproszę o jednoznaczna odpowiedź "TAK" lub "NIE" dla metody drop shot i boczny trok, bo na razie to wygląda że .............prawdopodobnie nie, ale być może jednak tak .

Często wymiennie łowię tymi metodami jak jestem na rybach, nawet po kilka razy zmieniam na jednej wyprawie i nie wiem czy przystępować do rywalizacji czy nie.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ESSOX napisał:

A ja poproszę o jednoznaczna odpowiedź "TAK" lub "NIE" dla metody drop shot i boczny trok, bo na razie to wygląda że .............prawdopodobnie nie, ale być może jednak tak .

Często wymiennie łowię tymi metodami jak jestem na rybach, nawet po kilka razy zmieniam na jednej wyprawie i nie wiem czy przystępować do rywalizacji czy nie.

A boczny i dropshot to nie spining? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem być konsekwentny;) Pisałem wcześniej, żeby propozycje podrzucać do końca stycznia. Ten sezon miał pozostać przy metodzie muchowej i spinningowej w wersji, powiedzmy „klasycznej”, bez odmian. Tak dla sprawdzenia zainteresowania. Jeżeli, powtarzam, jeżeli ktoś ma nieodpartą potrzebę łowić metodą drop shot, boczny trok, mormyszką, to ja nie jestem przeciwnikiem. Mamy dobrze się tu czuć i dzielić doświadczeniami. To jest świeży pomysł i dajmy mu się przetrzeć. A metody tak się wzajemnie przenikają, że w następnym sezonie będziemy mądrzejsi i zawsze można dopracować zasady. Rywalizacja w koleżeńskiej atmosferze i dzielenie się doświadczeniem. To ma być główny cel tej inicjatywy. Jeszcze słowo o ustalonej na okoniu ochronce w marcu. Jeżeli ktoś uważa, że to mało, to nie stoi na przeszkodzie narzucić sobie dłuższy termin. Czy to będzie od stycznia, czy do końca kwietnia. Sami podejmijmy decyzję. Ten wątek ma także cel edukacyjny. Wielu wędkarzy nie wie, kiedy okoń podchodzi do tarła. Spokojne i rzeczowe argumenty więcej zdziałają niż ciągłe narzekanie, że jest źle. Na jednych łowiskach pstrąga można od stycznia, na innych od lutego. Z okoniem jest zapewne podobnie. Na jednym łowisku wytrze się w marcu, na innym zima pociągnie i do kwietnia się przedłuży.

Ja jeszcze poganiam za kleniami. Pod koniec lutego spróbuję powalczyć o okonia. W marcu regulaminowa przerwa a później decyzje na bieżąco.

Mam nadzieję, że już wszystko jasne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy zestaw na okonie skompletowany:

Wędka- Favorite Synapse 198cm 1-5gr 

Kołowrotek- Shimano Sedona C2000S

Linka- YGK Egi-metal WX-4 0.05.

Oby okonie polubiły nowy sprzęt 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Booryss napisał:

A boczny i dropshot to nie spining? 

Oczywiście że spining, ale Jaceen jest konserwatywny i wydaje mi się że o tych odmianach spiningu mówi jak gdyby z obrzydzeniem :)

14 godzin temu, jaceen napisał:

... Jeżeli, powtarzam, jeżeli ktoś ma nieodpartą potrzebę łowić metodą drop shot, boczny trok, mormyszką, to ja nie jestem przeciwnikiem. ........To jest świeży pomysł i dajmy mu się przetrzeć. A metody tak się wzajemnie przenikają, że w następnym sezonie będziemy mądrzejsi i zawsze można dopracować zasady........

Mam nadzieję, że już wszystko jasne:)

No właśnie że nie jasne. Pisałem żeby powiedzieć TAK albo NIE , bo dalej wychodzi że nie jesteś przeciwny ale jednak "pomysł jest świeży i dajmy się mu przetrzeć "

Dopytuję tak bo mam złowionego okonia ze stycznia na 29 cm , złowiony na DS i miałbym już jakieś punkty w okoniowej lidze. Chyba chodzi o to żeby było uczciwie i tak jak było na prawdę a nie zgłaszanie okoni złowionych na robaka jako "wymuszone czy wyspiningowane".

A jako dodatek to łowię jeszcze metodą Carolina Rig o której nikt nie wspomniał nawet ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESSOX, Don Gucak, wklejacie okonie. Przełamiecie lody i inni pójdą za Wami:)

PS

Do innych metod nie mam uprzedzeń. Łowię na spinning dopiero od kilku lat. Na grunt i spławik przeszło trzydzieści:) Obecna sytuacja jest dla mnie najwygodniejsza. Gdy widzę po drodze wędkarza stacjonarnego, to prawie zawsze zagadam do niego. Jeszcze mnie nie pogięło, żeby się na kolegów po kiju obrażać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory nie skupiałem się świadomie na okoniu. Wychodząc na ryby ze spinningiem było to na zasadzie .......dzisiaj na grubo połowię więc może jakiś szczupak lub sandacz wpadnie , lub dzisiaj delikatnie i małe przynęty więc jest szansa na klenia , jazia i może okoń. Okoń zawsze był przyłowem a nie celowym polowaniem na niego. Te 10 sztuk do ligi powyżej 25 cm raczej nie było by osiągnięte. Teraz zamierzam się skupić na okoniu w większym stopniu :)

Tego zgłaszam pierwszego i dodaję że został złowiony świadomie a nie przypadkowo (dobrana przynęta i metoda)

29 cm złowiony 10 stycznia w Wisłoku (odcinek miejski Rzeszów) na podwójną jaskółkę 5 cm przeźroczysto jasnozielonkawą . DS jako metoda połowu , wędka Konger Ultra light spin 275 cm 3-15g , kołowrotek jakiś model Larusa z żyłką 0,14

image.png.46a0b55ff48d004bed3ca14ee69a2395.png

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

large.20180215_142509.jpg.ff8f8990dd7b69769e80468d19bb164f.jpglarge.20180215_140805.jpg.59142332e69fe52258c567cf72fb59b1.jpg

15.02.2018r 

Obie rybki ze ślęzy we Wrocławiu mniejsza ze środka rzeczki a większa przy burcie. 

2 cale kajtek  + 2 gr i do tego metr fluorocarbonu. 

Nowy sprzęt sprawdza się wyśmienicie 

Wędka- Favorite Synapse 198cm 1-5gr 

Kołowrotek- Shimano Sedona C2000S

Linka- YGK Egi-metal WX-4 0.05.

  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.