Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Okoń - Liga 2018 haczyk.pl


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję zwycięzcy i wszystkim uczestnikom. To była świetna i zacięta rywalizacja, którą z przyjemnością się obserwuje. Każdy kto łowi okonie wie, jak trudno jest regularnie łowić okonie 30+. Tym większe brawa dla wszystkich!

 

Godzinę temu, jaceen napisał:

Czy w tym sezonie ponowimy ligę? To musicie pytać Tomka:) Ja jestem za, bo wiele się przy tym nauczyłem.

Ja jestem jak najbardziej "za"! :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
2 godziny temu, jaceen napisał:

 Największe gratulacje wędrują do Budka za zajęcie pierwszego miejsca!

Witajcie. Ten Pan powinien dostać punkty karne z to,że się nie uśmiecha na zdjęciach a łowi takie okazy 8-)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rywalizację i dzięki za gratulacje 😀 

Ja również obiecałem nagrody/upominki za ligę okonia. Podsumowanie ogarnę w niedzielę wieczorem. A teraz czas sie spakować i lecieć na magiczne kropki 😍 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóbr okolice Lwówka Śląskiego zresztą tylko w jeleniogórskim można łowić od 1stycznia reszta Dolnego Śląska od 1 lutego z tego co się orientuję ale mogę się mylić 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Budek napisał:

Bóbr okolice Lwówka Śląskiego zresztą tylko w jeleniogórskim można łowić od 1stycznia reszta Dolnego Śląska od 1 lutego z tego co się orientuję ale mogę się mylić 😀

Budek wiela dopłaty do Jelonki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon 2018 za nami czas przygotować się do sezonu 2019 :) Jednak trzeba podsumować miniony sezon okoniowy. Ponieważ prowadzę swoje notatki posiadam bazę swoich informacji. W roku 2017 stałymi miejscami okoniowymi, był kanał powodziowy od Jazu Bartoszowice do Mostu Swojczyckiego, do tego Rędzin oraz zbiorniki stałej wody we Wrocławiu. Najlepsze wyniki wtedy miałem chodząc za kleniami, okonie tłukły w obrotówki i chrabąszcze XXL od Hunter. Czasami były dni, że zamiast kleni łowiłem tylko okonie ale wielkościowo to maksymalnie do 26 cm.

W zeszłym roku 2018 skupiłem się już konkretnie na okoniu. Tzn. nie poświęciłem mu całego sezonu ale wybierając się z przynętami i nastawieniem, że szukam okoni zacząłem je łowić regularnie. Początek roku odpuściłem, i zabawę rozpocząłem od maja. Dobrałem  trochę keitechów w wytypowanych przeze mnie kolorach w rozmiarach 2 i 3" a także główki ale nie okrągłe tylko podłużne, oraz kilka przynęt od Savage w kolorze płoć 7,5 cm i coś Berkleya. Do tego blaszki obrotowe typu comet i long oraz wirujące ogonki i cykady. Oczywiście posiadam również sporo woblerków i innych różnych gum, relaxa, mannsa, dragona, berkleya, lucky john itp. Na początku na wiosnę były pojedyńcze ale zdecydowane brania. Okonie siadały ale ciężko było połowić po kilkanaście dobrych sztuk. Zapunktowałem wtedy jednym okoniem. Eksperymenty z przynętami, nie przynosiły rezultatów. Zaznaczam, że skupiłem się wtedy na zbiornikach stałych we Wrocławiu i okolice. Zrezygnowałem z bocznego troka na rzecz wyżej wymienionych przynęt. Nad Odrę za okoniem w tym czasie nie chodziłem.

Przełom nastąpił dopiero we wrześniu. I tutaj zacząłem już z premedytacją je łowić a moje przynęty były na tyle selektywne, że właściwie najmniejsze jakie łowiłem to były 20 cm okonie. Naprawdę poniżej to był już margines i wyjątek od reguły. Miejsca, które wybierałem do Odra poniżej Wrocka. Są tam ciekawe odcinki jest spokojniej a i ryba nie tak przełowiona. Łowiłem w klatkach, szukałem miejsc na pograniczu nurtu oraz miejsc opasek z kamieniami. Tak naprawę podsumować mogę to tak. Mój sezon okoniowy trwał od drugiej połowy września do praktycznie końca roku, oczywiście pomijam wyjścia za sandaczem czy boleniem. Jeżeli chodzi o wyjścia to po sprawdzeniu notatek zaliczyłem 16 wypadów za okoniem od września do końca roku, Łowiąc przy tym 181 okoni. Z tego naprawę małych okoni było może 10%. Uważam, że ten jesienny czas jest najlepszym czasem na tą rybę. Jednak wiem, że i maj jest dobry ale ja się nie mogłem przełamać. Połowiłem praktycznie wszystkie okonie na cztery przynęty, oczywiście w różnych kolorach i z innym obciążeniem ( główki od 1,5 g do 5 g). Teraz już wiem, że mogłem brać jedno małe pudełko w kamizelkę z tym co potrzebowałem i bym połowił :-) Keitechy rozmiary 2, 3, 4, Mikado Fishmaker rozmiar ok. 6 cm, wirujący ogonek od Spinmada wariacje nie większe niż 10 gram i obrotówki typu long-listek rzadko w typie aglia. I o dziwo największy 37 cm okoń padł na blaszkę w typie long. Kilka okoni na duże kajtki 4" najwięcej na mniejsze keitechy, oraz fishmakery, dużo też na obrotóweczki. Oczywiście zdarzały się, że próbowałem też bocznego troka w trakcie wypraw gdy moje pomysły się nie sprawdzały. W tym roku zupełnie odpuściłem okonia we Wrocławiu. Sądzę, że jak na 16 wypadów od końca września do końca rok, zrobiłem całkiem dobry wynik, zwłaszcza, że już jesienią chodziłem tylko na weekendy, gdy wracałem z pracy już było ciemno, a w domu są jeszcze inne obowiązki. Do tego łowiłem w nowych miejscach a przy okazji poznałem kilku kolegów, którzy łowią tam bolenie, sandacze, sumy czy właśnie okonie. Z kolei w grudniu znalazłem miejsce, gdzie już się zbierały te okonie i dało mi to możliwość fajnie je połowić na koniec roku. Wiem, że ten wynik jest do poprawy, tak jak pisałem w poście wcześniej, kolega, którego poznałem na początku sezonu połowił w okresie około 2 tygodni w końcówce października grube garbusy w tym kilkanaście 40stek. Tak więc jestem dodatkowo umotywowany w nowym sezonie ponieważ znalazłem sobie odpowiedni punkt odniesienia. Jeżeli liga wystartuje w 2019 na pewno zaprezentuje swoje wyniki tutaj.

Jeżeli chodzi o sprzęt to łowiłem dość nietypowo a to ze względu, że trafiały się niemałe przyłowy. A więc kijek Daiwa Infinity-Q 2,7 m 3-18 g ( to taki mój uniwersał - długi ), kołowrotek Shimano Stradic  2500HG, plecionka Daiwa Tournament 0,10mm x8 splotowa, oraz obowiązkowo fluorocarbon Gamakatsu nawet do 0,28 mm :-), że względu kamieniste miejsca, które obławiałem. Trafiło mi się kilka niezłych szczupaków, które dzięki przyponowi udało się wyjąć. Zauważyłem, że przy grubszym fluorocarbonie przynęta miękko opada a z podłużną główką wygląda to ciekawie.

Jakie plany na ten rok? Sprzęt. Plecionka 0,06mm Dragon Invisible Braid, oraz kijek z pracowni na blanku Batson model SP840 ( jednoczęściowy 2,13m od 0,5-5 g ), opcjonalnie Stradic Ci4+ 2500, lżejszy niż mój, zobaczymy jak taki zestaw sprawdzi się w tym roku...Ryby. Oczywiście dobranie się do tych dużych garbusów 40+ sprawdzenie nowych miejsc i także połowienie większej ilości okoni 30+. Przynęty i Metody. Mam swoje pomysły i przemyślenia. Zobaczymy co z tego się sprawdzi.

Tak więc woda i okonie uczą również pokory. Okonie - ryba dzieciństwa praktycznie pierwsza złowiona ryba na spławik każdego początkującego wędkarza...jak nie okoń to płotka:) A okazało się, że połowić regularnie okoni powyżej 30 cm nie jest tak proste na naszych wodach. Nie zawsze wychodzi tak jak się chce czasami ryby i woda potrafią utrzeć nosa.Trzeba być jednak cierpliwym i nie poddawać się pomimo niepowodzeń. W nowy sezon podchodzę z pokorą ale również z niemałym optymizmem i również większym doświadczeniem.

 

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, McGregor napisał:

Jeżeli liga wystartuje w 2019 na pewno zaprezentuje swoje wyniki tutaj.

Widać, że Tomek przychylnie patrzy na ten pomysł. Jeżeli będziemy aktywni przynajmniej w podobnym stopniu, co do tej pory, to nie ma się co martwić o dalszy ciąg. Część z nas przygotowuje się na ten sezon jeszcze staranniej. Może być jeszcze ciekawiej. Budek zapowiedział udział w sezonie 2019. Będzie motywacja pokonać mistrza:)

Tak się zastanawiam nad wątkami. Można by zostawić obecny bez zamykania i otwierania nowego. Wystarczyłoby wyciąć z nagłówka rok. Przy okazji poprawy regulaminu, bo to chyba nieuchronne:) również przyda się usunąć rok. Regulamin zostałby na początku i będzie łatwy do odszukania. A cały wątek będzie w jednym miejscu z całą historią i informacjami o połowach okoni w jednym miejscu.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne rozczarowanie moją dyspozycją ale zamknięto mi drogę do łowienia na jedynym zbiorniku który znam (ćwiczyłem go kilka lat)... Na początku powiedziałem sobie nie zgłaszać okoni poniżej 35cm - taki byłem pewny siebie a tu klops :D Super rywalizacja, ten rok nie może być już gorszy pod względem pasiaków - chętnie wezmę udział w nowej edycji. Co do zmian to proponowałbym nagrode big fish no i możliwość punktowania w marcu - przecież i tak wypuszczamy te sympatyczne ryby. W sumie okoni 30-40 sie nałowiłem na wypadzie w Szwecji ale to nie ma prawa sie liczyć - rywalizacja straciłaby sens. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Don Gucak napisał:

Co do zmian to proponowałbym nagrode big fish no i możliwość punktowania w marcu

Co do nagród. Chyba nie chcemy, aby LO przerodziła się w komercyjną rywalizację?:) Jeżeli ktoś z nas będzie miał taką potrzebę, aby docenić w jakiejś drobnej formie zwycięzcę, lub łowcę największej ryby, to nie będziemy przecież robić z tego afery. Bardzo miły gest. I co, obrażać się na to?:) Uważam, że jak powstanie wirtualny kapelusz, to ujmy nikomu nie przyniesie. Co do punktowania w marcu:) Wkleję teraz zasady do których naniosłem poprawki.

 

Okoń - liga Haczyk.pl

Zasada jest bardzo prosta.

- Zgłaszamy maksymalnie 10 okoni złowionych metodą spinningową, muchową, podlodową.

- Możliwość wymiany po dołowieniu  większej ryby.

- Minimum zgłoszenia, to okoń 24cm.

- Ryby złowione od 01.03. do 13.04.  nie będą zaliczane do punktacji (uwzględniamy przerwę na tarło).

- Weryfikacja długości ryby na podstawie zdjęcia z miarą.

-  Będą dwa osobne wątki. Jeden ze zdjęciami i komentarzami , drugi z tabelą i wynikami wpisywanymi przez uczestników na zasadzie (uzupełnij-kopiuj-wklej).

- W dobrym tonie będzie podanie kilku informacji (osobny wątek) o okolicznościach połowu. Rodzaj łowiska (rzeka, staw, jezioro), metoda, przynęta, jakim sprzętem, itp.

- Ryby złowione w styczniu można zgłosić do końca lutego. W kolejne miesiące zgłaszamy na bieżąco, do 3 dni od połowu powinno wystarczyć.

- Rywalizacja na zasadach koleżeńskich i z zasadą złów i wypuść.

Pomysł ma na celu poznawanie i doskonalenie umiejętności łowienia konkretnego gatunku. W tym przypadku okonia.

W razie wątpliwości, będę podejmował (info kto?) ostateczną decyzję informując w głównym wątku. Zapraszam do dyskusji, wklejania swoich zdobyczy i zachęcam do uczestnictwa.

 

_________________________

Dwie istotne zmiany, to:

- Zmniejszenie minimalnego wymiaru z 25 na 24 cm.

- Wydłużenie przerwy o dwa tygodnie na okres tarła, czyli przerwa w zgłoszeniach między 01.03 - 13.04.

 

Zasady są bardzo proste i myślę, że nie trzeba się zbytnio nad nimi rozwodzić. Poproszę Tomka o wklejenie tej zmiany w zamian starej wersji i jedziemy. Jeżeli ktoś złowi pierwsze okonie do zgłoszenia, to chwali się w bieżącym wątku a tabelę z wynikami stworzymy z nowym tytułem 2019.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upominek który ja wrzuciłem do puli musimy podzielić na pół 😀 z racji tego że Jaceen oraz Michalvcf zajeli egzekwo 2 miejsce. Należą się ogromne brawa dla wszystkich sezon okoniowy nie był łatwy ze względu na pogodę raz ciepło raz zimno ale nie ma co marudzić 😀

Upominki jakoś tam sobie przekażemy 

A tym czasem trzeba brać kija i szlifować nowy wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.