Skocz do zawartości
tokarex pontony

Pozwolenia wędkarskie w Norwegii i Szwecji.


boosterti

Rekomendowane odpowiedzi

W tegoroczne lato planuję wyprawę rowerową, która zakłada przejechanie trasy od zachodniego wybrzeża Norwegi (Trondheim), do wschodniej Szwecji (Sztokholm). Z tego względu, że jestem wędkarzem, łowienie ryb ma być ważna częścią tego wyjazdu. Biorąc pod uwagę charakter takiego podróżowania (brak z góry założonych miejsc noclegowych, będę spał tam gdzie aktualnie zakończę dzień), nie wiem jak rozwiązać problem pozwoleń wędkarskich. Z informacji wyszukanych w internecie, wnioskuję że część akwenów wymaga pozwolenie, a część nie. Dodatkowo, na popularne łowiska, można zakupić pozwolenia przez internet, jednak co w przypadku wielu małych akwenów, o których żadnej wzmianki znaleźć nie mogę? Czy istnieje coś takiego, jak pozwolenie wydawane np. na dany obszar?

Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje i pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

W Szwecji łowienie w morzu nie wymaga zezwoleń. Jeziora i odcinki rzek mają odrębne zezwolenia, te które widziałem na południu często mają prywatnych właścicieli (Stowarzyszenia?). Z tego co mi wiadomo kary za łowienie bez zezwolenia są dość solidne, więc warto dokładnie sprawdzić do kogo należy woda. Więcej niestety nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Znalazłem takie coś w sieci i także mam jedno pytanie w związku z tym punktem o czystości i dezynfekcji sprzętu. Gruba czcionka. Może ktoś napisać kto spotkał się w realu z tym przepisem ?

cytat tego co znalazłem poniżej.

Każda osoba, która planuje wędkować w Norwegii powinna dobrze zapoznać się z obowiązującymi tu przepisami, ponieważ kary za nie przestrzeganie tych przepisów są bardzo wysokie (np. 5000€ za wywóz zbyt dużej ilości ryb). Aby legalnie łowić ryby w Norwegii należy pamiętać o kilku kwestiach.
• Pierwszym ważnym krokiem ku legalnemu łowieniu ryb w rzekach i jeziorach jest wykupienie specjalnej licencji (nor. fiskekort).
• Samodzielne łowienie ryb jest dozwolone od 16 roku życia.
• Bardzo restrykcyjne są przepisy związane z czystością sprzętu wędkarskiego. Może dojść do sytuacji, gdy w przypadku nieposiadania dokumentu potwierdzającego dezynfekcję sprzętu wędkarskiego, dana osoba nie zostanie wpuszczona na teren łowiska.
• Łowienie na tzw. „żywca” jest zabronione w Norwegii.
• Zagraniczni turyści nie mogą sprzedawać złowionych ryb oraz mogą wywieźć z Norwegii jedynie 15kg ryb złowionych w morzu (limit ten nie dotyczy akwenów słodkowodnych).
• Turyści zagraniczni mogą używać jedynie podstawowego sprzętu rybackiego, zabronione jest używanie sieci, pułapek, lin itp.
• Połów ryb na morzu nie wymaga wykupienia licencji.
• Trzeba zachować bezpieczny dystans, ok. 100-200m, od hodowli rybnych (dotyczy to zarówno wędkarstwa morskiego jak i śródlądowego).
• Hodowle rybne oznaczone są czarnymi bojami.
• Trzeba przestrzegać wymiarów ochronnych ryb. Informacje na ich temat można znaleźć tutaj. W przypadku gdy złowiona ryba nie spełnia wymogów co do wielkości należy ją z powrotem wypuścić do morza.
Fiskekort licencja na połów ryb

Obecnie tego typu licencję można zakupić bez wychodzenia z domu przez Internet. Aby tego dokonać należy udać się na stronę: www.inatur.no. Do wyboru są dwa rodzaje licencji:
• licencja do połowów śródlądowych (nor. Innlandfiske),
• licencja na połów łososia (nor. Laksefiske).
Cena licencji jest uzależniona od łowiska i wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset NOK za dzień. W przypadku, gdy zakup licencji przez Internet nie wchodzi w grę, można ją również zakupić w sklepach sportowych, kioskach, smsem, na kempingach czy w informacji turystycznej. Licencje tego typu wydawane są przez prywatnych właścicieli lub gminy.
Innym rozwiązaniem jest zakup Statskogs Norgeskort, która jest oferowana przez państwową firmę Statskogs. Jest ona ważna na wszystkich terenach państwowych poza terenami rodziny królewskiej (nor. statsallmenning), znajdującymi się na południu Norwegii. Licencja tego typu kosztuje od 50 (jednodniowa na jedną osobę) do 700 NOK (całoroczna licencja rodzinna)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zdecydowana większość z tego co pisze "Baza wędkarska Teneryfa" jest prawdą. Od kilkunastu lat łowię w Norwegii, ale nie spotkałem się jeszcze z zaświadczeniem mówiącym o zdezynfekowaniu sprzętu wędkarskiego. Przepis jest raczej martwy. Co do połowu w morzu to wywieźć można 10 lub 20 kg ryb (filetów ryb morskich). 20 kg można wywieźć z ośrodków wędkarskich koncesjonowanych (czytaj; dużych i płacących podatki) Ośrodki te dają specjalne zaświadczenie na wywóz ryb a celnicy na granicy często sprawdzają te zaświadczenia.. Tzw. "łososiarnie" oznaczone są bojami o różnych kolorach nie tylko czarne. Norwedzy bardzo nie lubią kiedy się blisko nich wędkuje. Żeby nie mieć kłopotów, należy się zapoznać z wymiarami ochronnymi ryb. Dotyczy to również ryb morskich. Wymiary są inne na południu a inne na północy Norwegii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.