Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Deeper- wymiana doświadczeń


Rekomendowane odpowiedzi

Deeper- prawie każdy słyszał, już sporo ludzi używa. Jestem ciekaw Waszych doświadczeń z tym urządzeniem.

Wczoraj wykonałem pierwsze testy "na wodzie" i jestem pozytywnie zaskoczony. Pamiętam pierwszy kontakt z Deeperem kilka lat temu na targach i trzeba przyznać, że urządzenie bardzo się rozwinęło od tego czasu. Kiedyś był to elektroniczny gruntomierz, teraz całkiem solidna echosonda.

W wersji Pro+ oprócz dużego zasięgu (100 metrów) jest GPS, rysowanie map batymetrycznych, archiwizacja zapisów z badań na telefonie i w chmurze i przede wszystkim naprawdę dobra jakość zapisów na ekranie.

Zapisy echa ryb są naprawdę dobre, dwa rodzaje stożków pozwalają przeszukiwać zgrubnie lub dokładnie (wąskim stożkiem). Wczoraj w zasięgu 40 metrowego rzutu namierzyłem mnóstwo ryb. Trudno mi stwierdzić jak dużych, ale myślę, że po pierwszym miesiącu użytkowania będę w stanie rozróżnić płotkę od karpia. ;) Co ciekawe prawie wszystkie ryby stały w toni 1,5-2 metrów od powierzchni na wodzie 3-5 metrów. Widać, że pierwsze promienie słońca już podgrzały wodę i ryby uciekają od zimnej strefy ciężkiej wody przy dnie.

Zapraszam do dyskusji o deeperze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Mam i ja :) ale ostatnio on mnie wk.. tzn. denerwuje :unsure: jak na lodzie widzę jak ryby podnoszą się do blaszki i nie atakują :( ogólnie przydatny gadżet szkoda tylko że nie można swoich plików przenieść na PC tylko w chmurze .

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, amstaf358 napisał:

Też się przymierzam do zakupu,tylko jedna rzecz mnie martwi,czemu deeper nie pokazuje wielkosci ryb, tylko wszystko na jeden rozmiar...........?

Instrukcja podaje, że pokazuje trzy rozmiary, ale trudno mi to na razie potwierdzić... Inna sprawa, że dla każdego kto trochę pobawił się echosondą te ikonki są zupełnie zbędne. Zobacz poniższe zapisy z mojego sondowania.

deeper1.jpg

deeper2.jpg

Trzeba tylko znać zasady czytania echosondy. Np. nieruchoma ryba pod nieruchomą echosondą to linia prosta, nieruchoma ryba pod przesuwającą się echosondą to łuk itd. Wielkość ryby to oczywiście nie długość linii (łuku) tylko jego grubość.

Jak widać na powyższych zapisach- ktoś kto nie rozumie jak działa echosonda będzie uważał, że np. przy dnie na drugiej grafice stoi 6 ryb, gdy tymczasem to jedna i ta sama, dość spora ryba.

Instrukcja w aplikacji jest bardzo dobra i warto ją przeczytać dokładnie. Jest tam również dobry opis zasad działania sondy. Swoją drogą warto przed zakupem ściągnąć aplikację, zapoznać się z instrukcją, włączyć symulator i potestować ustawienia. ;)

6 godzin temu, buszmen napisał:

Mam i ja :) ale ostatnio on mnie wk.. tzn. denerwuje :unsure: jak na lodzie widzę jak ryby podnoszą się do blaszki i nie atakują :(

Ale przynajmniej wiesz, że są- tylko blaszki masz do bani :);)

6 godzin temu, buszmen napisał:

ogólnie przydatny gadżet szkoda tylko że nie można swoich plików przenieść na PC tylko w chmurze

Można zapisać plik w formacie graficznym png. Kliknąć prawym na obrazku i zapisać jako grafikę. To plik z przeźroczystym tłem i całość jest mało czytelna po zapisaniu. Można też zaimportować plik w excelu ze współrzędnymi mapy batymetrycznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tomek, jaki % czułości używasz? 

Ja używam deepera od miesiąca i mam mieszane uczucia co do czytania ryb. W zeszła sobotę w jednym miejscu wgl nie pokazało mi ryby a zlowilem 2 klenie 45cm i leszcza +50. U siebie chyba jeszcze nie widziałem takich fajnych łuków jak u ciebie, u mnie zazwyczaj jakies poziome kreski, wedkuje na rzece i deeper swobodnie plynie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michalvcf napisał:

Tomek, jaki % czułości używasz? 

Ja używam deepera od miesiąca i mam mieszane uczucia co do czytania ryb. W zeszła sobotę w jednym miejscu wgl nie pokazało mi ryby a zlowilem 2 klenie 45cm i leszcza +50. U siebie chyba jeszcze nie widziałem takich fajnych łuków jak u ciebie, u mnie zazwyczaj jakies poziome kreski, wedkuje na rzece i deeper swobodnie plynie. 

A czytałeś o działaniu deepera pod tym linkiem co zapodałem? : ''

Oto jak to działa.

Echosondy wysyłają impuls dźwiękowy w celu zlokalizowania obiektów. Dźwięk podróżuje falami, a nie liniami prostymi, a te fale rozszerzają się w stożkach, coraz szerzej.

Większość echosond może kontrolować zasięg stożka fali dźwiękowej, zmieniając częstotliwość wiązki skanującej. Jest to ważne, ponieważ w różnych sytuacjach łowienia, różne wiązki skanowania będą mniej lub bardziej skuteczne.

Skanowanie szerokim kątem (zwykle 40 ° do 60 °) jest wygodne do szybkiego skanowania dużych obszarów i uzyskania ogólnych informacji o głębokości oraz strukturze dna, ale dokładność i szczegóły będą niższe. Skanowanie szerokim kątem najlepiej nadaje się do użycia na płytszych wodach, ponieważ stożek pokrywa większy obszar. Oznacza to, że jeżeli skanujecie na głębokości 13,7 m, zobaczycie obiekty w promieniu 14,3 m.

Skanowanie wąskim kątem (około 10 ° do 20 °) zapewnia bardziej precyzyjny obraz, ale ogarnia mniejszy obszar pod echosondą. Najlepiej sprawdza się do dokładnego ustalenia położenie ryb. Skanowanie wąskim stożkiem jest również najlepiej stosować na głębszej wodzie, ponieważ stożek ogarnia nie tak wielki obszar.''

Czyli w uproszczeniu jeśli masz np. 2m głębokości to zależnie od stożka sonda pokaże ci promień okręgu pod sondą mniej więcej , im głębiej to większy jest ten promień ,czyli te ryby co złowiłeś nie były w tym promieniu, Łuki pokaże Ci tylko gdy ryba przepłynie przez stożek ,lub sonda jest w ruchu , a jak sonda i ryba stoi to masz linię . Im grubsza linia to i większa ryba , a jak włączysz ikonki ryb i na jednej głębokości pokaże kilkanaście ryb w jednej linii to jest to jedna ryba a nie kilka ,jeśli ryba leży na dnie to jej ''nie widać'' zimą jak łowiłem na blaszki to już mniej więcej potrafiłem odróżnić czy coś jest :) a żeby się przekonać to podnosiłem trochę blaszkę nad dno i widziałem czy coś się odrywa od dna  :) ale nie oznaczało to że zawsze coś złapałem , ryba mogła nie żerować ,lub mogła być to białą ryba. Deeper ma dwa stożki 55* i 15* więc trzeba wziąć poprawkę na tą grafikę.Pozdrawiam. 

Bez tytułu1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michalvcf napisał:

Tomek, jaki % czułości używasz? 

Ja używam deepera od miesiąca i mam mieszane uczucia co do czytania ryb. W zeszła sobotę w jednym miejscu wgl nie pokazało mi ryby a zlowilem 2 klenie 45cm i leszcza +50. U siebie chyba jeszcze nie widziałem takich fajnych łuków jak u ciebie, u mnie zazwyczaj jakies poziome kreski, wedkuje na rzece i deeper swobodnie plynie. 

Najczęściej czułość ok. 70-80%. Jeżeli sondujesz łowisko w które świeżo wrzuciłeś zanętę, to trzeba zmniejszyć czułość, bo na ekranie będzie wielki bałagan.

Jeżeli słabo widzisz ryby, to sprawdź który stożek masz ustawiony- Buszmen ładnie to opisał. Na wąskim stożku możesz ich nie zauważyć. Zobacz zrzuty ekranu. W miejscach gdzie dno jest zaczernione przełączałem na wąski stożek.

d2.jpg.23696efb0f5c88a80508dcf84a3ec410.jpg

d3.jpg.526cc1d988bdb96395b74401f16b8998.jpg

Tak jak pisze Buszmen, ryba przyklejona do dna również może być niewidoczna- zwłaszcza na miękkim dnie. Elipsą zaznaczyłem taki przypadek. W tej sytuacji ryby są pokazywane na zielono- tak jak miękkie dno. To ryba przy dnie, choć nie duża co pokazał wąski stożek(cieniutka zielona linia).

d4.jpg.9111f3717be9ab74f005660104371edd.jpg

Na lodzie robię podobnie jak Buszmen- do nowej dziury wrzucam kilka białych robaków lub blaszkę i często nagle z nieruchomego i pustego dna podnoszą się ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
4 godziny temu, venom92 napisał:

Panowie chce kupić echo na ponton ale zależy mi na tym żebym nie musiał targać jeszcze akumulatora do zasilanie,stąd pomysł kupienia deepera,czy to dobry wybór na ponton??

Można, ale ja chyba wziąłbym klasyczną echosondę. Jest chyba wygodniejsza do używania na łodzi czy pontonie. Patrzenie na smartfona podczas pływania (gdzie go zamocować?), czas działania (na cały dzień pływania potrzebny byłby powerbank). A klasyczną sondę wkładasz do pokrowca łącznie z akumulatorem i nosisz na ramieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomek1 napisał:

Można, ale ja chyba wziąłbym klasyczną echosondę. Jest chyba wygodniejsza do używania na łodzi czy pontonie. Patrzenie na smartfona podczas pływania (gdzie go zamocować?), czas działania (na cały dzień pływania potrzebny byłby powerbank). A klasyczną sondę wkładasz do pokrowca łącznie z akumulatorem i nosisz na ramieniu.

Niby tak ale i tak mam power bank który w końcu by mi się do czegoś przydał,a gdybym musiał kupić do echo akumulator i pokrowiec na niego to znowu są koszta i sprzęt który zajmuje dodatkowe miejsce,mi byłoby wygodniej z deeperem ale pytanie jest bardziej o jej działanie,czy jest na równi z klasycznymi echosondami za te pieniądze 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Cześć, jestem posiadaczem Deeper Pro + od kilku dni, a w sumie to mój tata sobie go kupił, a że jest trochę na bakier z technologiami to poprosił mnie o pomoc. Wszystko działa bez żadnego problemu, mam tylko pytanie czy ktoś z Was używał programu Lakebook, podobno można wymieniać się danymi z Deepera. Ma ktoś taką wiedzę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Vall3ry napisał:

Cześć, jestem posiadaczem Deeper Pro + od kilku dni, a w sumie to mój tata sobie go kupił, a że jest trochę na bakier z technologiami to poprosił mnie o pomoc. Wszystko działa bez żadnego problemu, mam tylko pytanie czy ktoś z Was używał programu Lakebook, podobno można wymieniać się danymi z Deepera. Ma ktoś taką wiedzę ?

Lakebook to zbiór skanów przerzuconych z deepera do sieci. W historii na deeperze obok każdego skanu jest symbol chmurki. Naciskasz i transferujesz skan do sieci. Potem możesz przeglądać skany pogrupowane w ramach poszczególnych łowisk. Czy można się wymieniać--nie wiem, nie próbowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie, a zastosowanie do łódki zanętowej deepera jest dobrym pomysłem czy nie, jeżeli nie to poradźcie mi jaka sonda by się nadała w niewielkich kosztach (bo żona wymelduje z domu :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ramoz napisał:

Panowie, a zastosowanie do łódki zanętowej deepera jest dobrym pomysłem czy nie, jeżeli nie to poradźcie mi jaka sonda by się nadała w niewielkich kosztach (bo żona wymelduje z domu :D)

Kolega ciągnie deepera za łódką, ale dobrze byłoby wcześniej od kogoś pożyczyć i sprawdzić czy Twoją łódka nie zakłóca deepera. Gdzieś słyszałem, że jest takie ryzyko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Dla używających deepera podpowiem, że zamiast oryg. uchwytu na wędkę coś za ok 75 zeta proponuję rozejrzeć się za "uchwytem na smartfona do roweru". Z przyczyn oczywistych nie zamieszczę zdjęcia ani nazwy, ale dostaniecie to w sklepie rowerowym lub np mediaexpert, gdzie ja kupiłem. koszt ok 13 zeta. Oczywiście mowa o uchwycie smartfona na wędkę

Edytowane przez andrzej1962
dopisanie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć, jestem od kilku dni posiadaczem Deeper Chirp +. Mam pytanie nie mogę znaleźć w ustawieniach aby wyświetlała się odległość urządzenia telefonu od nadajnika. Jest głębokość jest temp. Pytanie 2 czy czesto Wam się zrywa połączenie tel. kilka razy się mi się zdarzyło nie wiem czy wina tel czy sondy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć. Zrywanie połączenia jest winą nowej aplikacji. Takie jest moje subiektywne zdanie na ten temat. Poprzednia aplikacja była ok. Nie wiem po co ją zmieniali. Miało być lepiej a jest tylko gorzej. Okrojona, pozbawiona pewnych funkcji, zrywa połączenie, zauważalne jest opóźnienie położenia łódki na mapie co nie pozwala na dokładne ustawienie łodzi np na spadzie albo górce. Niby dają poprawki apki ale nie wnoszą one  niczego szczególnego. Gdybym wiedział ze tak będzie, nigdy bym jej nie aktualizował do nowej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam , mam deepera od 4 , może więcej lat , jeszcze tą pierwszą wersje i potwierdzam to co napisał Buczo . Było dobrze

teraz jest padaczka , rwie , tnie , jakiś ten obraz rozmazany . Jest jeszcz taka sprawa , że zaczyna mi coraz krócej trzymać akumulatorek

i czy ktoś wie gdzie go wymienić ? Kto to obsługuje w polsce ? Jakiś serwis ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.