Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędka pod okonia do Drop Shota


szczecinianin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ciężko mi znaleźć jakieś aktualne informacje dotyczące wędki do metody Drop Shot pod okonia, czyli mniejszy ciężar wyrzutowy. Złapałem w zeszłym roku bakcyla na łowienie tą metodą i w tym roku chciałbym zaopatrzyć się w wędkę specjalnie pod nią. Jest w internecie dużo informacji dotyczących wędki na sandacza, ale nie pod okonia. 

Lowie na kanałach Odry z brzegu, ciężar wyrzutowy, który w zeszłym roku stosowałem to od 5 do 15g. Łowilem na zwykły spinning, a tutaj wiem, że potrzebny o akcji fast lub xfast. Czy ktoś ze swojej strony mógłby coś polecić? 

Z wyczytanych informacji znalazłem ciekawe propozycje, czy ktoś łowił lub łowi tymi wędkami? A może jakieś inne propozycje? 

 

Savage Gear Finezze Dropshot 233 5-20g

Dragon Millenium HD X-Fine  255 2-12g

Konger Equs Rapier 225 2-12g

Savage Gear Black Savage Drop Shot 223 2-12g

 

Najbardziej wydaje mi się słuszne Finezze, ale cena już jest niemała. Czekam na Wasze sugestie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

panie kolego też jestem neofitą w drop shocie ale w zeszłym sezonie dobrze sprawdziło mi się mikado hirameki 2.10 długości c.w. do 8 gr. co ciekawe optymalnie ciężarek 15 gr. był najlepszy ( kanał odry ) woda stojąca , wędka też dawała radę bez obawy o połamanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod DS mam Kongera Ultraspin 275 3-15 g i Mikado Hirameki 240 do 8g  opcjonalnie jak delikatny zestaw robię . 

Ktoś chyba nawet bolonką 5 metrową  łowił z tego co pamiętam. 

Najlepiej w sklepie złożyć wędkę z kołowrotkiem i poczuć ją w ręce. Wcale na wędce nie musi pisać że jest "Drop Shot" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam pomacać coś z nowego jaxona grey streama np 2,28 2-12g. Wiele nie ryzykujesz bo cena to 100 zł a praca blanku... Bardzo lekki i mały set przelotek przez co kij szybki ale nie pałowaty jak to z reguły ma miejsce w tej cenie. Na mnie zrobił spore wrażenie bo do tej pory za taka prace blanku trzeba było wyłożyć naprawdę dużo więcej.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miałem go w łapie. Bardzo mi sie podobał. Zreszta jak reszta tej serii. Uzbrojenie blanku w lekkiego seta przelotek coś a'la nowe fuji kr robi z niedrogich kijków ciekawe propozycje. Dla mnie ten 4-17 to jaziowo kleniowy killer a i okonia i bolka obskoczy. Zawsze celowałem w kije do około 18g bo przy odpowienio szybkim a przy tym giętkim blanku taki kij pozwala łowić większośc gatunków w naszych rzekach. Obecnie uzywam pstragowego dragona o cw 3-18g na oryginalnym secie fuji i kij jest dla mnie miazga a ten jaxon go poprostu  przypomina. Jasne, ze inna klasa wykończenia ale 4x tańszy... Gdybym dzisiaj zaczybał przygode ze spiningiem i miałoby  być stosunkowo tanio to byłby ten 4-17g 240 i drugi na sandała 8-30g dł. 210. Do tego ryobi ecysima 3 tysiące i w zasadzie masz co trzeba zeby poszaleć na odrze i jej dopływach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie wędki na klenia, jazia, sandacza mam. Chodzi mi o coś co posłuży mi pare lat, a kasa nie gra jakieś wielkiej roli. 

Ogladalem tez propozycje sprzedawcy u mnie w sklepie Mikado Sicario 238 do 15g. Czy ktoś miał przyjemność z ta wedka? Co sądzicie o niej do drop shota? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Lowie na kanałach Odry z brzegu, ciężar wyrzutowy, który w zeszłym roku stosowałem to od 5 do 15g. Łowilem na zwykły spinning, a tutaj wiem, że potrzebny o akcji fast lub xfast.

Nie rozumiem tego zdania? Co to znaczy zwykły spining? Albo inaczej... Czym zwykły spinning różni się od spinningu xfast? Czy kij x fast nie jest zwykłym spinningiem? Jeżeli masz kija na jazia i klenia  to masz kija do drop shota albo masz złego kija na jazia i klenia. Chyba, że do dropa szukasz stricte okoniową szpadę do 7g. Na ds mozna łowic nie tylko okonie.

 Nie chce mi sie rozpisywac ale widze, że się nie obejdzie. Mam rozumieć, ze pomijamy zupełnie wklejanki i koncentrujemy sie na full węglu :) No to tak: Kije fast czy tym bardziej xfast miewają  jedną wredną cechę - bywaja pałowate o akcji szczytowej, co bardzo pomaga przy zacięciu, zwłaszcza ryb o twardym pysku, natomiast jest katastrofą przy ich holu. Mniej to przeszkadza przy sandaczu który na brzeg wyjeżdża jak szmata a odwdzięcza się przy jego zacięciu bo ma bardzo twardy pysk. Do tego szybkim kijem agresywniej podbijamy przynęty a jak łowimy sandacza na gume chyba każdy wie. Niestety okoń to całkowite przeciwieństwo - bardzo delikatny pysk, jest stosunkowo waleczny i lubi spadać na pałowatych kijach. Jedyną cechą wspólną z sandałem jest podbicie gumki i tu również odwdzięczy się szybszy kij - czy to w ds czy zwykłym podbijaniu. I dochodzimy do sedna sprawy - szukamy szybkiego kija o głebokim ugieciu. Niestety te dwa parametry bardzo sie wzajemnie nie lubią i bywają trudne w połączeniu - nawet nie tyle trudne co kosztowne.  Nie chce sie rozpisywać o rodzajach wegla na blanki i sposobach ich zbrojenia bo to epos moża spłodzić a i tak nie wyjasnić wszystkiego - poza tym wiekszośc jest na sieci. Dla nas wazne jest aby zapamiętać, że jednym z ważniejszych wydarzeń w tej dziedzinie w ostatnich latach jest nowa koncepcja zbrojenia blanków serwowana przez fuji. Bez wdawania sie w jakies zagmatwane szczegóły polega ona na zmianie dotychczasowego długiego stożka przelotek na stromy stozek złozony z 3 przelotek oraz malutki tunel przez reszte blanku. Jednymi z ważniejszych zalet nowej koncepcji jest - zmniejszenie wagi setu przelotek pomimo, iz jest ich wiecej. Reszte zalet i wad można doczytac na sieci i nie bedę ich tu wymieniał. Jakie znaczenie ma waga przelotek? Polecam udać się do wędkoroba i wziąć do ręki blank nie uzbrojony oraz taki sam blank z wklejonymi przelotkami i sobie obydwoma pomachać. Wtedy zrozumiecie co znaczy waga przelotek i dlaczego ludzie płacą po 400 zł za set najlżejszych przelotek tytanowych. Oczywiście waga przelotek ma tym większe znaczenie im delikatniejszego kija zbroimy - na ciężka pałę, jeden gram w tą, czy tamtą, nie będzie miał żadnego wpływu ale na kij light a tym bardziej ultralight bedzie miał ogromną. Dlatego kazdy szanujacy sie producent w lekkich kijach zareagował i ma w ofercie tak zbrojone patyki. I na nie trzeba patrzeć kupujac dzisiaj kij. Oczywiscie set fuji, nawet najtańszych, to odczuwalny wydatek ale inne firmy juz reaguja - chocby wspomniany tu jaxon grey stream. 

Zapamiętujemy  - im lżejszy set przelotek tym szybszy kij przy tym samym ugięciu pod rybą. 

Na tej koncepcji zyskaja też - a moze przede wszystkim tańsze blanki. Dlatego na dzisiaj w klasie od ultralight  do lekkich mediumów kupujemy kije zbrojone tylko i wyłącznie wg tej koncepcji - chyba, że zamierzamy łowic przy niskich temperaturach to tak małe przelotki nam będą zamarzać i trzeba szukać innych rozwiązań.

Dlatego Szczecinianinie idziesz do sklepu i patrzysz który patyk jest tak zbrojony i wybierasz - jak chcesz xfasta o głebokim ugieciu to niestety mam złe wiesci - kombinowane blanki z wysokimi modułami oraz set przelotek fuji tytanowych... popatrz sobie na ceny nowych st croix :)  Jak taniej to alconity i spory wybór - sam posiadam dragona tak zbrojonego  - szybki kij o sporym ugięciu -  w zasadzie do wszystkiego chodź cw 3-18 celuje go w przedział pstragowo jaziowo kleniowy. Z pewnoscia nada sie do dropa okoniowego tylko na ciezsze gumki - tym samym obskoczy sandacza. 

Musisz sobie odpowiedziec co zamierasz głównie łowić - jeżeli targetem jest tylko i wyłacznie okoń to idziesz do sklepu po szpadę do 7 czy 9g zbrojoną wg nowej koncepcji  - najlepiej w tytany, jak mniej kasy alconity a jak cąłkiem mało to jakas podróba koncepcji np jaxon.

Nie ma znaczenia czy ds czy zwykłe podbijanie bo wymogi do obu technik sa takie same. 

Jak zamierasz oprócz okonia zarzucić za czymś mocniejszym to zwiększasz cw ale niestety kosztem najdelikatniejszych brań okonia... I tyle w temacie.

 

 

 

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś specjalistą nie jestem, ale DS bardzo lubię i miałem w ręce dwie wędki dedykowane do tej metody.

Pierwsza to wersja budżetowa Mikado Specjalized 4-22gr, 220cm. Jak większość kijków do DS ma pustą szczytówkę i jest bardzo elektryczny, typowy x-fast. Fajnie zrobili nadając szczytówce jaskrawy kolor. Uchwyt kołowrotka Fuji TVS (czyli taki jak np. w Favourite Impulse, tylko niestety z plastikową śrubą dokręcającą, ale trzyma ok), więc jest bezpośredni kontakt z blankiem, co też jest przydatne. Generalnie polecam na start z tą metodą, jeżeli ktoś nie ma ochoty wydawać sporej kasy. Dodatkowo Mikado bardzo szybko wymieniło złamaną szczytówkę, więc z serwisem bardzo przyzwoicie.

Kolejnym jest Gunki Concept Street Fishing Drop Shot (S240L) - 0,5-7gr. 268cm. Dla mnie wędka jest genialna. Podobnie pusta szczytówka i uchwyt gwarantujący kontakt z blankiem. Nie raz zdarzyło mi się, że zacinałem bo haczyk został dotknięty przez płynący wierzbowy liść. Także czułość kosmiczna. Czym się wyróżnia ta wędka, co mnie urzekło i nie jest typowe dla innych wędek dedykowanych do DS? Przede wszystkim akcja nie jest x-fast. Kijek ugina się progresywnie pod obciążeniem aż po samą rękojeść. Amortyzował mi idealnie klenie (raczej nie łowione na DS) i mniejsze szczupaki (bardzo częste przy DS), przy czym nie odczuwałem jakiegokolwiek dyskomfortu przy zacinaniu. Klenik 50cm na leciutkim zestawie nie był problemem. Największa ryba wyholowana tym kijem to szczupak około 70cm i nie był to długi hol. Szczerze mówiąc, to nie jestem przekonany czy akcja x-fast jest rzeczywiście konieczna przy DS na okonie. Raczej chodzi o przenoszenie drgań i sygnalizację na szczytówce, ale ugięcie samego kija nawet fajnie jak jest głębsze niż szczytowe. Kij jest długi i ładuje się dobrze od 1gr. co otwiera przed nim możliwości do innych technik, jak np. smużaki (na cienkiej plecionce bardzo fajne zasięgi rzutu), małe woblery i obrotówki 0-2 (3 na spokojnej wodzie też jest ok.) Świetnie czuć pracę małych obrotówek, co pozwala je maksymalnie wolno prowadzić (czasem przydatne zimą). Fajnie wyprofilowali uchwyt - przy łowieniu w kanałach wzdłuż brzegu można wędkę trzymać jak pistolet, co daje ogromną czułość przy DS. Zdarzało mi się też używać tej wędki jako mikro gruntówki :) - na szczytówce widać nawet delikatne skubnięcie. Też przyjemnie prowadzi się tym boczny trok, uzyskując dalekie rzuty przy naprawdę małym ciężarku.

Edit: No i @FullWengjel potwierdza moje wątpliwości co do x-fast (pisaliśmy posty jednocześnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety szybkosci i ugiecia nie rozłaczymy całkowicie - nawet w najlepszych wedkach xfast bedzie troche pałowaty o akcji szczytowej. Nie lubie pałowatych wedek oprócz typowej sandaczówki. Na okonia xfast, zwłaszcza jakis tani, to kompletna katastrofa. Kumpel ma kongera sealiona czy jakos tak do 12g - xfast, niby nowa koncepcja fuji i chyba na alconitach a pała taka...  Podbija sie wszystko na tym super ale wyholować coś mniejszego...

Nie znam tego mikado sicario ale jezeli jest nowe fuji kr na alconitach przy akcji jako fast to pewnie mozna smiało brać. Podobnie chyba jest konger streeto który mi sie podobał w tym przedziale cenowym. 

Edytowane przez FullWengjel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FullWengjel Właśnie to zauważyłem porównując wspomniane wyżej wędki, teoretycznie obie dedykowane do DS.

Mikado pod kątem tej metody ma świetną czułość, sygnalizację i przenoszenie drgań. Niestety, tak jak piszesz, jest zbyt sztywny jak dla mnie. 

Gunki natomiast amortyzuje pięknie. To jeszcze lepiej czuć na kleniach, gdzie zdarzało mi się już wielokrotnie doholować rybę zaciętą delikatnie za błonę w pysku. I rzeczywiście Gunki, o którym piszę jest na przelotkach KR concept. Jest jeszcze wersja z pełną węglową szczytówką, ale ta jest sztywniejsza i już mi nie leżała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.