Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kilka pytań od amatora gruntówek


thetresko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry wszystkim.

Na wstępie pragnę się przywitać i powiadomić, że jest to mój pierwszy temat na tym forum i jeśli popełnię jakiś błąd - z góry przepraszam.

 

Mam kilka pytań odnośnie łapania na grunt.

 

Łapię na koszyczek zanętowy z rurką antysplątaniową. Na normalny hak miałem brania, od kilku tygodni złapałem może z 10 ryb. Wszystko na normalnie zawiązany hak. Ostatnio znalazłem w internecie poradnik jak zawiązać hak z włosem. Od tego momentu nie mam żadnego brania. Czy np. złe założenie przynęty na hak może mieć aż tak duży wpływ na łapanie, że nie mam żadnych brań?

Jak dobrze założyć przynętę na włos, żeby nie pękała? Czy jeśli np. dumbels pęknie to mogę go ścisnąć w rękach na włosie?

Jak dobrze ulokować żyłkę na wodzie? Powinna być napięta do samej szczytówki, czy leżeć na wodzie? Mam sygnalizator dźwiękowy oraz tzw. policjanta. Jak ulokować żyłkę w obu przypadkach?

Czy normalna zanęta np. na leszcza sprawdzi się w koszyczku, czy musi być pellet 2mm? Bo jak ostatnio na nocce spotkałem dość doświadczonego wędkarza to mówił, że nie ma sensu ładować do koszyczka zanęty, lepiej pellet. 

Jakies smaki pelletów używać w określonych porach roku? Czy to ma jakieś znaczenie?

Mogę łapać na samego pop-upa? Czy do pop-upa trzeba założyć dodatkową przynętę, jak np. pellet czy dumbels?

Jakie dodatki dodawać do zanęty? 
 

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Jeśli coś jeszcze się pojawi - będę się odzywał. Teraz idę dalej przeglądać forum

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Cześć

A więc tak.Po pierwsze nie łapać a ŁOWIĆ. łapać to można koniki polne na łące albo motyle  ;) .

 

1 .Nie wiem czy dobrze zrozumiałem próbujesz na haczyk założyć przynętę???

Przy metodzie włosowej zakłada się przynętę na włos.

2. przynęta nie powinna pękać, najlepiej zaopatrz się w wiertełko do kulek i nawierć przynętę ,dopiero potem przez powstały otworek przeciągasz włos i stopujesz przynętę stoperem.

Przynętę (najczęściej pellet) można nakładać na gumki.

poczytaj sobie ten artykuł    http://www.leszcz.pl/metoda.php?id=440

3.żyłka zawsze powinna być napięta .nie powinna leżeć na wodzie ani  stanowić łuku.

4.normalna zanęta leszczowa   może być , może być też pellet tyle że jasny.

można łowić na samą zanętę , można zmieszać z nawilżonym pelletem (to bardziej na Metode)

5.Smaki pelletów nie mają związku z porą roku.

6. Możesz łowić na samego pop upa.Ale można dodać jeszcze pellet,kulkę i łowić na tzw bałwanka

7.Co do dodatków do zanęt to jest tego cała masa.

Począwszy od dodatków w proszku które dodajesz do suchej zanęty np konopie mielone,coco belge, copro melassa itd http://www.zpw.pl/dodatki-zanetowe/

Można dodawać też atraktorów zanętowych  http://lowisko.net/atraktory-wedkarskkie.html

Można do wody którą rozrabiasz  zanętę dodać odrobinę malasy w płynie lub innego dodatku płynnego. http://lowisko.net/atraktory-w-plynie,122.html

I wreszcie można dodać nawilżonego pelletu lub kukurydzy z puszki ale też np robaków białych ,pinki czy siekanych robaków czerwonych.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Nigdy nie zwracałem uwagi na to jak nazywam wędkowanie, ale jeśli to błąd - poprawię się.

Kiedy miałem założony hak bez włosa - zakładałem przynętę na hak. Kiedy zawiązałem hak z włosem zakładałem przynętę na włos. 

Mam jeszcze jedno pytanie - jakich metod połowu stosować w momencie, kiedy dno jest mocno zazielenione? Chodzi mi o te "krzaczki", a nie "kapelony", które wystają na powierzchnię. 

Czy do połowu gruntowego wystarczy najzwyklejsza wędka teleskopowa? Ta rozkładana? 

Czy mogę założyć gotowy przepon z włosem na zwykłą żyłkę 0,22mm, czy muszę założyć plecionkę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zarośniętym dnie łów na przynętę pływającą ,przynęta powinna znajdować sią kilka cm nad roślinnością.

Możesz użyć wędki teleskopowej na grunt ale musi mieć odpowiednie CW (czyli ciężar wyrzutu) tak dobrany aby ciężar zestawu (koszyka razem z zanętą)nie przekraczał cw wędki.Przykładowo używasz koszyka 30 g +Około 20-30 g zanęty czyli wędka powinna mieć ponad 60 gram wyrzutu.
 

Tak możesz założyć przypon z włosem na żyłkę nie musisz kupować plecionki.

A jaki masz ten PRZYPON ? tzn na jakiej żyłce związany? jaka wielkość haka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędka  cw 25 gram to bardziej na spławik ,nawet pickery- lekkie gruntówki do łowienia lekkimi koszykami mają cw większe. Czy na pewno pisze cw do 25 gram?

często wędki maję podany zakres cw np od 25 dp 60 g.

Ja najdelikatniejszą wędkę jaką mam to cw 45  używam koszyków 20g max 30g.

Co do przyponu to wydaje mi się że haczyk nr 4 jest za duży .

Jakie ryby łowisz??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jestem teraz w pracy w Anglii i nawet nie mam jak tego sprawdzic niestety. Wydaje mi sie jednak, ze cw to 25.

Lowie glownie liny, leszcze, czasem plocie, jazie. Nie udalo mi sie zlapac zadnego karpia, amura czy jesiotra, choc wiem, ze na wodach, na ktorych lowie one wystepuja.

Po powrocie do Polski pomysle nad inna wedka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.