Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

zestaw na method feeder


kamill

Rekomendowane odpowiedzi

witam.  Chciałbym zacząć łowić na method feeder. Jaki kij wybrać oraz jaki kołowrotek i inne potrzebne rzeczy do tej metody? Bedę łowić karpie do 7 kg. 

Preferuje plecionkę. Fajnie by było jakby dość daleko się rzucało.  Ze względu na to iż na ryby jeżdżę rowerem szukam wędki teleskopowej. Chciałbym się zmieścić w budżecie 200-250 zł za cały zestaw. Dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Przedział cenowy mocno Cię ogranicza w wyborze. Wędka teleskopowa w takiej sytuacji to będzie jaxon albo konger. Wystarczy w allegro wpisać "tele feeder" i zobaczysz w czym możesz wybierać. Ale wszystko to mniej więcej to samo w tej półce 70-80zł. Szukaj 3,6m z wyrzutem około 80g. W transporcie takie kije mogą mieć około 1,0m długości, gdzie np. składana wędka mikado uv method 3,5m ma długość transportową 1,23m. 

Kołowrotek to pewna dowolność, bo do metody nie musisz mieć jakiejś dedykowanej konstrukcji. Tutaj bym jednak poszukiwał czegoś za około 150zł z dobrą opinią, np. ryobi ecusima. Ważne, żeby miał wygodny klips (w metodzie ważniejsza jest powtarzalność rzutu niż bardzo daleki zasięg). Rozmiar polecałbym 4000. Sam łowię na 3000, używając kołowrotków zakupionych do innych celów i dają radę. Jednak jak musiałem ostatnio założyć grubsze żyłki, ze względu na obecność dużych ryb w łowisku, to już trochę tej pojemności na szpuli brakowało. Jeżeli chcesz coś z wolnym biegiem, to może zerknij na okumę ceymar. Ja osobiście wolę wędek pilnować i przeżywać emocje gdy są porywane przez karpie :)

Branie karpi, nawet niewielkich, są bardzo dynamiczne (odjazd). Fajnie mieć dobre podpórki, bo karpik potrafi ostro wyrwać wędkę. W metodzie zazwyczaj łowisz na małe haczyki, a "samo zacięcie" nie zawsze jest bardzo mocne. Dlatego ważna jest amortyzacja w czasie holu. Precyzyjny hamulec, progresywne ugięcie wędki i rozciągliwość żyłki. Plecionka jest słabym wyborem do metody. Mały karp na sztywnym zestawie ma duże szanse skończyć z podciętym gardłem a nawet brzuchem. Czasem używam plecionki (na duże karpie i amury w pobliżu zaczepów), ale wtedy hamulec mam mocno odkręcony a moje kije zdecydowanie lepiej amortyzują niż jakikolwiek teleskop.

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej dzięki za odpowiedz. Łowiłem już karpie na grunt wiec wiem jak mocno ciągną i nie raz moja wędka była bliska wpadnięciu do wody.

A jakie haczyki polecasz mam na myśli rozmiar?  i jakie podajniki ( firma i waga)  czy ma to duze znaczenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajniki zazwyczaj występują w trzech rozmiarach s, l, xl. Czasem opisane jest to numeracją. Poza rozmiarem mają jeszcze wagę. Ja zazwyczaj używam 20g. Najmniejszy rozmiar wczesną wiosną, resztę sezonu w rozmiarze l. Xl używam z sygnalizatorem i na karpiówce. Wtedy biorę koszyk 50g. Wtedy używam większych peletów a czasem kulki w pva. Kupując podajniki zwróć uwagę na jakość wykonania. Np. Jaxon to tragedia, przewleczenie żyłki wymaga gimnastyki. Ja bardzo lubię mikado aperio. Brak żeber minimalizuje szansę na splątanie przyponu. Łącznikiem jest krętlik, co wydaje mi się lepsze niż plastikowe szybkozłączki. Z budżetowych mikado wypada bardzo dobrze. 

Haczyki dobierasz do przynęty, tak samo jak rodzaj włosa. Ja kupuję gotowe przypony bo nie zrywa się tak często. Najczęściej haczyk 12 z włosem z gumką. Gumka jest super do dumbellsów a i przez pelet czy kulkę przeciągniesz igłą. Stoperem w takiej sytuacji najczęściej w moim wypadku jest łodyga jakiegoś listka. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze przynęty i zanęty. 

Z zanęt najlepiej mi w tym roku chodziły pelety w mdławych smakach o jasnym kolorze - scopex to pdstawa, ale warto mieć wanilię i orzech tygrysi. Oprócz jasnych zawsze mam pod ręką czarnego i czerwonego halibuta. Mieszając je z jasnymi, mogę decydować o docelowym kolorze "tortu". Wisienką na nim jest przynęta. Tu zazwyczaj stosuję dumbellsy. Najlepsze są typu wafters lub tonące. Pop up bardzo rzadko mi się sprawdzały, bo generalnie rozwalają ideę metody. Wafters jest o tyle fajne, że dobrze wyważone haczykiem bywają zassane nawet gdy zainteresowanie ryby wzbudził tylko pelet zanętowy. W arsenale mam trzy produkty w użyciu, a reszta leży do dalszych testów. Skuteczne w tym roku były: ringers 11mm pomarańcza czekolada oraz the jucie dubbells od bait techa. Ale killerem i skutecznym testerem nowych łowisk był 7mm tutti frutti od mach pro. Te ziarenka są genialne. 

Poza wymienionymi dumbbellsami warto mieć pelet haczykowy halibuta, kukurydzę, robaczki. Nie ma co przesadzać z wyborem. Ale szukanie smaku pod swoje łowisko to super zabawa. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Tania wędka (czyli tanie, złej jakości przelotki) i plecionka to raczej złe połączenie.

ja bym raczej poszedł na kompromis i  poszedł w stronę 3 składów dł 330 cm.

Różnica w długości transportowej niewielka (Tele ok 90 cm -3 skład 115) a masz dużo większe możliwości.

Ja mam feedery mikado https://sklepdrapieznik.pl/sklep/mikado/26855-mikado-shinju-feeder-330-100g.html

W sumie jak za cenę 0k 80 zł to może być ale jak trochę dołożysz to za 155 masz lepszy patyk

https://sklepdrapieznik.pl/sklep/mikado/20832-mikado-x-plode-method-feeder-350-120g.html

Kołowrotek polecam coś z okumy .

Ja mam taki https://sklepdrapieznik.pl/sklep/okuma/21571-okuma-carbonite-match-baitfeeder-40.html

wg mnie zupełnie wystarczy

Na kołowrotek żyłka 0,25 mm

Plecionki nie ma sensu stosować do metody.

Co do podajników to polecam  mikado Doglas w wersji L- Large .Wielkościowo są wg mnie idealne występują w gramaturze 20 ,30 ,40 ,50 ,60 ,70 ,80 gram.Podajniki Drennana (też mam w wersji Large)  wielkościowo są podobne (pasują te same foremki) występują w wadze 15 ,25 ,35 ,45 gram

 Ja używam podajników mikado od 20 do 40 gram

co do zanęty to łowię na miks 50/50

Pellet coppens + zanęta własnej produkcji na bazie pelletu https://sklepdrapieznik.pl/sklep/pellety-na-wage-skretting-aller-aqua-coppens/20714-pellet-coppens-premium-carp-1kg-3mm.html

Tu masz filmik jak taki pellet przygotować

Przynęty pellety ,kulki ,dumbelsy 6-12 mm

mi najlepiej właśnie popupy dumbelsy sie sprawdzają. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.