Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Pontony


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się nad zakupem tego pontonu

http://allegro.pl/ponton-elling-n-270-gwarancja-7-lat-gratisy-i4366082799.html - głównie do wywózek zestawów oraz spinningowania jesienią.

Jednak mam ku niemu pewne obiekcje, według mnie siedziska są zbyt oddalone od miejsca łączenia wioseł z pontonem i wydaje mi się, że czynność wiosłowania będzie niekomfortowa.

Ma ktoś może taki ponton, lub podobny i jest w stanie mi odpowiedzieć? Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 834
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

siema mam kolibri 280 to prawie to samo masz racje wioslowanie nie komfortowe ja wywalilem te laweczki, klade deski na burcie normalnie dasz rade plywac tylko siedzac przy czesci dziobowej bo tak obijasz sobie kolanka. Jak masz zamiar lowic we 2 osoby kup minimum 3m dla mnie samego 2.8m wsam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć,

Coraz więcej ludzi kupuje ten model ze względu na cenę, długą gwarancję i gratisy. Kupiłem i ja.

Zważona waga pontonu 21,5 kg o ile dobrze pamiętam to waga bez pawęży (pawęż 1,5kg ).

Grubość pontonu podawana przez sprzedawcę to 0,9 mm. W rzeczywistości to 0,65 mm (dwie warstwy 1,3 mm). Mierzone na pontonie jak i materiale łatki. Mogę wrzucić zdjęcia z mierzenia jak ktoś nie wierzy.

Grubość powłoki jest ważnym czynnikiem przy wyborze i sprzedawca nie powinien mijać się z prawdą!

Ilość warstw cyt:” 5-cio warstwowy wzmacniany siatką poliestrową”. Patrząc z boku na materiał łatki ja widzę 3 warstwy materiału tj. PCV, siatka, PCV. Nawet po zeskrobaniu skalpelem wciąż widzę tylko 3 warstwy. Prawdopodobnie sprzedawca liczy dwie warstwy kleju łączącego materiały jako warstwy i wychodzi mu 5 warstw. Wnioskuję tak na podstawie opisu pontonu Kolibri, który moim zdaniem jest identyczny. Cyt z Kolibri: „Materiał to warstwa tkaniny syntetycznej z dwustronnym pokryciem polyvinylem chlorydu powiązanych ze sobą za pomocą specjalnego płynu adhezyjnego. Warstwa PVC zabezpiecza przed przeniknięciem powietrza przez materiał.”

Z marketingowego punktu widzenia lepiej brzmi 5 warstw niż 3 sklejone warstwy :)

Obciążenie dopuszczalne. Sprzedawca podaje 240 kg (jak Kolibri) a na tabliczce na pontonie widnieje 220 kg

Długość wioseł: rozłożone 150 cm, złożone 95,5 cm (standardowe do pontonów) długość jak dla mnie dobra.

Worek na ponton posiada szelki do noszenia jak plecak, jest bardzo lekki. Niestety materiał z jakiego jest wykonany nie budzi zaufania. Z podobnego lub nawet takiego samego miałem krzesełko trójnogie z browaru Królewskie bodajże. Bardzo szybko się porwało. Worek ma już małe rozdarcia. Przy próbie zarzucenia na plecy usłyszałem jak strzelają nitki od szelki. Jeszcze się nie urwała, ale trzeba zszyć. Worek ważna rzecz, bo jak się rozleci nad wodą podczas przenoszenia to duży problem. Nowy sporo kosztuje ok. 100 zł z przesyłką.

Kupiłem z myślą o pływaniu o wiosłach na Bugu pod prąd :)

I teraz najważniejsze czyli brak regulacji położenia ławek.

Odległość krawędzi przedniej ławki od duk to 46 cm a tylnej ławki to 50 cm. Przy tych wymiarach wszystko zależy ile wzrostu ma wiosłujący. Poniżej 170 cm wzrostu siedzi się na krawędzi ławki. By mieć możliwość dużego zakresu pracy wioseł, co jest konieczne przy walce z prądem i trzeba się nieco pochylać do przodu. Poza tym przy takiej walce trzeba mieć wyprostowane plecy by potem nie narzekać na ból.

Po dniu takiego wędkowania trzeba przyznać że czuć plecy. Poza tym, ławkę trzeba wyłożyć czymś miękkim bo czuć też cztery litery i przydało by się oparcie na plecy. Ogólnie mówiąc na pontonie nie wiadomo co zrobić z nogami, by nie zaczepiać wiosłami o nie. Trzeba siedzieć albo rozkrokiem lub nogi wyprostowane wyciągnięte. Przy pierwszym rozwiązaniu przeszkadzają kolana, przy drugim nie ma możliwości trzymania pleców prosto. Gdyby można przesunąć ławkę do przodu o jej szerokość wówczas było by znacznie lepiej ale kosztem miejsca dla ewentualnego pasażera. Pasażer musiał by trzymać swoje nogi między naszymi :). Producent poszedł na kompromis między zasięgiem do wioseł a miejscem.

Czy położenie deski na burach rozwiąże problem zasięgu do wioseł? Przy próbie na sucho wciąż pozostaje problem zahaczania wiosłami o kolana.

Usiadłem więc na podłodze i oparłem się plecami o kant ławki. Zalety to dobry zasięg do wioseł i oparcie na plecy, nie ma problemów z nogami. Wady, to że jest o jakieś 10 cm za nisko (trzeba jakieś siedzisko), zimno i twardo w d., trzeba wyłożyć rant ławki pianką do ocieplania rur by nie wbijała się w plecy lub wymyśleć jakieś oparcie. Przy siedzeniu na podłodze słaba widoczność w kierunku płynięcia. Oglądanie się co chwilę jest bardzo ważne nawet przy siedzeniu na ławce.

Przy pływaniu na wodach stojących te problemy nie wydają się aż tak uciążliwe, bo nie wkłada się tyle wysiłku by płynąć.

Moim zdaniem by mieć dobry zasięg do wioseł z ławki, na tym pontonie, trzeba mieć co najmniej 185 cm wzrostu.

PS.

Raczej nie obędzie się bez dwóch ciężarków bo wkurzające jest kręcenie się pontonu.

Uwolnienie przynęty z zaczepu wcale nie jest łatwe i nie zawsze udaje się uwolnić.

Co jakiś czas trzeba dobić do brzegu i rozprostować kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam!

Rozważam kupno pontonu z podłogą typu air-mata. Czy ktoś miał doczynienia z tego typu podłogą? Warto sobie tym zawracać głowę czy lepiej pójść w zwykłą sztywną podłogę? Podłoga dmuchana znacząco zmniejsza wagę pontonu, a wiadomo ze dosyć ciężko samemu się woduje ponton zwłaszcza w miejscach z wyższymi burtami, a także łatwiejszy transport nie mając przyczepy. Jednak jak z jej wytrzymałością? Na różne przetarcia, przebicia czy inne uszkodzenia od przynęt, czy chociażby krawędzi akumulatora? Jak jest ze stabilnością pływając tym na rzece a jak na jeziorze? No ogólnie wszystkie wrażenia. Każda opinia będzie pomocna w wyborze.

Z góry dziękuję za porady.

Np. coś takiego jak ponton "Wild Lake Group CD 320 Airmat"

http://www.pontonik.pl/profesjonalne-pontony-sportowe-motorowe/wild-lake-group-cd-320-airmat-podloga-airmat.html

lub

ponton "NordBoat RXK 310 Air" (ten bez kila, a wiadomo że raczej lepiej z kilem)

http://www.ekajak.com/sklep/ponton-nordboat-rxk-310-air-p-199.html

lub Ponton "Voyager CD 330 AM z podłogą typu Airmat 3 komory+1+kil"

http://www.sonarsklep.pl/ponton-cd-330-am-airmata-3-komory-kil-voyager-marine-p-1374.html

Linki wkleiłem przypadkowe, może być gdzieś taniej a może być i drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga dmuchana wytrzymuje z reguły ewentualne przetarcia z góry. Bardziej jest narażona na uszkodzenia z dołu. Troche pływam i jeszcze nie przetarłem komór pontonu z dołu a podłoge już kilka razy. Dzisiaj dodatkowo zabezpieczam góre podłogi położoną na niej karimatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Cześć, ja od 5 lat mam ponton ze sztywną, drewnianą podłogą o dł. 3,20m ( 2 worki po ok 30kg)

Przypominam sobie, że kupując go też mocno zwracałem uwagę na ciężar. Nie kupiłem jednak airmaty ponieważ lubi się przecierać, jest wrażliwa na przebicia a oprócz tego ponton z airmatą nie jest tak sztywny jak z podłogą twardą - chodzi o stabilne stanie przy łowieniu i pokonywanie fal. Wiem, bo pływałem gościnnie na pontonie właśnie z dmuchaną podłogą i mam porównanie.

Jest jeden plus niewątpliwy: zakładanie podłogi w zimne dni ( 0stC i poniżej). Wkładanie do zmarzniętego pontonu sztywnej podłogi jest nie lada wyzwaniem a dmuchana po prostu wchodzi lepiej.

Reasumując moim zdaniem lepsza jest podłoga sztywna

Co do slipowania - cóż ja na to znalazłem sposób w postaci kółek. Dodatkowy koszt ok 200zł ale od czasu kiedy je zamontowałem sam moje 60kg wrzucam na wodę i z niej wyjmuję. Bardzo z resztą doceniłem koła będąc niedawno nad Soliną, która zjechała z poziomem wody ok 10m. Gdyby nie koła miałbym duży kłopot.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w wyborze

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam.

Zastanawiam się nad zakupem mojego pierwszego pontonu na ryby. Nie jestem jakimś wytrawnym wędkarzem, kilka razy maks kilkanaście do roku wypraw - dodam, że jeszcze nigdy nie łowiłem z pontonu. Głównie spining, czasami może jakiś spławik. Łowić bym chciał na kanalach Odry, rzadziej na jeziorach.

Dostałem propozycję od przyjaciela na kupno tego pontonu https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/lodzie-i-mariny/lodzie-i-silniki/lodzie-gumowe/ponton-650389/

On ze względów zdrowotnych nie może, a nie ma co stać, używany raptem RAZ, a sprzedać chce za pół ceny.

Przypatrując się mu, to brak ławeczki na początku mnie zniechęcił, a następnie podłoga jest dmuchana, nie ma żadnej nakładki i stoi się nie przyjemnie. No mnie zniechęciło do kupna tego pontonu, choć cena naprawdę atrakcyjna.

Idąc dalej poszukiwaniami w internecie natrafiłem na kilka stron z pontonami. Oczywiście najpierw przeglądając to forum i Wasze opinie.

Jedna z ciekawszych ofert, którą znalazłem, czy ktoś używa tej firmy i czy ktoś kupował z tej strony, jak to wygląda z kupnem?

http://pontony-bark.pl/pontony-motorowe-bark-pvc/bark-bt-310.html

Następnie polecanej firmy przez Was Kolibri, ceny już  zdecydowanie większe. A jak z kupnem na tej stronie, czy ktoś może już kupował, słyszał?

http://www.pontony.net.pl/kolibri_motorowe.php

 

Znalazłem jeszcze kilka innych firm, ale ceny niestety mnie przerastają.

Oprócz tego czy może mi ktoś wytłumaczyć różnice na temat tych podłóg - listwowa, sztywną, dmuchany kil (wiem, że dla Was to pewnie będzie śmieszne)

 

Czekam na Wasze opinie, sugestie, a może coś innego mi polecicie.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Masz kilka rodzajów podłóg, sam materiał taki jak boje, airmata, żebrowana(deski na podłodze z przerwami ok 10-15cm), pełna sztywna podłoga (elementy podłogi są spinane po bokach specjalnym profilem i tworzą całą sztywna podłogę), przy sztywnej podłodze masz pompowany kil czyli dno pontonu wygląda tak jak łódka, przez to lepiej pływa się na silniku, ponton jest mniej podatny na skręcanie i podmuchy wiatru. Osobiście będę polecać te ze sztywną podłogą i kilem, warto odłożyć więcej kasy i kupić właśnie taki. Oczywiście te z żebrowaną podłogą też dają radę no i są sporo lżejsze od tych z pełną podłogą. Sam od 5 lat jestem posiadaczem pro marine forsage 320, super sprzęt, razem z kilem mam 5 komór, nawet gdy zejdzie powietrze z tylnej komory bez obaw można dopłynąć do brzegu i naprawić usterkę, przy 3 komorach jest już różnie a szkoda żeby jakiś sprzęt poszedł pod wodę. Na silniku elektrycznym pływa się bardzo przyjemnie, w tym roku mam w planach zakup spaliniaka 4-6KM. Jedyny jego minus to waga, ja dorobiłem sobie kółka do wodowania a jak bede mieć trochę czasu na warsztacie to chcę zrobić składany wózek slipowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.