Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

bolenie we Wrocławiu


gryzon

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam trochę dziwne pytanieB) gdzie na mirjskimiejskim odcinku poszukać bolenia. Niby wiem w jakich miejscach ale jakos mi to nie wychodzi. Może zechciał by sie ktoś podzielić odcinkiem na ktorym na pewno jest (może być nq priv), a przynajmniej moze nauczę sie go złowić.  Bo jako przyłów to coś sie trafi ale aby celowo go łowić to mi nie wychodzi.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
W dniu 2.11.2018 o 10:20, gryzon napisał:

 Bo jako przyłów to coś sie trafi ale aby celowo go łowić to mi nie wychodzi.pozdrawiam

Podejrzewam w tym problem, że nie nastawiasz się celowo. Piszesz, że niby wiesz w jakich miejscach. Uważam, że zbyt mało czasu im poświęcasz. Zostaw wszystkie wynalazki kleniowo-szczupakowo-okoniowe i do pudełka zapakuj tylko woblery, czy gumy dedykowane tym rybom. Zacznij od mniejszych przynęt. Naucz się dłubać roczniki sportowe 40-55cm. Nie ładuj się w duże przynęty, które są selektywne i wiele wypraw pozostanie o kiju. Na wyniki potrzeba czasu. Nie mówię o kilku wyprawach, tylko o sezonie-dwóch. Efekty będą widoczne, gdy będziesz pewny swoich umiejętności i wyselekcjonujesz wabiki, które będą się Ciebie słuchały. To nie jest ryba, którą zanęcisz i przypłynie na zasiadce. Trzeba być aktywnym wędrownisiem. Są boleniarze, którzy tak opanowali technikę łowienia, że wyprawę na zero uważają za porażkę. Miejskie łowienie uważam za trudniejsze niż w innych warunkach. Sporo ograniczeń, presja, brak możliwości maskowania się, te wszystkie elementy wymuszają inne zachowania boleniowego wędkarza. Nie mówię o przypadkach przyłowu, każdemu może się trafić taka sytuacja. Mówię o systematycznym łowieniu. I o sytuacji, gdzie wędkarz poradzi sobie wielu miejscach, nie tylko z jednego, orając kipiel za zrzutem z jazów itp.

Jeden i podstawowy błąd wędkarzy polega na tym, że od pierwszej wyprawy chcą łowić rekordowe okazy. Powrót o kiju, nie traktują jako naukę i nie analizują, co mogło być przyczyną. Zazwyczaj niepowodzenie przypisuje się wszystkiemu, tylko nie swoim umiejętnościom. Wiele lat miałem podobny problem. Ten sezon zmienił moje podejście do boleni. Zaczęły pojawiać się celowo. To za sprawą przynęt, które przede wszystkim "przemówiły" do mnie a w konsekwencji zacząłem łowić te ryby.

  • Lubię to 1
  • Dzięki! 2
  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda zawsze jak ide to mam cały arsenał ze sobą. Jak nie bierze szczupak to szukam sandacza jak nie ma sandacza to aby nie zejść o kiju łowię okonie:P a prawda jest taka, że trzeba rzucić wszystko inne i wziąść tylko boleniówki i nimi czesać wodę. Dziś pojechałem na biskupin nie na opatowice ale niżej. Najpierw szukałem boleni w klatkach w warkoczach i co i nic. Za słaby jestem:wacko: zmieniłem kija i złowiłem szczupaczka pod wymiar i dwa okonie. A boleń znowu wygrał:cry: ale nic będę próbował dalej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Gryzon

Jacek ma w 100% rację, a jeśli mogę Ci coś podpowiedzieć to o tej porze roku szukaj boleni głębiej niż w lecie, to białoryb zależny od pogody i temperatury wody. Spróbuj swoich sił....jeśli masz taką możliwość, poniżej Brzegu Dolnego, gdzie są wyraźne główki, za nimi tworzy się silny warkocz, w którym często bytuje boleń i czeka na swoje ofiary. Czemu takie miejscówki, bo odcinki odry we Wrocławiu są mocno przełowione i ciężko o rybę, która nie zna wędkarza, a jeśli jesteś początkujący w boleniowaniu, to moim zdaniem nie zaczynaj tam, gdzie ta ryba jest wystraszona i bierze chimerycznie. Faktycznie żeby mieć sukcesy trzeba mieć tyle kilometrów z kijem co Jacek i wydeptać własne ścieżki do sukcesu.

Pozdrawiam i sukcesów...Darek

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jacek ma 100 % racji. Ja dodam od siebie, że problem z boleniem zaczął się dodatkowo po przebudowie Odry. Rędzin jest maksymalnie przełowiony, ale  tam jeszcze woda jako tako płynie na Odrze. Miasto to jeden wielki stojący kanał. Więc trzeba podjechać na dziką Odrę. Kolego dodatkowo proponuję Ci również trochę teorii polecam książeczkę, "Boleń. Moje techniki połowu" Jacka Stępnia. Tutaj specjalista opisuje co i jak gdzie szukać boleni na główkach, klatki, zapływy, napływy, rynny. Jak podawać przynętę, jak się ustawiać. Warto zakupić sobie za 14 zł na internecie na allegro jeszcze taniej. Wszystko jest bardzo fajnie opisane. Dobra książka dla kogoś kto zaczyna od podstaw.

Pozdrawiam i połamania kija życzę :)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, McGregor napisał:

Jacek ma 100 % racji. Ja dodam od siebie, że problem z boleniem zaczął się dodatkowo po przebudowie Odry. Rędzin jest maksymalnie przełowiony, ale  tam jeszcze woda jako tako płynie na Odrze. Miasto to jeden wielki stojący kanał. Więc trzeba podjechać na dziką Odrę. Kolego dodatkowo proponuję Ci również trochę teorii polecam książeczkę, "Boleń. Moje techniki połowu" Jacka Stępnia. Tutaj specjalista opisuje co i jak gdzie szukać boleni na główkach, klatki, zapływy, napływy, rynny. Jak podawać przynętę, jak się ustawiać. Warto zakupić sobie za 14 zł na internecie na allegro jeszcze taniej. Wszystko jest bardzo fajnie opisane. Dobra książka dla kogoś kto zaczyna od podstaw.

Pozdrawiam i połamania kija życzę :)

Dziekuje. Przyjrze się tej publikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gryzon, możesz jeszcze robić sobie selekcję przynęt. Wobki uklejopodobne i chlapaki - poperki, okres wiosny i lato po wczesną jesień. Jak widać że drobnica idzie głębiej to można uklejki dociążyć lametą kotwice i potem przerzucić się na ciężkie bezsterowe woblery - "zawieszki" i szukać w głębszych rynnach czy klatkach są ciężkie możesz dalej rzucić i obławiać. Tutaj nawet przyłowem może być każdy drapieżnik od klenia, okonia po suma. I nie zawsze w lecie musisz zasuwać młynkiem to też trzeba wyczuć. Czyli co sezon zabierasz do pudełka te które są najskuteczniejsze i łowne dzięki temu nie zabierasz mnóstwa niepotrzebnych wobków. Są przynęty, które są łowne zawsze i co roku coś na nie weźmie, więc takie zawsze warto mieć w pudełku. Warto mieć też dwa kijki pod bolki. Przynajmniej tak łowię w lecie mam plecionkę 0,10 i kijek do 21 gram 2,95 m a gdy są już chłody mam 2,7 m do ok. 30 g wyrzut z plecionką do nawet 0,14 mm. Na obu zestawach zawsze mam 80 -90 cm przypon z fluorocarbonu 0,28 mm ( można cieniej ale mi się to sprawdza ) ze względu na kamienie i przecieranie plecionki. Są też miejsca gdzie łowię tylko na żyłkę 0,22 mm. Czasami w lecie chodzę z dwoma kijkami jak wiem że lekkim woblerem nie dorzucę więc używam cięższego zestawu. Ja na przykład prowadzę sobie zapiski i odnotowuję. Stan wody, temperaturę, oraz ciśnienie, dzień oraz ogólne warunki pogodowe w jednym zdaniu, zdjęcie miejscówki czasami zrobię. Są to przydatne informacje. Znam kolegę, który rozpisał sobie kiedyś na dużej niżówce główki poniżej Brzegu Dolnego na odcinku dwóch kilometrów. Ponumerował je sobie i opisał gdzie rynna, gdzie zatopione konary itp... Daje to na przyszłość dobre rozeznanie i wiedzę i znacznie zwiększa szanse na konkretną rybę w tym przypadku bolki. Można przy niżówce fotki sobie porobić przy niedoborze wody. Każdy ma swoje sposoby niemniej jednak zbiór danych na pewno dużo pomaga, czasami człowiek pewne fakty zapomni jak zajrzy do notatki jest już inaczej. Każdy ma swoje metody i doświadczenie, które prowadzą do sukcesu. We Wrocławiu problemem jest to że Odrę poszerzyli zniszczyli główki koło mostu Millenijnego a dodatkowo pozakręcali wszystkie jazy w mieście. Woda nie płynie. Ta ryba gdzieś jest ale nie ma nurtu więc zmieniła przyzwyczajenia a przepływ wody się nie zmienił, przepływa ta sama ilość wody co przed remontem. Jest naprawdę ciężko ją upolować, woda stoi boleń ma więcej czasu na reakcję łatwiej go wypłoszyć, natomiast, możesz spróbować jeszcze na Bystrzycy ale w lecie i we wrześniu. Zmieniła się  charakterystyka rzeki w mieście to i ryba zmieniła system żerowania. Ten rok dla boleniarzy we Wrocławiu jest fatalny, jeżeli chodzi o odcinek miejski. Znajomy zaczął już ładne liny łowić na rzece bo trzcina się pojawiła...o czymś to świadczy - woda stoi. Wcześniej używał koszyków 90-100 g a teraz 30-40 g jest ok. Boleń lubi jakikolwiek nurt na rzece po prostu.

 

  • Dzięki! 1
  • Super 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, McGregor napisał:

Gryzon, możesz jeszcze robić sobie selekcję przynęt. Wobki uklejopodobne i chlapaki - poperki, okres wiosny i lato po wczesną jesień. Jak widać że drobniprzynętie głębiej to można uklejki dociążyć lametą kotwice i potem przerzucić się na ciężkie bezsterowe woblery - "zawieszki" i szukać w głębszych rynnach czy klatkach są ciężkie możesz dalej rzucić i obławiać. Tutaj nawet przyłowem może być każdy drapieżnik od klenia, okonia po suma. I nie zawsze w lecie musisz zasuwać młynkiem to też trzeba wyczuć. Czyli co sezon zabierasz do pudełka te które są najskuteczniejsze i łowne dzięki temu nie zabierasz mnóstwa niepotrzebnych wobków. Są przynęty, które są łowne zawsze i co roku coś na nie weźmie, więc takie zawsze warto mieć w pudełku. Warto mieć też dwa kijki pod bolki. Przynajmniej tak łowię w lecie mam plecionkę 0,10 i kijek do 21 gram 2,95 m a gdy są już chłody mam 2,7 m do ok. 30 g wyrzut z plecionką do nawet 0,14 mm. Na obu zestawach zawsze mam 80 -90 cm przypon z fluorocarbonu 0,28 mm ( można cieniej ale mi się to sprawdza ) ze względu na kamienie i przecieranie plecionki. Są też miejsca gdzie łowię tylko na żyłkę 0,22 mm. Czasami w lecie chodzę z dwoma kijkami jak wiem że lekkim woblerem nie dorzucę więc używam cięższego zestawu. Ja na przykład prowadzę sobie zapiski i odnotowuję. Stan wody, temperaturę, oraz ciśnienie, dzień oraz ogólne warunki pogodowe w jednym zdaniu, zdjęcie miejscówki czasami zrobię. Są to przydatne informacje. Znam kolegę, który rozpisał sobie kiedyś na dużej niżówce główki poniżej Brzegu Dolnego na odcinku dwóch kilometrów. Ponumerował je sobie i opisał gdzie rynna, gdzie zatopione konary itp... Daje to na przyszłość dobre rozeznanie i wiedzę i znacznie zwiększa szanse na konkretną rybę w tym przypadku bolki. Można przy niżówce fotki sobie porobić przy niedoborze wody. Każdy ma swoje sposoby niemniej jednak zbiór danych na pewno dużo pomaga, czasami człowiek pewne fakty zapomni jak zajrzy do notatki jest już inaczej. Każdy ma swoje metody i doświadczenie, które prowadzą do sukcesu. We Wrocławiu problemem jest to że Odrę poszerzyli zniszczyli główki koło mostu Millenijnego a dodatkowo pozakręcali wszystkie jazy w mieście. Woda nie płynie. Ta ryba gdzieś jest ale nie ma nurtu więc zmieniła przyzwyczajenia a przepływ wody się nie zmienił, przepływa ta sama ilość wody co przed remontem. Jest naprawdę ciężko ją upolować, woda stoi boleń ma więcej czasu na reakcję łatwiej go wypłoszyć, natomiast, możesz spróbować jeszcze na Bystrzycy ale w lecie i we wrześniu. Zmieniła się  charakterystyka rzeki w mieście to i ryba zmieniła system żerowania. Ten rok dla boleniarzy we Wrocławiu jest fatalny, jeżeli chodzi o odcinek miejski. Znajomy zaczął już ładne liny łowić na rzece bo trzcina się pojawiła...o czymś to świadczy - woda stoi. Wcześniej używał koszyków 90-100 g a teraz 30-40 g jest ok. Boleń lubi jakikolwiek nurt na rzece po prostu.

 

Cały zbiór potrzebnych spostrzeżeń. Super, że podzieliłeś się z nami swoją wiedzą, na pewno inni też skorzystają. Tak jak napisałeś, tej rybie przypatrzę się uważniej i przygotuję zestaw Przynęt aby idąc na ryby poświęcić jej tylko czas:) Bardzo dziekuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jesteśmy z tematem na tapecie to rozwinę bardziej wątek i dodam jeszcze kilka kwestii, do których sam doszedłem, które wskazówki przekazali mi lepsi ode mnie koledzy, a które też przeczytałem w sieci czy w książkach. Więc dopiszę jeszcze kilka wskazówek ode mnie. Przy łowieniu boleni nauczyłem się, że przypadkowi należy pozostawić jak najmniejszy procent. Wszystko musi być dopracowane do niemal perfekcji a sprzęt idealnie zestawiony. Jak już masz przygotowany sprzęt to można atakować wodę.

Sprzęt.

Istotny jest kijek na jaki łowisz bolenie. Przede wszystkim, to w zależności jakim budżetem dysponujesz i ile chcesz przeznaczyć na zestaw. Uważam, że kijek na bolka nie może być o akcji szczytowej fast, musi bo być kijek z akcją progresywną, taki moderate, który będzie prawie doginał się po dolnik w miarę obciążenia. Dlaczego wyjaśnię niżej. Bolek jest specyficzną rybą silną uderza z reguły w szybciej niż standardowo prowadzoną przynętę. Łowisz go inaczej niż sandacza czy szczupaka. Kijek szybki ale przechodzący progresywnie w parabole daje ci zapas mocy na rybę w nurcie a poza tym lepiej na takim kijku holuje się rybę, nie sprawia wrażenia, że się ta ryba szamocze. Kijek po prostu ją męczy. Tutaj proponuję, jak dla mnie sprawdzone i przetestowane kijki, Z serii starszej tej czarnej Robinson Diaflex, np. na jesień jak dla mnie idealny to 2,7m 10-30 g wersja traveler 3-częściowa z dwiema szczytówkami (wklejanke od razu daj do piwnicy :) ), jeżeli znajdziesz używkę na jakimś portalu i jest w dobrym stanie za mniej niż 300 zł bierz od razu. Dodatkowo coś z droższego z shimano beastmaster DX tutaj 2,7 może być nawet ten do 40 gr, w nurcie gdy ciągniesz rybę pracuje prawie cały. Jak dla mnie super akcja. No i oczywiście coś z Dragona, Team Dragon to już nie te kijki ale jest seria Moderate i tam też coś można znaleźć. No i blanki z pracowni, droższe i fajne opcje do wyboru. Ja osobiście używam dwój kijków Diaflexa travelera i dłuższy Lamiglas 2,9 m seria brązowa Certified Pro do 21 g z pracowni. Tak jak pisałem wcześniej zależy to od ciężkości przynęt jakimi rzucam. I druga sprawa żyłka czy plecionka? I to i to. A dlaczego? I tu się właśnie zaczynają te niuanse boleniowe......... Z mojego doświadczenia wiem, że na plecionce bolek dostaje dziwnej korby walczy jak szalony, wiem bo kiedyś miałem twardy kij i powerpro 0.18 :) Więc na plecionce łowisz tak, kijek akcja szybka parabolik ( moderate ), dobrej jakości plecionka ja używam 0,10 Dragon Invisible Braid albo Daiwe Tournament 8 splotową. Do tego przypon z fluorocarbonu można nawet do metra. Jest on elastyczniejszy niż zwykły sznur chroni przed przetarciem i daje jako taką amortyzację. Do tego mocne kotwice bo przy samym uderzeniu w nurcie wszystkie fabryczne są prostowane. Proponuję Ownery podwójnie wzmocnione 2x rozmiary 6 i 4 zależy od wielkości woblera, kupując wobka, od razu zmieniam kotwice to jest podstawa! Kółeczka, krętliki, agrafki...dobrej jakości. I kołowrotek, swego czasu używałem Spro Gold Arc 10400 z przełożeniem 5:1. Czemu taki duży? Bo szeroka szpula i leci wobler. Bo mam 10200 i tam jest mała szpula - po prostu niby też przełożenie ale mam wrażenie, ze trzeba się nakręcić. A są momenty, że potrzeba zasuwać szybko woblerem. Oczywiście kwestia najważniejsza ustawiony hamulec w ten sposób, że przy uderzeniu ma zagrać...bez obawy przy taki uderzeniu boleń sam się zatnie bo jest długa plecionka, która nie amortyzuje. Przy dobrym kiju dobrze dostrojonym hamulcu boleń nie dostaje wścieklizny a i hol jest przyjemniejszy.  Natomiast z żyłką jest inaczej, ja stosuje tylko 0.22. Dlaczego żyłka? Po pierwsze nie "szumi" w wodzie - fala hydroakustyczna jest malutka i nie płoszy ryby, pleciona szumi w wodzie bo jest to skręt z mikrowłókien i co by nie pisali nie jest okrągła, monofil jest gładki. Żyłkę używam w bardzo czystych zbiornikach, stałych wodach, jak stawy i zbiorniki gdzie boleń przypłynął po powodzi:) no i na Mietkowie. Hol ryby jest spokojniejszy, ryba tak "nie kopie" na kiju, żyłka bardziej je "usypia". Wyciągałem już kilka lat temu w centrum bolki 70 cm na żyłkę 0,18 we wrześniu czyli bardziej napasione i nie było problemu. Przyjemny hol bez szarpania. Sama frajda :) A ryba w dobrej kondycji wracała do wody. Znam takich fizycznych co na "chama" zwijają rybę. Ale wtedy boleń szału dostawał. Tak więc podsumowując, zależy co i zależy gdzie. I żyłka i pleciona będą potrzebne. Z tym że przy żyłce nie musisz mieć fluorocarbonu. I oczywiście hamulec dostrojony a nie zakręcony, bo na plecionce zwykłe kotwiczki się wyprostują. Hamulec gra tu pierwszorzędną rolę. A więc, gdy bolek nie bierze to żyłka i na stałej wodzie, i w czystej wodzie też. W nurcie bolek nie ma czasu na myślenie bo mu przepływa ryba więc czy mu "szumi" plecionka czy nie, to nie ma już dla niego znaczenia bo ukleja ma być w pysku:). W nurcie jest tak głośno po prostu woda tłucze o kamienie, piach, przeszkody.. Niby nic ale te wnioski z szumami w wodzie podpowiedział mi kiedyś kolega, który produkuje swoje woblery i łowi bolenie trochę dłużej niż ja. Ostatni aspekt dlaczego dwa kije? Bo jesienne bolki są mocniejsze cięższe, waleczniejsze, są z reguły głębiej już, w maju to jeszcze szczurki:) No i woblery cięższe używam do 26 gram. Znaczenie ma tutaj wszystko i nie możesz w kwestii zestrojenia sprzętu pozwolić sobie na błędy bo stracisz być może rekordową rybę.

Wybór łowiska.

Wytypuj sobie na początek miejsca łatwe gdzie wiesz, że boleń jest na pewno, bliżej jazów oczywiście przy zachowaniu regulaminowych odległości, złap kilka, kilkanaście sztuk, żebyś wiedział jak ta ryba walczy na kiju. We Wrocławiu nie zaproponuję ci w tej chwili żadnego miejsca. No chyba że Rędzin - przełowiony, Powodziówka - zależy kiedy jazowy odkręci lub dokręci kurek - bliżej jazu Bartoszowickiego przy niskiej wodzie nie połowisz płoszy się, no i jaz Opatowicki. Tam jeszcze woda jeszcze płynie. W centrum też pozakręcane. Lepiej podjedź do Wałów Śląskich od Elektrowni w dół rzeki, ogólnie poniżej Wrocławia lub w górę w stronę Oławy. Ogólnie sam Wrocław jest teraz trudny jak na początek boleniozy, przed przebudową powiedziałbym ci że łapie się wszędzie dosłownie. Teraz sam nie łowię go u nas we Wrocku, tutaj to mogę okonie łowić a nie bolenie. Musisz wytypować sobie kilka łowisk i jeździć tam regularnie w ramach swoich możliwości czasowych. I ciągle w te miejsca, nie możesz się zrażać musisz próbować kombinować. Kilka wskazówek. Istotne są ruchy wody, czy woda spada czy rośnie. Na to musisz zwrócić uwagę. Wybierz kilka miejsc, wytypuj lub dowiedź się od kogoś kto łowi i bądź konsekwentny wtedy będziesz miał wyniki.

Przynęty i Obserwacje.

Jak wyżej we wcześniejszym moim poście. Zrób notatki, wyciągaj wnioski z zapisów, do tego dobieraj przynęty, które najbardziej były łowne. Oczywiście nie zapominaj o testowaniu jakiejś ciekawej nowości bo... zawsze warto. W każdym regionie mają różne boleniowe zabawki ale musisz pamiętać co jest dobre tam nie będzie dobre u nas. I vice versa. Trzeba dobierać i testować. Nie można kupować bezmyślnie wszystko jak leci. Nie zawsze jest tak że to co było nowością i hitem w zeszłym roku sprawdzi się w nowym sezonie. Kiedyś bolki łowiłem na białe relaxy twistery, dragony bustery i perłowe predatorki mann'a:)

Detale i niuanse co jest istotne. I co decyduje o sukcesie?

Tak w skrócie. bo do tego musisz sam dojść ;) Co jest istotne? Wszystko:) Zestawienie sprzętu, kij, dobór żyłka czy plecionka, wybór woblera. Pogoda, ciśnienie, słońce czy zachmurzenie, pora roku, rzeka czy zbiornik, wybór łowiska, aktywność drobnicy. Gdzie indziej łowisz w lecie i na wiosnę gdzie indziej po przymrozkach i późną jesienią. Odpowiednie wejście na łowisko na główkę, odpowiednie podanie przynęty (szybkość prowadzenia, głębokość - zależy od pory roku), czy z nurtem czy pod nurt czy przecinasz nurt. Czy boleń występuje czy nie. Czy chlapie czy nie. Czy niżówka czy stany podwyższone wody. To wszystko to są niuanse, detale i zależności, które decydują czy połowisz czy nie. No czasami jest tak że ryba jest po prostu nieaktywna i musisz uznać wyższość przyrody...Patrz i wyciągaj wnioski, po prostu.

Wyeliminuj czynnik przypadkowości do minimum. Wszystko musi ze sobą współgrać. Analizuj, działaj czasami niekonwencjonalnie, czasami odpuść, zmień taktykę i myśl nad wodą. Bo nastawienie zarzuć zwiń nic nie da. To po prostu przypadkowość. A chodzi o łowienie z premedytacją a szczęście to tylko czy wyjmiesz 1 czy 0 bolków czy trafisz 80tkę czy 60tkę. To już jest element szczęścia. Ale też połowicznie bo obserwując wodę możesz namierzyć grubą sztukę...

Bolenioza to jedna z tych nieuleczalnych chorób w wędkarstwie spiningowym:)

 

  • Dzięki! 3
  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boleń

Kiedyś dużo za tą rybką ganiałem

to wyżej to wszystko cenne technikalia ale technikalia załatwia jedna wizyta w sklepie, ważniejsze jest i dużo trudniejsze do opanowania (potrzebny czas lub nauczyciel):

1. Być w miejscu gdzie (aktualnie!) są bolki (łatwiej o to na wiosnę niż jesienią) + być tam w dobrej porze dnia - najlepszy jest świt (omijać mocno opadającą wodę) - najtrudniejsze do regularnego osiągnięcia,

2. Podejść tak żeby nie spłoszyć cwaniaka (lepiej zawsze o jeden krok za mało niż za dużo) - zwykle trudne

3. Oddać trzy celne rzuty sprawdzoną przynętą - najłatwiejsze

4. Iść i szukać aktywnej ryby (w dzień) lub czekać jak przypłynie (uaktywni się) kiedy widoczność słaba (przedświt/wieczór).

 

 

  • Dzięki! 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2018 o 15:07, McGregor napisał:

...Znam kolegę, który rozpisał sobie kiedyś na dużej niżówce główki poniżej Brzegu Dolnego na odcinku dwóch kilometrów. Ponumerował je sobie i opisał gdzie rynna, gdzie zatopione konary itp...

W kolejnym poście też było nawiązanie do tej miejscówki, bo rzeczywiście warto tam było pojechać za boleniem i nie tylko za nim. Ale skoro temat o boleniu, to warto chyba zauważyć, bo pewnie nie wszyscy się już zorientowali, że jakis czas temu uruchomiony został stopień wodny w Malczycach. Nie wiem, czy w związku z jego budową, czy uruchamianiem, ale latem, między Brzegiem Dolnym, a Malczycami praktycznie nie było wody. Natomiast, gdy zajrzałem tam jakis miesiąc temu było jej sporo, ale niemal stała. Miałem nadzieję, że to chwilowy efekt kombinowania z przepustowością, niestety kolejne dwie wizyty potwierdziły, że chyba juz tak zostanie. Woda fajna, ale uciąg znikomy. Jeśli zatem chce sie tam łowic bolenie, czy inne ryby, to nie ma chyba innego wyjścia jak zacząć uczyć się tej wody na nowo i mieć nadzieję, że to co zostało między Wałami, a Malczycami nie zostanie szybko wybite, bo na świeżą krew raczej nie ma co liczyć, no chyba, że ten stopień malczycki został wyposażony w jakieś przepławki. Tego nie wiem.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepławka tam jest i może nawet działa ale ryb może nie zobaczyć zbyt wiele bo „głodny lud” się zwiedział i poluje tam na trotki które nadziały sie na nową przeszkodę w drodze do Bystrzycy :(

Straż wędkarska powinna tam obecnie często zaglądać do toreb, plecaków i wiader :(

(łącznie po obu stronach Odry to było tam dziś około 15-20tu osób - mniejsza część szukała okonia - większa cześć ewidentnie szukała ciężarnej trotki)

 

StopieńRzeczyca (3).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.