Skocz do zawartości
tokarex pontony

Od czego tu zacząć


Dario1906

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem tutaj nowy może tak z grubsza, nie wędkuje od 2003 roku, zamierzam od nowego roku zacząć wędkowanie od nowa. Troszkę się rozejrzałem po necie, ale technika tak poszła do przodu że masakra mam troszkę czasu żeby nakupować sprzętu a nie mam pojęcia od czego zacząć i jakiej firmy. Nastawiam się na wędkowanie gruntowe na zbiornikach i na stawach. Kiedys to była łowienie na spławik albo z gruntu spinning a teraz jeszcze więcej sie tych metod porobiło konkretnie mi chodzi jaka jest różnica miedzy metodą feeder a łowieniem z gruntu.Tyle jest tego na rynku że konkretnie nie wiem jakie wędzisko i jaki kołowrotek kupić. Za każdą poradę bardzo dziękuje pozdrawiam

 

 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
33 minuty temu, Dario1906 napisał:

konkretnie mi chodzi jaka jest różnica miedzy metodą feeder a łowieniem z gruntu.

Feeder jest odmianą łowienia z gruntu. Nazwa pochodzi od "feed" karmienia, czyli podawania zanęty w miejsce łowienia za pomocą koszyka, sprężyny itd., ale w rozumieniu potocznym- to metoda łowienia z gruntu, w której brania sygnalizowane są przez uginającą się delikatną szczytówkę wędki, stąd polska nazwa "drgająca szczytówka".

Od razu trzeba dodać, że jest to niezwykle skuteczny sposób łowienia ryb. Stosuje się dwa rodzaje wędzisk: picker i feeder. Picker to krótkie (2,4 m, 2,7 metra) wędzisko przeznaczone do łowienia na niedużych odległościach na wodzie stojącej. Ma ciężar wyrzutu ok. 40 gramów. Feeder to wędzisko od 3 do nawet 4,5 metra i ciężarze wyrzutu nawet do 250 gramów (ta górna granica do łowienia w rzece). Są jeszcze specjalizowane wędziska do tzw. "metody" (method feeder), o której napiszę parę słów później. Do łowienia na wodzie stojącej najczęściej stosuje się wędziska 3- 3,6 metra i ciężarze wyrzutu do 100 gramów.

Do łowienia feederem odpowiedni będzie średniej wielkości kołowrotek tzn. w rozmiarze 4000 lub 40 zależnie od producenta. Wybór przedniego lub tylnego hamulca zależy wyłącznie od preferencji łowiącego. Tzw. "wolny bieg" szpuli nie jest potrzeby. Żyłka główna najczęściej od 0,20 do 0,25 mm. Grubość przyponu zależna od ryby na jaką polujemy. Długość przyponu to z reguły 30- 50 cm, ale stosuje się również dużo dłuższe przypony. Generalna zasada mówi, że przypon wydłużamy w przypadku delikatnych brań.

Do tego potrzebne będą podpórki. Przednia musi być mocna i najlepiej posiadać odpowiednie "widełki", wykonane najczęściej z miękkiego tworzywa- w różnych wariantach. Dobrze, gdyby przednia podpórka była dość długa i miała możliwość dużej regulacji wysokości.

Zanętę podajemy w koszyku umieszczonym na rurce antysplątaniowej lub bezpośrednio na żyłce. Dla wody stojącej odpowiednia będzie gramatura 20-40 gramów.

Podstawowe zasady łowienia na feedera możesz zobaczyć na moim poniższym filmie.

 

Stosunkowo nową odmianą łowienia gruntowego jest tzw. metoda, czyli method feeder. Generalną różnicą w stosunku do standardowego feedera jest sposób nęcenia i prezentacji przynęty. Zamiast koszyka stosuje się podajnik napełniany w specjalnej foremce a najważniejsze jest to, że przynęta umieszczona na bardzo krótkim przyponie (ok. 10 cm) znajduje się na szczycie zanęty wypełniającej podajnik.

Poniżej zobacz mój film, który nie jest poradnikiem, ale pokazuje co nieco szczegółów. Uwaga- w filmie występuje w wersji z klasyczną wędką karpiową- nie feederem.

 

Jak masz dalsze pytania to pisz w tym temacie.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje już wszystko jasne. Na początek chciałem połowic na koszyczek lub własnie na ten specjalny podajnik na który nigdy nie łowiłem, tylko w że tak powiem z sztandarowym sygnalizatorem brań elektronicznym lub wiszącą bombką. Przez te 15 lat które nie łowiłem technika tak poszła w gorę ze masakra,  patrząc na tą ilość i rodzaj wędzisk jakie sa na rynku porostu już się tak zakręciłem że nie wiem co kupić. Kiedyś to się szło do sklepu i brało co było i nie zwracało sie tak uwagi na te wszystkie szczegóły co teraz (chyba że ja coś źle od początku robiłem). Może ktoś coś pomoże  z góry dziekuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko polecam kupić feedera 3,3 lub 3,6 m i ciężarze wyrzutu do 80 lub 100 gramów. Wędka tego typu, którą wygodnie się łowi (węglowa) to koszt od ok. 150 zł. W ten sposób masz kij, na który możesz łowić na drgającą szczytowkę, na metodę jak i również klasycznie na bombkę. 

Jednak myślę, że jak spróbujesz łowienie na drgającą szczytowkę, to już nie wrócisz do bombki. :)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dario1906 napisał:

Jaką konkretna firme polecasz??

Od wielu lat używam Robinson Xenon feeder, mam też feeder Kongera. Dobre feedery ma Mikado. Szukaj raczej trochę sztywniejszego kija, o akcji bliższej szczytowej niż parabolicznej. Będzie Ci łatwiej się przyzwyczaić do rzucania feederem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.