Skocz do zawartości
tokarex pontony

Spining dla początkującego


Xeo

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam.

Zeby nie tworzyć kolejnego tematu napisze tutaj. Dotychczas łowiłem wyłącznie na spławik a spinning uważałem za nudne rzucanie kijem.. do czasu. Kilka dni temu podczas wędkowania dostałem od znajomego do porzucania wędzisko „no-name” uzbrojone w blachę. No i co ??... trzy noce nieprzespane. :mrgreen:

Zamierzam łowić głownie okonie, jednak w jeziorze grasuje sporo szczupaków tak do 3 kg a czasem nawet zdąży się cos większego. Przynęta - blaszki, oraz gumy. Stad moje pytania do Was odnośnie kompletowanego przez mnie sprzętu.

1) Jak przedstawiają się wklejanki z dolnej półki do 150 zł. Czy rzeczywiście są bardzo łamliwe - Czy gwarancja obejmuje wymianę szczytówki.

2) Którą z wędek wybrać

Konger TIGER CROSS MAXX 2.7m 3-18gr

Dragon Mystery Ultra Lite 2,7m 2-15g

bądź inna do 140 zł.- Nieważne jak wygląda, byle byłaby najsolidniej wykonana z wędek z przedziału cenowego jaki podąłem i nie było to shimano :wink: ; Może jednak ze wzglęgu na szczupaki lepiej zaopatrzyć się w wędkę o cw. 5-25.

3) Czy wyżej wymienione wędki dadzą rade przypadkowemu szczupakowi (do 3 kg – 6,5 lbs).

4) Jaką wytrzymałość powinna mieć żyłka/plecionka?

5) Analogicznie jak w ptk. 2 tyle ze sprawa tyczy się kołowrotka – wyłącznie z przednim hamulcem. Osobiście myślę nad:

Manta FD830it

Viper FD ….

Bądź inny do 130 zł.

(Oby dwa kołowrotki dragona z nowej kolekcji 2007.)

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema .eq, czytałem twojego posta i zauwazylem ze potrzebujesz spiningu takiego jak ja, juz wybrałem sprzecik idealny dla mnie i mysle ze tobie bedzie rowniez odpowiadał wyzej w temacie jest wszystko opisane ja Ci polecic nic nie moge bo sie nie znam na spiningu ale poczytaj uwaznie posty z moim wyborem spiningu bo mi wszystko przypasowało i myśle ze warto :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artech, czy ten Twój sprzedawca nie ma czasem na imię Paweł i nie posługiwał się nickiem ze słoikiem w nazwie? Bo jeżeli tak, to pp sprzedaje już pod innym nickiem-właśnie odebrałem od niego przesyłkę z pp. W razie czego służę nowym nickiem na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jak przedstawiają się wklejanki z dolnej półki do 150 zł. Czy rzeczywiście są bardzo łamliwe - Czy gwarancja obejmuje wymianę szczytówki.

Nie są bardzo łamliwe. Szczytówkę Ci wymienią, o ile pęknie w wyniku wady materiałowej, a nie z powodu nadepnięcia na nią czy rzucania 30 gramową główką.

3) Czy wyżej wymienione wędki dadzą rade przypadkowemu szczupakowi (do 3 kg – 6,5 lbs).

tak

4) Jaką wytrzymałość powinna mieć żyłka/plecionka?

Osobiście uważam, że na okonie najlepsza jest żyłka, a na szczupaki plecionka. A to z tej prostej przyczyny, że okoń ma bardzo kruchy pysk a plecionka jest prawie zupełnie nierozciągliwa. Jeżeli do tego dodasz w miarę sztywny kij i nerwowy hol, dużo okoni Ci spadnie z powodu rozerwanych pysków.

Jeżeli wybierasz się na okonie, to powinieneś się zaopatrzyć w żyłkę o średnicy od 0,16 do 0,20.

Jeżeli natomiast idziesz na szczupaki, moim zdaniem najlepsza będzie plecionka. Do kija 3-18 o maksymalnej średnicy 0,15.

Kij cw 3-18 powinien się sprawdzić jako uniwersał, ale pewnie prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że to na okonie nieco za ciężko, a na szczupaki nieco za lekko. Moim zdaniem na jezorowe okonie najlepszy jest kij o cw do 10 gr, a na szczupaki - też jeziorowe- do 25-30 gr. Nie próbuj za wszelką cenę znaleźć kija uniwersalnego, bo takich nie ma. W dzisiejszych czasach niestety sprzęt dobiera się dość precyzyjnie do techniki łowienia i ryb, które zamierzasz łowić. Nie wiem, jakie masz plany sprzętowo - rozwojowe, ale jeżeli zamierzasz na jeziorze łowić okonie i szczupaki, to i tak prędzej czy później będziesz musiał zaopatrzyć się w dwa kije - okoniowy i szczupakowy. Jeżeli kupisz kij 3-18 który tak naprawdę jeżeli chodzi o jezioro nie jest ani jednym, ani drugim, to będziesz prawdopodobnie musiał dokupić jeszcze dwa kije. Dlatego zastanów się, czy nie lepiej teraz kupić kij powiedzmy wybitnie okoniowy, a potem dokupić szczupakowy. Twoja decyzja.

Co do kijów i kołowrotków które podałeś nie wypowiadam się, bo ich nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i dziekuje za odp.

Nastawiam sie glownie na lowienie okonia. Jednak z powodu iz w jezioze jest sporo szczupakow musze to uwzglednic i wybrac wedke ktorej szczytowka nie pojdzie po potkaniu z inna ryba. Jako ze znalazlem kilka pozytywnych opini odnosnie wedki

Robinson Dynamic Hi-Speed Ultra Light Jig 270 7-15g zdecyduje sie chyba na jej zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrac wedke ktorej szczytowka nie pojdzie po potkaniu z inna ryba.

To nie tak. Oczywiście, jeżeli kupisz kij o cw 1-10 gr, nawiniesz na kołowrotek plecionkę 0,28, skręcisz mocno hamulec i uderzy coś większego, to kij złamiesz.

Okoniówki, jeżeli masz dobrze ustawiony hamulec i odpowiednią żyłkę, nie złamiesz nawet na medalowym szczupaku. Po prostu zerwiesz żyłkę. Gdyby iść Twoim tokiem myślenia, na dużych rzekach nie można byłoby łowić lekkimi kijami, bo tam zawsze trzeba uwzględniać spotkanie z konkretnym szczupakiem czy sumem. A wielu łowi lekko i jakoś nikt co tydzień kijów nie łamie.

Zawsze idąc na okonie musisz uwzględniać uderzenie dużego szczupaka, choć przy paproszeniu większy szczupak to przyłów i to raczej rzadki. Tylko że jeżeli na wyprawach okoniowych zaczniesz się sprzętowo zabezpieczać przed uderzeniem większego szczupaka, to okoni raczej nie połowisz. Nie wyczujesz brań na zbyt ciężkim kiju albo Twoją plecionkę 0,19 będą omijać szerokim łukiem. Szczupaków zresztą też nie połowisz, bo będą miały Twoje trzycentymetrowe twisterki w nosie. Na coś trzeba się zdecydować. Albo idziesz na okonie, bierzesz paprochy i liczysz się z tym, że jak uderzy większy szczupak to go zerwiesz, bo masz np. na troku żyłkę 0,14, albo idziesz na szczupaki, łowisz na duże kopyta, a przyłów w postaci okoni często spada. Jak zaczniesz chodzić na wyprawy okoniowo-szczupakowe, to będziesz wracał o kiju, a w każdym razie powtarzalności wyników nie osiągniesz.

I mam wrażenie, że troszeczkę dramatyzujesz z tą delikatnością szczytówek. Aż takie delikatne to one nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eg właśnie wróciłem z wędkarskiego i ogładałem kijek kongera Aviator bardzo sympatyczny kij szybki o szczytowej akcji właśnie będę go zamawiał przez internet cw 2-10g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam wrażenie, że troszeczkę dramatyzujesz z tą delikatnością szczytówek. Aż takie delikatne to one nie są.

Wiesz... do tej pory jak trafilem na zaczep moja 100 to sie z nim nie bawilem :)

Boje sie poniewaz widzialem na forum jak ludzie narzekaja na wklejanki z niskiej polki a na poczatek szkoda mi wydawac 500 zl na pozadna wedke. Poza tym boje sie przejsc odrazu z 100 na 10 :)

Czy wedka o cw.10 bede mogl uzywac blaszek 8g??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... do tej pory jak trafilem na zaczep moja 100 to sie z nim nie bawilem :)

Hmm, ciężko będzie znaleźć kij spełniający Twoje oczekiwania w tym zakresie :mrgreen:

Będziesz chyba musiał wybrać, czy chcesz karczować dno, czy łowić okonie :mrgreen:

wklejanki z niskiej polki

okolice 150 zł to raczej dolne stany średniej półki, ale nie kłóćmy się o szczegóły :mrgreen:

boje sie przejsc odrazu z 100 na 10

Strach niepotrzebny. Zobaczysz, jaką nieprawdopodobną przyjemnością może być ultra lekki spinn, gdy poczujesz lekkie stuknięcie okonia zasysającego malutkiego paprocha. To właśnie cały urok bardzo lekkiego spinningu, gdy czujesz najmniejsze puknięcie, stuknięcie itp.

zobacz to: http://www.okonek.com.pl/product_info.php?manufacturers_id=20&products_id=3178&osCsid=2b520a738c722c992084b175f6c3a833

przekracza Twój budżet o 2 dychy, ale warto. Sam mam 2-12 270 cm i sobie bardzo chwalę. Zwróć tylko uwagę na pasowanie chwytu kołowrotka, u mnie były leciutkie luzy, także niezbędny był drobny tunning, ale to może była kwestia tego pojedynczego egzemplarza. Klasyczna okoniówka, która i ze szczupakiem sobie poradzi - z autopsji, choć potworów żadnych na niego nie wyjąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do różnicy PP na Europę podawana jest w mm (np. 0,15mm) i wytrzymałość w kg (np. 9 kg dla 0,15) a długość w m (np. 135m) ta sama plecionka w USA opisana jest tylko jako 15 lb i 100 yds. A teraz ja się ma 9 kg do 15 lb skoro 15lb = około 7,5 kg :lol: . różnica w jakości też jest niemała.
Chciałbym przeprosić za mój błąd i od razu go sprostować. Plecionka PowerPro 0,15mm wtrzymałości 9kg to nie jest to samo co plecionka 15lb w USA. Sprzedawana u nas PP 0,15mm jest to plecionka 10lb (czyli niecałe 5kg) jak widać różnica w podawanych wytrzymałościach jest jeszcze większa a wynika to stąd, że u nas podaje się przybliżoną wytrzymałość liniową natomiast w USA podaje się najmniejszą testową wytrzymałość na węźle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie się zdziwiłem czytając w sklepach internetowych, że Pp wytrzymuje 9kg bo

TufLine XP 0.15mm jest również z włókna spectra, technologie splotu są podobne, a w opisie(europejskie sklepy) ma troche ponad 6kg~15lb:) może to dlatego że przy Pp "zwiększenie" wytrzymałości jest jednym z chwytó reklamowych.

edit: ja mam TufLajna sprowadzanego z USA :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce pojechac w sobote do niesułowic na staw komercyjny (2 ha jest tam duzo drobnicy no i szczupaki,ponad 200 kg) no i mam pytanie czy jest jakis sens spiningowac na jeziorze?? Czy lepiej na zywca ,ale juz prubowalem na zywca no i 0!

Odpowiedzice mi plx

Wiekszosc osob nastawia sie raczej na karpie,amury,liny ale mnie to juz nudzi wiec chce spruboiwac na spining (moj pierwszy raz bedzie :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyslam sie ze cos Ci sie pomylilo?! 200kg szczupaki? :lol::cool:

A czy jest sens? Mysle ze tak - czemu niby nie? Jezeli siedzi ryba drapiezna...to mysle ze zawsze jest w tym jakis "sens"...

Omijajac faktu ze ja lowie dla uspokojenia i dlatego bo to lubie...a nie czy jest "sens".

Ale co wedkarz to inna teoria...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyslam sie ze cos Ci sie pomylilo?! 200kg szczupaki?
Nic się nie pomyliło - skoro to staw komercyjny to "mówi się" że są tam:
szczupaki,ponad 200 kg
co oznacza tyle że 200kg szczupaków zostało tam wpuszczone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest oczywiste z tymi szczupakami Tomaszek, jak napisales bo u mnie na pobliskich lowiskach tez tak jest tylko ze na akweny ponad 4 ha wposzczaja uwaga :mrgreen: ponad 3 tony ostatnio szczupłych roznej wielkosci :mrgreen: najwiecej w przedziale 45cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie zamówiłem przez internet kongera z nowej serii2007 tiger kros maxx 2,7m 10-30g. i aviatora 2,8m 2-10g również kongera. Tego drugiego macałem bardzo przyjemny kijek i najważniejsze bardzo krótki dolnik może ktoś ma ten pierwszy model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja byłem ostatnio w wedkarskim pomacac spining ktory wybrałem wiec przypomne robinson xenon master jig 270cm od 7-18gr i okazało sie ze tych juz nie produkuja sa tylko od 7-20gram czyli 2 gr. ktos doszedł do wniosku ze tak bedzie lepiej widocznie :mrgreen: a moze to i nawet lepiej :???: no i jak sie spodziewałem jestem zadowolony bo porownywałem kije z tymi z wysokich połek i jak na ta cene ten wypadł wysoko, poradzałem sie jeszcze sprzedawcy i radzil mi bardziej wziasc ten od 5-15gr. i musze to przemyslec blizej, pytałem sie o catane 2500 FA nie mial akorat zeby pomacac ale zawiodł mnie troche bo strasznie ja odradzał i mowił ze kazde schimano tanie to syf :roll: mowił szczerze ze swojego doswiadczenia i zamieszal mi troche w głowce, jezdil kiedys z nim na bolki i zatarł lozyska po 2 miechach :???: no zobaczymy w srode beda na sklepie to se pojde obadam, pomacam i sie okaze ale raczej jestem na tak :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

catane 2500 FA nie mial akorat
strasznie ja odradzał i mowił ze kazde schimano tanie to syf

I niech zgadnę: polecał bardzo kołowrotek, który akurat zupełnie przypadkiem miał na składzie, prawda? :mrgreen::mrgreen:

Problem znany, poruszany zresztą gdzieś chyba w temacie o jaxonie. Przychodzi klient do wędkarskiego z wizją i mocnym postanowieniem kupienia kołowrotka X. Sprzedawca akurat go nie ma, ale coś by chciał sprzedać, bo klient pójdzie do konkurencji. I zaczyna się : panie, tego X za darmo bym tego nie wziął, miałem dwa takie, i rozleciały się, zanim je wyjąłem z pudełka. Za to Y, którego akurat mam na składzie, to sam cud miód i orzeszki.

Tak było na przykład kiedy wybrałem się do sklepu po Tice Libre. Tici nie było, więc był to złom straszliwy. Za to coś tam, już nie pamiętam co, to był przy Tice jak F 22 Raptor przy kukuruźniku. Tyle że ja Ticę i tak kupiłem, ale gdzie indziej :mrgreen:

Jeżeli nie masz w sklepie kogoś absolutnie zaufanego, o kim masz pewność, że Cię nie wpuszcza w maliny, to nie słuchaj sprzedawców. Z reguły, ich głównym celem jest Ci coś sprzedać, a nie polecić Ci najlepszy sprzęt za jak najmniejsze pieniądze, nawet jeżeli nie ma go na stanie.Jeżeli planujesz coś kupić, to wybierz sobie w katalogu albo kogoś zapytaj, a następnie poczytaj opinie ludzi, którzy tego sprzętu używają, to powiedzą Ci, jak jest z trwałością, hamulcem, układaniem żyłki i tak dalej. Co oczywiście nie wykluczy sytuacji, że możesz pechowo trafić na felerny egzemplarz, który faktycznie się rozleci po dwóch dniach.

jaross, catana to żaden cud techniki nie jest. Twoje wnuki zapewne go po Tobie nie odziedziczą. Ale to przyzwoity kręcioł za niewielkie pieniądze, który daje sobie nieźle radę na spinningu. Ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości. I tyle. W tej kategorii cenowej, o której rozmawiamy, całkowicie godny polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem wogule zielony w temacie spining i mam kilka pytan.

1. Jakiej dlugosci kij jest najlepszy do lowienia z brzegu na rzeke.

2. No i jak z uzbrajaniem tzn domyslam sie ze blystki jak i woblery stosuje sie bez dodatkowego obciazenia lecz jak to jest z twisterami, kopytkami? czy tylko glowka jigi (czy jak jej tam)?

Jestem zapalonym splawik.. i spining to dlamnie czarna magia.

3. Moze ktos by podal kilka podstawowych blystek, wachadlowek, twisterow ktore sa dobre sprawdzone dla poczatkujacego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz w sklepie kogoś absolutnie zaufanego, o kim masz pewność, że Cię nie wpuszcza w maliny
no własnie to jest zaufana sprawdzona i kompetentna osoba :roll: jesli chodzi o tego kolesia to jest wpozasiu. a własnie solver, szkopuł w tym ze mi nic nie polecał od siebie i nie wciskał no chyba ze ma ta swiadomosc komu by to zrobił :lol: wiec jak wiadomo sprzedawca byle opchac zawsze tak jest, ale ze mna nie takie numery :mrgreen: pogodalismy popytał podoradzał jeszcze był jego kumpel a moj znajomy, mowił raczej sensownie jak jest w innym poscie proporcjia spiningu i kolowrotka musi byc zawsze kreciolek lepszy od kija bo ma to duze znaczenie. pytał ile mam na niego ja powiedziałem ze u niego itak nie kupie bo mi sie nie opłaca to zebym se przemyslał czy nie znajde czegos lepszego ja mu mowiłem ze raczej jestem na tak wiec tlumaczyl ze jak bede osrto lowil to go zajade szybko no ale ja mam głowe na karku i robie jak ja uwazam a nie jak ktos mi mowi, bo mi pasi a jak sie zwali to trudno :arrow: takie zycie :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po dlugim namysle zdecydowalem sie na jedna z tych wedek

Dragon Mystery Contact Jig 2,7m 3-20g

lub

Robinson Aquarius Jig Master 270 6-20g

doradzcie jedna z nich i na pw w jakim sklepie internetowym najlepiej je kupic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.