Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędkowanie przez osoby nieletnie


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 216
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

"ja mam karte od 7 roku zycia wiec nie wiem z czym sie rozczulacie zeby na nia zdawac?Nie ma ograniczen na karte, kto chce lowic i kogo to interesuje to zdaje i ma jakby patrzeli na wiek to by byla dyskryminacja.... No ale oczywiscie do 16 roku zycia musisz byc z opiekunem, ja naszczescie nie musze"

nie miałeś karty od 7 roku życia tylko legitymację członkowską, kartę możesz mieć dopiero po skończeniu 14 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

nie miałeś karty od 7 roku życia tylko legitymację członkowską, kartę możesz mieć dopiero po skończeniu 14 lat

Po skończeniu 14 lat? To zobacz na skan mojej karty :wink:klik Porównaj datę urodzenia z datą wydania. Nie trudno zauważyć, że miałem wtedy nie 14, a 12 lat. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Mam pytanie bo nie jestem pewien czy dobrze rozumiem regulamin .

Zabieram córkę nad wodę ma 12 lat ( nie posiada karty bo nie musi to jest oczywiste ), łowi na jedna wędkę ( to tez jasne ) a na ile ja moge łowić ? ( ryby spokojnego żeru z brzegu )

Według mnie córka na jedną , a ja na 2 . Czy mam rację ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie córka na jedną , a ja na 2 . Czy mam rację
Nie ,córka łowi na jedną ,a ty też na jedną ,córka łowi tylko w obrębie twojego łowiska ,choć uważam że przepis jest nie życiowy ,powinno się dostosować opłaty do ilości wędzisk ,jeśli kogoś nie stać to powinien mieć możliwość wykupienia licęcje na jedną wędke ,a jak ktoś nie liczy się z kosztami dlaczego mu zabronić łowienia na trzy wędziska skoro zapłaci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie córka na jedną , a ja na 2 . Czy mam rację
Nie ,córka łowi na jedną ,a ty też na jedną ,córka łowi tylko w obrębie twojego łowiska ,choć uważam że przepis jest nie życiowy ,powinno się dostosować opłaty do ilości wędzisk ,jeśli kogoś nie stać to powinien mieć możliwość wykupienia licęcje na jedną wędke ,a jak ktoś nie liczy się z kosztami dlaczego mu zabronić łowienia na trzy wędziska skoro zapłaci

A dokładnie który punkt o tym mówi ,bo ja znajduję tylko opis sytuacji jeżeli jest to spinning i jeżekli ma się pod opieką dwie małoletnie osoby.

Natomiast nic innego tam niema

cytat...6. Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

B) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę......i tyle.

Z podpunktu b wynikają 3 wedki ( oczywiście są 3 osoby) stosująć zasadę co nie jest zabronione jest dozwolone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę......i tyle.

Jeżeli będziesz opiekował się dwoma osobami to i Ty możesz wędkować na swoją wędkę, skąd weźmiesz trzecią osobę do córki- a tłumaczenie że co nie jest zabronione....... to jakieś nieporozumienie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę......i tyle.

Jeżeli będziesz opiekował się dwoma osobami to i Ty możesz wędkować na swoją wędkę, skąd weźmiesz trzecią osobę do córki- a tłumaczenie że co nie jest zabronione....... to jakieś nieporozumienie :evil:

to podalem jako przyklad opisujący dopuszczalność trzech wędzisk i jest dla mnie oczywiste

ja chce tylko uzyskac odpowiedzgdze w regulaminie jest napisane żę wolno mi tylko na jedną. Sprawa jest wyjaśniona tylko do spinningu i muchówki co jest zrozumiale bo te metody dopuszczają tylko jednego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędkowanie to ma być przyjemność a nie korzystanie z okazji aby łowić na jak największą ilość wędek -po co ??????. Nie wystarczy pobyt w miłym towarzystwie i nad ładną wodą? Tym bardziej, że na dziecko trzeba zwracać uwagę i uczyć go wędkarstwa.

. Każdy małoletni może łowić na jedną wedkę i opiekun też na jedną.

Jeśli zda egzamin na kartę wędkarską i ją otrzyma to:

Będzie miała prawo samodzielnego połowu tak jak Ty ale wyłączie na łowiskach, gdzie nie obowiązuje RAPR PZW. Na wodach gdzie obowiązuje RAPR PZW do 14-go roku życia Karta Wędkarska nic jej nie daje, czyli łowi tak jak by jej nie miała. Od 14-go roku życia może zacząć łowić samodzielnie

"§ 1 ust 4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki."

Jeśli zda egzamin na kartę wędkarską, otrzyma ją i wstąpi do PZW to:

"§ 1 ust 5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki."

Od 14-go roku życia nie potrzebuje nadzoru prawnego opiekuna w czasie połowu z wyjątkiem połowów nocnych. Pełna wolność od 16-go roku życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarosław, nie o to chodzi. Remaxteam ma rację, przepis jest skonstruowany wadliwie, ponieważ jest mowa o 'dwóch osobach' (pod opieką) - chociaż powinno być 'do dwóch osób'. Jakiejkolwiek wykładni by nie stosować, nie sposób jest wydedukować, że mając jedną osobę pod opieką można łowić tylko na jedną wędkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepis jest skonstruowany wadliwie,

Do tej pory jak wskazywałem w wielu sprawach wadliwość lub dwuznaczność przepisów zawsze brałeś strone tych wadliwych teraz jestes przeciw, bo ja jestem "za". Dobra, zgadzam się na wszystko :lol: MASZ RACJĘ :lol: Ponieważ przepis jest wadliwy należy go łamać i niech chamy nauczą się pisać przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie brałem i nie biorę niczyjej strony, zwłaszcza wadliwych przepisów.

Piszesz o łamaniu przepisu, tyle, że ja nie widzę tej normy, która nakazuje/zezwala łowić opiekunowi (z jednym podopiecznym) tylko jedną wędką. Oczywiście składy koleżeńskie w różnych instancjach mogą (wbrew zapisom) ostatecznie uznać, że taki przepis istnieje i ukrać podsądnego, a wtedy sprawiedliwości można będzie dochodzić tylko pośmiertnie - przed sądem ostatecznym. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego zadałem to pytanie ,ponieważ w regulaminie nie jest to uwzględnione i tak naprawdę można interpretować to na różne sposoby.

Moje wątpliwości wywodzą się z sytuacji z przed wielu lat , kiedy to ja łowiłem pod opieką ojca i ten zawsze powtarzał " jak bierzesz spinning do ręki to pamiętaj o zwinięciu mojej jednej wędki" i jak widzę jest problem , bo nikt nie potrafi wskazać gdzie jest napisane "tylko na jedną wędkę "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz podam jeszcze jedną sytuację , która jest rozwiązaniem tego problemu należy dziecko zapisać do PZW i opłacić składki ulgowe , i tylko do PZW BEZ KARTY WĘDKARSKIEJ bo tak wynika z regulaminy ..."5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki"... dlatedo, że ..."3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce"

I znowu to napiszę co nie jest zabronione jest dozwolone i kropka ( oczywiście nie wbrew odpowiednim zasadom moralnym i kolego Romanie Gawlas z całym należnym szacunkiem dla Ciebie dopuki np. nie będzie napisane ,że na gumowy kalosz nie wolno łowić to wolno bo nie jest to zabronione.

Tak regulamin rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

B) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."

Przecież to jest chyba jasne. Chodzi o opiekę nad jedną lub dwoma osobami (maksymalnie). Z tym, że opiekun w obydwu przypadkach łowi na jedną wędkę, choćby z tego powodu, że musi się opiekować a nie zajmować się swoimi dwoma wędkami. Chyba, że znaczenie opiekuna jest zbyt trudne do zdefiniowania.

Prawo polskie przewiduje dwa przypadki ustanowienia opiekuna:

dla osoby małoletniej, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo gdy rodzice dziecka są nieznani[1]. Opiekunem w miarę możliwości powinna zostać osoba wskazana przez rodziców (o ile nie zostali pozbawieni praw rodzicielskich) lub krewny albo inna osoba bliska dla małoletniego, o ile są takie osoby, i nie stoi temu na przeszkodzie dobro małoletniego[2]

Drugi przypadek dotyczy osób ubezwłasnowolnionych.

PZW zatroszczyło się o to by opiekun nie miał zbyt dużo obowiązków podczas opiekowania się małoletnim :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

B) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."

Przecież to jest chyba jasne. Chodzi o opiekę nad jedną lub dwoma osobami (maksymalnie). Z tym, że opiekun w obydwu przypadkach łowi na jedną wędkę, choćby z tego powodu, że musi się opiekować a nie zajmować się swoimi dwoma wędkami. Chyba, że znaczenie opiekuna jest zbyt trudne do zdefiniowania.

Prawo polskie przewiduje dwa przypadki ustanowienia opiekuna:

dla osoby małoletniej, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo gdy rodzice dziecka są nieznani[1]. Opiekunem w miarę możliwości powinna zostać osoba wskazana przez rodziców (o ile nie zostali pozbawieni praw rodzicielskich) lub krewny albo inna osoba bliska dla małoletniego, o ile są takie osoby, i nie stoi temu na przeszkodzie dobro małoletniego[2]

Drugi przypadek dotyczy osób ubezwłasnowolnionych.

PZW zatroszczyło się o to by opiekun nie miał zbyt dużo obowiązków podczas opiekowania się małoletnim :idea:

Gdyby to był jasne nie byłoby pytania

Twoja odpowiedź oparta jest na doyśle , tak jak i moja ponieważ nie jest to zawarte w sposób jednoznaczy

to jest jednoznaczne ....10. Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.

A kwestia opiekuna jest dla mnie bardzo zrozumiała i dlatego nie pytam kto to opiekun tylko na ile wędek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Jarosław nie spodziewałem się, że dasz wykład z prawa rodzinnego w zakresie opieki, uzupełnię tylko, że musi to być osoba ubezwłasnowolniona całkowicie, bo jeżeli będzie częściowo, to mamy kuratelę. Ale nie o tym chciałem...

Przecież to jest chyba jasne. Chodzi o opiekę nad jedną lub dwoma osobami (maksymalnie).

Zgadza się, istnieje reguła wnioskowania, tzw. 'z większego na mniejsze'(a maiori ad minus), zgodnie z którą przyjmuje się, że jeśli komuś nakazano/dozwolono czynić więcej, to jednocześnie nakazano/dozwolono mu i mniej.

Teraz przekładając z prawniczego na nasze - oznacza to, że jeżeli wędkarz może mieć pod opieką dwie osoby, to tym samym w tym uprawnieniu zawiera się także opieka wyłącznie nad jedną osobą.

Z tym, że opiekun w obydwu przypadkach łowi na jedną wędkę, choćby z tego powodu, że musi się opiekować a nie zajmować się swoimi dwoma wędkami.

To jest jakis rodzaj zupełnie nieuprawnionej wykładni celowościowej.

Istnieje taka konstytucyjna zasada, że wszelkich zakazów/nakazów nakładanych na obywateli nie można interpretować rozszerzająco - zabronione/nakazane jest tyko to, co wynika bezpośrednio z przepisu, natomiast można to czynić w przypadku praw/dozwoleń. Kolega słusznie przywołał tutaj ogólną zasadę obowiązującą w systemach demokratycznych, mówiącą, że co nie jest zabronione, jest dozwolne (wyjątek stanowią wszelkie organy państwa, urzędnicy - oni mogą działać tylko na podstawie przepisów prawa)

Problem polega na tym, że przepis § 1 pkt 6b RAPR określa tylko, iż mając dwie osoby pod opieką, wędkarz może łowić jedną wędką, ale nie ma ani słowa o liczbie wędzisk, w przypadku jednego podopiecznego.

Na dobrą sprawę, ogólną regułą jest, że wędkarz może (ma prawo) łowić na dwa wędziska, jeżeli nie ma konkretnego ograniczenia zawartego w przepisach.

Skoro więc żaden przepis nie określa liczby wędzisk, które może mieć wędkarz z jednym podopiecznym, należałoby przyjąć, że mogą to być 2 wędziska.

Tyle rozważań teoretycznych z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wyjaśniłem w PSR w Warszawie;

2 wędki (jedna łodociany i jedna opiekun) i jest to zapisane w ustawie o rybactwie śródlądowym i dodatkowo dowiedziałem się ,że w RAPR jest dozwolone spiningowanie młodocianego na jedną wędkę i opiekuna na drugą , a zgodnie z ustawą niewolno . Spininguje albo młodociany albo opiekun.

Moje rozwiazanie problemu okazało się dobre mozna młodocianego zapisać do PZW jako uczestnika (bez karty wędkarskiej ) opłacić składki w wys 53 zł i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to zapisane w ustawie o rybactwie śródlądowym

Ciekawe, gdzie konkretnie?

2 wędki (jedna łodociany i jedna opiekun) i jest to zapisane w ustawie

Art. 7.3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.

Nic innego na temat stosunków opiekuna i podopiecznego nie ma.

zgodnie z ustawą niewolno . Spininguje albo młodociany albo opiekun

Art. 8.1 Zabrania się połowu ryb:

pkt. 11) więcej niż dwiema wędkami jednocześnie, a w wypadku ryb łososiowatych i lipieni - więcej niż jedną wędką.

Nic innego o liczbie wędzisk tutaj nie ma.

W razie czego odsyłam do ustawy o rybactwie śródlądowym:

http://www.pzwokregmazowsze.icenter.pl/regulamin/2004.03_usoryb.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat jest pokrewny to zadam pytanie nurtujace mnie od dawna

Czy jesli bym chcial zabrac swoja dziewczyne na ryby i pokazac jej jak sie lapie to moze ona wedkowac w ramach moich zezwolen

W PZW mowa jest o malzonkach wiec w zwiazku z tym nie wiem :lol:

Uprzedzajac pytania ja bym sobie odpuscil wedkowanie a tylko pokazywal jej jak lapac

Lapala by na jedna wedke (splawik lub DS)

Pytam czysto teoretycznie bo najpierw trzeba bylo by przejsc kilka innych problemow (idziemy na ryby? :lol: robaki :lol: itp itd)

Ale gdyby cos kiedys :lol: to chcialbym wiedziec

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoja dziewczyne na ryby i pokazac jej jak sie lapie to moze ona wedkowac w ramach moich zezwolen

Tak, ale pod warunkiem, że ma max 14 lat :wink: albo wyjdzie za Ciebie (konkubinat to za mało). Tyle wynika z regulaminu. W praktyce - pewnie nikt by nie robił problemów w razie kontroli, chociaż różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale pod warunkiem, że ma max 14 lat :wink:

Tu by mozna bylo podpadac pod inne paragrafy :wink:

albo wyjdzie za Ciebie (konkubinat to za mało).

Tak wlasnie myslalem :roll:

Chcialem dopisac ze takie sytuacje dosc realne moga byc np na zlocie ale Lesio juz dales odp

Dzieki

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem dopisac ze takie sytuacje dosc realne moga byc np na zlocie

Idź na całość i powiedz, że jesteście po ślubie a na nowy dowód czekacie, najwyżej na rozprawie poprosisz Lesia aby Cię reprezentował :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam mam problem chcę zabrać przyszłego szwagra na ryby, ale on dopiero ma 13 lat no i nie może mieć karty jak mam zrobić to żeby mógł sobie połowic legalnie a jak przyjdzie kontrola żeby nie chcieli l ze mnie zerwać ostatnich skarpetek przez mandat wiesz musze chłopaka wkręcić to wiecie jak jest warto mieć szpiega w rodzinie:>:>:>:>:> i mieć człowiek po swojej stronie pomocy bo sezon rusza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.