Skocz do zawartości
tokarex pontony

Sondowanie Dna. W którym miejscu położyć zestaw ?


krzysiek155

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym uzyskać kilku informacji odnośnie "gdzie położyć zestaw"  . Mieszkam od nie dawna nad jeziorem na którym nie ma zwalonych drzew, nie ma grążeli. Jedynie to trzciny i ostry spad w dół od trzcin. Niżej przedstawiam dwa rysunki (rysunek nr.1 i rysunek nr.2 ) . Pływałem z echosondą i tak wygląda dno. Na moim miejscu trzciny sięgają jakiś 12metrów od brzegu i głębokość do tej odległości sięga średnio 2,5metra, jest tam dużo korzeni, gałęzi - ogólnie ciężkie miejsce do łowienia- a dodam że będę łowił z tego samego brzegu z którego będę kładł zestawy. Za trzcinami jest gwałtowny spad w dół , który ciągnię się z 20metrów aż do najgłębszego miejsca w jeziorze czyli do 5,5m. Jezioro ma głębokość maksymalną 5,5metra głebokości oraz 17ha. Proszę według tych dwóch rysunków określić , gdzie najlepiej położyć dwa zestawy . Dodam że w okolicach trzcin i kawałek za trzcinami jest trochę mułu . Na głebokości powyżej 4,5metra znalazłem plac piaszczysty . Nigdzie nie znalazłem górek podwodnych , nagłych spadków , podniesień .Proszę przy wypowiedzi określin o który rysunek chodzi

Drugie moje pytanie jest odnośnie w jakim miejscu stawiacie zestawy tzn. Na samej górce na spadzie z górki , czy w dołku .
Rysunki są podpisane NR.3 i NR.4 .Proszę przy wypowiedzi określin o który rysunek chodzi i dlaczego akurat w takim miejscu.
Z tego co sądowałem to często w miejscach "dołkach" znajduję się  nie przyjemny muł . Na spadach jest problem z nęceniem ponieważ cała zanęta przesuwa się w dół , tak samo jest z górkami. Więc , które miejsce wybrać najlepiej ? Czy najlepszy będzię mulisty dołek ponieważ tam prawdopodobnie ze spadu powędruje zanęta ?Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam

111.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witaj,

Fajnie to opisałeś i naszkicowałeś. Ja na początek kładłbym dwa zestawy w dwóch różnych miejscach. Pierwszy na pewno na granicy trzcin i czystej wody. Takie miejsca karpie zawsze patrolują. Idealnie byłoby, gdybyś mógł ten zestaw zarzucić lekko na skos tak, aby trochę odsunąć go od swojego stanowiska, ale aby leżał na krawędzi występowania trzcin. Jeżeli jest bardzo dużo gałęzi w wodzie- może da się trochę wyczyścić samo miejsce układania zestawu? Ponton, lina i ciężki przedmiot z wypustkami powinien pozwolić wyczyścić parę m2 dna.

Drugi zestaw kładłbym na zakończeniu spadu, czyli np. na rys. 2 na trzydziestym metrze. Ten rejon też jest często odwiedzany przez ryby. Lekkim mułem się nie przejmuj. Jak będziesz nęcił w tym miejscu regularnie, to ryby "wydmuchają" cały muł. Przy bardzo intensywnym nęceniu i sporej populacji ryb, w ciągu tygodnia są one w stanie w miejscu z 20 cm mułu "zrobić" twarde dno. ;)

Na bliższym łowisku nie nęciłbym zbyt dużo, na tym dalszym próbowałbym sypać dużo. Jak dużo to zależy od tego jaka jest populacja karpi, czy są amury i ile jest drobnej ryby, szczególnie leszcza, karasia. Na początek sypałbym kukurydzę z konopiami, potem coraz mniej kukurydzy a więcej pelletu i kulek. Kukurydza będzie zbierana przez białą rybę, co przyśpieszy czyszczenie dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zaczepy są do końca trzcin , prawdopodobnie kiedyś było to miejsce czyszczone z trzcin , aby zrobić duże miejsce i wyrastają nowe pędy trzcin , trawy itd. Na krawędzi , gdzie kończą się trzciny , a zaczyna się spadek zaczepów nie ma. Też właśnie zastanawiałem się nad tym miejscu ( koniec trzcin-zaczynająca się otwarta woda) tylko jedyny problem że tam jest naprawdę duży spad i boję się żeby zanęta ( kukurydza, łubin , słonecznik i kulki) nie staczały się z tego spadu. Za trzcinami nagle z 2 metrów robi się 3,5metra. Jedno miejsce wybrałem to z rysunku nr.2 "70m" , ponieważ 70 metrów od brzegu znajduje się jakby lekki dołek przed malutką górką , gdzie jest naprawdę czysto , brak jakiegokolwiek mułu. Wiem że teraz powinno szukać sie karpia na płyciznach ale jak pływalem z echosondą to cała ryba była właśnie 70metrów od brzegu na głebokości 4,7metra. Za trzcinami kompletnie cisza. Opłynąłem całe jezioro i zawsze ryba pojawiała się na 4,7-5metrów...a na 3 metrach , spadkach - poprostu cisza. Tak samo wędkarze , którzy przychodzą na koszyki , rzucają jakies 10 metrów za trzciny i nie łowią kompletnie nic. Jest tutaj naprawdę piękny medalowy karaś bo sam widziałem zdjęcia sztuk po 55cm ale od 3 lat nikt nie może złapać tych dużych sztuk. Wydaję mi się że ryba trzyma się głebszej wody. Pomyślę nad tym co napisałeś , aby postawić zestaw pod skosem od razu za trzcinami , może i masz rację. Głebokość będzie tam około 3 metrów. myślałem też na postawieniu zestawu na blacie przed spadkiem (zdjęcie numer.1 tam gdzie jest pierwsza strzałka 2m) jest to tak jakby w samych trzcinach i jest tam około 2 metrów tylko boję się że to trochę za blisko brzegu i będę płoszył ryby oraz inni , ponieważ jest ścieżka tuż przy samej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek Tobie dobrze podpowiedział, zastosuj się do tego. Miejsca 16m od brzegu nie musisz nęcić, ewentualnie podsypywać. Rób to zaraz przed spadem żeby nic sie nie staczało. Zestaw połóż pół metra dalej, na rozpoczęciu spadu. Tam gdzie podsypałeś będzie drobna ryba, a Ty polujesz na tą większą ;) Ja mam podobny akwen z tym że ostry spad jest 3-4m od brzegu. Woda kryształ a potężne liny oraz karachy trafiałem spod nóg. Od maja tam będzie tyle naturalnego pożywienia, że zanim zdążysz podsypać - już będzie siedział kaban. To są ścieżki grubej ryby, które ta odwiedza (jak zakładam) - codziennie. To miejsce może mieć piorunujące efekty wczas rano oraz wieczorem. Drugie miejsce na końcu spadu, podsypuj konkretnie. Łów treściwie żeby wyelminować drobnice. Powinno być dobrze, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.