Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Fedder.Jak ustawic wedke?


polucek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jeszcze nigdy nie lowilem na drgajaca szczytowka z tad moje pytanie.Czy wedka takowa ustawia sie prostopadle czy rownolegle do brzegu.Pewnie wydaje Wam sie ze banalne pytanie ale prosze o odpowiedz. Mi sie wydaje ze rownolegle,dobrze mysle??

POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Ok dzieki Tomaszek napisal ze jak lapie na wodzie stojace to ustawia rownolegle a jak na rzece to pionowo.Czyli to pionowo znaczy ze wedka jest ustawiona prostopadle a do tego skierowana w gore tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak??

Tomaszek załatwił sprawę. :mrgreen: Tak jak Ci napisał tak właśnie jest. :wink:

Dodam jeszcze że ja na rzece gdzie woda prawie nie płynie ustawiam wędkę równolegle.

Na wodzie stojącej gdy jest duża fala szczytówkę mam jak najbliżej wody, wtedy fala ma mały wpływ na poruszanie się szczytówki.

Na jednym filmiku Tomek1 miał wędkę prostopadle do wody (woda stojąca) więc każdy robi jak uważa. :mrgreen::wink::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie nie zwiazane z tematem,ale tez o gruncie.Powiedzcie czy jesli jezioro jest zarosniete na dnie jest duzo wodorostow i jakis tam innych roslinnosci wodnej to czy mozna na takim lowisku lapac na grunt?Zestaw nam wleci do tych roslin.Czy tak mozna lapac ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym filmiku Tomek1 miał wędkę prostopadle do wody (woda stojąca) więc każdy robi jak uważa

Tak, ale siedziałem na niewielkim cypelku a żyłka tworzyła z kijem kąt prosty :wink:

Generalnie to jest podstawowe założenie- szczytówka nie może tworzyć zbyt ostrego ani zbyt rozwartego kąta, bo nie będzie efektywnie pokazywać brania. Dlatego staram się utrzymywać kąt prosty, czyli na stojącej równolegle do brzegu, na wolno płynącej prostopadle, na szybko płynących nie łowię, ale tu dochodzą warianty z różną wysokością ustawiania szczytówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie czy jesli jezioro jest zarosniete na dnie jest duzo wodorostow i jakis tam innych roslinnosci wodnej to czy mozna na takim lowisku lapac na grunt?

właśnie przydałoby sie cos na ten temat :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaka "grubości tej podwodnej roślinosci ,jeśli jest to dywan np. 0,5m to zestaw trzeba inaczej skonstruowac ,bazując na bocznym troku z tym że ciężarek wiążemy na 1m troku i przywiązujemy na stale do krętlika ,pozostała części zostaje po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale siedziałem na niewielkim cypelku a żyłka tworzyła z kijem kąt prosty

No właśnie więc najistotniejsze jest aby zachować kąt, a czy ona jest prostopadle czy równolegle na wodzie stojącej to już kwestia miejsca, przyzwyczajenia i wyboru. :mrgreen::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, moim skromnym zdaniem (dopiero od tego roku zacząłem stosować tą metodę połowu) najważniejsze jest utrzymanie kąta 90 stopni (jak najbliżej). Na w miarę spokojnej wodzie, dla mnie, dużo wygodniejsze jest ustawienie wędek równolegle do brzegu, chyba, że tak jak napisał tomek1, miejscówka wymusz inne ustawienia (np. brak miejsca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jak feeder sprawuje sie podczas wietrznej pogody?Bo na zylce beda sie robily luki.

Wiadomo że podczas wietrznej pogody powstaje fala. Wówczas szczytówki mam jak najbliżej wody. Pisałem o tym wyżej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na rzeke ta "sztywna" na miękkiej nie będzie widać brań.

Nie przesadzajmy widać będzie, jednak będą trudne do rozpoznania bo prąd wody, czy wiatr będzie powodował przyginanie szczytówki. Krótko mówiąc będą wtedy trudne do rozpoznania. Po to są szczytówki różnej twardości (czułości) aby je stosować w zalęzności od warunków - siła prądu wody czy też wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby odroznic prawdziwe branie od fali trzeba obserwowac jak one sie zachowuja, najczesciej fale "uderzaja" o brzeg w takiej samej odleglosci wiec i uginanie sie szczytowki bedzie monotonne, kazde zawachanie tego bedzie oznaka nawet najslabszych bran. Wiadomo ze im wieksza fala tym trudniej jest to zaobserwowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.